ŘÍM ZA 3 DNY: tipy, co v Římě vidět a jak si ho užít!

Řím za 3 dny / Řím na 3 dny

Plánujete navštívit Řím za 3 dny? Podívejte se na průvodce nejkrásnějšími místy, která musíte v Římě navštívit. 

Dá se stihnout Řím za 3 dny?

Ano, historické centrum obejdete i za jeden den. Není velké, ale musíte počítat s tím, že se nepodíváte dovnitř památek.

Pokud chcete navštívit Vatikán, Koloseum a další TOP místa v Římě, musíte si vynahradit alespoň 3 dny. Nestihnete všechno, ale uvidíte toho hodně. Navíc já osobně už po víc jak 3 dnech většinou trochu ztrácím elán na objevování dalších a dalších památek, takže navštívit Řím na 3 dny mi přijde jako dobrý kompromis.

Řím je jedno z těch měst, kam klidně můžete vyrazit víckrát a pořád budete mít co objevovat.

Jak si užít Řím

Jak ušetřit v Římě

U každé památky jsme vyznačili, zda je součástí Roma Pass. Skvělá možnost, jak v Římě ušetřit.

Roma Pass je turistická karta, se kterou získáte možnost cestovat neomezeně veřejnou dopravou v Římě, vstup do 2 památek zcela zdarma a snížené vstupné do většiny míst v Římě. Zde jsme sepsali podrobnou recenzi, co vše je v ceně. 

Rezervace ubytování

Rezervujte si ubytování poblíž nádraží Termini, odkud se dostanete na letiště a zároveň jste jen kousek od centra Říma. Mezi nejlepší hotely poblíž nádraží Termini patří:

  • Hotel Borromeo – útulné dobové pokoje s vlastní koupelnou a klimatizací (pro 2-4 osoby); pár minut od metra a v pěší vzdálenosti od historického centra; krásná střešní terasa s posezením a lehátky
  • The Hive hotel – trendy hotel s moderními a čistými pokoji; v nabídce pokoje i apartmány pro až 4 osoby; prostorná střešní terasa s posezením a restaurací
  • hu Roma Camping in Town –ubytování v klimatizovaných bungalovech nebo chatách, restaurace, občerstvení, parkování zdarma, vířivka, bazén, bar
  • Hotel Impero – levný hotel s výbornými snídaněmi a terasou na střeše; starší vybavení, ale čisté a útulné; v noci klid

Mapa trasy, co vidět v Římě za 3 dny

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu itineráře pro Řím za 3 dny. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v itineráři. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.  

Co navštívit a vidět v Římě za 3 dny?

Řím za 3 dny: STAROVĚKÝ ŘÍM

První den zasvětíme převážně starověkému Římu. Je to nejstarší část města, kde to vše začalo. A proto tady začneme symbolicky i my.

Piazza Venezia

V srdci Říma leží Piazza Venezia. Doprava tady dost houstne, tak se raději třikrát rozhlédněte, než přejdete. Italové na silnicích…to stojí za to. V jiných státech by hned byli bez řidičského průkazu. 🙂

Piazza Venezia Řím / Řím za 3 dny
Piazza Venezia z Complesso Vittoriano

Na náměstí najdete Palazzo Venezia, které je v současnosti muzeem umění. V minulosti bylo ale sídlem Mussoliniho, který na zdejším balkóně vyhlásil v roce 1940 válku.

Dominantou náměstí je impozantní budova Complessso Vittoriano postavená na konci 90. let 19. století jako pocta Viktoru Emanuelovi II., prvnímu králi sjednocené Itálie.

Římané jí nechvalně přezdívají Šlehačkový dort nebo Psací stroj. A i když nemá s antickým Římem nic společného, určitě stojí za vidění.

Budova je známá taky tím, že je v ní uložená hrobka neznámého vojáka. Tu v současnosti hlídají dva vojáci a střeží tak dva věčné plameny.

Piazza Venezia Řím / Řím za 3 dny

Piazza Campidoglio

Půjdete dál kolem památníku, který budete mít po levé straně, dokud neuvidíte pozvolně stoupající schody k náměstí Campidoglio. Na malém, dokonale oválném náměstí najdete radnici a Kapitolská muzea, ve kterých se pokocháte sbírkou soch, obrazů a dalších předmětů úzce spjatých s historií Říma.

Vstupenka vás vyjde na 13 € a časově si vyhraďte 1-2 hodiny. Spolu s Vatikánskými muzei a galerií Borghese jsou Kapitolská muzea další místo, které musí navštívit všichni milovníci umění a historie.

náměstí Campidoglio
Náměstí Campidoglio je trochu ukryté, ale stojí za odbočku.

Náměstí leží na kopci Kapitolu a díky tomu jsou odtud nejlepší výhledy na starověký Řím – především na Forum Romanum a Koloseum v dáli. Starý Římané měli na Piazza svůj chrám, později Michelangelo náměstí přepracoval do současné podoby.

Uprostřed náměstí stojí jezdecká socha od císaře Marka Aurellia. Kopie. Originál najdete v Kapitolských muzeích. Když sem zavítáte v sobotu, možná bude mít štěstí vidět novomanžele.

náměstí Campidoglio

Pokud byste rádi navštívili nádhernou baziliku, před odbočením k náměstí Campidoglio uvidíte po levé straně strmé schody, na vrchu kterých stojí nenápadná bazilika Santa Maria in Aracoeli.

Je to jeden ze skrytých klenotů v Římě. Zvenku je bazilika sice nenápadná, ale nenechte se zmýlit, protože uvnitř je nádherně zdobená.

bazilika Santa Maria in Aracoeli řím za 3 dny

JAK SE DOSTAT Z LETIŠTĚ DO CENTRA: Soukromý transfer z letiště je nejpohodlnější způsob, jak se dostat do Říma. Nejoblíbenějším způsobem transferu jsou autobusy – na výběr je několik přepravců, z nichž jsou nejspolehlivější autobusy přepravce SIT Bus-Shuttle. Staví u Vatikánu a na nádraží Termini. Na místě jen ukážete jízdenku v mobilu. Výhodou je, že pokud nestihnete původní spoj, můžete jet bez problémů tím dalším. Třetí a nejrychlejší možností jsou vlaky Leonardo Express.

Via dei Fori Imperiali

Od Piazza Campidoglio pokračujete po jedné z nejznámějších ulic Via dei Fori Imperiali – dá se projít skrz náměstí po levé straně mezi budovy, odkud se dostanete nad Forum Romanum. Pokračujete pár set metrů a dojdete na už zmíněnou Via dei Fori Imperiali.

Po levé straně se pokocháte císařskými fóry. Ty si císaři zřizovali, aby tady vedli své státní záležitosti. Najdete tu fórum Trajan, Augustus a Nerva. Na pravé straně pak Caesarovo fórum a hned za ním římské fórum Forum Romanum, kde se odehrával ve starověkém Římě náboženský a veřejný život.

Via dei Fori Imperiali Řím za 3 dny
Via dei Fori Imperiali

A přicházíme ke Koloseu.

Koloseum

Koloseum toužíme vidět všichni. Při první návštěvě Říma jsme sem běželi hned po příjezdu ještě s batohy na zádech. A vyrazilo nám dech. Je to opravdu zážitek.

Koloseum Řím
Řím za 3 dny / Koloseum

Dech nám popravdě vyrazily i ty odpadky okolo a spousta pouličních prodejců se selfie tyčemi. To se na fotkách Kolosea už nevidí. Dobrou zprávou je, že se zdržují převážně u Kolosea a ostatní části historického Říma už jsou upravenější.

TIP: Vstupenky do Kolosea je lepší rezervovat předem, pokud chcete mít jistotu, že se dostanete dovnitř. Rezervujte s dostatečným předstihem, bývají vyprodané týdny dopředu. V nabídce jsou i prohlídky s průvodcem, se kterým se dozvíte spoustu zajímavostí a zábavných faktů.

Koloseum je symbolem Říma s téměř 2000 letou historií. Každoročně ho navštíví víc než 6 milionů lidí. Je známé taky jako Flaviánský amfiteátr. Koloseum pojme až 80 tisíc diváků.

Více než 500 let bylo centrem zábavy římského lidu – probíhaly tady výstavy exotických zvířat, popravy vězňů, zápasy gladiátorů.

Možná vás překvapí, kolik z Kolosea chybí. Částečně je to způsobené z nepoužívání a zemětřesení, ale taky byl zdejší mramor využívaný k výrobě jiných věcí. Například ke stavbě Vatikánu.

výhled na Konstantinův oblouk z Kolosea
výhled na Konstantinův oblouk z Kolosea

Co dělat, pokud jsou vstupenky do Kolosea vyprodané?

Naprosto běžná věc v Římě – vstupenky do Kolosea a dalších míst mohou být vyprodané týdny dopředu. Zkontrolujte aktuální dostupnost tady.

Pokud není k dispozici volný termín, můžete zkusit štěstí na místě (je k dispozici omezený počet vstupenek) nebo se podívejte zde na všechny možnosti, jak navštívit Koloseum (vstupenky pro jednotlivce nebo prohlídka s průvodcem).

Upozornění: Rezervovat předem nemusí od května 2023 ti, co mají vstup zdarma – děti do 18 let a ZTP s doprovodem. Vstupenky si vyzvednou na pokladnách.

Vstup zdarma mají taky všichni bez rozdílu věku první neděli v měsíci – rezervace předem není možná a počet vstupenek je stále omezený, tak je lepší přijít co nejdříve.

Powered by GetYourGuide

Forum Romanum a Palatinův pahorek

Přímo naproti Koloseu najdete Forum Romanum a Palatinův pahorek. Vstupné je v ceně spolu s Koloseem a byla by škoda toho nevyužít. Dozvíte se spoustu dalších informací o starodávném Římě.

Obě místa mají společný vstup, tak se pak ujistěte, že jste navštívili vše, co jste chtěli. Už se nebudete moct vrátit.

památky starověkého Říma - Forum Romanum
Forum Romanum
památky starověkého Říma - Palatinův pahorek
výhled z Palatinova pahorku na Forum Romanum
Prohlídka Kolosea, Forum Romanum a Palatinova pahorku

Vstupenky do Kolosea je lepší rezervovat předem (viz odkazy výše), pokud chcete mít jistotu, že se dostanete dovnitř. Rezervujte s dostatečným předstihem, bývají vyprodané týdny dopředu.

Lístek je kombinovaný a máte v ceně i přilehlé Forum Romanum a Palatinův pahorek. Ty tvoří jeden archeologický park. Na Palatinův pahorek vede krátký výstup, ale získáte skvělý výhled na Forum Romanum, Koloseum a další části Říma.

Výhled z Palatinova pahorku

Prohlídka všech tří částí vám zabere zhruba 2-3 hodiny. Pokud jste nenavštívili Kapitolská muzea, bude nejspíš kolem oběda. S restauracemi v Římě se to má stejně jako jinde na světě u hlavních atrakcí.

Ty nejbližší a nejvíc na očích bývají nejvíc turistické. S přemrštěnými cenami a často s nabídkou, která neodpovídá lokální kuchyni. Zkuste zabrousit trochu víc za roh, kde jedí místní. Pochutnáte si víc.

Po jídle máte ještě dost času navštívit další místa v okolí Kolosea. Za sebe můžu doporučit Caracallovy lázně (první 2 fotografie níže), které nechal postavit Markus Aurelius v letech 212-216 a byly jedním z největších a nejzajímavějších termálních komplexů ve starověku.

Nebo Trajanův trh (3. fotografie), první římské nákupní centrum, které mělo 6 pater až se 150 různými obchody a byty. Jedním z nejlepších muzeí umění jsou pak Kapitolská muzea.

Trajanovy trhy leží jen kousek od Kolosea / Řím za 3 dny
Trajanovy trhy leží jen kousek od Kolosea
Caracallovy lázně památky starověkého Říma
Caracallovy lázně

Nebo se vyjdete na kopec Aventin, který je jedním ze 7 římských pahorků a nachází se za Koloseem směrem k Circus Maximus. Z Aventinu je krásný výhled na Řím a jsou tady pěkné zahrady s pomerančovníky Giardino degli Aranci. Více o Aventinu najdete v samostatném článku, co navštívit v Římě.

Řím za 3 dny: VATIKÁN

Další den zasvětíme Vatikánu. Ve Vatikánu je toho tolik k vidění, že byste v Římě museli strávit mnohem víc času. Pokud plánujete Řím na 3 dny, stihnete ve Vatikánu aspoň to nejzákladnější – baziliku svatého Petra, Vatikánská muzea a Sixtinskou kapli.

Neplánujte si Vatikán na neděli, protože byste neviděli nic. Otevřeno je jedinou neděli a to tu poslední v měsíci v dopoledních hodinách.

Podrobné informace k Vatikánu se dozvíte v našem průvodci Vatikánem.

Bazilika svatého Petra

Do baziliky svatého Petra se dostanete zdarma. Otevírá už v 7 ráno a to je přesně čas, kdy sem vyrazte. Před vstupem vás totiž čeká bezpečnostní kontrola a jen o pár hodin později už byste při ní vzhledem k počtu návštěvníků mohli vystát pěkný důlek. Navíc bez davů si největší kostel v Římě víc užijete.

Svatopetrské náměstí Vatikán / Řím
Fronta do baziliky svatého Petra se už v období oběda vině kolem celého náměstí.

Upozornění: Ve středu mívá papež audienci a bazilika se otevírá až mezi 12:30-13:00. Pokud plánujete vidět papeže, zarezervujte si místo tady.

Do baziliky se dostanete ze Svatopetrského náměstí, kde staví metro ve stanici Ottaviano (je to pak 15 minut chůze). Pokud byste se chystali jako první navštívit Vatikánská muzea, vystupte na stanici Ottaviano nebo Cipro – vstup pro Vatikánská muzea je jiný, ne přes Svatopetrské náměstí.

Bazilika svatého Petra je důležitým poutním místem a jedním z nejposvátnějších a největších chrámů katolické církve, které navrhli D. Bramante, Michelangelo, C. Maderno a Gl. Bernini. Je to místo, kde papež předsedá v průběhu roku mnoha liturgiím.

Zajímavostí je, že byla bazilika svatého Petra postavená na starší bazilice v letech 1506-1628. Do té doby byla největší Lateránská bazilika.

bazilika sv. Petra Vatikán
bazilika sv. Petra Vatikán

Bazilika je sama o sobě sice zdarma, ale platí se za kopuli, odkud se vám naskytne nádherný výhled na Svatopetrské náměstí a celý Řím. Kiosek se nachází po pravé straně kousek za vstupem do baziliky.

Rozhodně stojí za vyšlápnutí všech 551 schodů (v druhé části v dost stísněných prostorech) a poplatek 8 €. Druhou variantou je vyjet část schodů výtahem a víc jak polovinu pak dojít pěšky (10 €).

Cestou nahoru si prohlédnete nádherné mozaiky, které zdobí vnitřek kopule. V první úrovni se nachází vstup na střechu, kde uvidíte zblízka sochy apoštolů. Odtud pak stoupáte po úzkém schodišti do kopule.

Výhled z baziliky svatého Petra

Od baziliky pak pokračujete podél zdí Vatikánu do Vatikánských muzeí, která se otevírají v 9 ráno. Je to čtvrt hodinka cesty od baziliky. Vstupenky je lepší objednat online, abyste se na místě vyhnuli několikahodinové frontě. Nebo mrkněte po kartě Rome&Vatican Pass, která v sobě zahrnuje vstupné do Vatikánských muzeí.

Vatikánská muzea a Sixtinská kaple

Vatikánská muzea jsou jedny z největších muzeí na světě s více než 20 000 vystavenými díly. A to je jen zlomek, protože většina umění a děl k vidění není. Vatikánská muzea jsou 6. nejnavštěvovanějším muzeem umění na světě. Ohromí vás římskými sochami a mistrovskými díly renesančního umění.

Až projdete Vatikánská muzea, dostanete se do Sixtinské kaple s freskami a stropem od Michelangela. V úplném závěru se pak pokocháte točivým schodištěm, které je inspirované Bramantovým schodištěm.

co dělat v Římě
Galerie map ve Vatikánských muzeích
Michelangelova freska v Sixtinské kapli
Řím za 3 dny / točité schodiště v závěru Vatikánských muzeí
Točité schodiště v závěru Vatikánských muzeí

A půl dne je za námi. Sbírka ve Vatikánských muzeích je tak rozsáhlá, že tu v pohodě strávíte 2-3 hodiny. Počítejte taky s tím, že v sezóně od dubna do října tu bude dost lidí.

Vatikánská muzea fronty / Řím za 3 dny
Fronty na lístky do Vatikánských muzeí v dubnu uprostřed týdne – vstup je až za rohem vlevo.

Jak přeskočit fronty do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple: Frontu můžete přeskočit objednáním lístků do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple online. Na místě pak půjdete prostředním vstupem pro ty, co si rezervovali vstupenku předem.

Uvnitř projdete bezpečnostní kontrolou, vyjdete schody a po pravé straně uvidíte automaty, kde oskenujete kód z rezervace, a vyjedou vám lístky. Nám celý proces zabral asi 5 minut a ušetřili jsme si tak hodiny ve frontě.

Andělský hrad a Andělský most

Kousek od Vatikánu, na pravém břehu řeky Tibery, najdete pevnost Andělský hrad (Castelo Sant´Agelo), které se přezdívá Hadriánova hrobka. Hadrián byl římský císař, který nechal pevnost postavit jako mauzoleum pro sebe a svou rodinu. Za úžasným výhledem můžete vystoupat až na střechu.

nejlepší muzea v Římě / Andělský hrad
Andělský hrad a Andělský most přes řeku Tiberu

Od Andělského hradu pokračujte po Andělském mostě (Ponte Sant´Angelo), který vybudovali starověcí Římané, ale andělé tu jsou až od roku 1600. A právě andělé představují Křížovou cestu a 12 zastávek na cestě k ukřižování Ježíše Krista.

Andělský hrad je přístupný zdarma pro všechny každou první neděli v měsíci – rezervace předem není možná.

TIP: Rádi byste ušetřili na vstupném a dopravě po Římě? Nebo si to chcete zjednodušit a používat jednu kartu na vše? Podívejte se na mé srovnání turistických karet Roma Pass a Rome&Vatican Pass, se kterými získáte vstup zdarma nebo snížené vstupné na více než 45 památek, neomezené cestování MHD, jízdu vyhlídkovým autobusem a další bonusy.

Piazza Navona

Od mostu vyrazte ulicí Via Dei Coronari, která patří k nejmalebnějším v Římě. My si sem zašli na večeři do restaurace Quelli de’ Coronari. Malá, rustikální restaurace, kde jsme byli jen se samými Italy.

Ulice vás dovede až na náměstí Piazza Navona s Berniniho Neptunovo fontánou čtyř řek. Na fontáně si všimnete 4 říčních bohů, kteří symbolizují největší řeky 4 hlavních kontinentů. Berniniho nejznámější fontánou je fontána di Trevi, ale náměstí je maličké a je tam doslova narváno.

Naproti tomu Piazza Navona je nádherné náměstí, kde můžete nasávat atmosféru daleko víc v klidu. Kromě fontány náměstí dominuje taky kostel Sant’Agnese in Agone, kam můžete nakouknout zdarma (otevřeno je až do 19:00 kromě pondělí).

Na jižní straně náměstí sídlí jedna z částí Římského muzea, které zahrnuje historii Říma od středověku až po 19. století.

Řím za 3 dny: FONTÁNA DI TREVI – GALERIE BORGHESE – PANTHEON

Máme tady poslední den. A opět dooporučuju přivstat si. Řím je natolik navštěvované město, že je těžké některé památky navštívit, aniž by vám na záda dýchal dav lidí. Příkladem je fontána di Trevi.

Fontána di Trevi

A proto sem vyrazíme hned ráno. To je totiž jediný “běžný” čas, kdy tu nepotkáte zástupy turistů. Byli jsme u fontány v listopadu pozdě večer a bylo tu doslova narváno. Byli jsme tu brzy ráno a měli jsme jí téměř pro sebe.

A jaký je důvod, že je tu většinou tak plno? Zdejší náměstí je totiž malinké. Většinu z něj zabírá samotná fontána. To jí dává ještě větší dojem monumentálnosti. Máte pocit, že stojíte na divadelním pódiu a sledujete úžasné představení.

Fontána di Trevi symbolizuje hojnost a zdraví, které přináší voda. Pozadí sochy tvoří Palazzo Poli, kde dnes sídlí Národní institut pro grafiku.

Tradice říká, že pokud tam hodíte minci (z pravé ruky přes levé rameno), jednou se do Říma vrátíte. Pokud tam hodíte 2 mince, potkáte lásku a 3 mince přinesou manželství.

Denně se prý hodí do fontány na 3000 €. Ročně až 1,4 milionů eur. Peníze se sbírají 3x týdně, když je fontána pro veřejnost uzavřená – v pondělí, středu a v pátek mezi 8 a 9 h ráno. Vše pak jde na místní charitu jako pomoc pro lidi bez domova a v nouzi. Takže i kdyby jste se už do Říma nevrátili, udělali jste aspoň dobrý skutek.

U fontány di Trevi si odskočte na výbornou zmrzlinu :).

Španělské schody

Od fontány di Trevi pokračujeme ke Španělským schodům, které jsou odtud asi 10 minut chůze spletitými římskými uličkami, kde se ztratíte raz dva. Ale krásně ztratíte. Objevujete neznámá místa, kouty, náměstíčka, kostely a narážíte v ranních hodinách na ten pravý život Římanů.

Španělské schody jsou jedny z nejznámějších schodů. A taky nejširším schodištěm v Evropě. Poprvé v nás nezanechali tak silný dojem, za což asi mohli prodejci pobíhající po schodech. Podruhé jsme ale už atmosféru nasáli mnohem lépe.

Španělské schody mají nepravidelný tvar motýla a pocházejí z 18. století. Hledáte nějakou hlubší symboliku jako v případě fontány di Trevi? Pak vás asi zklamu. Španělské schody byly postavené za jediným účelem – propojit zdejší kostel s náměstím pod ním. Svůj název pak nesou po Španělském velvyslanectví, které tady sídlilo od 16. století.

Přímo pod schody se můžete pokochat barokní fontánou Barcaccia.

Španělské schody byly dříve obsypané lidmi doslova jako hrozny. Občas jste měli až problém projít. Něco jako u baziliky Sacré-Coeur v Paříži. Na to město zareagovalo tím, že tady zakázalo posedávat, popíjet a jíst, aby se památka zachovala.

Spousta lidí se domnívá, že jsou nyní Španělské schody uzavřené. Ale tak to není. Určitě sem vyrazte.

Vystoupejte po schodech směrem ke kostelu. A kochejte se výhledem na Řím. Odtud se dáte doleva. Pokračujeme k parku Borghese. Tomu se přezdívá Zelené plíce Říma. Po pár set metrech se cesta rozdvojí a vy odbočíte doprava na kopec Pincio (je to v místě, kde je po vaší levé straně terasa s výhledem).

Ubytování v Římě 😴

Hotel Impero

Levné a čisté ubytování kousek od metra

Hotel Borromeo

3* hotel se střešní terasou na kraji centra

Vyhlídka Pincio a galerie Borghese

Na kopci se vám Řím krásně rozprostře. Vidíte římské střechy s dominantní kopulí baziliky svatého Petra. Výstup rozhodně není náročný a ten výhled za to stojí. Dojdete až k balkónu Pincio, odkud získáte nejlepší výhled na náměstí Piazza del Popolo.

Za vámi se rozprostírá rozlehlý pak Villa Borghese. Je to jeden z nejkrásnějších parků, kam Římané chodí za zábavou, odpočinout si nebo se jen tak procházet. Najdete tu kolotoče, půjčovnu kol, kavárny a taky galerii Borghese. Ta ukrývá jednu z nejlepších sbírek umění na světě v oblasti sochařství, malby a architektury.

Dovnitř vpouští jen omezené množství turistů, takže tu není plno. Na rozdíl od Vatikánských muzeí, kam vejde denně 30 000 návštěvníků.

galerie Borghese / co dělat v Římě

A čím vás galerie Borghese dostane? Svými podlahovými mozaikami znázorňujícím gladiátory, starověkými sochami, egyptskými uměním, renesančními malbami od Rafaela a Tiziana nebo některými z nejslavnějších Berniniho soch. Vstupenky musíte zarezervovat předem, ale stojí to za to (rezervujte s dostatečným předstihem – bývá vyprodáno dlouho předem). Rezervace předem je nutná i první neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma.

Piazza del Popolo

Od galerie se můžete přes park vrátit na Piazza del Popolo nebo si cestu zkrátit MHD a vyrazit směr Pantheon. Pro ty, co se dají pěšky přes Piazza del Popolo, si něco málo k náměstí povíme.

Piazza del Popolo je rozlehlé náměstí, kde rozhodně nechytnete stísněný pocit jako na náměstí u fontány di Trevi.

Piazza del Popolo / Řím za 3 dny

Uprostřed náměstí vyčnívá egyptský obelisk s původními hieroglyfy. Jeden z nejstarších a největších v Římě. Možná vás teď napadlo, jak se sem dostal. První římský císař Augustus ho sem přivezl z Egypta jako svou válečnou trofej.

Po staletí stál na Circus Maximus ve starověkém Římě a až na konci roku 1500 obelisk přesunuli na Piazza del Popolo.

Od náměstí můžete pokračovat po jedné z nejrušnějších římských ulic Via del Corso. Z té pak odbočíte doprava a asi po 20 minutách od Piazza del Popolo jste u Pantheonu.

Pantheon

U dechberoucí památky, která vás dostane vždy, když jí uvidíte. Pantheon je kostel a mauzoleum, který na svém počátku sloužil pro uctívání planetárních bohů.

Známý je svou kopulí, která je největší kopulí nevyztuženého betonu na světě. Člověk tam jen stojí a nechápe, jak to udělali. Vymysleli to ale skvěle – jak vrstvy betonových bloků stoupaly výš a výš, používali lehčí a lehčí materiál. Úplně nahoře jsou tak cihly z extra lehké pemzy.

V horní částí kopule je otvor o průměru 9 metrů, kterým se kromě dveří dostává jediné denní světlo dovnitř kostela.

Upozornění: Pantheon je nově od 3. 7. 2023 zpoplatněný – 5 € a 2 € pro mladé 18-25 let.

Pantheon Řím / řím za 3 dny
Pantheon v Římě

Campo dei Fiori

Od Pantheonu pokračujeme k Largo Argentina. To je to místo, kde ubodali Caesara v roce 45 před naším letopočtem. Dnes vás kromě ruin možná zaujme i množství koček, které tady mezi římskými pozůstatky žije. Stará se o ně místní organizace.

Largo Argentina Řím za 3 dny

Largo Argentina je jen krátká zastávka při cestě ke Campo dei Fiori. Krásnému náměstí z dob renezance a baroka, které dříve sloužilo jako trh a pro popravy. Popravy zrušili, vyhlášený trh zůstal. Je to dokonce jediný venkovní krytý trh v Římě.

Můžete si tady koupit čerstvé potraviny včetně lokálního olivového oleje nebo sýrů. Mají tady i suvenýry, ale počítejte s přirážkou.

JAK SE DOSTAT Z LETIŠTĚ DO CENTRA: Soukromý transfer z letiště je nejpohodlnější způsob, jak se dostat do Říma. Nejoblíbenějším způsobem transferu jsou autobusy – na výběr je několik přepravců, z nichž jsou nejspolehlivější autobusy přepravce SIT Bus-Shuttle. Staví u Vatikánu a na nádraží Termini. Na místě jen ukážete jízdenku v mobilu. Výhodou je, že pokud nestihnete původní spoj, můžete jet bez problémů tím dalším. Třetí a nejrychlejší možností jsou vlaky Leonardo Express.

Čtvrť Trastevere

A jako poslední zastávku tu máme čtvrť Trastevere, kam se dostanete po mostě Ponte Sisto. Ta je vyhlášená svým skvělým jídlem. Zároveň je to jedna z nejkrásnějších čtvrtí, kde se můžete jen toulat a obdivovat barevné domy kolem úzkých dlážděných uliček.

Takhle si většina z nás představuje Řím. A sami uvidíte, že některé čtvrti (ne v historickém Římě) mají do téhle představy hodně daleko.

Poznámka: Do všech církevních budov (ne jen do Vatikánu) se musíte vhodně obléct – mějte zakrytá kolena a ramena a sundejte pokrývku hlavy.

Řím za 3 dny: Ubytování

Mé doporučení je ubytovat se poblíž nádraží Termini, kam přijedete z letiště Fiumincino nebo Ciampino. Je tu několik pěkných hotelů, v okolí řada dobrých restaurací, obchody s potravinami (Coop), dobré spojení metrem do celého Říma a pěšky jste za pár minut v centru.

Tipy na nejlepší ubytování v Římě:

  • Hotel Impero – levný hotel s výbornými snídaněmi a terasou na střeše; starší vybavení, ale čisté a útulné; v noci klid
  • Hotel Borromeo – 3* hotel s klimatizací a střešní terasou; pár minut od metra a v pěší vzdálenosti od historického centra
  • The Hive hotel – 4* hotel s moderními a čistými pokoji; v nabídce pokoje i apartmány pro až 4 osoby; prostorná střešní terasa s posezením a restaurací
  • hu Roma Camping in Town  ubytování v klimatizovaných bungalovech nebo chatách, restaurace, občerstvení, parkování zdarma, vířivka, bazén, bar

Ubytování v Římě 😴

Hotel Impero

Levné a čisté ubytování kousek od metra

Hotel Borromeo

3* hotel se střešní terasou na kraji centra

Jak ušetřit v Římě za vstupné do památek a dopravu?

V Římě se dá velmi snadno ušetřit díky turistické kartě Roma Pass. S tou získáte vstup zdarma do nejznámějších památek a snížené vstupné na spoustu dalších míst.

Součástí karty je i neomezené cestování po Římě a používání informačních bodů s veřejnými toaletami a možností nabýt si telefon (to se vždy ve městech hodí, co si budeme povídat).

Roma Pass se nabízí ve 3 variantách:

  • Roma Pass 48 hodin – zdarma vstup do první navštívené památky (doporučuju vybrat jako první Koloseum, kde ušetříte nejvíc) a snížené vstupné do všech dalších památek, které během 48 hodin navštívíte. Neomezené cestování po dobu 48 hodin v Římě k tomu.
  • Roma Pass 72 hodin – zdarma vstup do 2 památek, které navštívíte jako první (například Koloseum a Kapitolská muzea) a snížené vstupné do všech dalších památek, které během 72 hodin navštívíte. I tady je součástí neomezené cestování po dobu platnosti karty.
  • Roma Pass v kombinaci s Omnia Card – získáváte výhody Roma Pass na 72 hodin a k tomu vstup zdarma do Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple a jízdu vyhlídkovým autobusem po 72 hodin, který vás proveze kolem největších atrakcí v Římě (kdykoliv můžete vystoupit a zase nastoupit).

O tom, zda se karta vyplatí i vám a podrobného průvodce jsem sepsala v tomto článku.

Vyplatí se Roma Pass?

Nám se vyplatila, ale záleží, co vše plánujete navštívit. Uvedeme si jednoduchý příklad na Roma Pass na 72 hodin (3 dny), která vyjde na 52 €. S kartou máte zdarma vstup do 2 vybraných památek. Jedou z nich bude určitě Koloseum spolu s Forum Romanum a Palatinovým pahorkem (16 €). Odtud je to jen kousek ke Kapitolským muzeím (13 €).

Tím jsme vyčerpali 2 vstupy zdarma a odteď máte vše za snížené vstupné. Už jsme ušetřili 30 € za památky a 18 € za MHD na 3 dny. Okoukneme místa zdarma, jako je Fontána di Trevi a Pantheon a jen tak bloumáme v uličkách.

Další den vyrazíme směr Španělské schody, Piazza del Popolo až do galerie Borghese, kde zaplatíme snížené vstupné a ušetříme 6,50 €. Odteď se už karta Roma Pass začíná vyplácet a přitom jsme navštívili zatím jen 3 placené památky.

Projdeme si zahrady kolem galerie Borghese, pokocháme výhledem na Řím a pokračujeme k Andělskému hradu, kde ušetříme na vstupném s kartou dalších 6 €. A zbytek dne se jen tak touláme v uličkách a pochutnáváme na jídle ve čtvrti Trastevere za řekou.

Poslední den vyrazíme jižně od Kolosea do Caracallových lázní a římské arény Circus Maximus, kde ušetříme celkem 7 €.

I v pohodovém tempu se dá s kartou Roma Pass 72h ušetřit, takže za nás jí určitě můžeme doporučit.

Více o turistické kartě Roma Pass píšu v předchozím článku.

Rezervace vstupenek

Powered by GetYourGuide

Toto byly naše tipy, co vidět v Římě za 3 dny. Jak se vám líbil itinerář? Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Další informace o Římě

NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA V ŘÍMĚ: V našem článku, co navštívit v Římě, najdete podrobný popis nejkrásnějších míst včetně informací o vstupném a otevírací době. Máme taky speciální průvodce pro památky starověkého Říma nebo nejlepší muzea v Římě.

Vše, co potřebujete vědět před návštěvou Vatikánu, najdete pod tímto odkazem.

Čtěte průvodce pro Vatikánská muzea a Koloseum, abyste se na místě vyhnuli frontám. Co si nenechat ujít v Sixtinské kapli píšeme v samostatném článku. Inspirujte se našimi fotografiemi interiérů Vatikánských muzeí.

ITINERÁŘ PRO ŘÍM: Inspirujte se naším itinerářem pro Řím za 1 den.

UBYTOVÁNÍ V ŘÍMĚ: Vytvořili jsme podrobného průvodce, kde se ubytovat v Římě (nejlepší čtvrti a ubytování podle rozpočtu, mapa a jak se dostat z ubytování k památkám nebo na letiště).

JAK SI UŽÍT ŘÍM: Tipy na nejlepší aktivity se dozvíte v článku, co dělat v Římě. Sdílíme taky několik tipů, jak ušetřit v Římě a víc jak 35 tipů pro cestování po Římě. V samostatném článku se dozvíte o všech možnostech, jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma.

91 názorů na “ŘÍM ZA 3 DNY: tipy, co v Římě vidět a jak si ho užít!”

  1. Dobrý den, Blanko,
    chystáme se do Itálie fandit dcerám na závody a na zpáteční cestě jsme si zabookovali 3 dny v Římě. Našla jsem Váš web a díky moc za neskutečné množství užitečných informací.
    Nicméně řeším, jak se dostat do Kolosea, kde právě v ty dny, kdy máme být v Římě, tak je rezervace již “červená”, poslední je 7.9. dopoledne a pak až o týden později. Poradíte? My se do Říma dostaneme busem z Aquilei cca v 11,40.
    V plánu mám koupit si Roma Pass 72 nebo Roma/Vatican Pass. Odlítáme v sobotu ráno. Moc děkuji za rady a pomoc.
    Majka

    1. Dobrý den Majko,

      nevím o ničem, že by měla být v Koloseum nějaká akce a ani nic neuvádějí v oficiálních zdrojích. Poptala jsem a jakmile dostanu odpověď, dám Vám vědět :).

      Blanka

  2. Ahoj, v červenci pojedu do Říma. Chtěl jsem se zeptat, zda se Roma pass vyplatí v případě, že jsem student?? Platný ISIC 18-25 let.

    Díky,
    Richard

  3. Dobrý den,

    Blani prosím Vás ráda bych se zeptala – chtěli jsme si rezervovat kombo vstup Coloseum + Forum Romanum, bohužel mi moc nesedí čas u vstupu. Na 08.06.2022 je volno na prohlídku Colosea již v 13.30 ale do Forum Romanum se člověk dostane až v 16.30. Máte zkušenost, že se dá vyčkat na lístek na Forum Romanum na místě? Případně koupit fast entrance a přijít v jiný (našem případě dřívější) čas? Byla jsem v Římě v létě 2022 – covid v plném proudu a vstupenky na místě na Forum Romanum např. vůbec nešly koupit. A druhá věc Green passu odpovídá naše tečka? Děkuji moc za odpověď.
    S pozdravem,

    Kristýna K.

    1. Dobrý den Kristýno,

      vstupenky se rezervují jen do Kolosea. Se vstupenkou do Kolosea máte automaticky v ceně i vstup do Forum Romanum a Palatinova pahorku – obě místa pak musíte navštívit do 24 hodin od Kolosea, ale čas si už předem nerezervujete. Na místě se lístky neprodávají.

      Ano, aplikace platí v celé EU.

      Přeji pěkný výlet :).

      Blanka

  4. Dobrý den,
    mám dotaz ohledně dopravy z letiště Fiumicino. Nazpět nám to z Říma letí 6:40 ráno, první spoj je až 4:40AM, to bychom let nemuseli stihnout a navíc nemáme na danou noc ubytování, nevíte o nějaké další možnosti transferu na letiště cca kolem půlnoci? Poslední bus jede kolem deváté večer.
    Děkuji

    1. Dobrý den Simono,

      v noci se dostanete na obě letiště v Římě autobusy Cotral. Staví na vlakovém nádraží Tiburtina nebo o 10 min později na Termini – po pravé straně nádraží, když máte autobusové nádraží za zády a budovu nádraží před vámi. Lístek se dá koupit u řidiče za 7 €. Spoje vyjíždí například v 00:30 nebo 01:30, ale raději ověřte pro váš den odletu. Cesta trvá 45 minut. Odkaz na autobusy Cotral: https://servizi.cotralspa.it/PercorsiTariffe
      Zadáte výchozí stanici Roma Termini a konečnou stanici Terminal T1-T2 (Fiumicino).

    2. Dobrý den.
      Hledal jsem na uvedeném odkazu bus Cotral z letiště Fiumicino do centra okolo 23:30, ale bez úspěchu. První jede až v 01:45. Je to tak prosím? Děkuji.

      Jinak velké díky za informace na tomto webu.
      Martin

    3. Dobrý den Martine,

      ano, je to tak. O hodinu dříve pak jede v neděli nebo ve svátky.

      Místo autobusů Cotral se dají pro noční spoje využít autobusy TAM.

      Děkujeme a ať se v Římě líbí :),

      Blanka

  5. Ahoj, fantastický web, moc děkuju, že jste ho vytvořili. Omlouvám se, jestli sem ten dotaz úplně nepatří, ale nevíte, zda se stále vyžadují, resp. začátkem července budou vyžadovat covid passy pro vstup do památek? Já se tedy chystám do Říma s dětmi od 30.6. do 4.7., takže na Řím mám přesně čisté 3 dny, moc ráda využiju Vaše rady. Chtěla jsem si udělat nějaké on-line rezervace dopředu, koupit Roma pass, ale abych pak nenarazila na restrikce, s nimiž nepočítám.

    1. Ahoj Martino,

      předně moc děkujeme :). Co se týká dotazu, tak do Itálie je potřeba základní Green Pass nebo antigenní test – viz jejich vyjádření:
      Od 1. května, bez ohledu na zemi vstupu do Itálie, bude cestující povinen předložit dopravci (a komukoli odpovědnému za kontrolu) zelený certifikát COVID-19 nebo jiný ekvivalentní certifikát , který musí obsahovat jednu z následujících podmínky :

      dokončení základní očkovací série nebo booster dávky podle očkovacích plánů zemí propuštění vakcínami schválenými Evropskou lékařskou agenturou (platnost primární série 9 měsíců a booster dávka bez předem stanoveného limitu)
      zotavení z infekce SARS-CoV-2 ( platnost 180 dnů od pozitivního výtěru )
      zotavení po podání první dávky vakcíny nebo na konci základní očkovací série nebo po podání příslušné posilovací dávky
      rychlý test na antigen nebo molekulární výtěr do 48 nebo 72 hodin před vstupem do Itálie.

      Předložení zeleného pasu nebo antigenního testu a nošení roušek stále platí ve Vatikánu.

      V dnešní době je těžké předpokládat dopředu, ale osobně čekám spíš rozvolňování pravidel. Situace je nyní v Itálii pod kontrolou. Aktuální informace vypisuje taky MZV: https://www.mzv.cz/rome/cz/viza_a_konzularni_informace/konzularni_informace_pro_italii/informace_k_cestovani_ceska_republika.html.

      Přeji krásnou dovolenou v Římě :).

  6. Dobrý den. Dá se Roma Pass využít jako památku do Vatikanského muzea a Sixtinské kaple? Chtěli bychom jednu památku využít na Koloseum a druhou právě do Vatikanského muzea. Děkuju

  7. Parádní průvodce. Aspoň jsem věděl, co mám dnes dělat. To značení v Římě je ale hrozné. Za 2 dny, co tu budu se dá stihnout málo, ale aspoň něco. Bydlím v Ostii u moře za parádní cenu a už jsem se i vykoupal v moři. 😀 to ale začátkem května nedoporučuji.

    1. To ráda slyším, že průvodce pomohl při plánování cesty. Máte pravdu, v Římě podobné věci moc neřeší. V květnu bude mít asi voda do kafíčka daleko, že :).

  8. Ahoj, mám na vás obrovskou prosbu. Jedeme do Říma, a aktuálně řeším rezervaci památek na Roma pass. Snažím se objednat vstup do andělského hradu a nelze mi nikam zadat to, že mám Roma pass. Chce to po mě plnou výši vstupu. Můžete prosím poradít?

    Když mi přišel Roma pass do mailu, musím si ho přes to vyzvednout fyzicky nebo stačí ten v mobilu? Předem děkuji moc nám to pomůže.

    1. Ahoj,

      s Roma Pass není nutná rezervace předem do nutného Andělského hradu. Nejde to nikde zadat jako například u Kolosea. Na místě jen ukážete kartu. Roma Pass využívá hodně návštěvníků, takže jsou zvyklí.

      Roma Pass by se měl vyzvedávat fyzicky na jednom z informačních bodů v Římě. Jedno je kousek od Kolosea.

      Krásnou dovolenou v Římě :).

    2. Moc děkuji za odpověď. Moc mi pomohla. Teď hledám jak se dostat z letiště do centra, to bude také oříšek ?

  9. Dobrý den Blanko,
    chystáme se s dcerou do Říma letos 21. března, ale jsem poněkud zmatená a proto bych Vás chtěla poprosit o ujasnění či radu. Kupily jsme si Roma Pass 72 hodin(podle informací za stránek získáváme vstup zdarma do dvou vybraných památek a snížené vstupné do více než 45 míst po dobu 72 hodin. Čas začíná odbývat od první aktivace, kam se počítá vstup do první památky nebo první jízda MHD) a chtěly bychom jako první navštívit Koloseum, Forum Romanum a Pallatin, ale nevím, zda si musíme vstupenky koupit nebo jen předložíme Roma Pass, protože jsem se dočetla, že vstup na tyto památky je omezený, takže by se měly dopředu zarezervovat, a když je chci rezervovat, automaticky se mi objeví cena, kterou musím zaplatit, aby rezervace fungovala? Tak jak na to, prosím?
    Děkuji za Vaši odpověď.
    Naďa

    1. Dobrý den Naďo,

      máte pravdu, rezervace jsou teď v Koloseu povinné. S Roma Pass si rezervujete vstupenku tady: https://ecm.coopculture.it/index.php?option=com_snapp&view=event&id=3793660E-5E3F-9172-2F89-016CB3FAD609&catalogid=B79E95CA-090E-FDA8-2364-017448FF0FA0&lang=en. Tady vyplníte datum a čas a objeví se nová tabulka, kde sjedete až úplně dolů a vyberete vstupenku pro držitele Roma Pass s poplatkem 2 € (poplatek za online zpracování se platí vždy).

      Ať se v Římě líbí :). Blanka

    1. Dobrý den Veroniko,

      dříve to tak bylo, ale v současné situaci je to trochu složitější. Tím, že jsou na většině míst omezené kapacity, musí se často provádět rezervace předem. Například dříve do Kolosea mohlo několik tisíc lidí a dnes je to jen pár set. S tou rezervací ale vlastně přednostní vstup de facto máte, protože nebudete čekat frontu na lístek. Někde vás čeká ale bezpečnostní kontrola (Vatikán, Koloseum), ale ta byla vždycky. Jen teď ukazujete i potvrzení o očkování nebo o negativním testu, měří se teplota apod. Rezervace je povinná do Kolosea, Vatikánu, galerie Borghese. Klidně dejte vědět konkrétní místa, která vás zajímají. Víc o kartách píšu v tomto článku včetně rezervace: https://smilingway.cz/uzitecne-tipy-jak-usetrit-na-vstupnem-a-doprave-v-rime/.

      Ať se v Římě líbí :), Blanka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *