Jak naplánovat dovolenou a cestu? Kompletní průvodce krok za krokem

jak naplánovat dovolenou / cestu

Vyrážíte na dovolenou nebo cestu a jste nervózní z toho, jak naplánovat dovolenou? Tak to jste na správném místě ?. Plánování dovolené/cesty s sebou často nese hodně stresu. Tento průvodce vás provede krok za krokem, abyste na nic nezapomněli a dovolenou si užili ?.

❔ Plánujete dovolenou do Evropy nebo kamkoliv jinam do světa? Pak mrkněte na plánování cesty a dovolené na vlastní pěst do zahraničí s našimi tipy a triky, jak na nic nezapomenout.

Tento průvodce je orientovaný na cestování po ČR, ale bez problémů ho využijete i kdekoliv jinde. Princip je stejný. Až na některé body, o kterých se více dočtete právě v průvodci cestováním na vlastní pěst do zahraničí.

Já osobně plánování dovolené miluju:

  • to vybírání míst a nerozhodnost, co dřív navštívit, kdy pak zjistím, že by nám na to nestačil ani měsíc
  • plánování cesty, kterou nám následně totálně překope malého spánek. Nebo zuby. Protože zuby jsou kazisvět všeho ?. 
  • vysávání auta, které po hodině jízdy vypadá ještě hůř než předtím a v klidu by se tam najedl celý holubí dům ?.
  • nebo hledání těch nejlepších (rozumějte nejlevnějších ?) letenek a jízdenek, kdy si připadám jako kočka, která loví svou kořist ?. A při placení jízdenek mám přiblblý úsměv na rtech. 
  • těšení se na upečeného buřta ?.
  • těšení se na vše.

Ale chápu, že ne každý to tak má a právě proto je tu tento průvodce, aby vám plánování usnadnil.

Jak naplánovat dovolenou/cestu: CO ZAŘÍDIT PŘED CESTOU?

Kam na dovolenou po ČR?

Máme tu krásně. Hory, jezera, skalní města, vinice…vše, na co si vzpomeneme.

jak naplánovat dovolenou a cestu
jak naplánovat dovolenou a cestu

Ale stejně občas inspirace pokulhává.

Nahoďte jí zpátky do sedla a mrkněte na ty nejlepší výlety v jednotlivých regionech a dle interaktivní mapy si naplánujte, kam na dovolenou po ČR vyrazíte letos:

DOPRAVA

Alfa omega každé cesty. Nějak se musíte na místo dopravit.

V ČR asi většina z nás automaticky sahá po autě. Díky autu získáváme svobodu, pojme bagáže a je to prostě větší pohoda. Ale pokud byste rádi ušetřili, není auto zrovna nejvýhodnější varianta.

Co zkusit autobus nebo vlak? Se Student Agency nebo Flixbus se dnes dostanete pohodlně kamkoliv po ČR. Navíc jsou jejich autobusy na velmi dobré úrovni a jízdenky seženete často za babku.

Pak tu máme ještě vlaky, které jsou podle nás ještě lepší variantou. Navíc, pokud máte děti. Výhled je přeci jen o dost záživnější než v případě autobusu na D1, kdy do cíle dorazíte naklepaní jako řízky ?.

Řada autobusových a vlakových dopravců nabízí zajímavé slevy, díky kterým značně ušetříte. Zejména rodiny a skupiny by se je neměly nechat proklouznout mezi prsty, protože tím vám na jedné cestě může vyklouznout z peněženky až několik set navíc.

? Zajímavé akce přepravci vypisují několik týdnů i měsíců předem, tak zkuste zalovit dříve než pár dní před datem odjezdu. Taky bývají jízdenky obecně levnější v týdnu než v pátek a o víkendu.

Cena jízdenek ve čtvrtek
Cena jízdenek v pátek

UBYTOVÁNÍ

Máte naplánováno, kam pojedete? Případně koupené místenky? Pak neotálejte a co nejdříve zapátrejte po vhodném ubytování.

Tady se určitě nevyplatí čekat do poslední chvíle. Čím dříve budete vybírat, tím spíš bude z čeho vybírat. Ta nejlepší ubytování jsou rozebraná nejdřív.

My vždy volíme ubytování se zrušením rezervace zdarma. Nejčastěji rezervujeme přes Booking.com, což je největší síť ubytování na světě nebo pak Airbnb.cz, kde jste ubytovaní u místních.

Oba portály umožňují vyhledávání podle mapy, což třeba nám, když dané místo neznáme, při plánování výrazně pomáhá.

Vyhledávání na booking.com pomocí mapy

U obou možností je nabídka ubytování opravdu široká a vybere si každý. Ať už hledáte roztomilý penzion, wellness resort nebo srub uprostřed ničeho.

Vyhledávání na Airbnb

Jaké další ubytovací portály v ČR frčí? Pokud hledáte chatu nebo chalupu pro celou rodinu nebo skupinu, mrknout můžete na nabídku na chata.cz. Pro hostely ve městech je zase ideální hostelworld.com.

Vyhledávání na hostelworld.com

Jak ušetřit na ubytování nějakou tu kačku?

Booking a sleva až 19 %

Na Bookingu ušetříte díky jejich věrnostnímu programu Genius, do něhož budete automaticky zaregistrovaní, jakmile si přes Booking během dvou let objednáte dva pobyty.

Od vybraných ubytování (těch, kteří jsou zaregistrovaní do programu Genius jako partnerská ubytování) pak získáte slevu 10 %. A to už občas může hodit pěknou částku :).

Hledejte ubytování s logem Genius:

Jakmile provedete během dvou let pět rezervací, automaticky postupujete na úroveň Genius 2.

Na jaké výhody dosáhnete v tomto případě u vybraných ubytování?

  • Sleva 10 % nebo 15 % z ceny pokoje
  • Snídaně zdarma
  • Upgrade pokoje zdarma, takže si užijete víc pohodlí

Pozor: Nezapomeňte vždy objednávat pod jednou registrací a vyhledávat po přihlášení, aby se vám nárok na slevu zobrazil.

>>> ZAREGISTROVAT SE NA BOOKING.COM ZDARMA

Airbnb a sleva až 647 Kč

Airbnb nabízí pro nově registrující členy slevu 375 Kč na ubytování (na některých portálech často mylně uvádějí 725 Kč).

Výše slevy se může měnit, tak doporučuji zaregistrovat se hned. Slevu můžete využít i půl roku poté.

❗ Jedinou podmínkou je, že musíte splnit minimální částku, kterou celkově zaplatíte za daný pobyt. Tu nyní stanovili na 5000 Kč (mění se průběžně dle fluktuace měny). Na spoustě portálu mylně uvádějí, že stačí objednávka 70 € nebo 1800 Kč apod., ale to už neplatí.

Kromě slevy na ubytování můžete využít slevu ve výši 272 Kč na zážitek v minimální hodnotě 1188 Kč. Škála aktivit je široká – od zážitku z jídla, přes umění až po objevování lokální přírody. To vše od místních.

Abyste dosáhli na slevu ve výši až 647 Kč, musíte se na Airbnb zaregistrovat přes TENTO ODKAZ >>>.

? Že už na Airbnb zaregistrovaní jste? Vytvořte si novou registraci třeba na partnera. Nechat propadnou tak velkou slevu by byla škoda :).

Hodit se můžou i 3 naše tipy, kde hledat ubytování.

A pokud to chcete vzít opravdu lowcostově nebo být být blíž přírodě, popřemýšlejte nad stanováním. Přikládám odkaz na průvodce stanováním, který vám se vším pomůže.

Další tipy: Jak vybrat rodinný stan + tipy na nejlepší stany

Tohle je jeden z důvodů, proč stanování milujem ?.

KAPESNÉ

Dalším bodem, který je potřeba promyslet před cestou, je výše kapesného. Na rozdíl od zahraničí je v ČR výhoda, že se ve všech regionech pohybují ceny přibližně na stejné úrovni (když nepočítám Prahu a centrum Karlových Varů ?).

Před cestou si zodpovězte několik otázek:

Jedeme autem – Na kolik nás zhruba vyjde benzín? Bude potřeba dokoupit dálniční známku? Nezapomeňte zohlednit i takové položky, jako je parkování.

Jedeme vlakem nebo autobusem – Máme už koupené jízdenky? Pokud je budeme kupovat na místě, na kolik nás vyjdou? Kolik zhruba stojí MHD, jestli trávíme dovolenou ve městě?

✅ Kolik si připravit na vstupné do památek a atrakcí, které máme v plánu navštívit? Informace získáte v průvodcích:

✅ Budeme se stravovat v restauracích? Je zajištěná v ubytování snídaně? Budeme kupovat jídlo v obchodě? Jídlo může nafouknout rozpočet až do dvakrát větších rozměrů. Raději ho promyslete předem, pokud jste si dali určitý limit, kolik chcete za dovolenou dát.

Jak velkou hotovost si vzít s sebou? Doporučujeme vzít si spíš míň peněz v hotovosti a zbytek na kartě. Někde se stále platit kartou nedá a je tak lepší mít něco v záloze. Zároveň si u karty zjistěte, jak velký limit máte, aby nedošlo k jeho přečerpání.

✅ Pokud nechcete dát za dovolenou majlant, je lepší stanovit si limit, za který nechcete jít. Část peněz si pak vezmete v hotovosti a větší část budete mít na kartě. Peníze na kartě, které jsou nad limit, pak převedete.

Budete mít neustále pod kontrolou, kolik jste ze svého dovolenkového rozpočtu utratili (pokud máte staženou mobilní aplikaci vaší banky).

Ono se to nezdá, ale to je parkování 100 Kč, zmrzlina pro celou rodinu a najednou po příjezdu nemáte na pleny a jste o rohlících ?.

Jak naplánovat dovolenou/cestu: CO ZAŘÍDIT TĚSNĚ PŘED CESTOU?

Zajistěte si hlídání pro domácí mazlíčky

Domluvte se s dotyčným, kdy za nimi bude chodit, jak je nakrmit, zajistěte pro ně dostatek jídla do zásoby – aspoň dvakrát tak velké, než jste zvyklí.

Zaplaťte vše, co je potřeba

Asi nestojíte po svém návratu o překvápko v podobě odstříhnuté elektriky :). V dnešní době není problém zaplatit i v průběhu cestování, ale cílem cestování je mimo jiné odpoutat se od každodenních starostí.

Nakupte dle seznamu, co budete potřebovat na cestu

Jídlo, drogérie, vybavení na turistiku…postupujte dle seznamu níže a průběžně si poznamenávejte, co nemáte.

Seznam je sice orientovaný na cesty do zahraničí, ale velmi dobře poslouží i v ČR. Jen odškrtnete pas, letenky, adaptér apod. :).

Jídlo

Když jedeme na cestu autem, sepíšu si předem potraviny, ze kterých budu vařit nebo co budeme snídat apod. Co jde, to koupíme u nás a na místě pak kupujeme průběžně třeba pečivo, zeleninu apod.

Co se týká vaření, tak na dovolené volím opravdu lehké recepty – těstoviny s pestem nebo klidně koupenou omáčkou, luštěniny, brambory s volským okem nebo plátkem masa, co je raz dva hotové. Vaříme na večeři, přes den býváme pryč. Pokud je na místě gril, tak toho rádi využijeme.

Takhle nějak vypadá stolování přes den u nás :). Zbytek pizzy na skalách a chleba s paštikou v horách. Ale to okolí to povyšuje na jídlo z restaurace s michelinskou hvězdou ?.

jak naplánovat dovolenou a cestu
jak naplánovat dovolenou a cestu

Píšu i takové banality, jako je voda na cestu, abychom nemuseli stavět po cestě, když třeba malej usne. Zastavit auto = budíček ?.

Drogérie

Jaké léky budete brát s sebou? Nejsou opalovací krémy prošlé? Máte dostatek náplastí? Budete si přelívat šampon a sprcháč do menších lahviček nebo kupovat jejich cestovní verzi?

Oblečení, vybavení na turistiku apod.

Dříve jsme oblečení moc neřešili. Zda je funkční, materiály apod. Na túru jsme klidně vyrazili v běžeckých botách.

Když mi byla zima a navlíkla jsem na sebe všechny vrstvy, vypadala jsem jako medvěd ?. Nebo mi naopak zase bylo moc teplo, oblečení nevětralo a já si připadala jako v peci ?.

Začala jsem sledovat lidi kolem nás a říkala si, jak je možné, že na sobě mají ultratenké oblečení a rozhodně to nevypadá, že by jim byla zima.

Zagooglila jsem a zjistila, že jde o to vybrat si vhodné materiály a vrstvit. Pro mě to byl tehdy objev, protože jsem vyrůstala na tom, že bavlna je nejlepší materiál na vše ?.

jak naplánovat dovolenou a cestu

To samé platilo i pro batoh a boty, které jsme vyměnili za pořádné trekové, aby se v nich noha nehla. A já si ušetřila další vymknutý kotník ?.

Více o tom, jak vybrat oblečení, boty a batoh na turistiku, ale klidně i do města, najdete v tomto článku >>>.

U batohů máme dobrou zkušenost s batohy Osprey. Já především s typem Farpoint, protože ho můžu využít úplně všude – do přírody, do města, dá se předělat na kufr, takže ideální do letadla apod.

Nezapomeňte kouknout především u dětí, zda už z oblečení nebo bot nevyrostly. U nás dospělých se to tak často nemění. Maximálně potřebujeme o velikost větší po Vánocích a o velikost menší před plavkovou sezónou ?.

Vždy se dá vše dokoupit na místě, ale já ráda obětuju půl hodinku předem, abych naplánovala jídlo a zkontrolovala, zda máme vše potřebné. Následně už na to nemusím myslet na cestě.

Zabalte si dle seznamu

Když jste koupili vše, co bylo potřeba, můžete se vrhnout na balení. Seznam níže vám v tom pomůže. Je vzorový, takže si z něj vytáhněte to své :).

⏬ ULOŽTE SI NA POZDĚJI

cestování na vlastní pěst / co si zabalit na dovolenou nebo na cesty

Jak naplánovat dovolenou/cestu: CO ZAŘÍDIT BĚHEM CESTY? 

Nastal den D a vy vyrážíte. Vše už máte připravené, takže jen naházet kufry do auta, nastavit navigaci (popř. u nás vyndat kus papíru, na kterém máme halabala sepsanou cestuprotože jinak mám tendenci pořád sledovat navigaci ?) a frčíte vstříc poznání.

A to hlavní, co doma nesmíte zapomenout, je dobrá nálada :).


Máte dotaz k tomu, jak naplánovat dovolenou nebo cestu? Dejte mi vědět třeba v komentáři nebo na mejlu :).

Zajímá vás cestování po ČR? Více se dovíte v tomto průvodci nebo v článku s 19 oblasti, které si v ČR zamilujete ?.

Pokud míříte za hranice, mrkněte na průvodce cestováním po Evropě nebo načerpejte inspiraci na nejkrásnější místa ze 44 států Evropy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *