Hledáte tipy na výlety a zajímavosti, co navštívit v severních Čechách? Sepsali jsme 45 tipů na nejkrásnější místa, kam na výlet v severních Čechách.
Když se řeknou severní Čechy, mnoho lidí si automaticky představí průmyslové oblasti a těžbu uhlí. Ale tato oblast nabízí mnohem víc, než se na první pohled zdá.
Pod zdánlivě drsným zevnějškem severních Čech se skrývá neobyčejná přírodní rozmanitost, od ikonického vysílače Ještěd po skalní věže a hluboké kaňony Českého Švýcarska.
Nás severní Čechy baví moc. Proto jsme připravili inspiraci na výlety a tipy na nejkrásnější místa, která byste rozhodně neměli v severních Čechách minout. Nezapomeňte využít naši mapu, díky které si snadno naplánujete svůj vlastní itinerář snadno a rychle.
Nejlepší výlety, kam v severních Čechách – mapa
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu severních Čech s tipy na výlety, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v článku, kam v severních Čechách. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Nejlepší výlety, co navštívit v severních Čechách
České Švýcarsko
Při pomyšlení na severní Čechy se mi jako první vybaví naše oblíbené České Švýcarsko. Nádherný národní park s pískovcovými skalami, soutěskami a hlubokými lesy, kde se můžete toulat celé hodiny.
Oblastí se prořezává kaňon řeky Labe, který pomáhá vytvořit místo s vysokou biodiverzitou. A zároveň poskytuje ty nejlepší výhledy na okolní přírodu.
Spolu se sousedním Saským Švýcarskem se jedná o jednu z nejvýznamnějších pískovcových oblastí v Evropě.
Zde jsou naše tipy na nejkrásnější místa, co si nenechat ujít v Českém Švýcarsku:
Pravčická brána
Pravčická brána překvapí na tomto seznamu asi málokoho. Ikona Českého Švýcarska a místo, které se pravidelně umísťuje v žebříčku nejkrásnějších míst v České republice.
Pravčická brána je největší pískovcovou skalní bránou v Evropě – je široká 26,5 m a vysoká 16 m. Ta monumentálnost, když stojíte přímo pod ní, je neuvěřitelná.
Vstup vede přes zámeček Sokolí hnízdo, který je doslova zaklíněný mezi okolní skály. Odtud pak projdete výš, kde se nachází několik vyhlídek, ze kterých si užijete fantastické výhledy na Labské pískovce.
Praktické informace
Zde je oficiální web, kde najdete informace o otevírací době a vstupném. V sezóně je dobré rezervovat vstupenky předem pro přeskočení fronty na místě.
Výchozím bodem je Hřensko, kde můžete zaparkovat na placeném parkovišti (200 Kč v roce 2024) nebo dojet autobusem či vlakem z Děčína. K Pravčické bráně pak vede 3,3 km dlouhá cesta. Stále do kopce, ale nenáročná trasa, která je dobře schůdná i s dětmi.
Soutěsky Kamenice
Edmundova a Divoká soutěska, zkráceně soutěsky Kamenice, jsou hluboké skalní kaňony na řece Kamenice. Nachází se mezi Hřenskem a Mezní Loukou.
Vzhledem k požáru v roce 2022 je přístupná pouze Divoká soutěska, ale určitě i tak stojí za to (i když Edmundova se nám líbila krapet víc).
Pěší trasa vede pod skalními převisy a nepřístupná místa na člunech s výkladem. Nádherné místo, zaklíněné mezi skály a jedno z nejkrásnějších míst, co navštívit v severních Čechách.
Praktické informace
Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách města Hřensko.
Divoká soutěska začíná na Mezním můstku, kam se dostanete z Mezné – tady je parkoviště nebo můžete dojet turistickým vláčkem Hřenský expres z Hřenska. Z Mezné vás čeká ještě cca 15 minutový sestup k loďkám. Je to místy strmé, ale cesta je moc hezká.
Plavba soutěskou je zábavná, se zajímavým výkladem a spoustou historek. Platba pouze v hotovosti.
Jetřichovické vyhlídky
Jetřichovické vyhlídky jsou mou oblíbenou turistickou trasou a určitě bych jí doporučila každému, kdo se chce projít krásnou přírodou a užít si ještě hezčí výhledy s trochou adrenalinu.
Trasa vede přes 3 známé vyhlídky v okolí Jetřichovic – Mariinu vyhlídku, Vilemíninu stěnu a Rudolfův kámen. Většina lidí směřuje pouze na Mariinu vyhlídku, ale to je velká škoda, protože i ostatní vyhlídky stojí za vidění.
Praktické informace: Celý okruh je dlouhý 6,3 km a zabere vám 2,5-4 hodiny. Trasa začíná na parkovišti v Jetřichovicích (150 Kč v roce 2024, lze platit hotově i kartou), odkud se vydáte po červené turistické značce. Stačí sledovat ukazatele, které vás navedou správným směrem.
Více informací: Čtěte náš podrobný článek o trase přes Jetřichovické vyhlídky. Najdete v něm spoustu fotografií pro lepší představu, jak trasa vypadá.
Zřícenina hradu Falkenštejn
Zříceninu skalního hradu Falkenštejn najdete nedaleko Jetřichovic. Hrad byl postaven ve 13.-14. století a dodnes se dochovaly některé světničky a základy dalších staveb.
Hradem Falkenštejn se projdete po nově zrekonstruovaném chodníku, který chrání památku před turisty. Zároveň si díky němu užijete výhledy do hlubokého údolí pod hradem. Místo je celoročně volně přístupné.
Praktické informace: K hradu Falkenštejn se dostanete z Jetřichovic jen za 20 minut chůze. Ze začátku jdete po asfaltce, poté začnete stoupat po dlouhém schodišti až k závěrečnému žebříku a kovovým schodům.
Více informací: Čtěte více o hradu Falkenštejn v samostatném článku (včetně tipů a fotografií).
Dolský mlýn
Zřícenina Dolského mlýna vám bude možná povědomá. Natáčela se tady totiž pohádka Pyšná princezna. Zřícenina je volně přístupná a nachází se na soutoku řek Jetřichovická Bělá a Kamenice.
Praktické informace: Tras k Dolskému mlýnu vede několik. Ta nejpohodlnější začíná na konci Jetřichovic směrem na Vysokou Lípu, kde je placené parkoviště (150 Kč v roce 2024). Odtud se vydáte po žluté turistické značce, která je sjízdná i s kočárkem. Za necelou hodinu dojdete k Dolskému mlýnu.
Více informací: Zde jsou nejlepší místa a další tipy, co navštívit v Českém Švýcarsku (včetně fotografií, mapy a praktických informací.
Ještěd – kam v severních Čechách
Ještěd je jedním z nejikoničtějších míst severních Čech, které rozhodně stojí za návštěvu. S jeho výškou 1012 metrů nad mořem si z něj užijete fantastické výhledy na krajinu Jizerských hor, Lužických hor a za dobré viditelnosti i Krkonoš.
Na vrcholu Ještědu stojí slavný televizní vysílač a hotel ve futuristickém stylu, který svým unikátním designem od architekta Karla Hubáčka přitahuje pozornost už od roku 1973.
Jak se dostat na Ještěd
V okolí Ještědu se nachází několik placených parkovišť (hotovost s sebou), odkud můžete vyrazit po turistické stezce vzhůru.
Nejoblíbenější je trasa z parkoviště Ještědka (parkovné 200 Kč v roce 2024), odkud je to na Ještěd 20 minut po asfaltové cestě. Hezčí je trasa ze sedla Výpřež (parkovné 100 Kč v roce 2024), odkud se vydáte po hřebenové trase – za necelou hodinku jste nahoře. Na obě výchozí místa se dostanete taky autobusy z Liberce a Horního Hanychova.
Na Ještědu se můžete občerstvit v menším boudě nebo v restauraci.
Pokud máte dostatek času, doporučuji si projít taky okolí Ještědu, které je protkané turistickými stezkami. A narozdíl od Ještědu tu i v sezóně budete téměř sami.
Nebo se ubytujte přímo v hotelu na vrcholu Ještědu, ze kterého si užijete nerušené výhledy do širokého okolí.
Liberec
Pokud výletíte v okolí Ještědu, zastavte se v Liberci. A klidně tu přespěte, protože nudit se tu rozhodně nebudete. V páru i s dětmi.
Navštivte nejstarší botanickou zahradu v České republice, která je neuvěřitelně rozmanitá, se spoustou exotických rostlin, sukulentů, kaktusů i akvárií.
Dalším nej je nejstarší zoologická zahrada v Česku, menší a komornější, která se dá snadno projít za dvě hodinky. Se zvídavými dětmi si nenechte ujít vědecké muzeum iQLANDIA, kde se věda stává zábavou díky interaktivním exponátům.
Pokud milujete umění, Oblastní galerie Liberec musí být na vašem seznamu – bohaté sbírky evropského umění zasazené do budovy bývalých městských lázní. Mají tu taky skvělé regionální muzeum a radnici, která se podobá radnici ve Vídni.
Pro odpočinek zamiřte do Aquaparku Babylon, který je součástí rozlehlého zábavního komplexu. Tady si užijete tobogány, vířivky a spoustu dalších vodních atrakcí, zatímco komplex nabízí i wellness nebo lunapark pro děti.
Navíc Liberec leží sevřený mezi Jizerskými horami a Ještědským hřbetem, takže máte na dosah kilometry turistických a cyklistických stezek.
Schillerova rozhledna
Rozhledna Kryry, známá také jako Schillerova rozhledna, se nachází na vrchu jménem Kostelní vrch v malém městečku Kryry na Podbořansku. Tato 26 metrů vysoká kamenná rozhledna byla postavena už v roce 1906 na počest německého básníka Friedricha Schillera.
Na vyhlídkovou plošinu musíte zdolat 122 schodů, ale odměnou vám budou skvělé výhledy na Doupovské hory, České středohoří a Krušné hory.
Praktické informace: Rozhledna Kryry je otevřená pouze od dubna do října o víkendech a státních svátcích v čase 12:00-16:00. Vstupné je 20 Kč pro všechny.
Hřebenovka Oblík – Srdov – Brník
České středohoří mě nikdy nepřestane udivovat svou krajinou – se sopečnými kužely, rozlehlými údolími a neuvěřitelnými výhledy.
To nejlepší z Českého středohoří načerpáte při procházce hřebenovkou Oblík – Srdov – Brník, přes tři vrchy vulkanického původu, které jsou z části chráněnou oblastí.
Jak se dostat: Nejkratší trasa vede z vesničky Mnichov – časově počítejte kolem 1,5 hodiny v jednom směru, než projdete všechny vrcholy. Cesta z Oblíku na Srdov a Brník není značená, ale zároveň už není součástí chráněné oblasti (narozdíl od Oblíku), takže tudy projít můžete – je tu vyšlapaná pěšina. Při výstupu se trochu zapotíte, ale výhledy jsou nádherné.
Více informací: Zde jsme sepsali více informací o hřebenovce Oblík – Srdov – Brník.
Výlet na Oblík můžete spojit s nedalekým vrcholem Raná, který je oblíbeným místem pro paragliding. Placené parkoviště se nachází na konci obce Raná (40 Kč v roce 2024), je tu taky občerstvení. Nahoru se pak dostanete za cca 35 minut.
Milá
V Českém středohoří ještě zůstaneme. Dalším oblíbeným výletním místem s krásným výhledem je skalnatý čedičový vrch Milá. Vrch stojí za návštěvu po celý rok, ale nejlepší je jaro, kdy se nádherně rozkvete. Milá je taky jedním z pár míst v České republice, kde kvete hlaváček jarní.
Jak se dostat na vrchol Milá: Na Milou jsme vyrazili z vesničky Milá přímo pod vrchem, kde je pár míst pro zaparkování. Odtud se vydáte po modře značené trase – za 40 minut jste nahoře.
Více informací: My jsme tu byli již před lety – zde jsme sepsali více informací o vrchu Milá.
Zřícenina hradu Košťálov
Zřícenina hradu Košťálov, to je dva v jednom – historie a nádherné výhledy jako bonus. Zřícenina je volně přístupná a nikdo jí neudržuje – vstup sem je proto pouze na vlastní nebezpečí.
Jak se dostat ke zřícenině hradu Košťálov: V obci Sutom je pár míst k zaparkování zdarma. Odtud se vydáte po červené turistické značce, který vás za 40 minut dovede až nahoru. Pokud cestujete vlakem, lepší variantou jsou Třebenice, kudy projíždí vlak ve směru od Mostu nebo Lovosic. Časově budete u zříceniny podobně jako z obce Sutom.
Možná vás překvapí, že součástí seznamu není Milešovka. Výstup na Milešovku je fajn výlet (i když poslední kilometr docela pekelný), ale ostatní místa výše si tu podle nás zaslouží být víc – není tu tolik turistů a výhledy jsou daleko hezčí.
Krušné hory
Krušné hory, tak tajuplné, surové a občas nehostinné. Málokteré pohoří je zahalené takovou rouškou tajemna.
Už od dob lyžáku na gymplu se sem stále rádi vracíme. Málokde najdete tak husté lesy, rašeliniště a léčivé prameny v kombinaci s pozůstatky lidské činnosti.
Krušné hory jsou zajímavé a určitě stojí za více pozornosti, než se jim dostává. Na druhou stranu, právě jejich klid láká k návštěvě a nerušeným procházkám přírodou.
Krušné hory jsou rozlehlé – nyní si ukážeme několik tipů, co můžete navštívit v jejich východní části, která leží v severních Čechách. Zde jsme pak sepsali více tipů, co navštívit v Krušných horách.
Hornická krajina na vrchu Mědník
Vrch Mědník je jednou z lokalit v Krušných horách, zapsaných pro svůj historický význam v oblasti hornictví na seznamu památek UNESCO. Sídlí tu 2 bývalé štoly – štola Země zaslíbená a štola Marie Pomocné (dnes můžete navštívit do října štolu Marie Pomocné).
Nahoře je krásná kaplička s výhledem do okolí. Můžete si projít zdejší okolí, krásně upravené a nenáročné i pro děti.
Dalším místem je Krupka a okolí Komáří vížky nedaleko Teplic, kde můžete navštívit důl, projít se po naučné stezce nebo se nechat vyvézt lanovkou a užít si výhledy do okolí.
Velký Špičák
Krušné hory nejsou hory výhledů. Zdejší vrcholy jsou často zalesněné, přesto se tu dá najít několik parádních vyhlídkových míst.
Naším oblíbeným je Velký Špičák, s výhledy až na vodní nádrž Přísečnici. Navíc se sem dostanete za necelou půl hodinku od parkoviště, nedaleko obce Kovářská.
Zřícenina hradu Hasištejn
A pro ty, co mají rádi více historie jako Péťa, je tu hrad Hasištejn, vypínající se v lesích nad obcí Místo.
Gotická zřícenina je krásně zachovalá a stále probíhají snahy o její vylepšení. Zaparkovat můžete zdarma přímo u zříceniny. Více informací o vstupném a otevírací době najdete zde.
Ústí nad Labem – kam v severních Čechách
Asi se všichni shodneme, že málokdo by Ústí nad Labem zařadil mezi nejkrásnější města v České republice. Přesto si myslím, že Ústí má rozhodně co nabídnout a byla by škoda ho při návštěvě severních Čech vynechat.
Ústí nad Labem je zaklíněné mezi skálami Labských pískovců, kudy si proráží cestu řeka Labe. Kolem řeky vede příjemná promenáda, po které dorazíte až k Mariánskému mostu, jednomu z architektonicky nejzajímavějších mostů v České republice.
Při návštěvě Ústí si nemůžete nechat ujít prohlídku hradu Střekov. Ten je krásně zachovalý a navíc se z něj pokocháte výhledy na město a okolí.
Zajděte se podívat do centra ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie se šikmou věží, která byla poškozená během druhé světové války. Lanovkou se vyvezte na Větruši pro nádherný výhled na město a s dětmi si nenechte ujít místní ZOO.
V bezprostředním okolí Ústí nad Labem se navíc nachází několik nádherných vyhlídek, o kterých si za chvíli povíme více.
Zámek Velké Březno
Oproti jiným zámkům působí zámek Velké Březno komorněji. A v tom tkví jeho kouzlo. Zámek je krásně zachovalý, s původním vybavením a menším parkem s rododendrony a jezírkem.
Zámek se nachází jen kousek od Ústí nad Labem, takže můžete obě místa spojit do jednoho výletu. Kousek odtud funguje přívoz, kterým se dostanete na druhou stranu Labe (i s autem a ceny jsou lidové).
Praktické informace pro návštěvu zámku: Zde je oficiální web pro aktuální otevírací dobu a vstupné. Zaparkovat můžete zdarma v blízkosti zámku podél ulice.
Nedokončený chrám Panny Marie
Panenský Týnec je menší, příjemné městečko, které ukrývá nádherný nedokončený chrám Panny Marie. Stojíte uprostřed ruin, které působí jako brána do jiné doby.
Podle mnohých lidí vyzařuje silnou energetickou sílu, která působí až léčivě.
Chrám je volně přístupný (pokud se tu nekoná svatba). Součástí areálu je taky občerstvení a dětské hřiště. Placené parkoviště se nachází přímo u chrámu (30 Kč v roce 2024, platba v hotovosti nebo přes sms).
Nevýhodou je, že chrám je už hodně známý, takže sem jezdí především o víkendech a za hezkého počasí opravdu hodně lidí. Pokud chcete lépe nasát kouzlo místa, vydejte se sem mimo sezónu a klidně i za sychravého počasí, kdy bude atmosféra nejlepší.
Tiské stěny
Tiské stěny jsou pískovcové skalní město v chráněné oblasti Labské pískovce, kde se natáčelo několik scén filmu Letopisy Narnie.
Na výběr máte menší nebo větší okruh, které vás provedou přes pískovcové věže, úzké průchody a skalnaté vyhlídky. Skvělé místo pro pěší turistiku i horolezectví.
Byli jsme tu v sezóně i v zimě. V létě tu sami rozhodně nebudete (pokud nepřijdete brzy ráno nebo v podvečer), v zimě jsme natrefili jen na místní.
Praktické informace: Tiské stěny jsou snadno dostupné z Tisé, kde je placené parkoviště (100 Kč v roce 2024) a staví tady taky autobus z Ústí nad Labem. Bezplatné parkoviště se pak nachází u turistické chaty Tisa, odkud vede druhý vstup do skal (parkoviště se tady brzy plní).
Vstupné je 50 Kč, děti do 15 let 25 Kč (rok 2024), mimo otevírací dobu zdarma. Zde je odkaz na oficiální web.
Nedaleko odtud se nachází ještě Rájecké skály a Ostrovské skály, oboje volně přístupné. Dojdete k nim i od Tiských stěn, ale pak už počítejte s celodenním výletem.
Děčínský Sněžník
Děčínský Sněžník je nejvyšší stolová hora v České republice a jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst v severních Čechách. Nachází se nedaleko Děčína a láká na fantastické výhledy do okolí, včetně Českého Švýcarska, Krušných hor a Lužických hor.
Zajímavostí je, že se Děčínskému Sněžníku přezdívá “Větrné lázně”, protože tu vanou proudy až od Severního moře.
Na vrcholu hory stojí ikonická kamenná rozhledna, postavená již v roce 1864, ze které se vám naskytnou další výhledy na chráněnou oblast Labských pískovců. Rozhledna je otevřená celoročně (v závislosti na počasí) – zde najdete aktuální informace o otevírací době a vstupném. Pod rozhlednou je taky občerstvení.
Praktické informace: Placené parkoviště se nachází ve Sněžníku (max. 120 Kč na den v roce 2024, platba kartou), kde je taky občerstvení. Je tu taky autobusová zastávka, kde staví autobusy z Děčína.
Přes Děčínský Sněžník si můžete udělat okružní trasu. Časově počítejte kolem 2-2,5 hodiny. Polovina trasy je sjízdná taky kočárkem.
☞ Objevte výhodné pobytové balíčky v severních Čechách.
Děčín
Děčín je perfektní místo pro prodloužený víkend. Obklopený nádhernou přírodou Labských pískovců, se spoustou stezek a s Českým Švýcarskem za humny. Na Děčínsku se rozhodně nudit nebudete.
Dominantou města je Děčínský zámek, který se majestátně tyčí na skalním ostrohu nad Labem. Kolem zámku se rozprostírají nádherné zahrady včetně zahrady plné růží. S dětmi si nenechte ujít místní ZOO nebo aquapark.
Zelená turistická značka vás pak zavede ke skalnímu útvaru Slunečná brána, kolem kterého se rozprostírá menší skalní město.
Nádherný výhled na Labi a celé město si užijete z Pastýřské stěny, stejně tak z nedalekých rozhleden Zlatý Chlum, Sokolí vrch a Děčínský Sněžník (sem dojdete přímo z města).
Vyhlídka Belveder
Přímo z Děčína vede naučná stezka Kaňon Labe nad údolím Labe. Po cestě si užijete nádherné výhledy z vyhlídek Labská stráň nebo Růžová vyhlídka. Můžete dojít až k vyhlídce Belveder na kraji Českého Švýcarska – cesta je v jednom směru dlouhá 12 km a určitě stojí za to.
Dá se pokračovat dál až do Hřenska (celkem počítejte z Děčína cca 4 hodiny), odkud jezdí po celý den autobusy zpět do Děčína.
Brána Čech (Porta Bohemica)
Přesouváme se opět do Českého středohoří. Jižně od Ústí nad Labem leží kaňonovité údolí kolem řeky Labe, známé jako Porta Bohemica.
V okolí se nachází spousta vyhlídek a rozhledny, ze kterých si užijete fantastické výhledy na okolní krajinu. Je to opravdu nádhera, zvlášť na východ nebo západ slunce, kdy se příroda zahalí do teplých tónů.
Zde je několik tipů, odkud jsou ty výhledy nejlepší:
- Vyhlídka Mlynářův kříž – z bezplatného parkoviště Dubičky se dostanete k vyhlídce po zelené turistické značce za 20 minut. Přímo v Dubičkách se nachází taky krásná vyhlídka a navíc ještě snadněji dostupná, pokud hledáte krátká výlet po cestě (z Mlynářova kříže je ale výhled ještě lepší).
- Doerellova vyhlídka – ze stejného parkoviště v Dubičkách se vydejte po žluté turistické značce, která vás za 20 minut zavede na Doerellovu vyhlídku.
- Rozhledna Varhošť – přesouváme se na druhou stranu řeky, kde stojí volně přístupná rozhledna Varhošť. Dostanete se sem ze sedla pod Varhoštěm, které se nachází 500 metrů pod rozhlednou. Tady je bezplatné parkoviště a v sezóně příjemné okénko s občerstvením.
Celou oblastí projíždí přímo kolem Labe vlak, díky kterému jsou některé vyhlídky snadno dostupné i bez auta.
Litoměřice
Krásnou přírodu je potřeba vykompenzovat trochou historie. A ta na vás v Litoměřicích určitě dýchne.
Litoměřice jsou historické město s krásně zachovalým starým městem, ležící na soutoku řek Labe a Ohře. Ze všech stran je obklopuje příroda Českého středohoří a vede tudy Labská cyklostezka. Navštivte taky místní vinice, ochutnejte víno přímo od vinařů nebo se zúčastněte tradičního vinobraní.
V Litoměřicích najdete skvělé podniky, kam zajít na jídlo nebo něco dobrého s kávou. Ve Fér kafe mají výborné dobroty i grilované speciality a navíc můžete posedět venku v příjemném parku. V budově bývalého nádraží pak sídlí Káva s párou, kde si pochutnáte a zároveň prohlédnete modelové železnice.
Terezín
Jen kousek od Litoměřic leží Terezín, místo, ze kterého mrazí. Ponurá atmosféra se line celým městem, kde procházíte jednotlivé objekty a čtete více o hrůzách druhé světové války.
Je to náročná návštěva, ale přesto bychom jí doporučili každému (včetně starších dětí, které už ve škole brali druhou světovou válku). Zde najdete podrobné informace pro návštěvu Terezína. Na místě jsme nefotili.
Zámek Ploskovice
Zámek Ploskovice jsme navštívili již před lety při návštěvě Litoměřicka. Doteď si pamatuji, že na nás velký dojem neudělal – zvenku působil zanedbaně, okolí bylo neupravené…pávi ale krásní jako vždy.
Po letech prošel zámek rekonstrukcí a dnes doslova září. Pokud máte podobné památky rádi, určitě se tu zastavte.
Praktické informace: Placené parkoviště se nachází přímo u zámku. Zde je odkaz na oficiální web pro více informací.
Zámek Libochovice
Dalším krásným zámkem je zámek Libochovice, nádherná renesanční stavba jižně od Litoměřic. Skvělé místo pro ty, kteří mají rádi upravené zahrady a rozlehlé anglické parky.
Praktické informace: Placené parkoviště se nachází v centru města na náměstí. Zde je odkaz na oficiální web pro více informací.
Zřícenina hradu Hazmburk
Návštěvu zámku Libochovice můžete spojit s nedaleko zříceninou hradu Hazmburk, jehož dvě věže jsou viditelné už z dálky. Ze zříceniny se až tolik nedochovalo, ale z věže je krásný výhled do okolí Českého středohoří.
Na oficiální webu najdete aktuální informace o otevírací době a vstupném zříceniny Hazmburk. Placené parkoviště se nachází na úpatí vrchu, na kterém hrad stojí – je placené se sazbou 100 Kč (rok 2024, platba v hotovosti mincemi nebo přes aplikaci). Nahoře jste za cca 45 minut (vhodné pouze pro terénní kočárky).
V obci pod hradem můžete navštívit krásnou levandulovou zahradu, s kavárnou a domácími výrobky.
Vrch Říp – kam v severních Čechách
Vrch Říp, který se majestátně tyčí nad okolní krajinou, je neodmyslitelně spojen s legendou o praotci Čechovi. Podle starých českých pověstí to byl právě praotec Čech, který přišel se svým lidem do této oblasti a po výstupu na Říp rozhodl, že zde zůstane a založí českou zemi.
Od té doby je Říp považován za symbol počátku české historie a jeden z nejvýznamnějších národních symbolů.
Souhlasím, že by si měl každý na Říp alespoň jednou za život vyšlápnout. Už kvůli rotundě sv. Jiří a sv. Vojtěcha a hezkému výhledu. Mimo to ale na nás působilo místo trochu nedbale (válející se odpadky, hodně turistické apod.). V Českém středohoří jsou hezčí místa, ale na druhou stranu žádné z nich nemá takový historický význam.
Jak se dostat na Říp: K Řípu vede několik turistických tras – v Rovné se nachází placené parkoviště (50 Kč v roce 2024), odkud vyrazíte alejí stromů. Můžete jet taky vlakem do jedné z okolních obcí. Časově počítejte na výstup kolem hodiny podle toho, odkud vycházíte (z Rovné je trasa nejkratší). Trasa není dlouhá, ale čeká vás strmé stoupání.
Panská skála
Panská skála je jedinečný přírodní úkaz poblíž obce Kamenický Šenov, který je známý díky svým charakteristickým čedičovým sloupům, vytvářející dojem obrovských varhan.
Místo vzniklo vulkanickou činností před miliony let a sloupy, které dosahují výšky až 12 metrů, jsou pozůstatkem sopečného kráteru. Možná vám je přírodní památka povědomá – natáčela se tady totiž pohádka Pyšná princezna.
Praktické informace: Placené parkoviště se nachází 5 minut od Panské skály (50 Kč na hodinu v roce 2024, dá se platit kartou). Je tu taky bezplatné WC a občerstvení. Z parkoviště dojdete k Panské skále za 5 minut.
Díky její snadné dostupnosti sem jezdí hodně lidí. Pokud si chcete vychutnat návštěvu více klidů, přijďte brzy ráno a nejlépe v pracovní dny mimo sezónu.
Lužické hory
Lužické hory jsou malebné pohoří rozprostírající se mezi Českým Švýcarskem a Jizerskými horami, kde zažijete dokonalý klid.
Pokud hledáte v Česku místo, kde se budete procházet krásnou přírodou po nenáročných stezkách a často nepotkáte ani živáčka, Lužické hory jsou jednou z nejlepších lokalit. A po cestě navíc natrefíte na nádherně vyřezávané skalní útvary.
Toto jsou naše tipy na nejkrásnější místa, co navštívit v Lužických horách:
Luž
Luž je nejvyšší hora Lužických hor, která leží přímo na hranicích s Německem. Na jejím vrchu se nachází volně přístupná rozhledna, odkud si užijete panoramatický výhled na celé pohoří včetně německé strany.
Z bezplatného parkoviště u turistické chaty Luž sem dojdete za necelou půl hodinku. V okolí se větví další turistické stezky.
Jedlová hora – kam v severních Čechách
Jedlová hora je oblíbený vrchol v Lužických horách, který je známý svou kamennou rozhlednou, s nádherným výhledem do širokého okolí.
Nejhezčí trasa vede z Jiřetína pod Jedlovou, kde navážete na zelenou turistickou značku přes krásnou křížovou cestu. Počítejte s cestou necelou hodinu a půl v jednom směru.
Vstupné do rozhledny se hradí v restauraci Jedlová vedle rozhledny (40 Kč v roce 2024). Otevírací doba je shodná s otevírací dobou restaurace.
Zřícenina hradu Tolštejn
Zřícenina hradu Tolštejn leží jen kousek od Jedlové hory. Obě místa tak můžete snadno spojit do jednoho výletu. Bezplatné parkoviště se nachází 5 minut od zříceniny.
Vstup na Tolštejn je zpoplatněný 40 Kč (v roce 2024), je tu restaurace a krásné výhledy do okolí. Od Tolštejna pak můžete pokračovat po červeně značené turistické značce k rozhledně na Jedlové hoře (cca 45 minut v jednom směru).
Kryštofovo Údolí
Kryštofovo Údolí je malebná vesnička kousek od Liberce, která vás okouzlí svou atmosférou jako z pohádky. Vesnička je proslulá svým dřevěným kostelíkem sv. Kryštofa a zachovalými roubenkami, obklopenými ze všech stran svěží přírodou.
Je to krásné místo na víkendový pobyt nebo nenáročnou procházku, kam můžete zajít na něco dobrého – doporučuji venkovskou hospůdku U Kryštofa (výborné jídlo a nádherné prostředí).
Po cestě navštivte taky Novinský železniční viadukt, na který se vám naskytne nejlepší výhled z této louky (dá se sem dojít pěšinou kousek od nádraží Novina).
Sloup v Čechách
Pokud milujete nádherné výhledy, nemůžete si nechat ujít skalní hrad a poustevnu Sloup v Čechách. Skalní hrad vytesaný do pískovcové skály, který kdysi sloužil jako útočiště poustevníků.
Praktické informace: Zpoplatněné parkoviště se nachází přímo pod hradem (60 Kč na 2 hodiny v roce 2024, toalety za 5 Kč). Je tu taky restaurace.
Pokud vám nevadí procházka na pár minut, zaparkujte tady na bezplatném plácku, odkud můžete navštívit další místa v okolí (raději přijeďte s předstihem, aby nebylo obsazené).
Návštěvou skalního hradu to ale nekončí. Okolí je totiž doslova prošpikované zajímavostmi. Jen kousek odtud se nachází rozhledna Na Stráži (poplatek 40 Kč, nádherný výhled, dá se zajet až k rozhledně) – uvidíte jí na protilehlém kopci ze skalního hradu.
Pokračujte dál a dojdete k Samuelově jeskyni, uměle vyhloubané jeskyni z 18. století, kousek nad kterou jsou skalnaté vyhlídky.
A pokud hledáte místo, kde se zrelaxovat v okolí, na druhé straně obce je Radvanecký rybník s dětským hřištěm, občerstvením a lanovým parkem.
Modlivý důl
Modlivý důl je krásné a klidné poutní místo skryté v lese nedaleko České Lípy a Sloupu v Čechách. Toto kouzelné údolí je známé především díky své poutní kapli, která je zasazena přímo do pískovcových skal.
Poutní kaple byla původně vytesána do skály v 18. století a zasvěcena Panně Marii. Hned vedle místní vybudovali symbolický hřbitov horolezců.
Praktické informace: Bezplatné parkoviště se nachází za obcí Svojkov směrem na skalní hrad Sloup v Čechách. Je tu taky příjemné občerstvení a toalety.
K poutní kapličce dojdete asi za 20 minut. Odtud si můžete udělat okruh přes Svojkovské skály, ze kterých se pokocháte krásnými výhledy. Celá trasa vám i s odbočkami k vyhlídkám a zastávkami na focení zabere cca 2 hodiny.
☞ Objevte výhodné pobytové balíčky v severních Čechách.
Zámek Sychrov
Zámek Sychrov je skvostem neogotické architektury nedaleko Českého ráje. Původně barokní zámek byl v 19. století přestavěn do současné podoby a sloužil jako sídlo významného šlechtického rodu Rohanů.
Zámek obklopuje krásný anglický park, ideální pro klidné procházky nebo piknik v přírodě.
Praktické informace: Zde jsou oficiální stránky pro více informací. Přímo u vstupu do zámku se nachází placené parkoviště (60 Kč v roce 2024).
Maloskalsko v Českém ráji
Český ráj je nádherná oblast, protkaná pískovcovými skalami, nádhernými výhledy a malebnými vesničkami. Žádné paneláky, kolony aut a ruch města.
Jen příroda, kilometry turistických stezek a svačina v batohu, kterou si vychutnáte na skále s výhledem do okolí.
Český kraj se rozprostírá na území několika krajů. Zde jsou naše tipy na nejkrásnější místa v severní části Českého ráje:
Zřícenina hradu Frýdštejn
Zřícenina hradu Frýdštejn se nachází jen kousek od skalního hradu Vranov. Dominantou hradu je vysoká hradní věž, ze které budete mít okolí jako na dlani.
Zřícenina skalního hradu Vranov
Skalní hrad Vranov neboli Pantheon je největším skalním hradem v Česku. Tyčí se na skalním bradle nad řekou Jizera v obci Malá Skála. Určitě ho nepřehlédnete.
Je to zajímavé místo k objevování, kde můžete v závěru vystoupat na vyhlídku s křížem.
Besedické skály
Skalní město Kalich (Besedické skály) není tak známé jako Prachovské skály nebo Hruboskalsko, ale určitě stojí taky za vidění. Výhodou je, že tu není tolik lidí (i když za hezkého počasí je tu tak plno).
K Besedickým skalám dojdete z obce Besedice po červeně značené turistické značce, na kterou po chvíli navazuje naučná stezka Besedickými skalami. Je to příjemná procházka na pár hodin, při které se pokocháte nádhernými výhledy.
Čeká vás okruh s celou řadou vyhlídek. Určitě si nenechte ujít vrch Sokol, odkud vás čeká nádherný výhled na Suché skály.
Více informací: Zde jsme sepsali nejlepší místa, co navštívit v Českém ráji (včetně mapy a praktických informací).
Zámek Frýdlant
Zámek Frýdlant, majestátní stavba nad městečkem Frýdlant, je skvělým místem pro výlet do historie. Původně středověký hrad se proměnil v krásné renesanční sídlo, kde si můžete prohlédnout bohaté interiéry plné starožitností a uměleckých pokladů. Navíc se pojí s významným vojevůdcem Albrechtem z Valdštejna.
Pokud máte chuť na trochu historie, krásnou architekturu a parádní výhledy do okolí, Frýdlant vás nezklame.
Praktické informace: Zde je oficiální web pro aktuální informace o otevírací době a vstupném. Placené parkoviště se nachází přímo u zámku (50 Kč v roce 2024) nebo můžete zaparkovat o kousek níže zdarma.
Jizerské hory
Jizerské hory jsou poseté hustými lesy, které skrývají nádherné výhledy, vodopády a skalní útvary.
V létě tu můžete doslova prochodit boty nebo sjezdit Jizerky na kole skrz na skrz po husté síti cyklostezek.
A v zimě? Zdejší běžecké stopy a Jizerská 50 je doslova legendární.
Zde jsou nejkrásnější místa, co navštívit v Jizerských horách:
Osada Jizerka
Osada Jizerka je jedním z nejkouzelnějších a nejvýše položených středisek v Jizerských horách.
Jizerku najdete na náhorní plošině v údolí říčky Jizerky, nad níž se vypíná vrchol Bukovec. Osada je součástí Jizerské oblasti tmavé oblohy, odkud můžete sledovat Mléčnou dráhu.
K osadě se dostanete z placeného parkoviště Mořina (15 min). Pro celodenní výlet je pak ideální vyrazit od vodní nádrže Souš po hřebenovce okružní trasou přes osadu (cca 5,5 hodin).
Přehrada Černá Nisa
Přehrada Černá Nisa leží jen kousek od Bedřichova. Má temně tmavou barvu (odtud taky její název) a obklopují jí husté lesy Jizerských hor.
Vede sem příjemná cesta – vhodná pro kola, menší děti i kočárky.
Rozhledna Štěpánka
Rozhledna Štěpánka je krásně zachovalá kamenná rozhledna, zcela obklopená hustými lesy. Nachází se na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, takže si z ní užijete výhledy na husté lesy ve všech směrech. Navíc je velmi snadno dostupná skrz alej stromů a následně lesem (20 minut chůze).
Více informací: Zde jsme sepsali nejlepší místa, co navštívit v Jizerských horách (včetně mapy a praktických informací).
Máchovo jezero
Máchovo jezero je oblíbená rekreační destinace obklopená hustými lesy a krásnou přírodou. Ideální místo na den u vody nebo letní dovolenou – najdete tu písečné pláže, půjčovny lodiček, šlapadel, aquapark a spoustu možností pro sportovní vyžití.
Hrad Bezděz – kam v severních Čechách
Vysoko nad Máchovým jezerem se majestátně tyčí hrad Bezděz. S gotickými zdmi, do nichž se propsal pořádný kus historie a s nádherným výhledem, který vezme dech.
Praktické informace: Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách. Placená parkoviště se nacházejí přímo v obci Bezděz (100 Kč na den v roce 2024). K hradu se pak dostanete asi za půl hodinky pozvolným stoupáním přes křížovou cestu.
Jaké jsou vaše tipy na výlety a nekrásnější místa, co navštívit v severních Čechách? Šťastnou cestu!
Více informací o severních Čechách
KRUŠNÉ HORY: Podívejte se na nejlepší místa, co navštívit v Krušných horách a tipy na výlety v okolí Božího Daru.
ČESKÉ ŠVÝCARSKO: Zde jsme sepsali tipy na výlety a turistické trasy v Českém Švýcarsku.
ČESKÝ RÁJ: V tomto článku najdete tipy na nejlepší místa, co navštívit v Českém ráji.
JIZERSKÉ HORY: Za návštěvu stojí taky Jizerské hory – zde jsou tipy na výlety a turistické trasy v Jizerských horách.
Další tipy na výlety v České republice
- Tipy na výlety v jižních Čechách
- Tipy na výlety v západních Čechách
- Tipy na výlety ve východních Čechách
- Tipy na výlety ve středních Čechách
- Tipy na výlety na jižní Moravě
- Tipy na výlety na Vysočině
- Tipy na výlety v Olomouckém kraji
- Tipy na výlety v Moravskoslezském kraji
Shrnutí: Nejlepší výlety, kam ve severních Čechách
Severní Čechy stojí za návštěvu nejen kvůli krásné přírodě, ale také pro svou bohatou historii a kulturu. Těšit se můžete na České Švýcarsko s jeho unikátními pískovcovými útvary, na Jizerské hory s nekonečnými turistickými a cyklistickými trasami nebo na majestátní hrady, jako jsou Bezděz či Střekov.
Oblast je taky známá pro své sklářské tradice, které můžete objevovat v muzeích a sklárnách, kde nahlédnete do tajemství tohoto řemesla. A pokud vás lákají historické památky, navštivte hornickou oblast v Krupce, zapsanou na seznamu UNESCO.
Navštivte fascinující Pravčickou bránu v Českém Švýcarsku, největší pískovcový oblouk v Evropě, a ponořte se do kouzelné krajiny plné skalních útvarů a lesů.
Pokud máte rádi dechberoucí výhledy, vydejte se na Ještěd, odkud se vám naskytne panoramatický pohled na okolní krajinu. Pěší stezky v Jizerských horách vás provedou hustými lesy, zatímco v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou můžete obdivovat tradiční sklářské umění.
Pokud míříte do severních Čech, nenechte si ujít pohodové procházky v krásných oblastech tohoto regionu. Vydejte se na Ještěd a užijte si úchvatné výhledy, nebo navštivte České Švýcarsko s jeho impozantními skalními útvary. Milovníci přírody si také přijdou na své v Českém středohoří či v Labských pískovcích, kde najdete skvělé trasy pro pěší turistiku i horolezectví.
V severních Čechách najdete mnoho skvělých míst pro rodiny s dětmi. Navštivte třeba zábavní park Babylon v Liberci, kde na děti čekají vodní radovánky v aquaparku, zrcadlové bludiště, laser game či IQpark plný interaktivních atrakcí. Dalším oblíbeným místem je Zoopark Chomutov, kde děti uvidí nejen kozy, koně a králíky, ale taky medvědy, velbloudy nebo pandu červenou.