Kam na hory v ČR v létě i v zimě? 10 tipů na hory v ČR, kde zažijete skvělou dovolenou

Nejsou hory jako hory. Jaký je mezi nimi rozdíl? Které hory vás budou bavit? Mrkněte na průvodce, který vám pomůže s výběrem, kam na hory v ČR v létě i v zimě, pokud jedete s dětmi, v páru nebo klidně s velkou skupinou.

Co se dozvíte v tomto článku:

  • Kam na hory v ČR v létě: tipy na výlety, nejkrásnější místa a turistické trasy
  • Kam na hory v ČR v zimě: kde si dobře zalyžujete a kam vyrazit na běžky?
  • Tipy na ubytování s nejlepším poměrem cena/kvalita, kde se budete cítit jako doma

Kam na hory v ČR: KRUŠNÉ HORY

Krušné hory jsou naše srdcovka. Pohoří, které je zahalené rouškou tajemna, až občas mrazí. Husté lesy, rašeliniště, léčivé prameny a pozůstatky lidské činnosti, které se propsali silně do historie tohoto místa. Tak silně, že UNESCO zařadilo několik lokalit na svůj seznam.

Krušné hory si nesou škraloup s minulosti. Díky intenzivní sopečné činnosti, která tu kdysi probíhala, jsou bohatým nalezištěm kovových rud. A to lákalo k těžbě nerostných surovin. Současný ráz krajiny je ale už naprosto odlišný. Tak odlišný, že málokde naopak najdete tak husté lesy a nedotčenou přírodu jako tady. A kde budete často zcela sami.

Krušné hory v zimě

Krušné hory v létě: Turistika a tipy na výlety

Pozůstatky těžby si připomenete na řadě míst:

Krušné hory nejsou hory výhledů. Lesy často pokrývají i nejvyšší vrcholky a o to víc si pak člověk vychutná výhled, který se mu na jednom z vrcholů naskytne. Přikládám pár našich tipů:

Oblíbenými místy jsou taky Božídarská rašeliniště, Ježíškova cesta s několika stanovišti a prolézačkami pro děti, Perninské rašeliniště, občerstvení Červená jáma s největší propadlinou dolu v ČR Červená jáma nebo Rotavské varhany. Pokud máte malé děti, pohodlně se na tyhle výlety dostanete i kočárkem. Nekonečné scenérie a oblast plnou plání a pastvin si pak užijete na Moldavě.

Krušné hory na kole

Krušné hory jsou jedny z nejpřívětivějších českých pohoří pro cyklisty. Většinou jich tu potkáte daleko víc než pěších turistů. Nečeká vás výrazné stoupání a cyklistické trasy protínají celou oblast Krušných hor. Spolu se saskou stranou Krušných hor tvoří Krušnohorský cyklistický region s cyklistickou sítí o délce 600 km.

Kam na lyže v Krušných horách?

Nejlepší podmínky pro lyže jsou v centrální oblasti Krušných hor kolem Klínovce. Známými a oblíbenými středisky jsou Boží Dar, Klínovec, Bublava, Plešivec, Potůčky nebo Nové Hamry.

Oblast mezi Přebuzí, Horní Blatnou a Božím Darem je ideální pro běžkaře. Vede tudy taky Krušnohorská magistrála. I ve východní části Krušných hor si skvěle zaběžkujete po Krušnohorské bílé stopě. Unikátní síti běžkařských tras, která je propojená i se Saskem. Vede od Lesné, přes Dlouhou Louku, Klíny, Bourňák, Fojtovice až do Telnice.

Kde se ubytovat v Krušných horách?

Ideální základnou pro objevování Krušných hor je okolí Horní Blatné a Božího Daru. Tady poznáte to nejlepší. Horní Blatná je klidnější než Boží Dar. Mým tipem na ubytování je útulný penzion Horní Blatná, kde vám nebude nic chybět a navíc je za pár korun. Rodinám s dětmi se bude líbit v penzionu U Jelínka v Nových Hamrech nebo v penzion v horské obci Kovářská s bazénem a hřištěm.

Další inspiraci ke Krušným horám můžete načerpat tady:

Kam na hory v ČR: ŠUMAVA

Šumava, to jsou ledovcová jezera, rozhledny, rašeliniště a dechberoucí výhledy. Příroda, která svou jedinečnost podtrhla zařazením mezi národní parky. Je to sázka na jistotu, že se vám tu bude líbit. Co se vám bude líbit už méně, je množství turistů na řadě míst ?.

Šumava v létě: Turistika a tipy na výlety

Šumavská krajina vybízí ke dlouhým procházkám. Můžete vyrazit k jednomu z ledovcových jezer – Černém, Čertovu, Prášilskému, Plešnému nebo k jezeru Laka. U dětí je oblíbená naučná stezka Povydří, Medvědí stezka nebo okruh kolem vlčího výběhu Srní.

Tipy na naše oblíbené turistické trasy na Šumavě:

  • trasa k Prášilskému jezeru a následně rozhledně Poledník (viz foto níže)
  • trasa kolem Plešného jezera a poté na vrchol Plechý se skvělým výhledem na jezero
  • hřebenovka od Třístoličníku směr Trojmezí a vrchol Plechý (viz níže)
  • vrchol Ostrý na hranicích s Německem

Šumava není tak bohatá na výhledy jako třeba Krkonoše, ale přesto se tu najde dost vrcholů se skvělým výhledem – Oblík, Knížecí Stolec, Vítkův kámen nebo tipy o kousek výš.

Stejně jako pro Krušné hory jsou i na Šumavě typická rašeliniště. Na rozdíl od Krušných hor jsou ale některá víc přístupná lidem – například Chalupská slať (viz foto), Tříjezerní slať nebo Jezerní slať.

Šumava na kole

Na Šumavě si na své přijdou i cyklisti díky stovkám kilometrů cyklistických tras. Po cyklostezce se dostanete pohodlně k řadě známých šumavských cílů – Černému jezeru a následně PP Královský hvozd, jezeru Laka, Prášilskému jezeru, rozhledně Poledník nebo například na Březník u Modravy.

Ze Šumavy je to jen kousek k německé straně Šumavy neboli Bavorskému lesu. Například oblíbený vrchol Luzný na hranicích je přístupný právě z Německa.

Kam na lyže na Šumavě?

Nejlepší lyžařské podmínky si užijete v lyžařských střediscích Kvilda, Zadov – Churáňov, Železná Ruda – Špičák, Strážný nebo na Lipně.

I pro běžkaře je Šumava ráj. Celým pohořím se táhne Šumavská magistrála, na kterou navazují desítky kilometrů běžkařských tras. Parádní běžkařská trasa vede například z Modravy k bývalé osadě Březník s výhledem na vrchol Luzný.

Kde se ubytovat na Šumavě?

Výběr ubytování na Šumavě se odvíjí od toho, jakou oblast plánujete blíže prozkoumat. V Železné Rudě můžeme doporučit penzion Aura, kde je skvělý pan majitel. Je to odtud kousek k Černému a Čertovu jezeru nebo k vrcholu Ostrý. V okolí jsou pak další skvělá ubytování. Vybrat si můžete mezi útulným penzionem Stará Vápenka, penzionem Grantl v Kašperských horách nebo Brucknerovým domem v Prášilech.

Raději byste objevovali jádro Šumavy kolem Modravy? Zkuste roubený hotel Mádr přímo u potoka s výhledem do přírody. Jižněji pak leží nádherná Volarská roubenka nebo wellnes hotel Florián ve Stožci.

Všechny trasy včetně popisu a fotek najdete v těchto článcích:

Kam na hory v ČR: LUŽICKÉ HORY

Lužické hory najdete na severu mezi Českým Švýcarskem a Libercem. Nejsou to hory významných vrcholů. Aby jo, když nejvyšším vrcholem je Luž se svými 793 m ?. Ale to neznamená, že nestojí za návštěvu. Naopak.

Zdejší turisticky nevytížená krajina vás dostane svou malebností, skalními městy i skvělými výhledy. Pokud milujete České Švýcarsko, ale nelákají vás davy turistů, zkuste Lužické hory. Nebudete zklamaní.

Lužické hory v létě: Turistika a tipy na výlety

Na zmíněné skvělé výhledy si vyšlápněte kopce Luž, Jedlová, Vlčí hory, Klíč, Hvozd nebo ke zřícenině Tolštejn.

Pro Lužické hory jsou typická skalní města a reliéfy – například:

  • přírodní památka Dutý kámen
  • malé skalní město Kunratické Švýcarsko u Cvikova
  • skalní reliéfy u Mařenice
  • stezka kolem Vranách a Horních skal
  • skalní hrad Sloup v Čech a Modlivý důl
  • skalní útvar Bílé kameny

V Lužických horách si připomenete na několika místech dřívější vulkanickou činnost. Nejznámějším útvarem je Panská skála u Kamenického Šenova. Dále Zlatý vrch u Lísky a lom Klučky.

Panská skála

Krásná jsou i zdejší údolí – Pavlínino údolí, Údolí samoty s Panenskou skálou mezi obcemi Radvanec a Cvikov nebo Velenické údolí se starými podzemními lomy.

Až prochodíte Lužické hory skrz na skrz, zajeďte si do Žitavských hor v Německu (de facto německá strana Lužických hor). Především skalní hrad Oybin stojí rozhodně za vidění.

Lužické hory na kole

Tou nejlepší cyklistickou trasou v Lužických horách je hřebenovka, která propojuje ta nejzajímavější místa a propojuje Lužické hory s Jizerskými a Žitavskými horami. Druhou variantou je Cesta k sousedům, který začíná v Novém Boru a končí v Žitavských horách u skalního hradu Oybin.

Kam na lyže v Lužických horách?

Kvůli své nižší nadmořské výšce nejsou Lužické hory vyhledávaným místem pro lyžaře a běžkaře. Nejlepší sněhové podmínky jsou v okolí Jiřetína pod Jedlovou, kde je hned několik ski areálů.

Běžkaři si na své přijdou kolem vrcholů Jedlová a Luže na severu až směrem na jih k Polevsku a Cvikovu po Lužické magistrále.

Kde se ubytovat v Lužických horách?

Přímo v Jiřetíně pod Jedlovou leží apartmány Tollendorf, kde máte kompletní vybavení a ještě vás ráno pohostí výbornou snídaní. Nebo kousek odtud v obci Chřibská najdete rustikální pension Laura s apartmány pro 2-6 osob. Raději byste svojí chaloupku? Se zahradou a terasou? Chalupa Rozmarýna leží u Mařenice, odkud je to kousek k nejkrásnějším místům v Lužických horách.

Kam na hory v ČR: JIZERSKÉ HORY

Posouváme se dál na východ. Do Jizerských hor. Hor malých, ale malebných. Bez výrazných vrcholů, ale s hřebenovými trasami, ze kterých si užijete skvělé výhledy.

Kam na hory v ČR / Jizerské hory tipy na výlety

Jizerské hory v létě: Turistika a tipy na výlety

Když se řeknou Jizerky, jako první se mi vybaví osada Jizerka. Nejvýše položená obec v ČR a taky jedna z nejkouzelnějších.

osada Jizerka / kam na hory v ČR / kam na dovolenou v ČR / Jizerské hory
osada Jizerka

Od osady můžete pokračovat k přírodní rezervaci Rašeliniště Jizerky a jestli máte dostatek času, až dál na Pytlácké kameny, odkud se vám naskytne skvělý výhled na ostatní vrcholy v Jizerkách. Mezi další nej vrcholy patří Paličník, Jizera, Frýdlantské cimbuří nebo nejvyšší vrchol Smrk.

Bavit vás budou i vodopády Černé Desné, muzeum Járy Cimrmana, přírodní rezervace Čihadla s vyhlídkou nebo oblíbená rozhledna Tanvaldský Špičák.

Kam na lyže v Jizerských horách?

Nejlepší lyžařské podmínky si užijete ve střediscích Bedřichov, Tanvaldský Špičák, Josefův Důl nebo Severák.

Jizerské hory jsou rájem pro běžkaře. Kdo by neznal Jizerskou padesátku vedoucí přes Jizerskou magistrálu. Pokud jste v Jizerkách poprvé, zkuste okolí Bedřichova, osady Jizerka nebo sklářské osady Kristiánov.

Kde se ubytovat v Jizerských horách?

? Ubytování s polopenzí: hotel Maxov

? Ubytování s wellness: Amantis Vital Sport Hotel

? Ubytování v soukromí pro rodinu: chalupa Severka

?‍?‍?‍? Ubytování pro velkou skupinu: chalupa Wellnes BedRich

Další inspiraci k Jizerským horám můžete načerpat tady:

Kam na hory v ČR: KRKONOŠE

Krkonoše patří k nejnavštěvovanějším českým horám. Aby ne, najdete tu nejvyšší vrchol – Sněžku, která láká plno turistů. Celý národní park je dokonale protkaný turistickými trasami (a čím dál více i cyklostezkami), díky kterým se dostanete i do prvního stupně Krkonošského národního parku. Zažijete krásné výhledy až na polskou stranu Krkonoš, pokocháte se průzračně čistými potoky a vodopády nebo se projdete Krkonošskou tundrou.

Krkonoše v létě: Turistika a tipy na výlety

Krkonoše jsou ideální hory pro pěší turisty, co se rádi kochají nádhernými výhledy. Hlásím se ?.

Při jejich návštěvě si nemůžete nechat ujít hřebenovou Cestu česko-polského přátelství, která lemuje hranice s Polskem a vede napříč celým pohořím od Harrachova až po Žacléř. Za jednu dovolenou jí asi neprojdete, ale pár zajímavých bodů určitě ano – vrchol Szrenica, Sněžné jámy, Dívčí a Mužské kameny nebo ledovcová jezera Wielki a Maly Staw.

Oblíbená je trasa z Horních Mísečků (nebo od Medvědína) po hřebenu Krkonoš k mohyle Hanče a Vrbaty kolem ledovcových karů Malá a Velká kotelní jáma. Odtud můžete pokračovat k Prameni Labe (i s kočárkem nebo na kole) nebo kolem Pančavského vodopádu k Labské boudě a pak zpět do Špindlerova Mlýna Labským dolem nebo dál stoupat na Sněžné jámy.

Jako ve vysokohorském terénu si budete připadat na Kozích hřbetech směrem k Labské boudě a Sněžce.

Kam na lyže v Krkonoších?

Krkonoše nabízí ideální podmínky pro sjezdové i běžecké lyžování. Mezi top lokality patří Harrachov, Špindlerův Mlýn, Černá hora – Pec pod Sněžkou, Benecko, Rokytnice nad Jizerou nebo Herlíkovice – Bubákov. Běžkaři můžou využít Krkonošskou magistrálu táhnoucí se napříč celým pohořím od Harrachova až po Žacléř.

Kde se ubytovat v Krkonoších?

? Ubytování s polopenzí: chalupa Dřevěnka

? Ubytování s wellness: Harmony Club Hotel

? Ubytování v soukromí: apartmány Krakonošova dílna

?‍?‍?‍? Ubytování pro velkou skupinu: chalupa Naproti Sněžce

Další inspiraci ke Krkonoším můžete načerpat tady:

Kam na hory v ČR: ORLICKÉ HORY

Orlické hory jsou malebné hory, kde si na své přijdou lyžaři, pěší i cyklisté. Na rozdíl od Krkonoš a Šumavy tu není tak přelidněno.

Orlické hory v létě: Turistika a tipy na výlety

Oblíbenými vrcholy jsou Šerlich na hranicích s Polskem a Masarykova chata kousek pod vrcholem, a poté nejvyšší vrchol Orlických hor – Velká Deštná. Bavit vás bude i Malá Deštná, Vrchmezí nebo Jelenka.

Masarykova chata

Pokud jste milovníky hřebenovek jako my, nesmí vám uniknout ani ta v Orlických horách. Po cestě vás čekají pěkné výhledy, historické bunkry a opuštěné kapličky.

Hřebenová trasa začíná v Olešnici v Orlických horách a vede až k tvrzi Hanička. Pokud nemáte tolik času, doporučujeme začít pod již zmíněnou Masarykovou chatou v sedle Šerlich směr Velká Deštná a uvidíte, kam dojdete. Po cestě je několik míst, kdy můžete nasednout na autobus zpět.

Kam na lyže v Orlických horách?

Nejlepším lyžařským střediskem je bezesporu Buková hora. Skvěle si zalyžujete i v areálu kolem Deštné v Orlických horách, skiareálu Říčky, Hartman nebo Janovičky.

Ski areál Říčky je taky oblíbeným počátečním bodem běžkařů. Celé hory jsou díky svým nevýrazným vrcholům a Orlické běžkařské magistrále ideální pro milovníky běžek.

Kde se ubytovat v Orlických horách?

? Ubytování s polopenzí: penzion Rampušák

? Ubytování s wellness: penzion Patriot

? Ubytování v soukromí: chalupa u sv. Františka

?‍?‍?‍? Ubytování pro velkou skupinu: chalupa Pod Čihalkou

Kam na hory v ČR: KRÁLICKÝ SNĚŽNÍK

Králický Sněžník představuje mohutný horský masiv na hranici s Polskem, k němuž vede náročnější trasa – co do stoupání, jinak je terén lehký. To ale stojí za tu námahu, protože výhledy jsou tady dokonalé stejně jako horské prostředí.

Zdroj: sneznik.cz

Na úpatí pohoří leží vyhledávané středisko Dolní Morava. Místo, kde se zabavíte po celý rok. A především s dětmi, protože je tu hned několik zajímavých míst:

  • největší lanový park u nás s dobrodružnou věží s obří houpačkou
  • Stezka v oblacích
  • bobová dráha
  • dětský park Amálka
  • Mamutíkův vodní park a další atrakce
Stezka v oblacích

Kam na lyže v Králickém Sněžníku?

Rájem pro lyžaře všech úrovní je největší lyžařské středisko v Králickém Sněžníku – Dolní Morava. Dobře si zalyžujete taky ve ski areálu Králičák.

A pokud si chcete dát pořádně do těla na běžkách, zkuste trasu od střediska Sněžník přes vrcholy Slamník a Sušina, kolem symbolické sochy slůněte až na Králický Sněžník a dál po hřebeni.

Kde se ubytovat v Králickém Sněžníku?

? Ubytování s polopenzí a wellness: Sport hotel Dolní Morava

? Ubytování v apartmánu: apartmány Větrník

? Ubytování pro rodinu: chalupa Pod lomem

?‍?‍?‍? Ubytování pro velkou skupinu: chalupa Dolní Morava

Další inspiraci ke Králickému Sněžníku můžete načerpat tady:

Kam na hory v ČR: RYCHLEBSKÉ HORY

Rychlebské hory svírají pohoří Králický Sněžník a Hrubý Jeseník. Je to oblast, kde často nepotkáte ani živáčka. A kde si užijete přírodu a výhledy jednoho z nejkrásnějších pohoří u nás.

Rychlebské hory: Turistika a tipy na výlety

Skvělé výhledy se vám naskytnou z nejvyššího vrcholu Smrk nebo z Dalimilovy rozhledny. A co teprve z rychlebské hřebenovky, která je poslední natolik odlehlou a opuštěnou hřebenovou oblastí v ČR.

Dalimilova rozhledna

V Rychlebských horách najdete taky krasové oblasti. Jeskyni Na Špičáku, která je nejstarší doloženou krasovou jeskyní v Evropě a nalezištěm četných kostí a unikátních nápisů.

Jeskyně Na Pomezí je zase největší krasovou jeskyní svého druhu v ČR. Vznikla korozní činností vod podzemního toku v ostrůvky čistých krystalických vápenců. Jeskyně se skládá z komplikovaného a rozsáhlého systému chodeb. Zpřístupněná je pouze část z nich.

jeskyně Na Špičáku (Zdroj: BíláVrána)
jeskyně Na Pomezí (Zdroj: BíláVrána)

Na Stříbrném potoce můžete obdivovat Nýznerovské vodopády. Voda se prodírá soutěskou o délce 110 m se soustavou kaskád a peřejí. Celková výše vodopádů je 14 m.

Na vrcholu Smolný leží malé žulové skalní město se skalními mísami o hloubce až 106 cm, kterým se říká Venušiny misky. Okolo misek se nese řada pověstí. Jedna z nich říká, že prohlubně jsou prý pohanskými obětními mísami.

Chcete se pokochat krásnou scenérií nebo vykoupat v křišťálově čisté vodě? Vyrazte k zatopeným lomům v Žulové. K nejznámějším patří lom Arcibiskupský, Žulový vrch, Kaolínka, Rampa a další. Lomy jsou volně přístupné.

Kam na lyže v Rychlebských horách?

Nejznámějšími lyžařskými středisky v Rychlebských horách jsou ski areál a snowpark Paprsek, který je ideálním výchozím bodem i pro běžkaře, lyžařské středisko Petříkov a směrem ke Králickému Sněžníku ski areál Kunčice.

Zdroj: zapomenutehory.cz

Kde se ubytovat v Rychlebských horách?

? Ubytování se snídaní v pokojích a apartmánech: penzion Ostružník

? Ubytování s wellness: Wellness Rychleby

? Ubytování v soukromí: chalupa U Toma

?‍?‍?‍? Ubytování pro velkou skupinu: chata Tulačka

Kam na hory v ČR: JESENÍKY

Chráněná krajinná oblast Jeseníky tvoří většinovou část pohoří Hrubý Jeseník. Předmětem ochrany jsou horské louky a rašeliniště. Právě krásná příroda, jedny z nejvyšších vrcholů v ČR s parádními výhledy či vodopády na průzračně čistých horských říčkách jsou důvodem, proč Jeseníky navštívit.

Jeseníky v létě: Turistiky a tipy na výlety

Oblíbenými jesenickými vrcholy jsou Praděd, Šerák a Keprník. Všechny tři vrcholy můžete projít v rámci jedné hřebenové trasy.

Rašeliništní ekosystémy si pak můžete prohlédnout po naučné stezce Rejvíz ve stejnojmenné přírodní rezervaci. Za krásnou lázeňskou architekturou vyrazte do Lázní Jeseník a do zdejších Priessnitzových lázní.

A pokud hledáte neobvyklý výlet, zkuste přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně, která se řadí mezi 7 největších divů České republiky.

Ještě více tipů, co vidět v Lázních Jeseník a celkově v CHKO Jeseníky včetně mapy najdete v tomto článku:

Kam na lyže v Jeseníkách?

Jeseníky z našich pohoří nabízí jedny z nejlepších lyžařských podmínek. Mezi největší lyžařská střediska patří Kouty, Červenohorské sedlo, Praděd – Ovčárna, Kopřivná, Karlov nebo Ramzová.

Oblíbenou běžkařskou trasou je oblast mezi Červenohorským sedlem směr Praděd.

Kde se ubytovat v Jeseníkách?

? Ubytování s polopenzí: penzion Stonožka

? Ubytování s wellness: rezidence u Jezera

? Ubytování v soukromí pro rodinu nebo menší skupinu: chalupa Hajmrlov

?‍?‍?‍? Ubytování pro velkou skupinu: horská chaloupka Bělá pod Pradědem

Další inspiraci k Jeseníkům můžete načerpat tady:

Kam na hory v ČR: BESKYDY

Chráněná krajinná oblast Beskydy je výrazně zalesněná část Valašska s oblými vrcholy, která je protkaná řadou turistických tras. Zároveň se jedná o největší chráněnou oblast u nás. Zaujímá Moravskoslezské Beskydy, Javorníky i část Vsetínských vrchů.

Beskydy v létě: Turistika a tipy na výlety

Nejoblíbenějším beskydským vrcholem je ten nejvyšší – Lysá hora. Za nás můžeme doporučit výšlap na protější vrchol Smrk, ze kterého jsou ty výhledy krapet komornější ?. Oba vrcholy dělí vodní nádrž Šance, která zásobuje pitnou vodou Ostravu.

výhled při cestě na Lysou horu

Parádní výhledy si užijete i z vrcholu Soláň, přes jehož hřeben vede naučná stezka. Pokocháte se tu vyřezávanými plastikami a krásnou zvonicí. Nedaleko Lysé hory u Malenovic můžete obdivovat Satinské vodopády.

Satinské vodopády

Při své návštěvě si nemůžete nechat ujít ani beskydskou hřebenovku kopírující hranici Zlínského a Moravskoslezského kraje. Ta začíná v sedle Pustevny, odkud je to jen pár kroků ke Stezce Valaška.

Pustevny

Po naučné stezce Radegast dojdete kolem známé sochy Radegasta až na vrchol Radhošť, který je symbolem historie této oblasti.

V Rožnově pod Radhoštěm vybudovali valašské muzeum v přírodě, které je nejznámějším skanzenem u nás. Skládá se z několika částí – Dřevěné městečko, Mlýnská dolina, Valašská dědina a samotné Valašské muzeum v přírodě. Hned u skanzenu je pak krásná Jurkovičova rozhledna.

Co si nemůžete nechat ujít, je Javornická hřebenovka. Z velké části zalesněná, ale přesto poskytuje výhledy na nedaleké Bílé Karpaty. Je to místo bez výrazných sedel a stoupání. Ideální i pro zimní běžkování.

Pokud plánujete cestu do Beskyd, určitě se vám bude hodit 44 tipů, co navštívit v Beskydech.

Kam na lyže v Beskydech?

Mezi nejlepší lyžařská střediska v Beskydech patří skiareál Bílá, Staré Hamry, Mosty u Jablunkova, Malenovice, Karolinka, Velké Karlovice nebo Kohútka v Javorníkách.

Skvělým výchozím bodem pro běžkaře jsou Pustevny nebo Kohútka, která je ideální jako startovní pozice pro magistrálu po hřebeni Javorníků. Napříč celými Beskydy se táhne Beskydská lyžařská magistrála, která tvoří hustou síť běžkařských tras.

Kde se ubytovat v Beskydech?

? Ubytování s polopenzí: penzion U Maryny

? Ubytování s wellness: areál Na Mlýně

? Ubytování v soukromí pro rodinu: chalupa Na sklepě

?‍?‍?‍? Ubytování pro velkou skupinu: roubenka Morávka


Co si sbalit na hory?


Šťastnou cestu ??.

Další inspirace na cesty: