Česko je sice relativně malá země, ale ne tak malá, aby člověk občas postrádal inspiraci, co navštívit. Kam na dovolenou v Česku 2025? Vybrali jsme 19 nejlepších míst, kam vyrazit s dětmi, ve dvou i na kole. Nechybí ani mapa, konkrétní doporučení a odkazy na podrobné články.
Inspirovat se můžete na víkend i na celý týden. Od skal a jezer přes hory a lesy až po víno a barokní zámky.
Krásných míst je ale v Česku mnohem více – pokud tu nenajdete svůj tip nebo místo, kam rádi jezdíte, budeme rádi za inspiraci v komentáři níže.
Pojďte se s námi podívat, kam na dovolenou v Česku.
Mapa míst, kam na dovolenou v Česku
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy, kam na dovolenou v ČR. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci dovolené v České republice. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Kam na dovolenou v ČR: 19 nejlepších míst, kam vyrazit
1. Krušné hory: Tisícovky, hornická krajina a vyhlídky bez davů
Když se řeknou hory v Česku, většině lidí se vybaví Krkonoše, Šumava nebo Beskydy. Už jste ale přemýšleli o Krušných horách? Já jsem si je oblíbila už z doby lyžáku na gymplu (což je pěkná řádka let)… a dodnes se sem rádi vracíme.
V Krušných horách vás nečeká převýšení jako například v Beskydech. Výhledů je méně, ale na druhou stranu si tu užijete stovky kilometrů pěších tras i cyklostezek – skrz rozsáhlá rašeliniště a stopy hornické činnosti, díky kterým je celá oblast Sudet neuvěřitelně zajímavá.

Pokud cestujete do Krušných hor poprvé, ideální základnou je Boží Dar a okolí, kde je toho nejvíc k vidění. Užijte si výhled z rozhledny na Klínovci, sjeďte si nejdelší trailpark v Evropě (4 stezky různých obtížností, kde se vyřádí i děti) a navštivte Vlčí jámy, které vznikly propadnutím cínových dolů. A co takhle nasadit helmu a vydat se do podzemí štoly Johannes?
Více informací: Nejlepší místa, co navštívit v Krušných horách (+ mapa a praktické tipy)


Kam s dětmi v Krušných horách
Vydejte se do údolí mlýnků v Jáchymově, na lanový park a stezku na Plešivci nebo na oblíbenou Ježíškovu cestu v Božím Daru. Nenáročná procházka vede k Občerstvení u Červené jámy, kam se dostanete i s kočárkem. Nebo zkuste trasu přes Božídarská rašeliniště.
Výhodou Krušných hor je, že se na opravdu hodně míst dostanete s kočárkem nebo děti na odrážedle. Nemusíte se tak bát vyrazit i s menšími caparty.

Kam na jídlo v Krušných horách
V Krušných horách nenajdete typické horské boudy jako například v Krkonoších. Na druhou stranu tu při svých toulkách objevíte občerstvení s milou obsluhou a výborným jídlem na místech, kde byste to vůbec nečekali.
Například pohádkové Občerstvení u Červené jámy, kam musíte zajít na klobásu nebo domácí koláč. Na borůvkové lívance a lokální pivo se zastavte v Pivovaru Rýžovna nebo přímo v Božím Daru v pivovaru Červený vlk. Další tipy najdete v našem článku Co navštívit v Krušných horách.
🏡 Kde se ubytovat v Krušných horách
2. Slavkovský les: Lázně, vyhlídky a výlety mezi prameny
Přesouváme se do “českého Islandu” – Slavkovský les se rozprostírá mezi lázeňskými městy Karlovy Vary a Mariánské Lázně. Nejsou tu davy turistů, žádné velké hotely ani lanovky. Jen hluboké lesy, rašeliniště, minerální prameny a stopy dávné sopečné činnosti. Klid, příroda a historie.
Najdete tu rozhledny s výhledem do nekonečných lesů, volně přístupné prameny i zapomenutá hornická místa. Užijte si procházky v hustých lesích a nezapomeňte si hrníček pro ochutnání vyvěrajících pramenů – ve Slavkovském lese najdete několik kyselek, malých dřevěných domečků, kde můžete ochutnat vyvěrající prameny včetně známé minerálky Magnesia.



Projděte si rozsáhlá rašeliniště v Kladské, která lemují tradiční alpské domy nebo vystoupejte na rozhlednu Krásno, která vyhrála titul “nejkrásnější rozhledny v Česku”.
A když budete mít chuť na trochu kultury, udělejte si výlet do Karlových Varů, Mariánských Lázní nebo na hrad Loket.
Více informací: Zde jsou nejlepší místa, co navštívit ve Slavkovském lese a co navštívit v Karlových Varech. V tomto článku jsme sepsali tipy, co navštívit v Mariánských Lázních.

Kam s dětmi ve Slavkovském lese
Všechny tipy výše můžete podniknout i s dětmi a většinou také s kočárkem (rozhledna Krásno, Kladská, PR Smraďoch). Doporučuji také hornické muzeum v Krásně, kde se děti svezou vláčkem, nebo botanickou zahradu v Bečově nad Teplou, s písečnou pláží, půjčovnou loděk a dětským hřištěm.
Kam na jídlo ve Slavkovském lese
Přímo v Kladské se nachází vyhlášená restaurace U Tetřeva, kam můžete zajít na českou klasiku a zvěřinové speciality.
Kde se ubytovat ve Slavkovském lese
- Penzion Nový Svět: Útulný penzion s plně vybavenými apartmány a zahradou v srdci Slavkovského lesa
- Chaloupka U Trnků: Kompletně vybavené apartmány uprostřed přírody, vstřícní majitelé, bohaté snídaně
- Statek Bernard: Krásný statek na Karlovarsku (kousek Loket, Karlovy Vary, Slavkovský les, SOOS), restaurace, ideální pro rodiny s dětmi (mini zoo, hřiště) + skvělá cena

3. České Švýcarsko: Pravčická brána, soutěsky a pískovce
České Švýcarsko bylo ještě před pár lety jednou z nejnavštěvovanějších oblastí, kam na dovolenou v České republice. To se ale po velkém požáru v roce 2022 změnilo.
Je to škoda, protože České Švýcarsko rozhodně stojí za návštěvu. A určitě na delší dobu než jednodenní výlet na Pravčickou bránu.

Při pomyšlení na České Švýcarsko se mi vybaví nádherné výhledy na okolní zaoblené kopce poseté listnatými stromy, které ukrývají malé vesničky s roubenkami. Mou oblíbenou trasou je okruh přes Jetřichovické vyhlídky – na Mariinu vyhlídku, Vilemíninu stěnu nebo Rudolfův kámen.

Pokud hledáte něco nenáročného, vydejte se na zříceninu hradu Falkenštejn, odkud je nádherný výhled dolů do údolí a na okolní skály. Kromě výšlapu na Pravčickou bránu jsou klasikou taky soutěsky Kamenice – v roce 2025 je sice otevřená “jen” Divoká soutěska, ale i to je velká paráda.
Více informací: Nejkrásnější místa v Českém Švýcarsku (+ mapa a praktické tipy)
Kde se vykoupat v Českém Švýcarsku
Na osvěžení v horkém létě se hodí Olešský rybník, který najdete kousek od Jetřichovic – pláž s travnatým břehem, kemp, jednoduché občerstvení. Přímo v Jetřichovicích jsou pak venkovní bazény (u hotelu), které jsou přístupné veřejnosti za poplatek.

Kam s dětmi v Českém Švýcarsku
Vydejte se k Dolskému mlýnu, kde se točila Pyšná princezna nebo si užijte výhled z netradiční rozhledny Růženka, ze které je překvapivě dobrý výhled.
Hledáte trasu s kočárkem? Krásná trasa vede například Kyjovským údolím, ale obecně je České Švýcarsko s kočárkem o něco méně přístupné než jiné oblasti v Česku. Pokud jsou ale děti trochu větší, bude se jim tady líbit – při procházkách mohou zdolávat úzké schody mezi skalami nebo šplhat po žebřících.
Kde se ubytovat v Českém Švýcarsku
- Aparthotel Lípa: Moderní apartmány s možností polopenze + vstřícný personál, wellness i vyžití pro děti
- Penzion Mezi buky: Nádherný penzion za skvělou cenu, milý personál, dobré zázemí pro páry i rodiny s dětmi
- U Fořta: Oblíbený hotel s kompletním zázemím, stylově zařízené pokoje/apartmány/bungalovy, restaurace, skvělá poloha
🏡 Kde se ubytovat v Českém Švýcarsku
Alternativa k Českému Švýcarsku
Pokud už máte České Švýcarsko prošlé, krásné je také okolí Tiských stěn. Kromě samotných Tiských stěn můžete navštívit rozhlednu na Děčínském Sněžníku nebo Ostrovské skály, kde často budete téměř sami.
Kousek je to taky do Děčína, kde je pěkný zámek s růžovou zahradou a pro děti zoologická zahrada.

4. Máchův kraj a Kokořínsko: Skalní stezky, hrady a letní koupání
Máchův kraj a Kokořínsko je oblast, která bavila už Karla Hynka Máchu – a vás bude určitě bavit taky. Pískovcové skály, lesy, rokle, staré hrady i možnost letního koupání – tady najdete od všeho něco.
Nejznámějším cílem je samozřejmě Máchovo jezero, oblíbené letní koupaliště s plážemi, půjčovnami šlapadel i loděk. Hned za rohem se tyčí hrad Bezděz, na který vede krátká, ale poměrně strmá stezka. Výhled z něj ale stojí za každý krok.
Jižněji se rozprostírá Kokořínský důl, s pískovcovými skalami podél říčky Pšovka. Krásné místo, kolem kterého vedou značené trasy i cyklostezky. Pomyslným centrem oblasti je hrad Kokořín, ale zajímavých míst tu najdete mnohem víc.

Za vidění určitě stojí Čertovy hlavy u Želíz (obří skalní reliéfy vytesané do pískovce) nebo Mšenské a Jestřebické pokličky (zvláštní skalní útvary s „čepicí“ z tvrdšího pískovce). Méně známou, ale krásnou trasou je rokle Apatyka.
Více informací: Nejlepší místa, co navštívit ve středních Čechách (+ mapa a praktické tipy)



Kde se vykoupat na Kokořínsku
Nejznámější je samozřejmě Máchovo jezero – s plážemi, půjčovnami loděk a šlapadel, zázemím i možností ubytování v okolí. V sezóně tu bývá živo, ale pokud hledáte klasickou letní atmosféru u vody, Mácháč je klasika. Zde se můžete podívat na ubytování u Máchova jezera – penziony, menší hotely, apartmány.
Jedním z nejlepších míst na koupání jsou pak Městské lázně v Mšenu, s velkým bazénem i brouzdalištěm pro děti. Je tu zázemí, občerstvení a dostatek travnaté plochy, kde si můžete rozbalit ručník.
Pokud máte raději přírodní koupání, koupaliště je například v Nedamově nebo v Harasově.
5. Šumava: Pramen Vltavy, ledovcová jezera a rašeliniště
Šumava je jedním z největších chráněných území ve střední Evropě – a i přesto tu pořád najdete místa, kde nepotkáte skoro nikoho.
Lesy, rašeliniště, klidné cesty bez aut, ledovcová jezera, vyhlídky a zaniklé vesnice. I když řada míst bývá v sezóně dost navštěvovaná, stačí popojít pár kilometrů a davy zůstanou za vámi.

Mezi nejznámější cíle patří Pramen Vltavy, Plešné jezero, Třístoličník, Jezerní slať, Modrava nebo Březník. A i když tu nenajdete ostré štíty, výhledy z Poledníku nebo z vrchu Pancíř rozhodně stojí za to.
Pokud jedete poprvé, doporučuji oblast kolem Modravy – dá se odsud vyrazit na Březník, Javoří pilu, Vchynicko-Tetovský kanál nebo na kole k prameni Vltavy. Výborným výchozím bodem je ale i Železná Ruda nebo Volary.
Více informací: Nejlepší místa, co navštívit na Šumavě (+ mapa a praktické tipy)


Kam s dětmi na Šumavě
Šumava je ideální pro výlety s dětmi – hodně tras je nenáročných, s dobrým povrchem pro kočárky i odrážedla. Skvělé jsou naučná stezka na Chalupskou slať, okruh kolem Povydří nebo vlčí výběh v Srní.
Děti bude určitě bavit i výlet k Černému a Čertovu jezeru (k Čertovu spíše s většími dětmi) nebo jízda lanovkou na Pancíř.
Kam na jídlo na Šumavě
V Železné Rudě dělají výborné burgery ve foodtrucku GrillMax (ale nejen burgery a navíc mají venkovní posezení) a doporučuji se také zastavit na borůvkové knedlíky v Borůvkovém domě.
Hospůdka u Štěpána je už klasika – sice vyšší ceny, ale opravdu právem (za nás bylo plno – určitě rezervujte předem). Líbilo se nám taky v Chatě Rovina nad Hartmanicemi, kde vaří výbornou českou klasiku.
Kde se ubytovat na Šumavě
Při poslední návštěvě jsme byli ubytovaní v OREA Resort Horizont. Hotel se nachází na úpatí vrcholu Pancíř v Železné Rudě, takže je to odtud kousek ke spoustě míst v okolí. Vše je nově zrekonstruované, moderní a s krásným výhledem na Šumavu.
Výborně tu vaří a nechybí ani wellness a bazén. Pokud cestujete s dětmi, mají tu parádní hernu i animační program.


Tip: Pokud máte raději ubytování v soukromí, v Kvildě se nacházejí Apartmány Faustin – kompletně vybavené a navíc se skvělou dostupností pro výlety po okolí.
6. Křivoklátsko: Řeka Berounka a dechberoucí výhledy ze skal
Když se řekne Křivoklát, většině z nás se vybaví starý hrad v lesích. Ale věděli jste, že celé okolí patří mezi největší chráněné krajinné oblasti v Česku? Slibuji, že tady se vám bude líbit.
Srdcem celé oblasti je samozřejmě hrad Křivoklát, kde se často v létě konají akce a trhy. Po prohlídce můžete posedět na nádvoří a dát si něco k zakousnutí. Jen tedy zdejší uličky jsou v Křivoklátu opravdu úzké a vyplatí se přijet hned ráno nebo naopak později odpoledne, kdy největší davy odejdou.

Křivoklátsko ale není jen hrad – projděte se třeba ke Skryjským jezírkům, kde se mezi skalami schovávají tichá jezírka a malý vodopád. Cesta sem vede lesem podél potoka a je ideální i pro děti. Nebo si vyběhněte na některou z vyhlídek – my jsme byli na Čertově skále nad Berounkou a výhled odtud byl parádní.
Za výhledy určitě doporučuju i rozhlednu Velká Buková nebo rozhlednu Máminka, ke které dojdete lesní cestou z parkoviště za necelou hodinu.


Kde se vykoupat na Křivoklátsku
V Rakovníku se nachází aquapark a kousek odtud koupaliště Tyršák. V Hýskově se pak můžete vykoupat u jezu, je tu i občerstvení.
7. Lipno: Koupání, výlety a aktivní dovolená u „jihočeského moře“
Lipno je největší přehradou v Česku – ne náhodou se mu přezdívá „jihočeské moře“. Najdete tu místa na koupání, paddleboarding, cyklostezky, lesní hřiště i stezku korunami stromů – ideální místo na aktivní letní dovolenou, ať už cestujete s dětmi nebo ve dvou.

Turistickým centrem je Lipno nad Vltavou, kde najdete všechno pod jednou střechou – od ubytování a restaurací po oblíbené atrakce jako Stezka korunami stromů, bobová dráha nebo Království lesa, velké lesní hřiště, které děti obvykle nechtějí opustit ani po dvou hodinách.
Stezka vede až do výšky 40 metrů, zakončená je tobogánem uvnitř vyhlídkové věže, a je zcela bezbariérová – zvládnete ji i s kočárkem.
🏡 Kde se ubytovat u Lipna
Levý břeh přehrady (směrem k Lipnu nad Vltavou) je rušnější – s upravenými plážemi, kempy, restauracemi a kulturním zázemím. Pravý břeh, například v okolí Frymburku, je klidnější a ideální pro ty, kteří hledají menší pláže, přírodní zákoutí a trochu víc prostoru.
Za výhledy doporučuji výšlap na Vítkův kámen se zříceninou Vítkova hrádku, odkud si užijete krásný výhled na přehradu i Šumavu.

A kam se vydat za trochou kultury? Jen půl hodinky odtud leží Český Krumlov, kam můžete vyrazit na procházku historickým centrem a prohlídku zámku.
Více informací: Zde jsou nejkrásnější místa v jižních Čechách (+ mapa a praktické tipy). V samostatném článku najdete více informací o Českém Krumlově a zde tipy pro České Budějovice.

8. Český ráj: Prachovské skály, Trosky a roubené chaloupky
Kdo viděl “Jak dostat tatínka do polepšovny”, tak ten ví, že Český ráj je jednou z nejkrásnějších oblastí, kam na dovolenou v České republice. My jsme tu trávili před lety naší první dovolenou a líbilo se nám tu tak moc, že jsme se sem po letech vrátili.
Připravte se na krásné výhledy, úzké prolákliny a zajímavé skalní útvary, kde můžete bloudit celé hodiny. Skalní města, nekonečné výhledy a malebné vesničky, kde nakoupíte jen to nejnutnější.

Při pomyšlení na Český ráj se mi jako první vybaví Prachovské skály a Hruboskalské skalní město – každé je jiné a určitě stojí za to si projít obě.
Nenechte si ujít taky výhled ze zříceniny Trosky a ze zříceniny hradu Vranov na Maloskalsku. Pokud vás lákají procházky bez lidí, vydejte se do Příhrazských skal.
Více informací: Nejlepší místa, co navštívit v Českém ráji (+ mapa a praktické tipy)

Kde se vykoupat v Českém ráji
Pokud hledáte kompletní zázemí a čisté prostředí, navštívit můžete koupaliště v Jičíně nebo Turnově, kde jsou i atrakce a tobogány. Kousek od Prachovských skal se pak nachází Oborský rybník s kempem Jinolice.
Kam v Českém ráji s dětmi
Pokud jsou děti trochu větší, máte nekonečně možností, co navštívit v Českém ráji – od hradu Kost, Prachovských skal, Hruboskalska až po Besedické skály. S kočárkem nebo na nenáročnou procházku je perfektní údolí Plakánek nebo stezka Podtroseckým údolím kolem Věžického rybníku.
V článku o Českém ráji najdete u každého místa info, zda je vhodné i pro kočárek a jak je cesta náročná.

Kde se ubytovat v Českém ráji
Za nás můžeme doporučit Ubytování Na Sýpce – vybavený apartmán ve statku na samotě u lesa. Kolem je velká zahrada, dostatek vyžití, můžete si opéct buřta. Dokonalá pohoda a klid, ale líbit se tu bude i rodinám s dětmi. Chce to ale rezervovat s větším předstihem – díky nízké ceně bývá brzy plno.
Pokud bude obsazeno, dalším krásným ubytováním je Penzion U Helferů – ubytovat se můžete v útulném pokojíku nebo samostatné maringotce s kuchyňkou. Celé okolí je upravené, v sezóně k dispozici bazén, dobře tu vaří.

9. Jizerské hory: Výhledy, rozhledny a kilometry tras
Jizerské hory nikdy nezklamou – klidné lesy, výhledy, které se objeví až po několika kilometrech chůze, a síť značených stezek, která je snem každého milovníka turistiky nebo cyklistiky.
A ty výhledy jako z pohlednice – třeba z Frýdlantského cimbuří, z Jizery nebo z Paličníku. Tisíce lidí sem míří každoročně na Jizerskou padesátku, ale v létě tu najdete stejnou síť upravených tras, které si můžete projít nebo projet na kole.

Za výchozí bod doporučuji Bedřichov – ideální pro kratší výlety i náročnější túry. Odtud se snadno dostanete k Bedřichovské přehradě, na Královku nebo k vodopádu Černá Desná.
Pokud budete mít chuť na změnu nebo vás zastihne déšť, vydejte se do Liberce – třeba do aquaparku Babylon, science centra iQLANDIA, botanické zahrady nebo jen tak na kávu do centra. Za návštěvu stojí i Jablonec nad Nisou, který má pěkné muzeum skla a bižuterie (dokonce i s dětskými dílnami).
Více informací: Nejlepší místa, co navštívit v Jizerských horách (+ mapa a praktické tipy)

Kde se ubytovat v Jizerských horách
Prezidentská je klasická horská chata s poctivým jídlem a skvělou polohou na výlety – ať už vyrazíte na běžky, pěšky nebo jen posedět na terase s výhledem. Hotel Královka působí moderněji, má krásně zařízené pokoje i apartmány, wellness a velmi dobrou restauraci. Obě místa mají výbornou dostupnost a atmosféru.
Mezi příjemná a cenově dostupná místa můžeme doporučit Penzion Pod Sudem v Albrechticích. Má zahradu a hřiště pro děti, apartmány jsou čisté, útulně zařízené.
🏡 Doporučené ubytování v Jizerských horách
10. Krkonoše: Sněžka, vodopády a horské boudy s výhledem
Krkonoše nejsou jen nejvyšší pohoří Česka – jsou to i první hory, kam spousta z nás vyrazila na školní výlet, první výšlap nebo lyžařský kurz. A přesto se sem vracíme znovu a znovu. Kvůli výhledům, horským boudám, rozkvetlým loukám i zurčícím potokům, které stékají z ledovcových karů.
Sněžka je sice magnetem pro davy, ale když si přivstanete nebo zvolíte méně známou trasu třeba z Pece přes Luční boudu, zažijete Krkonoše i jinak – v tichu a se zatajeným dechem z toho, co se před vámi otevírá.

Krkonoše ale nejsou jen o Sněžce. Doporučuju se projít k Labskému vodopádu nebo Pančavskému vodopádu – nejvyššímu v Česku a určitě nemůžete vynechat Sněžné jámy. Nebo se vydejte po hřebenech z Černé hory směrem na Luční boudu a dál do Špindlerova Mlýna. Cestou potkáte klasické dřevěné boudy, pasoucí se krávy i koberce borůvčí.

A kdyby vás přepadla chuť na něco jiného než pohorky a batoh, zajeďte si třeba lanovkou z Janských Lázní na Černou horu, navštivte místní lázně nebo se vydejte na výletní vláček do Pece. V Harrachově zase můžete spojit výlet s návštěvou sklárny nebo pivovaru.
Více informací: Nejlepší místa, co navštívit v Krkonoších (+ mapa a praktické tipy)

Kam s dětmi v Krkonoších
Krkonoše jsou ideální i pro rodiny – najdete tu bobové dráhy ve Špindlerově Mlýně a Harrachově, zvířátka a hřiště ve farmaparku Muchomůrka nebo zábavnou Stezku korunami stromů v Janských Lázních.
Naší oblíbenou zastávkou byla herní krajina Pecka ve Velké Úpě – dřevěné prvky, výhledy i prostor na piknik.
Kde se ubytovat v Krkonoších
Za nás můžeme doporučit pension Slunečnice. Útulné, čisté ubytování s rodinnou atmosférou a nádherným výhledem. Výborně tu vaří a mají také wellness. Před lety jsme byli ubytovaní v hotelu Hvězda v Peci pod Sněžkou a ten byl také moc fajn – menší tradiční hotel s dřevěným interiérem.

Pokud cestujete s dětmi a hledáte pro ně větší zázemí, vedle nešlápnete v OREA Resort Sklář, kde mají velkou dětskou hernu, hřiště i animační program. Dobré zázemí je také v Aparthotel Svatý Vavřinec – moderní apartmány s restaurací i wellness.
🏡 Kde se ubytovat v Krkonoších
11. Orlická přehrada: Voda, lodě a výlety ke Zvíkovu i Orlíku
Na Orlickou přehradu jsme vyrazili poprvé trochu spontánně už před lety – hledali jsme místo u vody, kde se dá koupat, půjčit loď a ideálně se i někam projít.
Na délku má skoro 70 kilometrů a táhne se od Kamýku až po hráz Orlíku, která je mimochodem největší betonová hráz v Česku. Kolem vody je rozesetá spousta kempů, pláží i skalnatých zátok – ať už chcete dovolenou s dětmi, pod stanem nebo v klidu v chatce s výhledem na hladinu.

Na koupání doporučujeme třeba Popelíky, Trhovky, Radavu, Velký Vír nebo zátoku u Bukovan. Pokud vás láká projížďka lodí, v létě tu funguje lodní doprava – stačí si vybrat trasu a spojit to s výletem.
Z výletních míst v okolí stojí za to naučná stezka mezi Orlíkem a Zvíkovem, která vede lesem i kolem vody a zvládne ji každý. A pokud vás láká něco technického, dá se domluvit prohlídka vodní elektrárny přímo u hráze (jen je potřeba rezervace).

Samozřejmě nesmí chybět zámek Orlík, který se tyčí na skále přímo nad přehradou. A když už budete v oblasti, udělejte si výlet i na hrad Zvíkov – leží na soutoku Vltavy a Otavy a patří k nejhezčím hradům v Česku vůbec.
Více informací: Nejkrásnější místa v jižních Čechách (+ mapa a praktické tipy)
Kde se ubytovat u Orlické přehrady
U Orlické přehrady nenajdete moderní resorty jako například v Krkonoších nebo u Lipna. Přehradu obklopuje několik kempů, kde se můžete ubytovat v chatce nebo pod stanem. Vybrat si můžete taky z menších penzionů nebo apartmánů.
12. Broumovsko: Skály, výhledy a barokní památky
Broumovsko leží na východě Čech mezi Krkonošemi a Orlickými horami – ale atmosférou se od obou výrazně liší. Místo vysokých vrcholů tu najdete rozlehlé lesy, hřebenovky s výhledy, skalní útvary a krajinu, která místy působí trochu zapomenutě (zvlášť na severu).
Nejznámější lokalitou jsou Adršpašsko-teplické skály – největší skalní město ve střední Evropě. Jde o turisticky vytížené místo, které ale rozhodně stojí za to. Díky online rezervaci a brzkému příchodu se vyhnete davům.



Mnohem míň lidí potkáte v Broumovských stěnách – skalnatý hřbet mezi Hvězdou a Slavenskými hřiby patří za nás k nejhezčím trasám na celém Broumovsku.
Výhledy si užijete i z hřebenovky Javořích hor – třeba z Ruprechtického Špičáku – nebo z nově zrekonstruované rozhledny na Žaltmanu v Jestřebích horách. A když vás omrzí česká strana, kousek za hranicí začínají Stolové hory v Polsku.
Více informací: Nejlepší místa, co navštívit na Broumovsku (+ mapa a praktické tipy)
Kam s dětmi na Broumovsku
Broumovské stěny jsou ideální pro výlety se staršími dětmi – skalní labyrinty, kaplička Hvězda nebo Slavenské hřiby budou mít úspěch. A určitě doporučuji krásný a udržovaný zoopark Wenet u Broumova.

Kde se ubytovat na Broumovsku
Při naší návštěvě jsme byli ubytovaní v hotelu Skalní mlýn. Hezké a útulné ubytování s dobrou kuchyní, zahradou a parkováním přímo u hotelu. Navíc se nachází na půli cesty mezi Adršpašskými a Teplickými skalami.
Snadno jsme se dostali i k dalším místům v okolí – za 20 minut jsme byli u Broumovských stěn a ještě rychleji u skalního města Ostaš.

13. Třeboňsko: Rybníky, cyklostezky a krajina dvojího nebe
Třeboňsko je krajina, kde se nebe odráží ve stovkách rybníků. Ne nadarmo se mu říká krajina dvojího nebe – a když se projdete kolem rybníka Svět nebo Rožmberka, pochopíte proč.
Poprvé jsem tu byla už jako dítě na táboře u Veselí nad Lužnicí. Spali jsme v chatkách, prošli zdejší přírodu křížem krážem a užívali si jihočeského sluníčka. Od té doby se změnilo hlavně to, že je dnes oblast mnohem víc navštěvovaná.
Centrem Třeboňska je Třeboň – lázeňské město s krásným historickým jádrem, zámkem, zámeckým parkem a rybářskou tradicí. Přímo od hráze rybníka Svět vede pohodová naučná stezka, která vás zavede až ke Schwarzenberské hrobce – novogotické kapli a rodové hrobce, která působí jako malá katedrála ukrytá mezi stromy.

Na kole se dá z Třeboně snadno dojet k Rožmberku, projet si klidné lesy kolem Stříbřce nebo zamířit k pískovnám u Suchdola nad Lužnicí. Krajina je rovinatá, ideální pro pohodové výlety – navíc borové lesy voní pryskyřicí a v létě jsou plné borůvek.
Kam na jídlo v Třeboni
Zastavte se v krčmě U Kellyho nebo na rybí speciality do vyhlášené restaurace Šupina a Šupinka (lepší rezervace předem). Na sladkou tečku pak můžete zajít do čokolaterie Třeboň v marcipánu, která je přímo v centru.


Třeboňsko jako výchozí bod
Z Třeboně je to kousek do Českých Budějovic, na zámek Hluboká nad Vltavou nebo do Českého Krumlova. Východně leží Jindřichův Hradec nebo navštivte zámek Červená Lhota.
Více informací: Zde jsou nejkrásnější místa v jižních Čechách (+ mapa a praktické tipy). V samostatném článku najdete více informací o Českém Krumlově a zde tipy pro České Budějovice.

14. Vysočina a Žďárské vrchy: Skály, rybníky a výhledy do krajiny
Vysočina možná nemá nejvyšší vrcholy v Česku, ale nabízí skvělé možnosti pro výlety – ať už máte rádi pěší túry, vyhlídky, cyklotrasy nebo jen příjemnou přírodu. Nejhezčí část oblasti najdete v CHKO Žďárské vrchy, kde se střídají lesy, rybníky a zaoblené kopce s výhledy na krajinu.
Nejznámější vrchol oblasti je Devět skal – nejvyšší bod celé Českomoravské vrchoviny. Výšlap není nijak náročný a z vršku se otevírá krásný výhled do okolní krajiny (pokud nebudete mít mlhu jako my). V blízkosti najdete i Malinskou skálu nebo Drátenickou skálu.



Směrem k Litomyšli leží Toulovcovy maštale, pískovcová oblast s úzkými průchody, lesními stezkami a zajímavými skalními útvary. Oblíbené jsou i mezi rodinami s dětmi.
Dalším krásným místem je Žďár nad Sázavou, nad kterým se nachází známý poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře – unikátní stavbu architekta Santiniho, která patří na seznam UNESCO. Vede k němu jen krátká stezka, jsou tu lavičky a pěkný výhled.
Doporučuji navštívit také Muzeum nové generace, které se nachází v zámku přímo pod kostelem – interaktivní a hodně nevšední místo.
Více informací: Zde jsou nejlepší místa, co navštívit ve Žďárských vrších (+ mapa a praktické tipy) a v dalším článku nejkrásnější místa na Vysočině.

Kde se vykoupat ve Žďárských vrších
Na koupání je ideální Velké Dářko, největší rybník v kraji. Najdete tu i několik kempů a ubytování, takže jde o dobrý výchozí bod pro cyklovýlety i delší pobyt. Na severozápadě rybníka vede také naučná stezka, která vás provede zdejší krajinou připomínající severskou tajgu. Na kraji rybníka se u kempů nachází neplacené parkoviště.
Kousek od Žďárů pak leží vodní nádrž, kde najdete skvělé zázemí i mimo sezónu – občerstvení, DiscGolf, cyklostezka, velké hřiště pro děti a samozřejmě pláž.
Kam s dětmi ve Žďárských vrších
Žďárské vrchy jsou pro rodiny jako stvořené. Začněte u rekreačního areálu Pilák se skvělým hřištěm. Děti budou bavit taky sochy Michala Olšiaka – obří betonové tvory najdete rozeseté po okolí a můžete si z nich udělat tematický výlet.
Menší děti nadchne vesnička Podlesí s domečky jako z pohádky. A pokud hledáte opravdu nevšední zážitek, zamiřte do Pekla Čertovina, čertovského světa s podzemím.



15. Moravský kras: Jeskyně, propasti a výlety s dětmi
Moravský kras je jedním z nejznámějších krasových území v Česku. Leží severně od Brna a pokud vás láká podzemní svět, jste na správném místě.
Oblast je známá především díky propasti Macocha a Punkevním jeskyním, kam se dá sejít až na samotné dno a pokračovat plavbou po podzemní řece Punkvě. V létě doporučuju rezervaci s předstihem – zájem je opravdu velký.
V okolí najdete i další jeskyně – třeba Kateřinskou jeskyni s vysokým dómem, Jeskyni Balcarku s výraznou krápníkovou výzdobou nebo rozlehlé Sloupsko-šošůvské jeskyně.


Pokud vás láká i něco nad zemí, vyrazte do Boskovic, kde se nad městem tyčí rozlehlá zřícenina hradu. Krásný je také zámek Lysice s upraveným parkem a unikátní sloupovou kolonádou – obě místa jsou od krasu kousek a výlet do nich klidně zvládnete během odpoledne.
Více informací: Nejkrásnější místa na jižní Moravě (+ mapa a praktické tipy)
Kde se koupat v Moravském krasu
Vykoupat se můžete v kaolinovém lomu Rudice s krásně teplou vodou nebo v rybníku Olšovec s kempem, restauracemi a kompletním zázemím.

Kam s dětmi v Moravském krasu
Kromě jeskyní můžete s dětmi navštívit westernové městečko nebo přírodní areál Velká dohoda, kde na vás čeká lanový park, ferraty a další venkovní aktivity, které zabaví děti i dospělé.
16. Pálava a Lednicko-valtický areál
Když se řekne jižní Morava, většině lidí se vybaví právě Pálava. A po naší návštěvě se vůbec nedivím – krajina s bílými vápencovými skalami, vinohrady, teplým počasím a výhledy na Nové Mlýny působí úplně jinak než zbytek republiky.
Pálava je vlastně hřeben několika vápencových kopců, které dřív tvořily přirozenou hranici s Rakouskem. Nejvyšším bodem je Děvín, ze kterého se vám otevře výhled na přehradu i okolní vinice. Trasa přes Děvičky a Sirotčí hrádek patří k těm nejhezčím – nenáročná, výhledová a zvládnutelná i s dětmi.



Výchozím bodem bývá často Mikulov – město s krásným zámkem, vinicí, židovskou čtvrtí a výstupem na Svatý kopeček, odkud se dá pozorovat západ slunce nad vinicemi. I když tu nebudete ubytovaní (my jsme byli v hotelu Galant), určitě stojí minimálně za návštěvu.
Kousek od Mikulova se nachází Pavlov, kde najdete archeopark věnovaný pravěku – velmi moderně a poutavě zpracovaný.

A pokud vás lákají krásné památky, zajeďte do Lednicko-valtického areálu. Je to jen pár minut autem a najdete tam zámky, aleje, parkové stavby a rovinky ideální na kolo nebo kočárek. Klidně tu můžete strávit několik dní a stále budete mít co objevovat.
Jen počítejte s tím, že je tu opravdu hodně lidí – zámek Lednice je určitě lepší naplánovat na ráno, jinak se opravdu vyhýbáte davům. A odpoledne si můžete udělat procházku kolem vinic ke Kolonádě na Reistně u Valtic – je to krátká, ale moc pěkná procházka.
Více informací: Zde jsou nejkrásnější místa na Pálavě a v dalším článku Co navštívit v Mikulově.

Kde se vykoupat na Pálavě
Největší vodní plochou v okolí je přehrada Nové Mlýny, která se rozprostírá podél celé východní strany Pálavy. Tvoří ji tři nádrže a nejvíc možností ke koupání nabízí ta horní – Mušovská nádrž u obce Pasohlávky, kde se nachází i rekreační zázemí a kempy. Nebo nasedněte na kolo, protože celé okolí nádrže se dá sjet po cyklostezce.
Přímo u vody najdete Aqualand Moravia – velký vodní areál s bazény, tobogány, wellness i vlnobitím. Další možností je zatopený lom na Janičově vrchu, jen kousek od Mikulova. Je to krásné místo, ale v létě tu bývá dost lidí.
Kde se ubytovat v Mikulově a okolí
My jsme byli ubytovaní v hotelu Galant v Mikulově. Nachází se kousek od centra, ale v klidné lokalitě, odkud můžete rovnou vyrazit na Svatý kopeček. Součástí bylo wellness, restaurace, menší hřiště pro děti.
Uprostřed vinic se nachází Vinařství u kapličky – útulné ubytování s bazénem a výbornou kuchyní.
17. Jeseníky: Hřebenovky, vodopády a výšlapy na Praděd
Jeseníky patří mezi ta pohoří, kam se člověk vydá jednou – a pak má chuť se vracet pořád dokola. Nejen kvůli Pradědu, nejvyšší hoře Moravy, ale hlavně kvůli trasám, které patří k těm nejhezčím v Česku.
Najdete tu všechno – hřebenové výstupy s výhledy, naučné stezky podél horských bystřin, i trasy, kde nepotkáte za celý den skoro nikoho.

Jedním z největších zážitků byla pro nás naučná stezka Bílá Opava, která vede z Karlovy Studánky směrem k chatě Barborka a dál na Praděd. Horská bystřina se tu vine skrz lesy, tvoří menší vodopády a kaskády, a cesta vede přes lávky a schody.
Pokud bych měla doporučit v Jeseníkách jediný výlet, byl by to tenhle – v kombinaci s výšlapem na Praděd (a především vyrazit hned ráno).

Další krásné trasy vedou na Šerák, Keprník nebo k Vřesové studánce, odkud se otevírají otevřené výhledy na zvlněnou horskou krajinu.
Kdo má rád technické zajímavosti, neměl by vynechat Dlouhé stráně – přečerpávací elektrárnu s horní nádrží, ke které vede trasa lesem i po asfaltu.
Více informací: Nejlepší trasy a výlety v Jeseníkách (+ mapa a praktické tipy)

Kam s dětmi v Jeseníkách
Jeseníky jsou skvělé pro rodiny s dětmi – najdete tu místa, kde se vyřádí školáci i menší caparti. Krásná procházka vede na Mechové jezírko u Rejvízu, které leží v přírodní rezervaci obklopené rašeliništi. Cesta sem je nenáročná a vede po povalových chodnících – zvládnete ji i s kočárkem. V nedalekém Zlatorudném skanzenu si děti vyzkouší rýžování zlata, projdou se lesem mezi replikami starých mlýnů a podívají se, jak se dřív těžilo.
Za návštěvu stojí i Lázně Jeseník – konkrétně Balneopark Vincenze Priessnitze, kde se brodíte v potůčcích, osvěžíte se v přírodní sprše a projdete vodními prvky, které jsou zábavné i osvěžující.
Skvělé dopoledne můžete strávit v Pradědově dětském muzeu – několik domečků s hernami, venkovním hřištěm a kavárnou. Nebo navštivte Pradědovu galerii, kde si s dětmi prohlédnete vyřezávané sochy, které vyřezává sám majitel.

Kde se vykoupat v Jeseníkách
Na koupání jsou v Jeseníkách nejlepší termály ve Velkých Losinách – venkovní i vnitřní bazény s teplou vodou, dětskými atrakcemi a krásným výhledem na okolní hory. Voda je tu slaná, bazény čisté a nechybí ani wellness zóna, takže se tu zabaví jak děti, tak i dospělí, kteří si chtějí trochu odpočinout.
Kde se ubytovat v Jeseníkách
- Hotel Kamzík: Skvělé ubytování s polopenzí, krytý bazén, dětská herna, krásné okolí
- Horský hotel Vidly: Stylový hotel se samoobslužným systémem, vhodné i pro rodiny (dětská herna, hřiště)
- Rezidence u Jezera: Horský hotel na břehu jezera, wellness, šlapadla, dokonalý klid, skvělé pro páry
- Kazmarka: Pokoje/apartmány s kuchyňským koutem, vhodné pro páry i rodiny, restaurace, skvělá poloha
18. Podyjí: Národní park, víno a výlety v okolí Znojma
Podyjí je trochu jiný typ letní dovolené – bez hor, bez přehradových resortů, ale s nečekaně krásnou přírodou, vinicemi, klikatou řekou Dyjí a výhledy, které vás překvapí tím, jak málo se o nich mluví.
Celá oblast je skvělá na klidnou pěší turistiku nebo výlety na kole – zvlášť pokud máte rádi víno, výhledy a méně frekventovaná místa.

Centrem oblasti je Znojmo, město s historickým jádrem a spoustou podniků, kde se dá večer dobře najíst i posedět u vína.
Hned za městem už začíná Národní park Podyjí, jediný NP na Moravě – tichá údolí, staré bukové lesy a trasy, které se vinou nad meandry Dyje. Krásné výhledy najdete třeba u Sealsfieldova kamene nebo na vinici Šobes, která patří mezi nejhezčí vinařské tratě v Evropě.

Když tu budete, nenechte si ujít taky výlet do rakouského Hardeggu, kam se dostanete pěšky přes visutý most. Nebo si vyšlápněte na Hardeckou vyhlídku, odkud budete mít hrad a městečko jako na dlani.
Více informací: Nejkrásnější místa ve Znojmě a okolí (+ mapa a praktické tipy)
Kde se vykoupat v Podyjí a okolí Znojma
Jen pár minut autem od Znojma se nachází krásný zatopený lom u Mašovic, kde je čistá, průzračná voda. Nejsou tu typické pláže, ale pokud máte podobná místa rádi, stojí za návštěvu.
Asi půl hodiny autem od Znojma leží Vranovská přehrada. Najdete tu pláže, půjčovny šlapadel, lodě, vyhlídkovou plavbu i zázemí pro rodiny. Vranov je letní klasika, která se dá dobře propojit s výlety po Podyjí nebo k hradu Bítov.
Kde se ubytovat ve Znojmě a okolí
- Hotel Premium: Moderní a útulný hotel ve Znojmě, skvělý poměr ceny a kvality
- Hotel a vinařství THAYA: Nádherné vinařství u národního parku Podyjí, výborná kuchyně
- Spálený mlýn: Krásné ubytování pro rodiny s dětmi, minizoo, dětské hřiště, zahrada a skvělá restaurace
19. Beskydy: Malebné hory, valašské chalupy a poctivý frgál
Beskydy jsou hory, kde si člověk opravdu vyčistí hlavu. Zaoblené vrcholy, hluboké lesy, horské louky a výhledy, které si musíte poctivě vyšlapat – ale právě proto vás pak baví dvojnásob.

Typickou túrou je výstup na Lysou horu, nejvyšší vrchol Beskyd, kam vede několik značených cest z různých směrů. Ať už vyrazíte z Ostravice, Malenovic nebo Krásné, výšlap dá zabrat – ale výhledy z vrcholu to bohatě vynahradí.
A když tu přespíte, to je teprve paráda – probudit se ráno na Lysé s výhledem na vycházející slunce nad Beskydy.

Nebo zamiřte na Pustevny – horské sedlo s krásnými dřevěnými stavbami Maměnka a Libušín, odkud se můžete vydat na nenáročnou hřebenovku k Radhošti.
Za návštěvu rozhodně stojí i Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm – s ukázkami tradičního života, dřevěnými stavbami, řemesly a Jurkovičovou rozhlednou (nádherná stavba).
Více informací: Nejkrásnější trasy a místa v Beskydech (+ mapa a praktické tipy)

Kde se ubytovat v Beskydech
- Hotel Ondráš z Beskyd: Oblíbený horský hotel za skvělou cenu
- Hotel Na Dolině: Tradiční valašský hotel s velkou zahradou + výborná kuchyně
- Aparthotel Martiňák: Wellness ubytování obklopené přírodou, skvělé pro páry
- Ondrášův dvůr: Nádherné ubytování s wellness a výbornou kuchyní
Jaké jsou vaše tipy, kam na dovolenou v České republice? Rádi se necháme inspirovat. Šťastnou cestu!
Více tipů, kam na dovolenou
KAM K MOŘI: Zde jsou naše tipy na destinace, kam k moři v Evropě a v dalším článku Kam k moři autem. Nebo se podívejte, kam do Chorvatska k moři a v tomto článku Kam k moři v Řecku. Skvělé je také Polsko – Kam u Baltského moře.
TURISTIKA: Dolomity v Itálii jsou jedním z nejkrásnějších pohoří na světě. Slovensko je rájem pro pěší turistiku – podívejte se, kam na hory na Slovensko.
ITÁLIE: V Itálii je tolik krásných míst – ta nejkrásnější místa v Itálii jsme sepsali v samostatném článku.
ŠPANĚLSKO: Inspirujte se tipy na místa, co navštívit ve Španělsku. Od pláží, historických měst po nádhernou přírodu. Mallorca je jedním z nejkrásnějších ostrovů ve Španělsku – podívejte se na fotografie a tipy, co vidět na Mallorce.