30 tipů na památky a zajímavosti, co navštívit v Praze (2024) + mapa

památky a zajímavosti, co navštívit v Praze

Hledáte tipy na památky a zajímavosti, co vidět v Praze? Zde je seznam nejkrásnějších míst, co navštívit v Praze. U každého místa najdete praktické informace o vstupném a otevírací době.

Součástí článku je taky mapa, kterou si můžete stáhnout a naplánovat si svou cestu, ať už plánujete navštívit Prahu na 1, 2 nebo 3 dny.

Obsah:

30 tipů na památky a zajímavosti, co navštívit v Praze

Praha, známá jako “město stovky věží”, je proslulá svou gotickou a barokní architekturou, včetně ikonického Karlova mostu a majestátního Pražského hradu. K okouzlující atmosféře města přispívá zachovalé středověké staré město, živá kulturní scéna a legendární řeka Vltava.

Zvláštní kouzlo Prahy spočívá v tom, že vás dokáže dlážděnými uličkami a historickými náměstími přenést zpět v čase a zároveň nabízí současný, živý zážitek díky svému vzkvétajícímu umění, rozmanité kuchyni a dynamickému nočnímu životu.

V dnešním článku se podíváme na to nejlepší, co stojí za to v Praze navštívit, včetně fotografií a praktických informací.

1. Pražský hrad a katedrála svatého Víta

Pražský hrad je symbolem České republiky a při návštěvě Prahy musí být na každém seznamu, co navštívit v Praze. Obrovský komplex, který je zapsaný v Guinessově knize rekordů jako největší starobylý hrad na světě s rozlohou 7,28 hektarů. Kromě toho je taky třetím největším hradním komplexem na světě.

Do areálu hradu se dostanete po bezpečnostní kontrole zcela zdarma. Poté si můžete projít všechna nádvoří včetně zahrad (pokud jsou otevřené).

Pokud byste chtěli vidět víc, musíte si koupit vstupenku. V rámci vstupenky získáte možnost vstupu hned do několika míst – katedrály svatého Víta včetně Svatováclavské kaple, Starého královského paláce, baziliky svatého Jiří a Zlaté uličky u Daliborky. Na každém místě nasnímáte vstupenku v turniketech.

Pražský hrad obklopují nádherné zahrady, které můžete navštívit zcela zdarma – jedná se o Královskou zahradu a Jižní zahrady. Pokud si chcete užít nádherné výhledy na Prahu, navštivte Jižní zahrady.

Praha památky a zajímavosti / Královské zahrady
Královská zahrada v areálu Pražského hradu

Zahrady jsou dílem slovinského architekta Josipa Plečnika ze začátku 20. století a představují dokonalou kombinaci modernity při zachování dědictví minulosti. Tak dokonalou, že se při ní inspiroval taky architekt Ieoh Ming Pei při úpravách Louvru v Paříži.

☞ Více informací (včetně fotografií a mapy) se dočtete v samostatném článku o Pražském hradě. Napsali jsme taky průvodce pro návštěvu katedrály svatého Víta.

pražský hrad

Vstupné a otevírací doba Pražského hradu

Vstupné na okruh Pražským hradem je 250 Kč a snížené vstupné 125 Kč (pro děti 6-16 let, studenty do 26 let a seniory nad 65 let). Pokud navštěvujete Pražský hrad s rodinou, můžete si koupit zvýhodněnou rodinnou vstupenku za 500 Kč (zahrnuje 2 dospělé a až 5 dětí do 16 let). Vstup zdarma mají děti do 6 let a držitelé průkazu ZTP a ZTP/P včetně 1 doprovodu.

V celém komplexu jsou celkem 3 prodejny vstupenek. Největší fronty jsou u prodejny naproti katedrále svatého Víta. Doporučuji si koupit vstupenky na 2. nádvoří, pokud jdete od Hradčanského náměstí nebo přijíždíte tramvají, další prodejna vstupenek se nachází u Zlaté uličky.

katedrála svatého Víta praha / památky a zajímavosti v praze

Otevírací doba: Areál Pražského hradu je otevřený denně 6:00-22:00 po celý rok. Otevírací doba jednotlivých objektů se pak liší dle sezóny: duben-říjen 9:00-17:00 (v neděli otevírá katedrála svatého Víta až ve 12 h); listopad-březen 9:00-16:00.

Pod Pražským hradem se nachází Nerudova ulice, kde najdete několik skvělých restaurací a kaváren. Například Vegan´s Prague, kde si pochutnají i milovníci masa, nebo legendární hospoda U Tří sekyrek s českou klasikou. Hned vedle je útulná kavárna Fejeton.

Ubytování v Praze 😴

ubytování praha
OREA hotel Pyramida

Wellness, soukromé parkování, kousek od centra

ubytování praha
Hotel EDEN

Nový hotel, parkování zdarma, výborná dostupnost

2. Strahovský klášter

Strahovský klášter řádu premonstrátů představuje další rozsáhlý komplex, který je známý pro svou obrazárnu a knihovnu. Na každé místo si musíte zakoupit vstupenku zvlášť nebo je k dispozici zvýhodněná vstupenka na všechny místa.

strahovská knihovna praha

Upozornění ke knihovně – v rámci běžné prohlídky můžete do knihovny jen nahlédnout od dveří. Prohlídka je krátká, ale místnosti jsou nádherné a interiéry se hojně využívají i k natáčení. Za příplatek je možné domluvit komentovanou prohlídku, kde si s průvodcem můžete sály prohlédnout zblízka.

Součástí areálu Strahovského kláštera je taky kostel svatého Rocha, Strahovský pivovar, Muzeum miniatur, kostel Nanebevzetí Panny Marie na Strahově a Velká Strahovská zahrada.

Ve Strahovském pivovaru se můžete najíst. Vaří tu dobře, jen počítejte s vyššímu cenami.

Pod Strahovským klášterem se rozprostírá Velká Strahovská zahrada s vinicemi, která nabízí panoramatické výhledy na Hradčany a Malou Stranu. Po cestě si můžete udělat odbočku k Vyhlídce s vinicí. Perfektní místo pro fotku. Všechny tipy najdete v mapě na konci článku.

strahovský klášter z petřínské rozhledny Praha
Pohled na Strahovský klášter z Petřínské rozhledny

Vstupné a otevírací doba Strahovského kláštera

Vstupné do Strahovského kláštera se liší podle toho, co vše máte v plánu vidět:

Pokud je vaším cílem pouze knihovna, vstupné je 150 Kč a snížené vstupné 80 Kč (děti a studenti do 27 let a senioři nad 65 let). Příplatek za focení je 50 Kč – hlídá se to. Vstup zdarma mají děti do 6 let a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P.

Pokud plánujete vidět knihovnu, obrazárnu i konventní budovu, vstupné je 280 Kč a snížené 140 Kč. Focení za příplatek 80 Kč.

Strahovský klášter je otevřený denně v čase 9:00-12:00 a 12:30-17:00. Prodejna vstupenek se uzavírá v 16:15.

Více informací: Nejkrásnější místa na Hradčanech

3. Petřínská rozhledna a vrch Petřín

Petřín je jedním z dominantních vrchů v Praze. Nachází se nalevo od Hradčan a nabízí tak jedny z nejlepších výhledů na Prahu.

Srdcem Petřína je Petřínská rozhledna. Taky vám připomíná Eiffelovu věž? Petřínská rozhledna totiž vznikla jako volná kopie Eiffelovy věže.

Měří sice “jen” 58,7 m, ale na druhou stranu stojí v nadmořské výšce 324 m, takže působí vyšší a doslova dominuje panorama Petřína a Hradčan. Nadmořská výška navíc nebyla zvolená náhodně – 324 m totiž měří známější Eiffelova věž v Paříži.

Petřínská rozhledna Praha

Petřínská rozhledna má dva vyhlídkové ochozy, na které se dostanete po točitých schodech. Už z prvního ochotu je krásný výhled na zalesněný Petřín, Hradčany i Staré Město.

Vstupné a otevírací doba Petřínské rozhledny

Vstupné na Petřínskou rozhlednu je 220 Kč a snížené 150 Kč (děti 6-15 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let, ZTP). Rodiny platí zvýhodněné vstupné 440 Kč (2 dospělí + až 4 děti do 15 let).

Otevírací doba Petřínské rozhledny: leden-březen 10:00-18:00, duben-květen 9:00-20:00, červen-září 9:00-21:00, říjen-prosinec 10:00-20:00

☞ Více se dozvíte v samostatném článku o Petříně.

výhled z Petřínské rozhledny Praha

Z Petřínské rozhledny pak můžete pokračovat dolů parkem – kolem Hladové zdi, na jejíž stavbě se podílel i sám císař Karel IV. Je tu krásný Růžový sad nebo Kinského zahrady s jezírkem a vodopády.

Historická lanovka na Petřín

Celým Petřínem vede pozemní lanovka s mezistanicí Nebozízek. Lístek stojí 60 Kč (bez nároku na slevu) nebo je v ceně s 24 či 72 hodinovou jízdenku, popř. v rámci předplaceného kuponu pro Prahu.

lanovka na Petřín

Za hezkého počasí se stojí na lanovku dlouhé fronty. Pozemní lanovka na Petřín je totiž nejnavštěvovanějším turistickým cílem v České republice.

kinského zahrady praha
Kinského zahrady

Pomník obětem komunismu – co navštívit v Praze

Na úpatí Petřína se nachází Pomník obětem komunismu od českého sochaře Olbrama Zoubka.

Komunismus je s minulostí České republiky neodmyslitelně spjatý. Pomník obětem komunismu je symbolem této historie. Možná vás při pohledu na něj až zamrazí, ale je to určitě jedna ze zajímavostí v Praze.

Pomník obětem komunismu Praha

Představuje 7 bronzových soch, kdy první je celá a každá další se čím dál víc “ztrácí”. Tím symbolizují utrpení politických vězňů za komunismu, kteří si přese vše zachovali statečnost a odhodlanost své víře.

Pomník je v noci nasvícený a je volně přístupný.

Na úpatí Petřína a v okolí dolní stanice lanovky je několik možností, kam na jídlo. Například mexická restaurace Cantina nebo restaurace Luka Lu s jugoslávskou kuchyní, kde vás z pestrého interiéru bude přecházet zrak. V Angelato si pak můžete dát jako sladkou tečku výbornou zmrzlinu.

Více informací: Objevte výhodné pobyty a zážitky v Praze.

4. Kostel Panny Marie Vítězné a Pražské Jezulátko

Kostel Panny Marie Vítězné je jedním z nejznámějších a nejkrásnějších kostelů v Praze, který najdete na Malé Straně. Uvnitř je nádherně vyzdobený včetně hlavního oltáře, který má podobu vítězného oblouku.

To ale není to nejdůležitější, kvůli čemu se sem sjíždějí lidé z celého světa. Kostel je totiž domovem Pražského Jezulátka, 47 cm vysoké sošky, která je stará víc než 400 let.

Kostel Panny Marie Vítězné a Pražské Jezulátko

Podle legendy se španělskému mnichovi ukázal Ježíšek a ten na základě zjevení vymodeloval sošku s jeho podobou. V průběhu staletí si k Jezulátku chodili lidé pro uzdravení a zázraky. Sama Marie Terezie mu vlastnoručně vyšila šatičky a papež Benedikt XVI. věnoval korunku jako dar.

  • Vstupné na Pražské Jezulátko: zdarma vstup do kostela Panny Marie Vítězné, na Pražské Jezulátko i do muzea, dary jsou vítané
  • Otevírací doba: kostel pondělí-sobota 8:30-18:00, neděle 8:30-9:00; české mše se konají od 9 h každý den a v neděli od 10 h; muzeum pondělí-sobota 9:30-17:00, neděle 13:00-18:00

5. Ostrov Kampa a kanál Čertovka

Benátky v Praze? Proč ne! Kampa je uměle vytvořený ostrov kanálem Čertovka, který začíná kousek nad Karlovým mostem a vede téměř až k mostu Legií. Díky Čertovce se přezdívá oblasti “Pražské Benátky”.

kampa a čertovka praha

Čertovka a celá Kampa mají skvělou uvolněnou atmosféru, kde můžete posedět na lavičce s výhledem na Karlův most. Kanál byl dříve využívaný jako náhon pro zdejší mlýny.

kampa a čertovka praha

Z mlýnů se uchoval jen Velkopřevorský mlýn, který můžete vidět kousek za Lennonovou zdí. V okolí Čertovky se taky natáčelo několik filmů, jako je Chobotnice z II. patra nebo Mission Impossible s Tomem Cruisem.

Pokud hledáte zábavný a nevšední způsob, jak poznat Prahu, vydejte se na plavbu historickou lodí. Ta proplouvá pražskými Benátkami, Vltavou a skrytými zákoutími. Součástí vstupenky je taky vstup do Muzea Karlova mostu, které se nachází kousek odtud.

Lennonova zeď

Lennonova zeď představuje kus zdi s podobiznou Johna Lennona, kam lidé po desítky let píšou vzkazy a básničky vyjadřující mír, svobodu a lásku. Johna Lennon už přes samolepky a vzkazy turistů není téměř vidět. Při toulkách Kampou na zeď nejspíš natrefíte, ale za nás bych jí klidně vynechala.

Lennonova zeď praha

6. Vrtbovská zahrada

Vrtbovská zahrada není jen tak ledajaká zahrada. Jedná se totiž o druhou nejkrásnější zahradu v Evropě. Barokní terasovitá zahrada italského typu od pražského architekta Františka Maxmiliána Kaňky, s freskami od Václava Reinera a sochami od Matyáše Brauna.

Vybudování Vrtbovské zahrady trvalo 5 let. Jen na prostřední terasu bylo použito na 12 tisíc sazenic zimostrázu a 10 tisíc violek bylo dovezeno až z Itálie.

vrtbovská zahrada praha / památky a zajímavosti v praze

Je to úžasná oáza klidu, odkud si užijete výhledy na Malou Stranu a Pražský hrad. Vrtbovská zahrada je spíše komornější a menší a díky vstupnému je tu daleko méně lidí než na jiných místech v Praze. Nám se líbila ze všech zahrad v Praze asi nejvíce (a že je tady konkurence obrovská).

  • Vstupné do Vrtbovské zahrady: 120 Kč, děti do 15 let 85 Kč, senioři a studenti 95 Kč, rodinné vstupné 350 Kč
  • Otevírací doba: duben-říjen 10:00-19:00

7. Malostranské náměstí

Malostranské náměstí je centrem Malé Strany a jedním z nejznámějších náměstí v Praze. Přímo nad ním uvidíte Hradčany s vykukujícím věžemi katedrály svatého Víta.

Malostranské náměstí představuje spojnici mezi Starým Městem a Pražským hradem. Lemuje ho spousta hospůdek a restaurací.

Výborné jsou například restaurace U Glaubiců naproti zvonici s typicky českou kuchyní, točenou Plzní a navíc v krásném prostředí. Jen kousek nad ní je pak restaurace U Mecenáše nebo jižně na rohu s Letenskou Malostranská beseda.

Uprostřed náměstí stojí barokní kostel svatého Mikuláše se Svatomikulášskou zvonicí.

Malostranské náměstí Praha / co navštívit v Praze

8. Kostel svatého Mikuláše a Svatomikulášská zvonice

Kostel svatého Mikuláše patří k nejcennějším barokním stavbám na sever od Alp. Je to přesně ten kostel, jehož výraznou kopuli uvidíte vykukovat nad ostatními stavbami Malé Strany a okolí.

V kontrastu ke kopuli je štíhlá Svatomikulášská zvonice, která je ale na rozdíl od kostela ve vlastnictví hlavního města Praha. Do Svatomikulášské zvonice můžete vystoupat a užít si výhledy na Malou Stranu a nakouknout do bytu věžníka a pozorovatelny STB. Výhledy jsou odtud nádherné, zvlášť na západ slunce.

Vstup do zvonice je z boku kostela a vstupné je 190 Kč (snížené vstupné 130 Kč a vstup zdarma pro děti do 6 let a ZTP/P s doprovodem).

Po katedrále svatého Víta je kostel svatého Mikuláše vrcholnou stavbou pražské sakrální architektury a v jeho interiéru jsou zastoupené snad všechny prvky barokní architektury. Uvnitř je nádherně zdobený a v kopuli si můžete prohlédnout obraz otevřeného nebeského prostoru.

Vstupné do kostela svatého Mikuláše:  Plné vstupné je 130 Kč a snížené 70 Kč (senioři nad 65 let, děti a studenti 10-26 let). Děti do 10 let a držitelé ZTP mají vstup zdarma.

Otevírací doba: Běžně je otevřeno v čase 9:00-17:00. Výjimkou je období od července do srpna, kdy je od neděle do čtvrtka otevřeno v čase 9:00-18:00 a v pátek a sobotu pak běžně 9:00-17:00. Další výjimkou je období od 10. ledna až do konce února, kdy je otevřeno od pondělí do pátku v čase 9:00-16:00 a od soboty do neděle v čase 9:00-17:00.

kostel svatého mikuláše malostranské náměstí praha

9. Valdštejnská zahrada

Valdštejnská zahrada je další zahradou na Malé Straně. A je taky tou nejznámější a nejnavštěvovanější, protože vstup sem je zdarma.

Valdštejnská zahrada Praha

Valdštejnská zahrada se nachází u Valdštejnského paláce, které není běžně přístupný, protože tu sídlí senát. Zahrada je po zahradách Pražského hradu největší zahradou v centru Prahy. Najdete tu krápníkovou jeskyni, voliéru s výry, volně pobíhající pávy a okrasné ryby v největším jezírku.

  • Vstupné do Valdštejnské zahrady: zdarma
  • Otevírací doba: Valdštejnská zahrada je otevřená od dubna do října v následujících časech: pondělí-pátek 7:00-19:00 a sobota-neděle 9:00-19:00

☞ Více informací (včetně fotografií a mapy) najdete v našem průvodce Malou Stranou v Praze.

10. Karlův most

Nejznámější památka v Praze? Většina lidí vám pravděpodobně odpoví Karlův most.

Karlův most spojuje Staré Město a Malou Stranu a je po mostě v Písku druhým nejstarším kamenným mostem v České republice.

Má dřevěnou konstrukci, která chrání most před poškozením ledem. Před ním tu totiž stál Juditin most, který musel být zbořen poté, co ho poškodil led při jarním tání.

Karlův most Praha

První kámen Karlova mostu položili 9. 7. 1357 a v 5:31 ráno – údajně ho položil sám římský císař Karel IV.

A proč zrovna toto datum? Císař totiž silně věřil v numerologii (jako většina šlechticů v té době) a čísla z data tvoří palindrom, tj. můžete je číst z obou směrů stejně – 1 3 5 7 9 7 5 3 1 (rok, den, měsíc, hodina). Nejspíš se jedná pouze o legendu.

Další zajímavosti o Karlově mostu je, že podle legendy byly použitá na výstavbu mostu vejce, aby byl extra pevný. To vyvrátili odborníci z ČVUT, ale překvapivé ve spárách mostu našli mléko a víno.

Až do poloviny 19. století byl Karlův most jediným mostem v Praze.

Karlův most Praha

Karlův most lemuje 30 barokních soch, které byly vytvořené nejvýznamnějšími sochaři té doby včetně Matyáše Brauna. Dnes se jedná o repliky. Originály jsou uložené v Lapidáriu Národního muzea na Václavském náměstí.

Více informací: Itinerář pro 1 den v Praze

Malostranská a Staroměstská mostecká věž

Nejkrásnější pohled na Karlův most zažijete večer nebo pak brzy ráno, kdy je téměř vylidněný (viz fotografie výše, které jsme pořídili v 7:30 ráno).

Nebo vystoupejte na jednu z věží, které Karlův most lemují. Odtud se vám naskytne nejen krásný výhled, ale taky tu budete jen s pár dalšími turisty – většina lidí totiž kolem věží projde bez povšimnutí.

Malostranská mostecká věž
Malostranská mostecká věž

Na Starém Městě stojí Staroměstská mostecká věž a na Malé Straně pak dvouvěžová Malostranská mostecká věž. Pokud přijdete na západ slunce, doporučuji navštívit Staroměstskou mosteckou věž, ze které je výhled na zapadající slunce nad Hradčany přece jen lepší.

Vstupné do Staroměstské a Malostranské mostecké věže 

Vstupné na každou z věží je 190 Kč a snížené 130 Kč (senioři nad 65 let, děti 6-15 let a studenti do 26 let, ZTP). Vstup zdarma mají děti do 6 let a držitelé ZTP/P s 1 doprovodem.

První hodinu po otevření získáte 50 % sleva na vstupné nebo si můžete koupit zvýhodněnou vstupenku do obou věží.

Otevírací doba: leden-březen 10:00-18:00, duben-květen 10:00-19:00, červen-srpen 9:00-21:00, září 10:00-19:00, říjen-listopad 10:00-18:00, prosinec 10:00-20:00; poslední vstup 30 minut před koncem otevírací doby

Z Karlova mostu dorazíte na Křížovnické náměstí na Starém Městě, které lemuje několik nádherných budov a kostelů. Například kostel Nejsvětějšího Salvátora nebo kostel svatého Františka z Assisi, jehož růžovo-zelenou kopuli uvidíte už z dálky. Před ním stojí socha Karla. IV.

Pohled ze Staroměstské mostecké věže na Křížovnické náměstí
Pohled ze Staroměstské mostecké věže na Křížovnické náměstí

Odtud se můžete vydat po Karlově ulici, která je jednou z nejznámějších uliček v Praze (viz foto výše). Je kouzelná, ale už v poledne je tady doslova narváno. Přes Karlovu ulici dorazíte na Staroměstské náměstí (nebo v opačném směru na Karlův most).

Plavba lodí po Vltavě je jeden z nejlepších způsobů, jak si prohlédnout Prahu. Vltavu lemují nádherné památky a pokud si vyberete večerní plavbu, vše je krásně nasvícené.

11. Klementinum – co navštívit v Praze

Je vám Klementinum povědomé? Možná jste o něm slyšeli v souvislosti s měřením teploty, které tu probíhá už od roku 1775. Je tak nejdéle soustavně měřícím místem ve střední Evropě.

Klementinum je bývalá jezuitská kolej, která je dnes po Pražském hradu druhým nejrozsáhlejším stavebním komplexem v Praze a jedním z největších komplexů v Evropě.

Pokud chcete na chvíli uprchnout od davů lidí u Karlova mostu, zamiřte sem. Dokonalá oáza klidu.

praha klementinum

V Klementinu sídlí od roku 1781 Národní knihovna, ve které jsou uložené nejcennější rukopisy a všechny knihy vydané po roce 1807 na území České republiky.

V rámci prohlídky Klementina nakouknete do bohatě zdobené Zrcadlové kaple, nejkrásnější knihovny na světě s freskami a historickými glóby, Meridiánové síně, která dříve sloužila pro přesně určování poledne a Astronomické věže s výhledem na město.

Prohlídka trvá 50 minut a probíhá vždy s průvodcem.

Vstupné: Plné vstupné je 300 Kč a snížené vstupné 200 Kč (děti a studenti do 26 let, senioři nad 65 let). 50 % sleva na prohlídku v 9:45 (CZ) a prohlídku v 9:00 (AJ).

Otevírací doba: Otevírací doba se liší podle období – leden-březen 10:00-18:00, duben-září 9:00-21:00, říjen-prosinec 9:00-20:00.

Ubytování v Praze 😴

ubytování praha
Hotel Angelo

Moderní ubytování, skvělá kuchyně, terasa

praha ubytování
Hotel Krystal

Oblíbený hotel za dobrou cenu

12. Židovské město – co navštívit v Praze

Židovské město v Praze je místo, které ve vás vzbudí silné emoce. Nachází se mezi Vltavou a Staroměstským náměstím.

Původní židovské ghetto bylo zbořené na konci 19. století a nahrazené elegantními secesními domy včetně nejluxusnější ulice v Praze Pařížská. Několik významných staveb bylo ale ponecháno včetně 6 synagog, radnice a hřbitova.

Španělská synagoga je nejmladší synagoga v Židovském městě

Během druhé světové války byli Židé deportováni do koncentračních táborů a do Židovského města se svezl všechen jejich majetek. Prý tu chtěl Hitler zřídit Muzeum vyhynulé rasy, ale není doložené, že je to opravdu pravda.

Později tu vzniklo druhé největší Židovské muzeum v Evropě, které dnes můžete v rámci prohlídky navštívit.

Staronová synagoga je nejstarší dochovanou synagogou v Evropě

Za jednotné vstupné máte možnost navštívit 5 synagog, Obřadní síň a Starý židovský hřbitov. Uvidíte Staronovou synagogu, která je nejstarší dochovanou synagogou v Evropě, Španělskou synagogu v bohatě zdobeném maurském stylu nebo Pinkasovu synagogu, po jejíchž zdech jsou vyrytá jména 80 tisíc Židů, kteří zemřeli během holocaustu.

Pinkasova synagoga

Vstupné do Židovského města: Plné vstupné je 550 Kč (v ceně návštěva 5 synagog, Obřadní síně a Starého židovského hřbitova – všechna místa leží poblíž sebe), snížené vstupné 400 Kč (děti 6-15 let, studenti do 26 let), snížené vstupné 100 Kč pro držitele průkazu ZTP a ZTP/P (pro ZTP/P navíc jeden doprovod zdarma).

Otevírací doba: Duben-říjen 9:00-18:00, listopad-březen 9:00-16:30

☞ Více informací (včetně fotografií a mapy) se dočtete v našem průvodci Židovským městem v Praze.

A kam zajít v okolí Židovské čtvrti na jídlo? U Pivrnce je stylová restaurace se zábavnými detaily kousek od Maiselovy synagogy. Vaří tu výbornou českou klasiku za fajn ceny (s ohledem na polohu v centru). Pár minut od Španělské synagogy pak najdete restauraci Lokál. Hodně oblíbené místo mezi místními, kam můžete zajít na tradiční kuchyni.

13. Staroměstské náměstí

Při tvorbě seznamu, jaké památky a zajímavá místa v Praze navštívit, bude Staroměstské náměstí asi na vrchu seznamu každého z nás. Je to jedno z nejkrásnějších náměstí v Praze a pravidelně se umísťuje taky v seznamu nejkrásnějších náměstí v Evropě.

Staroměstské náměstí představuje historické jádro Prahy a tvořilo kulisu pro řadu událostí v českých dějinách.

Staroměstská radnice s orlojem nalevo a Týnský chrám uprostřed Praha
Staroměstská radnice s orlojem nalevo a Týnský chrám uprostřed

Je tu toho tolik k vidění – od Týnského chrámu, kostela svatého Mikuláše, přes nádherné renesanční, barokní a rokokové domy až po Staroměstskou radnici s orlojem.

Uprostřed náměstí stojí pomník Mistra Jana Husa a Mariánský sloup. Pokud si chcete užít Staroměstské náměstí víc pro sebe, přijďte brzy ráno do 9. hodiny.

Můžete nakouknout i do husitského kostela svatého Mikuláše, který je nádherný. Vstup je zdarma, ale dobrovolné vstupné je vítané.

14. Pražský orloj a Staroměstská radnice

Pražský orloj patří mezi nejkrásnější a nejznámější zajímavosti, co navštívit v Praze. Jedná se o jeden z posledních středověkých orlojů, který na rozdíl od novějších orlojů sloužil především pro astrologii. Je taky třetím nejstarším orlojem na světě.

kam za výhledy v Praze - Staroměstská radnice s orlojem
Staroměstská radnice s orlojem

Pražský orloj najdete na jižní straně věže Staroměstské radnice na Staroměstském náměstí. Každou hodinu tady stojí turisté a čekají, až se spustí mechanické procesí apoštolů ve dvou oknech.

Se vstupenkou do Staroměstské radnice můžete nakouknout za apoštoly, do sálů, kaple a podzemí radnice a především si užít výhled z věže. Výhled ze Staroměstské věže je jeden z nejlepších v Praze (viz foto).

výhled ze Staroměstské věže Praha

S Pražským orlojem se pojí legenda, která říká, že radní oslepili tvůrce orloje Hanuše Karolina. Ve skutečnosti se ale jedná pouze o jednu z povídek ze Starých pověstí českých od Aloise Jiráska a skutečným tvůrcem orloje byl Mikuláš z Kadaně.

Apoštolové ve Staroměstském orloji

Věděli jste, že má Pražský orloj kopii? Najdete jí ve městě Soul v Jižní Korey.

Vstupné do Staroměstské radnice: 300 Kč, snížené 200 Kč (senioři nad 65 let, mládež 15-18 let, studenti), děti do 5 let a ZTP s doprovodem zdarma. Sleva 50 % na vstupném první hodinu po otevření od úterý do neděle.

Otevírací doba: leden-březen pondělí 11:00-20:00, ostatní dny 10:00-20:00; duben-prosinec pondělí 11:00-21:00, ostatní dny 9:00-21:00

Kam na jídlo v okolí Staroměstského náměstí? Skvěle vaří v restauraci Mincovna. Navíc za dobré ceny. Směrem ke Karlově mostu najdete Kozlovnu Apropos, kam můžete skočit na odpolední menu a českou klasiku.

Tip: Ve Staroměstské radnici jsou toalety zdarma hned po levé straně za vstupem – nepotřebujete vstupenku.

Více informací: Objevte výhodné pobyty a zážitky v Praze.

15. Prašná brána a Obecní dům

Prašná brána

Prašná brána je 65 m vysoká gotická brána, která dříve sloužila pro skladování střelného prachu, odkud taky dostala svůj název. Přímo u Prašné brány začíná Královská cesta, která vede přes Staroměstské náměstí, Karlův most až ke katedrále svatého Víta.

Prašná brána je otevřená veřejnosti. Můžete vystoupat na ochoz ve výšce 44 m a užít si výhled na Týnský chrám a Staroměstskou radnici.

Prašná brána a vedle Obecní dům / Praha za 1 den

Vstupné do Prašné brány: 190 Kč, snížené 130 Kč (senioři nad 65 let, děti 6-15 let, studenti do 26 let, držitelé ZTP); první hodinu po otevření 50 % sleva na vstupné

Otevírací doba: leden-březen 10:00-18:00, duben-květen 10:00-19:00, červen-srpen 9:00-21:00, září 10:00-19:00, říjen-listopad 10:00-18:00, prosinec 10:00-20:00; poslední vstup 30 minut před

☞ Čtěte: Itinerář pro 1 den v Praze

Výhled z Prašné brány, Praha

Obecní dům

Obecní dům je nejkrásnější secesní stavbou v Praze. Leží vedle Prašné brány, takže jste tu ze Staroměstského náměstí za 5 minut.

Obecní dům, Praha

Pokud byste si rádi prohlídli celý Obecní dům včetně nádherné Smetanovy síně, zarezervujte si čas na komentovanou prohlídku (v českém i anglickém jazyce). Nebo zajděte na večerní představení, která se tu pravidelně pořádají díky skvělé akustice budovy. V Obecním domě se taky konají výstavy.

Momentálně tu probíhá výstava návrhářky Blanky Matragi (do konce roku 2023) nebo výstava iMucha secesního umělce Alfonse Muchy (do března 2024). A v neposlední řadě můžete zajít do Obecního domu jen na něco dobrého s kávou.

Nákupní třída Na příkopě, Praha

16. Václavské náměstí a Národní muzeum

Dostáváme se na další známé náměstí v Praze. Tentokrát se jedná o Václavské náměstí, které je centrem pražského života. 

Nejedná se o klasické náměstí. Václavské náměstí si můžete představit jako 700 m dlouhý bulvár, který je na svém vrcholu ohraničený impozantní budovou Národního muzea a postupně se svažuje, dokud neprotne nákupní ulici Na Příkopě.

Pod budovou Národního muzea stojí socha svatého Václava, patrona České republiky. Náměstí lemuje řada obchodů, restaurací, hotelů.

Václavské náměstí vzniklo už za císaře Karla IV. jako koňský trh a později se stalo důležitým obchodním místem. Tady se odehrávala část českých dějin. Na Václavském náměstí došlo k vyhlášení Československé republiky v roce 1918 nebo pádu komunismu v roce 1989.

Národní muzeum

Národní muzeum na vrchu Václavského náměstí je nejdůležitější muzejní institucí v Česku. Najdete tady obrovské množství exponátů z historie České republiky.

Národní muzeum Praha

Expozice je zpracovaná tak, aby bavila dospělé i děti a bez problémů tu strávíte klidně půl dne. Součástí vstupenky je taky výhled z hlavní kopule Národního muzea. A musím zmínit taky vnitřní prostory, které jsou prostě nádherné.

Národní muzeum Praha interiér
  • Vstupné do Národního muzea: 280 Kč, snížené 180 Kč (senioři nad 65 let, mládež 15-18 let, studenti), děti do 15 let zdarma
  • Otevírací doba: 10:00-18:00

Kam zajít na jídlo v centru Prahy?

V restauraci Jaffa vaří výbornou kuchyni z Pákistánu a dalších blízkovýchodních zemí.

Restaurace U Pinkasů byla první pražská hospoda, kde čepovali plzeňské pivo. Pokud chcete zajít na výbornou českou kuchyni, tady určitě vedle nešlápnete. Doporučuju zajít, když je otevřená zahrádka, která přímo sousedí s kostelem Panny Marie Sněžné.

Levně, ale dobře se najíte v jednoduché restauraci Havelská koruna mezi Staroměstským a Václavským náměstím.

Vyhlášená je restaurace U Fleků, která má několik jídelních sálů zasazených ve středověkém prostředí. Na výborně upravené maso skočte do Kantýny.

17. Otočná hlava Franze Kafky

A máme tady další dílo od českého sochaře Davida Černého. Tentokrát se jedná o otáčející hlavu Franze Kafky, kterou najdete nedaleko Národní třídy a Václavského náměstí.

Je trochu “schovaná”. Franz Kafka byl jedním z nejznámějších pražských spisovatelů 20. století a jeho postava se prolíná napříč Prahou.

Praha otočná hlava Franze Kafky

Na Malé Straně leží dokonce muzeum Franze Kafky. Na nádvoří před muzeem je čurající fontána Piss. Opět od Davida Černého. Barcelona má Gaudího, Praha Černého.

Ve Zlaté uličce v areálu Pražského hradu můžete nakouknout do domu, kde Kafka bydlel se svojí sestrou. 

18. Tančící dům

Tančící dům neboli “Fred a Ginger” je jednou z nejzajímavějších budov v Praze. Stavba je známá i ve světě – získala totiž prestižní ocenění za design od amerického časopisu Time.

Název nese po svém jedinečném tvaru, který připomíná tančící pár. Přesně, jako byl Fred Astair a Ginger Rogersová.

Praha Tančící dům

Dnes tady sídlí hotel a nahoře se nachází luxusní restaurace.

Kousek od Tančícího domu se výborně najíte v autentické italské restauraci Al Tagliere.

Více informací: Zde jsou nejkrásnější místa v České republice (včetně mapy).

19. Náplavka

V okolí Tančícího domu (na obou březích Vltavy) se nachází Náplavka – promenáda podél Vltavy, kam můžete vyrazit na večerní procházku, krmit labutě nebo na farmářské trhy.

Náplavka Praha

Kolem jsou rozeseté menší bary a kavárny. Za letního večera to tu nemá chybu. Navíc ze Smíchovské náplavky je nádherný výhled na Vyšehrad.

Náplavka Praha

Pokud přemýšlíte, kam zajít v okolí Smíchovské Náplavky na dobré jídlo a pití, zkuste Manifesto Market. Jedná se o otevřený, industriální prostor, který je oblíbeným společenským místem setkávání pro místní. Tady můžete vyzkoušet jídlo z celého světa nebo posedět u baru. V létě je napuštěný bazén s lehátky, v zimě se zahřejete ve vyhřívaných glampingových stanech.

20. Vyšehrad

Vyšehrad musí být na seznamu památek, co navštívit v Praze. Jedná se o pevnost a hrad z 11. století, který doslova dominuje skále na pravém břehu Vltavy. Uvidíte ho už z dálky.

Vyšehrad údajně založil bájný král Krok. A i když to je pevnost, k vojenským účelům dlouho nesloužil. Klidně tu můžete strávit celý den, procházet se, užívat si výhledy na Prahu nebo navštívit interiéry jedné ze staveb, které se tu nacházejí.

Vyšehrad Praha / co navštívit v Praze

Jako první uvidíte už z dálky trojlodní gotickou baziliku svatého Petra a Pavla se 2 věžemi. Uvnitř je naprosto nádherná.

Kousek za vstupem stojí nejstarší pražská rotunda, z jejíž zdi vystupuje dělová koule z pruské války.

Dalším zajímavým místem je Vyšehradský hřbitov s hrobkou Slavín. Hřbitov je místem posledního odpočinku mnoha známých osobností, jako byla Milada Horáková, Antonín Dvořák a Bedřich Smetana nebo Josef Čapek. Hrobka Slavín je společná hrobka, kterou se rozhodlo vytvořit několik českých velikánů – společně jsou pochovaní Julius Zeyer, Jaroslav Vrchlický, Ema Destinová a další.

Na začátku je mapa, ve které jsou “slavné” hroby” vyznačené. V parku jsou rozeseté Myslbekovy sochy včetně Přemysla a Libuše.

  • Vstupné na Vyšehrad: zdarma, platí se za prohlídky objektů (bazilika, hrad, podzemí apod.)
  • Otevírací doba: areál je přístupný 24/7
  • Jak se dostat: tramvaj do zastávky Výtoň (linky 2, 3,5, 7, 12, 17, 21) a odtud po schodech nahoru nebo metrem C do stanice Vyšehrad a odtud 7 minut pěšky

Výhodné pobytové balíčky v Praze

21. Grébovka (Havlíčkovy sady)

Grébovka je nádherný park ve stylu italské renesance, na jehož kraji se nachází Grotta, umělá jeskyně s fontánou a jezírkem. Na svahu roste vinná réva a nad ní se rozprostírá otevřená vyhlídka, odkud si užijete pohled na Prahu. A navíc si můžete zajít na něco dobrého do zdejší kavárny. Pro děti je připravené hřiště, nechybí toalety zdarma.

Parky jsou jednou z nejlepších věcí, co navštívit v Praze. Mezi další oblíbené parky v Praze patří:

  • Riegrovy sady s pivní zahrádkou a parádním výhledem na Prahu při západu slunce
  • Letenská pláň s venkovním občerstvením a výhledem na Staré Město i Malou Stranu
  • Královská obora Stromovka – oáza zeleně nedaleko centra, s letohrádkem, jezerem, spoustou stezek a vyžitím pro děti
  • Žluté lázně – travnatá pláž s možností koupání ve Vltavě, před Vánoci je tu krásný světelný park
  • Vítkov – impozantní památník se sochou jezdce na koni obklopený stromy

22. Žižkovská televizní věž

Žižkovská televizní věž se pyšní třemi nej – je se svými 216 m nejvyšší stavbou v České republice, má druhou nejvýše položenou vyhlídkovou plošinu v Česku a celosvětově se jedná o druhou nejošklivější budovu.

žižkovská televizní věž Praha

Už samotná stavba vzbuzovala mnoho negativních reakcí. Další vlnu emoci vzbudila pár let zpět, kdy na ní byly nainstalovány obrovské plastiky lezoucích miminek od českého sochaře Davida Černého (stejný autor jako sochy Václava v Paláci Lucerna). Původně dočasně, ale miminka se tak zalíbila, že je nakonec na Žižkovské věži nechali.

žižkovská televizní věž praha

Z Žižkovské věže si užijete výhledy na celou Prahu. Za dobré viditelnosti uvidíte až 100 km daleko. Součástí věže je taky restaurace, bistro, bar a hotel. Nahoru se dostanete výtahem.

  • Vstupné na Žižkovskou věž: 300 Kč, 250 Kč nad 65 let, 190 Kč pro děti 3-14 let, 230 Kč pro studenty 14-26 let, 100 Kč pro ZTP a doprovod
  • Otevírací doba: 9:00-24:00
  • Jak se dostat na Žižkovskou věž: metro A – stanice Jiřího z Poděbrad; parkování přímo u věže

23. ZOO Praha – co navštívit v Praze

Zoo v Praze byla otevřená v roce 1931, rozkládá se na ploše 58 hektarů a je domovem přibližně 5 000 zvířat ze 700 různých druhů, včetně mnoha vzácných a ohrožených druhů. Tady ani jeden celý den nestačí na to, abyste důkladně prošli všechny výběhy a expozice.

praha zoo

Vše je upravené tak, aby se výběhy a pavilony co nejvíce podobaly přirozenému prostředí zvířat. Někdy máte zvířata téměř na dosah.

Při procházce zoologickou zahradou si navíc užijete pěkné výhledy na Prahu.

Vstupné do ZOO Praha: Plné vstupné je 330 Kč, snížené vstupné 250 Kč pro děti 3-15 let a studenty do 26 let, snížené vstupné 150 Kč pro seniory nad 65 let a držitele ZTP a ZTP/P, symbolické vstupné 1 Kč nad 70 let, vstup zdarma pro děti do 3 let. Při rezervaci online sleva.

Otevírací doba: Leden až únor 9:00-16:00, březen 9:00-17:00, duben až květen 9:00-18:00, červen až srpen 9:00-21:00, září až říjen 9:00-18:00, listopad až prosinec 9:00-16:00

Nejlepší pobyty a zážitky v Praze

24. Botanická zahrada Praha

Nedaleko zoo, kousek od Trojského zámku, se nachází Botanická zahrada. Klidná oáza s rozlohou více než 20 hektarů, která nabízí dokonalý únik od rušného centra.

Dominantou botanické zahrady je skleník Fata Morgana, velký tropický skleník, který je přístupný celoročně. Skládá se ze tří částí, které představují různé klimatické zóny.

praha botanická zahrada

Venkovní část zahrnuje tematické sekce, jako je Japonská zahrada či Středomořská flóra. Navíc to tu žije po celý rok a konají se tu různé akce.

Vstupné do Botanické zahrady Praha: Plné vstupné je 180 Kč, snížené vstupné 120 Kč pro děti 3-15 let a studenty do 26 let, snížené vstupné 95 Kč pro seniory nad 65 let a držitele ZTP, vstup zdarma pro děti do 3 let a držitele ZTP/P. Při rezervaci online sleva.

Otevírací doba: Od března do října je otevřené denně v čase 9:00-19:00 a po zbytek roku v čase 9:00-16:00.

Více informací: Inspirujte se naším itinerářem pro 2 dny v Praze.

25. Národní technické muzeum

Pokud vás fascinuje vývoj techniky a průmyslu, nenechte si ujít Národní technické muzeum v Praze. Najdete tu rozsáhlou sbírku, která zachycuje pokrok v různých oblastech, jako je doprava, strojírenství, architektura, astronomie a dokonce i fotografie. Prohlédnete si historické automobily, letadla, exponáty z hornictví, děti se zabaví v herně.

praha národní technické muzeum

Muzeum se rozprostírá na několika patrech, kdy každé patro je tématicky odlišné. Klidně tu strávíte celý den.

Vstupné do Národního technického muzea: Plné vstupné je 280 Kč, snížené vstupné 150 Kč (děti a studenti 15-26 let a senioři nad 65 let), snížené vstupné 60 Kč pro děti 6-15 let, rodinné vstupné 560 Kč, děti do 6 let zdarma.

Otevírací doba: 9:00-18:00, v pondělí zavřeno

Přímo naproti se nachází Národní zemědělské muzeum, ideální místo pro rodiny s menšími dětmi.

Kam na něco dobrého v okolí? Zajděte do Cafe Letka, útulné kavárny s výborným občerstvením, kávou a zákusky.

Kde se ubytovat v Praze

  • Hotel Angelo: Moderní ubytování, skvělá kuchyně, venkovní terasa
  • Hotel Pyramida: Ubytování kousek od Pražského hradu, wellness, soukromé parkování
  • Hotel EDEN: Nový hotel s výbornou dostupností, parkování zdarma
  • Hotel Krystal: Oblíbený hotel mimo centrum za dobrou cenu

Ubytování v Praze 😴

ubytování praha
OREA hotel Pyramida

Wellness, soukromé parkování, kousek od centra

ubytování praha
Hotel EDEN

Nový hotel, parkování zdarma, výborná dostupnost

Co navštívit a vidět v Praze – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na nejkrásnější místa, co navštívit v Praze. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Praze. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.  

Toto byly naše tipy na památky a zajímavosti, co navštívit v Praze. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Nejlepší pobyty a zážitky v Praze

Více informací o Praze

PRAHA: Zde je seznam nejkrásnějších míst, co navštívit v Praze. Inspirujte se naším itinerářem pro 1 den v Praze. Máte víc času? V tomto článku najdete itinerář pro 2 dny v Praze.

Židovská čtvrť je jednou z nejzajímavějších čtvrtí v Praze, stejně tak Petřín s nádherným výhledem. Co dělat na Malé Straně se dozvíte zde nebo se inspirujte nejkrásnějšími místy na Hradčanech.

Navštivte Pražský hrad, kde se nachází nádherná katedrála svatého Víta. Nebo si užijte ty nejlepší výhledy v Praze.

NEJKRÁSNĚJŠÍ MĚSTA V ČR: Zde je náš seznam nejkrásnějších měst v České republice. Udělejte si výlet do kouzelného Českého Krumlova nebo do města Loket na západě Čech, které je známé svým impozantním hradem. Když pojedete do Lokte, nemůžete si nechat ujít procházku po kolonádě v Karlových Varech.

Láká vás jižní Morava? Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Mikulově nebo se podívejte na nejlepší věci, co dělat na Pálavě. A pokud vás láká Kutná Hora, zde jsou naše tipy pro návštěvu Kutné Hory.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *