Hledáte tipy, co navštívit a vidět v Karlovarském kraji? Zde jsou naše výlety a zajímavosti Karlovarského kraje, ze kterých si vybere opravdu každý. Od krásných měst po rozhledny a impozantní hrady.
- Karlovarský kraj
- Výlety a zajímavosti, co navštívit v Karlovarském kraji
- Po stopách vyvěrajících pramenů Karlovarského kraje
- Park Boheminium v Mariánských Lázních
- Rašeliniště NPR SOOS
- Hrad Loket a město Loket
- Hornická krajina v Krušných horách
- Po stopách hornictví kolem obce Krásno
- Zřícenina hradu Andělská hora
- Po stopách seriálu Rapl v Krušných horách
- CHKO Slavkovkoský les – zajímavosti v Karlovarském kraji
- Zámek a hrad Bečov nad Teplou
- Klášter premonstrátů Teplá
- Chebský hrad a město Cheb
- Rozhledna Blatenský vrch
- Rozhledna Pajndl na Tisovském vrchu
- Božídarské rašeliniště
- Rozhledna Cibulka
- Občerstvení u Červené jámy
- Ježíškova cesta na Božím Daru
- Stezka krušnohorských pověstí
- Zřícenina hradu Podhradí – Neuberg
- Pozůstatky papírny Doubrava
- Mauzoleum obětí 1. světové války
- Zámek a pivovar Chýše
- Zámek Valeč
- Hrad Hartenštejn
- Poutní místo Skoky
- Kamenné varhany – zajímavosti v Karlovarském kraji
- Bismarckovy rozhledny
- Nejkrásnější místa Karlovarského kraje – mapa
- Kde se ubytovat v Karlovarském kraji?
- Více informací o Karlovarském kraji
Karlovarský kraj
Karlovarský kraj je sice nejmenší ze všech krajů v ČR, ale to neznamená, že nemá co nabídnout. Málokde najdete takovou koncentraci bublajících pramenů, hustých lesů a nedotčené krajiny jako právě tady.
V Karlovarském kraji si na své přijdou i milovníci krásných měst – od lázeňských měst Karlovy Vary, Františkovy Lázně, Mariánské Lázně až po historická města Cheb nebo Loket.
V tomto článku si ukážeme naše tipy na výlety a co navštívit v Karlovarském kraji, ať už hledáte zajímavá místa a památky nebo trasy pro pěší turistiku v přírodě.
Výlety a zajímavosti, co navštívit v Karlovarském kraji
Po stopách vyvěrajících pramenů Karlovarského kraje
Jestli je Karlovarský kraj něčím proslulý, jsou to právě vyvěrající prameny. Po celém regionu najdete rozeseté kyselky a kolonády, kde můžete ochutnat vyvěrající prameny z hlubin země.
Karlovy Vary
Karlovy Vary jsou celosvětově město s největší koncentrací léčivých pramenů. Prameny jsou velkým lákadlem, proč Karlovy Vary navštívit. Ale ne jediným.
Nechte se zlákat hustými lesy, které jsou dokonalé protkané pěšími stezkami, vyhlídkami a lesními chaloupkami. Pokochejte se architekturou města, která podtrhuje lázeňský ráz města nebo navštivte Vánoční dům, který nabídne pravou vánoční atmosféru kdykoliv v průběhu roku.
Pitné prameny jsou rozděleny v celkem 5 kolonádách. Každá kolonáda stojí za návštěvu a každá je úplně jiná. Všechny se dají projít během kratší pohodové procházky.
Až si projdete lázeňskou promenádu, vystoupejte do zdejších kopců, které ukrývají vyhlídky s dechberoucími výhledy. Nebo navštivte návštěvnické centrum Becherovky, kde vás zasvětí do tajů výroby známého bylinného likéru. Ve sklárně Moser si zase prohlédnete skláře “v akci” a jen kousek odtud zažijete vánoční atmosféru ve Vánočním domě.
☞ Čtěte více: Nejkrásnější místa v Karlových Varech (fotografie, mapa a praktické informace)
Nejlepší ubytování v Karlových Varech 😴
Mariánské Lázně
Mariánské Lázně jsou proslulé svými vyvěrající prameny a nádhernou přírodou, která láká k dlouhým procházkám. Toto malebné lázeňské město s elegantní architekturou a klidnými parky je už od 19. století útočištěm pro ty, kteří hledají odpočinek, wellness nebo léčebný pobyt.
Spolu s Karlovými Vary a Františkovými Lázněmi tvoří Mariánské Lázně Západočeský lázeňský trojúhelník a jsou součástí UNESCO s vybranými lázeňskými městy v Evropě.
Kolonáda v Mariánských Lázních není tak rozlehlá jako kolonáda v Karlových Varech, ale to jí rozhodně neubírá na kráse. Její dominantou je Kolonáda Maxima Gorkého, který ukrývá nádherné malby.
Přímo před kolonádou se nachází známá Zpívající fontána, která tu poprvé zazněla už 30. dubna 1986. Fontána se rozeznívá v každou lichou hodinu v čase 7:00-22:00 a skladby se střídají v pravidelném sledu. Je to krásná podívaná, která je večer doplněná o světelnou show.
☞ Čtěte více: Nejkrásnější místa v Mariánských Lázních (fotografie, mapa a praktické informace)
Nejlepší ubytování v Mariánských Lázních 😴
Františkovy Lázně
Františkovy Lázně jsou malebné lázeňské město, které je významně ovlivněné érou neoklasicismu. Najdete tu 21 volně přístupných léčebných pramenů, které si můžete vychutnat ve zdejších parcích a sadech. Parky jsou tu nádherné, plné květin, vyřezávaných laviček a skrytých zákoutí.
Při procházkách okolím si zajděte ke krásné rozhledně Salingburg nebo na druhou stranu k přírodní rezervaci Amerika, kde se nachází malá zoo, dětské hřiště, travnatá pláž a restaurace. Obě místa jsou ideální jako výlet pro celé rodiny a vstup je zdarma.
☞ Čtěte více: Nejkrásnější místa ve Františkových Lázních (fotografie, mapa a praktické informace)
Nejlepší ubytování ve Františkových Lázních 😴
Lázně Kynžvart
Lázně Kynžvart jsou nejmenší z výše uvedených lázní. Na druhou stranu je najdete v samém jádru nedotčeného Slavkovského lesa. Jejich dominantou jsou léčebné lázně s několika volně přístupnými prameny a klasicistní zámek s anglickým parkem a lesní kaplí svatého Kříže.
Jáchymov
Jáchymov leží v oblasti největšího výskytu nerostů na světě – najdete tu až na 230 druhů. Zároveň tady vyvěrá hned několik pramenů, které se pyšní jednou z největších léčebných aktivit radonu na litr na světě. Díky tomu se pyšní Jáchymov v České republice unikátem – je jedinými radonovými lázněmi u nás.
Prameny
Obec Prameny nese nelichotivé označení jedné z nejzadluženějších obcí v ČR. Je až k nevíře, že byly Prameny dříve honosným lázeňským městem. Zadlužení vzniklo tím, že se Prameny před lety rozhodly vybudovat stáčírnu minerálních pramenů a lázně. Bohužel byl ale projekt neúspěšný a vedl k velkému zadlužení.
Přestože by se mohlo zdát, že se v obci doslova zastavil čas, v posledním roce se pomalinku dere vzhůru. Do původní slávy je ještě čeká daleká cesta, ale už teď stojí za návštěvu právě kvůli minerálním pramenům, které najdete na kraji obce směrem na Kladskou – Giselin, Rudolfův a Barochův pramen.
Hned naproti přes silnici jsou pozůstatky bývalých Alžbětiných Lázní s Vincentovým pramenem, který je ale částečně znečištěný. Nedaleko Pramenů, u Nové Vsi, najdete Grünskou kyselku.
Volně přístupný pramen, který využívá pro svou výrobu minerálka Magnesia. Je to jeden z mála pramenů v okolí, kam jezdí místní už po desítky let “načepovat” si pár lahví domů.
Park Boheminium v Mariánských Lázních
Park Boheminium v Mariánských Lázních je jednou z nejlepších atrakcí v Karlovarském kraji – na ploše 6 hektarů se rozprostírá 75 miniatur českých historických a architektonických památek. A postupně přibývají další. My jsme tu byli po několika letech a sbírka se mezitím krásně rozrostla.
Uvidíte pečlivě vytvořené modely hradu Loket, zámku Hluboká nebo vysílač Ještěd, které lemují upravené chodníčky. Je tu občerstvení a malá zoo.
Rašeliniště NPR SOOS
Národní přírodní rezervace SOOS je unikátní místo, kde spatříte pozůstatky slaného jezera, které se přeměnilo v rašeliniště a slatiniště. Bublá to tady o sto šest – minerální prameny a mofety připomínají dřívější vulkanickou činnost.
Nejlepší představení zažijete zkraje jara nebo na podzim. Nedoporučila bych návštěvu SOOS v létě, kdy jsou některé místa vyschlá a navíc se tu není za teplého počasí moc stinných míst.
Otevřeno je denně od dubna do poloviny listopadu.
Nedaleko od rezervace SOOS jsou Hartoušovské mofety. Stejně jako v případě rašeliniště SOOS se jedná o bahenní vývěry oxidu uhličitého. Jsou přístupné zdarma, ale oproti SOOS jsou opravdu malinké.
Hrad Loket a město Loket
Kdo by neznal středověký hrad Loket, který patří k nejkrásnějším českým hradům. Ten se tu tyčí už od 13. století vysoko na skalním ostrohu nad řekou Ohře a nabízí nádherné výhledy na hluboké lesy Slavkovského lesa.
Přejděte starý kamenný most s výhledem na hrad a pokračujte malebnými uličkami středověkého městečka, které je oblíbeným výletním bodem. Z toho důvodu doporučuji naplánovat návštěvu na ráno, kdy tu jsou nejmenší davy.
☞ Čtěte více o Lokti v samostatném článku.
Hornická krajina v Krušných horách
Hornictví bylo pro Krušné hory významným obdobím, které vytvořilo ojedinělý ráz zdejší krajiny. Když procházíte krušnohorskou přírodou, tu a tam narazíte na bývalé doly, z nichž některé jsou dokonce dodnes přístupné veřejnosti.
Právě kvůli hornictví si Krušné hory vysloužily zápis na seznam světového dědictví UNESCO – v Karlovarském kraji se jedná o tyto oblasti:
- Hornická krajina Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná
- Hornická krajina Jáchymov
- Rudá věž smrti u Ostrova
Hornická krajina mezi Abertamy, Božím Darem a Horní Blatnou
Mezi Abertamy, Božím Darem a Horní Blatnou si určitě nenechte ujít důl Mauritius u Hřebečné, který je největším cínovým dolem za české Krušné hory.
Prohlídka trvá hodinu a před začátkem dostanete potřebné vybavení. Zde najdete aktuální informace o otevírací době a vstupném.
Svou návštěvu si musíte zarezervovat předem (popř. se dá rezervovat v infocentru v Abertamech). Zaparkovat se dá přímo u dolu Mauricius – je tu menší bezplatné parkoviště.
Vlčí jámy
Naším oblíbeným místem je přírodní památka Vlčí jámy, kterou tvoří propadliny dolů vzniklých hornickou činností cínových rud. Leží přímo pod Blatenským vrchem v nadmořské výšce 990 až 1020 m.
PP Vlčí jámy tvoří Vlčí jáma (na obrázku) a Ledová jáma, která je uzoučká a vstup sem vede po úzkých schodech na vlastní nebezpečí. Jen kousek odtud uvidíte 13 km dlouhé nejvýznamnější báňské vodohospodářské dílo u nás – Blatenský vodní příkop.
Když už tady budete, nenechte si ujít obrovskou lavičku kousek pod jámami a rozhlednu Blatenský vrch nad PP Vlčí jámy. Vše se nachází na trase z Horní Blatné na Vlčí jámy. Je to krátká, nenáročná trasa, která je ideální taky pro rodiny s menšími dětmi. Loni navíc došlo k úpravě terénu a oblast kolem Vlčích jam je tak vhodná i pro kočárky.
Hornická krajina v Jáchymově
Jáchymov je jednou z nejvýznamnějších oblastí v hornictví a hutnictví na světě. Celou jáchymovskou historii vám přiblíží prohlídka štoly č. 1 a Muzea hornictví.
Štola č. 1 je otevřená od května do října. Otevírací doba se mění podle období. V létě je otevřeno denně a od září do října od středy do neděle. Prohlídka začíná vždy v celou – 10, 11, 13, 14, 15 a v 16 hodin. Vstup si můžete rezervovat předem nebo pak na místě. V obou případech se musíte dostavit 15 minut předem a mít pevnou obuv a něco teplejší navrch (to platí i pro důl Mauricius). Zakázán je vstup dětem do 5 let. Parkoviště je přímo u štoly a navíc je tu i menší dětské hřiště.
Po stopách hornictví kolem obce Krásno
Další oblast, známá pro své hornictví, je oblast kolem obcí Krásno a Horní Slavkov. Od středověku tady probíhala těžba cínu, kterou později vystřídalo dobývání uranu a poté vznikly uhelné doly.
S historií vás seznámí muzea v Horním Slavkově a v Krásně. To krásenské je vhodnější pro rodiny s dětmi, protože se můžou projet zdejším vláčkem. Pár kilometrů od Krásna pak leží důl Jeroným, kde se dostanete do útrob cínového dolu.
Celou hornickou oblastí vede technická památka Dlouhá stoka. Je to jedinečné dílo ze 16. století, které v té době nemělo v Evropě obdoby. Je 24 km dlouhá a ve své době zásobovala vodou zdejší hornickou činnost.
Zřícenina hradu Andělská hora
Zříceninu hradu Andělská hora najdete na severním okraji Slavkovského lesa. K Andělce se dostanete po zelené přímo z obce Andělská hora. Po schodech, takže cesta není vhodná pro kočárky, ale menší děti jí s trochou pomoci zvládnou. Vstupné je dobrovolné a otevřeno je celoročně.
Po stopách seriálu Rapl v Krušných horách
Na seriálu Rapl se mi líbilo, že přesně vystihoval atmosféru Krušných hor. Ponurost, surovost, opuštěné objekty. Občas tady z toho trochu mrazí. Pokud vás seriál bavil, můžete se vydat po stopách míst, kde se seriálové scény točily.
Policejní stanice sídlila v radnici a informačním centru města Jáchymov. Chalupu Kuneše najdete v bývalých Sejfech mezi Božím Darem a Horní Blatnou. V seriálu se objevila taky bývalá kasárna mezi Rýžovnou a Hřebečnou (přímo u silnice) nebo důl Rolava (bývalý cínový důl Sauersack).
U cínového dolu Sauersack se ještě zastavím. V posledních letech se totiž stal neuvěřitelně populární a to na základě fotografií na internetu, které ale často vykreslují realitu o něco lépe (jak to tak bývá). Auta stojí podél silnice a lidé si sem jdou především pro fotku na sociální sítě. Je to škoda, protože toto místo je především o historii a podobný zájem mu spíše škodí.
A kam se stavit na jídlo v okolí? Určitě do našeho oblíbeného bistra v Abertamech. A nejen našeho. Bývá tu plno. Vždy se tu stavujeme pro maso a sýry ze zdejší farmy. Navíc tu skvěle vaří českou klasiku.
CHKO Slavkovkoský les – zajímavosti v Karlovarském kraji
Chráněná oblast Slavkovský les zaujímá relativně velkou část Karlovarského kraje. Najdete jí mezi městy Karlovy Vary a Mariánské Lázně.
Slavkovskému lesu se přezdívá český Island. Krajina je tady surová, na řadě míst nedotčená a vtáhne vás do náruče svých hustých lesů. Zažijete vyvěrající prameny, rašeliniště, hluboké lesy i pozůstatky sopečné činnosti.
Žulové skalní město Svatošské skály
Svatošské skály neboli Svatošky leží v údolí řeky Ohře mezi Karlovými Vary a Loktem a dle pověstí představují zkamenělý svatební průvod.
Vede sem pohodlná cesta z Karlových Varů i Lokte. Z Karlových Varů je cesta asfaltová a o něco kratší. Z Lokte je sice cesta delší a vede po hliněné cestě, ale i tak je velmi dobře sjízdná i kočárkem a na kole (vede tudy cyklostezka kolem Ohře) a cesta je o něco zajímavější.
Svatošské skály jsou známé svým visutým mostem, který je ale v současnosti uzavřený. Přejít můžete o pár set metrů dál po novém, dřevěném mostě.
Kladská rašeliniště
Kladská rašeliniště jsou známou přírodní rezervací, kterou si můžete projít po pohodlných povalových chodnících o délce 1,6 km.
Pokocháte se horskými vrchovištními rašeliništi v nadmořské výšce 800-930 m, kterých je celkem 5 – největší Tajga a pak Paterák, Lysina, Malé rašeliniště a Husí les. Kladské rašeliny jsou celoročně přístupné zdarma, ale v zimě můžou být uzavřené.
Kolem rašelinišť se rozprostírá malá osada Kladská, soubor staveb v tyrolsko-švýcarském stylu. V jedné z nich se nachází Dům přírody Slavkovského lesa, kde se dozvíte více o okolí. Na výbornou českou kuchyni můžete zajít do restaurace U Tetřeva (neberou karty, není tu signál).
Krásenská rozhledna
Krásenská rozhledna získala titul nejkrásnější rozhledny v ČR. Sice je to už nějaký ten pátek, ale krásu jí nelze upřít ani po letech. Rozhledna je jedinečná svým venkovním točivým schodištěm ve stylu Babylonské věže. Navíc výhledy odtud nejsou vůbec špatné.
Rozhledna je otevřená celý rok. Vstup je zdarma. Ať zvolíte kteroukoliv ze stezek, cesta sem je nenáročná a perfektní i pro rodiny s malými dětmi nebo kočárkem (pro kočárek není vhodná cesta po žluté od hřbitova).
Doporučuji zvolit trasu od rozcestníku Krásenka, který se nachází kousek nad obcí Krásno ve směru na Sokolov. Cesta tudy vede po široké štěrkovité cestě přes louku s výhledem na pasoucí se krávu a rozhlednu vykukující zpoza lesů.
Lázeňské lesy Svatý Linhart
Svatý Linhart leží kousek od Karlových Varů v lázeňských lesích. Je to ideální místo, kde strávíte klidně celý den.
Co najdete na Svatém Linhartu?
- Lanové centrum s různými stupni obtížnosti – od menších dětí až po dospělé
- Rozhledna Diana s restaurací a Motýlím domem
- Dřevěné cedule s lesními zvířaty
- Obora Svatý Linhart, kde si při troše štěstí prohlédnete z pozorovacích lávek jeleny, daňky nebo divoká prasata.
- Spoustu vyhlídek a lesních chat – Jungmannova vyhlídka, chata Kazatelna, chata Rusalka a další.
Na Linhart pohodlně dojedete autem, popř. pěšky přímo z Varů. Další informace a trasy najdete v tomto článku: Svatý Linhart: pohádkový les pro děti i dospělé
Zámek a hrad Bečov nad Teplou
Na skalnatém ostrohu nad řekou Teplá najdete barokní zámek a středověký hrad Bečov s terasovitou zahradou. Jedná se o národní kulturní památku, která ukrývá druhou nejcennější památku v ČR – relikviář svatého Maura. Ten se sice nesmí fotit, ale věřte, že je opravdu nádherný.
Před zámkem se rozprostírají menší, terasovité zahrady s jezírkem. Hrad můžete obejít po dřevěném chodníčku, kterým se dostanete opět k hradu a zámku.
Zde najdete aktuální informace o otevírací době a vstupném zámku Bečov.
Pod kopcem se vedle nádraží nachází Bečovská botanická zahrada, kde je jezírko s loďkami a menší písečnou pláží, hřiště pro děti, občerstvení, ale taky skrytá zákoutí, pokud hledáte chvíli klidu.
Klášter premonstrátů Teplá
Premonstrátský klášter v Teplé patří mezi největší zajímavosti v Karlovarském kraji. Tento starobylý klášter, založený v roce 1193, je symbolem staleté náboženské a kulturní historie. To se odráží taky v jeho architektuře, kde se mísí několik stylů od románského po barokní sloh.
V rámci prohlídky interiérů nahlédnete taky do nádherné knihovny se vzácnými rukopisy a knihami.
Celý areál si můžete projít zdarma po upravených cestičkách, které lemuje taky jezírko a několik vodních prvků pro děti. Součástí je obchůdek s lokálními výrobky a restaurace. Vstup do areálu je zdarma, platí se pouze za prohlídku interiérů. Bezplatné parkoviště se nachází přímo u kláštera. Zde najdete aktuální informace o otevírací době.
Chebský hrad a město Cheb
Při návštěvě Karlovarského kraje nemůžeme zapomenout na Cheb, historické město z 11. století, které je známé svými Špalíčkem.
Navštivte Chebský hrad, ztraťte se v úzkých uličkách nebo se pokochejte městem z věže chrámu svatého Mikuláše.
Pokud vyrážíte na výlet s dětmi nebo jen hledáte nenáročnou procházku, vydejte se do rekreačního areálu Karolinka. Ten se rozprostírá pod hradem a nabízí spoustu volnočasových aktivit včetně procházky kolem nádrže Skalka.
☞ Zde najdete samostatného průvodce pro Cheb (tipy na památky a zajímavosti, kde zaparkovat, kam na jídlo).
Kam zajít na jídlo v Chebu? Přímo na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad je Bagel lounge, vyhlášené místo na bagely a další menší občerstvení. Kousek odtud navštivte 3F Bistro nebo v dolní části náměstí Botanik bistro. Výborné zákusky mají v Café Domeček.
Rozhledna Blatenský vrch
Rozhledna Blatenský vrch je druhou nejvýše položenou rozhlednou v Krušných horách. Najdete jí jen kousek nad Vlčími jámami. Určitě doporučuju spojit obě místa do jednoho výletu – je to krátká trasa, vhodná i pro děti. Ty se navíc po cestě zabaví při hledání vyřezávaných hub v lese.
Z rozhledny se pokocháte vrcholy Klínovec a Fichtelberg, Doupovskými horami, ale taky Tisovským vrchem s rozhlednou Pajndl a městem Horní Blatná.
Vstupné je pár korun a přímo u rozhledny je menší občerstvení (zároveň si tady kupujete vstup na rozhlednu). V zimě bývá otevřeno o víkendech a od května do října denně v čase 10:00-17:00.
A kam na jídlo v okolí? Zajděte do vyhlášené restaurace Faustův dvůr přímo v Horní Blatné.
☞ Čtěte více o rozhledně Blatenský vrch a PP Vlčí jámy v předchozím článku.
Rozhledna Pajndl na Tisovském vrchu
Rozhledna Pajndl se nachází ve výšce 977 m v na Tisovském vrchu mezi Tisovou, Nejdkem a Novými Hamry. Patří k našim nejoblíbenějším a ten výhled…ten rozhodně stojí za to.
Na rozdíl od jiných rozhleden ale není výhled z rozhledny Pajndl zadarmo. Počítejte s delším výstupem, který ale hravě zvládnou i větší děti.
☞ V našem předchozím článku najdete podrobný popis tras na rozhlednu Pajndl.
Z rozhledny dohlédnete až na vrcholky Šumavy. Směrem na východ se pokocháte Klínovcem a vrcholem v Německu Fichtelberg nebo Doupovskými horami a Slavkovským lesem. Rozhledna Pajndl je otevřená celoročně zdarma.
Božídarské rašeliniště
Krušné hory jsou známé svými rašeliništi. Řada z nich není přístupná, ale část toho největšího si můžete projít po povalovém chodníku s 12 informačními tabulemi. Jedná se o Božídarské rašeliniště u Božího Daru. Trasa začíná přímo v obci (viz foto).
Z Božího Daru je to už jen kousek na vrchol Klínovec či k Boží nebo Hadí vyhlídce.
Rozhledna Cibulka
Ocelovou rozhlednu Cibulka najdete ve výšce 656 m. n. m na Šibeničním vrchu. Skvěle odtud uvidíte lesy Krušných hor. Rozhledna je otevřená celoročně zdarma.
Pár let zpátky soutěžila o nejhezčí počin v Karlovarském kraji, takže už to svědčí o tom, že návštěvy litovat nebudete. Navíc sem vede příjemná cesta vhodná pro děti i kočárky. Většina návštěvníků vyráží od Libnova. Trasa je pohodová a vede po zpevněné lesní cestě.
Cestu vám zpříjemní několik poznávacích stojanů, kde se především děti dozví víc o houbách, rostlinách, zvířatech apod. Za 2,5 km jste v cíli.
Občerstvení u Červené jámy
Nedaleko Červené jámy si nenechte ujít občerstvení se stejnojmenným názvem. Je to pěkná chaloupka, která je otevřená celoročně. V zimě je to tu jako v pohádce. Kolem vede běžkařská trasa Krušnohorská magistrála.
K Červené jámě i občerstvení se dostanete od rozcestníku Bludná mezi Horní Blatnou a Božím Darem, kde zaparkujete na neplaceném parkovišti (za hezkého počasí nebo o víkendech bývá brzy plno). Trasa je dlouhá 1 km a jdete po pohodlné rovince. Cesta je sjízdná i s kočárkem. Druhá trasa začíná ve druhém směru po červené z obce Hřebečná nebo můžete vyrazit od Maringotky.
Ježíškova cesta na Božím Daru
Ježíškova cesta je nejznámější turistická trasa pro děti v Krušných horách. Můžete si vybrat mezi kratším (5,6 km) a delším okruhem (12,9 km). Na cestě čekají na děti různé prolézačky, malované a vyřezávané pohádkové bytosti a spousta dalšího.
Pokud jsou soutěživé, mohou si zapisovat plnění jednotlivých úkolů do notýsku za 50 Kč a v informačním centru v Božím Daru pak vyzvednout odměnu. A navíc – Ježíškova cesta je schůdná s kočárkem i v zimě (pokud není obleva).
Stezka krušnohorských pověstí
Zdá se vám Ježíškova cesta moc dlouhá? Zkuste Stezku krušnohorských pověstí na vrcholu Plešivec, která je o poznání kratší a v pohodě jí zvládnou i ti nejmenší. Na druhou stranu není sjízdná kočárkem (popř. budete potřebovat terénní kočárek).
Cestou vás doprovází řada vyřezávaných postav, které jsou typické pro krušnohorské příběhy. Od stezky vede krátká odbočka na vyhlídku Švýcárna s krásným výhledem na údolí kolem Perninku.
Ke Stezce krušnohorských pověstí se dostanete jednoduše – vyjedete až téměř na vrchol Plešivec, kde je po levé straně neplacené stání. Poté sestoupíte lehce dolů pod parkoviště, kde už uvidíte značení na Stezku krušnohorských pověstí.
Na vrcholu Plešivec se nachází lanové centrum, rozhledna a obří houpačka, ze které si užijete spoustu adrenalinu a skvělé výhledy.
Zřícenina hradu Podhradí – Neuberg
Zřícenina hradu Podhradí je nejstarší památkou v okolí Aše a zároveň nejzápadnějším hradem v ČR. Do dnešní doby se zachovala pouze 22 metrů vysoká věž. Zřícenina se nachází přímo u silnice po levé straně v kopci.
Pozůstatky papírny Doubrava
Pozůstatky papírny Doubrava byly před několika lety vykopány v údolí potoka Bílý Haštrov u Doubravy. Uvidíte tady unikáty staré až 3 století, zbytky zdiva a vybavení.
Bývalou slavnou papírnu si můžete prohlédnout taky z přilehlé dřevěné vyhlídky. Zaparkovat můžete hned vedle papírny u přístřešku.
Přímo odtud můžete vyrazit po naučné stezce údolím potoka Bílý Halštrov.
☞ Další inspirace: Ašsko a Smrčiny: 25 tipů, co navštívit (výlety, ubytování, restaurace)
Mauzoleum obětí 1. světové války
Na vyvýšenině s krásným výhledem do okolní přírody vybudovali vojenský hřbitov obětí první světové války. Místo s velkou a smutnou historii, které je možné zevnitř navštívit po předchozí telefonické domluvě.
Zámek a pivovar Chýše
Zámek Chýše najdete asi půl hodiny od Karlových Varů směrem na Prahu. Samotný zámek je kombinací několika stylů od gotiky, renesance, baroka až po závěrečnou anglickou gotiku.
Součástí komplexu je rozlehlý anglický park, který je přístupný celoročně. Zámek je otevřený jen od dubna do října a otevírací doba se pak liší dle období.
Když tu budete, nenechte si ujít zámecký pivovar, kde můžete ochutnat místní pivo a dát si výborné jídlo.
Zámek Valeč
Zámek Valeč i s přilehlou zahradou je jednou z dokonalých ukázek vrcholně barokního stylu na Karlovarsku. Jeho součástí je lapidárium, které obsahuje 28 soch známého barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna, Iluzivní brány a hned na kraji obce Valeč nepřehlédnete kostel Nejsvětější Trojice.
Hrad Hartenštejn
Hrad Hartenštejn je zřícenina pozdně gotického hradu nedaleko Bochova, která prošla v posledních letech rekonstrukcí. Ideální, pokud hledáte nenáročný výlet s pěkným výhledem. Klíč vám zapůjčí v bochovském infocentru.
Poutní místo Skoky
Poutní místo Skoky představuje dnes už téměř zaniklou vesnici Skoky s římskokatolickým barokním kostelem, o kterou se pečlivě starají místní.
Místo má jedinečnou atmosféru a navíc je odtud nádherný výhled na přehradu Žlutice. V průběhu roku se tu konají různé akce.
Autem se dá dojet až ke kostelu, ale cesta sem není nejlepší a je tu jen pár míst. Lepší je zaparkovat po cestě a zbytek cesty dojít – je to pěkná procházka s výhledem na okolní kopcovitou krajinu. Nejlepší cesta vede z Polomu, kde prochází taky Skokovská stezka.
Kamenné varhany – zajímavosti v Karlovarském kraji
Další zajímavostí v Karlovarském kraji jsou kamenné varhany, které vznikly smršťováním lávy během jejího chladnutí. Navštívit můžete kamenné varhany v Hřebečné, Rotavské varhany nebo ne tak známé čedičové varhany u Hlinek.
Čedičový lom Hřebečná
Na půli cesty mezi Božím Darem a Horní Blatnou leží v přírodní rezervaci Rýžovna čedičový lom Hřebečná. Patří ke Geoparku Egeria, který je součástí Česko-bavorského geoparku. K čedičovému lomu vede jen krátká odbočka od silnice, ale v okolí jsou další trasy (např. k Mrtvému rybníku) nebo důl Mauricius, takže můžete místa spojit do jednoho výletu.
Rotavské varhany
Rotavské varhany svým tvarem připomínají varhanní píšťaly a jsou oblíbeným výletním bodem, kam dojdete v pohodě i s kočárkem nebo na kole.
Čedičové varhany u Hlinek
Čedičové varhany u Hlinek jsou sice dvakrát větší než Rotavské varhany, ale překvapivě k nim téměř nikdo nezavítá. Najdete je 5 minut od silnice po neznačené, ale vyšlapané cestě za závorou.
Bismarckovy rozhledny
Taky dáváte přednost kamenným rozhlednám? Pak se vám budou líbit rozhledny Otto von Bismarcka. Jednu najdete u Chebu a druhou u Aše.
Bismarckova rozhledna u Chebu stojí v nadmořské výšce 637 m nedaleko televizního vysílače na Zelené hoře. Od parkoviště je to asi 1 kilometr po pohodlné cestě. Rozhledna je zdarma přístupná od dubna do října (i když Google píše něco jiného).
Nad Ašem pak najdete druhou Bismarckovu rozhlednu – rozhlednu Háj na stejnojmenném vrcholu (758 m). Je nejzápadněji položenou rozhlednou v ČR. Otevřená je opět od dubna do října. Vstupné je zdarma. Vede sem pohodová cesta do kopce, kterou zvládnete za 20 minut i s kočárkem.
Nejkrásnější místa Karlovarského kraje – mapa
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Karlovarského kraje s tipy na zajímavosti, výlety, restaurace. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Karlovarském kraji. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Kde se ubytovat v Karlovarském kraji?
- Karlovy Vary – Hotel Millenium: Útulný hotel v klidné lokalitě na kraji Karlových Varů s wellness, parkováním a možností polopenze/plné penze
- Karlovy Vary – Spa Resort Sanssouci: Oblíbený lázeňský komplex na kraji lázní, s výbornou kuchyní a wellness v ceně
- Mariánské Lázně – Falkensteiner Spa Resort: Luxusní 5* hotel s krásným wellness včetně venkovního termálního bazénu, možnost All-inclusive a soukromé parkování
- Mariánské Lázně – Hotel Palace: Cenově dostupný hotel v centru města, wellness, výborná kuchyně a skvělé zázemí i pro rodiny s dětmi
- Slavkovský les – Penzion statek Bernard: Ideální ubytování pro rodiny s dětmi kousek nedaleko Karlových Varů. Je tu minizoo, dětské hřiště a řemeslné dílny.
- Slavkovský les – Hunting Lodge Vitkov: Ubytování obklopené přírodou Slavkovského lesa, s výbornou kuchyní a ideálním polohou pro poznávání okolí.
Jaká jsou podle vás nejkrásnější místa Karlovarského kraje a co stojí za to navštívit v Karlovarském kraji? Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!
Více informací o Karlovarském kraji
- KRUŠNÉ HORY: Nejkrásnější výlety a turistické trasy v Krušných horách
- SLAVKOVSKÝ LES: Výlety a turistika ve Slavkovském lese
- KARLOVY VARY: Co vidět v Karlových Varech
- AŠSKO: Výlety a zajímavosti v okolí Aše a Smrčin
- CHEB: Nejkrásnější památky a co navštívit v Chebu
- LOKET: Tipy na zajímavosti a co dělat v Lokti
- MARIÁNSKÉ LÁZNĚ: Co navštívit v Mariánských Lázních
- FRANTIŠKOVY LÁZNĚ: Co navštívit ve Františkových Lázních