Stockholm na vlastní pěst | Průvodce (doprava, MHD, památky, ceny, jídlo)

Stockholm průvodce

Stockholm. Dříve bych nikdy neřekla, jak fotogenický a malebný je. Rozprostřený na ostrovech, s přístavem lemovaným loděmi, historické barevné domky, které tvoří dokonalý kontrast s moderním a dynamickým městem. Mrkněte na průvodce, který vám ukáže, jak se do Stockholmu dostat, zdejší MHD, ty nejkrásnější památky, jídlo, bezpečnost a další užitečné informace.

Proč navštívit Stockholm?

Skandinávie je známá svým stylem a designem. A Stockholm je toho dokonalou ukázkou. Ať už se pohybujete ve starém městě nebo moderních částech města, design a styl tady čiší z každého koutu.

Stockholm je město muzeí, neotřelých atrakcí, parků, umění. Rozprostírá se na 14 ostrovech, které spojuje přes 50 mostů. Právě to je důvod, proč ho místní nazývají krása na vodě. Je dost možné, že se sem po jeho návštěvě budete chtít přestěhovat. Je tu čisto, bezpečno, skvělé vyžití a lidé tu jsou přátelští.

Stockholm průvodce

Ale abych jen nechválila. Jednu nevýhodu Stockholm má. Je tu děsně draho. Bezesporu patří k nejdražším městům v Evropě, ne-li na světě. Ale i když vám udělá pěknou díru do peněženky, určitě toho litovat nebudete, protože to za to stojí.

Praktické informace o Stockholmu

Měna: Švédská koruna (SEK)

Kurz: 1 SEK = 2,50 Kč (k 8.9.2021)

Placení: Jen 1 % plateb probíhá ve Švédsku v hotovosti. Na řadě míst přijímají pouze karty. Předem mrkněte, jaké poplatky si vaše banka účtuje a jaké jsou směnné kurzy, abyste neprodělali. Za nás můžeme doporučit kartu Svět od mBank. Je zdarma a má jedny z nejlepších kurzů.

Elektrická zásuvka: 230 V střídavý proud. Elektrické zásuvky jsou typu C a F a jsou vhodné i pro použití běžných českých zástrček (mají 2 otvory bez prostředního kolíku)

Jazyk: Úředním jazykem je švédština, ale většina Švédů umí velmi dobře anglicky, takže se bez obav dorozumíte.

Bezpečnost: Švédsko je 18. nejbezpečnější zemí na světe. Přesto si dávejte pozor na kapsáře, kteří se běžně vyskytují ve všech větších městech kolem nádraží a ve veřejné dopravě.

Určitě nezapomeňte před cestou na cestovní pojištění. Je to to nejmenší, co pro sebe můžete udělat. Na tomto odkazu získáte cestovní pojištění od Axa s 50 % slevou.

Nejkrásnější památky ve Stockholmu

Které památky ve Stockholmu patří mezi nejkrásnější? Co nesmíte vynechat? Na důkladnější prozkoumání Stockholmu si vyhraďte 3-5 dní. Věřte, že se tady opravdu nudit nebudete. Pokud neplánujete opustit hlavní město, to nejhlavnější stihnete i za dva dny, ale byla škoda nenavštívit Stockholmské souostroví nebo nádhernou přírodu, která obklopuje město.

Gamla Stan

Nenavštívit ve Stockholmu Gamla Stan je jako nevidět v Římě Koloseum nebo v Londýně Big Ben. V Gamla Stan to všechno začalo. Je to nejstarší část Stockholmu, která se formovala už od středověku. Dlážděné a klikaté uličky, útulné kavárny a barevné aristokratické domy, které uvidíte na každé druhé fotce Stockholmu.

Nejlépe vyzní v podvečer nebo brzy ráno, kdy se centrum vylidní a vy se jen procházíte skrytými uličkami se spoustou architektonických prvků od lamp, přes dveře až po okenice. Určitě zavítejte do klidné ulice Prästgatan s domy v pastelových barvách, která je díky své autentičnosti vyhledávaná pro natáčení filmů. Najdete tady taky tu nejužší uličku Mårten Trotzigs Gränd o šíři 90 cm. Je velmi snadné jí přehlédnout, tak mějte oči na stopkách.

Nejoblíbenější nákupní ulicí na Gamla Stan je Västerlånggatan, která prochází středem čtvrti. Je tu dost plno, takže pokud hledáte něco klidnějšího s kuriózními butiky, zkuste ulici Österlånggatan.

Královský palác (Kungligaslottet)

Na východní straně starého města dominuje Gamla Stan Královský palác. Královská rodina tady sice nežije, ale i tak stojí návštěva za to. V kombinované vstupence si prohlédnete pokladnici, přijímací místnost nebo muzea.

Skansen

Skansen ve Stockholmu je nejstarším skansenem na světě. Tvoří jej více než 150 zemědělských usedlostí, obydlí a řemeslných dílen, které vás dokonale vtáhnou do historie Švédska, a proto se mu přezdívá Švédsko v miniaturách. Je to místo, které vám nesmí uniknout, když cestujete s dětmi. Taky kvůli zdejší severské zoo, kde se pokocháte losy, soby, medvědy, vlky, rosomáky nebo rysy. V létě se tu pořádají koncerty a v zimě vánoční trhy.

Vasa muzeum (Vasa museet)

Nejnavštěvovanější muzeum ve Skandinávii. Vasa je bývalá bitevní loď, která ztroskotala jen 1 míli po svém vyplutí. 333 let byla na mořském dně a nyní je jedinou takhle dobře zachovalou lodí ze 17. století. Loď návštěvníky oslňuje svou bohatou výzdobou čítající na 500 soch a 200 ozdob. Sochy představují biblické postavy, postavy z řecké mytologie, mořské příšery, švédskou šlechtu a královské odznaky. Kromě lodi si tu prohlédnete výstavy o životě na lodi a jak se ve Stockholmu v 17. století žilo.

Nobelovo muzeum

Kdo by neznal nejprestižnější ocenění na světě, pokud jde o akademický, vědecký a kulturní pokrok. A v tomhle muzeu se dozvíte, proč bylo více než 600 Nobelových cen uděleno.

Palác Drottningholm

Palác Drottningholm neboli Královnin palác je jednou ze tří stockholmských památek zařazených na seznam UNESCO. Palác je soukromou rezidencí královské rodiny, ale přesto je celoročně zpřístupněný veřejnosti. Za návštěvu stojí taky přilehlé zahrady s čínským pavilonem a divadlem.

STockholm památky

Nordiska muzeum = Nordiska Museet

V Nordiska Museet se pokocháte širokou škálou švédské kultury a umění. Je to největší švédské kulturně-historické muzeum, které sídlí v elektrickém hradě v renezančním stylu z roku 1907. Mimo to tu najdete největší sbírku obrazů ikonického švédského autora Augusta Strindberga.

Metro ve Stockholmu

Ano, opravdu to myslím vážně. Stockholmské metro má přes 100 stanic a na 90 z nich zažijete dokonalé představení. To je důvod, proč je zdejší metro považováno za nejdelší uměleckou galerií na světě. Tady je radost cestovat veřejnou dopravou.

Stockholmské souostroví

Stockholmské souostroví, to je 20 000 ostrovů rozesetých v Baltském moři nedaleko Stockholmu. Jen 200 z nich je trvale obydlených a na většině z nich zažijete dokonalý klid v nedotčené skandinávské přírodě.

Stockholm průvodce

Dostanete se sem v rámci výletu, které ale bývají často docela mastné. Navíc většina společností je pořádá jen v letních měsících a zkraje podzimu. Přitom zdejší ostrovy můžete navštívit po celý rok. Kupte si vlastní jízdenku na trajekt – ceny se pohybují mezi 50-100 SEK dle ostrova, který si vyberete – lístky Stockholm – Stockholmské souostroví.

K vidění je toho daleko víc: Co navštívit ve Stockholmu? 28 tipů na nejkrásnější místa včetně otevírací doby a vstupného

Jak se dostat do Stockholmu?

Do Stockholmu se dostanete velmi dobře leteckou dopravou. A navíc se dají vychytat opravdu levné letenky, které aspoň trochu vykompenzují drahý Stockholm.

Levné zpáteční letenky seženete z Prahy už kolem tisícovky (v akci i o poloviny levněji). Doba letu je 1 hodina 45 minut na letiště Stavsta. Termíny jsou různě dlouhé a je z čeho vybírat, pokud plánujete ve Stockholmu kratší dovolenou nebo tu chcete strávit víc dní a pořádně prozkoumat i Stockholmské souostroví. Dražší letenky (kolem 2500 Kč) pak seženete na letiště Arlanda, které je ke Stockholmu blíž.

Cesta z letiště do centra Stockholmu

Z ČR operují letecké aerolinky na letišti Stavsta (Ryanair, Wizz Air) nebo na letišti Arlanda (Norwegian).

Z obou letišť se nejlevněji dostanete s autobusovým přepravcem Flygbussarna, který vás zaveze na městský terminál (vedle hlavního nádraží). Z letiště Arlanda vás vyjde jednosměrný lístek na 119 SEK a cesta trvá 45 minut. Autobus jezdí každých 20 minut, v noci většinou každou půl hodinku.

Malé letiště Stavsta je vzdálené 100 km, takže cesta do centra Stockholmu potrvá o poznání déle – 80 minut a jednosměrný lístek stojí 199 SEK. Autobus vyjíždí vždy za 30-45 minut po příletu, takže neotálejte.

MHD ve Stockholmu

I přesto, že se Stockholm rozprostírá na 14 ostrovech, zdejší MHD funguje přesně tak, jak má. Je kompaktní, bezpečná a dokonale protkaná díky metru (ve Stockholmu se říká metru tunnelbana), trajektům, autobusům, nadzemním vlakům i tramvajím (pouze na ostrově Djurgården).

MHD ve Stockholmu nabízí několik typů lístků:

  • jednosměrný lístek s platností 75 minut za 38 SEK
  • 24 h jízdenka s neomezeným cestováním za 160 SEK
  • 72 h jízdenka s neomezeným cestováním za 315 SEK
  • 7 denní jízdenka s neomezeným cestováním 415 SEK

Lístek platí na veškerou veřejnou dopravu včetně trajektů.

Máte několik možností, jak si zakoupit jízdenku: přes dobíjecí kartu SL, online, pomocí aplikaci nebo jednoduše bezkontaktní kartou.

Dobíjecí karta SL vás vyjde na dodatečných 20 SEK. Po zakoupení si jí naplníte kreditem, kolik potřebujete. Pokud si plánujete kupovat jen jednorázové lístky za 38 SEK, vystačíte si s bezhotovostní kartou (Visa, Mastercard). Tu jen přiložíte ke čtečce, které najdete v autobusech nebo u závor v případě metra, lodí nebo vlaků, a počkáte, až se rozsvítí zeleně.

Centrální nádraží

Snadnou možností je taky aplikace, kterou si jednoduše stáhnete a vyberete, jaký typ lístku chcete (jednorázové, ale i vícedenní jízdenky), zaplatíte a pak jen oskenujete kartu z aplikace na čtečce před nástupem.

Užitečné odkazy k dopravě ve Stockholmu:

Ubytování ve Stockholmu

Stockholm je rozlehlý, takže je lepší zvolit ubytování strategicky. Pokud plánujete navštívit Stockholm poprvé, doporučila bych ubytování ve čtvrtích Södermalm nebo Norrmalm. Norrmalm je moderní oblast, kde máte po ruce obrovskou nákupní tepnu Drottninggatan s obchody, restauracemi i parky. Södermalm na vás dýchne svou uměleckou atmosférou s obchůdky, butiky a kavárnami. Tady se často shlukují i místní, tak máte možnost lépe poznat ten pravý skandinávský život.

Stockholm průvodce
Norrmalm

Hotel Generator Stockholm ve čtvrti Norrmalm leží jen kousek od hlavního nádraží, ale přesto je tu v noci ticho a dobře se vyspíte. Mají výborné snídaně. Nádherný výhled na Stockholm si užijete z hotelu Radisson Blu Waterfront.

Hotel Motel L Hammarby Sjöstad ve čtvrti Södermalm s barevnými a útulnými pokoji, kde si vyberou i rodiny s dětmi. Hotel leží přímo naproti zastávce, kousek od supermarketu v klidné a bezpečné části Stockholmu.

Hotel Ibis Styles – Útulné a čisté pokoje ve čtvrti Vasastan, která je ideální pro všechny, co hledají klidnější oblast a cenově dostupné ubytování. S MHD jste za pár minut v centru, stejně tak na hlavním nádraží.

Ceny a jídlo ve Stockholmu

Ceny ve Stockholmu jsou přibližně o 59 % vyšší než v Praze. Zhruba o tuto částku zaplatíte víc u většiny běžných potravin, jako je mléko, ovoce, zelenina. Ještě dráž vás vyjde pečivo, vajíčka, voda, alkohol. Laciněji nakoupíte v obchodech s potravinami typu Willy’s a Lidl.

V levnější restauraci zaplatíte za oběd kolem 120 SEK, za vodu 20 SEK, za domácí pivo 70 SEK. Večeře v restauraci pro dva se pak pohybuje v rozmezí 500-1500 SEK.

Švédská kuchyně je založená převážně na pokrmech ze sleďů, sobů, uzeného lososa, losů, masových kuliček.

Při obědě můžete také vyzkoušet švédský národní nápoj aquavit. Destiluje se z brambor nebo obilí a je ochucený bylinkami a kořením (nejčastěji kmínem).

Nebo zkuste pouliční občerstvení, které je tady výborné a začíná přibližně na 50 SEK. Na svačinu nebo rychlý oběd jsou skvělé řetězce 7-Eleven a Pressbyran, kde si můžete dát i vegetariánská a veganská jídla, saláty, párky v rohlíku nebo bagety. Ve 7-Eleven mají dobré jogurty s müsli a ovocem.

Stockholm průvodce

Výborné je jídlo z pojízdných vozů na Hornstulls Marknad. Je to zároveň bleší trh přímo na nábřeží. Otevřený je o víkendu 11:00-17:00.

Kolem poledne nabízejí restaurace obědové bufety, kde se najíte už kolem 120 SEK. Je to oblíbená volba místních, tak se to tu rychle plní. Zkuste například bufetové restaurace Herman’s ve čtvrti Södermalm a Hermitage v Gamla Stan.

Chcete splynout s místními? Dejte si fika. Tak se říká odpolednímu rituálu, kdy si místní dají kávu se skořicovou buchtou. Zastaví se a vychutnají si chvíli volna. Sami nebo s přáteli.

Fontány s pitnou vodou jsou po celém městě, takže si svou láhev dočepujete kdekoliv. Navíc zdejší voda patří k nejčistším na světě.

Kdy navštívit Stockholm?

Hlavní sezóna tady probíhá od června do srpna. Nejrušnějším měsícem vůbec je srpna. V létě tu panují příjemné letní teploty a dny jsou dlouhé. Chcete si město prohlédnout víc v klidu? Vyberte si pro návštěvu jaro (duben, květen) nebo podzim (září, říjen). Turistů je tu znatelně méně a teploty jsou příjemné.

Od listopadu začínají ve Stockholmu panovat mrazivější teploty, takže pokud chcete zažít Stockholm pod bílou peřinou, je to ideální čas. V adventním čase tu panuje ta pravá skandinávská vánoční atmosféra a navíc si v zimních měsících můžete zdarma zabruslit na veřejných bruslištích v městských parcích. Jen myslete na to, že dny jsou o dost kratší. Na druhou stranu bývá vstupné na památky a ubytování levnější.

Stockholm průvodce

Co si sbalit do Stockholmu?

Do Stockholmu budete nejspíš cestovat s nízkonákladovou leteckou společností. Nezapomeňte si ohlídat limity zavazadel, abyste neplatili za odbavení zavazadla navíc (to by se pak letenky dost prodražily). Za nás doporučujeme cestovat s batohem. Můžete se rychleji pohybovat a s kvalitním batohem je to i pohodlnější, protože se váha na zádech dobře rozprostře. Navíc se nám ještě nestalo, že by nás s batohem nepustili dovnitř (příruční kufry se často dávají do zavazadlového prostoru, takže po přistání musíte na zavazadlo počkat). Já mám batoh Osprey Farpoint a počítám, že ještě pěknou řádku let mít budu.

Zimy jsou ve Stockholmu dlouhé a mrazivé, tak určitě myslete na dostatek teplých vrstev a zateplené boty.

Spoustu dalších tipů, co si zabalit při cestování do města včetně seznamu, najdete v předchozím článku: Univerzální seznam věcí, co si sbalit do města pro skvělou dovolenou

Další tipy na cesty:

Jak ušetřit ve Stockholmu?

Stockholm je jedno z těch míst, kde se opravdu hodí pár tipů, jak ušetřit.

Stockholm Pass – turistická karta, se kterou získáte vstup zdarma do celé řady památek, atrakcí a muzeí. Vstupné je ve Stockholmu občas pěkná pálka a pokud plánujete navštívit víc míst, může vám Stockholm Pass přinést značnou úsporu.

Většina památek, muzeí a atrakcí nabízí snížené vstupné pro studenty a děti a mládež mají často vstupné do 18 let zcela zdarma.

Pouliční jídlo – Stockholm je proslulý svým jídlem. A je úplně jedno, zda si pošmáknete v lepší restauraci nebo v pojízdném trucku na ulici. Je tu jeden velký rozdíl – na ulici zaplatíte mnohonásobně méně.

Vyhněte se restauracím u hlavní nákupní tepny města Drottninggatan a ve starém městě Gamla Stan. Je tu nejvíc turistů, tudíž nejvyšší ceny.

Cestovní karty – samostatné lístky na MHD jsou drahé, takže pokud plánujete využívat veřejnou dopravu častěji, mrkněte po cestovní kartě, se kterou získáte neomezené cestování na předem vybraný počet dní. Nebo využijte neomezeného cestování s vyhlídkovým autobusem nebo lodí v rámci Stockholm Pass.

Památky zdarma – i ve Stockholmu můžete navštívit místa, která jsou zcela zdarma: patří sem Národní knihovna Švédska, Národní muzeum nebo Moderní muzeum.

Související články o Stockholmu

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *