Český ráj je opravdu ráj. Zní to jako klišé, ale je to pravda. I to je důvod, proč je Český ráj jednou z nejnavštěvovanějších oblastí v Česku. Co navštívit a vidět v Českém ráji? Podívejte se na našich 45 tipů na výlety a nejkrásnější místa Českého ráje, která můžete navštívit v páru, s dětmi nebo třeba s pejskem. Součástí článku jsou taky tipy na koupání a ubytování v Českém ráji.
- Český ráj
- Nejkrásnější místa Českého ráje – mapa
- Nejlepší výlety, co navštívit v Českém ráji
- PR Prachovské skály
- Zámek Humprecht
- Vesec u Sobotky
- Hrad Kost a údolí Plakánek
- Zámek Mnichovo Hradiště
- PR Příhrazské skály
- Zřícenina hradu Trosky
- PR Podtrosecká údolí
- PR Hruboskalsko
- Dětský areál Šťastná země
- Co navštívit v Českém ráji: okolí Turnova
- PR Klokočské skály a zřícenina hradu Rotštejn
- Rozhledna a vrch Kozákov
- Maloskalsko
- Bozkovské dolomitové jeskyně
- Kde se ubytovat v Českém ráji?
- Kde se vykoupat v Českém ráji?
- Více inspirace na cesty
Český ráj
Český ráj je chráněná krajinná oblast severně od Prahy. Její pomyslné hranice tvoří města Mnichovo Hradiště, Jičín a Železný Brod. Srdcem oblasti je město Turnov.
Důvodem ochrany Českého ráje jsou četné historické a přírodní památky. Najdete tady až 16 skalních měst, zříceniny hradů, skalní světničky, vrchy se skvělým výhledem do okolí a další místa, kam můžete vyrazit na výlet.
Užijte si návštěvu Českého ráje a podívejte se na nejlepší tipy na výlety a nejkrásnější místa, co navštívit v Českém ráji.
Nejkrásnější místa Českého ráje – mapa
Na mapě najdete vyznačené tipy na výlety, zajímavosti a turistické trasy v Českém ráji, díky které si výlety a turistické trasy snadno naplánujete.
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu pro CHKO Český ráj. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Českém ráji. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Nejlepší výlety, co navštívit v Českém ráji
PR Prachovské skály
Skalní město Prachovské skály
- Náročnost: 2-4 km podle zvoleného okruhu; z části vhodné i pro malé děti a kočárky
Když se řekne Český ráj, většina z nás si vybaví jako první Prachovské skály, které tvoří pomyslnou jižní bránu do Českého ráje. Najdete je u malé obce Prachov mezi městy Sobotka a Jičín.
Z Prahy jsou Prachovské skály dobře dostupné – jen něco přes hodinku cesty, takže patří k nejnavštěvovanějším místům v Českém ráji.
Připravte se na krásné výhledy, úzké prolákliny, zajímavé skalní útvary, žebříky a opakované stoupání a klesání.
Prachovské skály vstup a parkoviště
Do Prachovských skal vedou 2 oficiální vstupy. Jeden se nachází hned za obcí Prachov, kde jsou dvě větší placená parkoviště po levé straně (100 Kč na den za auto) – jedná se o horní vstup do Prachovských skal.
K druhému parkovišti se dostanete za pár minut – pojedete dál a cesta vás zavede ke druhému vstupu u turistické chaty, kde se nachází dolní vstup do skal a placené parkoviště (100 Kč na den za auto).
Za hezkého počasí může být brzy plno. V zimě tu naopak budete téměř sami, maximálně potkáte místní na procházce se psem.
Prachovské skály vstupné
Vstupné do Prachovských skal je placené:
- od června do září je plné vstupné je 120 Kč, 80 Kč snížené (děti, senioři, studenti, ZTP), pes 30 Kč a rodinné vstupné 330 Kč (2 dospělí a 2 děti).
- od října do května je plné vstupné je 100 Kč, 70 Kč snížené (děti, senioři, studenti, ZTP), pes 30 Kč a rodinné vstupné 280 Kč (2 dospělí a 2 děti).
Aktuální informace najdete na stránkách Prachovských skal.
Prachovské skály okruhy
Prachovskými skalami vás provedou 2 okruhy – malý okruh (cca 2 km), který vede převážně středem Prachovských skal nebo pak velký okruh (cca 4 km), díky kterému projdete obejdete celé skalní město.
Co se týká náročnosti, malý okruh neznamená, že je lehký. Čeká vás strmé stoupání po schodech, které jsou občas nepravidelné a pro malé děti relativně vysoké (s dopomocí to ale zvládnou).
Část Prachovských skal se dá sjet i kočárkem, ale to nejlepší neuvidíte. Doporučila bych určitě zvolit nosítko, ať jste flexibilní.
Ubytování Český ráj 😴
Vyhlídka Ervinův hrad
- Náročnost: 36 min; 1,7 km; převýšení ↑77 m ↓98 m; nevhodné pro kočárky
- Trasa k vyhlídce Ervinův hrad
Hledáte v okolí Prachovských skal výlet, kde bude méně lidí? Zkuste vyhlídku Ervinův hrad, kam se dostanete po lávce přes skalní trhlinu. Je z ní krásný výhled na okolní lesy.
K vyhlídce se dostanete od placeného parkoviště u dolního vstupu do Prachovských skal. Odtud vyrazíte po zelené turistické značce, která z části kopíruje velký okruh v Prachovských skalách.
Zřícenina hradu Pařez
- Náročnost: 5 min; 150 m; nenáročná a vhodná i pro malé děti; ne pro kočárky
- Trasa ke zřícenině hradu Pařez
V severozápadní části Prachovských skal najdete volně přístupnou zříceninu hradu Pařez se světničkami a vyhlídkou na Pařezskou Lhotu a zdejší rybník. Auto můžete nechat zdarma u rybníka v Pařezské Lhotě a odtud vyrazit směrem dolů po silnici (ne moc frekventované).
Za 100 metrů dorazíte k odbočce ke zřícenině hradu Pařez, odkud je to na hrad jen pár kroků. Cesta je krátká a schůdná i s malými dětmi. Není vhodná pro kočárky, protože závěrečný výstup vede po schodech mezi skalami.
Vrch Přivýšina s vyhlídkou Václava Čtvrtka
- Náročnost: 30 min; 1,3 km; převýšení ↑89 m ↓ 22 m; nevhodné pro malé děti a kočárky
- Trasa na vrch Přivýšina s vyhlídkou
Jen půl hodiny od Prachova leží vrch Přivýšina s vyhlídkou, ze které budete mít skvělý výhled do okolí. Ke konci je potřeba vylézt po žebříku a celkově bych místo doporučila až pro velké děti.
Auto zaparkujete na centrálním parkovišti v Prachově (100 Kč poplatek za den pro auto) a vyrazíte na druhou stranu od Prachovských skal po modré. Projdete obec Prachov, až dojdete k rozcestníku. Tady už uvidíte zeleně značenou vyhlídku Přivýšina, která je od rozcestníku jen 700 m.
Zřícenina hradu Brada a Rumcajsova jeskyně
- Náročnost: podle zvolené trasy; delší trasa 1 h; kratší trasa 10 min (vhodná i pro malé děti)
Pokud budete pokračovat dalších 20 minut od vrchu Přivýšina po zelené turistické značce, dojdete na vrch Brada se stejnojmennou zříceninou hradu. Po cestě vede odbočka k obočí vrchu Brada, kde se nachází Rumcajsova jeskyně. Je to pěkné symbolické místo, vhodné spíš pro menší děti.
Obě místa jsou celoročně přístupná. Pro menší děti je lepší trasa od penzionu pod vrchem Brada, od kterého to je jen 300 metrů do kopce po naučné stezce.
Zámek Humprecht
- Náročnost: nenáročné, parkování přímo u zámku
Humprecht je národní kulturní památka a unikátní lovecký zámek, který leží obehnaný lesy asi půl kilometru od města Sobotka.
Momentálně je v rekonstrukci (předpokládané otevření na letošní sezónu 2024), takže je přístupné jen přízemí a vstupné dovnitř je snížené za 90 Kč a 50 Kč pro děti nad 6 let, seniory studenti a ZTP. Přístupný je taky balkon s krásným výhledem do okolí za vstupné 40 Kč a 20 Kč snížené vstupné.
Zaparkovat můžete přímo před zámkem, je tu neplacené parkoviště. Otevírací doba se liší dle období – zde najdete podrobné informace.
Pobyty v Českém ráji za akční ceny 😴
Hledáte nejlepší ubytování v Českém ráji? Podívejte se na nabídku zvýhodněných pobytových balíčků. Ubytování s wellness, v přírodě, s polopenzí…nabídka je široká a navíc za skvělé ceny.
Vesec u Sobotky
- Náročnost: nenáročné, vhodné i pro malé děti
Vesec u Sobotky je vesnickou památkovou zónou, které se přezdívá vesnický Hollywood. Natáčela se tady totiž řada filmů včetně Jak dostat tatínka do polepšovny, S čerty nejsou žerty nebo Ležící spící.
Jsou tu krásné roubené domy, takže to tu vypadá jako v pohádce. Uvidíte například mlýn z Čerty nejsou žerty nebo obchod a zbrojnici z Jak dostat tatínka do polepšovny.
Pokud budete pokračovat dál po modré směrem do údolí Plakánek, dojdete za pár minut k lavičce Járy Cimrmana a ještě o kousek dál ke zřícenině bývalého skalního mlýna.
Hrad Kost a údolí Plakánek
Hrad Kost je jednou z nejvýznamnějších dochovaných gotických památek v ČR, protože nebyl nikdy dobýván. Najdete ho v kotlině v obci Podkost. Placené parkoviště leží přímo pod hradem (80 Kč/auto).
Hrad je otevřený od dubna do září a otevírací době se liší podle období:
- duben a říjen středa až neděle 10:00-16:00
- květen, červen, září úterý až neděle 9:00-17:00
- červenec a srpen denně 9:00-18:00
Prohlídka hradu je možná pouze s průvodcem – na výběr je několik okruhů včetně zkráceného (bezbariérového; 40 minut). Podle toho se liší taky cena – viz odkaz.
Na nádvoří si můžete zahrát hry (kuželky, dáma, kuličky) nebo ochutnat grilované pochoutky ze zdejší restauraci.
Pod hradem se rozprostírá Černý rybník – když půjdete na jeho druhou stranu (značeno červenou turistickou značkou), dojdete za pár minut ke skalnímu bytu Barušky.
Kousek před hradem začíná údolí Plakánek, které vede kolem říčky Klenice a Oborského rybníka a je lemované pískovcovými skalami. Sledujte žlutou turistickou značku nebo naučnou stezku Plakánek.
Po cestě projdete kolem studánky s vyřezávanou sochou a lavičkou. Trasa je ideální až do Rašovce pro kočárky.
☞ Objevte výhodné pobytové balíčky v Českém ráji.
Zámek Mnichovo Hradiště
Zámek Mnichovo Hradiště je barokní valdštejnský zámek s velkou zahradou a kapucínským klášterem. Sály jsou nádherně vymalované, ale uvnitř se nesmí fotit.
Plné vstupné je 200 Kč, snížené pro děti 6-18 let 60 Kč, pro studenty, studenty a ZTP 160 Kč. Zámek Mnichovo hradiště je otevřený od dubna do října. Otevírací doba se pak liší podle období.
PR Příhrazské skály
Přírodní rezervace Příhrazské skály se rozprostírá mezi obcemi Dneboh a Příhrazy na západě Českého ráje. Pokud hledáte klidnější místo v Českém ráji, jsou Příhrazské skály přesně pro vás (až na Drábské světničky, Valečov a blízké okolí).
Drábské světničky
- Náročnost: 24 min; 600 m; převýšení ↑118; nevhodné pro malé děti a kočárky
- Trasa k Drábským světničkám
Drábské světničky jsou nejznámější lokalitou v PR Příhrazské skály. Jedná se o zříceninu skalního hradu kousek od obce Dneboh, která je celoročně přístupná.
Momentálně je od roku 2021 vnitřní okruh Drábskými světničkami uzavřený kvůli vandalům, ale zbytek hradu s vyhlídkami si projít můžete (modrá turistické značka přímo z parkoviště).
Občas je terén trochu náročnější, takže bych ho nedoporučila s malými dětmi.
Parkoviště se nachází přímo pod Drábskými světničkami (zpoplatněné v sezóně 30 Kč). Nebo můžete zaparkovat u penzionu Na Krásné vyhlídce a odtud vyrazit po naučné stezce Příhrazskými skalami (30 minut).
Zřícenina Píčova statku a zřícenina hradu Klamorna
- Náročnost (od Drábských světniček): 12 min; 682 m; převýšení ↓30 m
- Trasa ke skalnímu hradu Klamorna
Nedaleko Drábských světniček se nachází zřícenina usedlosti Píčův statek a cca 200 m od něj zřícenina skalního hradu Klamorna. Zříceniny jsou celoročně přístupné.
K oběma místům dojdete od Drábských světniček po červené značce, která kopíruje NS Příhrazskými skalami (15 minut cesty). Dojdete k rozcestníku, kde uvidíte odbočku doprava ke zřícenině hradu Klamorna.
Přesně na druhou stranu od odbočky vede neznačená trasa ke zřícenině Píčova statku.
Ubytování Český ráj 😴
Zřícenina skalního hradu Valečov
Skalní hrad Valečov je zřícenina s dochovaným hradním jádrem se zděným palácem, skalními komorami a v předhradí se skalními byty.
Vstupné je 50 Kč, děti do 15 let a senioři 20 Kč a děti do 6 let a ZTP zdarma. Prohlídka probíhá bez průvodce. Zřícenina hradu je otevřená celoročně a otevírací doba se liší dle období:
- květen, červen, září kromě pondělí denně 9:00-18:00
- červenec-srpen denně 9:00-18:00
- říjen-duben sobota až neděle a svátky 9:00-16:00
Přímo pod hradem začínají Valečské skalní světničky. Obě místa jsou lehce dostupná z parkoviště mezi obcemi Zásadka a Boseň (50 Kč na celý den, občerstvení, toalety).
Celou oblastí mezi hradem Valečov a Drábskými světničkami vás provede dětská naučná stezka Příhrazskými skálami.
Na cestě je 20 zastávek se zábavnými úkoly pro děti, kde se dozví více o okolní přírodě a Českém ráji. Například si porovnají, jak daleko doskočí ve srovnání se zvířaty, které tady žijí nebo budou hádat, komu patří ocas na obrázku.
Trasa je dlouhá 9 km a je okružní.
Vrch Mužský
- Náročnost: nenáročné, nevhodné pro kočárky a kola
Vrch Mužský je se svými 463 m nejvyšším vrcholem v západní části Českého ráje. Je dobře dostupný od parkoviště Na Krásné vyhlídce po NS Příhrazskými skalami (směr osada Mužský po nefrekventované silnici; cca 20 minut).
Druhou variantou je zaparkovat kousek od vrcholu – je tu menší plac na parkování.
Samotný kopec je olemovaný ovocnými sady a nad nimi začínají schody až na vrchol s pomníkem obětem války roku 1866.
Vrchol Mužský není vysoký, ale výhledy jsou odtud nádherné. Uvidíte na vrcholky Českého středohoří, kousek vpravo pak vysílač Ještěd a vedle hřebeny Krkonoš.
Staré Hrady u Příhraz
- Náročnost: 30 min; 1,4 km; převýšení ↑24 m ↓69 m; nevhodné pro kočárky
- Trasa ke zřícenině Staré Hrady u Příhraz
Staré Hrady u Příhraz jsou zříceninou hradu nedaleko obce Příhrazy. Na rozdíl od Drábských světniček a Valečova sem zavítá daleko míň lidí, takže si užijete zdejší zříceninu i výhledy téměř pro sebe.
Zřícenina je volně přístupná pro celý rok. Dojdete sem buď z obce Příhrazy nebo z parkoviště Na krásné vyhlídce. V obou případech cesta zabere cca půl hodiny a kopíruje červenou turistickou značku.
Zřícenina hradu Hynšta a skalní útvar Sokolí polibek
- Náročnost: 35 min; 1,4 km; převýšení ↑134 m ↓34 m; nevhodné pro kočárky
- Trasa ke zřícenině hradu Hynšta
Ke zřícenině skalního hradu Hynšta se dostanete od placeného parkoviště z obce Příhrazy – vyrazíte po červené značce směr hrad Hynšta. Z té po půl hodině odbočíte na modrou značku, která vás dovede přímo ke zřícenině. Kromě zříceniny vás čekají krásné výhledy.
Druhou možností je vyrazit po modré z bezplatného parkoviště Na krásné vyhlídce, které je dobrým výchozím bodem pro celé PR Příhrazské skály.
Dalším místem v okolí zříceniny hradu je skalní útvar Sokolí (Ptačí) polibek. Aby se místo zachovalo, nevede k němu značená turistická značka ani nenajdete popis trasy. Naštěstí se všichni snaží nedotčenost tohoto místa zachovat, tak snad to tak vydrží co nejdéle.
Stačí jen bloudit Příhrazskými skalami, mít oči otevřené a skalní útvar objevíte.
Příhrazské skály
Jen se toulejte Příhrazskými skalami a natrefíte na řadu krásných míst. Třeba na ikonický skalní útvar Kobylí hlava (po žluté z obce Příhrazy nebo po modré z parkoviště Na krásné vyhlídce) nebo skalní masiv Indián, na který je skvělý výhled z vrchu Skuhrava (ten leží kousek od zříceniny hradu Hynšta).
Projděte se taky Studenou dolinou, kam se dostanete od Drábských světniček směrem ke Krásné vyhlídce (nebo obráceně, když zaparkujete u Krásné vyhlídky – je tu menší bezplatné parkoviště).
☞ Objevte výhodné pobytové balíčky v Českém ráji.
Zřícenina hradu Trosky
Zřícenina hradu Trosky tvoří dominantu Českého ráje, protože jí máte na dohled z řady míst. Uvidíte na ní dokonce i z Krkonoš. Svým vzhledem připomíná čertovy rohy, protože hrad vybudovali na dvou strmých skalách. Okolí si můžete prohlédnout z věže Baba a vyhlídky pod věží Panna.
Vstupné je 160 Kč, pro děti 6-17 let 50 Kč a pro studenty, seniory a ZTP 130 Kč. Zřícenina hradu Trosky je otevřená od dubna do října a otevírací doba se liší podle období. Parkoviště leží kousek pod zříceninou (80 Kč na den za auto).
PR Podtrosecká údolí
Přírodní rezervace Podtrosecká údolí zahrnuje údolí Žehrovka a rašeliniště Vidlák. Předmětem ochrany jsou zdejší mokřady, rybníky a vodní toky v kaňonovitých údolích, které lemují pískovcové skály. Zkraje jara si tu nenechte ujít louku plnou bledulí. Je to nádhera.
Výhodné pobytové balíčky v Českém ráji 😴
Hledáte nejlepší ubytování v Českém ráji? Podívejte se na nabídku zvýhodněných pobytových balíčků. Ubytování s wellness, v přírodě, s polopenzí…nabídka je široká a navíc za skvělé ceny.
Věžický rybník
Rybník Věžák je největším Podtroseckým rybníkem, který si možná pamatujete z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. To je totiž přesně ta skála pod chalupou, na kterou měl zákaz lezení Vašek se svým tátou.
Přímo u Věžického rybníka je menší neplacené parkoviště. Odtud můžete vyrazit po naučné stezce Podtrosecká údolí, která je podél rybníka sjízdná i kočárkem (potom se mění na vyšlapanou pěšinu). Pohodovou cestou podél rybníků můžete dojít až k rybníku Vidlák, který odtud leží necelou hodinu.
Nebo se vydejte v opačném směru po naučné stezce Podtrosecká údolí, která se asi po 10 minutách stáčí ze silnice do údolí Žehrovky. Je tu několik zajímavostí od starého kamenného mostu, po kterém jezdil Vašek s tátou v filmu Jak dostat tatínka do polepšovny, Podsemínský mlýn a ještě dál odtud zřícenina skalního hradu Nebákov.
Pekařova brána
Pekařova brána je skalní brána, kterou najdete jen kousek od Věžického rybníka (3 minuty autem). Stojí mezi obcemi Vyskeř a Libošovice. K bráně můžete vystoupat po schodech – je tu stůl s lavičkami.
PR Hruboskalsko
Hruboskalské skalní město
- Náročnost: podle zvolené trasy – dá se přizpůsobit i kočárkům a malým dětem
Hruboskalské skalní město je nejoblíbenějším výletem v přírodní rezervaci Hruboskalsko. Zároveň je taky nejcennější oblastí Českého ráje. Rozprostírá se mezi zámkem Hrubá Skála a hradem Valdštejn. Zahrnuje stovky skalních věží a útvarů, z nichž některé dosahují výšky až 60 m.
Pro rodiny s menšími dětmi bych doporučila právě Hruboskalské skalní město víc než Prachovské skály – schody tu nejsou tak vysoké a jsou pro děti lépe schůdné.
Skalní město je přístupné zdarma celoročně. Můžete vyrazit hned z několika míst. Od zámku Hrubá Skála, kde je placené parkoviště (120 Kč na celý den u obsluhy nebo v automatu), ale na druhou stranu jste přímo u skal.
Kousek odtud je ještě jedno bezplatné parkoviště (3 místa pro ZTP a asi 6 míst pro další auta). Další parkoviště se nachází u bývalých lázní Sedmihorky (70 Kč na den a platí se v automatu) – tady navážete na naučnou stezku Hruboskalsko a za pár minut jste ve skalním městě.
Třetí parkoviště se nachází pod hradem Valdštejn (60 Kč na den, mimo sezónu zdarma), odkud vedou dvě trasy, kdy jedna je vhodná i pro kočárky a kola.
Hruboskalským skalním městem vede řada turistických tras, z nichž několik je přístupných i kočárkem. Bez problémů tu strávíte celý den a pořád budete mít co objevovat.
Turistů je tu méně než v Prachovských skalách, ale pořád se jedná o jedno z nejnavštěvovanějších míst v Českém ráji.
Hrad Valdštejn
Zřícenina hradu Valdštejn je pomyslným závěrem Hruboskalského města, pokud vyrážíte od zámku Hrubá Skála. Nejkratší trasa sem vede od parkoviště Pelešany po zelené turistické značce.
O prázdninách tady probíhají prohlídky pro děti s loupeživým rytířem a princeznou. Ceny vstupného se liší podle typu prohlídky.
Kopicův statek a skalní reliéfy
Kopicův statek je jedním z nejzajímavějších příkladů lidové architektury pojizerského typu. Přímo u statku je rokle s řadou pískovcových reliéfů z českých dějin, které vytvořil sám majitel Vojtěch Kopic.
Ke Kopicovu statku se dostanete přímo z Hruboskalského skalního města – u rozcestníku Jižní sedlo odbočíte po modré směr Kopicův statek (1 km od rozcestníku). Dorazíte sem taky v opačném směru od obce Kacanovy.
Zřícenina hradu Kozlov a Raisova vyhlídka
Dalším místem v okolí obce Kacanovy je zřícenina hradu Kozlov pod vrchem Kozlov (381 m), ze kterého se můžete pokochat díky Raisově vyhlídce.
Obě místa jsou dobře dostupná po žluté z obce Kacanovy (v opačném směru po žluté z obce Všeň kolem jezera Vústra) nebo po zelené z obce Pohoří.
Dětský areál Šťastná země
Šťastná země je jedním z největších zábavných parků v České republice. Najdete ho u Radvánovic na Semilsku. Park je přírodní a děti se tu zabaví klidně na celý den. Nechybí ani občerstvení. Na rozdíl od jiných parků tu není tak plno, ale zub času se na parku už dost podepsal.
Co navštívit v Českém ráji: okolí Turnova
Skalní vyhlídka Hlavatice
Skalní vyhlídka Hlavatice je 12 m vysoký skalní útvar tyčící se nad Turnovem, ze kterého budete mít do okolí skvělý výhled. Vede sem červená turistická značka přímo z Turnova (cca 3 km).
Druhá trasa po žluté značce začíná na parkovišti Pelešany pod hradem Valdštejn u Hruboskalského skalního města – vyrazíte na druhou stranu od hradu Valdštejn a za půl hodiny jste v cíli.
V obou případech budete po cestě procházet kolem vyřezávaných soch.
Zámek Hrubý Rohozec
Zámek Hrubý Rohozec je největším zámkem v Českém ráji. Zámek byl v minulosti sídlem francouzské hraběcí rodiny Des Fours Walderode. Při prohlídce nakouknete do zdobených místností, kde rodina pobývala. Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete tady.
Dlaskův statek (Dolánky)
Dlaskův statek je stejně jako Kopicův statek příkladem lidové architektury pojizerského typu. Dnes slouží jako skanzen, kde uvidíte, jak se dříve na statku žilo, jak si lidé vydělávali na obživu a doslova se přenesete v čase zpět.
Vstupné je 70 Kč, pro seniory 50 Kč a pro děti 30 Kč. Otevřeno je od poloviny dubna do října každý den kromě pondělí.
V zimní sezóně je zavřeno – až na prosinec, kdy sem můžete zajít na výlet denně kromě pondělí. Aktuální otevírací doba se mění podle období.
Na statku se taky konají akce v průběhu roku s folklorním tancem, zpíváním a kroji.
PR Klokočské skály a zřícenina hradu Rotštejn
Přírodní rezervace Klokočské skály se skládá ze dvou oblastí – Klokočské skály a Betlémské skály. Oblast tvoří pískovcové skály se spoustou vyhlídek, průchodů, roklí.
Oproti Prachovským skalám a Hruboskalsku je tu minimum turistů.
Naučná stezka Klokočské skály začíná přímo v obci Klokočí a provede vás nejen Klokočskými skalami, ale i Betlémskými skalami na severu. Stezka není okružní a má délku necelé 4 km. Cestu kopíruje žlutá a červená turistická značka – ta červená je víc vyhlídková a za 2 km vás dovede až ke Zdenčině skále s vyhlídkou.
Po žluté se zase dostanete k jeskyni Postojna (1 km), která je největší jeskyní v Českém ráji. Je trochu schovaná a tváří se na pohled nenápadně, ale jakmile vlezete dovnitř, je opravdu rozlehlá a klidně si tu můžete stoupnout.
☞ Objevte výhodné pobytové balíčky v Českém ráji.
Nejznámějším místem v Klokočských skalách je zřícenina skalního hradu Rotštejn, která se objevila například v pohádce S čerty nejsou žerty. V rámci prohlídky (50 Kč) si můžete prohlédnout nejen zříceninu, ale taky podzemí.
U hradu je taky občerstvení a 5 minut pod ním neplacené parkoviště. Před návštěvou doporučuju zkontrolovat aktuality na oficiálních stránkách, zda je otevřeno (za horšího počasí může být zavřeno z důvodu bezpečnosti).
Rozhledna a vrch Kozákov
Vrchol Kozákov je nejvyšší horou Českého ráje (744 m). Samotný vrch je hodně turisticky přizpůsobený – najdete tady parkoviště, rozhlednu, občerstvení, dětské hřiště, geologickou výstavu či možnost ubytování.
Od vrcholu můžete pokračovat dál po naučné stezce Kozákov. Po červené dorazíte například k jeskyni Kozákovská Drábovna.
Maloskalsko
Maloskalsko je přírodní park na severu Českého ráje, ve kterém taky najdete spoustu krásných míst a výhledů. Za nás opět oblast, kterou byste určitě měli navštívit. A hned si ukážeme proč.
Besedické skály
Besedické skály jsou dalším skalním městem, které je plné rozličných skalních útvarů a vyhlídek, ze kterých budete mít okolí jako na dlani. Skály jsou přístupné celoročně zdarma a navíc tu není v sezóně tolik turistů jako například v Prachovských skalách.
Celou oblast si můžete projí po naučné stezce z obce Besedice a udělat si po cestě krátkou odbočku do skalního města Kalich. Cesta není náročná a zvládnou jí i menší děti. Placené parkoviště se nachází přímo v obci Besedice.
Besedické skály jsou plné vyhlídek. Jeden z nejkrásnějších výhledů je z vrchu Sokol (562 m). Uvidíte totiž na nedaleké Suché skály, které byste možná čekali spíš v Dolomitech než v Česku.
Suché skály
Suché skály jsou oblíbeným místem pro horolezce. Pokud milujete Dolomity, neměli by vám Suché skály uniknout. Jejich přezdívka české Dolomity je tady totiž nasnadě.
Oblastí Suchých skal nevedou značené trasy. Důvody jsou dva – hrozí tady pád kamenů vlivem horolezecké činnosti a oblast je taky chráněnou národní přírodní památkou.
Nejbezpečnější variantou je tak vyrazit do protilehlých Besedických skal a užít si výhled na skály odtud. Aspoň je tak uvidíte v celé jejich kráse.
Zřícenina skalního hradu Vranov
Skalní hrad Vranov neboli Pantheon je největším skalním hradem v Česku. Tyčí se na skalním bradle nad řekou Jizera v obci Malá Skála. Určitě ho nepřehlédnete – je krásně vidět už od silnice a řeky Jizera. Dostanete se sem po červené turistické značce přímo z obce – výstup je krátký a strmý.
Až projdete celý skalní hrad, na jeho konci dojdete k vyhlídce s křížem, odkud je skvělý výhled do okolí. Otevírací doba hradu Vranov se liší dle období. Vstupné je 60 Kč a snížené 40 Kč (děti 6-15 let, senioři, studenti). Za hezkého počasí je tu docela plno, protože hrad Vranov patří k oblíbeným místům v Českém ráji.
Zřícenina hradu Frýdštejn
Zřícenina hradu Frýdštejn se nachází jen kousek od skalního hradu Vranov. Dominantou hradu je vysoká hradní věž, ze které budete mít skvělý výhled. Je vám hrad povědomý?
Možná si ho pamatujete z pohádky O létajícím ševci. Hrad Frýdštejn je otevřený od května do října denně kromě pondělí v čase 10:00-17:00. Vstupné je 50 Kč, senioři a studenti 30 Kč a děti 6-15 let 20 Kč.
K hradu Frýdštejn můžete dojít po červené značce od zříceniny skalního hradu Vranov (30 minut) nebo pak zaparkovat kousek pod hradem na placeném parkovišti.
☞ Objevte výhodné pobytové balíčky v Českém ráji.
Skalní město Drábovna
Drábovna je menší skalní město na západě Maloskalska, jehož dominantou je skalní hrádek Drábovna s vyhlídkou. Z vyhlídky toho ale moc neuvidíte. Jen kousek odtud je odbočka k Jizerské vyhlídce, kde jsou ale výhledy jedny z nejlepších v celém Českém ráji.
Po levé straně navíc vykukuje kousek Suchých skal. Kromě Jizerské vyhlídky jsou tu taky další místa, odkud budete mít skvělý výhled na údolí Jizery nebo na skalnatý hřeben s hradem Vranov.
K Drábovně dojdete po modré turistické značce přímo z obce Malá Skála, ze které u rozcestníku Nad Malou Skálou odbočíte na červenou doleva.
Zřícenina hradu Zbirohy
Zbirohy je zřícenina hradu ze 14. století, kterou najdete na jihu Maloskalska. Dochovaly se opěrné zdi, věž a sklepení. K hradu dojdete po zelené turistické značce.
Bozkovské dolomitové jeskyně
Bozkovské dolomitové jeskyně už geograficky nespadají do Českého ráje, ale jsou pod správou CHKO Český ráj. Jedná se o největší dolomitové jeskyně s největším podzemním jezerem v České republice. Uvidíte tady křemenové lavice, římsy a lišty, krápníkovou výzdobu apod.
Návštěva je vhodná i pro menší děti, protože je okruh dlouhý jen 350 m. Je tu chladněji, tak nezapomeňte přibalit vrstvy navíc. Především v sezóně doporučuji zarezervovat místo předem.
Kde se ubytovat v Českém ráji?
- Hotel reSTART: Moderní 4* hotel v Jičíně, restaurace, dětská herna, wellness
- Penzion Černá louže: Krásný penzion, výborná kuchyně a služby
- Hotel TAMMEL: Perfektní hotel kousek od Prachovských skal, výborná kuchyně, wellness
- Kafé Ořech: Útulné ubytování na západě Českého ráje, kde skvěle vaří
Ubytování Český ráj 😴
Další tipy na ubytování: chaty a chalupy Český ráj
Kde se vykoupat v Českém ráji?
- Věžický rybník – koupání s výhledem na skály, neplacené parkoviště je kousek od rybníka
- Jinolické rybníky leží přímo pod Prachovskými skalami a zahrnují Oborský rybník a rybník Němeček. Dá se tady i ubytovat v kempu Eden a Jinolice, kde je veškeré vybavení včetně občerstvení
- Koupaliště Kacanovy – plavecký bazén v kempu ATC Kacanovy s plným vybavením (sprchy, toalety, bufet, možnost sportovního vyžití apod.)
- Koupaliště Bažantík u kempu Sedmihorky má skvělé vybavení i pro rodiny s malými dětmi
- Malý Písečák – u rybníku najdete dětské hřiště, občerstvení i kemp
- Komárovský rybník – rybník s velmi dobrým vybavením a možností ubytování
- Rybník Nebákov – přímo u břehu rybníka se můžete občerstvit v restauraci, ale jinak je rybník ideální pro ty, co si chtějí najít klidnou pláž a užívat klidu.
- Koupaliště Sobotka – mezi obcemi Vesec u Sobotky a Sobotka leží stejnojmenné koupaliště. Je vhodné pro ty, kteří hledají vybavení a nechtějí přírodní koupaliště.
- Aquapark Jičín – pokud vás chytne deštivé počasí, můžete zajet do aquaparku v Jičíně.
- Řeka Jizera – nevadí vám koupání v řece? Řeka Jizera má krásně čistou vodu a na některých místech je skvěle přístupná – například Dolánky u Turnova nebo areál Žlutá plovárna v obci Malá Skála.
Kde se vykoupat v Českém ráji: mapa
Jaká jsou podle vás nejkrásnější místa Českého ráje a co stojí za to navštívit v Českém ráji? Dejte nám vědět v komentáři níže. Šťastnou cestu!
Více inspirace na cesty
ČESKÉ HORY: Krkonoše leží nedaleko Českého ráje. Stejně tak Jizerské hory na severu Čech. Připravili jsme taky podrobného průvodce pro Šumavu nebo Beskydy na Moravě.
SKALNÍ MĚSTA: České Švýcarsko je nádherná oblast plná skal, vyhlídek a skalních hradů. Broumovsko je známé pro Adršpašsko-Teplické skály, ale nachází se tady spousta dalších krásných míst. Nebo navštivte Tiské stěny nedaleko Děčína.
NEJKRÁSNĚJŠÍ MĚSTA: Podívejte se na 30 tipů, co navštívit v Praze (známá i neznámá místa + tipy, kam na dobré jídlo). Nebo si udělejte výlet do Českého Krumlova, Českých Budějovic či na oplatku do Karlových Varů.
Čtěte ještě více inspirace pro cestování po České republice.