Budapešť bez cestovky (2025) – průvodce: ceny, doprava, ubytování a další užitečné tipy

Budapešť bez cestovky / průvodce pro Budapešť

Plánujete navštívit Budapešť bez cestovky a na vlastní pěst? Je lepší jet autem nebo letecky? A jak na místní MHD, parkování a jaké jsou ceny? Hledáte tipy na ubytování, kde se budete cítit jako doma? Vše se dozvíte v článku s tipy a informacemi o Budapešti.

Obsah článku:

V druhé části průvodce o Budapešti najdete tipy, co navštívit v Budapešti a kam na jídlo.

Budapešť

O návštěvě Budapešti jsem ještě pár let zpátky neuvažovala. Pak jsem ale jednou viděla Rybářskou baštu a spadla mi brada. A nejen Rybářská bašta, ale i Matyášův chrám a parlament jsou jedny z nejkrásnějších staveb, které jsem kdy naživo viděla.

V Budapešti se taky skvěle najíte. I kdyby jste měli celou dovolenou pojíst, nebudete toho litovat. Jsou tu skvělé autentické restaurace, bary a kavárny. Především v Židovské čtvrti šlápnete při výběru málokdy vedle.

Při cestování Budapeští si navíc vaše peněženka na rozdíl od Amsterdamu nebo Barcelony oddychne. Ceny jsou příznivé.

Název Budapešť vznikl spojením dvou názvů –  BUDA a PEST. Pod těmito názvy si lze představit dřívější samostatné celky, u nichž došlo ke sloučení na konci 19. století. Pomyslnou dělící linií města je řeka Dunaj, který dělí město na dvě části:

  • Pest po levém břehu představuje živější část Budapešti plnou skvělých restaurací a barů, zábavy, nočního života, ale taky krásných míst, jako je parlament nebo bazilika sv. Štěpána.
  • Buda podél pravého břehu Dunaje je menší a uhlazenější, ale najdete tu nejkrásnější místa Budapešti, jako je Gellértův vrch, Budínský hrad, Matyášův chrám a Rybářskou baštu.

Buda a Pest jsou propojené několika mosty. A některé z nich jsou skvosty, které stojí za vidění samy o sobě – Řetězový most, most Svobody, moderní Elizabetin most nebo zlatý Markétin most.

Výhodné pobytové balíčky v Budapešti.

most svobody budapešť
Most Svobody je naším oblíbeným mostem v Budapešti.

Budapešť doprava

Budapešť není daleko. Tím se nabízí hned několik možností, jak se do Budapešti pohodlně dostat – letecky, vlakem, autobusem nebo autem.

  • Letecky se do Budapešti dostanete za něco málo přes hodinu.
  • Cesta autem do Budapešti přes Brno a Bratislavu zabere 5 h a 15 minut (cca 525 km z Prahy).
  • Vlakem cesta potrvá 6 h 45 min.
  • Autobusem se do hlavního města Maďarska dostanete přes Bratislavu za 6-7 hodin.

Poznámka: Časy jsou počítané z Prahy.

Budapešť plavba po Dunaji

Letecky do Budapešti

Na výlet do Budapešti nepotřebujete týden. Bohatě stačí 3-4 dny, takže si vystačíte s příručním zavazadlem, které mají v ceně nízkonákladové letecké společnosti. Díky tomu dosáhnete i na velmi levné letenky – z Prahy se dají sehnat přímé jednosměrné letenky už od 600 Kč.

Zde najdete všechny lety do Budapešti.

Letadlo přilétá na letiště Ference Liszta na východním kraji města. Letiště je dobře organizované, přehledné a čisté.

Jak se dostat z letiště Ference Liszta v Budapešti do centra?

Díky poloze letiště Ference Liszta se do centra města dostanete snadno zdejší MHD.

Autobusy odjíždějí každých pár minut a lístky si můžete koupit přímo na letišti v automatu (mají na výběr víc jazyků včetně slovenštiny; dá se platit taky kartou), v zákaznických centrech nebo v aplikaci BudapestGO.

Na letišti si můžete vyzvednout taky mapu města.

Více informací: Inspirujte se naším itinerářem pro 2 dny v Budapešti.

Budapest Eye Erzsébet tér

Vybrat si můžete ze dvou autobusových linek, jak se dostat z letiště do centra:

Jak se dostat z letiště v Budapešti do centra: Autobus 200E

Autobus 200E vás doveze k vlakovému nádraží Kőbánya-Kispest M (z letiště 25 minut), kde nasednete na metro M3 (modrá linka). Metrem M3 se dostanete přímo do centra – linka M3 projíždí podél Dunaje celou čtvrtí Pest (cesta od přestupu trvá dalších cca 25 minut).

Autobus 200 E patří mezi klasické linkové autobusy. Cena je tedy stejná jako kdekoliv jinde v Budapešti a nekupujete si speciální jízdenku.

Jedna jízda bez přestupu vás vyjde na 450 HUF. Na metro si pak musíte koupit novou jízdenku za stejnou cenu, tj. cesta z letiště do centra vás vyjde celkově na 900 HUF. Dříve existovala taky přestupní jízdenka, ale ta už v prodeji není.

Druhou možností je cestovat neomezeně pomocí jednodenní nebo vícedenní jízdenky (ty neoznačujete při nástupu ani výstupu).

Autobusy 200E jezdí po celý den i noc. Jen v noci je trasa prodloužená až ke stanici metra Határ út (v čase 23:00-04:00). Tady pak nasednete na jeden z nočních autobusových spojů do centra – 914, 914A, 950, 950A.

Ubytování v Budapešti

ubytování Budapešť
Hotel Medos

Oblíbený hotel s výbornou dostupností

ubytování Budapešť
SmartApart

Samoobslužné apartmány na kód

Jak se dostat z letiště do Budapešti: Autobus 100E

Autobus 100E je na rozdíl od předchozího autobusu 200E přímou kyvadlovou dopravou, kde si musíte koupit speciální jízdenku. Ta se dá koupit stejně jako ostatní lístky v zákaznicích centrech, v automatech přímo na letišti nebo v aplikaci BudapestGO. Můžete platit taky svojí bezkontaktní kartou při nástupu do autobusu – jsou tu malé žluté turnikety.

Jízdenka vás vyjde na 2200 HUF a autobus vás zaveze až do centra. Autobusy jezdí každých 6-10 minut během dne, každých 10-15 minut ráno a večer a každých 20-40 minut v noci.

Jízdenka pro přímé autobusy 100E

Vystoupit můžete na 3 místech v Pesti (ve čtvrti Buda nestaví):

  • Kálvin tér M – kousek od mostu Svobody a centrální tržnice na jihu Pesti; spoj pro zelenou linku metra M4
  • Astoria M – pár minut od Elizabetina mostu a Velké synagogy; spoj pro červenou linku metra M2
  • Deák Ferenc tér M – přímo v centru pár kroků od ruského kola, Andrássyho třídy a Řetězového mostu; spoj pro žlutou linku metra M1 a červenou M2
Všechny autobusy v Budapešti jsou modré.

Jak se dostat z Budapešti na letiště Ference Liszta?

První možností je využít přímý kyvadlový autobus 100E. Nastoupit můžete na stejných stanicích, na kterých se vystupuje při cestě z letiště do centra (viz předchozí odstavec).

Výjimkou je jen stanice Astoria, která slouží pro brzké ranní spojení na letiště – autobusy 100E odtud vyjíždí pouze mezi 00:12 a 04:32 ráno. V jiné časy tu autobus 100E na letiště nestaví. Na stanicích Kálvin tér a Deák Ferenc tér staví vždy.

Autobusy 100E jezdí každých 7-12 minut přes den, každých 15-20 minut večer a každých 30-40 minut v noci mezi půlnocí a 3:30 ráno. Lístek vás vyjde na 2200 HUF.

Druhou možností je využít pravidelné linkové spoje. Modrou linkou metra M3 dojedete do stanice Kőbánya-Kispest M, kde přesednete na autobus 200E. Noční spoje mezi 23:47-04:08 zajišťují noční autobusy 914, 914A, 950, 950A. Vystoupíte na stanici Határ út, kde opět přesednete na autobus 200E. Na tuto trasu můžete využít celodenní jízdenku, popř. dvě jednosměrné jízdenky (každá za 450 HUF).

Odlétat zpět do Prahy budete z terminálu 2A.

Zde je odkaz na oficiální stránky letiště v Budapešti

bazilika svatého Štěpána Budapešť / co navštívit a vidět v Budapešti

Cesta autobusem do Budapešti

Autobusovou dopravu do Budapešti zajišťují především dopravci RegioJet a Flixbus. Lístky se dají sehnat už od 518 Kč na různé časy v průběhu dne (včetně nočních spojů). Na cestě strávíte 6-7 hodin podle toho, v kolik jedete.

Zde najdete přehledně autobusové a vlakové spoje do Budapešti.

Autobusové spoje staví buď na nádraží Kelenföld na jihozápadním předměstí Budapešti nebo ve stanici Népliget na jihovýchodě města (při nákupu jízdenky se vám ukáže, v jaké stanici autobus končí). Měli jsme zkušenost s oběma a víc bych doporučila Népliget, které je novější a čistší.

Z nádraží Kelenföld se do centra dostanete zelenou linkou metra M4 a z Népliget modrou linkou metra M3. Stanice Népliget je blíž k letišti – pokud chcete na letiště, nasedněte na metro v opačném směru. Jízdenky na metro si můžete koupit v automatech nebo v aplikaci Budapest GO.

Více informací: Inspirujte se naším itinerářem pro 1 den v Budapešti.

stanice metra v Budapešti

Cesta vlakem do Budapešti

Vlak je další oblíbenou možností, jak se dostat do Budapešti. Vybrat si můžete mezi RegioJet a Českými drahami.

Obě společnosti zajišťují přímé spoje na vlakové nádraží Kelenföld na jihozápadním kraji Budapešti. Stará budova už má nejlepší léta za sebou a shlukují se tu bezdomovci. Odtud se snadno dostanete metrem do centra – stanice metra je moderní a čistá.

Jednosměrná jízdenka stojí od 600 Kč – nejlepší cenu získáte při rezervaci alespoň několik týdnů předem.

Pobyty v Budapešti s polopenzí a wellness.

stanice metra Szent Gellért u Gellértova vrchu a lázní Gellért

Cesta autem do Budapešti

Autem jste v Budapešti z Prahy za něco málo přes 5 hodin čistého času. Trasa vede přes Brno a po D2 kolem Bratislavy. V Maďarsku najdete na M15, ze které pak sjedete na M1 (E60). Ta vás navede až do Budapešti.

Na Slovensku i v Maďarsku budete potřebovat dálniční známku. Ty se dají koupit na benzínkách nebo online jako v Česku.

  • Slovenská dálniční známka vyjde na 12 €/10 dní a koupit si jí můžete tady.
  • Dálniční známka pro Maďarsko vás vyjde na 6 400 HUF/10 dní. Koupíte na tomto odkaze.

V případě potřeby se dají koupit dálniční známky i na delší období. Doporučuji zakoupit dálniční známky přes zmíněné odkazy – po internetu koluje spousta webů, které koupi dálničních známek nabízejí, ale v porovnání s oficiálními weby (viz výše) jsou výrazně dražší.

Jak se ochránit při cestování autem: Pojištění autoasistence vám zajistí v případě potřeby opravu auta, odtah do autoservisu, přepravu zpět domů nebo poskytnutí náhradního vozidla. Vše zařídí a vykomunikují za Vás.

Matyášův chrám Budapešť

Parkování v Budapešti

Budapešť je rozdělená do několika parkovacích zón s rozdílnými hodinovými poplatky za parkování. V centrální části Budína a Pesti je parkování na ulici téměř nemožné. K dispozici jsou parkovací garáže s cenou kolem 1500 HUF/60 minut, 18 000 HUF/den.

Ubytování v parkovacích garáží nabízí taky velká část hotelů v centru – poplatek se většinou pohybuje kolem 18 €/den. Pokud chcete ušetřit, lepší možností je zaparkovat na P+R parkovišti a dojet pár minut metrem do ubytování – více info o P+R parkování v Budapešti níže.

Zde najdete možnosti parkování v Budapešti včetně cen a podmínek na interaktivní mapě.

My osobně nejraději využíváme P+R parkoviště, které skvěle fungují i v jiných městech v Evropě. Tato parkoviště se nacházejí na kraji měst poblíž nádraží nebo napojení na veřejnou dopravou. Poplatek je výrazně nižší, někdy dokonce zdarma. Navíc je to ekologičtější a ušetříte si nervy s hledáním místa v centru :).

Zde je několik nejbližších P+R parkovišť:

Ceny jsou platné pro prosinec 2024.

Rybářská bašta Budapešť

MHD v Budapešti

Budapešť je městskou hromadnou dopravou dokonale protkaná. Z bodu A do bodu B se dostanete více než 200 autobusovými trasami.

Najdete tu také širokou síť tramvají, které v celkovém objemu přepraví v Budapešti víc lidí než metro. V Pesti dopravu navíc doplňuje na 13 trolejbusových tras.

Používání veřejné dopravy je snadné, intuitivní a dostupné pro každého. Zde je odkaz na oficiální stránky veřejné dopravy v Budapešti.

Ubytování v Budapešti

ubytování v Budapešti
Hotel Aquincum

4* hotel s neomezeným wellness

ubytování v Budapešti
Hotel T62

Moderní a stylové ubytování v centru

tramvaje v Budapešti

Metro v Budapešti

Metro v Budapešti má celkem 4 linky:

  • Žlutá linka M1 – tato trasa je nejstarší v kontinentální Evropě a třetí nejstarší na světě po Londýně a Chicagu. Začíná v centru na náměstí Vörösmarty tér a vede přes Andrassyho třídu až za městský park Városliget. Je tu pracovník, který vám jízdenku označí.
  • Červená linka M2 spojuje nádraží Budapest-Déli kousek za Hradních vrchem a následně vede z Budy kolem parlamentu přes centrum až na nádraží Keleti
  • Modrá linka M3linka M3 vede Pestí kolem Dunaje ze severu na jih
  • Zelená linka M4 propojuje nádraží Kelenföld na jihozápadě Budapešti s nádražím Keleti v Pesti
značení metra

Cena MHD v Budapešti v roce 2025

Ceny MHD jsou v Budapešti následující:

  • Jednorázová jízdenka 450 HUF (zakoupená u řidiče 600 HUF)
  • Bloček 10 jednorázových jízdenek 4 000 HUF
  • Přímý autobus z letiště 2 200 HUF
  • 24 hodinová jízdenka 2 500 HUF
  • 72 hodinová jízdenka 5 500 HUF

Jízdenky si zakoupíte na stanicích, v novinových stáncích, prodejních automatech, pouličních stáncích nebo v aplikaci Budapest GO.

Papírovou jízdenku si ověříte v automatu u vchodu do metra nebo při nástupu do autobusu či tramvaje. V případě digitální jízdenky oskenujete kód opět u vstupu do metra (jako u papírových lístků) nebo venku u dveří u ostatních typů dopravy.

Jednodenní nebo vícedenní vstupenky se nevalidují, protože je na nich vyznačené datum.

Rybářská bašta Budapešť

Plavby po Dunaji

Další možností je plavba trajektem nebo člunem po Dunaji. Trajekt funguje celoročně, člun od května do září. Trajektová doprava obsluhuje oblast mezi Újpestem a Millenniumi Városközpont a říční lodě provozují dopravu mezi Boráros tér a Pünkösdfürdo.

Pro nás byla plavba po Dunaji jedním z nejlepších zážitků – večer je vše kolem řeky nádherně nasvícené a vy nevíte, kam koukat dříve. Můžete vyrazit i na denní plavbu.

plavba po Dunaji Budapešť

Nejoblíbenější plavby lodí trvají 1-1,5 hodiny a jejich součástí bývá taky drink (šampaňské, pivo, víno nebo nealkoholické nápoje). Večerní termíny mohou být vyprodané – je dobré si termín předem rezervovat s předstihem. Část lodi je krytá a část otevřená.

Půjčení kola v Budapešti

Půjčit si kolo v Budapešti je další možnost, jak tohle město poznat. Kola MOL Bubi jsou strategicky rozmístěná po celé Budapešti. Poplatek za registraci platební karty je 120 HUF, se kterým zároveň získáte i 3 minuty jízdy. Za každou minutu pak zaplatíte 40 HUF.

půjčení kola v Budapešti

Půjčení kola v Budapešti je jednoduché. Nejprve si stáhnete aplikaci MOL Bubi a pomocí QR kódu nasnímáte senzor na kole. Po pípnutí si můžete kolo půjčit. Při vracení kolo zasunete zpět na místo a zaklapnete zámek. Musí se ozvat pípnutí. Aplikace vám ukazuje taky čas, který jste projeli.

Budapešť ubytování

Ubytování v Budapešti

ubytování Budapešť
Hotel Impulso Fashion

Úžasný hotel – skvělý poměr ceny a kvality

ubytování Budapešť
Hotel Three Corners

Moderní hotel u centra + výborné snídaně

Ceny

Ceny v Budapešti jsou nepatrně nižší než ceny v České republice. Oproti jiným městům v Evropě si tak vaše peněženka oddychne.

Ceny potravin v Budapešti

Při porovnání s Prahou jsou ceny potravin v Budapešti stejné nebo naopak nižší. Ovoce a zelenina vyjde o něco levněji než v Česku. Až o třetinu je levnější chleba, maso a sýry. Ušetříte taky za vodu, víno nebo pivo.

V Budapešti si můžete nakoupit v supermarketech, jako je Aldi, Lidl, Tesco a v centru především SPAR (ale najdete tu taky Aldi v centrální tržnici, Lidl a Tesco).

Ceny v restauracích

V levnějších restauracích se najíte za přibližně 4000 HUF na osobu, zatímco v restauracích s tříchodovým menu kolem 10 000 HUF. Půl litr piva vás vyjde na 1000 HUF, třetinka Coca Coly na 540 HUF a třetinka vody na 390 HUF.

Řetězový most Budapešť

Další tipy před cestou do Budapešti

  • Národní měnou je forint (HUF), který se skládá ze 100 fillerů.
  • Po celém městě je k dispozici pitná voda z fontán.
  • Jak jsem zmínila výše, v Pesti to opravdu hodně žije. A to i u břehu Dunaje, který chvílemi trochu připomíná veřejnou skládku. Jedná se ale většinou o lokace mimo centrum města.
  • Orientace ve městě je opravdu jednoduchá. Pokud se zatouláte, klidně se zeptejte místních. Maďaři mají velmi srdečné povahy a rádi pomohou.

Bezpečnost

Budapešť je obecně bezpečné město, ale buďte tady ostražití, abyste se nestali obětí kapsářů nebo podvodu. Kapsáři řádí většinou na turisticky oblíbených místech, jako je Matyášův chrám, Rybářská bašta a parlament. Pozor si dejte i ve veřejné dopravě.

Pokud jste muž a jedete sólo, dejte si pozor na pozvání od žen na ulici. Je to velmi častý podvod, kdy tyto ženy pracují pro bar, do kterého vás pozvou a na místě se pak bohužel často nedoplatíte.

Mapa Budapešti

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu pro Budapešť. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Budapešti. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Budapešti

Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.

Slevomat je skvělá platforma pro ty, kteří hledají pobyty s polopenzí nebo wellness.

Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí po Dunaji nebo pouštní safari v Dubaji.

Toto byl náš průvodce, jak si užít Budapešť bez cestovky. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Budapešti

BUDAPEŠŤ: Inspirujte se nejkrásnějšími místy, co navštívit v Budapešti. V tomto článku sdílíme mapu trasy pro 2 dny v Budapešti. Plánujete pouze krátký výlet do Budapešti? Tady je itinerář, kam v Budapešti za 1 den.

Hledáte ubytování v Budapešti? Zde jsou tipy na nejlepší hotely, kde se ubytovat v Budapešti.

MAĎARSKO: Maďarsko je vyhlášené svými termálními lázněmi – toto je seznam nejlepších termálů v Maďarsku.

ŘÍM: Řím je jedno z nejoblíbenějších měst v Evropě. Zde je seznam toho nejlepší, co navštívit v Římě. Sestavte si svůj 3-denní itinerář Říma a podívejte se, jak ušetřit v Římě. Zjistěte vše o Vatikánských muzeích nebo Koloseu.

VÍDEŇ: Vídeň je doslova obsypaná nádhernými památkami, které stojí za to ve Vídni navštívit. Pokud jedete s dětmi, podívejte se na nejlepší aktivity pro Vídeň s dětmi. Pro snadnější plánování cesty jsme vytvořili itinerář pro Vídeň za 3 dny.

BERLÍN: Pro získání inspirace na zajímavosti a památky čtěte, co navštívit v Berlíně.

☞ Inspirujte se, kam vyrazit na cesty v našem průvodci destinacemi.

2 názory na “Budapešť bez cestovky (2025) – průvodce: ceny, doprava, ubytování a další užitečné tipy”

  1. Dobrý den Blani
    Opět po roce…vloni z Barcelony a teď z Budapešti 😍👍 Vás zdravím.
    Vaše itineráře, rady a trasyjdou super. Viděli jsme všechno i mnoho navíc. Jen tady mají kolem soch lešení. Hák na náměstí hrdinů tak na Geletove hoře
    Takletps ještě do Lisabonu a zase podle Vás 😉
    Cestování zdar 🍀👍

    1. Dobrý den Evi,

      děkujeme za krásný komentář, moc nás potěšil. 🙂 Budeme se těšit v Lisabonu. 🙂

      Ať se daří nejen na cestách!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *