Návod, jak snadno cestovat po světě LEVNĚ nebo zcela ZDARMA

Návod, jak snadno cestovat po světě LEVNĚ nebo zcela ZDARMA

Osvojte si návod na levné cestování, díky kterému získáte tipy, jak snadno cestovat po světě levně. Nebo zcela zdarma.

Lze cestovat po světě levně nebo dokonce zdarma?

Cestování po světě bez peněz. Pro mnohé to zní spíše jako sen. Ale sny jsou přece od toho, aby se plnily :).

Když řeknete, že jste byli tam a tam, často vám někdo odvětí: “No jó, vy se máte, na to my nemáme.Cestování je ale jen tak drahé, jak si ho drahé uděláte.

Někdo pojede s rodinou na týden do Čech za cenu dvou průměrných platů a někdo za stejnou cenu stráví 2 měsíce v zámoří. Se správným rozpočtem a správným přístupem můžete ze svých snů učinit realitu.

I když vyděláváte málo, je stále spousta způsobů, jak cestovat. Možná nebudete cestovat v luxusu, ale pokud je vaší prioritou poznání, určitě se vám to podaří.

Osvědčené tipy, jak začít cestovat po světě levně nebo zdarma:

Vybírejte si levné země

Při napjatém rozpočtu musíte vybírat chytře. Vždy nejprve prozkoumejte, co si můžete se zůstatkem na svém účtu dovolit.

Není tajemstvím, že Asie je pravděpodobně tím nejideálnějším místem, pokud chcete cestovat levně. Země jako Nepál, Indie, Srí Lanka nebo Vietnam vám dají za vaše peníze velkou hodnotu. To, co utratíte za měsíc tam, byste v Norsku dali za prodloužený víkend. Dalším skrytým klenotem pro cestovatele s utaženým opaskem je Střední Amerika – Guatemala, Nikaragua, Salvador.

Ano, mým snem jsou skandinávské země. Nejraději bych každé léto trávila ve srubu na norských Lofotech. Ale ve chvíli, kdy si jen zhruba propočítám náklady, začnu se poohlížet po jiných destinacích :D. Prozatím :).

Vydělávejte si na cestách

Pokud nejste vybíraví, vzhůru do světa za prací. Je spousta příležitostí, o kterých se vám ani nezdálo. Nejvíce pracovních poptávek najdete na Workaway.info nebo Worldpackers.com. Můžete pomáhat třeba s webem nebo sociálními sítěmi, někde zase uvítají pomoc s úklidem nebo v kuchyni. Škála pozic je rozmanitá.

Jaké pozice patří k těm nejoblíbenějším?

Au Pair – pomáháte hostitelské domácnosti tím, že se staráte o děti a uklízíte (záleží na konkrétní domluvě) výměnou za pokoj zdarma, jídlo a menší plat. Skvělá cesta, pokud se chcete naučit nový jazyk.

Nejširší nabídku práce najdete na AuPairWorld. Stačí se zdarma zaregistrovat a dle parametrů vybrat ideální rodinu kdekoliv na světě.

jak levně nebo zadarmo cestovat po světě

Pracovník v hostelu – především v Evropě se jedná o rozšířenou možnost práce v zahraničí. Pracovníci v hostelu se většinou nezdrží dlouho na jednom místě, což vám nahrává do karet. Bude po nich velká poptávka. Často lze začít jako dobrovolník výměnou za volný pokoj. Spoustu nabídek najdete na Worldpackers.com nebo Workaway.info.

Servírka / číšník – především v sezóně je po těchto profesích velká poptávka. Jestli máte alespoň nějaké zkušenosti, najdete práci raz dva.

Pracovník na lodi – práce na lodi je občas fuška, ale na druhou stranu je to zkušenost k nezaplacení. Potkáte lidi z celého světa a procestujete místa, o kterých se vám ani nesnilo. Na lodi najdete placené i neplacené pozice výměnou za ubytování a jídlo.

Nejvíce nabídek najdete na findcrew.net nebo Workaway.info.

jak levně nebo zadarmo cestovat po světě

Vyučujte angličtinu

Umíte skvěle anglicky a v některých případech máte ideálně i certifikát TEFL? Doučováním si můžete slušně přivydělat. V některých společnostech v Asii vám dokonce zaplatí let.

S dobrou WIFI se nemusíte spoléhat jen na offline výuku, ale můžete se pustit do online výuky a online kurzů kdekoliv na světě. Největší nabídka kurzů je na UDEMY.com, ale kurz si bez problémů založíte i u nás na Naučmese.cz nebo seduo.cz

Zkuste WOOFING

WOOFING je jedna z nejlepších možností, jak téměř zadarmo procestovat velký kus světa.

WWOOF je celosvětové hnutí propojující dobrovolníky s ekologickými farmáři a pěstiteli. Pokud vás zajímá udržitelný způsob života, je práce na ekologické farmě ideální volbou.

WWOOF je rozšířený do 120 zemí na světě. Ušetříte desítky tisíc za ubytování a jídlo, naučíte se jazyk a nové dovednosti. A co víc, děti nejsou překážkou, takže bez obav můžete vyrazit i s nimi.

WWOOFING hodně frčí v Austrálii a Novém Zélandu, ale poptávka ekologických farem je z celého světa – Japonsko, Malajsie, Omán, Argentina, Aljaška nebo klidně i naše kotlina :).

Jak na to?

 • Navštívíte web WWOOF
 • Vyberete si destinaci
 • Vyplníte žádost o členství a zaplatíte poplatek 25 € na 1 rok

Registrace je sice placená, ale částka je to minimální oproti nekonečným příležitostem. Takže pokud vám nevadí zašpinit si ruce, vzhůru na farmu :).

Pro WWOOFING je ideální vybrat si drahá místa, kde byste běžně zaplatili majlant – Kanada, Austrálie, Nový Zéland, USA, Skandinávie apod.

Balte lehce

Vyhněte se poplatkům za nadváhu zavazadla. Zkombinujte si předem oblečení a odolejte pokušení vzít si tohle a tamto jen kvůli tomu, že by se to třeba mohlo hodit. Zaručeně se to hodit nebude a vy se s tím budete zbytečně tahat.

Jezděte autobusem nebo vlakem

Ano, zabere to víc času než let, ale pokud plánujete procestovat víc zemí, je to fajn varianta. Především v Evropě a Jižní Americe. Navíc pokud si zarezervujete noční spoj, ušetříte i za ubytko.

Jak cestovat levně autobusem po Evropě?

Za zmínku stojí Flixbus´s InterFlix, díky kterému můžete podniknout turné po Evropě. Jedná se o volnou vstupenku, která v sobě zahrnuje 5 cest.

Vybrat si můžete z 250 000 spojů denně v 28 evropských zemích. Vstupenka je platná 3 měsíce a vyjde vás na 99 €. Pokud si cesty dobře propočítáte, výrazně ušetříte.

Jak Interflix Pass funguje?

Ukážu vám na příkladu, jak můžete s Interflixem od Flixbus ušetřit. Trasy jsem zvolila namátkově a držela jsem se docela při zdi :).

To vy ale nemusíte a vybrat si můžete i ze vzdálenějších lokalit – Švédsko, Dánsko, Španělsko, Ukrajina a spousta dalších zemí v Evropě. V rámci jednoho okruhu například projet severní státy, příště zase státy na jihu. Záleží jen na vás, jakou trasu si vytvoříte.

Zadala jsem noční spoje, které bychom zvolili my. Zároveň jsou levnější jak ty denní, tak pokud pojedete přes den, ušetříte ještě víc.

Okružní cesta začíná v Praze a následuje Curych (Švýcarsko) – Brusel (Belgie) – Paříž (Francie) – Mnichov (Německo) a končíme opět v Praze.

Zvlášť by vás tenhle roadtrip vyšel na 141 €. S Interflix průkazku zaplatíte jen 99 €, takže v tomto případě ušetříme skoro třetinu. 

Jak cestovat levně vlakem po Evropě?

levně vlakem po evropě

Skvělou možností, jak si užít bezstarostné jízdy ve vlaku je Interrail Global Pass. Jedná se o kartu, díky které můžete cestovat neomezeně vlakem po předem zvolený počet dní. Od 3 dnů až po 2 měsíce. Krátké i dlouhé cesty.

Kam si usmyslíte, tam můžete vyjet. Platí, že čím déle cestujete, tím více ušetříte.

Pokud milujete jízdu vlakem, je to parádní volba, jak levně procestovat Evropu – 40 000 destinací a 31 různých zemí.

Další alternativou je zvýhodněná karta One Country Pass na vlaky pro konkrétní zemi – například Itálii, Švýcarsko, Norsko a další státy v Evropě. Karta funguje stejně jako v případě Interrail Global Pass.

Zvolíte si typ karty podle toho, kolik dní budete vlakem cestovat (třeba 5 dní v měsíci), zaplatíte a můžete vyrazit.

Předem si spočítejte, zda se vám karta vyplatí. Výhodná bude pro všechny, kteří plánují využívat vlak na plno na delší trasy. Udělat si zkrátka okruh po Evropě nebo vybrané zemi.

A protože inspirace není nikdy dost – ty nejpopulárnější vlakové trasy najdete přímo na stránkách Interrail.

Jak levně cestovat vlakem

Jak cestovat levně autobusem nebo vlakem po celém světě?

Omio.com je jeden z největších světových vyhledávačů dopravy sídlící v Německu. Zadáte odkud kam a během mžiku vidíte, na kolik vás vyjde doprava vlakem, autobusem nebo letadlem.

Hlídejte domácí mazlíčky

Další možnost, jak se zdarma ubytovat výměnou za hlídání majetku nebo domácích mazlíčků zatímco majitelé nejsou doma – Housesitting.

Limitující může být pevný termín. Majitelům se musíte zkrátka přizpůsobit. Ale jestli jste flexibilní, vzhůru do toho.

Jednou z nejznámějších společností sdružující nabídky pro Housesitting je Trustedhousesitters. Za registraci zaplatíte roční poplatek ve výši 119 dolarů. Poplatkem se nenechte odradit. Naopak. Berte to jako výhodu. Bezpečnostní prvek, že to na téhle stránce myslí vážně :). Navíc je to cena, kterou zaplatíte běžně za jednu nebo dvě noci. Tady se ubytujete klidně na celé týdny, aniž byste zaplatili jedinou korunu.

Jak levně cestovat po Evropě

Přesouvejte se jako místní

Metro, kolo nebo jednoduše pěšky. Neberte si Uber a už vůbec ne taxi.

Zůstaňte v hostelu nebo si pronajměte AirBNB

Není to dogma, ale často se jedná o levnější varianty než u hotelů. Hostely vám často naservírují snídaní zdarma nebo tam máte stejně jako v případě AirBNB kuchyň, kde si můžete sami uvařit.

Vařte si doma

Tenhle bod souvisí s předchozím. Snažte se omezit jídlo po restauracích. Dejte si doma třeba snídani a večeři, která je vždy nejdražším chodem z celého dne a naobědvejte se venku.

Plaťte v hotovosti, kde to jen jde

Nebudete utrácet to, co nemáte. Platby kartou jsou v tomto zrádné a člověk se brzy ztratí v tom, kolik vlastně utratil.

Na druhou stranu je platba kartou pohodlná – stáhněte si do mobilu aplikaci, kde budete mít výdaje pod kontrolou (viz dále).

Jezte tam, kde místní

Místní nebudou jíst na Times Square, kde je to dvakrát dražší než v jejich oblíbeném podniku za rohem. Takže pokud si chcete užít na talíři víc chutí za méně peněz, vyhněte se podnikům na hlavních třídách.

Zabalte si s sebou láhev na vodu

A opakovaně si jí plňte. V řadě měst jsou fontány s pitnou vodou zdarma. V zemích, kde není tak dobrá kvalita vody, se bude hodit láhev s filtrem.

Zúčastněte se bezplatných aktivit v daném místě

Stačí jen zadat do Google: “Free things to do in … “ a budete koukat, co vše vám vyjede za aktivity. Prohlídky města, výšlap na vyhlídky, návštěva náboženských budov, sledování západu slunce atd.

Naučte se vyjednávat

Kdo zažil dobu nákupů a smlouvání u Vietnamců na tržnicích, má velkou výhodu :). Vyjednávací schopnosti se budou hodit. Především v zemích třetího světa, kde mají obchodníci větší kontrolu nad tím, co prodávají. Je dobré mít představu, kolik by co mělo přibližně stát. To se týká i cen za taxi.

Na tohle je skvělá stránka Numbeo.com, kde zjistíte průměrně ceny v daném městě – od jídla až po pronájmy.

Komunikujte pomocí bezplatných mobilních aplikací

Pryč jsou časy, kdy jsme domu posílali MMSku za 10 Kč a několikrát přepisovali SMS, aby se nám do ní vešlo vše potřebné a nevyplácali jsme si v cizině hned kredit :).

Dneska se stačí napojit na veřejnou wifi a vše zdarma během chvíle vyřídit.

Ušetřete díky turistickým kartám

Ty se vám vyplatí především v těch městech, kde lítají stovky vzduchem, ani nestačíte hvízdnout :). S turistickou kartou získáte vstup zdarma do většiny památek v daném městě, slevy na nejrůznější aktivity a často zahrnují i dopravu po městě.

jak cestovat levně po světě

O tom, zda se karta vyplatí, si můžete přečíst v předchozích článcích pro Londýn, Paříž, Řím, Barcelonu, Vídeň, New York. Kromě toho si můžete turistickou kartu zakoupit i pro Las Vegas, Berlín, Dublin nebo třeba Amsterdam.

Používejte svou studentskou kartu

Většina památek a atrakcí je pro studenty výrazně zvýhodněná a někdy dokonce zdarma. Využijte toho a prokazujte se kartou, kde se jen dá :).

Vyhněte se poplatkům za výběr z bankomatů a zajistěte si nejlepší směnné kurzy

Asi už jste slyšeli, že nejlepší variantou je nesměňovat peníze u nás, ale vybrat si je až na místě z bankomatu nebo platit platební kartou. Za tím se můžeme podepsat.

S tím přichází jedno ALE. V případě, že si vaše banka účtuje nekřesťanské poplatky za výběry z bankomatu, výběry na místě se vám tak nemusí vůbec vyplatit.

Které banky jsou na tom nejlépe, co se týká poplatků za výběry z bankomatů v zahraničí a výše směnných kurzů?

mBank

 • Vedení účtu zdarma
 • Platba kartou zdarma
 • Výběr z bankomatů v ČR nad 1500 Kč zdarma, do 1499 Kč včetně 29 Kč
 • Výběr z bankomatů v zahraničí nad 1500 Kč zdarma, do 1499 Kč včetně 29 Kč

Kurz k 21.1.2020:

 • EUR 25,842
 • USD 23,2808
 • GBP 30,3927

Equa Bank

 • Vedení účtu zdarma
 • Platba kartou zdarma
 • Výběr z bankomatů v ČR zdarma
 • Výběr z bankomatů v zahraničí 9 Kč

Kurz k 21.1.2020:

 • EUR 25,705
 • USD 23,191
 • GBP 30,140

Air Bank

Air Bank nabízí Malý a Velký Tarif, s čímž se liší i výše poplatků:

Velký tarif

 • Vedení účtu 100 Kč měsíčně
 • Platba kartou zdarma
 • Výběr z bankomatů v ČR zdarma
 • Výběr z bankomatů v EU zdarma, mimo EU 100 Kč

Malý tarif

 • Vedení účtu zdarma
 • Platba kartou zdarma
 • Výběr z bankomatů Air Bank v ČR zdarma, výběr z ostatních bankomatů v ČR 25 Kč
 • Výběr z bankomatů v EU 25 Kč, mimo EU 100 Kč

Kurz k 21.1.2020:

 • EUR 25,699
 • USD 30,125
 • GBP 23,159

My využíváme Air Bank, ale dá se říct, že kterákoliv z těchto bank je do zahraniční výhodná. Řada bank si účtuje daleko vyšší poplatky a v součtu se to pak může pěkně prodražit.

Jak na nejvýhodnější směnné kurzy a nulové poplatky za výběr z bankomatu?

Air Bank kombinujeme s Revolut kartou. Revolut má stejně jako předchozí banky bankovní licenci a je absolutně bezpečná (dokonce i bezpečnější), ale patří jí zvláštní umístění, protože funguje na trochu odlišném principu.

Pokud jste o Revolut ještě neslyšeli, jedná se mobilní aplikaci, která umožňuje nakupovat v zahraničí až ve 150 měnách. Bez poplatků.

Je to podobné jako u banky: V cizině si budete chtít vybrat z bankomatu. Z vašeho účtu, který máte vedený v korunách. Vy ale potřebujete vybrat místní měnu. Dejme tomu eura. Banka tedy převede danou část peněz v korunách na eura. Za kurz, který je v daném okamžiku. Tyto kurzy jsou ve většině případů horší, než je směnný kurz u Revolut. Jak je to možné? V Revolut totiž vybíráte rovnou lokální měnu, tj. v tomto případě eura.

Jak funguje Revolut?

 • Stáhnete si aplikaci Revolut do vašeho telefonu.
 • Převedete si potřebnou částku v korunách pomocí vaší karty, kterou máte k vašemu běžnému účtu (my třeba převádíme z Air Bank).
 • Peníze jsou obratem na “účtu” Revolut. Teď si je můžete převést na lokální měnu, kterou chcete v zahraničí platit. Je to raz dva.
 • Jakmile budete platit kartou Revolut nebo vybírat z bankomatu pomocí této karty, automaticky se použije lokální měna a nejvýhodnější směnný kurz.

Můžete si otevřít účet až ve 150 měnách. Zdarma. Peníze z vašeho běžného účtu můžete převádět kdykoliv a klidně po malých částkách.

Výhodou Revolut je, že není napojená na žádný účet a v případě ztráty karty vám nikdo nemůže vzít víc, než tam momentálně máte. Proto pokud chcete mít peníze v zahraničí absolutně pod kontrolou, převádějte si menší částky.

Platby kartou jsou zdarma. Stejně tak i výběry z bankomatu do jednorázového výběru 4500 Kč. Nad tuto částku zaplatíte 2 % z částky.

Za doručení karty je běžně poplatek 99 Kč – objednáním přes tento odkaz vám zašlou kartu zcela zdarma:

ZALOŽIT ÚČET U REVOLUT ZDARMA A BEZ ZÁVAZKŮ >>

Nespoléhejte se jen na jeden vyhledávač ubytování

Booking, Airbnb, Agoda, Hotels…vyhledávačů je celá řada. Vždy je lepší předem namátkově omrknout, který vyhledávač nabízí pro dané místo nejlepší ceny. Někde frčí Booking, někde zase Airbnb.

jak cestovat levně nebo zdarma

Booking je nejznámějším vyhledávačem s nejširší nabídkou ubytování. Hotely, penziony, celé apartmány, hostely nebo třeba kempy…najdete tu vše a často i za nejlepší ceny.

Agoda je vyhledávač ubytování, kde najdete dobré nabídky ubytování především pro Asii.

Airbnb nabízí ubytování v soukromí – celé apartmány nebo třeba jen soukromý pokoj za hubičku.

Zaregistrujte se přes tento odkaz a získejte slevu na ubytování ve výši 725 Kč.

Na Hostelworld najdete zase největší nabídku hostelů.

Couchsurfing je skvělá možnost, jak se ubytovat u místních zcela zdarma. Na gauči, volné posteli nebo třeba nafukovací matraci.

Sjednejte si cestovní pojištění s 50 % slevou

Pojištění od AXA ASSISTANCE má jedno z nejlepších krytí a zároveň je taky jedno z nejlevnějších. S 50 % slevou přes tento odkaz ho budete mít téměř za babku :).

Jak levně nebo zdarma procestovat svět – Travel Bible

Posledním bodem je tip na cestovatelskou knížku. Travel Bible je příručka, která se vám bude hodit, pokud plánujete cestovat na vlastní pěst. Levně. Často. A s úsměvem :).

Najdete tu vše od hledání levných letenek až po způsoby, jak si na cestách přivydělat…a moct tak cestovat neustále. Protože když jednou začnete, pohltí vás to :).

My jí máme doma už dva roky a stále se k ní vracíme. Je plná konkrétních návodů, jak začít cestovat a tipů na levné cestování. Žádná omáčka – tu já ráda jen na talíři :).

Další inspiraci (např. jak na levné letenky) najdete v těchto článcích:

JAK SE VYBAVIT NA CESTY – oblečení, boty, batoh a další vychytávky

Perfektní návod, který vám ukáže, jak si užít výlet bez koláčů v podpaží, sedřených nohou a otlačených popruhů na ramenou :).

Bojíte se zatím vycestovat sami, ale nechcete klasickou poznávačku s cestovkou?

Mrkněte na zájezdy od “cestovky” Rady na cestu. Možná to bude to pravé cestovatelské i pro vás. Žádná masa lidí ve zběsilém tempu následující paní s deštníkem. Naopak. Pohodový výlet s partou lidí, kde vás provedou zkušení cestovatelé.

Máte dotaz? Jsem jedno ucho v komentáři nebo na mejlu :).

Znáš někoho, komu by článek pomohl? Pošli ho do světa :).
  Subscribe  
Upozornit na