Londýn, nejoblíbenější město v Evropě. Téměř každý z nás ho chce navštívit, ale doprava tady může být pro návštěvníky občas docela složitá. Dnes si ukážeme, kde hledat letenky, jak se dostat z letiště do centra Londýna, jak funguje MHD v Londýně a jak cestovat po Londýně s dětmi.
Doprava do Londýna
Letecky do Londýna
Zpáteční letenky se do Londýna dají sehnat už od 25 € – z Norimberku, Drážďan, Lipska, Vratislavi, Prahy nebo Frankfurtu. Nejnižší ceny najdete od listopadu do časného jara (vyjma Vánoc nebo kolem Valentýna).
Dobré a časté spojení má Londýn s většinou větších evropských měst včetně Vídně, Berlína, Mnichova, Bukurešti nebo Budapešti.
Z Prahy létají do Londýna nejčastěji tyto aerolinky:
- British Airways – tradiční britská linka spojuje Prahu s letištěm Heathrow, které je snadno dostupné do centra města metrem nebo vlakem.
- EasyJet a Wizz Air – nízkonákladové letecké společnosti, které propojují Prahu s letištěm Gatwick nebo Luton. V obou případech se dostanete do Londýna expresním vlakem za půl hodiny nebo autobusy National Express za hodinu.
- Ryanair – známá nízkonákladovka, která operuje na trase Praha-letiště Stansted, které je od Londýna nejvzdálenější. Přesto jste v Londýně vlakem za 30 minut nebo autobusem za 55 minut.
☞ Zde najdete všechny lety do Londýna.
U nízkonákladových leteckých společností, jako je Ryanair, EasyJet a Wizz Air máte v základní ceně letenky pouze malý batoh (většinou projde objem batohu do cca 30 litrů). Pokud cestujete s větším zavazadlem, přikupte si příruční zavazadlo při koupi letenky – všechny aerolinky limit hlídají. Na místě byste museli doplatit poplatek za příruční zavazadlo, který je výrazně vyšší než při online objednání.
Letiště v Londýně
Máte objednané letenky a teď je potřeba objednat dopravu z letiště do centra Londýna.
Většina letišť se totiž nachází mimo Londýn a nedostanete se sem londýnskou MHD. To se netýká pouze Heathrow, které je na dopravu v Londýně napojené.
Pokud poletíte do Londýna, nejspíš přiletíte na jedno z těch letišť:
- London Stansted
- London Luton
- London Gatwick
- London Heathrow
Všechna letiště jsou výborně značená. Při příletu stačí sledovat grafické ukazatele a popisy na vlaky (train) nebo autobusy (coach). Myslete jen na to, že vás po příletu čeká ještě pasová kontrola, která se někdy může prodloužit. Pokud pospícháte, dá se přikoupit Fast Track, kdy půjdete při bezpečnostní kontrole zrychleným pruhem (informace uvádí každé letiště na svém webu).
Nyní se podíváme, jak se z jednotlivých letišť dostat do centra Londýna:
Jak se dostat z letiště Stansted do centra Londýna?
Začínáme letištěm Stansted, na kterém operuje nízkonákladová letecká společnost Ryanair. Letiště Stansted leží 40 mil severovýchodně od Londýna. Je čtvrtým největším letištěm v Londýně a třetím nejvytíženějším.
Do centra Londýna se dostanete autobusem a vlakem:
Vlaky letiště Stansted – Tottenham Hale – Liverpool Street Station
S vlaky Stansted Express jste v Londýně na Liverpool Street za 48 minut. Jednosměrná jízdenka vás vyjde na £21,90. Vlaky jezdí každých 15 minut od brzkého rána do půlnoci. Zde si můžete vyhledat jízdní řády.
Vlak staví jako první na nádraží Tottenham Hale, kde můžete přesednout na metro, kterým se dostanete na nádraží King’s Cross, na Oxford Street nebo na nádraží Victoria. V Tottenham Hale můžete přesednout taky na vlak Stansted Express do čtvrti Stratford (trasa Tottenhem Hale-Stratford je stále v ceně jízdenky – nemusíte si kupovat novou).
Pokud nepřestoupíte a pojedete dál, další zastávkou je Liverpool Street Station, jednom z hlavních nádraží v Londýně, odkud se pohodlně dostanete po celém městě.
☞ Pokud hledáte ubytování poblíž Liverpool Street Station, ibis London City Shoreditch je skvělá volba. Ubytování je moderní, čisté, se skvělou dostupností a s dostatkem restaurací a obchodů v okolí.
Autobusy National Express
Autobusy National Express představují levnější, ale delší alternativu k vlakům. Na druhou stranu jezdí nepřetržitě ve dne v noci – narozdíl od vlaku Stansted Express, který má noční pauzu.
V noci můžete očekávat alespoň 2 spoje za hodinu, přes den 4 spoje za hodinu. Dostupnost raději překontrolujte předem – některé časy mohou být předem vyprodané.
National Express provozuje několik linek, které staví v Londýně na různých místech. Nejvíce spojů nabízí z letiště Stansted s Liverpool Street Station v centru Londýna nebo s nádražím Stratford, které poskytuje skvělou dostupnost a klidnou lokalitu.
☞ Pokud přilétáte nebo odlétáte v pozdních nebo brzkých ranních hodinách, doporučuji zvolit ubytování ve čtvrti Stratford (pokud nezvolíte hotel na letišti). Ta má totiž v noci nejlepší spojení s letištěm (v noci do centra žádné spoje nejezdí).
Ubytování tady je navíc cenově příznivější, a přesto máte výborné napojení na centrum. Toto je nejlepší ubytování ve čtvrti Stratford:
- Hotel Holiday Inn Express – jeden z nejlepších hotelů v Londýně, čisté a prakticky řešené pokoje, výborné spojení do centra i na letiště (především Stansted a Heathrow), klidná lokalita
- Hotel DC – menší, útulný hotel za bezkonkurenční cenu v klidné čtvrti Stratford, odkud se snadno dostanete do centra i na letiště metrem, vlakem a autobusem
Ubytování u letiště Stansted
Pokud přilétáte pozdě nebo naopak odlétáte brzy, tyto hotely se nacházejí přímo u letiště – nemusíte využívat soukromý transfer ani autobus a navíc jsou za dobrou cenu.
Jak se dostat z letiště Luton do centra Londýna?
Stejně jako letiště Stansted, letiště Luton využívají především nízkonákladové společnosti, jako je EasyJet a Wizz Air. Luton leží 35 mil severozápadně od Londýna.
Do centra Londýna se dostanete autobusem a vlakem:
Vlaky letiště Luton – nádraží St Pancras International
Vlaky Luton Express jezdí každých 30 minut od brzkého rána do půlnoci. Cesta trvá 22 minut z nádraží Luton Airport Parkway na nádraží St Pancras International, které je jedním z hlavních nádraží v Londýně, kudy projíždí několik linek metra. Prodej jízdenek probíhá přes trainline.com a ceny se pohybují kolem 15 liber (na místě jsou levnější).
Nádraží Luton Airport Parkway se nenachází přímo u letiště – můžete jet vlakem DART z letiště (čas 4 minuty, cena 4,90 liber), popř. jít na zastávku pěšky (30 minut).
Autobusy National Express a Green Line
Na trase letiště Luton – centrum Londýna operují autobusoví přepravci National Express a Green Line.
- Autobusy National Express propojují letiště Luton hned s několika místy v Londýně – můžete vystoupit za 50 minut na kraji Londýna v Golders Green a tady přesednout na metro nebo jet až k Marble Arch v centru města (1 h 25 minut). Jízdenka vyjde na £12 v jednom směru a autobusy jezdí přes den každých 25 minut.
V noci jezdí minimálně jednou za hodinu a kromě nádraží Victoria a Golders Green staví taky na nádraží Paddington (podle cílové destinace si pak zvolíte konkrétní spoj).
- Autobusy Green Line (linka 757) propojují letiště Luton s nádražím Victoria v centru města, kam se dostanete za 1 hodinu a 25 minut (ve špičce počítejte s časem navíc). Jízdenka vyjde na £11,50, ale autobusy jezdí méně často – přes den přibližně jednou za 30 minut + cca 3 spoje v noci. Při koupi online uvidíte aktuální časy a jízdní řády.
Ubytování poblíž letiště Luton
Pokud přilétáte pozdě nebo naopak odlétáte brzy, tyto hotely se nacházejí jen kousek od letiště:
Jak se dostat z letiště Gatwick do centra Londýna?
Letiště Gatwick se nachází 29 mil jižně od Londýna. Je druhým nejvytíženějším letištěm v Londýně. Má dva terminály – North a South, které propojuje bezplatná vlaková doprava.
Na letiště Gatwick létají aerolinky EasyJet a Wizz Air (stejně jako na letiště Luton) – s EasyJet přiletíte nejspíš na terminál North, s Wizz Air na terminál South.
Do centra Londýna se dostanete autobusem a vlakem:
Vlaky letiště Gatwick – nádraží Victoria
Vlakem Gatwick Express se dostanete do centra Londýna na nádraží Victoria za 35 minut. Spoje jsou časté a pravidelné – každých 20-30 minut od brzkého rána do půlnoci.
Jednosměrná jízdenka stojí od £19,50. Jízdenku si můžete koupit online nebo na místě pomocí Oyster karty či bezkontaktní karty. Vždy je tu někdo, kdo vám pomůže s navigací.
Vlaky vyjíždí z terminálu South. Pokud přiletíte na terminál North, stačí sledovat značení na terminál South (nebo naopak). To vás zavede k letištnímu vlaku, který vás za 3 minuty zdarma zaveze do druhého terminálu. Jezdí nepřetržitě každých pár minut.
Autobusy letiště Gatwick – nádraží Victoria
Pokud dáváte přednost autobusům, z letiště Gatwick můžete využít opět přepravce National Express. Ten staví u terminálu South i terminálu North.
Autobusy jezdí přibližně jednou za hodinu (včetně několika nočních spojů) a cesta až do centra Londýna na nádraží Victoria trvá 2,5 hodiny. Výhodou je cena – za jednosměrnou cestu zaplatíte £10,50.
Jak se dostat z letiště Heathrow do centra Londýna?
Heathrow je ze zmíněných letišť nejblíž. Zároveň se jedná s 5 terminály o největší letiště v Evropě. Přikládám mapu pro snadnější orientaci. Z Prahy sem létá aerolinka British Airways – s největší pravděpodobností přiletíte na terminál 3.
Do centra Londýna se dostanete vlakem, metrem a autobusem:
Vlaky Elizabeth line
Vlak Elizabeth line je jednou z nejlepších možností, jak se dostat z letiště Heathrow do centra Londýna. Propojuje všechny terminály a poté staví na několika zastávkách napříč Londýnem – nádraží Paddington, Bond Street, Liverpool Street, Canary Wharf, Stratford a další. Jednotlivé zastávky najdete zde.
Letiště Heathrow leží v zóně 5 – cenově vychází Elizabeth line na £12,20 a zaplatit můžete jednoduše bezkontaktní nebo Oyster kartou.
Časově se do centra Londýna dostanete téměř dvakrát rychleji než v případě metra. Elizabeth line je v provozu od brzkého rána do půlnoci a jezdí každých pár minut.
Na letišti sledujte značení pro vlaky, nikoliv pro metro. Elizabeth line není součástí londýnského metra. Stanice je stejná jako pro Heathrow Express – sledujte elektrickou tabuli, podle které poznáte, která linka je Elizabeth line a která Heathrow Express.
Vlaky Heathrow Express
Pokud hledáte nejrychlejší možnost, jak se dostat do Londýna, vlaky Heathrow Express jsou nejlepší možností – za 15 minut jste z letiště na nádraží Paddington v centru města, kde můžete přesednout na metro. Vlaky jezdí každých 15 minut a propojují centrum Londýna s terminály 2, 3 a 5.
Cenově jsou ale nejdražší – za jednu jízdu zaplatíte £25, ale pokud objednáte dostatečně dopředu, jízdenky vyjdou levněji. Děti do 15 let cestují zdarma. Jízdenky objednáte online nebo na místě zaplatíte pomocí Oyster/bezkontaktní karty.
Metro – linka Paddington
Další možností je metro, protože letištěm Heathrow projíždí linka Paddington z centra města. Ta staví u všech terminálů a je v provozu od brzkého rána do půlnoci (v pátek a sobotu jezdí nepřetržitě, ale v noci nestaví u terminálu 4).
Časově počítejte cca hodinu do centra a cenově £5,60 za jízdu. Zaplatit můžete pomocí Oyster/bezkontaktní karty. Na letišti sledujte nejprve značení pro vlaky a následně pro metro.
Další možností jsou autobusy National Express, ale časově vychází jako metro, cenově hůř.
Pro noční spoje s letištěm můžete využít noční autobusy N9, které jezdí z centra Londýna na terminál 5 po celou noc každých 30 minut.
Doprava a MHD v Londýně
Doprava v Londýně je skvělá. Na první pohled se můžete zdát složitá, ale jakmile se párkrát svezete, uvidíte, že je to snadné.
Londýnská veřejná doprava zahrnuje:
Metro: Londýnské metro, známé jako Tube, je páteří městské dopravní sítě. Je to jeden z nejstarších a nejrozsáhlejších systémů metra na světě, který pokrývá centrum Londýna a mnoho předměstí. Je rozděleno do zón (1 až 9), přičemž ceny jízdného se liší podle počtu zón, kterými projíždíte.
Autobusy: Londýnské ikonické červené autobusy tvoří rozsáhlou síť pokrývající celé město. Jezdí na mnoha trasách a jsou užitečné zejména na krátké cesty nebo do oblastí, kam metro nejezdí. Noční autobusy jezdí na hlavních trasách po uzavření metra.
Tramvaje: Tramvaje, které jezdí hlavně v jižním Londýně, představují pohodlný způsob dopravy v oblastech, které nejsou pokryty v takové míře metrem nebo autobusy.
Docklands Light Railway (DLR): DLR je automatizovaný systém lehkého metra, který obsluhuje především východní Londýn a oblast Docklands (Canary Wharf, Greenwich).
Londýnské nadzemní metro: Síť Overground, která doplňuje metro, spojuje oblasti mimo centrální zóny a zajišťuje spojení s předměstími.
Vnitrostátní železniční doprava: Vnitrostátní železniční služby (National Rail) jsou sice technicky vzato součástí městské dopravní sítě, ale mají zásadní význam pro dojíždění do Londýna z okolních oblastí a pro meziměstské cestování.
Říční doprava: Řeka Temže je nejen malebnou kulisou, ale také dopravním prostředkem. Po Temži jezdí říční autobusy a výletní lodě, které nabízejí jak pravidelnou dopravu do zaměstnání, tak rekreační plavby.
Taxíky: Známé černé taxíky si můžete přivolat na ulici nebo si je předem objednat. V Londýně funguje taky Uber a Bolt.
IFS Cable Car: Kabinová lanovka s výhledem na Greenwich a Canary Wharf, kde se platí jízdné 6 £.
Mapa Londýna
Níže najdete mapu Londýna, kterou si můžete stáhnout a vytisknout. Mapy najdete taky na zastávkách autobusů a ve stanicích metra, takže se snadno zorientujete, kde se zrovna v Londýně nacházíte.
Jak funguje MHD v Londýně?
Metro v Londýně
Metro v Londýně funguje zcela totožně jako v jiných velkých městech – při průchodu do metra (hledejte červené kolečko s modrým přeškrtnutím) projdete turnikety, kde oskenujete svojí kartu (popř. jiný způsob platby, který jste si zvolili).
Poté sledujete značení, které vás zavede k lince metra, kterou potřebujete. Linky metra se odlišují barvou a názvem – například šedá linka Jubilee – vždy se ale uvádí pouze název, nikoliv barevné označení. Stanice metra jsou vybavené elektronickými tabule s časy příjezdu. Jsou tu taky pracovníci, kteří vám v případě potřeby s čímkoliv pomůžou.
Při výstupu z metra opět procházíte turnikety, kde musíte přiložit kartu pro odečtení správné částky (i v případě, že jsou turnikety otevřené).
Na stejném principu fungují taky London Overground, DLR a National Rail.
Autobusy
Červené autobusy v Londýně zastávají pouze na znamení. Musíte na řidiče mávnout, pokud chcete, aby autobus zastavil.
Nástup do autobusu probíhá předními dveřmi, kde se na dveřích řidičovi buňky nachází žlutá čtečka – tady přiložíte svojí kartu pro odečtení jízdného. Od této chvíle můžete za jednu částku cestovat po jednu hodinu neomezeně londýnskými autobusy.
Pokud si chcete užít nejlepší výhled, vystoupejte po schodech do druhého patra. Při výstupu pak stiskněte tlačítko Stop – autobus následně zastaví na nejbližší zastávce.
Vzhledem k tomu, že se ve Velké Británii jezdí vlevo, i zastávky se nacházejí na druhé straně, než jsme zvyklí.
Jak platit za dopravu v Londýně?
Londýnské MHD je kvalitní a ruku v ruce s tím jde taky cena. Naštěstí existuje několik možností, jak za dopravu v Londýně neutratit zbytečně víc, než musíte.
Nejdražší variantou jsou klasické papírové lístky (£6,70 v roce 2023). V dnešní době platebních karet jsou papírové lístky přežitek a osobně bych se jim vyhnula.
Tím se vám vyfiltrují dvě základní možnosti, jak platit za MHD v Londýně:
- Pořídit si Oyster kartu
- Platit svojí vlastní bezkontaktní platební kartou
Londýn je pro účely dopravy rozdělený do několika zón. Dle toho se pak liší jízdné. Samotné centrum Londýna leží v zóně 1, Nothing Hill, Canary Wharf nebo Camden Market se nacházejí v zóně 2.
☞ Ať už plánujete platit Oyster kartou nebo bezkontaktní kartou, obě možnosti můžete využít pro platby v autobusech, tramvajích, metru, DLR, železnicích National Rail, London Overground, říčních autobusech i lanovce IFS Cable Car.
Doprava v Londýně: OYSTER KARTA
Oyster karta je inteligentní čipová karta, která vám umožňuje rychle a snadno zaplatit za jízdu autobusem, metrem, tramvají, vlakem DLR, londýnskými nadzemními tratěmi, vlakem TfL Rail, River Busem a služby vnitrostátní železniční dopravy v Londýně a některých mimo Londýn.
Použitím Oyster karty zaplatíte jen to jízdné, které jste skutečně projeli (na rozdíl od papírových lístků).
Jak funguje Oyster karta?
- Na kartu si vložíte peníze, ze kterých pak platíte jednotlivé jízdy.
- Při nástupu a výstupu přiložíte kartu k žlutému automatu. Pokud zapomenete přiložit kartu při vystupování, naúčtuje se vám plné jízdné (jako u papírových lístků). U autobusů a tramvají přikládáte kartu jen při nástupu – tady se vždy odečítá fixní částka.
Jaká je cena londýnského metra a autobusů u Oyster karty?
Výše jízdného je odvozená v závislosti na denní době, dni v týdnu a směru jízdy. Přímo na stránkách veřejné dopravy v Londýně si můžete cenu za cestu předem spočítat. Na krátké po pojížďky v centru zaplatíte cca £2,80.
☞ Jízdné platíte jen do určité částky, nad kterou pak už cestujete daný den zdarma. Tyto limity se liší podle toho, kolika zónami projíždíte a zda cestujete ve špičce – zde najdete limity pro jízdu metrem a vlakem v Londýně. Limity se liší podle toho, zda cestujete metrem nebo autobusem. Limity platí jak pro platbu Oyster kartou, tak pro bezkontaktní kartou.
U autobusů a tramvají vás bude jízda stát vždy stejně – 1,75 £. Od zaplacení můžete cestovat jednu hodinu neomezeně londýnskými autobusy. Maximální denní limit je u autobusů a tramvají £5,25, tj. 3 jízdy. Po překročení tohoto limitu jezdíte v daný den v autobusech a tramvajích zadarmo.
Limity se nevztahují na plavby po Temži s říčními autobusy Thames Clippers River Bus services (Uber Boat).
Londýnské metro nebo autobus?
Dle výše jízdného by se mohlo zdát, že jsou autobusy a tramvaje nejvýhodnější variantou. Co do ceny ano, ale časově vám vezmou o mnohem víc než rychlé a dostupné metro.
Příklad: ze stanice Paddington na nádraží Victoria zaplatíte v metru £2,80 a pojedete 14 minut. Autobusem zaplatíte sice jen £1,75, ale pojedete půl hodiny. V případě delších vzdáleností mluvíme o mnohem větších rozdílech.
Pro spočítání nejrychlejší trasy doporučuji využít Google mapy, Citymapper nebo přímo stránky dopravce tfl v Londýně.
Kolik stojí Oyster Card?
Za kartu Oyster Card zaplatíte jednorázový poplatek £5. Ten je nevratný, ale pokud budete využívat městskou dopravu, brzy se vám vrátí.
Na jednu kartu Oyster Card nemůže cestovat víc lidí najednou, tj. pokud cestujete například s partnerem, budete potřebovat každý svojí kartu. Kartu ale můžete následně půjčit někomu jinému, protože není na jméno.
V případě, že nevyužijete celkovou přednabitou částku, můžete si zbylé peníze vybrat v návštěvnickém centru. Částku do £10 je možné vybrat také v automatech v metru.
Kolik peněz vložit na Oyster Card?
Doporučuje se £15 na 2 dny a £30 na 4 dny. Je lepší vložit míň, protože kartu si můžete kdykoliv dobít v automatu v metru.
Kde koupit Oyster Card?
Kartu koupíte úplně běžně jako papírové vstupenky v novinových stáncích, automatech v metru nebo přímo na letištích.
Doprava v Londýně: PLATBA BEZKONTAKTNÍ KARTOU
Bezkontaktní karta je tou nejjednodušší možností, jak platit za dopravu v Londýně.
Jak funguje platba bezkontaktní kartou?
Princip placení je stejný jako v případě Oyster Card. Kartu přiložíte při svém nástupu i výstupu k turniketu (v případě autobusů a tramvají pouze při svém nástupu). Můžete platit taky pomocí Apple Pay, Google Pay, Apple Watch apod. – vždy je jen důležité dodržet v rámci cestování stejný způsob placení, aby se vám odečetla správná částka.
Stejně jako u Oyster karty platí, že na jednu bezkontaktní kartu může cestovat pouze jedna osoba.
Jaká je cena londýnského metra a autobusů s bezkontaktní kartou?
Jízdné vás vyjde na stejnou částku jako s Oyster Card, tzn. že oproti papírovým lístkům výrazně ušetříte. Lístky na londýnský Double Decker nebo tramvaj vás vyjdou na £1,75, max. na £5,25/den .
Cena u londýnského metra a ostatních způsobů veřejné dopravy se pak odvíjí podle toho, v kolika zónách cestujete – opět zde existuje strop, nad který už jezdíte zdarma.
Mobilní aplikace
Jak se dopravovat po Londýně snadno a držet útratu za MHD pod dohledem? Stáhněte si jednu z aplikací:
- TfL Oyster and contactless app – díky aplikaci zjistíte, kolik peněz vám ještě zbývá na Oyster kartě nebo kolik se vám strhlo při platbě bezkontaktní kartou.
- London Bus & TfL Journey Planner – Probus – tahle aplikace vám pomůže najít veškeré autobusové spoje, zastávky a časy. Můžete si tak naplánovat svojí trasu po Londýně.
- London Tube Map – aplikace, díky které si naplánujete cestu po Londýně. Zahrnuje metro, DLR, příměstskou železnici, TfL Rail a tramvaje.
Doprava v Londýně s dětmi
Pokud máte jako dospělý svojí Oyster kartu, platíte bezkontaktní kartou nebo máte papírový lístek, můžou s vámi cestovat děti do 6 let zdarma. Cestování zdarma zahrnuje všechny hlavní druhy dopravy – metro, autobusy, tramvaje i vlaky.
Děti ve věku 5-10 let mohou cestovat taky zdarma, ale potřebují 5-10 Zip Oyster photocard, o kterou je potřeba zažádat s předstihem.
U dětí ve věku 11-15 let se dá nastavit na Oyster kartu sleva, aby mohly cestovat následujících 14 dní za polovinu ceny. Koupíte si běžnou Oyster kartu a požádáte zaměstnance, aby vám na kartu slevu na dítě uplatnili.
Pokud mají děti běžný bankovní účet, od 8 let mají nárok na platební kartu (raději zkontrolujte, ať je bezkontaktní). Díky tomu mohou cestovat londýnskou dopravou stejně jako dospělí – cena je sice stejná jako pro dospělé, ale oproti papírovým jízdenkám je to výrazná sleva (místo 3,30 liber zaplatíte na krátké vzdálenosti necelou libru).
Poslední možností jsou klasické papírové jízdenky, ale jsou nejdražší – 3,30 liber na kratší cesty. Koupíte si je přímo v automatu v metru nebo železnicích.
☞ Více se dočtete v našem průvodci Londýn s dětmi.
Doprava v Londýně: TRAVELCARD
Travelcard je speciální karta pro turisty. Získáte s ní neomezenou dopravu v Londýně a to v tolika zónách, které si navolíte při nákupu Travelcard.
Nevýhodou je cena – většinou vychází cenově hůř, než pokud budete platit svojí bezkontaktní kartou. Zde si můžete prohlédnout srovnání.
Půjčení kola v Londýně
Londýn na kole, to je skvělá možnost, jak za kratší dobu vidět víc. Pokud se bojíte na silnice, můžete se projet například v Hyde Parku jako my.
Jak funguje půjčení kola v Londýně?
Půjčení kola v Londýně je jednoduché. Stáhnete si aplikaci, vyberete si kolo a naťukáte do doku, kde je kolo zaparkované, kód z aplikace.
Pokud nemáte aplikaci, zadáte půjčení kola v automatu, zaplatíte platební kartou a dostanete kód pro odemknutí kola. Můžete si půjčit až 4 kola najednou, ale vždy je potřeba vygenererovat nový kód.
Kolo můžete vrátit na kterékoliv stanici – jakmile se rozsvítí při vrácení zelená kontrolka, je vše v pořádku.
V případě, že je plně obsazeno, zadáte v aplikaci nebo na terminálu, že jsou doky plné a získáte dodatečných 15 minut, abyste dojeli k jiné stanici.
Kolik stojí půjčení kola v Londýně?
Za 30 minut jízdy na kole v Londýně zaplatíte £1,65. U elektrokola je sazba £3,30 za 30 minut.
Mapa Londýna
Pro snadnější plánování cesty do Londýna jsme vytvořili mapu, kde najdete tipy na památky, zajímavosti a ubytování v Londýně, kam zajít na jídlo nebo kde se nachází letiště a hlavní nádraží.
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu pro Londýn. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Londýně (doprava, ubytování, památky, kam na jídlo). Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!
Toto byly naše praktické tipy, jak se dostat z letiště do Londýna a jak využít londýnskou MHD a metro. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!
Více informací o Londýně
CO VIDĚT V LONDÝNĚ: Zde je seznam nejlepších míst, co navštívit v Londýně (včetně praktických informací o vstupném a otevírací době).
Vytvořili jsme itinerář pro 3 dny v Londýně a pokud máte ještě méně času, podívejte se na itinerář pro Londýn na 1 den.
Londýn je skvělým místem pro celé rodiny. Čtěte naše tipy, co navštívit v Londýně s dětmi (+ další praktické informace).
LONDÝN PRŮVODCE: V samostatném článku se dozvíte vše o dopravě v Londýně (letiště, MHD, metro, kolo). O ubytování, cenách, jídle a bezpečnosti čtěte v průvodci Londýnem. Rozhodování při výběru ubytování vám usnadní tipy na nejlepší hotely v Londýně.
Zde je 7 tipů, jak ušetřit na dopravě a vstupném v Londýně. London Pass je oblíbenou možností, jak ušetřit v Londýně – více o London Pass.
VELKÁ BRITÁNIE: V seznamu nejkrásnějších míst Anglie najdete tipy, co navštívit a zažít v Anglii. Nebo se vydejte na sever země do Edinburghu či navštivte nádherné Skotsko.
Londýn doprava – nejčastější dotazy
V okolí Londýna se nachází hned několik letišť. Na každém operuje jiná letecká společnost. V článku si všechny letiště postupně rozebereme včetně informací, jak se nejsnadněji dostat z letiště do centra Londýna.
Doprava v Londýně je rozsáhlá a zahrnuje metro, autobusy, tramvaje, DLR, London Overground, vlaky National Rail, říční autobusy i lanovku. Jako turista nejčastěji využijete metro a autobusy, které jsou snadné k užití a jezdí každých pár minut. V článku najdete podrobného průvodce, jak na dopravu v Londýně.
Pay as you go – to je systém placení, díky kterému platíte jen to, co skutečně projedete. S Oyster kartou nebo svou bezkontaktní kartou, kterou stačí přiložit k turniketu v metru, autobuse nebo vlaku. Všechny informace najdete v článku včetně postupu, jak si půjčit kolo v Londýně.
Dobrý den,
v březnu se chystáme s přítelem do Londýna. Letenky máme na letiště Luton a ubytování máme zajištěné v hotelu DC ve Stratfordu. Mohu se zeptat jak se nejlépe z letiště do hotelu dostat? Chtěli bychom si pořídit i London Pass, ale na některé památky je potřeba rezervace. dají se vstupenky rezervovat i s London Passem?
Děkuji za odpověď
Lucie B.
Dobrý den Luci,
odepisovala jsem na předchozí komentář u článku o London Pass, tak mrkněte. 🙂
Dobrý den.
Prosím, mohla byste mně poradit, zda je možné bezkontaktně platit také ve vlacích?
Jedeme se synovcem na Harryho Pottera a kousek cesty to vypadá na vlak společnosti West Midlands Railway.
Moc děkuji, Lucie
Dobrý den Luci,
běžně se kupují jízdenky, ale pro stanice mezi London Euston a Watford Junction platí výjimka, kde můžete platit Oyster kartou nebo bezkontaktní kartou (Pay as you go). Klidně si ale můžete koupit jízdenky online a využít je po celý den na kterýkoliv spoj – zde odkaz.
Dobrý den,
prosím o radu. Pokud si zakoupím London Pass, můžu si rezervovat čas prohlídek na určitý den a čas? Pokud ano, tak se tato časová rezervace dělá přímo na stránkách London Pass?
V Londýně budeme 7 dní. Pro cestování využijeme městskou dopravu. Zvažuji o nákupu 7 denní Travelcards. Syn bude mít v době návštěvy 16 let, je i pro něj vhodná Travelcards, nebo je jiná, výhodnější, varianta?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
omlouvám se za pozdější odpověď.
Rezervace s London Pass je povinná pouze u London Eye, Madame Tussauds, Shard a prohlídek. U ostatních památek není možné rezervovat předem. Většinou ale rezervace předem není potřeba, protože bývají zvláštní linky pro rezervace předem, tj. vystojíte jen bezpečnostní kontrolu, pokud bude a ukážete kartu, kterou oskenují.
Co se týká dopravy pro syna, tak pro uplatnění slevy byste museli zažádat u juniorskou Oyster Card, ale je tu poplatek 20 liber a proces je trochu zdlouhavý – zde jsem o tom psala víc (ke konci článku v části o dopravě s dětmi v Londýně). Kromě této možnosti pak přichází v úvahu Travelcard nebo bezkontaktní karta či klasická Oyster Card, bohužel už se stejnými podmínkami jako pro dospělé.
Krásný pobyt v Londýně celé rodině. 🙂
Zdravím,
na metro a DLR je jeden limit, alebo sa ráta každé zvlášť? Pri platbe bezkontaktnou kartou? Ďakujem.
Zdravím,
počítají se dohromady – cena se liší podle počtu zón. Sazby jsou stejné s bezkontaktní kartou jako s Oyster kartou.
Dobrý den, jaké je Vaše doporučení na nákup jízdenky pro 4 denní pobyt v Londýně. Jsme ubytování v North Finchley, každodenní jízda do centra a zpět, pohyb hromadnou dopravou v rámci centra. Přiletím na letiště Standstad – jak se dopravit nejlépe do centra? moc děkuji, HJ
Dobrý den Helo,
letiště Stansted: Nejlepší spojení mají autobusy National Express – ve vyhledávání si můžete zadat ze Stansted Airport do stanice London Golders Green. Časově to vychází něco přes hodinu. Tady jen přejdete ulici na zastávku na druhé straně, odkud jezdí autobus 13, který jede až do North Finchley (přímo na zastávce je to značené, skvěle pomůžou taky Google mapy). Stejnou linkou se pak dostanete taky do centra z ubytování.
Jízdenka na dopravu v Londýně – na 4 denní pobyt bude nejlépe vycházet klasická OysterCard nebo nejlépe platba bezkontaktní kartou (více jsem o tom psala v článku). Na každý den jsou maximální limity pro autobusy+tramvaje a zvlášť metro, nad které už jezdíte zdarma. Pokud byste si kupovali TravelCard, vyjde vás dráž, protože je pouze 7-denní varianta. Zde je porovnání cen obou variant.
Přeji pěkný pobyt v Londýně. 🙂
Hej, diky moc za vsechny tipy. Bohuzel jsem na Vas narazil az po prijezdu do Londyna se 3 detmi. Primarne jsme prijeli na Harry Pottera muzeum a jeden den stravime v centru. Pohybujeme se tu predevsim uberem, coz je se 3 detmi pohodlne a cenove dostupne, ale urcite vyuzijeme Vasich doporuceni pri dalsi ceste hned v lete. Srdecne diky!
Zdravíme,
to je paráda, budeme se těšit v létě :). Jak se dětem v Londýně líbilo?
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně dopravy z letiště Luton do centra a to autobusem National express. Chápu správně, že autobus staví i na více zastávkách např. Finchley road stattion, nebo musím vystoupit až na nádraží Viktorie, to samé je s nástupem a odjezdem zpet na letiště?
Popřípadě nemáte tip jak dlouho po příletu si mám dát časovou rezervu na autobus aby mi nepropadla jízdenka do centra?
děkuji 🙂
Dobrý den Jitko,
přikládám odkaz, kde jsou přesně zastávky vypsané včetně mapy.
Co se týká té rezervy, tak popravdě netuším, protože mi to přijde pokaždé různé. Někdy sedím za 20 minut v autobuse, někdy za 20 minut teprve přistavují schody k letadlu, někdy má letadlo lehké zpoždění. Když si rezervujete jízdenku u National Express předem, můžete si zvolit flexibilní jízdenku, se kterou máte možnost později upravit rezervaci. Vyjde asi o libru dráž a možnost vám systém nabídne až po výběru času.
Kvůli flexibilitě jsme si oblíbili Terravision – z Luton za ně jezdí Greenline. Lístek vám platí po celý den na kterýkoliv spoj, cenově vychází na stejno. Připíšu později tuto možnost taky do článku. Přikládám odkaz.
Dobrý den,teď jsem se dočetla, že metro v Londýně v neděli někde ani nejede,nebo až od 8h.Potřebuji ráno před sedmou dojet z Whitechapel na nádraží Viktorie..je to tak?
Dobrý den,
to je různé podle linky metra – pro vaší cestu se z Whitechapel jedná o zelenou linku District Line – viz zde jízdní řád: https://content.tfl.gov.uk/fandl-dis-wtt-154.pdf
První spoj jede v neděli v 6:39. Místo toho ale můžete využít autobus. Časově to vychází autobusem cca 45 minut. Pro spoje nám dobře fungovaly i Google mapy, které jsou propojené s dopravním systémem Londýna.
Nebo si půjčit kolo, pokud máte ve městě zkušenost a nemáte zavazadla. Dá se jet podél řeky a jsou tu vyhrazené pruhy pro cyklisty. Půjčovny kol jsou v Londýně na spoustě míst.
Dobrý den,
jak je prosím myšlen věk ohledně cestovného v MHD pro dítě 11 let?
Vztahuje se na něj ještě “… můžou s vámi cestovat až 4 děti do 11 let zdarma”
a nebo už “u dětí ve věku 11-15 let se dá nastavit na Oyster kartu sleva…”?
Děkuji
Dobrý den,
zdarma mohou cestovat děti do 11. narozenin.
Dobrý den, jaké je Vaše doporučení na nákup jízdenky pro 11ti denní pobyt v Londýně. Ubytování v Sutton (tuším, že zóna 8 nebo 9), každodenní jízda z hotelu do centra a zpět, pohyb hromadnou dopravou v rámci centra (zóna 1-2) a jednodenní návštěva Harry Potter Studio. Přilétáme na Heathrow a počítáme jízdu busem X26 do a ze Sutton v den příletu a odletu. Díky moc
Dobrý den,
osobně bych se v tomhle případě rozhodovala mezi platbou bezkontaktní kartou/Oyster kartou nebo Travelcard. Ve vašem případě bude příznivěji vycházet platba bezkontaktní kartou (ještě záleží, zda a jaké si účtuje vaše banka poplatky za směnu liber na koruny). Pokud byste si kupovali jízdenky zvlášť, jízdné je až dvojnásobné oproti zlevněnému jízdnému s bezkontaktní kartou/Oyster kartou.
S kartou je jízdné omezeno na denní nebo týdenní stropy, nad který už víc neplatíte a jezdíte “zadarmo”.
Z Londýna se do Harry Potter Studio dostanete na nádraží Watford Junction, které je v zóně 9 a odtud pak jezdí kyvadlový autobus.
Přikládám ceník s porovnáním Travelcard a maximálního jízdného, které byste zaplatili s bezkontaktní kartou: https://content.tfl.gov.uk/adult-fares.pdf