Říkají to všichni, ale je to opravdu pravda: cestování na vlastní pěst nebylo nikdy snazší. Osvojte si kompletního průvodce, který vás provede cestováním od A po Z. Ukáže vám, jak se nebát a začít cestovat po světě bez cestovky.
Žádný učený z nebe nespadl, takže většina z nás, co se rozhodla vycestovat na vlastní pěst, byla na začátku vystresovaná, zda vše zvládne. Možná jsme neuměli pořádně jazyk (a možná ho stále pořádně neumíme ?), náš orientační smysl stál za houby nebo jsme se prostě báli vykročit ze své komfortní zóny. Byli jsme na tom všichni stejně. Na stejné startovní pozici.
Půl noci jsem koukala nervozitou do stropu, před odletem se mi krk obsypal červenými fleky, v letadle se mi první půl hodinu tak motala hlava, že jsem se nemohla odlepit od sedadla, na první Airbnb jsme čekali dvě hodiny v podchodu…a našlo by se toho daleko víc :).
Jak začít cestovat po světě bez cestovky?
Ale sebrali jsme odvahu a vyletěli z českého hnízda. S Ryanairem. A bylo to super. Tak jsme chtěli zase. A čím častěji jsme z hnízda vyletěli, tím víc jsme si byli jistí v kramflecích.
PRAXE DĚLÁ CESTOVATELE :).
A nebudu vám mazat med kolem pusy, že vše půjde jako po másle.
Občas se dostanete do situací, které vám nebudou příjemné a budou třeba pěkně zapeklité. Ale pak z toho vybruslíte. Možná si u toho trochu nabijete nos…ale vybruslíte. A pojedete dál. Pyšní na sebe, že jste to zvládli.
Cestování na vlastní pěst sebou přináší svobodu rozhodování. Záleží jen na vás, kam pojedete, kdy pojedete, co navštívíte.
Pokud plánujete vycestovat bez cestovky poprvé, svírá vás červíček pochybnosti, zda vše zvládnete.
Můžeme ho držet v mezích tím, že se na cestu důkladně připravíte. Nechte se vést tímto průvodcem. Krok za krokem. A staňte se cestovatelem na vlastní pěst :).
Mohlo by se hodit:
Cestování na vlastní pěst: CO ZAŘÍDIT PŘED CESTOU?
Před každou cestou je potřeba zařídit několik věcí. A je jedno, zda letíte tady kousek nebo na druhou stranu planety. Nějak se tam musíte dopravit, někde hlavu složit, něčím břicho naplnit.
Jsou to přesně ty věci, které za vás běžně zařizuje cestovka. A ano, za které si pak naúčtuje ty nekřesťanské poplatky.
Hoďte si na váhu, zda se vám vyplatí obětovat svůj čas a ušetřit nemalé peníze nebo za předání zodpovědnosti na cestovku draze zaplatit :).
Jaké kroky vás neminou při cestování na vlastní pěst?

DOPRAVA
Jak na levné letenky při cestování na vlastní pěst?
Letenky, vlakové jízdenky, autobusové místenky. Je jedno, jakou variantu si vyberete, ale pro většinu z nich platí podobné podmínky. Budu mluvit o letenkách, takže pokud pojedete například vlakem, jen si zaměňme letenky za jízdenky :).

✈ První vždy hledejte dopravu. Ne ubytování. V obráceném pořadí to levněji prostě nevyjde. Doloženo praxí.
✈ Hledejte včas. Dle údajů Skyscanner (což je jeden z největších srovnávačů letenek – více info dál) jsou letenky nejlevnější cca 2 měsíce – 6 týdnů předem. Je to na poslední chvíli, ale prostě statistika tady mluví jasně. A z toho rovnou vyplývá další bod…
✈ Buďte flexibilní. Protože s flexibilitou nejdál dojedete…za nejnižší peníze.
Nelpěte na neděli 24.11., ale přizpůsobte se cenám letenek. Ceny budou v tenhle termín několikanásobně vyšší než obvykle. Schválnost je všudypřítomná.

Většina srovnávačů letenek dnes nabízí funkci, kdy zadáte flexibilní datum odletu i příletu. Dle toho vám pak v určitém časovém horizontu poskládají lety od nejlevnějších. A ty nejlevnější lety většinou bývají cca za měsíc, dva, což dokládá předchozí bod.
✈ Leťte v týdnu – nejlépe út až čtvrtek. Většina lidí směřuje cestu na prodloužený víkend. Čím vyšší poptávka, tím vyšší ceny. Uprostřed týdne létá daleko míň lidí a to je prostor pro vás.
✈ Nebojte se létat i z jiných evropských měst. To byste koukali, za jaké ceny se létá od Poláků nebo Němců. Nejčastěji se využívají letiště v Berlíně, Norimberku, Vídni, Drážďanech a z Polska Vratislav, Krakov a Katovice pro Moravu. Spočítejte si předem, zda se vám doprava vyplatí i s cestou tam a zpět na letiště.
Příklad: pokud jste ze Špindlu, je pro vás Vratislav skoro za rohem. A zrovna odtud jsou letenky za hubičku třeba do Norska. Z Ostravy je pro vás zase výhodnější letět z Katovic nebo z Krakova.


✈ Dejte si práci a nakombinujte si vlastní lety. Ano, srovnávače vám vše pěkně poskládají. A většinou vám to třeba bude vyhovovat. Zkuste si ale někdy poskládat vlastní trasu.
My jsme v rámci jedné cesty chtěli navštívit Řím i Londýn. Přes srovnávače nám vyšly o něco vyšší ceny a ani termínově nám to nevyhovovalo. Zjistili jsme si tedy sami přímo na stránkách přepravce, jak se pohybují letenky do Říma, Londýna, mezi Římem a Londýnem a propočítali si nejvýhodnější trasu.
✈ Leťte mimo sezónu. Opět platí: v sezóně je vyšší poptávka, tudíž z toho plynou vyšší ceny letenek.
✈ Nelpěte na destinaci. Leťte, kam vás nejlevnější letenky zavanou. Zadejte ve srovnávači nebo na stránkách leteckých přepravců Kamkoliv a nechte se překvapit, kam poletíte.

✈ Kupujte letenky brzy ráno nebo pozdě v noci. Když všichni spí, vy lovíte akce. Přes den ceny letenek záhadně rostou.
✈ Zjistěte si předem, kolik zavazadel a v jaké hmotnosti máte v ceně.
Budete mít zavazadlo k odbavení a letíte s nízkonákladovkou? Pak vás to vyjde dost draho. Kouzlo cen u nízkonákladových společností tkví v tom, že se sbalíte jen do příručního zavazadla. Minimalismus prostě frčí na všech frontách. I těch leteckých.
Každé zavazadlo navíc, služba nad rámec je u nízkonákladovek zpoplatněná. A někdy dokáže několikanásobně zvýšit původní cenu letenky.

Jak hledat levné letenky?
Při hledání vám pomůže řada srovnávačů. Během chvíle vás doslova zavalí výsledky, ze kterých si budete moct pohodlně vybírat.
Které srovnávače letenek patří mezi ty nejlepší a nejspolehlivější?
Azair je nejlepší vyhledávač pro nízkonákladové lety. Během chvíle vám vyjede hromadu výsledků seřazených od těch nejlevnějších. Plusem je, že nemusíte vědět, kam letíte a kdy letíte. Zadáte kamkoliv a třeba roční časový horizont a jen filtrujete ty nejlepší výsledky.
Někteří odsuzují jeho vzhled a horší přehlednost. Je trochu oldschoolový, to je pravda. Co se ale týká přehlednosti, přijde mi dokonce z těch nejznámějších nejpřehlednější :).
Celosvětově nejlépe hodnocený vyhledávač Momondo tady nemůže chybět.
Na rozdíl od Azair tenhle vyhledávač využijete pro všechny lety do celého světa – nízkonákladové i ty tradiční + pracuje nejen se samotnými leteckými společnostmi (a to i těmi malými), ale i vyhledávači.
Kiwi je oblíbený vyhledávač z české dílny, s jehož výsledky pracuje například i celosvětový Momondo. Využijete ho pro všechny lety. Kombinuje různé přepravce, aby našel co nejlevnější lety.
Nově nabízí službu Nomad, která vám naplánuje dovolenou tak, aby vyšla cesta co nejlevněji. Zadáte, odkud a kdy přibližně plánujete odletět (můžete zadat kdykoliv), jaká města plánujete navštívit, na jaký počet dní a vyjedou vám souhrnné ceny za letenky. Součástí je i grafické znázornění na mapě.
Skyscanner patří k největším a nejoblíbenějším vyhledávačům. I když nevíte, kam vás nohy táhnou, můžete si při vyhledávání zadat kamkoliv a vyhledávač vám nabídne letenky do celého světa + možnost filtrace od těch nejlevnějších.
Osobně ráda pracuju s interaktivní mapou. Zadáte si letiště a na mapě se vám přehledně zobrazí lety do jednotlivých států.
Ryanair není vyhledávač jako předchozí, ale jedná se o nízkonákladovou leteckou společnost. Má tu své čestné místo, protože nabízí bezkonkurenčně nejvíc levných letů v porovnání s jinými nízkonákladovkami.
Na svých stránkách umožňuje chytré vyhledávání, které využijete, pokud je vám jedno, kam poletíte. Zadáte kamkoliv a maximální limit za letenky, do kterého se chcete vejít.
Jak se dopravit na letiště?
Pokud jste z Prahy a letíte z Prahy, tak tenhle body můžete rovnou přeskočit :). Pro nás ostatní je to ale otázka, kterou bychom si měli předem zodpovědět.
- Plánujete jet na letiště svým autem? Kde zaparkujete? Jak se pohybují ceny na letištních parkovištích (informace zjistíte přímo na oficiálních stránkách daného letiště)? Je možné zaparkovat zdarma někde v okolí (například v Norimberku ano – detailní popis v článku o Římě)?
- Vyplatí se dojet na letiště veřejnou dopravou? Na kolikátou si musím zarezervovat místenku v autobuse, abych byl na letišti s časovou rezervou?
Jak se dopravit z letiště?
Letiště bývají na okraji metropolí a často se odtud nedostanete veřejnou dopravou.
Letiště London Stansted, kam přilétají nízkonákladové společnosti, je od Londýna vzdálené hodinu cesty (my jsme při ucpaném Londýnu jeli přes 2 hodiny). Jedno z letišť pro Milano najdete taky až u města Bergamo, což je opět cca hodina cesty.

✈ Obecně platí, že nízkonákladové společnosti přilétají na vzdálenější menší letiště. Myslete na to při objednávání letenek a předem si propočítejte, zda se vám letenka u nízkonákladovek vyplatí.
✈ Před cestou se mrkněte na oficiální stránky letiště, na které přilétáte. Často uvádí informace ohledně spojení z letiště do centra.
✈ Nejčastější variantou jsou shuttle busy, tj. přímé autobusové linky. Většinou jsou za docela přijatelné ceny. Lístky koupíte přímo na letišti v příletové hale, kde mívají své okénko, popř. prodejní automat.
✈ Někdy je ale výhodnější zarezervovat si dopravu předem. To se týká například Londýna. Ceny shuttle busů jsou tu různé. Můžete jet za 10 liber, ale pokud vychytáte akci a objednáte včas, lístek vás vyjde klidně jen na libru.
Většinou jsou ale ceny konstantní a stačí, když si koupíte lístek přímo na letišti po příletu – například u Říma nebo Milana.
Jak na levné jízdenky?
Co se týká hledání levných jízdenek na vlak a autobus, řadu tipů najdete v článku Jak levně cestovat po Evropě.
Pravidla pro vyhledávání jsou pak vesměs podobná těm u letenek, tak mrkněte o kousek výš :).
Jak se dopravovat po městě?
Dalším bodem v případě měst je veřejné doprava. I ta vás může vyjít pěkně draho. Někdy bývá součástí all-inclusive turistických karet, které v sobě mimo dopravu zahrnují vstupy do památek a atrakcí. Liší se to ale město od města a je potřeba si zjistit co nejvíce informací předem.
Zodpovězte si pár otázek:
- Jak daleko budu mít ubytování od centra? Dojdu to pěšky nebo budu muset využívat hromadnou dopravu?
- Můžu se svézt hromadnou dopravou už z letiště?
- Projdu centrum po svých? Plánuju kombinovat hromadnou dopravu například s kolem?
- Musím si kupovat lístky nebo můžu platit přiložením bezkontaktní karty (např. v Londýně)?
Na základě odpovědí vám vyplyne, na kolik budete hromadnou dopravu využívat a zda se vám vyplatí kupovat lístky jednotlivě nebo na předem daný počet dní, popř. zda budete platit kartou nebo budete mít dopravu zdarma jako součást turistické karty.

Jak na cestu autem?
Plánujete vyrazit autem? Cestování na vlastní pěst může mít taky podobu roadtripu po Evropě. Kromě prohlídky auta a sjednání autoasistence (pokud nemáte standardně ve svém pojištění auta) byste si taky předem měli zjistit několik konkrétních informací:
? Jaká je vzdálenost do dané země? Na kolik vyjde přibližně benzín / nafta? Pokud se například chystáte do Itálie, udělejte si předem průzkum, jak se pohybuje cena paliva v zemích, kterými budete projíždět. Zjistíte pak třeba, že cena paliva v Itálii je nejvyšší a naopak rakouské ceny jsou podobné těm našim, a proto co nejvíce natankujete v Rakousku.
Z navigace (například Google Maps) se dozvíte, jaká bude vzdálenost do cílové lokality. Z toho si pak spočítáte spotřebu a cenu pohonných hmot. Výpočty budou přibližné, ale je dobré předem vědět, kolik peněz si vyhradit na cestu.
? Má daná země dálniční známku? Na kolik vás vyjde a kde jí koupit?
? Platí se tady mýtné? Kolik si na něj připravit?
? Budete projíždět jinými placenými úseky (tunely, průsmyky, trajekty)?
Na uvedeném odkazu si vyberete danou zemi, kterou budete projíždět. Najdete tu všechny potřebné informace od cen dálničních známek, mýtném, odkazy na oficiální zdroje v daných zemích apod.
UBYTOVÁNÍ
Máte letenky? Neotálejte a co nejdříve zapátrejte po vhodném ubytování. Tady se určitě nevyplatí čekat do poslední chvíle. Čím dříve budete vybírat, tím spíš bude z čeho vybírat. Ta nejlepší ubytování jsou rozebraná nejdřív.
Kde hledat ubytování?
Booking je asi nejrozšířenější a nejznámější portál s ubytováním. Najdete tu vše – hotely, penziony, apartmány, hostely, kempy.
Nabídky můžete vyfiltrovat nebo hledat pomocí interaktivní mapy.
Kouzlo Airbnb tkví v tom, že sdružuje nabídky na ubytování přímo od lidí – od volných pokojů v bytě po celé volné domy.
Popularita Airbnb stále roste a bohužel s tím i trochu ceny, ale pořád tady najdete ubytování za pěkné ceny. Kdo hledá…znáte to :).
Stejně jako v případě Bookingu i tady můžete hledat pomocí mapy.
Couchsurfing je skvělou možností, jak se ubytovat zcela zdarma. Doslova přespíte u někoho na gauči. A často ještě k tomu získáte skvělého průvodce.
Couchsurfing je ideální v případě, že cestujete sami. Pro rodiny to tady moc nebude :).
Hostelworld je jeden z nejrozsáhlejších portálů s nabídkou hostelů. Hostel už dnes není jen pro sólocestovatele. Najdete tu i luxusnější ubytování ve stylu hotelů, soukromé pokoje pro rodiny apod.
My vždy před cestou mrkneme, jak se pohybují ceny na Bookingu a Airbnb. Hledáme něco v soukromí, nejlépe vlastní apartmán. Volný gauč a hostel pak nebudou to pravé ořechové :).
? Záleží tedy, jaký typ ubytování hledáte. Vždy je ale fajn udělat si rychlý průzkum napříč více vyhledávači. V některých zemích frčí Airbnb, někde se naopak levněji ubytujete přes Booking, v Paříži jsou drahé hostely. Je to místo od místa.
? Ještě nejste zaregistrovaní u Airbnb? Zaregistrujte se přes tento odkaz a získejte slevu na ubytování.
? Ubytování si můžete zarezervovat přes cashback portál Plná Peněženka a získat část peněz zpět.
? Předem si propočítejte, zda se vám vyplatí ubytovat se v centru nebo spíš na okraji města. Pokud je v daním místě drahá veřejná doprava, klonila bych se k ubytování poblíž turistického centra.
Další tipy nejen k ubytování najdete v článcích:
- Kde hledat ubytování? 3 tipy na nejlepší vyhledávače, které využíváme
- Jak cestovat levně po Evropě? 30+ užitečných tipů
- Návod, jak snadno cestovat po světě levně nebo zcela zdarma
Wild camping neboli kempování na divoko
Pokud vám nevadí spát pod stanem, využijte toho, že v některých zemích můžete kempovat zcela zdarma takřka kdekoliv na státních pozemcích při dodržení určitě vzdálenosti od cesty nebo budovy – z Evropy je to například Norsko, Švédsko, Finsko, Estonsko, Skotsko, Bulharsko.
U každé země platí jiná pravidla, takže jí projeďte před cestou Googlem, ať se vyhnete mastné pokutě :).

JÍDLO
Jídlo tvoří významnou položku rozpočtu. Před cestou si ujasněte, jak se plánujete na místě stravovat. Chození po restauracích vs. vaření si na apartmánu (popř. v kotlíku u stanu) je pro vaší peněženku velký rozdíl.
A až budete mít jasno, mrkněte, jak se v dané zemi pohybují ceny potravin a jídel v restauraci přes stránky Numbeo.com. Po zadání země pak vypadá výcuc základních potravin a služeb nějak takto (příklad pro Norsko):

Památky a zajímavosti
Pokud plánujete navštívit velké množství památek, odkrojí vám částka za vstupné poměrně velkou část z vašeho rozpočtu.
Ve městech jako je Londýn, kde je standardem vstupné za památku kolem 20 liber, se může celková částka za vstupné vyšplhat na cenu ubytování.
Jak velké kapesné bude potřeba na památky?
? Naplánujte si předem, jaké památky chcete navštívit a propočítejte si přibližnou částku za vstupné.
? Porovnejte tuto částku s částkou, kterou byste zaplatili za turistickou kartu. Turistické karty jsou zvýhodněné průkazy, jenž vám dají oprávnění navštívit památky a atrakce zdarma – Paříž, Londýn, Řím, Barcelona, Vídeň , Amsterdam, Helsinky + spousta dalších (i mimoevropských) měst.

Zaplatíte souhrnnou částku za turistickou kartu a pak jen u každé památky nebo atrakce sejmete QR kód (mnohokrát nemusíte mít kartu ani vytištěnou a kód oskenujete přímo z mobilu).
Karty navrhli tak, abyste vždy ušetřili.
Spolu s tím některé karty zahrnují taky veřejnou dopravu zdarma a slevy na aktuální události ve městě. Součástí bývá i interaktivní průvodce a mapa (+ možnost stažení do mobilu v podobě aplikace).
? Zkuste si naplánovat přibližný itinerář, kdy jaké památky navštívíte. Vyhnete se pak tomu, že si třeba v Paříži naplánujete na pondělí návštěvu muzeí, abyste následně zjistili, že tady bývají muzea v pondělí zavřená.
Pro Paříž, Řím, Londýn, Barcelonu, Vídeň i New York zjistíte otevírací doby i vstupné z předešlých článků.
? Prověřte si, zda daná památka nebo atrakce nevyžaduje udělat rezervaci předem online. U většiny památek to není potřeba, ale pokud se chystáte na výhled z mrakodrapu Sky Garden, musíte si místo zarezervovat předem.
POJIŠTĚNÍ
Cestovní pojištění vás vyjde na pár korun, ale dokáže ušetřit tisíce. Nabídka na trhu je obrovská. Hledat nejvýhodnější pojištění s nejlepším krytím je téměř nadlidský úkol. Každá nabízí několik variant pojištění od základního po rozšířené, aby si vybral opravdu každý.
Při sjednání pojištění od AXA ASSISTANCE získáte přes tento odkaz slevu 50 %.
PENÍZE
Vyberte si potřebné množství peněz v hotovosti a zkontrolujte zůstatek na účtu.
Zodpovězte si několik otázek:
- Můžu si směnit pohodlně peníze až na místě (bývá lepší kurz než u nás)?
- Přijímají platební karty nebo je lepší si vzít víc hotovosti? To se týká spíš zemí na východ od nás.
- Umožňuje mi karta platby v zahraničí? Jaké mám limity? Nevyčerpám limit po prvním výběru? Jaké jsou poplatky za výběr v cizině? Jaký budu mít kurz?
Jak ušetřit v zahraničí na kurzech a výběrech z bankomatů?
Existuje nějaká možnost, jak získávat ty nejnižší směnné kurzy a neplatit za výběry z bankomatu v zahraničí? A navíc je ta možnost zcela zdarma? Ano a teď si jí krátce představíme :).
Jednou z možností je karta Revolut, o které bude pár řádků dále a druhou možností je banka mBank a jejich karta mSvět, která je výhodná jako pro ČR, tak pro celý svět – psala jsem podrobnější recenzi v tomto článku o účtu mBank a kartě mSvět.
Předplacená karta a aplikace Revolut, která hýbe současným platebním světem
Možná už jste o ní slyšeli, možná ne. Revolut. To je předplacená karta a aplikace v jednom balíčku. Žádný počítač, žádné napojení na váš účet. Jen váš telefon a 100% zabezpečení, kterého využívá přes 8 milionů uživatelů po celém světě.

Jak funguje aplikace Revolut?
Pošlete částku prostřednictvím platební karty, kterou máte ke svému běžnému účtu (způsobů vkládání peněz je několik, ale tenhle je nejoblíbenější). Nabité peníze pak během chvíle převedete na požadovanou měnu.
Cílem aplikace Revolut je zabránit nevýhodnému kurzu, čímž můžete ušetřit až několik procent. Platíte v lokální měně a tím získáváte oproti bankám nejvýhodnější kurz (nemluvě o poplatcích za výběr z bankomatu).
Třeba já se vždy divila, když jsem šla směnit peníze do banky, jak moc se lišila konečná částka od té, kterou jsem si sama doma spočítala, že bych měla dostat. Samozřejmě se změnila vždy k horšímu :).
I když člověk platí v cizině kartou, tak si říká, že rozdíl mezi těmi kurzy dělá jen pár drobných. Občas možná ano, občas taky ne, ale tak či tak, v součtu už ta částka nebývá zanedbatelná.
Proč se vyplatí stáhnout si aplikaci Revolut?
? V první řadě je to tak jednoduché a rychlé, že vám to zabere jen pár minut.
? Aplikace podporuje Google Pay i Apple Pay.
? Nic neplatíte. Existují i placené verze, ale při běžném cestování si vystačíte se základní verzí Standard. Výběr je bez poplatku do 4500 Kč (poté poplatek 2 % z vybrané částky), ale většinou dnes stejně všichni platíme kartou. Tu si můžete objednat přes odkaz níže a získáte jí zcela zdarma.
? Kartou můžete platit i u nás. Územní platnost Revolut není omezená a hodně zákazníků si jí natolik oblíbí, že s ní platí i běžně mimo dovolenou nebo v ČR . Může jít třeba jen o objednávku z ciziny na internetu nebo nákupy v Drážďanech :).
? Utrácet můžete až ve 150 zemích s bezkontaktní kartou MasterCard a Visa (počet měn se neustále zvyšuje, ale ty nejrozšířenější aplikace sdružuje už teď).
? Karta funguje jako předplacená – ztratit můžete jen tu částku, kterou si na kartu nabijete. Ale nebojte, ani to nehrozí. Karta obsahuje několik bezpečnostních prvků, abyste nepřišli ani o pětník.
? Nabíjení je velmi jednoduché – zabere vám jen pár kliků. Dámských.
Způsobů vkládání peněz je několik, ale nejoblíbenější je vložit částku platební kartou, kterou máte k vašemu běžnému účtu.
? Aplikace je v češtině.
Za doručení karty je běžně poplatek 99 Kč – objednáním přes tento odkaz vám zašlou kartu zcela zdarma:
ZALOŽIT ÚČET U REVOLUT ZDARMA A BEZ ZÁVAZKŮ >>
Co dalšího je ještě dobré zjistit si před cestou?
- Máte platné doklady, na které plánujete vycestovat? A to na celou dobu pobytu v zahraničí?
- Je potřeba mít do dané země určitě očkování?
- Jaká je místní kultura a tradice? Jsou v dané zemi nějaké zvyklosti, které je potřeba dodržovat? Například muslimské země vs. oblečení u žen.
- Osvojte si pár základních frází. Většinou se domluvíte anglicky, ale neuškodí v místním jazyce pozdravit, poděkovat apod. Místní ocení, že se snažíte mluvit jejich jazykem:).
Cestování na vlastní pěst: CO ZAŘÍDIT TĚSNĚ PŘED CESTOU?
Zajistěte si hlídání pro domácí mazlíčky
Domluvte se s dotyčným, kdy za nimi bude chodit, jak je nakrmit, zajistěte pro ně dostatek jídla do zásoby – aspoň dvakrát tak velké, než jste zvyklí.
Alespoň u nás to funguje tak, že nám domácí ZOO hlídání překrmuje: ” Ty koukáš tak hladově…na, tady máš ještě šunčičku…nebo by sis dala ještě smetánku? To víš, že dáme.” Po příjezdu má kočka o kilo víc a sotva se odvalí z gauče, aby nám šla naproti :).

Zaplaťte vše, co je potřeba
Asi nestojíte po svém návratu o překvápko v podobě odstříhnuté elektriky :). V dnešní době není problém zaplatit i v průběhu cestování, ale cílem cestování je mimo jiné odpoutat se od každodenních starostí.
Nakupte dle seznamu, co budete potřebovat na cestu
Jídlo, drogérie, adaptér…postupujte dle seznamu níže a průběžně si poznamenávejte, co nemáte.
Když jedeme na cestu autem, sepíšu si předem potraviny, ze kterých budu vařit nebo co budeme snídat apod. Co jde, to koupíme u nás a na místě pak kupujeme průběžně třeba pečivo, zeleninu a místní speciality.
Co se týká vaření, tak většinou vezeme těstoviny a k tomu nějaké hotové omáčky. Prostě něco, co je raz dva hotové.
Píšu i takové banality, jako je voda na cestu. Většinou vyjíždíme ještě za tmy a balím na poslední chvíli den předtím, tak jsem pak schopná zapomenout základní věci :).
Zabalte si dle seznamu
Když jste koupili vše, co bylo potřeba, můžete se vrhnout na balení. Seznam níže vám v tom pomůže. Je vzorový, takže si z něj vytáhněte to své :). V případě letu se při balení ohlížejte taky na maximální limit kg u zavazadla.

Odbavte se online
U nízkonákladových leteckých společností vás čeká online check-in (online odbavení). Můžete se odbavit i na letišti, ale zaplatíte za to nehorázné peníze.
U tradičních leteckých společností probíhá odbavení většinou na letišti u přepážky nebo se můžete odbavit pomocí terminálů zcela sami (není to ale na každém letišti). Na rozdíl od nízkonákladových společností je u tradičních společností check-in v ceně.
Jak na online check-in?
- Přihlásíte se na webové stránky letecké společnosti, u které jste si zakoupili letenku.
- Vyhledáte konkrétní rezervaci. V případě Ryanair je to kategorie Rezervace.

- Vyplníte své osobní údaje, popř. dalších spolucestujících dle platného dokladu, na který zároveň poletíte (OP, pas). Nezadávejte tedy OP, pokud plánujete letět na pas.
- Ověřením získáte palubní lístek, který si vytisknete nebo stáhnete do svého mobilu (pokud letecká společnost neuvede, že je možné si stáhnout palubní lístek do mobilu, vždy si jej vytiskněte). Bez něj se nedostanete ani přes bezpečnostní kontrolu.
Cestování na vlastní pěst: CO ZAŘÍDIT BĚHEM CESTY?
Nastal den D a vy vyrážíte. Vše už máte připravené, takže jen naházet kufry do auta, nastavit navigaci (popř. u nás vyndat kus papíru, na kterém máme halabala sepsanou cestu, protože jinak mám tendenci pořád sledovat navigaci ?) a frčíte vstříc poznání.
Letím poprvé – co teď?
Pokud ale letíte poprvé, můžete se cítit nejistí z toho, jak to probíhá na letišti. Měli jsme to úplně stejně. A proto jsme letěli z německého letiště, aby to bylo ještě zajímavější ?.
Ale není to žádná věda. Jde o to jen překonat ten pocit z něčeho neznámého a nového.
Základní pravidlo zní: dostavte se na letiště včas. Zvlášť, pokud máte zavazadlo k odbavení, tj. zavazadlo, které si s sebou neberete na palubu letadla a směřuje do nákladového prostoru. Tyhle zavazadla si můžete nechat odbavit už 2 hodiny předem. Maximálně však 40 minut před letem.
Ideální čas pro příchod na letiště je cca 2 hodinky před samotným odletem. Pokud letíte poprvé, tak možná ještě o něco víc, ať máte prostor se rozkoukat.
My jsme byli poprvé na letišti snad o 3 hodiny dřív. Jeli jsme ale autem do Norimberka, tak jsme si dávali časovou rezervu. Sedli jsme si do vstupní haly, vyndali svačinu a pozorovali…tu obrovskou tabuli s odlety, skupinu Němců cestujících za teplem do Hurghady (byl listopad), německé nápisy a ukazatele, kterým jsme za mák nerozuměli. I přes chabou němčinu jsme se po chvíli zorientovali, takže hlavně zůstat v klidu :).

Nemáte zavazadlo k odbavení a už jste se online odbavili z domova?
Nejjednodušší varianta. V hlavní hale si dle čísla svého letu (máte na palubním lístku nebo ho najdete na tabuli odletů) vyhledáte svůj gate.
(Pozn.: Gate jsou dveře/brána, prostřednictvím kterých se dostanete do svého letadla.)
Při cestě k němu projdete bezpečnostní kontrolou, kde nasnímáte kód z palubního lístku. Poté se dostanete do bezcelní zóny, kde vyčkáte na boarding, tj. chvíli, kdy se váš gate otevře (cca půl hodiny před odletem).

Máte zavazadlo k odbavení?
Spolu s rezervací letu a osobním dokladem se odbavíte u přepážky vaší letecké společnosti. Tyhle přepážky najdete zpravidla hned u vstupu do odletových terminálů.
Pracovníci překontrolují zavazadlo k odbavení a vyjedou vám palubní lístek.
S palubním lístkem se pak odeberete k bezpečnostní kontrole. Odtud je to již stejné jako v prvním případě.
Vaše odbavené zavazadlo poputuje do nákladového prostoru a zpět si jej vyzvednete po příletu.
Vše ohledně letu najdete souhrnně v tomto videu od Verči, které natočila spolu s letištěm Václava Havla, tak určitě mrkněte:
Chcete ještě více tipů, jak začít cestovat na vlastní pěst? Levně a s úsměvem? Mrkněte na ukázku knihy Travel Bible. Možná to pro vás bude to pravé stejně jako pro nás :).
Cestování na vlastní pěst není výsadou jen dobrodruhů. I vy můžete. Stačí sebrat odvahu, strach nechat doma a vyrazit vstříc poznání. A když už se na cestě dostanete do nějaké šlamastiky, bude poblíž někdo, kdo vám rád podá pomocnou ruku. Lidi jsou fajn všude na světě, nejen u nás :).
Bojíte se zatím vycestovat sami, ale nechcete klasickou poznávačku s cestovkou?
Mrkněte na zájezdy od “cestovky” Rady na cestu. Možná to bude to pravé cestovatelské i pro vás. Žádná masa lidí ve zběsilém tempu následující paní s deštníkem. Naopak. Pohodový výlet s partou lidí, kde vás provedou zkušení cestovatelé.
Inspirace na cesty:
Co vy a cestování na vlastní pět? Jaké jsou vaše příběhy?
Ahoj, na jaře mi bude 78 let, jsem celkem aktivní a mám velký sen, který si hodlám splnit. Navštívit Provens, levandulová pole a potom relaxovat nějaký čas u oceánu. Nemám parťáka/čku, jazyk neumím, ale velikou chuť. Magdalena
To je krásný sen. Přeju, ať se vyplní :).
Blanka
Fíha, ty jsi dala všechny informace, pro které jsem musel budovat celý web, do jednoho článku. Hodně obsáhlé čtení 🙂
Přesně pro lidi, kteří rádi cestují bez toho, aniž by platili cestovkám za vyřizování se snažím vytvořit web o Islandu (http://islandbezcestovky.cz/), kde momentálně žiju (a mám tak všechno info z první ruky). Myslím, že každá země má svoje specifika, ale dá se říct, že to cos popsala v článku platí i pro případ, že cestujete na Island. Jen o kempování na divoko už u nás narozdíl od ostatních skandinávských zemí zakázali, trošku se to tady “zneužívalo”.
Zabralo to dost času, to přiznávám, takže pozitivní vazba mě těší :). Díky za ní :). Jinak Island je jednou ze zemí, kam bychom se rádi v budoucnu mrkli, tak už vím, kde budu čerpat informace :).