Lázně Karlovy Vary

LÁZNĚ KARLOVY VARY: Co dělat a tipy na lázeňské pobyty

I když jsou Karlovy Vary a jejich okolí protkané lesy, vyhlídkami, historickými památkami a zajímavými místy, to hlavní bylo, je a vždy bude lázeňství. Lázně Karlovy Vary patří k těm nejznámějším a kvůli zdejším pramenům sem jezdí lidé z celého světa.

Aktualizováno 26. 3. 2022

Průvodce pro lázně Karlovy Vary:

Lázně Karlovy Vary

Na území Karlových Varů vyvěrá několik desítek pramenů, z nichž ale “jen” 14 pramenů je pitných (15. Hornický zámecký pramen je dočasně uzavřený – v současné době spíš připomíná odkladiště nedopalků nad Tržní kolonádou, tak si nedělejte zbytečnou cestu).

Pitné prameny jsou rozděleny v celkem 5 kolonádách. Každá kolonáda je jiná a svým způsobem jedinečná. Bohatě vyřezávaná Sadová kolonáda se štíhlými korintskými sloupy a prý tím nejchutnějším pramenem, největší Mlýnská kolonáda s 12 sochami na vrchním zábradlí, vyřezávaná Tržní kolonáda ve švýcarském stylu, prosklená Vřídelní kolonáda s nejteplejším pramenem Vřídlo (72-73 °C) a menší a ne tak známá Zámecká kolonáda.

Co se léčí v Karlových Varech?

Lázně Karlovy Vary pomáhají léčit veškeré nemoci trávicího ústrojí, poruchy výměny látkové (cukrovka, obezita, dna), nemoci pohybového ústrojí a taky zubní onemocnění (paradentóza).

Státní příspěvek na lázně

Na lázně můžete získat státní příspěvek. Má to ale svá specifika. O tom, jak a do kdy je potřeba požádat o státní příspěvek do lázní, se dočtete více tady.

Co dělat a vidět v Karlových Varech?

Procházka po kolonádě

Karlovarská kolonáda se táhne mezi hotelem Thermal a Grandhotelem Pupp kolem řeky Teplá.

Začínáme u hotelu Thermal, který je známý jako ústřední místo konání Karlovarského filmového festivalu. Leží přímo v srdci Karlových Varů a svou architekturou ve stylu brutalismu (v překladu “drsný beton“) se naprosto vymyká přilehlému okolí. Od hotelu pokračujeme dál kolem Dvořákových sadů se Sadovou kolonádou, kde sedí v létě pouliční umělci.

hotel Thermal Karlovy Vary
Dvořákovy sady u hotelu Thermal

Sadová kolonáda kryje 2 prameny – Sadový pramen (skutečný vývěr je o něco dál) a Hadí pramen, který má jen 30 °C a podle mnohých je nejchutnějším karlovarským pramenem. Hned naproti Sadové kolonádě si můžete koupit pohárek na minerální prameny v malém stánku, který tu stojí už celá léta.

Jdeme proti proudu řeky a míjíme historickou budovu Lázní III., za kterou je bílý vyřezávaný altán s pramenem Svobody. Na ten navazuje Mlýnská kolonáda se 132 korintskými sloupy. Pokud se podíváte vzhůru, uvidíte na jejím vrchním zábradlí 12 soch, které jsou alegoriemi 12 měsíců v roce. Mlýnská kolonáda je největší a kryje 5 pramenů. Od Mlýnské kolonády jste za pár minut u Tržní kolonády. Dostanete se sem uličkou s malými roztomilými obchůdky (sídlí tu taky infocentrum). Tržní kolonáda je bohatě vyřezávaná a postavená ve švýcarském stylu. Vyvěrá pramen Karla IV., kde si císař údajně léčil nemocné nohy.

Tržní kolonáda po pravé straně a Vřídelní kolonáda po levé straně

Nad Tržní kolonádou, na skalním masivu, je Zámecká kolonáda. Ta je ale přístupná jen zčásti a její Horní Zámecký pramen není přístupný vůbec.

Po levé straně už vidíte Vřídelní kolonádu. Moderní prosklenou budovu s nejznámějším karlovarským pramenem Vřídlo, který má ještě jedno nej. Jedná se totiž s teplotou 72-73 °C o nejteplejší pramen v Česku. Ten v současné době vyvěrá jako gejzír na druhé straně Vřídelní kolonády.

Od Tržní a Vřídelní kolonády přecházíte na známou pěší zónu Stará Louka s restauracemi a luxusními obchody. Starou Louku zakončuje Grandhotel Pupp. Před ním vede úzká ulička, kterou se dostanete k lanovce vedoucí na rozhlednu Diana, odkud budete mít Karlovy Vary jako na dlani.

vstup k rozhledně Diana

Za Grandhotelem Pupp leží Lázně I., které momentálně prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Už teď jde ale vidět, že výsledek bude stát za to. Můžete klidně pokračovat kolem řeky, kde už znatelně ubylo turistů. Po pravé straně uvidíte Galerii umění se současným uměním českých tvůrců a ještě kousek opodál po levé straně přes silnici park s japonskou zahradou (za hotelem Richmond), kde najdete poslední karlovarský pramen – pramen Štěpánka.

Stará Louka po pravé straně, Grandhotel Pupp uprostřed

Odtud se můžete začít vracet po pravém břehu řeky. Minete Karlovarské muzeum a honosné Městské divadlo, před kterým je malý park. Ten se na jaře krásně rozkvete.

Městské divadlo Karlovy Vary

Na druhé straně parku už vidíte gejzír Vřídla a po pravé straně bývalou budovu Městské spořitelny a barokní kostel sv. Máří Magdaleny. Nalevo míjíte Vřídelní kolonádu a pokračujete dál kolonádou kolem slunečních hodin až k Mlýnské kolonádě.

Dejte si oplatku

Karlovarské oplatky jsou spjaté s Karlovými Vary už od roku 1788. Za ta léta si je zamiloval i Mozart a Goethe. A my taky. Oplatka prostě patří k procházce kolonádou. Jedna oplatka vás vyjde na cca 15 Kč a v lázních je hned několik míst, kde si jí můžete koupit.

Navštivte kostely

Co kostel, to unikát. Nad Vřídelní kolonádou se tyčí barokní kostel sv. Máří Magdalény. Na levé straně řeky, v klidnější části lázeňské zóny, pak najdete pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla a anglikánský kostel sv. Lukáše, kde v současnosti sídlí muzeum s nejstaršími voskovými figurínami na světě.

Vystoupejte na jednu z vyhlídek

Karlovy Vary se rozprostírají podél údolí řeky Teplá a kolem se rozprostírají husté lázeňské lesy plné cestiček, kouzelných chat a výhledů. Na levém břehu řeky můžete vyjít na nejznámější karlovarskou vyhlídku Jelení skok nebo se nechat vyvézt lanovkou k rozhledně Diana a odtud klidně pokračovat dál k dalším vyhlídkám nebo k oboře se zvířaty. I z pravého břehu řeky si užijete pěkné výhledy – z novogotické Goethovy rozhledny, Ottovy výšiny nebo vyhlídky Tři kříže.

Pokud se vám nechce mimo město, krásný výhled na Karlovy Vary je taky ze stezky Jean de Carro. Sem se dostanete od kostela Máří Magdaleny, za kterým odbočíte doleva po ulici Kolmá a u hotelu Jean de Carro vystoupáte po schodech až ke stezce. Cesta zabere cca 15 minut.

Udělejte si výlet do dalších lázeňských měst

Karlovy Vary jsou součástí lázeňského trojúhelníku spolu s městy Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, která jsou vzdálená asi 30-40 minut autem. Každé je jiné, každé má svojí vlastní atmosféru. Františkovy Lázně s vyřezávanými altánky nebo Mariánské Lázně se zpívající fontánou a kolonádou, kterou zdobí nádherné stropní malby.

Užijte si lázně Karlovy Vary s kartou Karlovy Vary REGION CARD

Karlovy Vary REGION CARD je turistická karta, se kterou získáte vstup zdarma do více než 80 míst v Karlových Varech a jejich okolí. Můžete navštívit podzemí Vřídla nebo kostela sv. Máří Magdaleny, podívat se na práci sklářů ve sklárně Moser, mrknout do tajů výroby Becherovky nebo například zajít do bazénového komplexu v Alžbětiných lázních. Součástí karty je taky doprava zdarma včetně lanovky na Dianu a slevy na vstupném na další aktivity ve městě.

Lázeňské a wellness pobyty v Karlových Varech

Nabídka lázeňských pobytů je v Karlových Varech široká. Můžete si vybrat lázeňský pobyt pro seniory, wellness pobyt pro páry, lázeňský pobyt čistě pro ženy apod. Největší nabídka lázeňských a wellness pobytů v České republice je na Spa.cz.

1. Hotel Malta

Hotel Malta nabízí nejrůznější léčebné a wellness balíčky a leží přímo v lázních v klidné části kousek od hotelu Thermal, takže to budete mít blízko na obě strany – na hlavní třídu T. G. Masaryka i do lázeňské zóny. Stačí přejít řeku a jste ve Dvořákových sadech u Sadové kolonády.

2. Windsor Medical Complex & SPA Hotel

Windsor hotel najdete v historické budově Lázní III. na Mlýnském nábřeží napravo od Mlýnské kolonády. Má ideální výchozí pozici k hlavní třídě T. G. Masaryka a lázním. Vybrat si můžete mezi léčebnými pobyty nebo romantickým wellness pobytem.

3. Astoria hotel

Astoria hotel stojí v centru lázní. Hned naproti Mlýnské kolonádě, která se večer krásně nasvítí. V nabídce mají jak léčebné pobyty, tak romantický wellness pobyt.

4. Spa Resort Sanssouci

Spa Resort Sanssouci je neoblíbenějším lázeňským komplexem a sázkou na jistotu, co se týče nabídky léčebných a wellness pobytů v Karlových Varech. Mají nejširší nabídku léčebných a wellness programů. Resort leží mimo hlavní lázeňskou zónu v kopci, kam pohodlně dojedete autem. Zastávka autobusu je pár kroků od resortu, ale i pěšky pohodlně dojdete za pár desítek minut do lázní.

5. Hotel Imperial

Odkud zažijete nejlepší výhled na Karlovy Vary? Všichni místní vám asi řeknou to samé – z hotelu Imperiál, který se tyčí přímo na kopci nad údolím města kousek od Spa Resortu Sanssouci. Snadno ho rozpoznáte na spoustě fotografií Karlových Varů. Přímo před hotel je udržovaná zahrada. Do lázní se můžete svézt městskou lanovkou nebo MHD. Hotel nabízí léčebné i wellness balíčky.

6. Hotel Morava

Hotel Morava leží v klidné části lázeňské zóny pod vyhlídkou Jelení skok. Je z něj krásný výhled na údolí města. V nabídce má především wellness pobyty se snídaní, polopenzí i plnou penzí, ale taky léčebné pobyty.

Lázně Karlovy Vary mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu lázní Karlovy Vary. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Karlových Varech. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Přečíst další článek: Karlovy Vary památky a co navštívit