TURISTIKA V ALPÁCH

Pro každého milovníka přírody bude turistika v Alpách doslova rájem. Zdejší turistické trasy vedou přes rozkvetlé pastviny, kolem kouzelných chat až na majestátní štíty, kde zažijete dechberoucí výhledy. Evropské Alpy jsou jedno z těch míst, které když jednou navštívíte, nebudete mít potřebu jezdit někam jinam. Tady totiž najdete vše.

Kdy navštívit Alpy?

Přemýšlíte, kdy do Alp vyrazit za pěší turistikou? Kdy si užijete ty nejlepší turistické trasy, aniž by jste se po cestě museli brodit metry sněhu? Kdy to tu kvete o sto šest nebo kdy jsou ty výhledy nejlepší?

Sezóna pro turistiku v Alpách je oproti turistice v ČR relativně krátká – od května do října, ale to hlavní období nastává v období červen – září, kdy je taky otevřená většina horských chat.

Turistika v červnu v Alpách

Řada turistických stezek je schůdná už v červnu. Vybírejte ale spíš nižší nadmořské výšky. V těch vyšších od 1900 metrů nad mořem můžete ještě na řadě míst potkat sněhová pole a zledovatělé plochy. Především na severních svazích, kam dopadá méně slunečních paprsků než na jižní svahy, kde taje sníh rychleji. Taky záleží, jak bohatá a dlouhá sněhová nadílka danou zimu byla. Po dlouhé zimě navíc přírodě trvá déle, než se zazelená.

V pozdních odpoledních hodinách jsou v červnu časté bouřky. V polovině června se otevírají horské pastviny a ke konci června horské chaty ve vyšších nadmořských výškách. Některé chaty v nižších nadmořských výškách otevírají už v květnu.

Turistika v červenci v Alpách

V červenci začíná hlavní turistická sezóna. Alpské pastviny i horské chaty jsou otevřené. Pokud chcete zažít divoce rozkvetlé Alpy, je červenec nejlepším obdobím. V červenci vás odpoledne mohou zastihnout bouřky, takže doporučujeme vyrazit na túry co nejdříve ráno. Dny jsou delší a můžete si tak v klidu naplánovat dlouhé túry.

Turistika v srpnu v Alpách

Srpen je nejrušnějším měsícem. “Plněji” je ale především ve střediscích a u horských chat nebo alpských pastvin. Na turistických stezkách se pak už turisté rozmělní po okolí a vy si i v tomhle období užijete klidné výhledy. Počasí je v srpnu ustálenější a bouřky v odpoledních hodinách méně časté.

Turistika v září v Alpách

Září je za nás nejlepším měsícem pro návštěvu Alp (hned poté červenec). Hlavní příval turistů odezněl a tím klesly i sezónní ceny. Počasí je ustálené, obloha jasnější a stále je docela teplo. Navíc se v tomto období konají v některých oblastech Alp tradiční lidové slavnosti Almatriebe, kdy se shání dobytek z pastvin a všichni se slavnostně loučí s končícím létem. Většina horských chat zavírá koncem září, ale některé i v říjnu.

Počasí v Alpách v říjnu je už trochu riskantní. Někdy je teplo, někdy naopak už dost přituhuje. Na druhou stranu máte možnost zažít opravdu daleké výhledy a nádherně zbarvenou alpskou přírodu.

Turistické trasy v Alpách

Turistika v Alpách má několik velkých výhod:

 • stezky jsou dobře udržované a značené
 • každý významnější vrchol má svou horskou chatu, kde skvěle vaří
 • všechny vesnice a městečka jsou dokonale protkaná spolehlivou veřejnou dopravou

Se správným vybavením je turistika v Alpách velmi bezpečná. Můžete tady chodit dny i týdny a nemusíte mít u sebe stan, vařič ani jídlo, a přesto vám nebude nic scházet. Dostatek turistických stezek a horských chat dělá z Alp turisticky nejpřístupnější oblast pro pěší turistiku na světě.

I když jsou tady turistické trasy velmi dobře značené, vždy si stáhněte aplikaci s off-line mapami – například Maps.me. Doporučuju vzít i papírovou mapu, ve které se snadněji zorientujete a můžete si trasu libovolně upravit po cestě. Já mám papírové mapy obecně raději pro každou oblast – přehledně vidím celou trasu i okolí.

Určení obtížnosti turistických tras dle barev: 

Modrá – turistické trasy vhodné i pro začátečníky. 

 • dobře popsané a značené
 • udržované trasy bez hrozby nebezpečí

Červená – turistické trasy vhodné pro zkušenější návštěvníky alpského terénu 

 • cesty mohou být strmé a kamenité; vedou vysokohorským terénem
 • bez nebezpečných míst, ale některá místa můžou být jištěná například ocelovými lany
 • dobře popsané a značené

Černá – trasy nevhodné pro začátečníky

 • náročné horské trasy, většinou dlouhé 
 • výskyt exponovaných a nebezpečných míst
 • velký vliv počasí na schůdnost tras

Kde se ubytovat v Alpách?

Ubytovacích kapacit je v Alpách víc než dostatek. Každý si najde to své. V údolí levné kempy, penziony i hotely s bazénem a úžasnými výhledy, kde se skvěle zabavíte v případě deštivého počasí. My vždy hledáme přes Booking.com, kde je ta nabídka největší. Mrkněte na jejich program Genius, kdy za 2 realizovaná ubytování získáte slevu 10 % na ubytování zaregistrovaná v tomto programu (za 5 ubytování je pak sleva 15 %).

Plánujete vícedenní túru? Ubytujte se v horských chatách po cestě. Ty výhledy a pocit, že jste vysoko v divokých horách, je nezapomenutelný. Zarezervujte si postel předem – většinou emailem, rezervací online přes stránky horské chaty nebo telefonicky (tyto chaty nebývají na rezervačních portálech typu Booking). Chaty včetně kontaktních informací bývají zanesené do aplikací s mapami. Najdete je i na českých mapy.cz (změňte si mapu na turistickou).

Po cestě natrefíte taky na bezobslužné chaty, které obvykle provozují horolezecké kluby. V některých si budete připadat jako v paláci a z některých naopak radši prchnete, jaký čpavý odér se z nich poline.

Divoké kempování je většinou zakázané, ale částečné tolerované. Musíte být diskrétní, nerozdělávat stan v údolí, nezanechat po sobě stopy a sbalit se brzy ráno.

Více o výběru stanu:

Turistika v Alpách: tipy a triky

Plánujte pro úspěšný návrat

 • Svou trasu si pečlivě naplánujte s ohledem na své fyzické možnosti. Nepřeceňujte se, protože tady se to může opravdu vymstít. Berte v potaz nejen dálku, ale taky převýšení (zvlášť, pokud vás pobolívají kolena). Pokud máte strach z výšek, nevybírejte si náročné turistické trasy s ferratami. Je spousta mnohem bezpečnějších stezek, které jsou neméně krásné.
 • Dobře plánujte i s ohledem na počasí. To si raději překontrolujte těsně před cestou. Jednou z nejlepších a nejkomplexnějších aplikací je aplikace a webové stránky Windy.
 • Vyrazte na túru co nejdříve ráno. Klidně před úsvitem. Počasí je ráno obecně stabilnější. Odpoledne jsou častější bouřky (o nich si ještě něco povíme za chvíli).

Bezpečnost a ohleduplnost na prvním místě

 • Držte se stezek a nesestupujte mimo značené trasy.
 • Severní svahy bývají chladnější a drží se tu déle sníh a led. Nezapomeňte si turistické hole a nesmeky na nenáročné trasy nebo mačky do náročnějších, strmějších oblastí.
 • Nezapomeňte si zabalit dostatek oblečení, i když je v údolí 30 stupňů. Pár set výškových metrů a budete oblékat péřovou bundu.
 • Pokud po cestě začne sněžit, otočte se. Nestoupejte výš. Může vás chytnou sněhová vánice, která rychle zakryje stopy a značení a vy nenajdete cestu zpět.
 • Použijte lanovku, díky které v mžiku překonáte několik set nudnějších výškových metrů.
 • Věděli jste, že se papírový kapesníček rozkládá 5 měsíců a šlupka od banánu ještě déle? O nedopalcích a dalších odpadcích, které běžně turisté zanechávají v lese, ani nemluvě. Chovejme se k přírodě s úctou a odnesme si z lesa vše, co jsme tam donesli. Dopřejme domov lesní zvěři a rostlinám a přírodu budoucím generacím.

Alpské krávy nejsou atrakce

Pro alpské pastviny je typický volně pasoucí se dobytek, kozy, ovce, koně a osli. Nerušte je, nefoťte, nekrmte a nechtějte se s nimi mazlit. Existuje mnoho případů, kdy kolemjdoucí zvíře vyprovokovali a neskončilo to vůbec dobře.

Projděte rychle, tiše a v dostatečné vzdálenosti. Používejte branky a pejsky mějte na vodítku.

Hotovost s sebou

Přibalte si hotovost, protože některé horské chaty nepřijímají karty. Platit se dá ve většině alpských zemí eury, jen ve Švýcarsku dávají přednost frankům.

Jídlo po cestě

Celé Alpy jsou dokonale protkané horskými chatami a alpskými pastvinami (na Slovinsku je to o něco míň). Chaty pro alpské pastviny (Alm, Alp, Malga, Baita) najdete v nižších polohách. Nabídnou vám domácí jídlo a pití a vlastní sýr, jogurt nebo podmáslí.

Horské chaty (Hütte, Rifugio, Koča, Cappana, Refuge) najdete běžně v nadmořských výškách 2500 – 3000 metrů. Většinou tu vaří pravdu chutně a navíc vás tu i ubytují (rezervujte předem). Bývají otevřené od konce června do září. V nižších polohách od poloviny/konce května do října.

Co když mě chytne po cestě bouřka?

Bouřku v horách nechce zažít asi nikdo z nás. Pokud se tak stalo a aplikace vám bouřku dopředu neoznámila, držte se několika pravidel:

 • V nebezpečí jste ve chvíli, kdy uslyšíte hromy. A je úplně jedno, že obloha nad vámi je jako vymetená.
 • Sestupte z hřebenů a jiných vyvýšených míst.
 • Najděte si úkryt – auto s pevnou střechou a plně uzavřená budova s elektrikou a vodovodním potrubím. Částečně otevřené stavby, přístřešky, stany apod. nejsou bezpečné.
 • Pokud v okolí není úkryt, snažte se sestoupat co nejrychleji do údolí.
 • Jste ve větší skupině? Rozestupte se alespoň 30 metrů od sebe.
 • Vyhněte se izolovaným stromům a vysokým předmětům.
 • Turistické hole a jiné kovové předměty umístěte minimálně 30 m dál.
 • Skrčte se na zem s váhou na chodidlech, chodidla u sebe, hlavou sklopte a uši zakryjte. Nelehejte si!

Vybavení na turistiku v Alpách

Před každou túrou vždy musíte předem myslet na svou bezpečnost a pohodlí. Vybavení přizpůsobit počasí, terénu a délce túry. Čekají vás různé nadmořské výšky a v horách se počasí mění častěji než česká vláda.

Níže najdete naše tipy, co si balíme téměř na každou túru. 

Výběr správného vybavení do Alp

Před každou túrou si položíme několik otázek: 

 • Jaká je předpověď počasí? Nehrozí bouřky? 
 • Jak je trasa dlouhá a náročná? 
 • Je po cestě pitná voda? Studánky nebo horské chaty, kde se můžeme zároveň najíst? 
 • Jaké oblečení a boty budeme potřebovat? 

Náš seznam na turistiku v Alpách

Batoh

Zainvestovat do dobrého turistického batohu se vám vyplatí. Především záda vám poděkují. Když ne hned, tak o pár let později určitě. 

Na denní turistiku vybírejte batohy s objemem 20-35 l, kam vměstnáte vše potřebné. Správný batoh by měl mít polstrovaná záda, bederní pás, který pomůže zatížit boky a ulevit ramenům, a hrudní popruh zabraňující posouvání batohu při chůzi. 

Dlouhodobě mezi špičky patří značky Osprey a Deuter. Pokud hledáte něco levnějšího a jste ochotní trochu slevit z požadavků, zkuste batohy od Decathlonu.

Obuv

Sáhněte po lehkých/nízkých turistických botách, pokud vás čeká nenáročná nebo středně náročná túra. Na podobné túry si můžete vybrat i barefoot nebo běžecké boty. Mám zkušenost, že se dobře přizpůsobí terénu, protože jsou měkčí a lépe cítíte povrch (na druhou stranu podrážka víc klouže). Pokud jste na podobné boty zvyklí, bude se vám v nich chodit příjemněji, než v tvrdších turistických botách. Vyšší botu typu B/C se silnou podrážkou zvolte do náročných, horolezeckých terénů.

Turistické ponožky

Nepodceňujte sílu turistických ponožek 😃. Díky nim můžete docela dobře eliminovat vznik puchýřů. Skvělé jsou turistické ponožky z merino vlny, které využijete celoročně. Nebo na léto polyester, který dobře odvádí pot. Bavlna vhodná není, protože trvá dlouho, než uschne.

Ponožky by měly dobře sedět a klidně být o něco menší, aby vám pomohly od vzniku puchýřů.

Oblečení

Vždy předem mrkněte na předpověď, ať aspoň přibližně víte, na co se připravit. Potřebujete rychleschnoucí základní vrstvu, která je lehká a dobře odvádí pot. Na to přijde hřejivá střední vrstva. Mikina nebo vesta z fleece, který zároveň dobře schne. Pro případ deště přibalte pláštěnku nebo lehkou nepromokavou bundu. Péřová bunda je taky skvělá volba, protože je lehká a dobře sbalitelná. 

Na delší túry si přibalte triko navíc. Přijde vhod, až vystoupáte několik set výškových metrů. Ve zpoceném oblečení byste se mohli při sestupu rychle nachladit.

V létě nezapomeňte na kšiltovku nebo klobouček a v chladnějším počasí rukavice a čepici (nebo do vyšších nadmořských výšek, kde vás může zastihnout sníh i v létě). 

Trekingové hole

Trekingové hole pomáhají snížit tlak na kolena, poskytují větší sílu a pomáhají udržovat rovnováhu. Ve vyšších nadmořských výškách i v létě najdete zledovatělá nebo sněhová pole, kde jsou turistické hole k nezaplacení. Hole by měly být nastavitelné, takže když je držíte pohodlně a špičky holí se dotýkají země, vaše lokty jsou ohnuté pod úhlem 90 stupňů. Do kopce si je pak můžete o něco zkrátit a z kopce nebo ve sněhu naopak o trochu prodloužit.

Ke špičce patří turistické hole od americké značky Black Diamond. Na běžnou nenáročnou turistiku si postačíte i s levnějšími, ale kvalitními modely turistických holí.

Nesmeky

Pokud plánujete vyrazit do vyšších poloh nebo jedete za turistikou zkraje jara, mohou se na řadě míst vyskytovat zledovatělé plochy, na které se vám budou hodit nesmeky. Skvělé jsou řemínkové, které pokryjí celou podrážku. Na řadu míst vám ale bohatě postačí pořádný vzorek na botách. Nesmeky využijete i v zimě na našich horách.

Voda 

Voda je jednou z nejdůležitějších položek. Zvlášť v horách, kde neustále stoupáte, klesáte, potíte se. Dehydratace přijde raz dva. Mně navíc při větších změnách nadmořské výšky zalehávají uši a na to pár loků vody obratem pomůže.

Nám se osvědčila Zdravá láhev, která neobsahuje ftaláty, změkčovadla a jiné toxické látky a je extra odolná proti plísním.

Skvělou možností je láhev s filtrem. Dolít si pak můžete prakticky kdekoliv – třeba v lesním potoce. Nebo kapky pro dezinfekci vody. Stojí kolem 250 Kč a vydrží na 60 l vody. Jen kápnete a zahubíte všechny bakterie.

Jídlo

Výdej energie při horské turistice je obrovský. Pořádná svačina je základ. Pokud chcete mít batoh co nejlehčí, berte energetické tyčinky, oříšky a čokoládu. Výhodou Alp je dostupnost horských chat, kde se můžete při cestě pořádně najíst. Většinou vaří opravdu výborná domácí jídla.

Ochrana proti sluníčku a hmyzu

Sluneční brýle jsou neodmyslitelný parťák pro vaše oči. Chrání před ultrafialovým zářením, které na očích může napáchat pořádné krátkodobé i dlouhodobé nepříjemnosti.

Vybírejte sluneční brýle s nejvyšší ochranou 400 a slunečním filtrem S3 (na ledovec S4). Skvělou vychytávkou jsou sluneční brýle s polarizačním filtrem, díky kterému své oči méně namáháte – hory z vápence a dolomitu odrážejí světlo jako sníh, takže vaše oči dostávají bez polarizace dost zabrat.

Z opalovacích krémů saháme po fyzikálních opalovacích krémech, které škodlivé paprsky odrážejí a nepronikají do kůže na rozdíl od běžnějších chemických opalovacích krémů. Dobrou zkušenost máme s opalováky od Alphanovy

Přírodní variantu volíme i v případě repelentu. Je stejně účinný a neobsahuje škodlivý pesticid DEET.   

Papírová mapa

Není nad papírovou mapu, která vás nikdy nenechá ve štychu. S kompasem je to dokonalé kombo, které pomůže, když se ztratíte. Spoléhat se jenom na telefon v horském terénu často nestačí. 

Malá lékárnička

Bezpečnost je vždy na prvním místě. Malá lékárnička skoro nic neváží, ale pomůže při puchýřích a drobných poraněních. Pokud trpíváte na křeče, přibalte si hořčík.

Solární powerbanka

Solární powerbanka je fajn vychytávka, díky které budete mít telefon i foťák neustále nabitý. Nemusíte řešit nabíjení po cestě. Většinou je dostatek slunečního svitu, takže se vám solární powerbanka nabije daleko víc, než vůbec potřebujete.

Další tipy, co si sbalit na cesty, najdete v těchto článcích:

Kvalitní cestovní pojištění

Jakýkoliv úraz se může v Alpách pěkně prodražit. Nepodceňujte pořádné cestovní pojištění. Kontrolujte, zda vaše cestovní pojištění obsahuje i vysokohorskou turistiku. S tímto odkazem budete mít cestovní pojištění s 50 % slevou.

Kam vyrazit za turistikou v Alpách?


Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
5 1 vote
Líbil se vám článek?
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top