Slavkovský les v Karlovarském kraji, to jsou vyvěrající prameny, rašeliniště, hluboké lesy, vzácné rostliny, rozhledny a výhledy, pozůstatky sopečné činnosti. To vše pod rouškou určitého tajemna a opuštěnosti, které tohle místo dokonale dotváří. Pokud vás baví turistika a výlety, bude pro vás Slavkovský les ráj.
Slavkovský les nese díky svému jedinečnému rázu přezdívku český Island. Jaká místa a turistické trasy patří mezi ty nejkrásnější?
- Co navštívit ve Slavkovském lese – MAPA
- Slavkovský les: výlety, turistika, co vidět a navštívit
- Nejvyšší vrchol Lesný a vyhlídka Pod Lysinou
- Žulové skalní město Svatošské skály
- Hrad Loket a město Loket
- Jeskynní vyhlídka a Lesní vyhlídka
- Zámek a hrad Bečov nad Teplou
- Čedičové varhany u Hlinek
- Kladské rašeliny a Tři křížky
- Naučná stezka Mnichovské hadce
- Krásenská rozhledna
- Za výhledem ke kapli sv. Máří Magdaleny
- Rozhledna Krudum
- Mýtský rybník
- PP Na Vážkách
- Po stopách vyvěrajících pramenů Slavkovského lesa
- Po stopách hornictví kolem obce Krásno
- Popraviště na Šibeničním vrchu
- Zřícenina hradu Andělská hora a Šemnická skála
- Lázeňské lesy Svatý Linhart
- Kde se ubytovat ve Slavkovském lese?
- Související články o CHKO Slavkovský les
Co navštívit ve Slavkovském lese – MAPA
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Slavkovského lesa s tipy na výlety. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Slavkovském lese. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Slavkovský les: výlety, turistika, co vidět a navštívit
Nejvyšší vrchol Lesný a vyhlídka Pod Lysinou
Vrchol Lesný (983 m)
Z nejvyššího vrcholu Lesný (983 m) toho sice moc neuvidíte, ale vede sem pohodová lesní cesta, kterou zvládnete i na kole a s kočárkem. Nahoře se můžete zapsat do návštěvní knihy, odpočinout si v altánku nebo upéct buřta.
Nejlehčí a nejkratší trasa vede z Vysokého sedla (904 m), kde můžete nechat auto. Trasa je dlouhá 1 km a mírně při ní stoupáte po asfaltové lesní cestě, která kopíruje modrou turistickou značku.
- Trasa na vrchol Lesný
- Další trasy a informace najdete v článku: Lesný – vzhůru na nejvyšší vrchol Slavkovského lesa
Vyhlídka Pod Lysinou
Vyhlídka Pod Lysinou vám nabídne to, co jste na vrcholu Lesný nedostali – výhledy. Dostanete se sem přesně na druhou stranu od Vysokého sedla.
Vyrazíte po Hřebenová cestě, které se odklání doprava ze žluté turistické značky. Určitě to neminete – lesní štěrkovitá cesta mírně do kopce. Po 2 km dorazíte k altánku – vyhlídce pod vrcholem Lysina (982 m), který je druhým nejvyšším ve Slavkovském lese. Z vyhlídky Pod Lysinou budete mít skvělý výhled na Český les a Šumavu (za nás byla zrovna inverze).
Žulové skalní město Svatošské skály
Svatošské skály jsou oblíbeným výletním místem. Klidu si tu úplně neužijete. Zejména v létě, protože turistická trasa kopíruje řeku Ohři, která je touhle dobou plná vodáků. Ale je tu hezky, takže si své místo Svatošské skály určitě zaslouží.
Svatošské skály neboli Svatošky představují dle pověstí zkamenělý svatební průvod. Najdete je v údolí řeky Ohře, přes kterou můžete přejít přes houpací most a dát si něco na zub v místní restauraci.
Trasa ke Svatoškám
Svatošské skály jsou dobře dostupné z Lokte a Karlových Varů. Ve směru od Karlových Varů zaparkujete na neplaceném parkovišti v Doubí (za hezkého počasí tu bývá brzy plno) a vydáte se dál po asfaltové cestě (modrá turistická značka), která vás dovede až ke Svatoškám. Trasa je dlouhá 2 km po rovné pohodové cestě, kterou zvládnou i menší děti a kočárek.
Pokud budete pokračovat za Svatoškami kolem restaurace po asfaltové cestě, dojdete k dětskému ráji.
Z Lokte vede ke Svatošským skalám široká lesní rovinatá cesta kolem Ohře, kterou taky projedete hravě s kočárkem nebo na kole, protože celá trasa kolem Svatošských skal je součástí cyklostezky. Trasa je dlouhá 6 km, ale na druhou stranu je po cestě víc zajímavostí.
Hrad Loket a město Loket
Středověký hrad Loket postavili ve 13. století na výrazném skalním ostrohu v CHKO Slavkovský les. Je ze tří stran obklopený řekou Ohře a přímo pod ním je krásné historické náměstí. Můžete se projít taky kolem řeky a užít si zase jiné výhledy na hrad a okolí.
Otevírací doba hradu Loket se liší podle období – listopad-březen 9:00-16:00, duben-červen a září-říjen 9:00-17:00 a červenec-srpen 9:00-18:30. Vstupné s průvodcem vás vyjde na 150 Kč (plné), 120 Kč (snížené) a rodinné 2+2 440 Kč. Bez průvodce jsou pak ceny nižší – plné vstupné 125 Kč, snížené 105 Kč a rodinné 2+2 380 Kč.
TIP: Pokud hledáte v Lokti dobrou restauraci, zkuste Staroslovanskou kuchyni přímo pod hradem nebo na náměstí restauraci Atmosféra či pivovar Florian.
Čtěte více o Lokti v samostatném článku.
Jeskynní vyhlídka a Lesní vyhlídka
Jeskynní vyhlídka a Lesní vyhlídka jsou vyhlídky ukryté v lesích, které možná není tak snadné najít, ale stojí to za to. Meandr a údolí Ohře odtud totiž budete mít jako na dlani.
Lesní vyhlídka
Lesní vyhlídku najdete cca 1 km od Farmy v Horách. Za restaurací se cesta dělí do tří směrů – vy se dáte tou prostřední lehce dolů. Jdete širokou štěrkovitou lesní cestou, která ale v závěrečném kopci není pro kočárek nebo kolo nejvhodnější kvůli kořenům ze stromů.
Pokud neznáte Farmu v Horách a máte děti, tak sem určitě vyrazte mrknout na zvířátka. Jsou tu mufloni, koně a jeleni.
Jeskynní vyhlídka u Svatošských skal
Jeskynní vyhlídka je naše nejoblíbenější. Je hodně natur. S menšími dětmi bych zvolila jiný výlet a s kočárkem nebo na kole se sem určitě nedostanete. Při cestě se možná trochu zadýcháte do kopce, ale ten výhled na meandr Ohře za to stojí.
Nejsnadnější sem dojdete z Lokte směrem na Svatošské skály kolem Ohře. U štoly Vildenava se dáte doleva do kopce po NS Doubí – Svatošské skály. Dojdete až ke smírčímu kříži, kde sejdete z naučné stezky a odbočíte doprava do lesa. Stoupáte podél vrcholu po neznačené, ale dobře vyšlapané trase, kde kousek před koncem sejdete po cestičce doprava přímo k vyhlídce. Z Lokte je trasa dlouhá 3 km.
- Trasa k Jeskynní vyhlídce
- Další informace najdete v článku: Jeskynní vyhlídka: paní Colombová Svatošských skal
Zámek a hrad Bečov nad Teplou
Barokní zámek a středověký hrad Bečov s terasovitou zahradou najdete na skalním bečovském ostrohu nad řekou Teplá. Jedná se o národní kulturní památku, jejíž součástí je druhá nejcennější památka ČR – relikviář svatého Maura.
Otevírací doba se liší dle období. O prázdninách je otevřeno denně kromě pondělí. Aktuální informace o otevírací době najdete tady. Momentálně je v roce 2022 základní okruh uzavřený a můžete se podívat “jen” na relikviář svatého Maura. Prohlídka relikviáře svatého Maura vyjde na 200 Kč pro dospělé, 160 Kč pro studenty a seniory a 80 Kč pro děti 6-17 let.
Za návštěvu stojí v Bečově taky Bečovská botanická zahrada a Muzeum motocyklů a českých hraček.
Čedičové varhany u Hlinek
Kromě vyvěrajících pramenů a rašelinišť najdete ve Slavkovském lese taky stopy sopečné činnosti – čedičové varhany u Hlinek. Nejsou tak známé jako ty v Rotavě a už vůbec nejsou udržované, ale minimálně jsou dvakrát tak větší a mají své opuštěné kouzlo.
Čekejte hodně nenáročný výlet. Z Hlinek se dáte směrem na Přílezy. Po pár minutách, chvíli potom, co vjedete do lesa, uvidíte po levé straně přístřešek. Tady zaparkujete a jdete za závoru po vyšlapané cestě. V cíli jste za 200 metrů.
- Trasa k čedičovým varhanám u Hlinek
- Další informace najdete v článku: Čedičové varhany u Hlinek: kamenné varhany ve Slavkovském lese.
Kladské rašeliny a Tři křížky
Kladské rašeliny
Kladské rašeliny jsou nejznámější rašeliniště ve Slavkovském lese a okolí. Vlastně plno lidí zná spíš Kladské rašeliny, než samotný Slavkovský les. Za návštěvu stojí taky celá osada Kladská a Dům přírody Slavkovského lesa, kde se seznámíte s chráněnou oblastí.
Auto zaparkujete na bezplatném parkovišti přímo v Kladské – za hezkého počasí a o víkendu se rychle plní. Potom se vydáte kolem rybníků nebo lesem po NS Kladská, která je ideální i pro kočárky.
Čeká vás okružní trasa, která je ale momentálně mezi Horním a Dolním Bahňákem neprůchozí, protože tu probíhá rekonstrukce. Trasa kolem velkého Kladského rybníku je bez problémů celá průchozí.
- Další informace najdete v článku: Kladské rašeliny a naučná stezka Kladská
Přímo v Kladské se můžete ubytovat v nádherných srubech. A přes ulici si dát něco dobrého na zub ve vyhlášené restauraci.
Tři křížky
Tři křížky je národní přírodní památka mezi Prameny a Novou Vsí. Je to místo, které má zvláštní atmosféru a kam zavítáme minimálně několikrát do roka.
Nachází se tu spousta vzácných druhů rostlin a je potřeba se držet vymezené trasy (i když bohužel ne každý to respektuje). Přímo od Tří křížků je pěkný výhled na okolní louky.
Pokud pojedete od Pramenů do Nové Vsi (pozor, v zimě je silnice neudržovaná), uvidíte po pár minutách Tři křížky po pravé straně na kopci. Zaparkovat můžete podél silnice, odkud vyrazíte po pravé straně přírodní památky. Pár minut a jste v cíli.
Hned naproti Třem křížkům leží Upolínová louka, kde rostou taky vzácné druhy rostlin a je tak přístupná jen po povalovém chodníku.
Další informace najdete v článku: Tři křížky – Upolínová louka pod křížky
Naučná stezka Mnichovské hadce
Naučná stezka Mnichovské hadce vás provede na 9 informačních tabulích největším komplexem hadců v Čechách. Cesta začíná kousek od Tří křížků podél Dlouhé stoky a vede kolem NPR Pluhův bor, Grünské kyselky nebo Dominovy skalky. Z velké části je okružní a má délku 10 km.
Trasa je relativně málo navštěvovaná, takže pokud hledáte místo pro klidnou turistiku, je naučná stezka Mnichovské hadce určitě dobrou volbou. Příroda po cestě je krásná a nedotčená.
Další možnost, jak se dostat k PP Dominova skalka, je zaparkovat u odbočky k Novoveské kyselce (ta už nefunguje) a dojít 5 minut lesem až ke skalnatému kopci Dominova skalka. Dominova skalka jde vidět už od silnice, hned za lesem po pravé straně, pokud jedete z Nové Vsi na Louku.
Krásenská rozhledna
Krásenská rozhledna získala titul nejkrásnější rozhledny v ČR. Sice je to už nějaký ten pátek, ale krásu jí nelze upřít ani po letech :). Od ostatních rozhleden se liší venkovním schodištěm ve stylu Babylonské věže. Rozhledna Krásno je přístupná celoročně zdarma.
Vede sem hned několik turistických tras, z nichž některé jsou vhodné i pro kočárek a kolo. Nejlehčí trasa začíná přímo v Krásně po žluté nebo pak po cyklostezce přes louky nad Krásnem (směrem na Sokolov).
Oblíbená trasa po žluté od hřbitova se už trochu změnila a není teď tak snadná jako dříve (především po dešti) – vede nejprve podél Dlouhé stoky, kde pak začnete strměji stoupat až k rozhledně. V online mapách není trasa aktualizovaná, ale pokud budete sledovat žlutou značku, trefíte správně.
Další informace o trasách najdete v článku: Rozhledna Krásno: nejkrásnější rozhledny v Karlovarském kraji
Za výhledem ke kapli sv. Máří Magdaleny
U obce Březová na Sokolovsku stojí na vrchu U kaple (659 m) kaple sv. Máří Magdaleny, odkud budete mít parádní výhled do okolí. Dojem sice kazí výhled na elektrárnu v Citicích, ale to vynahradí jezero Medard, které odtud budete mít jako na dlani. Ke kapli vede nenáročná trasa po upravené cestě přes louky a zvládnou jí i menší děti.
Rozhledna Krudum
Měli jsme tu kamennou rozhlednu a teď si dáme zástupce ocelových rozhleden. A hned tu nejznámější ve Slavkovském lese – rozhlednu Krudum. Cesta sem je delší a o něco obtížnější než k rozhledně Krásno, ale větší děti jí zvládnou (dá se i terénním kočárkem nebo na kole, pokud vyrazíte z Lobezského údolí).
Nejdelší, ale nejméně obtížná trasa, co se týká stoupání, začíná v Lobezském údolí. Odtud pokračujete širokou štěrkovitou lesní cestou, která je vhodná i pro kočárky. Přejdete louku a začnete mírně stoupat až k rozhledně. Rozhledna Krudum je přístupná celoročně zdarma.
Další informace o trasách k rozhledně Krudum najdete v článku: Rozhledna Krudum.
Mýtský rybník
Mýtský rybník je jedním z nejhezčích ve Slavkovském lese a okolí. Proto by měl být jedním z míst, co navštívit ve Slavkovském lese a Karlovarské kraji. Voda je tu hnědá od rašeliniště Paterák, které patří mezi NPR Kladské rašeliny.
Je tu klid a krásná příroda. Vede sem pěkná asfaltka, ideální i pro rodiny s dětmi. Přesto jste tu často zcela sami.
PP Na Vážkách
Důvodem ochrany oblasti PP Na Vážkách jsou překvapivě vážky. Najdete tu až 35 % druhů z celé ČR a opravdu můžu potvrdit, že se to tu vážkami jenom hemží. Vede sem krásná procházka v několika směrech. Voda je tu průzračně čistá a dá se tady koupat.
Po stopách vyvěrajících pramenů Slavkovského lesa
Celý Karlovarský kraj je pověstný svými minerálními prameny. Jejich koncentrace je nejvyšší právě ve Slavkovském lese. Které lázně a prameny tady můžete navštívit?
Karlovy Vary
Karlovy Vary jsou město s největší koncentrací léčebných pramenů na světě. A navíc ta architektura, spousta vyhlídek, lesních chaloupek a dalších zajímavých míst, které vytváří jedinečnou atmosféru tohoto města.
Pitné prameny jsou rozděleny v celkem 5 kolonádách. Každá kolonáda stojí za návštěvu. Každá je úplně jiná. Najdete je nedaleko sebe, přibližně půl hodinky pohodovou chůzí mezi nejvzdálenější Vřídelní a Sadovou kolonádou.
Více informací o Karlových Varech najdete v samostatném článku: Průvodce Karlovými Vary
Stejně jako na prameny jsou Karlovy Vary bohaté na skvělé restaurace. Klasiku si dáte ve Smíchovském pavilonu nebo Staroslovanské kuchyni. Jedny z nejlepších burgerů pak dělají v restauraci Špunt & Knoflík.
Mariánské Lázně
Za návštěvu stojí taky nedaleké lázeňské město Mariánské Lázně. V okolí Mariánských Lázní vyvěrá přes 100 pramenů. V samotném městě je pak okolo 40 léčebných pramenů. Kolonáda není tak rozlehlá jako ta v Karlových Varech, ale i tak je nádherná. Obraťte očí vzhůru, na několika místech kolonády jsou nádherně malby.
Zážitkem je i zpívající fontána, která hraje denně v liché časy.
Okolní lesy jsou doslova protkané stezkami a zajímavostmi. Jednou z nejoblíbenějších je NS Lázeňské lesy s rozhlednou Hamelika. Rodinám s dětmi se bude líbit v parku Boheminium, kde jsou miniatury hradů, zámků a dalších významných staveb z ČR.
Lázně Kynžvart
Lázně Kynžvart jsou malé městečko v jádru Slavkovského lesa. Jejich dominantou jsou léčebné lázně s několika volně přístupnými prameny a klasicistní zámek s anglickým parkem a lesní kaplí sv. Kříže.
Děti budou nadšené z Pohádkové cesty, kterou tvoří vyřezávané pohádkové bytosti. Cesta lemuje trasu ke zřícenině hradu Kynžvart.
Prameny
Obec Prameny nese nelichotivé označení jedné z nejzadluženějších obcí v ČR, i když dnes to už není pravda. Je až k nevíře, že dříve byla honosným lázeňským městem. Zadlužení vzniklo tím, že se Prameny před lety rozhodly vybudovat stáčírnu minerálních pramenů a lázně. Bohužel byl ale projekt neúspěšný a vedl k velkému zadlužení.
Přestože by se mohlo zdát, že se v obci zastavil čas, stojí za návštěvu právě kvůli minerálním pramenům, které najdete na kraji obce směrem na Kladskou – Giselin, Rudolfův a Barochův pramen.
Hned naproti přes silnici jsou pozůstatky bývalých Alžbětiných Lázní s Vincentovým pramenem, který je ale částečně znečištěný.
Nedaleko Pramenů, u Nové Vsi, najdete Grünskou kyselku. Volně přístupný pramen, který využívá pro svou výrobu minerálka Magnesia. Můžete si tady načepovat do láhve stejně jako lidé z okolí.
PR Smraďoch
Přírodní rezervaci Smraďoch najdete kousek nad Mariánskými Lázněmi. Vede kolem krátká okružní trasa, částečně po povalovém chodníku, odkud můžete pozorovat bublající prameny. Jen 1 kilometr rovinkou lesem je odtud Farská kyselka, kde můžete ochutnat další minerální pramen. Je to krátký výlet, ideální i pro malé děti.
Po stopách hornictví kolem obce Krásno
V okolí obcí Krásno a Horní Slavkov se přenesete v čase do dob hornictví, které tady v minulosti intenzivně probíhalo. Horní Slavkov byl dokonce dříve natolik významný, že míval přímé spojení do Prahy.
Od středověku se v Horním Slavkově, Krásně a jejich okolí těžil cín, následně dobýval uran a poté vznikly uhelné doly. Více se dozvíte v muzeích v Horním Slavkově a v Krásně. Krásenská expozice je navíc vylepšená projížďkou zdejším vláčkem. Nedaleko od Krásna pak leží důl Jeroným, kde vás vezmou až do útrob cínového dolu. Přes kopec pak dojdete k dědičné štole Jeroným.
Celou zdejší hornickou oblastí vede 24 km dlouhá technická památka Dlouhá stoka, která zásobovala vodou hornickou činnost. Jedinečné dílo vzniklo v 16. století a nemělo v té době v celé Evropě obdoby.
Popraviště na Šibeničním vrchu
Nad Horním Slavkovem, na Šibeničním vrchu v nadmořské výšce 643 m, najdete popraviště, které je připomínkou dřívější ponuré doby. Popraviště vzniklo už v 15. století a patří k nejzachovalejším šibenicím u nás. Má kruhovou, dva metry vysokou podestu a svým tvarem má symbolizovat divadelní jeviště, odkud šlo vidět, jak končí zločinci. Druhým důvodem bylo bezpečí kata, který popravu vykonával.
Z místa je skvělý výhled na okolí – mimo jiné na Krásenskou rozhlednu a zříceninu na Andělské hoře.
Zřícenina hradu Andělská hora a Šemnická skála
Zřícenina hradu Andělská hora
Zříceninu hradu Andělská hora najdete na severním okraji Slavkovského lesa. K Andělce se dostanete po zelené přímo z obce Andělská hora. Po schodech, takže cesta není vhodná pro kočárky, ale menší děti by jí zvládnout mohly. Vstupné je dobrovolné a otevřeno je celoročně. Je odtud nádherný výhled do okolí.
- Trasa ke zřícenině hradu Andělská hora od parkoviště
- Další informace najdete v článku: Hrad Andělská hora: nejkrásnější mýtická zřícenina nedaleko Karlových Varů
Šemnická skála
Šemnickou skálu najdete nedaleko Andělské hory. Je to nenáročný výlet, který zvládnou i děti. Přímo na Šemnické skále je potřeba větší opatrnosti. Odměnou budou nádherné výhledy na Doupovské hory.
Vyrazit sem můžete přímo od zříceniny po NS Andělská hora – Kyselka, která kopíruje žlutou turistickou značku. Asi za hodinku a půl dojdete k Šemnické skále.
Druhou možností je navázat na žlutou kilometr před Šemnickou skálou, kde zaparkujete u silnice (je tu menší plácek na cca 4 auta).
- Trasa k Šemnické skále od Andělské hory
- Další informace a trasy najdete v článku: Šemnická skála – kam za parádními výhledy v Karlovarském kraji?
Lázeňské lesy Svatý Linhart
Svatý Linhart najdete přímo u Karlových Varů. Je to ideální místo, kde strávíte klidně celý den.
Co najdete na Svatém Linhartu:
- Lanové centrum s různými stupni obtížnosti – od menších dětí až po dospělé
- Obora Svatý Linhart, kde si při troše štěstí prohlédnete z pozorovacích lávek jeleny, daňky nebo divoká prasata.
- Spoustu vyhlídek a lesních chat – Jungmannova vyhlídka, chata Kazatelna, chata Rusalka a další
- Rozhledna Diana s restaurací a Motýlím domem
- Dřevěné cedule s lesními zvířaty
Na Linhart dojedete autem, MHD z Karlových Varů nebo se sem dostanete pěšky přímo z Varů.
- Další informace a trasy najdete v tomto článku: Svatý Linhart: pohádkový les pro děti i dospělé
Kde se ubytovat ve Slavkovském lese?
Penzion U Bílého koníka leží na okraji Slavkovského lesa ve vesnici Kostelní Bříza. Je to jen kousek od dálnice, takže je velmi dobře dostupný, ale přesto jste uprostřed klidné přírody. Přímo z vesnice vede několik turistických stezek a blízko je to autem taky do Chebu, Františkových Lázní, Lokte nebo Karlových Varů. Výborně tu vaří a některé pokoje jsou i s kuchyňkou.
Penzion statek Bernard leží v Královském Poříčí jen pár kilometrů od Lokte. Přímo v srdci Karlovarského kraje, takže si odtud můžete udělat celou řadu výletů – Karlovy Vary, Cheb, Slavkovský les nebo i Krušné hory. Je to skvělé místo pro rodiny s dětmi, protože tu je minizoo, dětské hřiště nebo řemeslné dílny.
Hunting Lodge Vitkov najdete ukrytý v lesích Slavkovského lesa. Ideální ubytování, pokud hledáte klid od ruchu velkoměsta. Výborně tu vaří a některé pokoje mají navíc balkon s výhledem do přírody. Pár minut autem je vzdálená rozhledna Krudum či Krásno, rašeliny Kladská nebo hrad Loket.
Hotel Stein Elbogen leží v Lokti nad Ohří, jen kousek od historického centra a hradu. Přímo z Lokte můžete vyrazit pěšky nebo na kole (nebo si klidně sjet řeku Ohře) na Svatošské skály. Loket má výhodnou polohu pro poznávání kraje – blízko je to do lázeňských i hornických měst a do přírody Slavkovského lesa.
Další tipy na ubytování najdete v samostatném článku: 13 tipů na ubytování ve Slavkovském lese
Toto byly naše tipy na výlety a co navštívit ve Slavkovském lese. Líbil se vám článek? Zanechte komentář nebo sdílejte. Šťastnou cestu!