Hledáte tipy na výlety a zajímavosti, co navštívit na jižní Moravě? Sepsali jsme 39 tipů na nejkrásnější místa, co si na jižní Moravě nenechat ujít.
I když většinou vyhledáváme hory, jižní Moravu jsme si oblíbili pro její malebnost. Hodiny se můžete procházet mezi vinicemi, vyšlápnout si pro nádherné výhledy na Pavlovské vrchy nebo se nechat pohostit v místních vinných sklípcích, které jsou malované jako od Lady.
Jižní Morava je místo, kde slunce svítí o něco déle, víno teče proudem a příroda je doslova za rohem. Pokud máte rádi dobré víno, pěkné procházky a objevování historických měst, jste tu správně. V tomto průvodci vám ukážeme ta nejhezčí místa, která rozhodně stojí za to na jižní Moravě vidět.
Čekají vás nádherné zámky jako Lednice nebo Milotice, malebná města plná historie a přírodní skvosty jako Moravský kras nebo Pálava.
Pojďte se podívat s námi na ty nejlepší výlety, co navštívit na jižní Moravě.
Nejkrásnější místa na jižní Moravě – mapa
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu jižní Moravy s tipy na výlety, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o jižní Moravě. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Nejlepší výlety, co navštívit na jižní Moravě
CHKO Pálava
Když se řekne jižní Morava, je to právě Pálava, která se mi jako první vybaví. Dlouho jsem se jí vyhýbala, protože mi bylo jasné, že davy turistů nás tady neminou.
Nakonec jsme si jí ale naprosto zamilovali a na některých místech byli dokonce i v červenci zcela sami.
Celá Pálava je chráněnou oblastí, s vápencovými skalami, unikátní stepí a suchými trávníky. Pokud vyhledáváte pěší turistiku, tady si přijdete na své.
Více informací: Sepsali jsme samostatný článek s tipy na výlety, co navštívit na Pálavě.
Mikulov
Při návštěvě Pálavy si nemůžete nechat ujít Mikulov, malebné jihomoravské městečko s krásně zachovalým historickým jádrem.
Doporučuji se zde ubytovat (my jsme byli ubytovaní v hotelu Galant v klidné části kousek od centra) a projít si Mikulov brzy ráno nebo na večer, kdy se vylidní.
Z Mikulova je to jen kousek na Svatý kopeček, odkud budete mít město jako na dlani. Vyšlápněte si ho hned ráno nebo naopak až na západ slunce. Nebude takové teplo a navíc odpoledne svítí slunce přímo nad Mikulovem a není to tak hezky pohled.
Více informací: Sepsali jsme samostatný článek, co dělat v Mikulově na jižní Moravě.
Archeopark Pavlov
Archeopark Pavlov se nám líbil moc. Moderní a unikátní archeologické muzeum, věnované období lovců mamutů. Expozice vás vtáhne do doby před více než 30 000 lety a přiblíží, jak tehdejší lidé žili, co používali a jakým způsobem tvořili umění.
Budova Archeoparku je sama o sobě architektonickým dílem – za svou betonovou konstrukci získala prestižní ocenění. Celý areál je vkusně zakomponován do krajiny pod Pálavskými vrchy, což vytváří skvělou atmosféru pro poznávání historie.
Praktické informace: Bezplatné parkoviště se nachází přímo u archeoparku. Pozor v sezóně, kdy je už dopoledne problém zaparkovat. Zde jsou oficiální stránky pro více informací o otevírací době a vstupném.
Ubytování na Pálavě 😴
Levandulová farma Starovičky
Levandule z Moravy je jedinečný projekt, který přináší kousek Provence přímo na Moravu. Levandulová pole se nacházejí nedaleko obce Starovičky a je to doslova ráj pro všechny milovníky vůně levandule.
Každé léto, když pole rozkvete do fialova, se místo promění v oblíbený cíl pro výlety, fotografování nebo jen relaxaci mezi více než 90 000 levandulovými keři.
Kromě procházek mezi levandulí si můžete levanduli natrhat a v kavárničce si dát levandulovou limonádu nebo nakoupit různé výrobky z levandule – od esenciálních olejů, mýdel až po levandulové sirupy a další lahůdky.
Praktické informace: Levandulová pole jsou otevřená pouze část roku během květu levandule – na oficiálních stránkách najdete aktuální informace. Placené parkoviště se nachází přímo v obci Starovičky (50 Kč v roce 2024), odkud je to na pole podle ukazatelů asi 1 km nenáročnou procházkou.
Vyhlídka U Obrázku – nejlepší výlety na jižní Moravě
Když budete ve Starovičkách, nenechte si ujít návštěvu dřevěné vyhlídky U Obrázku. Ta je sice menší, ale přesto jsou z ní hezké výhledy na okolní vinice a Starovičky.
Praktické informace: Rozhledna je přístupná zdarma. Z centra Staroviček se sem dostanete za necelou půl hodinku po pohodlné polní cestě, která je sjízdná i s kočárkem.
Mandloňové sady
Mandloňové sady v Hustopečích jsou důvod, proč navštívit jižní Moravu na jaře. Právě tehdy totiž kvetou mandloně, které sady promění v růžovobílý koberec květů. Během největšího květu se koná taky Mandloňový festival, kdy ochutnáte mandlové speciality a další místní dobroty.
Nejlepší výhled na mandloně si užijete ze zdejší dřevěné rozhledny, která je přístupná zcela zdarma.
Mandloňové sady si můžete prohlédnout po naučné stezce, které vede přímo z Hustopečí – základní okruh je dlouhý 5 km, ale můžete si ho prodloužit až na 9 km.
Zde na stránkách obce najdete aktuální informace, kdy daný rok mandloně kvetou.
Zámek Valtice
Zámek Valtice je jednou z největších a nejkrásnějších barokních staveb v České republice. Dříve sloužil jako hlavní sídlo mocného rodu Liechtensteinů, kteří vlastnili rozsáhlé pozemky jak na jižní Moravě, tak v Rakousku. Zámek je součástí Lednicko-valtického areálu, zapsaného na seznamu památek UNESCO.
Prohlídka zámku vás zavede do nádherně zdobených interiérů, kde můžete nahlédnout do života šlechty v době baroka. Kromě samotného zámku stojí za to projít se rozlehlými zahradami a parkem, který zámek obklopuje.
A protože Valtice jsou městem vína, nemůžete si nechat ujít ani Národní vinařské centrum, které se nachází přímo v zámeckém sklepení – tady ochutnáte to nejlepší z moravských vín.
V centru Valtic vaří výbornou českou kuchyni ve Valtické Rychtě. Nedaleko odtud je pak stylová kavárna Hostina Valtice s příjemným posezením pod stromy.
Kolonáda na Reistně
Přímo z Valtic se vydejte ke Kolonádě na Reistně. Je to příjemná procházka lehce do kopce kolem vinic.
Kolonáda na Reistně je krásnou klasicistní památkou z počátku 19. století, kterou nechal postavit kníže Jan I. z Liechtensteina jako vzpomínku na svou rodinu.
Můžete vystoupat až na střechu památníku a užít si krásné výhledy – přímo před vámi se rozprostře pohled na Valtice, po straně pak uvidíte na Mikulov a vápencové bradlo Pálavy. V sezóně je přímo u kolonády občerstvení, kde můžete posedět.
Praktické informace: Kousek pod kolonádou se dá zaparkovat na bezplatném parkovišti (jen opatrně, jsou tu větší díry). My jsme byli ubytovaní ve Valticích, odkud je to k památce kousek kolem vinic. Zde najdete aktuální informace o otevírací době a vstupném.
Zámek Lednice – výlety na jižní Moravě
Novogotický zámek Lednice nemůže při návštěvě Lednicko-valtického areálu chybět. Ano, jsou tu davy turistů, ale právem. Zámek je opravdu nádherný, rozlehlý a nabízí několik prohlídkových okruhů.
Po návštěvě samotného zámku můžete strávit celý den objevováním jeho rozlehlých zahrad. Ať už se vydáte k exotickému skleníku, nebo do parku plného soch a rybníků, každá část zahrady má své kouzlo.
Procházku si můžete prodloužit až k minaretu, nebo zamiřte k Janovu hradu – první stavbě postavené v historickém romantismu, která vypadá jako středověká zřícenina, i když byla postavená pouze “pro parádu”.
Praktické informace: Přímo v obci se nachází několik placených parkovišť (80 Kč v roce 2024, ne všude se dá platit kartou). Odtud je to jen pár minut k zámku.
Byli jsme tu dvakrát – v listopadu, kdy bylo městečko příjemně vylidněné a v červenci, kdy to tu byla hlava na hlavě, ale na druhou stranu byly zahrady krásně rozkvetlé. Pokud se chcete vyhnout davům, vydejte se sem hned na otevírací dobu.
Kousek od zámku se nachází známá restaurace U Tlustých, kterou si možná budete pamatovat z pořadu Ano, šéfe! Na výborný burger pak skočte za roh do Burgr’s Club.
☞ Objevte výhodné pobyty s wellness a polopenzí na jižní Moravě.
Vodní mlýn Slup
Z Lednicko-valtického areálu se přesouváme na Znojemsko. Právě tady se nachází vodní mlýn Slup, unikátní památka, kterou si v okolí Znojma nemůžete nechat ujít.
Mlýn Slup je nejen krásný historický objekt, ale také interaktivní muzeum, kde se můžete na vlastní oči podívat, jak mlýnské mechanismy fungovaly. A pokud byste se chtěli na mlýn podívat i v menší podobě, najdete jeho miniaturu v parku Boheminium v Mariánských Lázních.
Praktické informace: Zaparkovat můžete zdarma přímo u vodního mlýnu Slup. Zde je odkaz na web pro více informací o prohlídce mlýna.
Znojmo
Máte chuť na výlet plný historie, chutného vína a přírodních krás? Pak je Znojmo na jižní Moravě tím pravým místem.
Znojmo má krásné historické jádro, na jehož kraji najdete trochu ukrytou rotundu svaté Kateřiny. Ptáte se, proč je tak výjimečná? Uvnitř se nachází jedny z nejpozoruhodnějších fresek v Evropě, které vyprávějí příběh z období středověku.
Nebo navštivte Znojemského podzemí, rozsáhlou síť chodeb a sklepů ze 14. století.
Více informací: Sepsali jsme samostatného průvodce, co dělat ve Znojmě a okolí.
Celé Znojmo i okolí se nám moc líbilo. Je tu o něco klidněji než v okolí Pálavy nebo Velkých Popovic, takže pokud si chcete užít jižní Moravu v klidnějším tempu, vydejte se sem.
Ubytování Znojmo a Podyjí 😴
Národní park Podyjí
Návštěva národního parku Podyjí je jako vstup do zeleného ráje. Jedná se sice o nejmenší národní park v České republice, ale zdejší příroda je naprosto dechberoucí.
Ústředním bodem parku je řeka Dyje, která si razí cestu údolím se strmými skalami a zelenými lesy. Při toulkách po zdejších turistických trasách a cyklostezkách se vám otevírají nádherné vyhlídky do údolí.
Pokud chcete mít národní park Podyjí jako na dlani, vydejte se k vyhlídce Devět mlýnů. Z té budete mít fantastický výhled na meandr Dyje a vinici Šobes.
Vyhlídka je navíc velmi snadno dostupná. Auto zaparkujete u hotelu Vinice Hnanice, kde je bezplatné parkoviště. Odtud se vydáte po zeleně značené značce (dá se i na kole nebo s kočárkem). Asi za 15 minut dojdete k vyhlídce Devět mlýnů.
Památník železné opony u Čížova
Památník železné opony u Čížova se nachází v oblastí národního parku Podyjí. Jedinečné místo, které připomíná období studené války a rozdělení Evropy na východ a západ.
Na tomto místě můžete vidět původní ostnaté dráty, strážní věže a další prvky, které tvořily hraniční zátarasy mezi Československem a Rakouskem. Památník připomíná nejen historii této doby, ale také osudy lidí, kteří se pokusili hranice překročit ve snaze utéct na západ.
Památník železné opony je volně přístupný. Zaparkovat můžete v blízkosti podél silnice.
Stezka nad vinohrady
Stezka nad vinohrady je relativně nová a netradiční rozhledna, která se nachází na Kobylím vrchu kousek od obce Kobylí. Díky tomu se jí často říká jen zkráceně “Kobylí vrch”.
Je to unikátní rozhledna, která zaujme nejen svou originální architekturou, ale také nádherným výhledem na okolní krajinu plnou moravských vinic.
Rozhledna má spirálovitý tvar, což znamená, že nahoru stoupáte pozvolna, a ani si nevšimnete, že jste dosáhli vrcholu. Nahoře vás čeká kruhový výhled na krajinu, kde můžete vidět nejen malebné vinohrady, ale při dobré viditelnosti i Pálavu a Bílé Karpaty.
Praktické informace: Rozhledna je volně přístupná. Dostanete se sem po naučné stezce Kobylí z obce Kobylí nebo Vrbice (v obou případech počítejte asi půl hodinky nenáročné cesty). Nejjednodušší možností je pak zaparkovat kousek pod rozhlednou na bezplatném parkovišti, odkud je to na Kobylí vrch jen pár minut.
Vinné sklepy Vrbice
Vinné sklepy ve Vrbici si můžete představit jako malé domky s kamennými portály a dřevěnými dveřmi, které doslova lákají k ochutnávce vína. Zvláštností je, že tyto sklepy se nenacházejí jen na povrchu, ale jsou vytesané přímo do kopce.
Při návštěvě vinných sklepů si projděte taky okolí – kolem větrného mlýna dojdete pohodovou procházkou až k rozhledně Kobylí vrch (viz předchozí tip na výlet na jižní Moravě).
Praktické informace: Parkoviště se nachází přímo u sklepů – potřebujete parkovací hodiny, abyste tu mohli stát (max. 120 minut).
Pokud hledáte v okolí krásnou kavárničku s venkovním posezením, kam můžete zajít na dobrou kávu, občerstvení nebo něco sladkého na zub – ve Dvorek Bořetice se vám bude líbit. Přesnou polohu jsme vyznačili v mapě na začátku článku.
Hradištěk
Hradištěk, nádherná kaplička sv. Cyrila a Metoděje, Václava a Urbana, je naprosto kouzelné místo. Odtud si užijete jedny z nejkrásnějších výhledů na moravské vinice v okolí Velkých Bílovic a Velkých Popovic.
Okolí je protkané cyklostezkami, můžete vyrazit s kočárkem nebo jen tak na pohodovou procházku. Dá se dojet autem až ke kapličce nebo zaparkovat opodál a dojít kolem vinic. Přímo u vzdálenějšího parkoviště se pak nachází stylové občerstvení Bilovský sud.
V sezóně je u kapličky dost lidí, tak je lepší přijet ráno nebo naopak na večer.
Zámek Milotice – co navštívit na jižní Moravě
Zámek Milotice patří k nejkrásnějším zámkům v České republice, s bohatě zdobenými interiéry, překrásnou francouzskou zahradou a anglickým parkem.
A pokud je vám povědomý, právě tady se natáčelo hned několik českých pohádek, jako je Nebojsa nebo Za humny je drak.
Praktické informace: Zde jsou oficiální stránky pro více informací o prohlídkách. Placené parkoviště se nachází přímo u zámku (80 Kč v roce 2024, platba v hotovosti).
Vinné sklepy Plže
Pokud chcete vidět ten nejkrásnější soubor vinných sklepů v celé České republice, vydejte se do obce Petrov. Tady se můžete projít nádherným komplexem vinných sklepů z 16. století, známý jako Plže.
Celkem tu najdete kolem 63 malebných sklepů, které jsou ukázkou tradiční lidové architektury. Bílé fasády zdobené modrými pruhy a klenuté vchody vám okamžitě přenesou do doby, kdy se víno uchovávalo v těchto sklípcích po generace.
Vinné sklepy Plže jsou velmi populární. Pokud hledáte místo s klidnější atmosférou, zamiřte do vinných sklepů Sudoměřice, které se nacházejí nedaleko odtud. Je tu několik vinných sklípků, krásně malovaných, s menším posezením.
Moravské Toskánsko
Pokud toužíte vidět nádhernou zvlněnou krajinu, ale nechce se vám až do italského Toskánska, vydejte se na Hodonínsko do okolí Kyjova. Tady vás čeká scenérie, která vám připomene právě toskánské kopce – dlouhé, zvlněné pásy polí, které se táhnou do dálky a lákají k procházkám a fotografování.
Tato krajina ale není jen dílem přírody. Na jejím charakteristickém zvlnění se podepsala i dřívější důlní činnost, která formovala terén do podoby, kterou dnes obdivujeme.
Doporučuji se vydat na procházku ze Svatobořic nebo Šardic – v obou případech se jedná o pohodlné cyklostezky, které jsou sjízdné i s kočárkem a ideální pro nenáročné procházky.
☞ Objevte výhodné pobytové balíčky na jižní Moravě.
Strážnice
Skanzen Strážnice
Skanzen Strážnice je jedním z nejznámějších a největších moravských skanzenů, který vás doslova vtáhne do života našich předků. Nachází se ve městě Strážnice, které je známé svou bohatou folklórní tradicí a každoročním mezinárodním folklórním festivalem.
Skanzen často slouží jako kulisa pro české pohádky, jako například O statečném kováři nebo Za humny je drak. Při procházce mezi dřevěnými chalupami, starými usedlostmi a ukázkami lidových řemesel se ocitnete v minulosti, kde můžete nasát atmosféru života na vesnici, jak vypadal před několika staletími.
Kromě historických staveb zde často probíhají i různé ukázky řemesel a tradičních činností, takže si můžete prohlédnout nejen samotné budovy, ale i to, jak se kdysi žilo a pracovalo.
Praktické informace: Bezplatné parkoviště se nachází přímo u skanzenu. Zde jsou oficiální stránky skanzenu Strážnice.
Baťův kanál
Baťův kanál, původně postavený pro dopravu uhlí, dnes slouží především pro rekreační plavby. A právě ve Strážnici se nachází jedno z nejoblíbenějších přístavišť Baťova kanálu.
V přístavišti Strážnice si můžete půjčit loď nebo šlapadlo a vydat se na vlastní objevování vodních cest, které vás zavedou třeba až do nedalekých vesniček a měst podél kanálu.
A pokud při plavbě nebo procházce Strážnicí dostanete chuť na něco dobrého, určitě si nenechte ujít občerstvení U Mokrejch banditů, které je mezi místními vyhlášené. Je to skvělé místo, kde si můžete dát výborný burger, hranolky a další pochoutky, a posedět u vody s výhledem na Baťův kanál.
Blatnice pod Svatým Antonínkem
V okolí Strážnice ještě chvíli zůstaneme. Nedaleko odtud se totiž nachází malebná vinařská obec Blatnice pod Svatým Antonínkem.
Leží přímo na úpatí Svatého Antonínka, poutního vrchu, který je známý svou kaplí zasvěcenou svatému Antonínu. Tato oblast je vyhlášená nejen krásnou přírodou, ale i svou dlouholetou vinařskou tradicí. Víno z Blatnice patří mezi to nejlepší, co jižní Morava nabízí, a některé sklípky jsou navíc krásně malované.
Když navštívíte Blatnici, určitě si udělejte procházku na vrch Svatý Antonínek, kde vás čeká nádherný výhled na okolní vinice a krajinu. Nahoru se dostanete lipovou alejí lemovanou sochami nebo můžete vyjet až ke kapli autem, kde je neplacené parkoviště.
Větrné mlýny na jižní Moravě
Ačkoliv je jižní Morava známá hlavně pro své vinice, větrné mlýny tu hrály důležitou roli v zemědělství už od 18. a 19. století. V době, kdy vodní mlýny nebyly všude možné, využívali lidé sílu větru k mletí obilí – a to právě díky těmto mlýnům.
Jižní Morava, se svou mírně zvlněnou krajinou a dostatkem větru, byla pro stavbu těchto mlýnů jako stvořená.
Mlýny, jako například ten v Kuželově, jsou holandského typu a jejich otáčivá střecha umožňovala snadné přizpůsobení větru. Naopak dřevěné mlýny ve Starém Poddvorově nebo v Kloboukách u Brna jsou starší konstrukce, které dnes patří mezi vzácné historické památky.
Dalším zajímavým mlýnem je větrný mlýn u Chvalkovic, který sice není veřejnosti přístupný, ale je to krásné místo.
Polohu všech mlýnů jsme vyznačili v mapě na začátku článku. Většina mlýnů bývá otevřená pouze o víkendech přes sezónu, v týdnu pak bývá otevřený větrný mlýn v Kuželově. Doporučuji zkontrolovat otevírací dobu předem, pokud chcete navštívit mlýn zevnitř.
Rozhledna Akátová věž
Pokud máte rádi výhledy na Pálavu a vinice, pak si rozhodně nenechte ujít rozhlednu Akátová věž u Židlochovic. Tato rozhledna má tvar válce a je celoročně volně přístupná, takže si sem můžete zajít kdykoli, ať už v létě nebo v zimě.
Na rozhlednu se dostanete pohodlně po zelené turistické značce, která vede přímo z centra Židlochovic. Cesta zabere něco málo pod hodinu a není nijak náročná, takže ji zvládnou i děti nebo méně zkušení turisté.
Jakmile dorazíte na vrchol, odměnou vám bude výhled na Pálavu, okolní vinice a malebné vesničky pod vámi.
Brno – co navštívit na jižní Moravě
Když přijedete do Brna, nezůstanete ohromení jako v Olomouci nebo v Kutné Hoře. Co je ale jisté, že v Brně se nikdy nudit nebudete. S jeho uvolněnou atmosférou a výbornými podniky, které najdete na každém rohu.
Historické jádro je protkané památkami, jako je majestátní katedrála svatého Petra a Pavla na Petrově a Špilberk, hrad s temnou minulostí.
Při návštěvě Brna si nenechte ujít taky prohlídku Vily Tugendhat, která je zapsána na seznamu UNESCO.
Hrad Veveří a Brněnská přehrada
Hrad Veveří
Hrad Veveří je jedním z nejrozsáhlejších a nejstarších hradních komplexů v České republice, který se vypíná na skalním ostrohu nad Brněnskou přehradou.
Hrad má kořeny až ve 13. století, a i když prošel mnoha změnami, stále si zachovává svůj středověký charakter. Kromě pořádné dávky historie si tu užijete i krásné výhledy na okolní přírodu.
Praktické informace: Zde je odkaz na oficiální stránky pro více informací o prohlídkách. Bezplatná parkoviště se nacházejí přímo u hradu nebo můžete nasednout na loď a vystoupit pod hradem.
Brněnská přehrada
Brněnská přehrada, neboli “Prýgl,” jak jí místní rádi říkají, je perfektním místem na odpočinek a zábavu nedaleko Brna.
V létě je přehrada ideální na koupání, půjčíte si tu šlapadlo, nebo se můžete vydat na vyhlídkovou plavbu parníkem. Na březích najdete několik příjemných pláží a stánků s občerstvením, kde si můžete dát třeba zmrzlinu nebo něco k zakousnutí.
Pokud raději chodíte, vydejte se na procházku kolem přehrady, prozkoumejte hráz nebo zamiřte na hrad Veveří, který se tyčí nad jedním z jejích zálivů. A když tu zůstanete až do večera, čeká vás nádherný západ slunce nad hladinou.
Praktické informace: V okolí přehrady se nachází dostatek možností, kde můžete nedaleko pláží zaparkovat. Je tu dostatek restaurací, barů, kaváren, dětská hřiště i stezky.
Klášter Rosa coeli
Zřícenina kláštera Rosa coeli, neboli “Růže nebeská,” je jedním z těch míst, která vás okamžitě okouzlí svou atmosférou.
Rosa coeli je nejstarší ženský klášter v obci Dolní Kounice, a i když z něj zbyly jen zříceniny, pořád má své kouzlo.
Když projdete branou a ocitnete se mezi starobylými zdmi, na chvíli zapomenete na všechno kolem a necháte se pohltit historií a klidem tohoto místa.
Praktické informace: Zaparkovat můžete zdarma kousek od kláštera na Mlýnském náměstí. Vstup do kláštera je zpoplatněn – na oficiálních stránkách najdete aktuální vstupné a otvírací dobu.
Mohyla míru
Mohyla míru u Prace je místem, které rozhodně stojí za návštěvu, a to nejen kvůli její historické důležitosti. Tento památník je prvním mírovým monumentem v Evropě a je úzce spojen s významnou bitvou u Slavkova.
Kromě samotné mohyly je tu také muzeum, kde se dozvíte více o bitvě u Slavkova a její historii.
Praktické informace: Parkoviště se nachází přímo u památníku (placené pouze v sezóně). Více informací o otevírací době najdete na oficiálním webu.
☞ Objevte výhodné pobytové balíčky na jižní Moravě.
Hrad Pernštejn
Hrad Pernštejn je jedním z nejkrásnějších a nejlépe zachovalých středověkých hradů v Česku.
Pokud jste fanoušky pohádek jako Jak se budí princezny nebo Pták Ohnivák, tak tohle místo určitě poznáte – právě tady se totiž tyto pohádky natáčely. Hrad se tyčí majestátně nad okolní krajinou a doslova vás vtáhne do světa rytířů, princezen a tajemných příběhů.
Ve svahu pod hradem se rozprostírají krásně upravené zahrady, s fontánami a jezírky. Doporučuji vyrazit taky po naučné stezce, které vede po kopcích kolem hradu – jsou odtud nádherné výhledy na hrad zaklíněný v zelených lesích.
Praktické informace: Placené parkoviště se nachází kousek pod hradem (150 Kč v roce 2024). Je tu taky občerstvení a vyjíždí odtud turistický vláček. Zde je odkaz na oficiální stránky pro více informací o prohlídkách.
Zámek Lysice
Zámek Lysice není jen tak ledajaký zámek. Co tento zámek odlišuje od ostatních zámků, je jeho zahradní sloupová kolonáda s krytým horním ochozem – něco, co jinde v Česku jen tak někde neuvidíte.
Když se sem vydáte, můžete se těšit i na krásnou renesanční terasovitou zahradu, která zámek obklopuje.
Praktické informace: Zde jsou oficiální stránky pro více informací o prohlídkách. Bezplatné parkoviště se nachází přímo u zámku.
CHKO Moravský kras
CHKO Moravský kras je jedním z těch míst, která prostě musíte vidět, pokud milujete přírodu a dobrodružství.
Tenhle kousek naší země je známý svými úžasnými jeskyněmi, krasovými útvary a propastí Macocha, která se svou hloubkou 138 metrů rozhodně vezme dech každému, kdo se na ni podívá.
Zde jsou nejkrásnější místa, co si nenechat ujít v Moravském krasu:
Propast Macocha a Punkevní jeskyně
Pokud se vydáte na výlet do Moravského krasu, nenechte si ujít návštěvu propasti Macocha a Punkevních jeskyní. Ano, je to turistické, ale na druhou stranu nebývají vstupenky vyprodané dlouho dopředu pro nic za nic.
Při návštěvě Punkevních jeskyní si užijete podzemní procházku a nezapomenutelnou plavbu na lodičkách po říčce Punkvě, která vás zavede přímo pod propast Macocha. Obě místa navštívíte v rámci jedné prohlídky a určitě to stojí za to.
Z horního a dolního můstku u parkoviště Macocha si můžete propast prohlédnout zdarma, přímo na úpatí propasti se ale dostanete pouze se vstupenkou spolu s Punkevními jeskyněmi.
Praktické informace: Zde je odkaz na oficiální stránky pro více informací a online rezervaci vstupenek (především v sezóně bývají vyprodané dopředu).
Máte 2 možnosti, kde zaparkovat:
Parkoviště Macocha (100 Kč v roce 2024) – přímo u horní vyhlídky na Macochu. Ke vstupu do Punkevních jeskyní se pak dostanete kabinovou lanovkou (140 Kč zpáteční v roce 2024) nebo můžete sejít pěšky (cca 30 minut sestup).
Parkoviště Skalní mlýn (100 Kč v roce 2024) – toto parkoviště se nachází přímo na druhé straně. Přímo od parkoviště můžete využít turistický vláček (140 Kč v roce 2024) nebo jít pěšky kolem Punkvy (cca 30 minut) – takto se dostanete ke vstupu do Punkevních jeskyní. K horní vyhlídce na Macochu budete muset jít opět pěšky nebo využít kabinovou lanovku.
Jeskyně Balcarka
Pokud hledáte jeskyni s nádhernou výzdobou a různorodým terénem, určitě navštivte jeskyni Balcarka. Je neuvěřitelně bohatě zdobená, se spoustou detailů a skvělým přednesem průvodců, díky kterým se dozvíte spoustu zajímavostí.
Jeskyně Balcarka je velmi oblíbená, ale stále to není až tak turistické místo jako Punkevní jeskyně nebo Sloupsko-šošůvské jeskyně.
Praktické informace: Bezplatné parkoviště se nachází přímo u jeskyně. Zde je odkaz na oficiální web pro více informací o prohlídkách.
Sloupsko-šošůvské jeskyně
Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou jedním z nejpůsobivějších míst Moravského krasu. Tento složitý labyrint chodeb, dómů a podzemních propastí se nachází ve dvou výškových úrovních a byl vytvořen působením Sloupského potoka na vápenec.
Navíc se jedná o nejvýznamnější zimoviště netopýrů v celém Moravském krasu – každou zimu tu můžete najít až 900 netopýrů.
Jeskyně si můžete prohlédnout v rámci 2 okruhů. Pokud chcete vidět jeskyně se vším všudy a opravdu si prohlídku užít, zvolte delší okruh o délce 110 minut.
Praktické informace: Bezplatné parkoviště se nachází přímo u jeskyň. Zde je odkaz na oficiální web pro více informací o prohlídkách.
Zámek Vranov nad Dyjí
Zámek Vranov nad Dyjí je impozantní stavba, kterou spatříte už z dálky. Vypíná se na 76 metrů vysoké skále nad pravým břehem řeky Dyje, nedaleko hráze Vranovské přehrady.
Původně středověký hrad byl po zničení během třicetileté války a následném požáru přestavěn na nádherný barokní zámek, který se dnes může pochlubit bohatě zdobenými interiéry.
Vranov nad Dyjí je také oblíbeným místem filmařů – natáčely se tady filmy jako Andělská tvář nebo Nesmrtelná teta.
Praktické informace: Placené parkoviště se nachází asi 500 metrů od zámku (100 Kč v roce 2024, platba v hotovosti v automatu). Odtud se vydáte lesní cestou do kopce. Zde je odkaz na oficiální stránky zámku pro více informací o prohlídkách.
Výlet na zámek můžete spojit taky s plavbou po Vranovské přehradě, kterou obklopuje divoká, chráněná příroda. Je to krásná plavba, díky které se dostanete například až k hradu Bítov (viz další výlet).
☞ Objevte výhodné pobytové balíčky na jižní Moravě.
Hrad Bítov a rozhledna Rumburak
Hrad Bítov patří k nejstarším hradům v České republice a jeho historie sahá až do 11. století, do doby Přemyslovců. Najdete ho na malebném místě nad soutokem řek Želetavky a Dyje, což mu dodává jedinečnou atmosféru a krásné výhledy do okolní krajiny.
Při návštěvě hradu Bítov si nenechte ujít návštěvu rozhledny Rumburak. Rozhledna je dobře přístupná i pro ty, co se jinak bojí výšek. Jsou z ní parádní výhledy na Vranovskou přehradu, nad kterou se vypíná hrad Cornštejn.
Praktické informace: Pro více informací o prohlídkách hradu Bítov se podívejte na oficiální stránky. Zde najdete více informací pro návštěvu rozhledny Rumburak. Zaparkovat můžete zdarma přímo u rozhledny, parkoviště u hradu je zpoplatněné (50 Kč v roce 2024).
Jaké jsou vaše tipy na nejkrásnější místa, co navštívit na jižní Moravě? Šťastnou cestu!
Více informací o jižní Moravě
PÁLAVA: Inspirujte se nejkrásnějšími místy, co navštívit na Pálavě. Mikulov patří k nejkrásnějším městečkům na Moravě – zde je seznam nejkrásnějších míst, co vidět v Mikulově.
ZNOJMO A OKOLÍ: Dalším krásným městem na jižní Moravě je Znojmo – nejkrásnější místa ve Znojmu a okolí jsme sepsali v samostatném článku.