Plánujete vidět Londýn a přemýšlíte, co navštívit v Londýně? Podívejte se na našich 33 tipů na památky, přehled vstupného a otevírací doby a kde koupit vstupenky na památky v Londýně.
Dnes si ukážeme ty nejlepší věci a zajímavosti, co vidět v Londýně v Anglii pro sestavení perfektního itineráře. Přiložíme taky mapu, abyste si svou cestu do Londýně mohli naplánovat snadno a rychle.
- Londýn
- Nejkrásnější místa, co navštívit v Londýně
- 1. London Eye
- 2. Tower of London
- 3. Tower Bridge
- 4. Warner Bros. Studio Tour London
- 5. Buckinghamský palác
- 6. Westminsterský palác a Big Ben
- 7. Westminsterské opatství
- 8. Trafalgar Square
- 9. Národní galerie
- 10. Výhled z The Shard
- 11. Covent Garden Market
- 12. Piccadilly Circus
- 13. Chinatown
- 14. Soho
- 15. Oxford Street a Regent Street
- 16. City of London
- 17. Camden Market
- 18. Kew Gardens
- 19. Canary Wharf
- 20. Britské muzeum
- 21. Katedrála svatého Pavla
- 22. Tate Modern
- 23. Borough Market
- 24. Hyde park
- 25. Science Museum
- 26. Přírodopisné muzeum
- 27. Victoria & Albert Museum
- 28. Sky Garden
- 29. Regent's Park
- 30. Shoreditch a Brick Lane
- 31. Greenwich
- 32. Imperial War Museum
- 33. Hrad Windsor
- Kde se ubytovat v Londýně
- Jak ušetřit v Londýně za vstupné do památek
- Co navštívit v Londýně: MAPA
- Více informací o Londýně
- Co navštívit v Londýně: nejčastější otázky
Londýn
Londýn je jedno z nejrozmanitějších měst na světě, kde každá čtvrť má svou jedinečnou atmosféru. Je to město s bohatou historií, která sahá až do roku 50 n. l., kdy Londýn založili Římané.
Původ názvu Londýn pochází ze starověkého keltského slova Londinous, v překladu “být odvážný”.
V Londýně se pokocháte světoznámým uměním a vaše chuťové pohárky se zaradují při ochutnávání specialit z celého světa.
Londýn je město plné svěžích parků a zeleně. Jen královských parků je tu celkem 8. Má tolik stromů na čtvereční míli, že OSN klasifikovala Londýn jako “les”.
☞ Plánujete návštěvu více placených atrakcí (London Eye, Tower of London, Tower Bridge, Westminster Abbey, The Shard, Kew Gardens nebo například hrad Windsor)? Podívejte se, zda vám nepřinese úsporu turistická karta London Pass, se kterou můžete ušetřit značnou částku (odkaz se otevře v novém okně).
Nejkrásnější místa, co navštívit v Londýně
Co vidět v Londýně? Podívejte se na našich 33 tipů na nejkrásnější místa v Londýně – od památek, muzeí, mrakodrapů až po parky a trhy.
Pro snadnější naplánování itineráře jsme vytvořili 5-denní itinerář, kam v Londýně. Máte méně času? Zde je itinerář pro Londýn na 3 dny nebo dokonce Londýn na jeden den, pokud máte ještě méně času.
1. London Eye
Když se řekne Londýn, je to právě London Eye, které se vybaví spoustě návštěvníků. Ikonická atrakce, odkud si užijete jedny z nejlepších výhledů na město.
London Eye se nachází na jižním břehu Temže, jen 5 minut od Westminsterského paláce. I když má Budapešť nebo Dubaj své ruské kolo, to v Londýně je nejznámější a se svými 135 metry nejvyšší.
Od svého otevření v roce 2000 u příležitosti oslav milénia se stalo jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí Londýna.
Symbolizuje modernost a inovaci v kontrastu se starobylými památkami města. Každá z 32 klimatizovaných kapslí představuje jednu z londýnských čtvrtí. Ty jsou očíslované jsou od 1 do 33. Z pověrčivosti chybí číslo 13.
Při pohledu na ruské kolo si možná všimnete, že jedna z kapsulí je červená. Na počest 60. výročí korunovace královny Alžběty II. byla v roce 2013 jedna z kapslí pojmenována Coronation Capsule a zbarvena do červena, aby byla snadno rozeznatelná mezi ostatními.
Jedna jízda trvá 30 minut, takže máte dostatek času pro pokochání se okolím.
Otevírací doba a vstupné na London Eye
London Eye je přístupný denně v čase 11:00-18:00 v zimě a 10:00-20:30 v létě. V zimě bývá část ledna a února zcela uzavřené z důvodu údržby.
Vstupné na London Eye není nejlevnější. Pokud chcete zažít jeden z nejkrásnějších pohledů na Londýn, stojí to ale za to. Vstupné se liší podle dne a času, kdy London Eye navštívíte. Na místě je vstupné výrazně dražší (45 liber).
☞ Jak ušetřit za vstup a přeskočit fronty na London Eye: Londýnské oko je jednou z nejoblíbenějších památek v Londýně a tvoří se tu dlouhé fronty. Navíc jsou vstupenky na místě výrazně dražší. Ušetřete rezervací vstupenek předem.
2. Tower of London
Pokračujeme dál na východ, kde s mrakodrapy kontrastuje Tower of London. Pokud vás zajímá historie, Tower of London by určitě měl být na vašem seznamu, co navštívit v Londýně. Součástí areálu je Bílá věž, kterou nechal postavit Vilém Dobyvatel.
Tower of London je jedním z nejlepších symbolů dlouhé a rozmanité historie Londýna a domov slavných korunovačních klenotů Anglie. Byl součástí dobytí Anglie Normany (Norman Conquest) a od 16. do 20. století sloužil jako věznice. Jedním z nejslavnějších vězňů byl na konci 2. světové války zástupce Hitlera Rudolf Hess.
Mimo pandemii sem zavítá ročně na 2 miliony turistů a patří tak k nejnavštěvovanějším památkám v Londýně.
Při své návštěvě si nenechte ujít královskou zbrojnici, kde uvidíte dvě brnění Jindřicha VIII. Jedno, které nosil jako štíhlý mladý muž a druhé, kdy už byl jako král kulatější.
Můžete se projít po horní části vnitřních zdí pevnosti nebo se podívat na interaktivní ukázky různých britských panovníků.
Oblíbené je taky hledání 6 havranů na věži, kteří pevnost střeží už od vlády Karla II. Legenda říká, že pokud havrani opustí pevnost, Anglii postihne velká pohroma a monarchie padne. Angličané to ale nenechali jen tak a havranům křídla pro jistotu přistřihli. Druhou pojistkou jsou náhradní havrani, které chovají místní úřady.
Otevírací doba a vstupné do Tower of London
Otevírací doba se liší dle období. V zimě je otevřeno denně 10:00-17:00 a čas se s blížícím se létem postupně prodlužuje.
Vstup do Tower of London vyjde na 33,60 £ pro dospělé 18-64 let, 16,80 £ pro děti 5-15 let, 26,80 £ pro studenty nad 16 let, seniory 65+ a ZTP.
☞ Jak přeskočit fronty: Tower of London je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Londýně. Vstupenky se kupují zvlášť naproti hradu, takže rezervací vstupenek předem přeskočíte frontu na lístky. Přesto doporučuji přijít hned na otevírací dobu, protože později se tvoří dlouhé fronty na korunovační klenoty.
3. Tower Bridge
Tower Bridge, ikonický symbol Londýna, je visutý most, který překračuje řeku Temži poblíž londýnského Toweru. Toto mistrovské dílo viktoriánské éry, dokončené v roce 1894, je známé svými charakteristickými věžemi a jedinečnou schopností zvedat baskule (pohyblivé části mostu), aby mohly proplouvat vysoké lodě.
A co víc, Tower Bridge je otevřený veřejnosti a za nás můžeme prohlídku vřele doporučit. Vstup do mostu se nachází ve věži blíž k Tower of London – odtud vystoupáte po velmi krátké bezpečnostní prohlídce do jedné z věží. Po cestě se dozvíte více informací o Tower Bridge.
Jednou z hlavních atrakcí je částečně prosklená podlaha v mostě, který propojuje obě věže. Navíc si z mostu užijete skvělý výhled na Londýn. Jsou tu taky okénka pro ty, kteří si chtějí udělat fotku z Tower Bridge. Pro prohlídce věží prohlídka pokračuje návštěvou strojovny, kde na vlastní oči uvidíte, jak celý mechanismus mostu funguje.
S mostem se pojí hrdinský čin řidiče autobusu z roku 1952. Albert Gunter řídil autobus plný lidí po Tower Bridge, když se most začal zvedat. Vše se odehrávalo tak rychle, že nebylo možné autobus zastavit. Řidič naopak zrychlil a autobusem přeskočil 3,3 metrů a úspěšně se dostal na druhou stranu.
Občas někteří lidé zaměňují Tower Bridge s London Bridge. Ve skutečnosti se ale jedná o zcela odlišné mosty. London Bridge se nachází blíž do centra u Borough Market a ve skutečnosti je docela obyčejný.
Otevírací doba a vstupné do Tower Bridge
Věže můžete navštívit denně v čase 9:30-18:00 (poslední vstup hodinu před). Vstupné je pro 16-59 let 12,30 £ a děti 5-15 let 6,20 £. Vstupenky získáte kliknutím zde.
4. Warner Bros. Studio Tour London
Milujete Harryho Pottera? Kousek za Londýnem se nachází Warner Bros. Studio Tour London, kde se Harry Potter natáčel.
☞ Upozornění: Vstupenky je nutné rezervovat předem. Bývají vyprodané i týdny dopředu, proto je potřeba rezervovat s dostatečným předstihem. Zde najdete vstupenky se zajištěnou dopravou tam a zpět.
Uvidíte například Bradavický expres, Brumbálovu kancelář nebo Zakázaný les. Vyzkoušíte spoustu kostýmů, zábavných aktivit a filmových efektů, jako je například virtuální jízda na koštěti.
Studia Harryho Pottera se nachází v Leavesdenu severně od Londýna. První možností je koupit si samostatnou vstupenku a dopravit se do Leavesdenu sami. Pojedete vlakem a následně přestoupíte na autobus, který sváží návštěvníky přímo do studií Warner Bross.
Druhou a jednodušší možností je koupit si vstupenky se zajištěnou dopravou. Autobus vyjíždí z centra Londýna.
Fanouškům Harryho Pottera by pak neměl uniknout Edinburgh ve Skotsku, kde celá myšlenka Harry Potter vznikla. Můžete se tady procházet v ulicích a vidět, která místa inspirovala Příčnou uličku nebo kde hledala JK Rowlingová inspiraci pro jména svých postav.
Rezervujte si vstupenky na nejoblíbenější atrakce v Londýně předem a na místě přeskočte frontu:
5. Buckinghamský palác
Bez návštěvy Buckinghamského paláce není návštěva Londýna kompletní. Každý chce vidět londýnský domov krále a britské královské rodiny už od roku 1837.
Palác se skládá ze 775 pokojů, z nichž část je přístupná veřejnosti po pár týdnů v létě. Pro více informací mrkněte před cestou na oficiální stránky Buckinghamského paláce.
Nedaleko Buckinghamského paláce stojí cihlový St James´s Palace, oficiální sídlo britské monarchie. Mezi oběma paláci leží St James´s Park. Upravený park s květinovými záhony, který je jedním z 8 královských parků v Londýně.
V okolí parku uvidíte pelikány, které darovalo Anglii Rusko. Nebo si vezměte pár oříšků a nakrmte zdejší veverky, které jsou dokonale ochočené.
Vstupné do Buckinghamského paláce
Vstupné do Buckinghamského paláce je 32 £, snížené pro studenty 18-24 let na 20,50 £ a pro děti 5-17 let a osoby s handicapem 16 £. Ceny platí při rezervaci alespoň den předem.
Střídání stráží u Buckinghamského paláce v roce 2024
Střídání stráží je jednou z předních atrakcí, co vidět v Londýně. Světoznámý průvod královské gardy v červených uniformách a kloboucích z medvědí kůže představuje úžasnou podívanou.
Oficiální zahájení střídání stráží v Londýně je v 11 hodin. V červnu a červenci probíhá střídání stráží denně. Po zbytek roku v pondělí, středu, pátek a neděli. Aktuální informace ke střídání stráží v Londýně.
6. Westminsterský palác a Big Ben
Pokračujeme dál od parku a přicházíme k Westminsterskému paláci s Big Benem.
Westminsterský palác je sídlem parlamentu. Tady se debatuje, schvaluje a rozhoduje o budoucnosti království. A vy můžete být u toho.
Palác nabízí několik druhů prohlídek, které si můžete zvolit na oficiálních stránkách Westminsterského paláce.
I když neplánujete vstoupit dovnitř, exteriér impozantní neogotické stavby na severním břehu Temže rozhodně stojí za vidění. Nejlepší výhled se vám naskytne z Westminsterského mostu nebo čtvrti Lambeth na jižním břehu Temže.
Ikonou Westminsterského paláce je Elizabeth Tower. Ne, nespletla jsem se. Slavná věž se nejmenuje Big Ben, ale Elizabeth Tower na počest královnina diamantového jubilea v roce 2012.
Big Ben je název 13 tunového zvonu ve věži, který zvoní každou hodinu. Ten byl pojmenovaný po muži siru Benjaminovi Hallovi, který zvon objednal.
Nejlepší ubytování v Londýně 😴
7. Westminsterské opatství
Jen pár kroků od Westminsterského paláce stojí Westminsterské opatství. Asi nikde na světe nenajdete tak známé opatství, jako je právě Westminster Abbey, jedinečná stavba v gotickém stylu, která byla součástí historie Anglie.
Westminster Abbey hostilo korunovace, svatby a pohřby královské rodiny. Konala se tady svatba prince Williama a Kate Middleton stejně jako pohřeb jeho matky Diany nebo přírodovědce Charlese Darwina.
Opatství je místem posledního odpočinku Charlese Dickense, Isaaca Newtona, 17 britských králů a královen a dalších 3000 velkých Britů. Až na 2 výjimky tu byl od roku 1066 korunován každý král a královna.
Uvnitř je toho spoustu k vidění. Vyhraďte si minimálně 1,5 hodiny.
Otevírací doba a vstupné do Westminsterského opatství
Katedrála je otevřená od pondělí do soboty denně 9:30-15:30 (poslední vstup). V neděli se tu konají bohoslužby.
Vstupné do Westminster Abbey je 27 £ pro dospělé (1 dítě zdarma), 24 £ pro studenty a starší nad 65 let a 12 £ pro děti 6-17 let.
Westminster Abbey je jednou z nejoblíbenějších památek, co navštívit v Londýně. Pro přeskočení fronty na lístky je lepší objednat vstupenky předem (na místě jen ukážete vstupenku v mobilu).
Ušetříte si tím jednu frontu (druhá fronta je při vstupu, ale bývá především v sezóně a ubíhá rychle).
8. Trafalgar Square
Pokud se vydáte od Westminsterského paláce přes Whitehall, dorazíte po pár minutách na Trafalgarské náměstí. Cestou budete míjet Downing Street 10, kde žije a pracuje britský premiér. Poznáte to podle střežené brány, kam je vstup zakázán.
Trafalgarské náměstí je živé prostranství známé svým bohatým historickým významem a kulturní důležitostí. Dominuje mu vysoký Nelsonův sloup, který je poctou admirálu Horatio Nelsonovi a u jehož paty stojí čtyři majestátní sochy lvů, připomínající jeho vítězství v bitvě u Trafalgaru v roce 1805.
9. Národní galerie
Dominantou náměstí je Národní galerie, která je nejvýznamnější galerií klasického umění v Londýně a jednou z nejvýznamnějších na světě.
Galerie byla založená už v roce 1824 a sbírka čítala tou dobou na 38 obrazů. Postupně se rozrostla až na 2300 uměleckých děl od středověkých obrazů po světoznámá impresionistická díla.
Díla jsou rozdělená do několika křídel:
- křídlo Sainsbury obsahuje ty nejstarší kusy z 13.-15. století, jako jsou díla od Leonardo Da Vinciho nebo Botticelliho
- Západní křídlo s díly italských renesančních mistrů (Tiziano, Michelangelo, Correggio)
- Severní křídlo s italskými, španělskými, vlámskými a nizozemskými umělci včetně Rembrandta, Velásqueze a Caravaggia
- Východní křídlo s francouzskými impresionisty a postimpresionisty, kde uvidíte taky známý obraz Slunečnice od Van Gogha a Lekníny od Moneta.
Otevřeno je denně v čase 10:00-18:00 a v pátek až do 21:00. Vstupné je zdarma (dary jsou vítané).
10. Výhled z The Shard
Kam za nejlepším výhledem v Londýně? Bezkonkurenčně do mrakodrapu The Shard. Ultramoderní 72 patrová budova je se svými 306 m nejvyšší stavbou v Londýně i ve Spojeném království a 6. nejvyšší v Evropě.
The Shard je zubatá, mírně nepravidelná skleněná stavba, která vyčnívá nad okolím jako střep. Skládá se z neuvěřitelných 11 000 skleněných panelů.
Najdete tu luxusní byty, kanceláře, restaurace a vyhlídkovou plošinu, kam se dostanete vysokorychlostním výtahem.
Otevírací doba a vstupné na vyhlídkovou plošinu The Shard
Otevřeno je denně v následujících časech: pondělí až pátek 11:00-19:00, sobota 10:00-22:00 a neděle 10:00-18:00. V zimě je otevírací doba zkrácená.
☞ Rezervace na vyhlídku v mrakodrapu The Shard je povinná. Konkrétní čas si zarezervujete online. Nejoblíbenější čas je na západ slunce, kdy bývají vstupenky brzy vyprodané.
11. Covent Garden Market
Jen pár minut chůze od Národní galerie leží východním směrem jeden z nejoblíbenějších trhů v Londýně – Covent Garden Market.
Trh a celá čtvrť vás budou bavit svými nezávislými obchůdky, kavárnami, pouličnímu umělci, restauracemi a hospodami. Celé místo má perfektní, uvolněnou atmosféru.
Když tu budete, zajděte od Covent Garden o uličku dál do Neal Street, kterou lemují cihlové domy s barevnými výlohami. Moc pěkné, malebné místo.
12. Piccadilly Circus
Od Trafalgarského náměstí je to kousek na Piccadilly Circus, které je zmenšenou verzí londýnského Times Square. Jedná se o jedno z nejznámějších náměstí v Londýně, známé svými světelnými reklamami a pouličními umělci.
V 17. století bylo Piccadilly Circus obchodním centrem a od té doby je rušným místem, odkud jsou dobře dostupná některá velká londýnská divadla a noční kluby.
13. Chinatown
Přímo v centru Londýna najdete Čínskou čtvrť. Tu poznáte na první pohled podle čínské brány a lampionů.
Pokud máte rádi asijskou kuchyni, zamiřte sem. Připravte se jen na to, že Chinatown patří k nejoblíbenějším místům v Londýně a je tu opravdu hodně rušno. Navíc některé restaurace jsou spíše předražené turistické pasti, tak je potřeba dobře vybírat.
14. Soho
Severně od Chinatown se rozprostírá jedna z nejlepších a nejživějších čtvrtí v Londýně – Soho. Londýnské centrum pro komunitu gayů a lesbiček, které je plné nejen barů, ale taky divadel, jazzových klubů, restaurací, hudebních obchodů, malých kaváren a pekáren. Pokud hledáte perfektní místo na dobrou večeři nebo drink, Soho spolu se čtvrtí Shoreditch je jedním z nejlepších míst.
Když tu budete, nenechte si ujít kouzelné místo Carnaby Street, která se nachází přímo u Regent Street a kousek od Oxford Street.
15. Oxford Street a Regent Street
Čtvrť Soho lemují dvě nejznámější ulice v Londýně – Oxford Street na severu a Regent Street na západě.
Regent Street má o něco luxusnější punc, ale na Oxford Street to žije. Jedná se o nejrušnější nákupní ulici v Evropě, kde je na 300 obchodů a denně sem zavítá přes čtvrt milionů návštěvníků.
A před Vánoci jsou obě ulice nádherně vyzdobené.
☞ Plánujete návštěvu více placených atrakcí (London Eye, Tower of London, Tower Bridge, Westminster Abbey, The Shard, Kew Gardens nebo například hrad Windsor)? Podívejte se, zda vám nepřinese úsporu turistická karta London Pass, se kterou můžete ušetřit značnou částku (odkaz se otevře v novém okně).
16. City of London
Když se řekne Londýn, oficiálně se jedná o City of London. Nejstarší část Londýna, která je nyní plná mrakodrapů. Čítá na 9 400 lidí a má rozlohu 2,9 km2. Denně sem míří přes čtvrt milionů lidí za prací. Když večer opouštějí svá zaměstnání, je to dokonalá smršť kravat a kostýmků.
City of London neboli “Square Mile” patří k našim oblíbeným čtvrtím v Londýně. Pokud máte rádi spojení moderny a historie, bude se vám tady líbit taky.
Tato oblast má bohatou historii sahající až do římských dob, se kterou kontrastují moderní mrakodrapy, jako je Gherkin a Sky Garden. Můžete se tu toulat celé hodiny a užívat si uličky plné zajímavostí včetně The Monument, památníku Velkého požáru v Londýně, který zdevastoval 80 % města.
Projděte se kolem mrakodrapu Gherkin, v překladu “Okurka”, který se nachází na ulici 30 St Mary Axe (viz foto výše). Je tu posezení a lavičky. Nebo navštivte skrytou zahradu s polorozpadlým kostelem St Dunstan in the East Church Garden, jehož věž navrhl Christopher Wren, architekt katedrály svatého Pavla.
Pokud máte raději styl brutalismu, nenechte si ujít Barbican Centre na severním okraji čtvrti (v docházkové vzdálenosti od katedrály svatého Pavla). To je sídlem londýnského orchestru, galerie, restaurací a zároveň se tu nachází příjemná odpočinková zóna a volně přístupná zahrada.
17. Camden Market
Jedním z nejznámějších trhů v Londýně je Camden Market, živé a eklektické místo známé svou jedinečnou atmosférou a rozmanitou nabídkou. Je ideálním místem pro ty, kteří hledají alternativní módu, vintage nálezy a ručně vyráběné předměty, ale samozřejmě tu najdete taky plno obchodů s různými cetkami.
Obchůdky doplňují mezinárodní stánky s jídlem, takže na jednom místě můžete ochutnat kuchyni z celého světa. Obchody mívají běžnou otevírací dobu, restaurace a bary zavírají ve večerních až nočních hodinách.
Nejlepší ubytování v Londýně 😴
18. Kew Gardens
Královské botanické zahrady Kew Gardens patří mezi nejkrásnější místa v Londýně. Dokonalá oáza klidu, kde klidně můžete strávit celý den.
Procházet se v tematicky rozdělených zahradách, kolem nádherných staveb, mezi skleníky včetně palmového domu z viktoriánské éry nebo si užívat výhled z chodníku v korunách stromů. Nechybí občerstvení ani vyžití pro děti.
Zahrady zavírají v 19:00, ve čtvrtek zavírají už v 16:00 a o víkendu naopak až ve 20:00. V zimě je otevírací doba zkrácená do 16 hodin. Královské zahrady jsou velmi oblíbené – vstupenky je lepší rezervovat předem.
Jak se dostat: Kew Gardens se nacházejí západně od centra ve čtvrti Richmond. Přímo z centra sem jezdí linky metra District line a Overground. Časově počítejte cca 40-60 minut podle toho, odkud vyjíždíte.
19. Canary Wharf
Canary Wharf je oblast, která se ještě nedostala do hledáčku většiny cestujících do Londýně. To je ale velká škoda, protože Canary Wharf je symbolem moderního a inovativního Londýna. V této oblasti se snoubí firemní energie s volný časem a kulturou.
Vydejte se na procházku podél pobřeží s výhledem na panorama moderních mrakodrapů nebo si užijte špičkové obchody, výbornou kuchyni a otevřená prostranství, jako je Jubilee Park.
20. Britské muzeum
Britské muzeum je 7. nejnavštěvovanějším muzeem světa a druhým nejnavštěvovanějším v Londýně (po galerii Tate Modern, o které ještě bude řeč).
Britské muzeum vzniklo už v roce 1753 jako “kabinet kuriozit”, které shromažďoval královský lékař Hans Sloane.
Dnes neoklasicistní budova ukrývá sbírku více jak 7 milionů předmětů z celého světa. Sbírka je natolik obsáhlá, že jí nemáte šanci projít za jednu návštěvu. U vstupu si můžete vzít mapu, která vám usnadní orientaci.
Středobodem muzea je Velký dvůr, který využíval jako čítárnu Dickens, Lenin a Gándhí. Odtud se následně rozvětvují galerie s poklady z celého světa. K těm nejznámějším patří Rosettská deska, sochy Pantheonu nebo egyptské mumie.
Otevírací doba a vstupné do Britského muzea v Londýně
Muzeum je otevřené denně v čase 10:00-17:00. Vstupné je zdarma, ale dobrovolné vstupné je vítané (jako u všech muzeí zdarma). Doporučuji si rezervovat místo předem – některé časy mohou být plné, tak ať se na vás dostane.
21. Katedrála svatého Pavla
Barokní katedrála svatého Pavla v Londýně je spolu s Notre Dame v Paříži, katedrálou Panny Marie Almudenské v Madridu nebo Duomo v Miláně jednou z nejznámějších katedrál na světě.
Je sídlem londýnského biskupa a mateřským kostelem diecéze. Jedná se o aktivní kostel, kde se stále konají bohoslužby.
Katedrála vznikla jako celoměstský projekt pro oživení Londýna po velkém požáru v roce 1666, kdy původní katedrála shořela.
Mistrovské dílo architekta Christophera Wrena je místem posledního odpočinku slavných britských postav včetně vévody z Wellingtonu, Christophera Wrena a admirála Nelsona.
Katedrála nevznikla podle prvního návrhu. V původním návrhu totiž katedrála vypadala jako gigantický ananas. Proč? Dle architekta Wrena je totiž ananas symbolem míru, pohostinnosti a prosperity, proto chtěl, aby se stal symbolem celého Londýna.
Interiér vás určitě uchvátí stejně jako nás. Za oltářem se nachází kaple věnovaná 28 000 občanům USA, kteří přišli v Británii o život během 2. světové války. Můžete vylézt po schodech až nahoru a pokochat se výhledem na Londýn.
Nebo se projděte po Millenium Bridge a užijte si ikonický pohled na katedrálu. Zvlášť večer je to nádhera.
Otevírací doba a vstupné do St Paul´s Cathedral v Londýně
Otevírací doba katedrály svatého Pavla v Londýně se liší dle dne v týdnu. Obecně je otevřeno v čase 8:30-16:00 (poslední vstup) kromě středy, kdy se otevírá až v 10:00 a v neděli, kdy se tu konají bohoslužby.
Vstupné do katedrály svatého Pavla vyjde na 23 £ pro 18-59 let, 18,40 £ pro seniory nad 60 let a studenty a 9 £ pro děti 6-17 let. Rezervujte si vstupenky kliknutím zde.
22. Tate Modern
Jen kousek od divadla Globe sídlí nejnavštěvovanější muzeum v Londýně – galerie Tate Modern. Pokud jste příznivci současného umění, tady si budete připadat jako v ráji. Navíc samotná budova, přestavěná elektrárna, je uměleckým dílem.
Co v galerii uvidíte? Je tu dobře zastoupený minimalismus, surrealismus, poválečná abstrakce a další současné směry. Pokocháte se tu díly od těch nejznámějších umělců, jako byl Picasso, Salvador Dalí, Andy Warhol nebo Anthony Gormley. Při své návštěvě si nezapomeňte prohlédnout Londýn z vyhlídky v 10. patře.
Návštěva Tate Modern je zdarma. Výstavy jsou placené a aktuální informace najdete na stránkách Tate Modern. Otevřeno je denně 10:00-18:00.
Pokud máte rádi umění, nenechte si ujít taky Tate Britain. Tady najdete nejrozsáhlejší sbírku britského umění. Vstup do Tate Britain je zdarma.
23. Borough Market
Borough Market je oblíbený trh s potravinami na jižním břehu Temže kousek od mrakodrapu The Shard a čtvrt hodinky přes řeku od Sky Garden nebo památníku The Monument.
Trh pochází už ze 13. století a je tak nejstarším potravinovým trhem v Londýně. Pokud chcete vyzkoušet rozmanitou mezinárodní kuchyni od mořských plodů, francouzských sýrů až po burgery, tady si přijdete na své.
24. Hyde park
Hyde Park tvoří srdce Londýna, kde si na obrovské zelené ploše odpočinete od ruchu města. Můžete si půjčit kolo nebo šlapadla, jen se tu procházet, navštívit zábavný park nebo si poslechnout debaty u Speaker´s Corner, kde svého času promluvil i Karl Marx, Vladimir Lenin nebo George Orwell.
Pokud máte rádi upravené zahrady, vstupte do Hyde Parku od Lancaster Gate – je tu nádherná italská zahrada.
S Hyde Parkem sousedí Kensingtonské zahrady a Kensingtonský palác ze 17. století. Ten je domovem prince Williame a Kate, vévody a vévodkyně z Cambridge. Kolem paláce se rozprostírají nádherné upravené zahrady.
Uvnitř najdete exponáty zaměřené mimo jiné na život královny Viktorie, která byla druhou nejdéle vládnoucí královnou po Alžbětě II. a v Kensingtonském paláci strávila své dětství.
25. Science Museum
Muzeum vědy obsahuje na 300 000 předmětů. Mezi ty nejzajímavější patří nejstarší dochovaná parní lokomotiva, první tryskový motor, první model DNA nebo velitelský model Apolla 10.
Pokud vás zajímá nejstarší sbírka hodin a hodinek na světě, létající stroje, obrovský dalekohled pořízený na britské vesmírné mise a vše od letů do vesmíru až po průmyslovou revoluci, bude se vám tady líbit. Ideální místo taky pro rodiny s dětmi.
Otevírací doba a vstupné do Science Museum
Muzeum je otevřené denně v čase 10:00-18:00 (poslední vstup 17:15). Vstupné je zcela zdarma, ale své místo si musíte předem rezervovat.
26. Přírodopisné muzeum
Hned naproti Muzeu vědy sídlí další muzeum – Přírodopisné muzeum. A opět je na co se dívat. Najdete tu totiž přes 80 milionů položek včetně exponátů shromážděných Charlesem Darwinem a rozsáhlé sbírky zkamenělin.
Hned v úvodní hale vás přivítá odlitek kostry velryby. Odtud se pak muzeum dělí tematicky do několika zón. Muzeum bude bavit dospělé i děti.
Otevírací doba a vstupné do Natural History Museum
Muzeum je otevřené denně v čase 10:00-17:50 (poslední vstup 17:00). Vstupné je zdarma.
27. Victoria & Albert Museum
Přesouváme se jen kousek dál od Natural History Museum a Science Museum. Pomyslnou trojku muzeí v South Kensington doplňuje Victoria & Albert Museum, jedno z největších muzeí dekorativních a designových předmětů na světě.
Sbírka rozprostřená do 150 galerií obsahuje keramiku, sochy, obrazy, šperky, textil, sklo, kovové předměty a módu ze všech koutů světa.
Otevírací doba a vstupné do Victoria & Albert Museum
Muzeum Victoria & Albert je otevřené denně v čase 10:00-17:45 a v pátek až do 22:00. Vstupné je zdarma.
Více inspirace: Nejlepší výlety, co navštívit v okolí Londýna
28. Sky Garden
Sky Garden je známá zahrada se středomořskými a tropickými rostlinami v mrakodrapu Walkie-Talkie, odkud díky prosklené kopuli získáte skvělý výhled na Londýn.
Vyhlídka je přístupná zdarma, ale své místo si musíte rezervovat předem. Pokud jsou všechny termíny plné, můžete se zkusit zeptat taky na místě nebo si rezervovat stůl ve zdejší restauraci.
Další místa s výhledem zdarma v City of London:
- Horizon 22 – nutná rezervace předem, bývá rezervováno týdny dopředu
- Garden at 120 – krásné místo plné zeleně, kam není nutná rezervace. Na druhou stranu se tvoří fronty a nahoru je vpuštěný pouze omezený počet lidí, takže je lepší přijít hned na otevírací dobu (zvlášť v sezóně od jara do podzimu).
29. Regent’s Park
Regent’s Park je dalším královským parkem v Londýně. A opět se jedná o nádherně upravený prostor plný květin, krásných staveb a kouzelných zákoutí.
Když tu budete, nenechte si ujít zahrady královny Marie, kde se nachází největší sbírka růží v Londýně. S parkem sousedí londýnská zoologická zahrada.
30. Shoreditch a Brick Lane
Shoreditch je čtvrť proslulá živým pouličním uměním, módními kavárnami a eklektickými trhy. Jedním z nich je Brick Lane, proslulá svými curry domy, vintage módou a světovou kuchyní.
Pokud se chcete dobře najíst, v Brick Lane a obecně Shoreditch si přijedete na své. Zde je několik tipů, kam zajít na dobré jídlo:
- BOXPARK – nákupní centrum, které bylo postavené z lodních kontejnerů. Na jednom místě najdete stánky s jídlem z celého světa.
- Beigel Bake – výborná pekárna s bagely, ale i dalším pečivem a zákusky, otevřeno non stop na Brick Lane
- Dishoom – výborná indická restaurace ve stylovém prostředí, otevřeno od rána až do noci
- Gloria – autentická italská kuchyně v krásném prostředí
- Spitalfields Old Market – trh Spitalfields je ideální pro ty, kteří hledají živé, neformální prostředí s velkým výběrem mezinárodní kuchyně.
V Shoreditch ale najdete skvělých podniků daleko víc. Všechny naše tipy jsme vyznačili taky v mapě na začátku článku.
31. Greenwich
Greenwich v Londýně stojí za návštěvu hned z několika důvodů. Nachází se tady Královská observatoř, základní poledník a greenwichský čas, což z něj činí významné místo v historii astronomie a navigace.
Nebo navštivte Greenwichský park, který nabízí rozsáhlý výhled na řeku Temži a město. Greenwich má navíc bohatou námořní historii, kterou podtrhuje Cutty Sark, historický čajový klipr, a Národní námořní muzeum.
Další atrakcí, kterou si nemůžete nechat v Londýně ujít, pokud budete v okolí Greenwiche, je IFS Cloud Cable Car (dříve Emirates Cable Car ), kabinová lanovka s výhledem na Greenwich a Canary Wharf.
Jízdné je 6 £ a platit můžete jednoduše pomocí Oyster karty nebo bezkontaktní karty.
Na druhou stranu je lanovka neuvěřitelně populární, zvlášť za hezkého počasí. Dlouhé fronty jsou tak na denním pořádku. Z toho důvodu je lepší začít zde a poté se přesunout k objevování Greenwiche.
32. Imperial War Museum
Asi za čtvrt hodiny jihovýchodním směrem od London Eye dojdete k Imperial War Museum. Pokud vás zajímá válečná historie, tohle muzeum vám poskytne dokonalý pohled na 1. a 2. světovou válku ze strany Britů.
Najdete tady rozsáhlé sbírky od letadel, obrněných bojových vozidel a plavidel až po uniformy, medaile, fotografie a spoustu dalšího vztahují se k válečným konfliktům 20. století.
Vstupné je zdarma (dobrovolný příspěvek vítaný). Otevřeno je 10:00-18:00 denně v létě a v zimě od středy do neděle.
33. Hrad Windsor
Hrad Windsor je jednou z nejvýznamnějších památek, co vidět v Londýně. Je totiž oficiálním domovem britského krále.
Hrad je rozlehlý, monumentální a nabízí velký přehled o britské historii (až 1 000 let zpět). Zároveň se jedná o druhý největší hradní komplex, který je dosud obývaný.
Na celkovou prohlídku včetně cesty počítejte minimálně půl den. Na místě si můžete půjčit zdarma audioprůvodce.
Vstupné a otevírací doba hradu Windsor
Hrad je celoročně otevřený každý den kromě úterý a středy. Otevírací doba se liší podle období: od března do konce října je otevřeno v čase 10:00-17:15 (poslední vstup v 16:00), od listopadu do konce února 10:00-16:15 (poslední vstup v 15:00). V neděli je zavřená St George Chapel.
Vstupné do hradu Windsor není nejlevnější. Na druhou stranu je celý komplex obrovský a je tu toho hodně k vidění.
Ceny v předprodeji jsou následující: dospělí £28, mladí 18-24 let £18, děti 5-17 let a ZTP £15.50. Na místě jsou pak ceny vstupenek o 1-2 £ vyšší. Rezervujte si vstupenku kliknutím zde.
Jak se dostat k hradu Windsor: Windsor je snadno dostupný ze stanice Paddington nebo Waterloo asi za 30 minut vlakem.
Kde se ubytovat v Londýně
- ibis London Blackfriars – hotel leží na jižní straně Temže nedaleko nádraží Waterloo poblíž Westminster a London Eye; autobusová zastávka hned naproti, restaurace a obchody poblíž
- Hotel Holiday Inn Express – jeden z nejlepších hotelů v Londýně, čisté a prakticky řešené pokoje, výborné spojení do centra i na letiště (především Stansted a Heathrow), klidná lokalita
- ibis London City Shoreditch – moderní pokoje nedaleko nádraží Liverpool Street Station (ideální pro letiště Stansted a Heathrow), vedle hotelu Tesco Express a restaurace i trhy v okolí, blízko k památkám
- White House hotel – jednoduše zařízené, ale čisté a velmi levné ubytování v centru kousek od Hyde Parku a nádraží Paddington
- Hotel DC – menší, útulný hotel za bezkonkurenční cenu v klidné čtvrti Stratford, odkud se snadno dostanete do centra i na letiště metrem, vlakem a autobusem
☞ V samostatném článku se dozvíte více informací o ubytování v Londýně.
Jak ušetřit v Londýně za vstupné do památek
- Pořiďte si turistickou kartu London Pass, se kterou získáte po předem zvolený počet dní vstup do více než 90 míst v Londýně zdarma.
- Nebo zvolte druhou turistickou kartu London Explorer Pass, kde si vybíráte počet atrakcí, které plánujete za zvýhodněnou cenu navštívit.
Další tipy, jak ušetřit v Londýně, najdete v samostatném článku.
Co navštívit v Londýně: MAPA
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu, co navštívit v Londýně. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy nejkrásnějších míst, zajímavostí a památek, které zmiňuji v článku o Londýně. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Toto byly naše tipy na památky a zajímavosti, co navštívit a vidět v Londýně. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!
Více informací o Londýně
CO VIDĚT V LONDÝNĚ: Zde je itinerář, kam v Londýně za 5 dní. Máte méně času? Vytvořili jsme taky itinerář pro 3 dny v Londýně nebo Londýn na 1 den.
Londýn je skvělým místem pro celé rodiny. Čtěte naše tipy, co navštívit v Londýně s dětmi (+ další praktické informace). Plánujete vycestovat po okolí? Zde jsou nejlepší výlety, co navštívit v okolí Londýna.
LONDÝN PRŮVODCE: V samostatném článku se dozvíte vše o dopravě v Londýně (letiště, MHD, metro, kolo). O ubytování, cenách, jídle a bezpečnosti čtěte v průvodci Londýnem. Rozhodování při výběru ubytování vám usnadní tipy na nejlepší hotely v Londýně.
Zde je 7 tipů, jak ušetřit na dopravě a vstupném v Londýně. London Pass je oblíbenou možností, jak ušetřit v Londýně – více o London Pass.
VELKÁ BRITÁNIE: V seznamu nejkrásnějších míst Anglie najdete tipy, co navštívit a zažít v Anglii. Nebo se vydejte na sever země do Edinburghu či navštivte nádherné Skotsko.