TURISTIKA V ALPÁCH

 

 

Turistika v Alpách bude doslova ráj pro každého milovníka přírody. Alpské trasy vedou přes kvetoucí pastviny, kolem dřevěných horských chat až po ostré štíty, kde zažijete dechberoucí výhledy. Evropské Alpy jsou jedno z těch míst, které když jednou navštívíte, nebudete mít potřebu jezdit někam jinam. Tady totiž najdete vše.

Kdy navštívit Alpy?

Přemýšlíte, kdy do Alp vyrazit za pěší turistikou? Kdy si užijete ty nejlepší turistické trasy, aniž by jste se po cestě museli brodit metry sněhu? Kdy to tu kvete o sto šest nebo kdy jsou ty výhledy nejlepší?

Sezóna pro turistiku v Alpách je oproti turistice v ČR relativně krátká – od května do října, ale to hlavní období nastává v období červen – září, kdy je taky otevřená většina horských chat.

Turistika v červnu v Alpách

Řada turistických stezek je schůdná už v červnu. Vybírejte ale spíš nižší nadmořské výšky. V těch vyšších od 1900 metrů nad mořem můžete ještě na řadě míst potkat sněhová pole a zledovatělé plochy. Především na severních svazích, kam dopadá méně slunečních paprsků než na jižní svahy, kde taje sníh rychleji. Taky záleží, jak bohatá a dlouhá sněhová nadílka danou zimu byla. Po dlouhé zimě navíc přírodě trvá déle, než se zazelená.

V pozdních odpoledních hodinách jsou v červnu časté bouřky. V polovině června se otevírají horské pastviny a ke konci června horské chaty ve vyšších nadmořských výškách. Některé chaty v nižších nadmořských výškách otevírají už v květnu.

Turistika v červenci v Alpách

V červenci začíná hlavní turistická sezóna. Alpské pastviny i horské chaty jsou otevřené. Pokud chcete zažít divoce rozkvetlé Alpy, je červenec nejlepším obdobím. V červenci vás odpoledne mohou zastihnout bouřky, takže doporučujeme vyrazit na túry co nejdříve ráno. Dny jsou delší a můžete si tak v klidu naplánovat dlouhé túry.

Turistika v srpnu v Alpách

Srpen je nejrušnějším měsícem. “Plněji” je ale především ve střediscích a u horských chat nebo alpských pastvin. Na turistických stezkách se pak už turisté rozmělní po okolí a vy si i v tomhle období užijete klidné výhledy. Počasí je v srpnu ustálenější a bouřky v odpoledních hodinách méně časté.

Turistika v září v Alpách

Září je za nás nejlepším měsícem pro návštěvu Alp (hned poté červenec). Hlavní příval turistů odezněl a tím klesly i sezónní ceny. Počasí je ustálené, obloha jasnější a stále je docela teplo. Navíc se v tomto období konají v některých oblastech Alp tradiční lidové slavnosti Almatriebe, kdy se shání dobytek z pastvin a všichni se slavnostně loučí s končícím létem. Většina horských chat zavírá koncem září, ale některé i v říjnu.

Počasí v Alpách v říjnu je už trochu riskantní. Někdy je teplo, někdy naopak už dost přituhuje. Na druhou stranu máte možnost zažít opravdu daleké výhledy a nádherně zbarvenou alpskou přírodu.

Turistické trasy v Alpách

Turistika v Alpách má několik velkých výhod:

  • stezky jsou dobře značené a udržované
  • každý významnější vrchol má svou horskou chatu, kde skvěle vaří
  • všechny vesnice a městečka jsou dokonale protkaná spolehlivou veřejnou dopravou

Se správným vybavením je turistika v Alpách velmi bezpečná. Můžete tady chodit dny i týdny a nemusíte mít u sebe stan, vařič ani jídlo, a přesto vám nebude nic scházet. Dostatek turistických stezek a horských chat dělá z Alp turisticky nejpřístupnější oblast pro pěší turistiku na světě.

I když jsou tady turistické trasy velmi dobře značené, vždy si stáhněte aplikaci s off-line mapami – například Maps.me. Doporučuju vzít i papírovou mapu, ve které se snadněji zorientujete a můžete si trasu libovolně upravit po cestě. Já mám papírové mapy obecně raději pro každou oblast – přehledně vidím celou trasu i okolí.

Jak se značí obtížnost turistických tras dle barev?

Modrá – nenáročné trasy vhodné pro začátečníky

  • dobře značené, kde vám nehrozí nebezpečí

Červená – náročnější trasy vhodné pro zkušenější turisty, kteří už mají v alpském terénu jistější nohu

  • cesty vedou vysokohorským terénem a mohou být štěrkovité a strmé
  • některá místa mohou být jištěná ocelovými lany a podobnými bezpečnostními prvky
  • trasy jsou dobře značené a popsané

Černá – turistické trasy nevhodné pro začáteční turisty

  • náročné horské trasy, často dlouhé 
  • výskyt nebezpečných a exponovaných míst
  • velký vliv počasí na schůdnost tras

Kde se ubytovat v Alpách?

Alpy jsou turisticky oblíbeným místem, s čímž jde ruku v ruce i nabídka ubytování, která je tady široká. Od levných kempů po penziony nebo luxusní hotely s výhledem na hory. Doporučuju hledat přes Booking.com. Světovém vyhledávači s nejširší nabídkou ubytování. S programem Genius získáte za 2 uskutečněná ubytování slevu 10 % na další ubytování zaregistrované v tomto programu. Za další 3 uskutečněná ubytování se pak sleva zvyšuje na 15 %.

Plánujete vícedenní túru? Ubytujte se v horských chatách po cestě. Ty výhledy a pocit, že jste vysoko v divokých horách, je nezapomenutelný. Zarezervujte si postel předem – většinou emailem, rezervací online přes stránky horské chaty nebo telefonicky (tyto chaty nebývají na rezervačních portálech typu Booking). Chaty včetně kontaktních informací bývají zanesené do aplikací s mapami. Najdete je i na českých mapy.cz (změňte si mapu na turistickou).

Po cestě natrefíte taky na bezobslužné chaty, které obvykle provozují horolezecké kluby. V některých si budete připadat jako v paláci a z některých naopak radši prchnete, jaký čpavý odér se z nich poline.

Divoké kempování je většinou zakázané, ale částečné tolerované. Musíte být diskrétní, nerozdělávat stan v údolí, nezanechat po sobě stopy a sbalit se brzy ráno.

Více o výběru stanu:

Turistika v Alpách: tipy a triky

Plánujte pro úspěšný návrat

  • Svou trasu si pečlivě naplánujte s ohledem na své fyzické možnosti. Nepřeceňujte se, protože tady se to může opravdu vymstít. Berte v potaz dálku i převýšení (zvlášť, pokud vás pobolívají kolena). Pokud máte strach z výšek, nevybírejte si náročné turistické trasy s ferratami. Je spousta mnohem bezpečnějších stezek, které jsou neméně krásné.
  • Vyrazte na túru co nejdříve ráno. Klidně před úsvitem. Počasí je ráno obecně stabilnější. Odpoledne jsou častější bouřky (o nich si ještě něco povíme za chvíli).

Bezpečnost a ohleduplnost na prvním místě

  • Držte se stezek a zvlášť v národních parcích a chráněných oblastech nesestupujte ze značených tras.
  • Severní svahy bývají chladnější a drží se tu déle led a sníh. Nezapomeňte si turistické hole a nesmeky na nenáročné trasy nebo mačky do náročnějších, strmějších oblastí.
  • Nezapomeňte si zabalit dostatek oblečení, i když je v údolí 30 stupňů. Pár set výškových metrů a budete oblékat péřovou bundu.
  • Pokud po cestě začne sněžit, vraťte se. Může vás chytnout vánice, která zakryje značení a stezky a vy nenajdete cestu zpět.
  • Použijte lanovku, díky které v mžiku překonáte několik set nudnějších výškových metrů.
  • Važme si přírody a chovejme se k ní s úctou. Občas je mi smutno z toho, co vše dokáží lidi v lese napáchat. Všude papírové kapesníčky, nedopalky a jiné odpadky. I obyčejný papírový kapesníček se rozkládá 5 měsíců a slupka od banánu ještě déle. Odnesme si vše a nic v přírodě nenechávejme.

Alpské krávy nejsou atrakce

Pro alpské pastviny je typický volně pasoucí se dobytek, kozy, ovce, koně a osli. Nerušte je, nefoťte, nekrmte a nechtějte se s nimi mazlit. Existuje mnoho případů, kdy kolemjdoucí zvíře vyprovokovali a neskončilo to vůbec dobře.

Projděte rychle, tiše a v dostatečné vzdálenosti. Používejte branky a pejsky mějte na vodítku.

Hotovost s sebou

Přibalte si hotovost, protože některé horské chaty nepřijímají karty. Platit se dá ve většině alpských zemí eury, jen ve Švýcarsku dávají přednost frankům.

Jídlo po cestě

Celé Alpy jsou dokonale protkané horskými chatami a alpskými pastvinami (na Slovinsku je to o něco míň). Chaty pro alpské pastviny (Alm, Alp, Malga, Baita) najdete v nižších polohách. Nabídnou vám domácí jídlo a pití a vlastní sýr, jogurt nebo podmáslí.

Horské chaty (Hütte, Rifugio, Koča, Cappana, Refuge) najdete běžně v nadmořských výškách 2500 – 3000 metrů. Většinou tu vaří pravdu chutně a navíc vás tu i ubytují (rezervujte předem). Bývají otevřené od konce června do září. V nižších polohách od poloviny/konce května do října.

Jak se zachovat při bouřce?

Pokud vám dopředu aplikace na počasí neoznámila bouřku a ta se teď blíží, držte se těchto pravidel:

  • Nebezpečí nastává ve chvíli, kdy uslyšíte hromy. A je jedno, zda je nad vámi nebe plné mraků nebo vymeteno.
  • Sestupte co nejrychleji z vyvýšených míst a najděte si úkryt – plně uzavřená budova s elektrikou a vodovodním potrubím nebo auto s pevnou střechou. Bezpečné nejsou částečně otevřené stavby, stany, přístřešky apod.
  • Nenašli jste úkryt? Snažte se co nejrychleji sestoupit do údolí. Pokud je vás víc, rozestupte se minimálně 30 metrů od sebe.
  • Držte se dál od izolovaných stromů a vysokých předmětů.
  • Pokud s sebou máte turistické hole, položte je alespoň 30 metrů od sebe.
  • Klekněte si na zem, přeneste váhu na chodidla, hlavu sklopte a uši zakryjte. Nelehejte si!

Vybavení na turistiku v Alpách

Správné vybavení vás pomáhá ochránit na cestě a cítit se pohodlně. Zvlášť v horském terénu je pohodlí a bezpečí k nezaplacení, protože vás čekají různé nadmořské výšky a počasí se tady mění častěji než česká vláda. Vybavte se dle počasí, terénu a délky túry.

Níže najdete naše tipy, co si balíme téměř na každou túru. 

Výběr správného vybavení do Alp

Před každou túrou si položíme několik otázek: 

  • Jaké počasí hlásí aplikace? Jaká je pravděpodobnost bouřek?
  • Jak je trasa náročná a dlouhá?  
  • Musíme si brát vlastní vodu nebo jsou po cestě studánky nebo horské chaty, kde se zároveň můžeme najíst?
  • Jaké teploty hlásí aplikace? Do jakých výšek budeme stoupat a máme si proto přibalit další vrstvy?

Náš seznam na turistiku v Alpách

Batoh

Tak dlouho jsem se škrtila, než jsem zainvestovala do pořádného batohu. Měla jsem za to, že všechny batohy odvedou stejnou službu. Není to tak. Z nekvalitního batohu za pár stovek vás bolí záda, potíte se a prostě nesedí, jak má. To se vám u dobrého turistického batohu nestane. Navíc jsou to držáky, které vám vydrží léta.

Na denní turistiku stačí batohy s objemem 20-35 l, kam se vám vejde vše potřebné. Kontrolujte, zda má batoh polstrovaná záda, ramenní popruhy a bederní pás. U objemnějších batohů je důležitý taky hrudní popruh, který zabraňuje posouvání batohu při chůzi.

Mezi batohové špičky patří dlouhodobě značky Osprey a Deuter. Málokdy se stane, že byste v této cenové relaci narazili na nekvalitní batoh. Zvlášť, pokud objednáváte od ověřených prodejců.

Obuv

Čeká vás nenáročná nebo středně náročná túra? Sáhněte po nízkých turistických botách. Jestli jste zvyklí na barefoot boty nebo běžecké boty, do lehčích terénů se nám taky osvědčili, protože lépe cítíte povrch. Musíte ale počítat s tím, že podrážka víc klouže.

Do horolezeckých terénů to chce vyšší botu typu B/C, kde se kotník ani nehne.

Turistické ponožky

Nepodceňujme sílu turistických ponožek ?. Pomáhají eliminovat vznik puchýřů. Asi každý z nás to zažil a ví, jak taková drobnost dokáže znepříjemnit cestu. V létě dobře odvádí pot ponožky z polyesteru. Ponožky z merino vlny jsou skvělé celoročně. Ponožky klidně berte o číslo menší. Musí pěkně sedět na noze, aby nedaly puchýřům šanci.

Oblečení

Na turistiku do hor je dobré vrstvit. Základní vrstva by měla být lehká a dobře odvádět pot. Po základní vrstvě přijde hřejivá střední vrstva – mikina nebo vesta z fleece. Ten nejen hřeje, ale zároveň dobře schne. Vrchní vrstva se odvíjí dle počasí. Do chladnějšího počasí je skvělá péřová bunda. Je lehká a snadno sbalitelná. Hrozí déšť? Přibalte si lehkou nepromokavou bundu nebo pláštěnku.

Na delší túry si přibalte triko navíc. Přijde vhod, až vystoupáte několik set výškových metrů. Ve zpoceném oblečení byste se mohli při sestupu rychle nachladit.

V létě nezapomeňte na kšiltovku nebo klobouček a v chladnějším počasí rukavice a čepici (nebo do vyšších nadmořských výšek, kde vás může zastihnout sníh i v létě). 

Trekingové hole

Trekingové hole snižují tlak na kolena, poskytují větší oporu a pomáhají udržovat rovnováhu. Ve vyšších nadmořských výškách i v létě najdete zledovatělá nebo sněhová pole, kde jsou turistické hole k nezaplacení. Hole by měly být nastavitelné. To vám umožní přizpůsobit se aktuálnímu terénu – zkrátit hole do kopce nebo naopak ve sněhu a z kopce o něco prodloužit.

Nesmeky

Pokud plánujete vyrazit do vyšších poloh nebo jedete za turistikou zkraje jara, mohou se na řadě míst vyskytovat zledovatělé plochy, na které se vám budou hodit nesmeky. Skvělé jsou řemínkové, které pokryjí celou podrážku. Na řadu míst vám ale bohatě postačí pořádný vzorek na botách. Nesmeky využijete i v zimě na našich horách.

Voda 

Voda je základ. Zvlášť v terénu, kde neustále stoupáte, pak zase klesáte a potíte se. Mně například při změně nadmořské výšky zalehávají uši. Stačí pár loků vody a tlak se vyrovná.

Láhev by neměla obsahovat ftaláty, změkčovadla a jiné toxické látky. Nevhodné jsou klasické PET lahve. Nám se osvědčily Zdravé láhve, které jsou odolné proti plísním a jsou překvapivě levné.

Pokud si chcete dolít prakticky kdekoliv, mrkněte po lahvi s filtrem nebo kapkách pro dezinfekci vody.

Jídlo

Nejlepší svačinky na turistiku jsou energetické tyčinky, oříšky, čokoláda (právě proto miluju pěší turistiku ?), obložená houska, tvrdé kusy ovoce a zeleniny. Horské chaty jsou v Alpách na každém kroku. Často vaří opravdu výborná domácí jídla.

Ochrana proti sluníčku a hmyzu

V horách je sluníčko neúprosné. Nezapomeňte si sluneční brýle. Nejlépe s nejvyšší ochranou 400 a slunečním filtrem S3 (na ledovec S4). Pokud nechcete mhouřit oči do odrážejícího se světla (sníh, hory z vápence), mrkněte po slunečných brýlích s polarizačním filtrem.

Oči máme vyřešené a teď to chce ještě ochránit pokožku. Vybrat si můžete mezi chemickými a fyzikálními opalovacími krémy – proč dáváme přednost těm fyzikálním kvůli našemu zdraví a ochraně přírody jsem psala v článku o opalovacích krémech.

Po přírodní variantě saháme i v případě repelentu, protože neobsahuje škodlivý pesticid.

Papírová mapa

Není nad papír, když jde o mapu. Nikdy se nevybije nebo neztratí signál.

Malá lékárnička

Na delší túry doporučuju přibalit i malou lékárničku na puchýře, drobná poranění apod. Hodí se i hořčík na křeče.

Solární powerbanka

Fotíte na cestách o sto šest a po pár hodinách už máte téměř vybitý telefon? Fajn vychytávkou je solární powerbanka, se kterou nemusíte řešit nabíjení po cestě. A nebojte, slunečního svitu je většinou dostatek na to, aby se powerbanka nabila víc, než je potřeba.

Další tipy, co si sbalit na cesty, najdete v těchto článcích:

Kvalitní cestovní pojištění

Jakýkoliv úraz se může v Alpách pěkně prodražit. Nepodceňujte pořádné cestovní pojištění. Kontrolujte, zda vaše cestovní pojištění obsahuje i vysokohorskou turistiku. S tímto odkazem budete mít cestovní pojištění s 50 % slevou.

Kam vyrazit za turistikou v Alpách?


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *