České středohoří je známé svými malebnými kuželovitými vrchy, ze kterých si užijete panoramatické výhledy. Mezi nejkrásnější hřebenovky této oblasti patří trasa přes vrchy Oblík, Srdov a Brník.
Tato trojice vulkanických vrchů se nachází poblíž Loun a nabízí nejen skvělý zážitek z turistiky, ale taky jedny z nejlepších výhledů na krajinu Českého středohoří a Krušné hory v dáli.
Vrchy Oblík – Srdov – Brník: Perfektní hřebenovka pro milovníky přírody
Vrch Oblík patří k nejoblíbenějším místům v Českém středohoří. Je snadno dostupný a poskytuje nádherný výhled.
Pokud ale chcete návštěvu povýšit ještě o úroveň výše, spojte výlet s nedalekými vrchy Srdov a Brník. Na ně sice nevede značená trasa, ale nejedná se o chráněnou oblast a vstup je volný. Navíc jsou propojené vyšlapanou pěšinou.
Každý z vrcholů nabízí jiný pohled na krajinu, ať už jde o výhled na Krušné hory, okolní kopce či malebné vesničky rozeseté po krajině.
Oblík: Král hřebenovky
Oblík je z této trojice nejvyšší vrch, s nadmořskou výškou 509 metrů, a je právem považován za jedno z nejkrásnějších míst v Českém středohoří. Oblík byl vyhlášen národní přírodní rezervací díky své unikátní flóře a fauně, a také je součástí soustavy Natura 2000, která chrání evropsky významné lokality.
Výstup na Oblík zvládnou i děti, přičemž vrchol nabízí dechberoucí výhledy na sousední vrcholy Srdov a Brník, stejně jako na další známé kopce, jako je Raná a Milá.
Jak se dostat na Oblík
Nejkratší cesta na Oblík vede z obce Mnichov, kde můžete zaparkovat u místního kostela. Trasa začíná na zeleně značené turistické stezce a po zhruba 1,5 kilometru a 45 minutách výstupu dosáhnete vrcholu.
Odměnou vám bude široký výhled na Českou krajinu, s obzvláště krásným pohledem na severovýchod, kde se zvedají Srdov a Brník.
Srdov: Vrch s výhledem a lidovou přezdívkou
Srdov, se svou výškou 482 metrů, je druhým nejvyšším vrchem v této hřebenovce. Místní mu přezdívají „Dědek“ a jeho tvar připomíná typický strmý vrcholek Českého středohoří.
Jak se dostat na Srdov
Výstup na Srdov můžete začít stejnou trasou jako na Oblík, ovšem v sedle mezi oběma vrcholy odbočíte prudce vlevo na neznačenou, ale dobře viditelnou cestu. Trasa na Srdov měří 1,4 km a zvládnete ji za zhruba 38 minut.
Ačkoli výstup ke konci stoupá prudčeji, odměnou vám bude další krásná vyhlídka, tentokrát na sousední vrchol Milá a okolní přírodu.
Brník: Poslední, ale s nejlepším výhledem
Brník, vysoký 471 metrů, je posledním vrchem této krásné hřebenovky. A výhledy jsou z něj nejlepší, protože se přímo před vámi rozevře pohled na Srdov, Oblík a za nimi vrh Raná.
Místní jej s láskou nazývají „Baba“, čímž doplňuje lidovou dvojici Srdova a Brníku.
Jak se dostat na Brník
Na Brník se dostanete po hřebeni ze Srdova, přičemž trasa vede přes malebné sedlo, odkud začnete znovu prudce stoupat. Tento úsek není značený turistickými značkami, ale cesta je dobře viditelná. Výstup na Brník není náročný a opět budete odměněni dalším úchvatným výhledem na okolní krajinu.
Jak se dostat na hřebenovku Oblík – Srdov – Brník?
Tuto hřebenovku lze začít z několika míst, ale nejpohodlnější je začít v obci Mnichov, kde se dá zaparkovat u místního kostela.
- Náročnost (celý okruh): 5,4 km, časově cca 2,5 hodiny, převýšení 383 m, nevhodné pro kočárky
- Mapa trasy po hřebenovce Oblík – Srdov – Brník
Pokud hledáte delší trasu, můžete začít u rozhledny na Červeném vrchu, kde vás čeká nejen výstup na Oblík, ale i výhled z rozhledny Stříbrník a procházka stepní krajinou kolem farmy Oblík. V tomto případě pak ale počítejte s celodenní trasou.
Více informací o České republice
TURISTIKA V ČESKU: Z Českého středohoří je to co by kamenem dohodil do Krušných hor – zde jsou nejlepší místa, co navštívit v Krušných horách. Nebo se vydejte severně do Českého Švýcarska. Dalším rájem pro pěší turistiku a cyklistiku je Šumava.
Nenechte si ujít taky turistiku v Krkonoších – zde jsme sepsali nejlepší výlety, co navštívit v Krkonoších.
ČESKÁ MĚSTA: Inspirujte se nejkrásnějšími místy, co navštívit v Praze. Zde je itinerář, jak si užít pobyt v Karlových Varech. Dalším krásným městem je Kutná Hora nebo pak na jižní Moravě Mikulov a okolní Pálava.
Podívejte se na všechny články o České republice.