Česká krajina je malebná. Zvlněné kopce Beskyd, daleké výhledy z krkonošské Cesty česko-polského přátelství, bizarní skalní útvary na Broumovsku, vyvěrající prameny ve Slavkovském lese, rozsáhlá rašeliniště na Šumavě nebo husté lesy v Podyjí. Turistika v ČR nás baví a bude bavit každého milovníka přírody a pěší turistiky.
Kdy vyrazit za turistikou v ČR?
Kdykoliv. To je na tom to skvělé. Zdejší hory nedosahují závratných výšek jako například ty slovenské, takže jsou schůdné celoročně (i tady platí určitá pravidla, o kterých si povíme za chvíli). O rovinatých oblastech ani nemluvě.
Hlavní turistická sezóna probíhá od května do října. Především v Krkonoších může být sníh ještě v květnu a v říjnu naopak nová sněhová nadílka.
Turistické trasy v ČR
Turistika v ČR má několik velkých výhod:
- stezky jsou dobře udržované a značené
- v okolí známých míst a vrcholů bývá často horská chata nebo občerstvení
- vesnice a města jsou protkané veřejnou dopravou (autobusy, vlaky)
Česká republika se může pyšnit nejhustší sítí turistických tras na světe – označených je tu na 40 000 km turistických tras. Díky tomu se odváží k turistice i ti, co mají horší orientační smysl nebo strach, že zabloudí.
Dělení turistických tras dle barev:
- červené – dálkové nebo hřebenové trasy
- modré – regionální a významnější trasy
- zelené – místní trasy
- žluté – spojky, zkratky, krátké trasy, při kterých se obvykle nejvíc zapotíte
Značky jsou od sebe vzdálené minimálně 250 metrů, ale pokud je kříží jiná cesta, najdete značku před touto cestou a znovu za křižovatkou. Občas jsou trochu schované v lese, tak to chce mít oči na stopkách :).
Barva vám neposkytne informace o tom, jak je daná cesta náročná, jako třeba při turistice v Alpách. V prostředí Česka to ale není potřeba – trasy mohou být náročné co do stoupání a délky, nikoliv náročností terénu (žádné exponované úseky apod.).
Další oblíbeným typem stezek jsou naučné stezky, jejichž cílem je poskytnout informace o oblasti, kterou procházíte – geologie, hornictví apod.
Informace o délce trasy se dozvíte z rozcestníků, které najdete v obci a případně i po cestě. Tam, kde se kříží víc turistických stezek, u vybraných stanovišť nebo turisticky zajímavého bodu po cestě.
Jak číst z mapy?
Čtení z mapy je jednodušší, než se vám možná na první pohled zdá.
Pro určení převýšení nám slouží vrstevnice. To jsou ty kruhy a vlnovky na mapě. Nejmenší kruh představuje nejvyšší bod v dané oblasti. Čím jsou vrstevnice nahuštěnější u sebe, tím strmější kopec vás čeká.
Pro určení délky trasy slouží měřítko mapy. To je často v poměru 1:50 000, tj. 1 cm na mapě odpovídá 0,5 km. Uvedu na příkladu: na mapě jste si změřili, že vzdálenost na mapě z Lukavic do Kateřinek je 7 cm. Délku trasy pak spočítáte: 7 cm x 0,5 = 3 km. Pokud by bylo měřítko 1:100 000, 1 cm na mapě by pak odpovídal 1 km – 100 000 cm = 1000 m = 1 km.
A pak tu máme barvy: zelená barva na mapách představuje lesy, modrá vodní plochy a světlá barva pole.
Z map se toho dá vyčíst samozřejmě daleko víc. Tohle jsou základní informace, které vám bohatě stačí k tomu se rychle zorientovat v prostředí kolem vás. Každá mapa navíc poskytuje podrobnou legendu a vysvětlivky.
Kde se ubytovat v ČR?
Ubytovacích kapacit je v Česku víc než dostatek. Každý si najde to své. Levné kempy, penziony i hotely s bazénem, kde se skvěle zabavíte v případě deštivého počasí. My vždy hledáme přes Booking.com, kde je ta nabídka největší. Mrkněte na jejich program Genius, kdy za 2 realizovaná ubytování získáte slevu 10 % na ubytování zaregistrovaná v tomto programu (za 5 ubytování je pak sleva 15 %).
Plánujete vícedenní túru? Ubytujte se v horských chatách nebo penzionech po cestě. Ty výhledy, čistý vzduch a nedotčená příroda kolem vás přináší nezapomenutelný zážitek. Horské boudy mívají většinou své vlastní stránky s instrukcemi, jak zarezervovat pokoj. Chaty včetně kontaktních informací najdete například na mapy.cz (změňte si mapu na turistickou).
Další možností je stanování. Ne všude je povolené, ale existují výjimky. Vše najdete v mém průvodci stanováním.
Turistika v ČR: tipy a triky
Plánujte pro úspěšný návrat
- Delší trasu si naplánujte s ohledem na své fyzické možnosti. Nepřeceňujte se a berte v potaz nejen dálku, ale taky převýšení (zvlášť, pokud vás pobolívají kolena).
- Dobře plánujte i s ohledem na počasí. To si raději překontrolujte těsně před cestou. Jednou z nejlepších a nejkomplexnějších aplikací je aplikace a webové stránky Windy.
- Vyrazte na túru ráno. Počasí je ráno obecně stabilnější. Odpoledne a na večer jsou častější bouřky (o nich si ještě něco povíme za chvíli).
- Horské chaty bývají často otevřené celoročně, ale některé mohou mít mimosezónní uzavírku.
- Před zimní turistikou v horách vždy překontrolujte, zda nebylo vyhlášené v dané oblasti lavinové nebo jiné nebezpečí Informace najdete na stránkách horské služby ČR.
Bezpečnost a ohleduplnost na prvním místě
- V chráněných oblastech se držte stezek a nesestupujte mimo značené trasy.
- Nevstupujte do oblastí, které jsou označené jako chráněné se zákazem vstupu (i když tam jsou vyšlapané cestičky od jiných bezohledných návštěvníků).
- Severní svahy kopců a vrcholů bývají chladnější a drží se tu déle sníh. V zimě si nezapomeňte nesmeky a turistické hole do horských oblastí.
- Nezapomeňte si přibalit vrchní vrstvu, i když je v údolí 30 stupňů. Pár set výškových metrů a větrovka nebo fleecové mikina se bude sakra hodit.
- Pokud po cestě na vrchol začne sněžit, otočte se. Nestoupejte výš. Může vás chytnou sněhová vánice, která rychle zakryje stopy a značení a vy nenajdete cestu zpět. Mluvím především o Krkonoších a vzdálenějších lokalitách. Nás jednou v Krkonoších chytla taková sněhová vánice, že jsme během mžiku nenašli značenou cestu tam ani zpět.
- Nerušte krávy, koně a další zvířata, kolem kterých budete procházet. Projděte tiše a pejska si dejte na vodítko.
- Věděli jste, že se papírový kapesníček rozkládá 5 měsíců a šlupka od banánu ještě déle? O nedopalcích a dalších odpadcích, které běžně turisté zanechávají v lese, ani nemluvě. Chovejme se k přírodě s úctou a odnesme si z lesa vše, co jsme tam donesli. Dopřejme domov lesní zvěři a rostlinám a přírodu budoucím generacím.
Co když mě chytne po cestě bouřka?
Bouřku v horách nechce zažít asi nikdo z nás. Pokud se tak stalo a aplikace vám bouřku dopředu neoznámila, držte se několika pravidel:
- V nebezpečí jste ve chvíli, kdy uslyšíte hromy. A je úplně jedno, že obloha nad vámi je jako vymetená.
- Sestupte z hřebenů a jiných vyvýšených míst.
- Najděte si úkryt – auto s pevnou střechou a plně uzavřená budova s elektrikou a vodovodním potrubím. Částečně otevřené stavby, přístřešky, stany apod. nejsou bezpečné.
- Pokud v okolí není úkryt, snažte se sestoupat co nejrychleji do údolí.
- Jste ve větší skupině? Rozestupte se alespoň 30 metrů od sebe.
- Vyhněte se izolovaným stromům a vysokým předmětům.
- Turistické hole a jiné kovové předměty umístěte minimálně 30 m dál.
- Skrčte se na zem s váhou na chodidlech, chodidla u sebe, hlavou sklopte a uši zakryjte. Nelehejte si!
Vybavení na turistiku v ČR
Před každou túrou vždy musíte předem myslet na svou bezpečnost a pohodlí. Vybavení přizpůsobit počasí, terénu a délce túry.
Níže najdete naše tipy, co si balíme téměř na každou túru.
Výběr správného vybavení na pěší turistiku v Česku
Před každou túrou si položíme několik otázek:
- Jaká je předpověď počasí? Nehrozí bouřky?
- Jak je trasa dlouhá a náročná?
- Je po cestě pitná voda? Studánky nebo horské chaty, kde se můžeme zároveň najíst?
- Jaké oblečení a boty budeme potřebovat?
Náš seznam na turistiku v ČR
Batoh
Zainvestovat do dobrého turistického batohu se vám vyplatí. Především záda vám poděkují. Když ne hned, tak o pár let později určitě.
Na denní turistiku vybírejte batohy s objemem 20-35 l, kam vměstnáte vše potřebné. Správný batoh by měl mít polstrovaná záda, bederní pás, který pomůže zatížit boky a ulevit ramenům, a hrudní popruh zabraňující posouvání batohu při chůzi.
Dlouhodobě mezi špičky patří značky Osprey a Deuter. Pokud hledáte něco levnějšího a jste ochotní trochu slevit z požadavků, zkuste batohy od Decathlonu.
- Mohlo by se hodit: Jak vybrat batoh? 10 tipů na nejlepší batohy na turistiku, cestování letadlem a do města | Průvodce
Obuv
Na turistiku v ČR vám bohatě vystačí lehké/nízké turistické boty. Dobrou variantou jsou taky barefoot nebo běžecké boty. Mám zkušenost, že se dobře přizpůsobí terénu, protože jsou měkčí a lépe cítíte povrch (na druhou stranu podrážka víc klouže). Pokud jste na podobné boty zvyklí, bude se vám v nich chodit příjemněji než v tvrdších turistických botách.
Turistické ponožky
Nepodceňujte sílu turistických ponožek ?. Díky nim můžete docela dobře eliminovat vznik puchýřů. Skvělé jsou turistické ponožky z merino vlny, které využijete celoročně. Nebo na léto polyester, který dobře odvádí pot. Bavlna vhodná není, protože trvá dlouho, než uschne.
Ponožky by měly dobře sedět a klidně být o něco menší, aby vám pomohly od vzniku puchýřů.
Oblečení
Vždy předem mrkněte na předpověď, ať aspoň přibližně víte, na co se připravit. Potřebujete rychleschnoucí základní vrstvu, která je lehká a dobře odvádí pot. Na to přijde hřejivá střední vrstva. Mikina nebo vesta z fleece, který zároveň dobře schne. Pro případ deště přibalte pláštěnku nebo lehkou nepromokavou bundu.
Na podzim se může hodit i péřová bunda, když plánujete výšlap například na Sněžku, kde už jsou v září občas teploty blízko nule. Péřová bunda je lehká a snadno sbalitelná.
Trekingové hole
Trekingové hole pomáhají snížit tlak na kolena, poskytují větší sílu a pomáhají udržovat rovnováhu. Hole by měly být nastavitelné, takž když je držíte pohodlně a špičky holí se dotýkají země, vaše lokty jsou ohnuté pod úhlem 90 stupňů. Do kopce si je pak můžete o něco zkrátit a z kopce nebo ve sněhu naopak o trochu prodloužit.
Ke špičce patří turistické hole od americké značky Black Diamond. Na běžnou nenáročnou turistiku si postačíte i s levnějšími, ale kvalitními modely turistických holí.
Nesmeky
Na zimní turistiku oceníte nesmeky. Skvělé jsou řemínkové, které pokryjí celou podrážku. Na ledu ani sněhu vám noha nepodklouzne. Nesmeky jsou ideální pro českou krajinou, kde nenajdete výrazné a strmé úseky.
Voda
Voda je jednou z nejdůležitějších položek. Zvlášť v horách, kde neustále stoupáte, klesáte, potíte se. Dehydratace přijde raz dva. Mně navíc při větších změnách nadmořské výšky zalehávají uši a na to pár loků vody obratem pomůže.
Nám se osvědčila Zdravá láhev, která neobsahuje ftaláty, změkčovadla a jiné toxické látky a je extra odolná proti plísním.
Skvělou možností je láhev s filtrem. Dolít si pak můžete prakticky kdekoliv – třeba v lesním potoce. Nebo kapky pro dezinfekci vody. Stojí kolem 250 Kč a vydrží na 60 l vody. Jen kápnete a zahubíte všechny bakterie.
Pokud se vám nechce tahat velká láhev, mrkněte před cestou, zda se dá po cestě dočepovat láhev. Zkuste mapu studánek pro ČR.
Jídlo
Výdej energie při horské turistice je obrovský. Pořádná svačina je základ. Pokud chcete mít batoh co nejlehčí, berte energetické tyčinky, oříšky a čokoládu. Předem taky můžete mrknout, kolem kterého občerstvení nebo turistických chat budete procházet.
Ochrana proti sluníčku a hmyzu
Sluneční brýle jsou neodmyslitelný parťák pro vaše oči. Chrání před ultrafialovým zářením, které na očích může napáchat pořádné krátkodobé i dlouhodobé nepříjemnosti.
Vybírejte sluneční brýle s nejvyšší ochranou 400 a slunečním filtrem S2 – S3. Skvělou vychytávkou jsou sluneční brýle s polarizačním filtrem, díky kterému své oči méně namáháte – v zimě na sněhu vaše oči dostávají bez polarizace dost zabrat.
Z opalovacích krémů saháme po fyzikálních opalovacích krémech, které škodlivé paprsky odrážejí a nepronikají do kůže na rozdíl od běžnějších chemických opalovacích krémů. Dobrou zkušenost máme s opalováky od Alphanovy.
Přírodní variantu volíme i v případě repelentu. Je stejně účinný a neobsahuje škodlivý pesticid DEET.
Papírová mapa
Není nad papírovou mapu, která vás nikdy nenechá ve štychu. S kompasem je to dokonalé kombo, které pomůže, když se ztratíte. Spoléhat se jenom na telefon v horském terénu často nestačí.
Nejspolehlivější a nejpřesnější mapy ČR vyrábí přímo Klub českých turistů, který se stará o značení turistických tras v České republice. Stojí pár korun a jsou natolik podrobné a přehledné, že se s nimi zaručeně neztratíte.
Malá lékárnička
Bezpečnost je vždy na prvním místě. Malá lékárnička skoro nic neváží, ale pomůže při puchýřích a drobných poraněních. Pokud trpíváte na křeče, přibalte si hořčík.
Solární powerbanka
Solární powerbanka je fajn vychytávka, díky které budete mít telefon i foťák neustále nabitý. Nemusíte řešit nabíjení po cestě. Většinou je dostatek slunečního svitu, takže se vám solární powerbanka nabije daleko víc, než vůbec potřebujete.
Vybavení na túru přizpůsobujete délce a náročnosti trasy. Pokud vás čeká 6 kilometrová nenáročná procházka, nemusíte s sebou tahat tolik věcí jako v případě celodenního chození po Rychlebských horách, kde často nenarazíte ani na živáčka.
Další tipy, co si sbalit na cesty, najdete v těchto článcích: