Hledáte tipy na výlety a zajímavosti, co navštívit v Moravskoslezském kraji? Sepsali jsme 29 tipů na nejkrásnější místa, kam na výlet v Moravskoslezském kraji a v okolí Ostravy.
Když se řekne Moravskoslezský kraj, okamžitě se mi vybaví drsná, ale nádherná krajina Beskyd a Jeseníků, která je protkána hustými lesy, klidnými údolími a malebnými vesničkami.
Ostrava, srdce regionu, vás okouzlí svým industriálním šarmem a ikonickým komplexem Dolní oblast Vítkovice, kde se historie těžkého průmyslu mísí s moderní kulturou a uměním.
A kdo hledá klid a romantiku, neměl by minout Štramberk, malebné městečko s jedinečnou atmosférou, které se pyšní svou věhlasnou Štramberskou trúbou.
Pojďte se s námi vydat za dobrodružstvím a inspirovat se našimi tipy na nejkrásnější místa a výlety, kam v Moravskoslezském kraji a okolí Ostravy. Součástí článku je taky mapa, díky které si svůj itinerář můžete naplánovat snadno a rychle.
Nejlepší výlety, kam v Moravskoslezském kraji – mapa
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu pro Moravskoslezský kraj s tipy na výlety, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v článku, kam v Moravskoslezském kraji. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Nejlepší tipy na výlety, co navštívit v Moravskoslezském kraji
Ostrava
Možná vás Ostrava na první dobrou neláká, ale to je velká škoda. Tady se totiž nudit rozhodně nebudete. Navíc v posledních letech prochází proměnou a zajímavá místa a podniky se tu rojí jako houby po dešti.
Masarykovo náměstí a historické jádro
Procházku po Ostravě začneme na Masarykově náměstí, v historickém jádru města. Se starou radnicí, kde dnes sídlí Ostravské muzeum.
Pokračujeme dál uličkami starého města k nové radnici s vyhlídkovou věží. Budova je zajímavá sama o sobě, ale určitě si nenechte ujít jízdu výtahem až na vyhlídku, odkud se vám rozprostře výhled na celé město a okolí. A překvapivě je to opravdu pěkný výhled. Zde najdete podrobné informace o vstupném a otevírací době.
Kolem řeky pokračujeme k mostu Miloše Sýkory, ocelovému mostu, který je dalším architektonickým skvostem ve městě. Můžete tu posedět u řeky na schodech nebo pokračovat dál ke Slezskoostravskému hradu.
V Ostravě najdete skvělé podniky, kam zajít na jídlo nebo něco dobrého. Zde je několik tipů:
- Radegastovna na náměstí na českou klasiku přímo v centru.
- Bistro Mama’s si možná pamatujete z Ano, šéfe!, kdy dostalo od Zdeňka Pohlreicha 3 hvězdy za skvělé burgery.
- HogoFogo Bistro – Jak napovídá název, tady si opravdu pochutnáte. Navíc ve velmi příjemném prostředí s krásnou zahrádkou.
- Do restaurace Pelmeški na ty nejlepší pelmeně a domácí limonádu.
- DOCK street café – Oblíbená kavárna a bar v jednom se skvělou atmosférou přímo u řeky, kde se často konají různé akce.
Dolní oblast Vítkovice
Ostravě se nepřezdívá “ocelové srdce republiky” pro nic za nic. A důkazem toho je Dolní oblast Vítkovice, průmyslový areál bývalých železáren a dolů. Místo se přeměnilo na kulturní a vzdělávací centrum, které si určitě nenechte v Ostravě ujít.
Celý komplex je neuvěřitelně zajímavý. Snadno tady strávíte celý den. Navštivte moderní muzeum techniky (pro malé i velké), užijte si prohlídku s průvodcem a vystoupejte na Bolt Tower, která dokonce vyhrála v roce 2015 ocenění stavba roku.
Nechybí několik kaváren (včetně kavárny v horní části Bolt Tower), odpočinkové zóny a pro děti zábavný areál.
Praktické informace: Prohlídky v Dolní oblasti Vítkovice probíhají celoročně a je lepší si vstupenky rezervovat předem. Zde jsou oficiální stránky, kde se dozvíte vše potřebné před návštěvou komplexu.
Velká neplacená parkoviště se nacházejí u Bolt Tower a Velkého světa techniky. Poblíž staví taky autobus z centra.
☞ Objevte výhodné pobytové balíčky v okolí Ostravy.
Hornické muzeum Landek Park
Pokud vás zajímá těžba uhlí, Landek Park je skvělým místem k prozkoumání. Tento rozsáhlý areál je domovem hornického muzea, kde se můžete svézt důlním vláčkem, prohlédnout podzemní štoly a dozvědět se více o historii těžby uhlí v Ostravě.
Součástí areálu je taky občerstvení, park s dětským hřištěm a upravené stezky, které jsou sjízdné i s kočárkem.
Praktické informace: Prohlídky podzemních štol jsou vedeny průvodci s omezenou kapacitou, a proto je lepší rezervovat vstupenky předem. Bezplatné parkoviště se nachází přímo v areálu.
Pokud vás zajímá více o těžbě na Ostravsku, dalším zajímavým místem je Důl Michal.
ZOO Ostrava
ZOO Ostrava je skvělým místem, kde si užijete pohodový den s rodinou nebo přáteli. Patří mezi největší zoo v Česku, a to jak rozlohou, tak počtem zvířat. ZOO se rozkládá na více než 100 hektarech a je propojená s botanickou zahradou, takže kromě zvířat si můžete užít i procházky mezi krásnými rostlinami.
Zvířata tu mají opravdu velké výběhy, což jim poskytuje dostatek prostoru pro přirozený pohyb. Potkáte tu třeba medvědy, nosorožce, slony a mnoho dalších zajímavých druhů z celého světa.
Pro děti je ZOO Ostrava hotovým rájem. Kromě pozorování zvířat si mohou hrát na dětském hřišti a dalších hracích prvcích, které jsou rozeseté po zoologické zahradě. Projíždí tu taky safari vláček.
Praktické informace: ZOO Ostrava je otevřená po celý rok – zde je odkaz na oficiální stránky. Parkování je možné přímo u vchodu (100 Kč v roce 2024). V areálu najdete několik možností občerstvení.
Více informací: Inspirujte se nejkrásnějšími místy, co navštívit na jižní Moravě.
DinoPark Ostrava
Kam na Ostravsku s dětmi? Vydejte se do DinoParku Ostrava, který je největším svého druhu v České republice.
Park se rozkládá na ploše 35 hektarů, takže je tady opravdu co objevovat- více než 30 scén se 70 modely druhohorních zvířat v životních velikostech, které vám přiblíží dobu, kdy Země patřila těmto obřím tvorům.
Můžete se těšit na realistické zvuky, pohyby některých modelů a interaktivní prvky, které ocení zejména děti.
Praktické informace: DinoPark je otevřený od jara do podzimu a vstupenky lze zakoupit jak na místě, tak online. V areálu je několik možností občerstvení a také dětské hřiště. Bezplatné parkoviště se nachází přímo u parku.
Zámek Hradec nad Moravicí
Zámek Hradec nad Moravicí je jednou z nejvýraznějších památek v Moravskoslezském kraji a vlastně i v celé České republice.
Zámecký areál tvoří novogotický červený zámek a renesanční bílý zámek, které obklopuje nádherný zámecký park. Právě na tomto zámku pobývaly významné osobnosti jako Ludwig van Beethoven nebo Niccolò Paganini.
Praktické informace: Zde jsou oficiální stránky pro více informací pro návštěvu. Přímo u zámku je placené parkoviště, ale jen kousek opodál je méně známé, bezplatné parkoviště.
Beskydy – kam v okolí Ostravy
Beskydy jsou jako stvořené pro ty, kteří si chtějí odpočinout v náruči přírody a vyčistit hlavu na čerstvém vzduchu.
Zaoblené kopce pokryté zelenými lesy, rozlehlé louky a úžasné výhledy, které si ale někdy vyžádají trochu námahy, když se za nimi musíte pořádně vydrápat nahoru. Ale ten pocit, když se konečně ocitnete na vrcholu a před vámi se rozprostře celé to krásné panorama, je k nezaplacení.
A co by to bylo za výlet do Beskyd bez zastávky v některé z horských chat? Po dlouhém dni na túře si tady můžete pochutnat na tradičních valašských specialitách, jako jsou frgály, kyselica nebo domácí klobásy.
V Beskydech je zkrátka dobře – ať už se sem vydáte za aktivním odpočinkem, nebo si prostě jen chcete užít klid a pohodu.
Zde je několik tipů na místa, co stojí za to v Beskydech navštívit:
Zvonička na Horečkách
Zvonička na Horečkách je perfektní místo pro sledování západu slunce. Navíc je tak snadno dostupná, že dojedete autem přímo ke zvoničce. A můžete rozjímat…
Jsou tu stoly k posezení a krásný výhled na obec obklopenou zelenými kopci.
Zvonička se nachází na kraji Frenštátu pod Radhoštěm. Je přístupná celoročně zdarma.
Pokud budete ve Frenštátu pod Radhoštěm, zajděte do hospody U Janíka, citlivě zrekonstruovaného stavění s velkými kachlovými kamny, kde vás obslouží v tradičních krojích.
Přesnou polohu zvoničky i hospůdky jsme vyznačili v mapě na začátku článku.
☞ Objevte výhodné pobytové balíčky v Beskydech.
Vrchol Lysá hora
Pokud hledáte výzvu a rádi byste zdolali nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd, pak vás Lysá hora určitě nezklame. S nadmořskou výškou 1323 metrů je to místo, kde se budete cítit doslova na vrcholu světa – nebo alespoň Beskyd.
Na samotném vrcholu vás přivítá 78 metrů vysoký radiotelekomunikační vysílač, meteorologická stanice a několik horských chat, kde se můžete po náročném výstupu občerstvit.
Cesta na Lysou horu není žádná procházka růžovým sadem – je to pořádná túra, ale nenechte se odradit, protože odměnou vám budou jedny z nejkrásnějších kruhových výhledů, jaké Beskydy nabízejí.
Praktické informace: Máte několik možností, jak se dostat na Lysou horu. První začíná u přehrady Šance, kde je menší bezplatné parkoviště. Odtud vás čeká cca 3 hodinový výstup s převýšením 800 metrů.
Druhou možností je trasa z Ostravic, odkud se dostanete na Lysou horu za necelé 3 hodiny. V Ostravicích se nachází placené i bezplatné parkoviště (o kousek dál u nádraží) nebo můžete přijet vlakem z Ostravy nebo Frýdlantu nad Ostravicí.
Tras na Lysou horu je ale více – v našem průvodci Beskydy najdete přesný popis.
Tip: Pokud půjdete z Ostravic nebo budete v okolí, přímo v obci je muzeum s dřevěnými vyřezávanými sochami – Ráj dřevěných soch.
Na výborné jídlo můžete zajít do Beskydského pivovárku, kde si vaří vlastní pivo.
Vodní nádrž Šance
Výlet na Lysou horu můžete spojit s návštěvou přehrady Šance. Areál je krásně upravený, s lavičkami a informačním centrem, kde si můžete prohlédnout fotky z rekonstrukce přehrady.
Pustevny
Pustevny (1018 m) jsou známým horským sedlem v Moravskoslezských Beskydech, které leží přímo na hřebenové trase.
Největšími lákadly jsou zde nádherné valašské stavby Libušín a Maměnka. Maměnka slouží jako hotel, kde můžete zažít atmosféru tradiční architektury na vlastní kůži, zatímco Libušín je výbornou restaurací s nádherným interiérem, kde se můžete dobře najíst po náročné túře.
Z Pusteven vede populární trasa na vrchol Radhošť (1129 m), který je symbolem historie a tradic této oblasti.
Po cestě narazíte na slavnou sochu pohanského boha Radegasta, která je neodmyslitelnou součástí místní kultury.
Na vrcholu Radhoště pak stojí kaple sv. Cyrila a Metoděje, která připomíná příchod křesťanství na naše území.
Od Pusteven počítejte něco přes hodinku nenáročnou trasou až na Radhošť.
Pustevny jsou jedním z nejpopulárnějších míst na celé Moravě. Pokud si chcete užít Pustevny více v klidu, doporučuji se ubytovat v Maměnce nebo v kolibě Valaška. Ráno budete mít Pustevny jen pro sebe a můžete vyrazit dál po hřebenové trase.
Stezka Valaška
Pokud si chcete užít další krásné výhledy, vyjdete se na Stezku Valašku, jen pár minut od horní stanice lanovky. Stezka je nenáročná, perfektní pro rodiny s menšími dětmi.
Jak se dostat na Pustevny
Pustevny jsou přístupné pěšky, lanovkou z Trojanovic, autobusem nebo autem.
- Pěšky z Trojanovic po modře značené trase, která navazuje u placeného parkoviště (120 Kč v roce 2024) – časově něco přes hodinku. Druhou možností je cyklostezka, s časem necelé 2 hodiny pěšky.
- Lanovkou z Trojanovic – zde jízdní řád a jízdné. Placené parkoviště se nachází kousek odtud (120 Kč v roce 2024).
- Autobusem z Rožnova pod Radhoštěm až do sedla Pustevny – linky 662 a 762 – zde můžete vyhledat jízdní řády.
- Autem do sedla Pustevny – celodenní sazba v roce 2024 je 200 Kč, ale parkoviště se rychle plní. Zde je přesná poloha parkoviště.
Chata Prašivá – kam v Moravskoslezském kraji
Pokud hledáte místo v Beskydech, kde se vám spojí skvělý výhled, trocha historie a možnost dát si něco dobrého k jídlu, vrchol Malá Prašivá je přesně pro vás. Na vrcholu vás čeká útulná chata Prašivá, kde se můžete občerstvit a načerpat síly.
Cesta na Prašivou je příjemná a zvládne ji každý, kdo má aspoň trochu rád pohyb. Pokud budete mít chuť, můžete se projít dál po hřebeni Malá Prašivá a užít si další krásné výhledy na okolní Beskydy. A aby toho nebylo málo, cestou určitě nevynechejte dřevěný kostelík sv. Antonína.
Praktické informace: Prašivou můžete navštívit v rámci přechodu Beskyd. Z Kamenité se sem dostanete asi za půl hodinky, z Vyšné Lhoty pak za necelou hodinu a půl po nenáročné stezce, vhodné i pro kočárky. Na začátku tras se nacházejí menší, bezplatná parkoviště.
Více informací: Zde jsou naše tipy na místa, co navštívit v Beskydech (včetně mapy a praktických informací).
Technické muzeum Tatra
Pokud máte rádi techniku a zajímá vás historie automobilového průmyslu, určitě se zastavte v Technickém muzeu Tatra v Kopřivnici.
Muzeum je rozděleno do dvou částí. V jedné najdete výstavu nákladních vozů značky Tatra, které jsou známé svou robustní konstrukcí. Ve druhé části, která je nedaleko, si můžete prohlédnout historické osobní automobily, které připomínají slavnou éru značky.
Jedním z nejzajímavějších exponátů je první automobil vyrobený v tehdejším Rakousko-Uhersku v roce 1897, který vás vtáhne do doby, kdy byl automobilismus ještě v plenkách.
Praktické informace: Muzeum je otevřené celoročně, takže je ideálním cílem v každém ročním období. Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách muzea. Zaparkovat můžete přímo u muzea.
Štramberk
Štramberk je malebné městečko s více než 85 dochovanými valašskými domy, které vás okouzlí svou atmosférou.
Město leží na úpatí kopce, na kterém se tyčí pozůstatek hradu – ikonická Štramberská trúba. Tato věž je dnes přístupná a nabízí krásné výhledy na okolní krajinu i samotný Štramberk.
Po procházce historickým centrem se můžete vydat na výlet kolem Kamenárky a pokračovat až k rozhledně Bílá hora.
Po cestě vás čeká několik zastávek – naučná stezka vás provede kolem bývalých lomů, botanické zahrady a několika vyhlídek, odkud budete mít Štramberk doslova jako na dlani.
Pokud se rozhodnete vydat po naučné stezce opačným směrem, dojdete k jeskyni Šipka, která je významným archeologickým nalezištěm. Zde byly objeveny pozůstatky neandrtálce a dalších pravěkých zvířat. Jeskyně je volně přístupná.
Praktické informace: Vstup do Štramberské trúby je zpoplatněn – zde je odkaz na oficiální stránky pro více informací. Placená parkoviště se nacházejí na začátku obce (100 Kč v roce 2024).
Hrad Hukvaldy
Zřícenina hradu Hukvaldy, zcela obklopená listnatými lesy podhůří Beskyd, patří k nejrozsáhlejším hradům na Moravě. Z interiérů hradu se moc nedochovalo, ale mohutné opevnění hradu odolalo dokonce i během třicetileté války.
Projděte se po hradbách nebo sem zavítejte na jednu z akcí, které se tu pravidelně konají.
Praktické informace: Hrad je přístupný od jara do podzimu. Aktuální informace o otevírací době a vstupném naleznete na oficiálních stránkách hradu. Parkování je možné v obci Hukvaldy (celodenní parkovné 50 Kč v roce 2024), odkud vás čeká příjemná procházka k hradu.
Kolem zříceniny se rozprostírá rozsáhlá obora, kde můžete spatřit muflony, daňky nebo divoká prasata. Je tu spousta zajímavostí, krásně upravené cesty a vyhlídky. Místo je hojně navštěvované, tak je lepší přijít v týdnu.
Pokud cestujete s dětmi, přímo ve městě se nachází Tropic Hukvaldy – místo s exotickými rostlinami, tropickými motýli a barevnými papoušky. V centru je pak nádherná kavárna Ráj na zemi s cihlovou fasádou, s venkovním posezením a výbornými zákusky i kávou.
Více tipů: Podívejte se na oblíbené zážitky, zábavu a restaurace v okolí Ostravy.
Rozhledna Velká Čantoryje
Velká Čantoryje je se svými 995 metry nejvyšším bodem Slezských Beskyd na české straně.
Po zdolání vrcholu vás čeká ta nejlepší část – výhled z rozhledny. Když máte štěstí a viditelnost je dobrá, uvidíte až na Malou Fatru a Vysoké Tatry. To už je slušná motivace, proč se trochu zapotit při výstupu.
Velká Čantoryje leží přímo na hranicích s Polskem, odkud vede nahoru lanovka, takže počítejte s tím, že i v týdnu tu může být dost lidí.
Praktické informace: Výstup na Velkou Čantoryji začíná v malé obci Nýdek, kde je parkoviště s obsluhou (50 Kč v roce 2024). Odtud vás čeká asi 2 hodinový výstup po červeně značené turistické trase s převýšením téměř 600 metrů.
Zde najdete podrobné informace o otevírací době a vstupném. Nahoře je pod rozhlednou taky občerstvení.
Nový Jičín
Nový Jičín je historické město známé především svým malebným Masarykovým náměstím, které patří mezi nejkrásnější čtvercová náměstí v České republice. Náměstí lemují renesanční a barokní měšťanské domy s podloubími.
Jen kousek od Nového Jičína leží zřícenina hradu Starý Jičín, odkud se vám naskytnou krásné výhledy na okolní krajinu. Hrad má dochované zbytky zdí a věž, kterou můžete navštívit.
Praktické informace: Zde je odkaz na oficiální web pro vstupné a otevírací dobu. Bezplatné parkoviště se nachází kousek pod hradem, odkud se vydáte po žluté turistické značce.
Karviná – kam v Moravskoslezském kraji
Karviná má možná pověst průmyslového města, ale přesto slibuji, že si zdejší návštěvu užijete. Pokud se vydáte do centra, objevíte krásné Masarykovo náměstí, kde stojí klasicistní zámek Fryštát. Přímo na náměstí je restaurace a bar REST&RT, kde skvěle vaří a navíc jsou tu neuvěřitelně milí.
Za zámkem se rozprostírá rozlehlý park Boženy Němcové, který je doslova oázou klidu a přírody. V parku najdete oboru s daňky, krásné dětské hřiště a spoustu stezek, které jsou bez problémů sjízdné i s kočárkem.
U vody se nachází výborná kavárna Dokořán, kde si můžete odpočinout u kávy nebo si půjčit loďku a projet se po klidné hladině rybníka.
V létě zamiřte na Karvinské moře – přírodní jezero s písčitou pláží, nebo se vydejte na kole po cyklostezce podél řeky Olše.
Nedaleko Karviné se pak nachází unikátní památka – kostel svatého Petra z Alkantary, který je kvůli poddolování krajiny nakloněný. Hrozilo jeho zřícení, ale naštěstí se podařilo památku zachránit.
Hrad Sovinec
Hrad Sovinec je nádherný, středověký hrad, který se podařilo dochovat ve skvělém stavu. Hrad si můžete projít po vlastní ose nebo s průvodcem, se kterým se podíváte taky do podzemí.
Během prohlídky se dostanete také na hradní věž, odkud se vám otevře krásný výhled do okolní přírody. V průběhu roku se tu konají často akce, součástí hradu je taky restaurace.
Praktické informace: Zde je odkaz na oficiální web hradu Sovinec. Placené parkoviště se nachází kousek pod hradem.
Pradědova galerie
Výlet na hrad Sovinec můžete spojit s nedalekou Pradědovou galerií, kde jsou nádherné, ručně vyřezávané sochy.
Je to perfektní místo pro rodiny s dětmi, s venkovní i vnitřní expozicí, kde se vám bude líbit i bez dětí. Zde je odkaz pro více informací.
A až budete mít chuť na něco dobrého, navštivte přímo v městečku Jiříkovskou pecku, menší kavárnu s domácími koláči, kde si můžete nakoupit různé dobroty – od švestkové hořčice, meruňkových sirupů po pomazánky s příchutí slaného karamelu.
Jeseníky
Jeseníky jsou opravdovým pokladem pro všechny, kdo milují přírodu a horskou turistiku. Tyhle hory vás přivítají svými divokými lesy, bystřinami a čistým vzduchem, který vás okamžitě dostane do pohody.
Vydejte se na túru a vystoupejte třeba až na Praděd, kde vás čekají jedny z nejkrásnějších výhledů v celé republice. Cestou zpět se určitě zastavte v některé z horských chat nebo lázeňských městeček, kde si můžete dopřát zasloužený odpočinek.
☞ Objevte výhodné pobytové balíčky v Jeseníkách.
Zde je několik tipů na místa, co stojí za to v Jeseníkách navštívit:
Rešovské vodopády
Rešovské vodopády se nacházejí na řece Huntavě, přímo v srdci malebných Nízkých Jeseníků. Voda tady vyhloubila 200 metrů dlouhý úzký kaňon, který obklopují vysoké skalní stěny. Řeka Huntava zde vytváří divoké kaskády a vodopády, z nichž nejvyšší dosahuje výšky 9 metrů.
Vodopády jsou volně přístupné. Doporučuji sem vyrazit po větších deštích nebo zkraje jara, kdy je podívaná nejlepší.
Praktické informace: Zaparkovat můžete na bezplatném parkovišti v obci Rešov, odkud vede nenáročná turistická stezka přímo k vodopádům. Za necelou půl hodinku jste na místě.
Praděd – výlety v Moravskoslezském kraji
Praděd, nejvyšší hora Jeseníků i celé Moravy, je jedním z nejoblíbenějších výletů v Moravskoslezském kraji. S výškou 1491 metrů nad mořem si z Pradědu užijete nádherné výhledy, ale můžete si projít taky okolí (po značených trasách), odkud jsou další krásné výhledy.
Na samotném vrcholu Pradědu stojí televizní vysílač, který je nepřehlédnutelnou dominantou této oblasti. Jeho horní plošina se nachází ve výšce 1563 metrů nad mořem, což je nejvyšší bod v České republice.
Jak se dostat na Praděd
Nejkratší a zároveň nejpohodlnější trasa na Praděd vede od horského hotelu Ovčárna.
Pokud se rozhodnete jet autem, počítejte s poplatkem za vjezd na Ovčárnu (800 Kč v létě nebo 900 Kč v zimě), protože se jedná o chráněnou oblast a počet vozů se tu snaží limitovat. Trasa z Ovčárny na Praděd je nenáročná a zvládne ji většina turistů, včetně rodin s dětmi.
Další možností je zaparkovat na parkovišti v sedle Hvězda kousek od Karlovy Studánky (130 Kč v roce 2024) a odtud jet kyvadlovým autobusem až na Ovčárnu.
Nejnáročnější, ale zároveň nejkrásnější trasa vede přes vodopády Bílé Opavy (viz další bod).
Vodopády Bílé Opavy
Vodopády Bílé Opavy jsou jedním z nejkrásnějších míst, co navštívit v Moravskoslezském kraji i v celých Jeseníkách. Nacházejí se nedaleko Karlovy Studánky, pod vrcholem Pradědu, takže můžete obě místa spojit do jednoho výletu.
Horská bystřina Bílá Opava se tu prolétá skrz husté lesy a vytváří krásné kaskády, z nich nejvyšší dosahuje téměř 8 metrů. Stezka vás provede podél řeky, přes dřevěné lávky, kolem malých vodopádů a tůní, až k turistické chatě Barborka.
Trasa je dlouhá asi 5 kilometrů a v jednom směru zabere přibližně dvě hodiny, až na Praděd přes 3 hodiny.
Stejně jako u jiných vodopádů i tady platí – vydejte se sem po vydatných deštích nebo zkraje jara, kdy jsou vodopády nejbohatší. Zároveň tu bude mimo sezónu daleko méně lidí, protože v sezóně se jedná o velmi frekventovanou trasu.
Praktické informace: Místy vás čeká náročnější terén, občas může být cesta taky blátivá, takže zvolte vhodnou turistickou obuv. Bezplatné parkoviště se nachází přímo u začátku trasy, ale je malé, takže je určitě dobré přijet brzy ráno. Další možností je placené parkoviště v Karlově Studánce, odkud se vydáte po silnici na začátek naučné stezky.
Samotné lázeňské městečko Karlova Studánka stojí taky za procházku. Nebo může posloužit jako základna pro výlety po okolí. Je krásně upravené, lemované lázeňskými domy a horskými hotely.
Více informací: Zde jsou naše tipy na místa, co navštívit v Jeseníkách (včetně mapy a praktických informací).
Areál čs. opevnění Darkovičky u Hlučína
Areál čs. opevnění Darkovičky u Hlučína je významnou vojensko-technickou památkou, která nabízí jedinečný pohled do historie československého opevnění z doby před druhou světovou válkou.
Pevnostní areál je součástí širší obranné linie, která byla vybudována k ochraně československých hranic.
V areálu najdete několik pevnostních objektů, mezi které patří pěchotní sruby MO-S18 Obora a MO-S19 Alej. Dále zde stojí pěchotní tvrzený srub MO-S20 Orel a lehký objekt vzor 37A, který doplňuje komplexní představu o obranné strategii té doby.
Praktické informace: Areál je přístupný veřejnosti během sezóny. Pro aktuální informace o otevírací době a vstupném se podívejte na oficiální webové stránky. Bezplatné parkoviště se nachází přímo v areálu.
Zámek Slezské Rudoltice
Zámek Slezské Rudoltice je méně známý, ale o to kouzelnější zámek, který určitě stojí za návštěvu. Nachází se v klidné obci Slezské Rudoltice a často se mu přezdívá “Slezské Versailles” díky jeho půvabnému vzhledu a bohaté historii.
Během prohlídky se dozvíte o zajímavé historii zámku přímo od zdejšího kastelána. Můžete si taky projít volně přístupnou, krásně upravenou zahradu.
Praktické informace: Zámek je otevřený pouze v sezóně – zde najdete podrobné informace. Zaparkovat můžete zdarma přímo v obci.
Arboretum Nový Bor – co navštívit v Moravskoslezském kraji
Arboretum Nový Dvůr je tak trochu botanický ráj u Opavy. Pokud máte rádi rostliny, tohle místo vás nadchne. Na 7 000 druhů rostlin, dřevin a bylin z různých koutů světa se tu snaží zapůsobit na každého návštěvníka. A stojí to za to.
Projděte se mezi vřesovišti, rašeliništi, nebo obdivujte flóru z Himálají a Japonska. Jestli jste fanoušci kvetoucích keřů, určitě vás potěší jedna z největších sbírek rhododendronů v Česku.
A pokud máte rádi opravdu velké stromy, čekají tu na vás obří sekvoje a starodávný jinan – pamětník dinosaurů.
Praktické informace: Arboretum je otevřené po většinu roku – zde najdete více informací. Vstup s pejsky je dovnitř zakázán. Bezplatné parkoviště se nachází přímo u arboreta.
Více informací: Zde je náš podrobný průvodce pro Olomouc a itinerář trasy, co navštívit v Olomouci za 2 dny.
Zámek Raduň
Zámek Raduň je romantický zámek s krásným parkem, který byl během staletí postupně přestavován v renesančním a později klasicistním stylu. Kolem se rozprostírá prostorný park, vedle kterého se nachází nádherná oranžerie s okrasnou zahradou.
Praktické informace: Zámek Raduň je otevřený sezónně, a proto doporučuji před návštěvou zkontrolovat aktuální otevírací dobu a ceny vstupného na oficiálních stránkách. Parkování se nachází pod zámkem (20 Kč na celý den).
Jaké jsou vaše tipy na nejkrásnější místa, kam v Moravskoslezském kraji a v okolí Ostravy? Šťastnou cestu!
Více informací o Moravskoslezském kraji
BESKYDY: Podívejte se na více než 40 tipů na výlety a turistické trasy v Beskydech. Vytvořili jsme také podrobného průvodce, kde se ubytovat v Beskydech (nejlepší oblasti, co podniknout v okolí, kam na jídlo).
JESENÍKY: Jeseníky představují další oblíbené pohoří na Moravě. V samostatném článku najdete spoustu tipů na výlety a turistické trasy v Jeseníkách.
JIŽNÍ MORAVA: Jižní Morava, jedna z nejnavštěvovanějších oblastí v Česku. A právem. Připravili jsme průvodce s více než 100 tipy, co navštívit na jižní Moravě. Zde se můžete podívat, proč je Mikulov jedním z nejkrásnějších měst na jižní Moravě a co navštívit na Pálavě.
DALŠÍ INSPIRACE: Inspirujte se našimi průvodci s tipy pro Český Krumlov, Prahu, Karlovy Vary a další místa v České republice.