Seznamte se s užitečnými tipy, jak levně cestovat po Evropě a přesto si užít dovolenou, na kterou budete ještě dlouho vzpomínat…v dobrém slova smyslu?.
Možná vás napadá, jak je možné, že někteří kolem vás tak často cestují. Víc peněz? Víc štěstí?
Většinou se za tím skrývá něco úplně jiného – ODVAHA.
- Odvaha hledat způsoby, jak levně poznávat svět.
- Odvaha vycestovat i přesto, že se budete muset spolehnout jen sami na sebe.
- Odvaha stát čelem situacím, kdy se budete snažit rukama nohama dorozumět, protože na to vaše slovní zásoba nebude stačit (a ve finále se líp dorozumí váš partner, který umí anglicky jen Hello ?).
A právě v takových situacích vznikají ty nejlepší historky. Cestování na vlastní pěst je o vykročení z vlastního komfortu a o zábavě, kterou si díky tomu užijete.
A k tomu se vám budou hodit tipy na levné cestování, protože o tom cestování na vlastní pěst taky je. Jste tvůrci vlastní dovolené a můžete si jí udělat tak levnou/drahou, jak jen chcete. Jak začít levně cestovat?
PRŮVODCE LOWCOST CESTOVÁNÍM
- Kam a kdy vyrazit
- Jak ušetřit na ubytování
- Jak ušetřit na dopravě
- Jak ušetřit na jídle
- Jak ušetřit na atrakcích
- Jak cestovat levně po celém světě
Jak levně cestovat po Evropě: MÍSTO A ČAS
Jeďte mimo sezónu
Většina turistů volí pro cestování automaticky hlavní sezónu v létě. Koho ale lákají dlouhé fronty u památek, chůze po rozpálených dlažebních kostkách a všude masy lidí?
Obchodníci chtějí během letních měsíců vyrejžovat co nejvíc. Ceny v restauracích a na atrakcích atakující horní příčky víc než teplotní rekordy Klementinum. Částka, kterou vynaložíte v hlavní sezóně za ubytování, by vám stačila mimo sezónu na ubytování i letenky. A ještě by vám zbylo na místní speciality.
Navíc v srpnu probíhají v jižních státech siesty. Dvou až tří týdenní dovolené, kdy se třeba Italové ve velkém přemísťují na Sicílii a do dalších příměstských lokalit. Co to znamená pro vás? K moři si raději vyberte jiné měsíce než srpen, protože to tu bude Ital na Italovi a ceny za ubytování rostou úměrně k počtu Italů.
Naopak vás zase může překvapit, že řada restaurací a obchůdku je zavřená, protože majitelé chytají bronz.
Jaká je nejlepší doba pro cestování?
Co z toho všeho plyne? Vydejte se do hlavních turistických oblastí na jaře nebo z kraje podzimu. Počasí je fajn, turistů je méně a ceny jsou nižší. A pokud nelpíte na teplém počasí, vyrazte v zimě. Ceny letenek jdou strmě dolů a především v jižní státech, jako je Řím, Neapol nebo Barcelona si často užijete příjemné téměř jarní počasí.
Nebo co teprve vánoční Londýn či Vídeň nebo liduprázdné Bellagio na jezeře Lago di Como, které je v létě doslova narvané turisty.

Zdržte se déle na jednom místě
Řada hotelů a penzionů poskytuje slevu za vícedenní ubytování. A ta sleva je ještě vyšší, když se nejedná o hlavní sezónu a nahánějí návštěvníky.
Možná chcete stihnout během dovolené co nejvíce míst. Na druhou stranu si při delším pobytu dané místo pořádně užijete a objevíte místa, která byste jinak objevit nestihli. Ochutnáte místní kuchyni a nasajete místní kulturu.
Navštivte menší města
Všichni vidíme v televizi, časopisech nebo filmech ta ikonická města a sníme, že je uvidíme naživo. Sníme o tom, že stojíme pod Eiffelovkou, účastníme se jednání britské vlády ve Westminsterském paláci nebo lapáme po dechu nad mohutností Kolosea (jojo, už jsem myslela, že budu muset Péťu plácnout po zádech ?). Čím známější město, tím vyšší ceny a víc turistů.
Co takhle občas navštívit menší město? Typickým příkladem je Milano vs. Bergamo. Bergamo je jedním z letišť pro Milano. Většina turistů se tady ani neohřeje, nasedne na autobus a za hodinu už stojí před slavnou katedrálou Duomo. Nechápejte mě špatně, Miláno je nádherné, ale stejně krásné je i Bergamo jen kousek odtud.

Objevujte nejlevnější země Evropy
Neopomíjejte nejlevnější země Evropy – střední a východní Evropu. Proč? Ubytování je levnější, doprava je levnější, jídlo je levnější…musím pokračovat ??
To, že většina turistů směřuje na vyspělý západ neznamená, že země východně od nás nestojí za návštěvu. Česko nevyjímaje. Protože i u nás to stojí za to.
Možná se ptáte, co navštívit směrem na východ od nás. Všichni slyšíme o tulipánech v Amsterdamu, hospůdkách v Dublinu, katedrále v Barceloně, ale už toho tak moc nevíme o východu.
I ne tak navštěvované země východněji od nás mají spoustu míst, kde strávíte parádní dovolenou. Pokud milujete pěší turistiku jako my, na Slovensku si budete připadat jako v ráji – Vysoké Tatry, Nízké Tatry nebo Malá Fatra. Nebo v Rumunsku, které mnozí přirovnávají k evropskému Tibetu. Pláže a teplé počasí si užijete v Albánii nebo v Černé hoře. Za kulturou můžete vyrazit do Budapešti. Ta jejich Rybářská bašta a parlament jsou dechberoucí. Doslova.

Jako inspirace vám poslouží náš článek, kam na dovolenou v Evropě. Najdete v něm úplně všechny státy Evropy a tipy na nejkrásnější místa.
Jak levně cestovat po Evropě: UBYTOVÁNÍ
Neutrácejte za ubytování
Kolik času strávíte na pokoji během dovolené? Nejspíš ráno vyrazíte, večer se vrátíte, hodíte sprchu a svalíte se do peřin. Nepotřebujete žádné nadstandardní vybavení – postel a sprcha často úplně stačí.
To, co ušetříte na ubytování, si pak můžete odložit na další cesty. Nebo si dáte skvělou večeři v té vyhlášené restauraci za rohem, kam chodí místní.
Kde hledat levné ubytování?
My jsme levně cestovali dříve, když jsme ještě neměli děti. Ve Špindlu se nám takto podařilo ubytovat za 500 Kč pro dva nebo v Londýně jsme měli menší byteček za 9 stovek nedaleko Tower Bridge. Připravte se ale na to, že nižší cena je často vykoupená kvalitou ubytování. Užší a často rozvrzané postele, tenké stěny, sdílená koupelna, ne tak čisto, jak byste si možná představovali. I teď nám nevadí jet s dětmi pod stan, ale ve městech si pak rádi připlatíme pár stovek za větší komfort.
Nejčastěji hledáme na Bookingu. Jeho výhodou je obrovský výběr ubytování – máte šanci najít opravdu levné a kvalitní ubytování i v centru známých měst. A skvělá je i odměna za věrnost – už při dvou pobytech získáte slevu 10 %. Sleva stoupá při větším počtu ubytování.
Pronajměte si byt místo hotelu
Hotely bývají nejdražší variantou ubytování a v hotelových zónách zaplatíte většinou taky vyšší ceny v restauracích a obchodech. Penziony nebo samostatné apartmány vycházejí levněji.
Dejte šanci hostelům
Že vám vadí 10 postelí v jedné místnosti? Žádný problém. Já mám taky radši soukromí. Dnešní hostely vám nabídnou i soukromé pokoje pro dva nebo dokonce pro celé rodiny. Některé hostely navíc připomínají luxusní ubytovny a vy tak získáte za nižší cenu zážitek podobný hotelu. Širokou nabídku hostelů najdete opět na Booking nebo Hostelworld.
Propočítejte si, kde se ubytovat
Předem si spočítejte, zda se vám vyplatí ubytování v centru nebo na kraji města. Čím dál od centra bydlíte, tím nižší ceny jsou.
Ale ty sousedské ceny za hubičku se ve finále můžou docela vyšplhat, pokud k nim připočítáme náklady na dopravu. Ověřte si raději předem, zda je místo dobře dostupné místní veřejnou dopravou a na kolik veřejná doprava vyjde (nejen finančně, ale i časově).
Přespěte u někoho na gauči
Už jste slyšeli o couchsurfingu? Ve zkratce se jedná o formu ubytování, kdy hostitel nabídne na přespání zdarma svůj gauč. K tomu často získáte jako bonus průvodce daným místem.
Na nás s dětmi už moc hostitelé zvědaví nejsou, ale pokud cestujete sólo nebo v páru, je couchsurfing skvělou variantou, jak poznat místní kulturu.
Rozložte si spacák na letišti
Určitě se toho nebojte. Pokud vám to brzy ráno odlétá a chcete za ubytování ušetřit, přespěte těch pár hodin na letišti. Jsou na to zvyklí a ještě vás ráno vzbudí :).

Ale připravte se na to, že tenhle nápad má s vámi dalších x desítek lidí. Kdo přijde pozdě, spí na zemi. Jako my. Aspoň jsme si pěkně srovnali záda ?.
Nabídněte své služby
Workaway je celosvětová organizace, kde hostitelé nabízejí pohostinství zdarma výměnou za vaše služby – práce na farmě, hlídání dětí, dobrovolnictví všeho druhu. Návštěvy trvají od několika dní po několik měsíců. V současné době je tady aktivních více jak 30 000 hostitelů.
Workaway je skvělá příležitost, jak levně procestovat svět. Navíc někteří hostitelé vítají i rodiny s dětmi.

Hlídejte domácí mazlíčky
Další možnost, jak se zdarma ubytovat výměnou za hlídání majetku nebo domácích mazlíčků zatímco majitelé nejsou doma – Housesitting. Limitující může být pevný termín. Majitelům se musíte zkrátka přizpůsobit. Ale jestli jste flexibilní, vzhůru do toho.
Jednou z nejznámějších společností sdružující nabídky pro Housesitting je Trustedhousesitters. Za registraci zaplatíte roční poplatek ve výši 119 dolarů. Poplatkem se nenechte odradit. Naopak. Berte to jako výhodu. Bezpečnostní prvek, že to na téhle stránce myslí vážně. Navíc je to cena, kterou zaplatíte běžně za jednu nebo dvě noci. Tady se ubytujete klidně na celé týdny, aniž byste zaplatili jedinou korunu.

Jak levně cestovat po Evropě: DOPRAVA
Veřejnou dopravou z letiště
Neberte si taxíka a jeďte do centra veřejnou dopravou. Kromě taxi se vyhněte i vlakovým spojům a zkuste si počkat na akci, pokud na téhle trase bývají.
Příklad: z letiště London Stansted, kde přistávají nízkonákladové aerolinky, se do Londýna dostanete vlakem nebo shuttle busem (přímé spoje mezi letištěm a centrem). Stansted je vzdálený od Londýna asi hodinu, takže vás vlak vyjde na téměř 20 liber. Pravda, jste ve městě v cuku letu. Když ale vychytáte akci u autobusů easyBus (shuttle bus), může vás vyjít lístek třeba jen na pár liber. My jsme jeli dokonce jen za jednu libru, ale to byl noční spoj a ty bývají obecně levnější.
Většina letišť na svých stránkách uvádí konkrétní výpis způsobů, jak se dostat místní dopravou do města. Mrkněte před cestou na stránky letiště nebo se poptejte na informacích po příletu.
Leťte s nízkonákladovými aerolinkami
Letenky u nízkonákladových společností jsou často za babku. Podmínkou je, že musíte být schopní sbalit se jen do příručního zavazadla. S klasickým zavazadlem k odbavení vám vyskočí takové poplatky, že se vám cena letenky několikanásobně vyšplhá. Přesto ale často vychází levněji než s tradičními aerolinkami.
Kde hledat levné letenky?
Levné letenky seženete nejčastěji u Ryanair. I my s nimi letěli zatím nejčastěji. Levně můžete letět i u easyJet, Wizzair nebo Norwegian mívá pěkné akce do Norska (nejen tam). Vyplatí se sledovat portály typu honzovyletenky.cz, kde je taky interaktivní mapa, na které přehledně vidíte trasy nízkonákladových aerolinek.

Jen pozor na to, že nízkonákladové aerolinky často létají na vzdálenější letiště a to, co ušetříte za letenky, pak můžete dát za dopravu do centra města. Pokud cestujete podle našich průvodců, tyhle informace v nich najdete.
Objednávejte inkognito
Letenky hledejte a následně objednávejte vždy v anonymním okně. Pokud to tak neuděláte, vyhledávače si díky cookies pamatují, co jste hledali a ceny letenek se budou nenápadně zvyšovat.
Vlakem po Evropě
Vlak je skvělá možnost, jak se pokochat okolím během cesty. Tady opravdu platí, že cesta je cíl. Navíc si většina vlakových společností nebere příplatky za větší zavazadla. A když už, tak jsou minimální.
Na nižší ceny vstupenek dosáhnete s flexibilním datem odjezdu a příjezdu. Sledujte akční ceny jízdenek.
Jak cestovat levně vlakem po Evropě?
Skvělou možností, jak si užít bezstarostné jízdy ve vlaku je Interrail Global Pass. Jedná se o kartu, díky které můžete cestovat neomezeně vlakem po předem zvolený počet dní. Od 4 dnů až po 2 měsíce. Krátké i dlouhé cesty.
Kam si usmyslíte, tam můžete vyjet. Platí, že čím déle cestujete, tím více ušetříte. Pokud milujete jízdu vlakem, je to parádní volba, jak levně procestovat Evropu – 40 000 destinací a 33 různých zemí. Na stránkách Interrail najdete spoustu variant a tipů, jak si cestu navolit. Je tam taky mapa s vyznačenými městy, díky které si svojí cestu naplánujete.
Funguje to jednoduše. Na výběr máte několik vstupenek za fixní cenu podle toho, jak dlouho budete cestovat a kolik měst plánujete navštívit. Můžete se například vydat z Prahy směrem na Berlín, Hamburk, odtud Kodaň a do Skandinávie. Nebo procestovat Francii a Španělsko. Možností je celá řada.
Další alternativou je zvýhodněná karta One Country Pass na vlaky pro konkrétní zemi – například Itálii, Švýcarsko, Norsko a další státy v Evropě. Karta funguje stejně jako v případě Interrail Global Pass. Přijedete do dané země a tu pak na kartu One Country Pass můžete celou procestovat za 1 cenu.
Zvolíte si typ karty podle toho, kolik dní budete vlakem cestovat (třeba 5 dní v měsíci), zaplatíte a můžete vyrazit.
Předem si spočítejte, zda se vám karta vyplatí. Výhodná bude pro všechny, kteří plánují delší cesty a víc míst. Pokud chcete spojit 1, 2 města, není to pravá volba pro vás.
A protože inspirace není nikdy dost – ty nejpopulárnější vlakové trasy najdete přímo na stránkách Interrail.
Pospěte si ve vlaku
Jděte spát v jedné zemi a probuďte se v druhé. Spací vozy jsou dvojnásobná výhra – dlouhou cestu prospíte a ušetříte za hotel. Navíc většina společností vám ráno přinese zdarma snídani.
A pokud vám nevadí spaní vsedě, kupte si ten nejlevnější lístek. Ceny jsou tady až dvakrát nižší než v případě spacího kupéčka.
Například cesta Praha – Poprad, kde vás nejlevnější lístek vyjde na 279 Kč a spací na 590 Kč. Za cenu spacího vozu máte cestu tam i zpět.
Jeďte autobusem
Pokud vám nevadí trocha toho nepohodlí a spaní v akrobatických pozicích, svezte se autobusem. Největšími hráči na trhu je český REGIOJET a německý FLIXBUS.
My jsme takto cestovali do Budapešti i poprvé do Paříže. Ceny jízdenek se konta skoro nedotkly, my cestu prospali a ráno jsme vyrazili za poznáním.
Zkuste spolujízdu
BlaBlaCar je ve zkratce stopování 21. století. Na stránkách můžete přímo filtrovat z nabídek od řidičů, kteří nabízí spolujízdu. Zároveň předchozí uživatelé hodnotí řidiče, takže je spolujízda naprosto bezpečná a ověřená.
Turistické vstupenky s dopravou zdarma
Turistické karty s neomezenou dopravou jsou skvělá volba, pokud plánujete cestovat častěji. Má je většina velkých měst, jako je Barcelona nebo Řím.

Choďte pěšky nebo jezděte na kole
Pokud je to jen trochu možné, snažte se dané místo prochodit po vlastních. Nejen, že víc uvidíte a máte možnost lépe poznat dané místo, ale taky dost ušetříte. Historická centra většinou nejsou tak velká, aby se nedala projít bez problémů pěšky.
V řadě měst jsou taky k dispozici stojany s koly, které si můžete půjčit za drobný poplatek. Narazíte na ně na každém rohu. Stáhnete si aplikaci, zažádáte o kód, na základě kterého si kolo odemknete a můžete vyjet do ulic.
Jak levně cestovat po Evropě: JÍDLO
Vyhněte se restauracím v turistických oblastech
Hledejte místní autentické restaurace v zapadlých uličkách dál od centra. Často najdete skvosty gastronomie, kde vás pohostí spolu s místními. Navíc vám za méně peněz nandají na talíř víc muziky.
Obloukem se vyhněte restauracím, kde vás obsluha láká z dálky, jejich menu je v angličtině (pokud nejste v Anglii ?) nebo je jídlo včetně obrázků. Většinou to nevěstí nic dobrého na talíři.
Do restaurace jedině na oběd
Stejně jako u nás i v ostatních zemích nabízejí během oběda zvýhodněná meníčka. Využijte toho a místo večeře si zajděte na oběd.
Pokud milujete kávu, vychutnejte si jí na stojáka v kavárně. Vyjde vás laciněji, než když si k ní sednete. Za pohodlí se zkrátka platí ?.
Pochutnejte si na pouličním jídle
Plátek pizzy v Itálii, langoš v Budapešti, fish&chips v Londýně. Ušetříte oproti restauracím plno peněz a zároveň vyzkoušíte místní speciality.

Jezte jako místní
Místní nenakupují v turistických centrech. Nebo vy snad nakupujte na Staromáku v Praze? Ceny jsou tu nadsazené a víc kvality za to nedostanete. Projděte se pár bloků dál. Tam, kde nakupují místní. Hledejte zdejší řetězce, kde jsou ty ceny obecně nižší napříč všemi státy.
Vařte si vlastní jídlo
Toto asi není rada nad zlato, ale pojí se s jedním z předchozích bodů. Ubytujte se ve vlastním apartmánu s kuchyňkou a sami si něco ukuchtěte z místních surovin.
Rozprostřete si deku v trávě
Nakupte si na místních trzích zdejší speciality a rozbalte si piknik v trávě v jednom z městských parků. Nebo zkrátka někde v přírodě, kde se vám líbí.

Jak cestovat levně po Evropě: ATRAKCE
Ušetřete na atrakcích a památkách
Pořiďte si předem zvýhodněnou kartu na památky. S ohledem na množství památek, které plánujete navštívit, vám může karta přinést značnou úsporu. Spolu s tím některé karty zahrnují taky veřejnou dopravu zdarma a slevy na aktuální události ve městě. Součástí bývá i interaktivní průvodce a mapa.
O některých jsem už psala podrobné průvodce s informací, zda a za jakých podmínek se vyplatí:
Prohlídky zdarma
Poohlédněte se, zda se v dané oblasti nekonají prohlídky zdarma. Zadejte si do Googlu město a co hledáte a určitě vám vyjede několik nabídek.
Dozvíte se o historii města a nahlédnete do místní kultury. Navíc získáte doporučení na další aktivity a restaurace, které jsou známé především místním.

Navštivte akce zdarma
Mrkněte, zda se v termínu vaší návštěvy nekoná ve městě nějaké zajímavá akce, koncert, festival nebo výstava zdarma. Většinou stačí kouknout na Facebook města nebo co píše strýček Google.
Hledejte zvýhodněné vstupné
Jste student/studentka? Pak si určitě nezapomeňte studentskou kartu. Zvýhodněné ceny často mívají i senioři, malé skupiny osob apod. V některých městech (jako například v Paříži) se vám dokonce stačí prokázat jen občankou a máte nárok (nejčastěji do 26 let) na vstupné zdarma, popř. snížené (př. Eiffelova věž).
Navštivte muzea ve dnech zdarma
Mnoho muzeí má určitý den v měsíci otevřeno zcela zdarma. Například v Paříži je to první neděle v měsíci a v Římě jsou pak Vatikánská muzea volně přístupná poslední neděli v měsíci. S tím se samozřejmě pojí obrovské množství návštěvníků. Přivstaňte si, abyste se vyhnuli největším návalům a dorazte klidně o víc jak hodinu dřív před otevírací dobou.
V Londýně je většina muzeí zdarma po celý rok.

Jak cestovat levně po Evropě: PENÍZE
Směňte peníze až na místě
Při výměně hotovosti je většinou lepší směnit si peníze až na místě. Nejlepší směnné kurzy nabídnou banky, pošty a hotely. Obloukem se vyhněte směnárnám na letištích, nádražích a turistických centrech.
Téměř vždy vás čeká nejvýhodnější kurz při nákupu cizí měny z bankomatů nebo platbami kartou – většinou je o 2-7 % lepší.
Založte si účet od mBank s mKartou Svět
Jak už napovídá název mKarty Svět od mBank, je přímo ušitá pro cestování po světě, ale i pro běžné používání v ČR. Nijak se neliší od běžného účtu s tím rozdílem, že má nulové poplatky a výhodné kurzy v zahraničí.
Vybírejte z bankomatů bez poplatků a získejte nejvýhodnější kurzy díky Revolut
Pokud jste o Revolut ještě neslyšeli, jedná se mobilní aplikaci, která umožňuje nakupovat v zahraničí až ve 150 měnách. Bez poplatků. Je to podobné jako u banky: V cizině si budete chtít vybrat z bankomatu. Z vašeho účtu, který máte vedený v korunách. Vy ale potřebujete vybrat místní měnu. Dejme tomu eura. Banka tedy převede danou část peněz v korunách na eura. Za kurz, který je v daném okamžiku. Tyto kurzy jsou ve většině případů horší, než je směnný kurz u Revolut. Jak je to možné? V Revolut totiž vybíráte rovnou lokální měnu, tj. v tomto případě eura.
Jak funguje Revolut?
- Stáhnete si aplikaci Revolut do vašeho telefonu.
- Převedete si potřebnou částku v korunách pomocí vaší karty, kterou máte k vašemu běžnému účtu (my třeba převádíme z Air Bank).
- Peníze jsou obratem na “účtu” Revolut. Teď si je můžete převést na lokální měnu, kterou chcete v zahraničí platit. Je to raz dva.
- Jakmile budete platit kartou Revolut nebo vybírat z bankomatu pomocí této karty, automaticky se použije lokální měna a nejvýhodnější směnný kurz.
Můžete si otevřít účet až ve 150 měnách. Zdarma. Peníze z vašeho běžného účtu můžete převádět kdykoliv a klidně po malých částkách.
Výhodou Revolut je, že není napojená na žádný účet a v případě ztráty karty vám nikdo nemůže vzít víc, než tam momentálně máte. Proto pokud chcete mít peníze v zahraničí absolutně pod kontrolou, převádějte si menší částky.
Platby kartou jsou zdarma. Stejně tak i výběry z bankomatu do jednorázového výběru 4500 Kč. Nad tuto částku zaplatíte 2 % z částky.
Sjednejte si cestovní pojištění s 50 % slevou
Cestovních pojištění je na trhu celá řada. Pokud nepotřebujete nic speciálního, vystačíte si s běžným cestovním pojištěním. My využíváme pojištění od AXA, protože s tímto odkazem získáme slevu 50 %.
Děkuji moc za rady! Už začínám věřit, že se dá cestovat levně. Moc super článek 🙂
To jsem ráda a děkuju :).