Hledáte inspiraci na nejkrásnější místa v České republice? V tomto článku jsme sepsali naše tipy, co si nenechat v Česku ujít – od malebné přírody po místa plná historie a kultury. Součástí je taky mapa, díky které si můžete udělat představu, kde jaká místa leží.
Krásných míst je v Česku mnoho. Snažili jsme se vypíchnout ty, které na nás zapůsobily nejvíce, včetně důvodů, proč podle nás stojí za návštěvu.
Pokud hledáte inspiraci na zajímavá města, zde jsme vyzdvihli nejkrásnější města v České republice, co stojí za to navštívit.
Nejkrásnější místa v České republice
1. Lázeňský trojúhelník
Jako první začneme naší domovinou. Názor je možná trochu zkreslený tím, že pocházíme přímo ze srdce lázeňského trojúhelníku, ale přesto si myslím, že tato oblast je jedním z nejkrásnějších míst v České republice.
Oblast lázeňského trojúhelníku má vše – pokocháte se nádhernou architekturou v Karlových Varech a Mariánských Lázních, nasajete středověkého ducha města Loket a projdete se nedotčenou přírodou Slavkovského lesa, který nese přezdívku “český Island” díky vyvěrajícím pramenům.
Pokud hledáte něco netradičního, navštivte Důl Jeroným, kde zažijete dobrodružství a adrenalin při prohlídce bývalého cínového dolu. A až si projdete po povalovém chodníčku Kladská rašeliniště, zastavte se v tradiční švýcarské chatě U Tetřeva na výbornou svíčkovou nebo zvěřinu.
☞ Objevte výhodné pobyty s wellness na Karlovarsku.
Více informací: Zde jsou nejlepší místa, co navštívit v Karlových Varech a v tomto článku, co si nenechat ujít v Mariánských lázních. Nebo si udělejte výlet do Františkových Lázní. Při návštěvě Karlovarského kraje si nenechte ujít návštěvu městečka Loket. Sepsali jsme taky tipy na výlety ve Slavkovském lese – od nejkrásnější rozhledny v Česku po rozsáhlá rašeliniště.
2. České Švýcarsko
České Švýcarsko na seznamu nejkrásnějších míst v České republice překvapí asi málokoho. Tato oblast je naprosto nádherná, s pískovcovými skalami, rozlehlými lesy a výhledy, ze kterých se vám zatají dech.
Impozantní Pravčická brána se zámečkem Sokolí hnízdo musí být na seznamu každého, kdo plánuje cestu do Českého Švýcarska. Opravdu stojí za to, jen doporučuji vyrazit v týdnu, nejlépe mimo sezónu, a hned na otevírací dobu nebo naopak později odpoledne.
Mojí oblíbenou trasou jsou Jetřichovické vyhlídky, které vedou přes známou Mariinu vyhlídku, odkud můžete pokračovat dál přes Vilemíninu stěnu a Rudolfův kámen.
Zastavte se taky na skalních hradech Falkenštejn a Šaunštejn nebo se projděte kolem říčky Kamenice k Dolskému mlýnu, kde se točila Pyšná princezna.
Více informací: Krásných míst je v Českém Švýcarsku mnoho. Zde jsme sepsali tipy, co navštívit v Českém Švýcarsku (včetně mapy a praktických informací o délce trasy, vstupném apod.).
3. Mikulov a Pálava – nejkrásnější místa v České republice
Mikulov a Pálava mě dlouho odrazovaly množstvím turistů, ale nakonec mě celá oblast naprosto okouzlila svou malebností. Na Pálavě jsme byli v červenci a překvapivě i v té době jsme si zdejší návštěvu užili často zcela bez lidí.
Pálavu si můžete představit jako vápencové bradlo a chráněnou oblast, která se výrazně zvedá nad okolní krajinou. Na jejím úpatí leží malebné městečko Mikulov, které je považované za centrum Pálavy.
Po celém oblasti jsou rozeseté malé vinařské sklípky i moderní vinařství, kam můžete zajít ochutnat to nejlepší ze zdejších vinic.
Ale i když víno nepijete, návštěvu Pálavy si užijete. Navštivte archeopark Pavlov, projděte si historické centrum Mikulova nebo se vydejte za pěší turistikou do Pavlovských vrchů.
Přímo pod Sirotčím hrádkem doporučuji navštívit Café Fara, nádhernou kavárničku, kam je ale určitě lepší přijít mimo sezónu.
☞ Objevte výhodné pobyty s wellness a polopenzí v Česku i okolí.
Více informací: Zde jsou nejlepší výlety na Pálavě a nejkrásnější místa, co navštívit v Mikulově.
4. Český ráj
Český ráj jsem si zamilovala od té doby, co jsem viděla Jak dostat tatínka do polepšovny. A Český ráj je opravdu stejný jako ve filmu. Tady čas ubíhá o něco pomaleji, když sedíte s hrnkem čajem na prahu roubené chaloupky a jen pozorujete přírodu kolem.
Celé dny se můžete potulovat mezi pískovcovými skalami, objevovat skalnaté vyhlídky a zříceniny hradů a užívat si tu pravou venkovskou atmosféru, kde nenajdete žádné paneláky, supermarkety ani ruch města.
Pokud chcete vidět to nejlepší, zamiřte do Prachovských skal, Hruboskalska nebo na zříceninu hradu Trosky. Nejlépe hned ráno nebo mimo sezónu, protože později to tu praská ve švech.
I tady se ale najdou místa, kde si užijete daleko víc klidu – například Klokočské skály nebo Příhrazské skály.
Více informací: Zde jsme sepsali tipy na výlety a trasy, co navštívit v Českém ráji (včetně mapy a praktických informací).
5. Beskydy a Valašsko
Nasaďte pohorky a vydejte se do nejmalebnějšího pohoří v České republice – do Beskyd. Připravte se na stovky kilometrů stezek, při kterých si sice dáte pořádně do těla, ale odměnou vám budou nádherné výhledy až ke slovenským sousedům.
Mezi beskydskými kopci se v údolích ukrývají vesničky poseté dřevěnými valašskými chalupami, kde ochutnáte tu nejlepší kyselicu a jako sladkou tečku si dopřejete tradiční frgály.
Nebo navštivte Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm s nádhernou Jurkovičovou rozhlednou a poté se vydejte do sedla Pustevny, kde uvidíte další lidové stavby slovenského architektura Dušana Jurkoviče – chaty Maměnka a Libušín.
A nebyla by to návštěva Beskyd, kdybyste si nechali ujít výšlap na Lysou horu. Čeká vás sice pořádné převýšení, ale můžete tady přespat a užít si nádherné ráno téměř pro sebe – viz foto níže.
Více informací: Zde jsou nejlepší výlety a trasy, co navštívit v Beskydech.
6. Ještěd a okolí
Ještěd je jedním z nejikoničtějších míst v celé České republice. Přímo na jeho vrcholu stojí slavný televizní vysílač a hotel ve futuristickém stylu, který svým unikátním designem od architekta Karla Hubáčka přitahuje pozornost už od roku 1973.
Když tu přespíte, užijete si západ a východ slunce bez lidí – dohlédnete až na Jizerské hory, Lužické hory a za dobré viditelnosti až do Krkonoš. Navíc je odtud večer krásný výhled na nasvícený Liberec.
Jak se dostat na Ještěd
V okolí Ještědu se nachází několik placených parkovišť (hotovost s sebou), odkud můžete vyrazit po turistické stezce vzhůru.
Nejoblíbenější je trasa z parkoviště Ještědka (parkovné 200 Kč v roce 2024), odkud je to na Ještěd 20 minut po asfaltové cestě. Hezčí je trasa ze sedla Výpřež (parkovné 100 Kč v roce 2024), odkud se vydáte po hřebenové trase – za necelou hodinku jste nahoře. Na obě výchozí místa se dostanete taky autobusy z Liberce a Horního Hanychova.
☞ Objevte výhodné pobytové balíčky v Česku i okolí.
7. Český Krumlov a okolí
Jižní Čechy jsou nádherné. Z toho, co jsme viděli, se nám nejvíce líbilo v Českém Krumlově a okolí. Určitě zde doporučuji přespat a nasát atmosféru Krumlova hned po ránu, bez davů lidí, které doslova zahalí zdejší uličky jen o pár hodin později (a to jsme tu byli v listopadu).
Český Krumlov je sice malý, ale je tu toho hodně k vidění – od Plášťového mostu, zámku, čtvrti Latrán po nádherně zachovalé historické jádro.
Z Českého Krumlova je to jen kousek do Českých Budějovic. Pro nejlepší výhled vystoupejte na Černou věž, navštivte Jihočeské muzeum (skvěle zpracované i pro děti) a projděte si uličky centra, které ukrývají výborné restaurace a kavárny.
Nenechte si ujít taky výstup na ikonickou rozhlednu Kleť a návštěvu vesničky Holašovice, která je naprosto kouzelná a postavená ve stylu selského baroka.
Aby toho nebylo málo, jen necelou půl hodinku odtud se nachází zámek Hluboká nad Vltavou, jeden z nejkrásnějších zámků v České republice.
Více informací: Zde jsou naše tipy, co navštívit v Českém Krumlově a tipy na nejlepší místa, co si nenechat ujít v Českých Budějovicích.
8. Krkonoše – nejkrásnější místa v České republice
Historii a kulturu je potřeba vykompenzovat trochou přírody. A národní park Krkonoše nemůže v seznamu nejkrásnějších míst v České republice chybět.
Krkonoše se v posledních letech potýkají na některých místech s overturismem, ale i tak si je můžete užít bez davů turistů a s respektem ke zdejší přírodě.
Základní pravidlo zní – vyrazte do Krkonoš mimo sezónu, nejlépe na podzim. Právě na podzim totiž bývá častá inverze, kdy se nížiny a údolí zahalí mlhou nebo mraky, zatímco vrcholky hor bývají zalité sluncem. Když přespíte v jedné z horských chat, ráno si užijete tyto dechberoucí výhledy téměř pro sebe.
Můžete takto vyrazit například na Sněžku a vzít to přes Kozí hřbety ze Špindlerova Mlýna, kde po cestě přespíte v Luční boudě. Podobné jsme udělali taky u Sněžných jam (naše oblíbené), kde se dá po cestě přespat v Labské boudě (nebo aspoň zajít na jablečný štrúdl).
Více informací: Krkonoše ale nejsou jen Sněžka – zde jsme sepsali tipy na výlety a trasy, co navštívit v Krkonoších.
9. Moravský kras
Pokud hledáte něco trochu jiného, vydejte se do Moravského krasu. Tenhle kousek naší země je známý svými úžasnými jeskyněmi, krasovými útvary a propastí Macocha, která se svou hloubkou 138 metrů rozhodně vezme dech každému, kdo se na ni podívá.
A rozhodně to není jen Macocha, co tu je k vidění. Moravský kras totiž ukrývá nádherné krasové jeskyně, od Sloupsko-šošůvských jeskyní po tu nejzdobenější jeskyni Balcarka.
10. Praděd a Bílá Opava
Přesuneme se na Moravě severněji a dostáváme se do Jeseníků, oblasti divokých lesů, bystřin a nekonečných výhledů.
Když tu budete, nenechte si ujít výstup na Praděd, nejvyšší vrchol Moravy a ikonické místo s televizním vysílačem, který je nepřehlédnutelnou dominantou této oblasti.
Na Praděd se dostanete několika směry – pokud chcete zažít něco extra, vydejte se po naučné stezce kolem horské bystřiny Bílá Opava. Ta se tu prolétá skrz husté lesy a vytváří krásné kaskády, z nich nejvyšší dosahuje téměř 8 metrů.
Stezka vás provede podél řeky, přes dřevěné lávky, kolem malých vodopádů a tůní, až k turistické chatě Barborka.
Na celkový výstup počítejte cca 3 hodiny a vezměte si pevnou obuv, protože trasa je místy náročnější. Podobná místa v Česku moc nenajdete, takže to určitě stojí za to. Jen u Pradědu taky platí – vyrazte mimo sezónu, pokud nechcete jít v davu.
Více informací: Sepsali jsme tipy na výlety a trasy, co navštívit v Jeseníkách (včetně podrobných informací a mapy).
11. Český kras
Údolí řeky Berounky, skryté jeskyně, staré hrady i český Grand Canyon – vítejte v Českém krasu.
Český kras je perfektní místo pro prodloužený víkend, během kterého si užijete návštěvu hornického dolu, nádherné vyhlídky i procházku jeskyněmi.
Vydejte se do Koněpruských jeskyní, největších krasových jeskyní v České republice, pokochejte se výhledem na Velkou Amerikou, vápencový lom s tyrkysovým jezerem na dně a den zakončete pohledem na západ slunce ze skály nad městečkem Svatý Jan pod Skalou.
Nebo si půjčte kánoi a projeďte se po řece Berounce, kterou lemují turistické stezky a cyklostezky. Nejkrásnější výhled si užijete od Tetínských skal.
Více informací: Zde jsou nejlepší výlety, kam ve středních Čechách (včetně mapy a praktických informací).
12. Lednicko-valtický areál
V žádném seznamu nejkrásnějších míst v České republice nemůže chybět Lednicko-valtický areál.
Začněte svůj výlet v Lednici, kde vás přivítá pohádkový zámek obklopený rozlehlými zahradami a parky. Projděte se po upravených cestičkách, zastavte se Minaretu nebo nasedněte na loďku a projeďte se po zámeckém kanálu.
Další zastávkou by měly být Valtice, městečko s bohatou vinařskou tradicí. Zámek Valtice je skvostem sám o sobě, ale opravdovým zážitkem je návštěva Národního vinařského centra. Ochutnáte tu ta nejlepší moravská vína a možná objevíte i nové favority.
Celý areál je protkán sítí cyklostezek a turistických tras, které vás zavedou k dalším zajímavým místům, které jsou rozeseté po celé krajině Lednicko-valtického areálu – můžete navštívit například Janův hrad, Tři Grácie nebo Kolonádu na Reistně.
13. Šumava – nejkrásnější místa v České republice
Šumava – to jsou ledovcová jezera, rozhledny, rašeliniště, nedotčená příroda a dechberoucí výhledy. Existuje mnoho důvodů, proč je Šumava jedním z nejoblíbenějších pohoří v České republice.
Šumava nás nikdy nelákala, ale po návštěvě Černého a Čertovo jezera jsme okamžitě změnili názor. Nenechte si ujít taky vlčí výběh Srní, vrch Pancíř nebo Třístoličník na hranicích s Rakouskem a Německem, kde je krásná kaplička.
Pokud hledáte něco víc extra, vydejte se kolem Plešného jezera na vrchol Plechý, odkud jsou už po cestě nádherné výhledy. Z nejvyššího vrcholu Šumavy pak můžete pokračovat po hřebenovce na Třístoličník a udělat si okruh zpět.
☞ Objevte výhodné pobyty s wellness a polopenzí v Česku i okolí.
Více informací: Zde jsou nejlepší místa a trasy, co navštívit na Šumavě (včetně mapy a praktických informací).
14. Broumovsko
Vydejte se na Broumovsko, tajemný kout východních Čech, který vám nabídne nádhernou přírodu i dlouhou historii.
Projděte se prastarými lesy, obdivujte výhledy z horských hřebenů nebo prozkoumejte historické kláštery. Tato chráněná krajinná oblast vás ohromí svými dramatickými skalními útvary, malebnými horami a barokními památkami.
A kdo by neznal Adršpašsko-teplické skály, které jsou tak populární, že si do Adršpašských skal musíte v sezóně dělat rezervaci předem. Nebo se vydejte do Broumovských stěn, se zajímavými skalními útvary a krásnou kapličkou. Navíc tu je klidněji než v Adršpachu.
Více informací: Zde jsou nejlepší místa a trasy, co navštívit na Broumovsku (včetně mapy a užitečných informací).
15. Podyjí a Znojemsko
Máte chuť na výlet plný historie, chutného vína a přírodních krás? Pak je Znojmo a jeho okolí tím pravým místem.
Znojmo leží v srdci vinařské oblasti a narozdíl od Mikulova nebo Velkých Popovic je tu o něco klidněji. Má krásně zachovalé jádro a jde vidět, že se město neustále snaží o jeho zvelebování.
A až si projdete zdejší uličky s rotundou svaté Kateřiny, vydejte se za dobrodružstvím do Znojemského podzemí.
Navíc jste jen pár kroků od národního parku Podyjí, zeleného a nedotčeného ráje, kterým si proráží cestu řeka Dyje.
Při toulkách po zdejších turistických trasách a cyklostezkách se vám otevírají nádherné vyhlídky do údolí. Naší oblíbenou byla vyhlídka Devět mlýnů, odkud budete mít jako na dlani vinici Šobes.
Více informací: Zde jsou nejlepší místa, co navštívit ve Znojmě a okolí. Nebo se inspirujte nejkrásnějšími místy, co navštívit na jižní Moravě.
Nejkrásnější místa v České republice – mapa
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete mapu s tipy na nejkrásnější místa, co navštívit v České republice. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v našem seznamu nejkrásnějších míst v Česku. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Zde najdete více inspirace na nejkrásnější města v České republice.
Toto byly naše tipy na nejkrásnější místa, co navštívit v České republice. Jaké jsou ty vaše? Rádi si o nich přečteme v komentáři níže. Šťastnou cestu!
Více informací o České republice
NEJKRÁSNĚJŠÍ MĚSTA: Zde jsou tipy na nejlepší místa, co navštívit v Praze a jak naplánovat itinerář pro 2 dny v Praze. Chystáte se do Kutné Hory? Zde jsou nejkrásnější místa v Kutné Hoře. Dalším krásným městem je Český Krumlov nebo na Moravě pak Olomouc.
Nebo se vydejte za hranice – kousek je to do nádherné Budapešti, elegantní Vídně nebo multikulturního Berlína.
CESTOVÁNÍ S DĚTMI: Zde jsme sepsali tipy, kam na prodloužený víkend s dětmi.
KAM DO PŘÍRODY: Kromě Krkonoš, Beskyd nebo například Šumavy najdete v Česku další krásná místa, kam můžete vyrazit do přírody. My máme rádi Krušné hory, které nás už roky baví svou surovostí a dokonalým klidem. Jizerské hory jsou další skvělé místo pro pěší turistiku, stejně tak Tiské stěny v severních Čechách.
Pokud vás lákají vyšší hory, zde najdete inspiraci, kam v rakouských Alpách nebo co si nenechat ujít v Dolomitech.