Hledáte ideální prodloužený víkend s dětmi? Máme pro vás 11 tipů, které zahrnují přírodu, hory i zábavní parky – vše na dosah ruky.
Snažili jsme se zahrnout místa, která vás možná při pomyšlení na prodloužený víkend s dětmi jako první nenapadnou. Místa, která jsou něčím zajímavá, která nabízí širokou nabídku aktivit a kde se určitě nudit nebudete.
Nenajdete tu Šumavu, Krkonoše nebo jižní Moravu, o kterých už bylo napsáno hodně (zde najdete více inspirace pro cestování po České republice, pokud vás zajímá například Šumava, Český ráj, České Švýcarsko, Praha apod.).
Naším cílem je inspirovat a ukázat, co vše se dá v České republice a okolí podniknout. A že někdy i místa, která nás na první pohled nelákají, stojí rozhodně za návštěvu. Zahrnuli jsme především místa, která bavila naší rodinu a věříme, že budou bavit i tu vaší.
Obsah článku
- Kam na prodloužený víkend s dětmi
- Tipy na prodloužený víkend s dětmi – mapa
- Více inspirace na cestování po Česku
Pojďme na to – zde jsou tipy, kam na prodloužený víkend s dětmi:
Kam na prodloužený víkend s dětmi
1. Žďárské vrchy
Ve Žďárských vrších se nám líbilo moc. Celá oblast je neuvěřitelně malebná, s dřevěnými chaloupkami a krásnými vyhlídkami na skalách. Žďárské vrchy jsou navíc snadno dostupné pro Čechy i Moraváky, takže pokud přemýšlíte, kam na prodloužený víkend s dětmi, určitě stojí za povšimnutí.
Peklo Čertovina
Na Vysočině objevíte místo, které je tak horké, že by se vám tady možná uvařil čaj… pokud byste tam měli odvahu vstoupit! Vítejte v Čertovině, nejblíže, co se k peklu dostanete, aniž byste museli porušit žádné z deseti přikázání.
Peklo Čertovina je unikátní místo s čertovskou tematikou, které je vyladěné do posledního detailu. A to už od parkoviště, od kterého vás doprovází naučná stezka se zajímavostmi, záludnými otázkami a vyřezávanými postavičkami.
Peklo Čertovina si můžete užít hned několikrát:
- Vydejte se do čertovského podsvětí a užijte si prohlídku s čerty, kteří vás vezmou napříč peklem a zabaví čertím vystoupením. A vůbec to není zábava jen pro děti! Naopak dospělí si prohlídku užijí možná ještě víc než děti. (Nutná rezervace předem).
- Ubytujte se v Kocourkově, který se nachází v areálu Peklo Čertovina. Ten má tematicky rozdělené pokoje – na výběr je letadlo, autosalon, western nebo například loď. Další možností je ubytování v moderních apartmánech, kde si můžete užít taky polopenzi, bazén a wellness.
Pohádková vesnička Podlesí
Měli jsme tu peklo s čerty a nyní se přesuneme k sedmi trpaslíkům, Rákosníčkovi nebo Křemílkovi s Vochomůrkou. Ve vesničce Podlesí doslova ožívají pohádky. Tady se rozsvěcují jiskřičky v dětských očích a dospělí se navrací do svých dětských let.
Vstup do vesničky je zpoplatněný, a i když vesnička není velká, stojí to za to. Vše je promyšlené do detailu a je to nádherná podívaná, co šikovné ruce zvládnou.
V kouzelných domečkách se můžete taky ubytovat nebo si užijte pobyt v přilehlém hotelu s výhledem a wellness s bazénem.
Vodní nádraží Pilská
Vodní nádrž Pilská je dalším skvělým místem ve Žďárských vrších pro rodiny s dětmi. Přímo na úpatí přehrady se můžete ubytovat v Tálském mlýně, takže to budete mít jen pár kroků k volnočasovému areálu u přehrady. Ubytování je za skvělou cenu a navíc tu dobře vaří.
U přehrady je velké dětské hřiště, stezky k procházce i sochy Michala Olšiaka, které jsou se Žďárskými vrchy neodmyslitelně spjaté.
Se staršími dětmi můžete navštívit Muzeum nové generace ve Žďáru nad Sázavou nebo se vydejte napříč dobrodružnou trasou Údolím Doubravy.
Praktické informace pro návštěvu: Žďárské vrchy jsou snadno dostupné pro Čechy i Moraváky – z Prahy jste tu za 2 hodiny, z Brna za něco přes hodinu. Více informací o výletech jsme sepsali v článku Co navštívit ve Žďárských vrších.
2. Statek Bernard a Karlovarsko
Okolí Karlových Varů se možná nedostává tolik pozornosti, ale to je velká škoda, protože za nás je to perfektní místo pro rodiny s dětmi na prodloužený víkend. Možná je náš názor zaujatý, protože jsme místní, ale věřím, že se vám Karlovarsko určitě zalíbí taky. 🙂
Statek Bernard je nejlepší základna pro pobyt na Karlovarsku. Přímo na statku se děti seznámí se zvířátky, pohrají si na dětském hřišti nebo si něco vyrobí v řemeslných dílnách.
Součástí je taky kavárna s vláčkodráhou a restaurace, kam můžete skočit na dobré jídlo. Celé okolí je moc hezky upravené a často se tu konají akce pro děti. Ubytování je čisté a za velmi dobrou cenu.
Loket
Ze statku jste za pár minut u hradu Loket, v jehož věži se ukrývá drak. Můžete se projít taky po stezce kolem řeky a chvíli si odpočinout na zdejším dětském hřišti.
Vydejte se na Svatošské skály nebo si v létě půjčte raft (půjčovna se nachází hned vedle řeky Ohře kousek od hradu).
Karlovy Vary
Projděte si kolonádu v Karlových Varech a nechte se vyvézt lanovkou na Dianu. Můžete si s dětmi zahrát soutěž, který z pramenů je “slanější” (zaručeně jim chutnat nebudou, ale z naší zkušenosti je to i tak zábava).
Po kolonádě se zastavte na hřišti v meandru Ohře, kde je výborná kavárnička Limetka. Po cestě zpět si můžete udělat odbočku k Vánočnímu domu. Funguje po celý rok, ale za nás má určitě nejlepší atmosféru v zimě, kdy sněží. Nebo se vydejte do obory Linhart za zvířátky a do lanového parku.
Cheb
Pokud jste už v Karlových Varech byli, zkuste Cheb. Cheb i Karlovy Vary se nacházejí maximálně půl hodinky autem od statku.
Zajděte ke Špalíčku a na dobré jídlo do Bagel Lounge přímo na náměstí, kde je taky dětský koutek. Poté se zastavte v Retromuseu, kde nasajete trochu nostalgie nebo se vydejte do Chebského hradu a užijte si výhled z věže.
Přímo pod hradem se pak nachází volnočasový areál, který je pro děti perfektní – je tu dětské hřiště, zábavné prvky, lanové centrum, věž s vyhlídkou nebo se můžete vydat po cyklostezce kolem Ohře a přehrady Skalka k dalšímu dětskému hřišti a visutému mostu.
Kousek je to taky do národní přírodní rezervace SOOS, kde to bublá o sto šest. Pokud chcete vidět to nejlepší představení, určitě dorazte na podzim nebo zkraje jara. Skrz rezervaci vede povalový chodník a trasa je relativně krátká i pro malé děti.
Praktické informace pro návštěvu: Statek Bernad je nejsnadněji dostupný autem – z Prahy jste tu za necelé 2 hodiny a většinu cesty jedete po hlavním tahu. Přímo u statku se nachází velké, neplacené parkoviště.
Zde jsme sepsali, co navštívit v Karlových Varech. V tomto článku najdete tipy pro Loket nebo co si nenechat ujít v Chebu. Pro výlety po okolí jsme sepsali Co navštívit na Karlovarsku.
3. Berlín
Berlín není nejkrásnější město v Evropě. Ale je neuvěřitelně zajímavý. A to i pro rodiny s dětmi.
Pro nejlepší výhled vystoupejte na Panoramapunkt, televizní věž TV Tower nebo prosklené kopule Reichstag (zdarma, ale rezervace nutná).
Hned vedle Reichstag se nachází moderní budova kancléřství, přímo na nábřeží řeky Spré, kde se můžete projít. Celou oblast lemují parky a skvěle upravené nábřeží, kde místní posedávají a piknikují.
S většími dětmi můžete navštívit místa, kde se děti dozví více o druhé světové válce a dalších důležitých milnících v historii – Topografie teroru, Checkpoint Charlie, Jüdisches Museum Berlin a další. Pokud chcete předat dětem něco z historie, Berlín je k tomu ideální.
Určitě je zaujme taky Futurium, muzeum zaměřené na vědu, nejmodernější technologie a zásadní problémy dnešní doby (vstup zdarma). A pokud mají rádi trochu alternativy, vydejte se na krátkou prohlídku do Haus Schwarzenberg (všechna místa jsme vyznačili taky v mapě).
V okolí se navíc nachází skvělé podniky, kam zajít na jídlo. Vyzkoušejte Currywurst v Curry 61, pokud máte s dětmi rádi street food.
Nudit se tu ale nebudete ani s menšími dětmi. Podmořský svět SEA Life Berlin plný akvárií s miliony druhů živočichů určitě nadchne nejen děti. Součástí je i obrovské akvárium Aquadom, kterým projíždí výtah.
Technické muzeum zaujme především kluky. Sbírka je opravdu rozsáhlá – od lokomotiv, přes auta až po lodě. Vše je tematicky rozdělené do dvou budov a část sbírky uvidíte taky venku.
Nebo se zajděte podívat na pandy veliké do místní zoologické zahrady Tiergarten, která patří k největším a nejoblíbenějším zoo v Evropě. Skvělé jsou taky Gärten der Welt, zahrady představující různé kouty světa – korejský čajový obřad, japonský festival třešňových květů, tropický ráj na Bali a další místa, která vás doslova vtáhnou do tamní kultury.
Je tu toho opravdu hodně k vidění a za prodloužený víkend nejspíš vše nestihnete.
Nejlepší ubytování v Berlíně s dětmi
- Hotel Schulz – oblíbený hotel s online check-inem, krytou garáží a kousek od nádraží, odkud jezdí S-Bahn každých pár minut do centra
- Anna 1908 – ubytování v klidné lokalitě, ale s dobrou dostupností do centra. Výborné snídaně, přátelský personál a dětské hřiště hned naproti.
- Novotel Suites – moderní ubytování s kuchyňským koutem, vlastní parkování, kousek od Postdamer Platz a dobrá cena vzhledem k lokalitě
Praktické informace pro návštěvu Berlína
O Berlíně jsme sepsali několik článků, kde najdete vše potřebné před cestou. Pro více informací o místech je tu článek Co navštívit v Berlíně (včetně informací o vstupném, otevírací době, mapy apod.) nebo se můžete inspirovat itinerářem pro 3 dny v Berlíně. Zde se dozvíte, jak se dostat do Berlína vlakem nebo autobusem nebo na co si dát pozor při cestě autem do Berlína (zóny s omezeným vjezdem apod.).
4. Energylandia a Zatorland
Věděli jste, že pro pořádný adrenalin a zábavu nemusíte až do Disneylandu v Paříži? Kousek od hranice s Moravou se totiž nachází zábavné parky Energylandia a Zatorland, které nabízejí atrakce pro všechny věkové kategorie – od nejmenších po dospělé, kteří se nebojí trochu se roztočit.
Energylandia
Energylandia je perfektní pro rodiny s většími dětmi nebo teenageři, ale zábavu si tu najdou i rodiny s menšími dětmi.
Největší tahákem Energylandie jsou určitě horské dráhy, a těch je tu požehnaně. A některé atrakce vás doslova přimrazí k sedačce. Pokud jedete s menšími dětmi, určitě oceníte oddělenou zónu s atrakcemi právě pro ně.
Praktické informace: Parkoviště se nachází přímo u parku. Energylandia je velmi oblíbený park. Z toho důvodu se v sezóně často stojí na atrakce fronty. Proto je lepší se sem vydat mimo sezónu nebo dorazit hned na otevírací dobu. V zimě se park zahaluje do světýlek a mění se v zimní království.
Rezervace vstupenek předem vám zajistí hladký vstup do parku a ušetří čas – zvlášť, když dorazíte s dětmi a chcete si užít co nejvíce zážitků bez zbytečného čekání.
Zatorland
Zatorland je tematický park, zcela odlišný od adrenalinové Energylandie, a to hlavně svým zaměřením na přírodu, historii a mýty. Skvělé místo pro rodiny s menšími dětmi.
Zatorland vás přivítá Parkem dinosaurů, kde můžete s dětmi objevovat obří pohyblivé modely dinosaurů, které vypadají, jako by skutečně ožily. Další zastávkou je Park mýtických tvorů, kde se setkáte s fantastickými postavami z legend a pohádek – třeba draky, kentaury nebo bájnými jednorožci.
Nejnovější zónou v Zatorlandu je Hmyzí svět, oblast s obřími modely hmyzu – motýly, brouky a dalšími tvory. V celém parku se prolínají atrakce pro děti, některé taky se špetkou adrenalinu, takže se tu s dětmi rozhodně nudit nebudete.
Praktické informace: Parkování se nachází přímo u parku. Zde najdete podrobné informace o otevírací době a vstupném.
Nejlepší ubytování v okolí Energylandie a Zatorlandu
V blízkém okolí Energylandie a Zatorlandu máte na výběr spoustu možností, kde se ubytovat. Pokud hledáte soukromí, zde jsou moderně vybavené apartmány, které obklopuje velká zahrada s bazénem a vířivkou.
A pokud hledáte něco výjimečného, můžeme doporučit Western Camp Resort. Celý kemp je postavený ve stylu divokého západu, s velkou zahradou, bazénem, dětském hřištěm a restaurací v objektu. Vše máte při ruce na jednom místě a navíc je kousek od Energylandie.
Ubytování Energylandia 😴
Krakov a solný důl Wieliczka
Pokud jedete do Zatoru, byla by velká škoda neudělat si alespoň jednodenní výlet do Krakova (nejlépe 2 dny). Možná budete překvapení, co vše Krakov nabízí.
Krakov má krásné historické jádro s majestátní katedrálou, ze které si užijete výhled na celé město. Navštivte taky podzemní muzeum Rynek, které je pro děti perfektní – procházíte podzemím mezi vykopávkami, děti si mohou osahat a vyzkoušet spoustu interaktivních prvků a zároveň se něco dozvědět zábavnou formou.
Další skvělou věcí v Krakově jsou zdejší parky, které mají dětská hřiště a posezení. Doporučuji taky večerní procházku kolem řeky, kde je upravená promenáda s výhledem na nasvícené ruské kolo. Kousek odtud dojdete k soše draka, která chrlí oheň.
Další den se můžete vydat do solného dolu Wieliczka, památky UNESCO, která vás vtáhne do podzemního světa přímo pod městem Wieliczka.
V rámci prohlídky si projdete tříkilometrovou trasu vedoucí třemi úrovněmi podzemí až do hloubky kolem 135 metrů. Přitom uvidíte nejen rozsáhlé podzemní sály a kaple, ale také jezírka a sochy vytvořené přímo ze soli.
Kromě klasické prohlídky můžete s dětmi od 10 let absolvovat taky dobrodružnou trasu. Zde najdete podrobné informace o otevírací době a vstupném.
Praktické informace: Z Prahy jste v Zátoru, kde se nachází Energylandia a Zatorland, za cca 5 hodin jízdy, z Brna za 3 hodiny a Ostravy za 2,5 hodiny. Pokud pojedete veřejnou dopravou, musíte jet nejprve do Krakova, kam se dostanete přímým vlakem nebo autobusem ve směru z Prahy, Olomouci, Ostravy i Brna. Využít můžete Flixbus, Regiojet, Leo Express nebo České dráhy. Jízdenky navíc vycházejí často velmi dobře a můžete jet přes noc. Z Krakova se pak dostanete vlakem za něco přes hodinu do Zátoru.
Tip: Pokud je pro vás Energylandia a Zatorland z ruky, zde najdete více tipů na zábavné parky v Česku a okolí.
5. Boží Dar
To bych nebyla já, abych si sem alespoň kousek Krušných hor nepropašovala. A Boží Dar je pro rodiny s dětmi ideální.
Okolí je protkané nenáročnými stezkami i cyklostezkami, na které můžete vyrazit přímo z Božího Daru. Projděte se po Ježíškově cestě, která je jednou z nejoblíbenějších dětských tras v Česku – lemovaná pohádkovými postavičkami a atrakcemi, které děti po cestě zabaví.
Nenechte si ujít taky nenáročnou stezku po povalových chodnících skrz Božídarská rašeliniště nebo se pokochejte výhledem z Boží vyhlídky.
Přímo z Božáku můžete vyrazit taky na Klínovec, užít si sjezd na jednom z trailů na kole nebo koloběžkách a nahoru se nechat vyvézt lanovkou. Pokud hledáte klidnější aktivitu, v letní sezóně funguje dětské areál v lyžařském areálu Novako, kde jsou různé atrakce pro děti a vy si můžete mezitím dát něco dobrého.
Nebo sjeďte do Jáchymova a projděte se místní štolou, kde mají taky zpestření pro děti v podobě hry. S většími dětmi nad 10 let doporučuji štolu Johannes, která je dobrodružná i pro dospělé. Vyfasujete přilbu a sestoupáte do podzemí, kde se budete muset často krčit nebo dávat pozor, kam šlapete. Pro deštivé dny ideální aktivity.
Autem se během chvíle dostanete k Vlčím jámám, kde je upravená stezka a rozhledna. Nebo se zastavte v Občerstvení u Červené jámy, které vypadá jako z pohádky. Cesta k němu je krátká a nenáročná, otevřeno je po celý rok.
Praktické informace pro návštěvu Božího Daru
Zde jsme sepsali tipy, co navštívit v Krušných horách a v samostatném článku výlety v okolí Božího Daru.
Pokud jedete ve směru z Prahy, Boží Dar je autem velmi snadno dostupný za necelé 2 hodinky. V případě veřejné dopravy je nejlepší možností autobus (Flixbus, Student Agency) do Karlových Varů a odtud regionálním autobusem na Boží Dar (z Karlových Varů počítejte cca hodinu cesty).
Podívejte se na výhodné pobytové balíčky v Božím Daru a okolí.
6. Vídeň
Vídeň je perfektní místo, kam na prodloužený víkend s dětmi. Příjemné, čisté město, kde se budete cítit dobře. Možná má pověst seriózního města plného historie a elegance, ale my vám ji ukážeme i jako perfektní destinaci pro rodiny s dětmi.
Prátr
Vídeňský Prátr, ikonický zábavní park, je ideální místo, kde můžete strávit půlden plný zábavy. Děti si zamilují obrovské ruské kolo, odkud je nádherný výhled na celou Vídeň, a pro ty nejmenší je tu i dostatek klidnějších atrakcí. Hned vedle můžete navštívit Muzeum voskových figurín.
Schönbrunn
V zámeckém areálu Schönbrunn můžete strávit klidně celý den – projít si zahrady paláce, navštívit Palmenhaus či dětské muzeum, projít si bludiště nebo se svézt vláčkem.
S palácem sousedí zoologická zahrada, která je jednou z nejstarších zahrad v Evropě. Navíc byla pětkrát po sobě vyhlášená nejlepší zoo v Evropě a to už zní jako pořádný důvod k návštěvě.
Navštivte dům deštného pralesa, který napodobuje klima v pralesích a volně tu poletují ptáci a netopýři nebo akvárium s podvodním tunelem a velkým displejem z korálových útesů.
Pokud máte podobná místa rádi, nenechte si s dětmi ujít taky Haus des Meeres, obrovské akvárium a terárium umístěné ve staré neprůstřelné věži. Najdete tu víceúrovňový tropický dům s volně se pobíhajícími ptáky a opicemi. A taky spoustu krokodýlů, hadů a žraloků.
Přírodovědné muzeum
Přírodopisné muzeum je jedním z nejlepších muzeí ve Vídni pro děti, kde si na své přijdou mladší i starší děti.
Muzeum je rozprostřené do více pater a částí, které jsou tematicky rozdělené. Bavit bude milovníky ptáků, motýlů nebo ty, které zajímá geologie, historie světa a živých věcí. Skvělé je taky Technické muzeum.
Děti si zblízka prohlédnou lední medvědy, lachtany nebo žirafy. Vyzkoušíte si, jak probíhá výbuch sopky nebo jak byste vypadali v prehistorické době. Vrcholem je pro většinu dětí Dinosaal s kostrami a pohybujícím se dinosaurem.
Okolí Dunaje je ve Vídni skvěle upravené – je tu písčitá pláž, posezení, atrakce pro děti, bary pro dospělé. Zvlášť v létě to tu žije, kdy se místní koupou, vyráží na plavbu po Dunaji nebo si jen užívají relax a procházky kolem řeky a ostrova Donauinsel.
Nejlepší ubytování ve Vídni pro rodiny s dětmi
- Superbude Wien Prater – designový hotel s výborným poměrem ceny a kvality kousek od parku Prater
- The Social Hub – hravé a moderní ubytování kousek od Prateru
- JUFA hotel – pohodlný a čistý hotel přátelský k rodinám s dětmi, včetně herny a dětského hřiště, 15 minut MHD do centra
Ubytování ve Vídni 😴
Praktické informace pro návštěvu Vídně
Toto byl jen nástin toho, co můžete ve Vídni zažít – zde jsem sepsali samostatný článek, kam ve Vídni s dětmi. Více informací o Vídni najdete v článku Co navštívit ve Vídni.
Vídeň je z Česka velmi snadno dostupná autem nebo vlakem. Cesta z Prahy zabere zhruba 4 hodiny, z Brna necelé 2 hodiny. Do Vídně se dostanete taky přímým vlakem nebo autobusem – využít můžete přepravce Regiojet, Flixbus nebo České dráhy.
7. Wolfgangsee a Solná komora
Rakouská jezera nikdy nezklamou. S nádherně tyrkysovou vodou, obklopená vysokými horami a se spoustou možností, co můžete podniknout v okolí. Wolfgangsee je jedním z nejoblíbenějších a nejsnadněji dostupných rakouských jezer.
Zubačka na Schafberg
Zubačka na Schafberg je ta nejlepší aktivita, co dělat v okolí Wolfgangsee. Jízda nahoru trvá 35 minut a překonáte při ní převýšení téměř 1200 výškových metrů.
Po cestě vás čekají nádherné výhledy a nevšední zážitek, protože zubačka se v Alpách až tak často nevidí. Navíc zubačka na Schafberg je nejstrmější ozubnicovou železnicí v Rakousku.
Samotný vrchol Schafberg je výrazný, zubatý a doslova trčí do krajiny. Výhledy jsou odtud jedny z nejkrásnějších na všechny strany – z jedné strany koukáte na Wolfgangsee a z druhé na jezera Attersee a Mondsee.
Na vrcholu se nachází hotel a menší chata s občerstvením.
Plavba po Wolfgangsee
Které dítě by nebavila plavba lodí. Vydejte se na vyhlídkovou plavbu lodí po jezeře Wolfgangsee. Linka jezdí mezi třemi hlavními městy – Sankt Gilgen, Sankt Wolfgang a Strobl a staví na několika dalších zastávkách. Ze Sankt Gilgen na západě až do Strobl na východě trvá plavba něco přes hodinu.
Během plavby si užijete nádherné výhledy na okolní krajinu Solné krajiny – od vysokých alpských vrcholů přes zelené lesy až po malebné vesničky na břehu jezera.
Kolem jezera vede nenáročná stezka, takže můžete jít část trasy pěšky a poté nasednout na loď zpět.
Ubytování Wolfgangsee 😴
Při pobytu delším než 3 dny si můžete koupit za drobný poplatek Sommercard, se kterou získáte slevy na atrakce v okolí Solné komory.
Hallstatt a Krippenstein
Asi 40 minut se od jezera nachází známé městečko Hallstatt. To je krásné samo o sobě.
S dětmi můžete navštívit Halštatský solný důl, kde se projedete vláčkem, svezete na dřevěných skluzavkách a prohlédnete různé projekce a videa.
Kousek odtud se nachází Krippenstein, oblíbené středisko s lanovkou, kde klidně můžete strávit celý den. Lanovka staví ve 3 úrovních. V rámci první mezistanice vystoupíte kousek od Dachsteinské ledové jeskyně a Mamutí jeskyně.
V ledové jeskyní jsou působivé ledové tvary, které jsou na několika místech doplněné o světelné a hudební efekty. Ke konci prohlídky se projdete přes lanový most nad 30 m hlubokou propastí.
Mamutí jeskyně vás zase provede jeskynními chodbami uvnitř Krippensteinu. Uvnitř jeskyní jsou pohodlné chodníky, díky kterým můžete obě místa prozkoumat bez problémů taky s dětmi.
Nebo vystupte ve druhé stanici, odkud se dostanete k několika vyhlídkám v okolí, včetně nejoblíbenější 5 Fingers. Všechny jsou přístupné zdarma a vede k nim široká, pohodlná stezka.
Ubytování Solná komora 😴
Praktické informace pro návštěvu
Zde jsme sepsali nejlepší výlety v okolí jezera Wolfgangsee – včetně Hallstattu a okolí Krippensteinu. Součástí jsou podrobné informace o parkování, vstupném a další tipy, jak si užít návštěvu.
Wolfgangsee je z Prahy i Brna dostupné za cca 4 hodinky jízdy autem.
8. Polské Krkonoše
Nyní se podíváme na polskou část Krkonoš. Většina lidí zůstane na české straně (zde jsou tipy, co navštívit v Krkonoších), ale polská strana taky stojí za návštěvu.
Zvlášť pro rodiny s dětmi, protože je tu spousta atrakcí, kde se děti zabaví. A popravdě – ubytování v Polsku je často kvalitativně úplně jinde, navíc za nižší ceny.
Užijte si zábavné parky a atrakce pro děti, jako je Dinopark Szklarska Poręba, Park miniatur památek Dolního Slezska v Kowary, GIGANTEI s pohádkovými postavičkami nebo japonská zahrada Siruwia s dětským hřištěm. V Karpaczi je krásné muzeum lega nebo muzeum o krkonošských legendách.
Okolí je navíc protkané nenáročnými trasami, kam se můžete vydat bez problémů taky s dětmi – vodopád Szklarki, vodopád Kamieńczyka nebo Divoký vodopád a odtud lanovkou směrem na Sněžku. Trochu delší, ale nenáročná procházka vede k horské chatě Samotnia, přímo na úpatí krásného jezírka Mały Staw.
Pokochejte se výhledem z hradu Chojnik nebo některé z vyhlídek, jako je Zlatá vyhlídka nebo Zatáčka smrti.
Kde se ubytovat v polských Krkonoších?
Sklářská Poruba
Sklářská Poruba má skvělou polohu pro poznávání západní části polských Krkonoš. Ve směru z Harrachova jste tu za 10 minut a dostanete se sem taky autobusy Flixbus z Prahy, pokud nechcete jet vlastním autem.
V blízkém okolí se nachází pro děti Dinopark, lanový park Trollandia či krásný vodopád Kamieńczyka. Nebo nasedněte na lanovku a vydejte se na vrchol Szrenica a poté dál po Cestě česko-polského přátelství, která kopíruje hranice s Českem.
Ubytování Sklářská Poruba 😴
Karpacz
Karpacz je za nás malebnější než Sklářská Poruba. Má pěkné centrum (i když samozřejmě dost turistické) a především se tu nachází nádherný dřevěný kostel Wang.
V okolí můžete s dětmi navštívit místa jako přehradu Lomnici, Divoký vodopád či si užít výhled z Kruczych skal. Karpacz má taky skvělou výchozí pozici pro poznávání východní části polských Krkonoš a kousek odtud vede lanovka Kopa, která staví pod Sněžkou.
Ubytování Karpacz 😴
Praktické informace pro návštěvu polských Krkonoš
Polské Krkonoše jsou snadno dostupné – z Prahy jste tu za 2 hodinky, z Brna za necelé 3 hodiny.
Do Sklářské Poruby se dostanete taky přímým autobusem Flixbus z Prahy (časově cesta 2,5 hodiny) nebo vlakem do Liberce a odtud přímým autobusem přes Harrachov.
9. Ostrava
Ostravu jste možná nečekali v seznamu míst, kam na prodloužený víkend s dětmi, ale určitě vás bude bavit.
V Ostravě je pěkně zachovalé, staré město, které je prošpikované výbornými restauracemi a kavárnami. Můžete se nechat vyvézt výtahem do věže nové radnice a užít si pohled na město.
Dolní oblast Vítkovice
Dolní oblast Vítkovice, průmyslový areál bývalých železáren a dolů, se před lety přeměnil na kulturní a vzdělávací centrum.
Celý komplex je neuvěřitelně zajímavý. Snadno tady strávíte celý den. Navštivte moderní muzeum techniky (pro malé i velké) nebo dětský svět, kde můžete plnit úkoly. Skvělá místa k návštěvě, kde bez mrknutí oka strávíte několik hodin.
Nechybí několik kaváren (včetně kavárny v horní části Bolt Tower), odpočinkové zóny a pro děti zábavný areál. Zde jsou oficiální stránky, kde se dozvíte vše potřebné před návštěvou komplexu.
Velká, neplacená parkoviště se nacházejí u Bolt Tower a Velkého světa techniky. Poblíž staví taky autobus z centra.
Hornické muzeum Landek Park
Severně od Ostravy se nachází Landek Park, rozsáhlý areál s hornickým muzeem, kde se můžete svézt důlním vláčkem, prohlédnout podzemní štoly a dozvědět se více o historii těžby uhlí v Ostravě. Některé aktivity jsou omezené dle věku, tak je lepší předem zkontrolovat aktuální informace na oficiálních stránkách.
ZOO Ostrava
ZOO Ostrava je skvělým místem, kde si užijete pohodový den s dětmi. Zoologická zahrada se rozkládá na více než 100 hektarech a je propojená s botanickou zahradou, takže kromě zvířat si užijete i procházky mezi krásnými rostlinami.
Pro děti je zoologická zahrada v Ostravě doslova ráj. Kromě pozorování zvířat si mohou hrát na dětském hřišti a dalších hracích prvcích, které jsou rozeseté po zoologické zahradě. Projíždí tu taky safari vláček.
ZOO Ostrava je otevřená po celý rok – zde je odkaz na oficiální stránky. Parkování je možné přímo u vchodu (100 Kč v roce 2024). V areálu najdete několik možností občerstvení.
DinoPark Ostrava
Nebo se vydejte do DinoParku Ostrava, který je největším svého druhu v České republice.
Park se rozkládá na ploše 35 hektarů, takže je tady opravdu co objevovat – více než 30 scén se 70 modely druhohorních zvířat v životních velikostech, které vám přiblíží dobu, kdy Země patřila těmto obřím tvorům.
Můžete se těšit na realistické zvuky, pohyby některých modelů a interaktivní prvky, které se dětem budou určitě líbit.
DinoPark je otevřený od jara do podzimu a vstupenky lze zakoupit jak na místě, tak online. V areálu je několik možností občerstvení a také dětské hřiště. Bezplatné parkoviště se nachází přímo u parku.
Praktické informace pro návštěvu Ostravy
Pokud hledáte v okolí Ostravy pěkné ubytování, podívejte se na Třebovický mlýn. Mají tu bazén, herničku i pěkný rybník, kde si děti vyhrají.
Ostrava je snadno dostupná přímý vlakem ve směru z Prahy nebo Brna – přepravci Leo Express, Regiojet nebo České dráhy.
Zde jsme sepsali tipy, co navštívit v okolí Ostravy.
10. Valašsko
Valašsko, kouzelný kousek Moravy, je ideální pro rodiny, které si chtějí užít přírodu, místní tradice a zajímavé zážitky. Navíc je tu toho tolik k objevování, že ani prodloužený víkend vám na vše stačit nebude. Alespoň budete mít důvod se sem vrátit a lépe prozkoumat celé Beskydy.
Valašské muzeum v přírodě
Začněte svou návštěvu ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které představuje skvělý úvod do valašských tradic.
Děti budou nadšené ze skanzenu plného chaloupek, mlýnů a dřevěných staveb, kde se mohou dozvědět, jak se tu žilo kdysi. O víkendech tu často probíhají řemeslné dílny, takže si děti mohou zkusit třeba vyrobit vlastní svíčku nebo uplést něco z proutí.
Zde najdete podrobné informace o otevírací době a vstupném skanzenu. Placené parkoviště se nachází přímo u skanzenu (100 Kč v roce 2024).
Jurkovičova rozhledna
Pro skvělý výhledy vystoupejte na Jurkovičovu rozhlednu, která se nachází hned vedle skanzenu. Stavba je krásná sama o sobě a jedno z nejznámějších děl slovenského architekta Jurkoviče v Česku.
Zde najdete podrobné informace o otevírací době a vstupném. Placené parkoviště se nachází u skanzenu, odkud je to jen kousek pěšky.
Hora Radhošť a Pustevny
Když už jste v Rožnově, rozhodně nemůžete minout výšlap na Radhošť, odkud se vám otevřou nádherné výhledy na celý kraj. Cesta je nenáročná, takže ji zvládnete i s dětmi, a pokud chcete, můžete si výlet zjednodušit lanovkou na Pustevny.
Na vrcholu se pokocháte dřevěnými stavbami již zmíněného architekta Jurkoviče, které jsou symbolem tohoto místa. Užijte si výhled ze Stezky Valaška a při cestě na Radhošť se zastavte u pohanského boha Radegasta.
Soláň
Soláň je perfektní místo pro nenáročnou turistiku. S krásnou, dřevěnou zvonicí, vyřezávanými sochami kolem upravených cestiček (vhodných taky pro kočárek), s dětský hřištěm i restauracemi, kam můžete zajít na jídlo.
Pro výhled si můžete vyšlápnout přímo na vrchol nebo pokračovat dál po jedné ze stezek, ze kterých se vám rozevřou krásné výhledy na chráněnou oblast Beskyd. Můžete jít v obou směrech přímo po hřebenovce.
Podívejte se na výhodné pobytové balíčky na Valašsku.
Praktické informace pro návštěvu Valašska
Valašsko je pohodlně dostupné autem – z Prahy jste tu za 3,5 hodiny, z Brna za necelé 2 hodiny, z Ostravy ještě rychleji. Můžete využít taky veřejnou dopravu, pokud vám nevadí jeden přestup po cestě a o trochu delší cesta.
Zde jsme sepsali nejkrásnější místa a trasy, co navštívit v Beskydech.
Ubytování na Valašsku 😴
11. Broumovsko
Broumovsko je nádherný kout České republiky, který je pro prodloužený víkend s dětmi ideální.
Adršpašsko-teplické skály
A začneme rovnou tím nejznámějším skalním městem na Broumovsku, které je zároveň největším celistvým skalním městem ve střední Evropě.
Adršpašsko-teplické skály jsou plné bizarních skalních věží a bloků, skalních stěn, hlubokých soutěsek, výklenků a podzemních prostor. Ne nadarmo jsou dle mnohých tím nejkrásnějším skalním městem u nás (a že je tady konkurence velká).
Adršpašské skály jsou ideální pro rodiny s menšími dětmi nebo kočárkem. Okruh je dlouhý cca 3,5 km a vede taky kolem krásného jezera obklopeného skálami.
Pokud hledáte něco dobrodružnějšího s většími dětmi, vydejte se do Teplických skal. Okruh je 6 km dlouhý a je fyzicky náročnější než u Adršpašských skal – čeká vás převýšení a cesta, která není vhodná pro kočárky.
Broumovské stěny
Nedaleko Adršpašsko-teplických skal se nachází Broumovské stěny. Výhodou je, že jsou výrazně klidnější než Adršpach, i když v létě přes den bývá taky plno. S menšími dětmi je určitě lepší přibalit nosítko.
Muzeum stavebnice Merkur
Jen kousek od náměstí najdete Muzeum stavebnice Merkur, které je zasvěcené známé stavebnici Merkur. Perfektní místo pro rodiny s dětmi, když venku prší.
Prohlédnete si Ocelové město dle Julese Verna, hrad Karlštejn nebo londýnskou ikonu – Tower Bridge. Součástí muzea je i vláčkodráha a herna s dřevěnými kostkami pro nejmenší.
Ubytování Broumovsko 😴
Stolové hory
Z Broumovska je to jen kousek do národního parku Stolové hory v Polsku, kde můžete navštívit skalní město Bludné skály a nejvyšší vrchol Stolových hor – Szczeliniec Wielki.
Bludné skály (Błędne Skały) si můžete představit jako labyrint úzkých chodbiček a skalních věží, který je zase úplně jiný než Adršpašsko-teplické skály.
Občas se budete muset protáhnout, zatáhnout břicho po vydatném obědě a chvílemi dokonce získáte pocit, že vám skály téměř padají na hlavu. Je to zážitek pro dospělé i děti.
Velká Hejšovina (Szczeliniec Wielki) je impozantní pískovcový masiv, známý svými úzkými průchody, hlubokými puklinami a dechberoucími výhledy. Po značené stezce vystoupáte až na vrchol, který zahrnuje kamenné schody a lávky. Ze začátku vás čeká hodně schodů, ale odmění se vám krásnými výhledy.
Zde najdete výhodné pobytové balíčky na Broumovsku a v okolí.
Praktické informace pro návštěvu Broumovska
Sepsali jsme samostatný článek s tipy, co navštívit na Broumovsku. Najdete v něm podrobné informace o trasách, parkování, kde je nutné rezervovat vstup, apod.
Broumovsko je z Prahy dostupné asi za 2 hodinky autem, z Brna za 3 hodiny.
Kam na prodloužený víkend s dětmi – mapa
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy, kam na prodloužený víkend s dětmi v Česku a okolí. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v článku s tipy na prodloužený víkend s dětmi. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Toto byly naše tipy, kam na prodloužený víkend s dětmi. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!
Více inspirace na cesty
NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA V ČR: Jeseníky jsou další oblíbenou oblastí na Moravě. Připravili jsme taky podrobného průvodce pro Šumavu nebo Krkonoše. Krásná místa ukrývá taky Vysočina nebo Jizerské hory.
Pokud plánujete dovolenou na jižní Moravě, zde jsme sepsali nejkrásnější místa, co navštívit na jižní Moravě nebo co si nenechat ujít na Pálavě a v Mikulově.
České Švýcarsko je nádherná oblast plná skal, vyhlídek a skalních hradů. Český ráj je známý pro své Prachovské skály, ale nachází se tady taky spousta dalších krásných míst.
NEJKRÁSNĚJŠÍ MĚSTA: Podívejte se na 30 tipů, co navštívit v Praze (známá i neznámá místa + tipy, kam na dobré jídlo). Nebo si udělejte výlet do Českého Krumlova, Českých Budějovic či na Moravu do Olomouce.
Čtěte ještě více inspirace pro cestování po České republice