10 tipů na zajímavosti a památky, co navštívit v Českých Budějovicích (+ mapa)

České Budějovice

Plánujete navštívit České Budějovice? V tomto průvodci si ukážeme naše tipy na zajímavosti a památky, co navštívit v Českých Budějovicích. 

Při plánování vaší cesty vám pomůžou taky praktické informace o otevírací době a vstupném a mapa s vyznačenými místy, co vidět v Českých Budějovicích. 

České Budějovice zajímavosti 

České Budějovice nebo podle místních Budějce jsou hlavním městem Jihočeského kraje. Žije tady 93 tisíc obyvatel a jsou tak nejlidnatějším městem na jihu Čech

Svůj název získali po staré osadě Budivojovice, která tu vznikla na počátku 13. století. Jen o pár desítek let později tady založil město Přemysl Otakar II. České Budějovice si oblíbil taky Karel IV. a jeho syn Václav IV., kteří se sem rádi vraceli. 

České Budějovice mají krásné historické centrum plné barevných roztomilých uliček. Městem protékají řeky Malše a Vltava. Projděte se po březích řek, půjčte si šlapadla nebo si dejte něco dobrého v kavárně na vodě. 

Co vidět v Českých Budějovicích: mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu pro České Budějovice s tipy na památky, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Českých Budějovicích. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.  

Nejlepší místa, co vidět a navštívit v Českých Budějovicích

1. Začněte na náměstí Přemysla Otakara II. 

Náměstí Přemysla Otakara II. je pomyslným centrem Českých Budějovic. Nachází se uprostřed historického jádra města a určitě patří na seznam mezi nejkrásnější místa, co navštívit v Českých Budějovicích.

Náměstí Přemysla Otakara II. / Co vidět v Českých Budějovicích
Náměstí Přemysla Otakara II. / Co vidět v Českých Budějovicích

Od náměstí se rozbíhají do všech stran uličky lemované barevnými měšťanskými domy. Celé jádro má pravidelný šachovnicový tvar, který se podařilo zachovat už po dlouhá staletí. 

Uprostřed náměstí stojí Samsonova kašna ze začátku 18. století. A proč Samsonova? Znázorňuje totiž souboj Samsona se lvem. 

Náměstí Přemysla Otakara II. / Co vidět v Českých Budějovicích
Samsonova kašna

Náměstí lemuje řada krásných domů. Tím nejzajímavějším je barokní radnice s věží. Na vrchu radnice můžete vidět sochy v nadživotní velikosti, které symbolizují Moudrost, Opatrnost, Statečnost a Spravedlnost. Jedná se o repliky, originály jsou ukryté uvnitř radnice.

Náměstí Přemysla Otakara II. / Co vidět v Českých Budějovicích / radnice České Budějovice
Radnice v Českých Budějovicích
Náměstí Přemysla Otakara II. / Co vidět v Českých Budějovicích

2. Vystoupejte na Černou věž

Výhledy z Černé věže jsou nádherné. Budete sice muset vystoupat 225 schodů, ale poté si užijete pohled na celé staré město. 

Výhled z Černé věže na náměstí Přemysla Otakara II.  České Budějovice / co navštívit v Českých Budějovicích
Výhled z Černé věže na náměstí Přemysla Otakara II.
Černá věž České Budějovice / co navštívit v Českých Budějovicích
Výhled z Černé věže na staré město

Černá věž se nachází jen pár kroků od náměstí Přemysla Otakara II. Je 72 metrů vysoká, takže jí uvidíte už z dálky. 

Pohled na Černou věž z náměstí Přemysla Otakara II.

Platí se až nahoře před vstupem na vyhlídkový ochoz. Černá věž je otevřená od dubna do října denně kromě pondělí 10:00-18:00 a od července do srpna denně ve stejném čase. 

Ubytování České Budějovice 😴

Hotel U Tří hrušek

4* hotel v klidné části v centru + skvělá snídaně

Residence U Černé věže

Levné apartmány v centru, skvělé pro rodiny

3. Navštivte katedrálu svatého Mikuláše

Katedrála svatého Mikuláše představuje hlavní svatostánek v Českých Budějovicích a patří mezi nejkrásnější památky. Nachází se napravo od Černé věže.

katedrála svatého Mikuláše České Budějovice
Katedrála svatého Mikuláše / památky v Českých Budějovicích
katedrála svatého Mikuláše České Budějovice
Katedrála svatého Mikuláše / památky v Českých Budějovicích

Katedrála byla postavená ve 13. století v gotickém stylu a později přestavěná do barokního stylu. Nedávno prošla rozsáhlou rekonstrukcí. 

Vstup do katedrály je zdarma, dary jsou vítané. 

☞ Zde je kompletní nabídka pobytů v Českých Budějovicích a okolí.

4. Zajděte na farmářský trh

Farmářský trh patří v Českých Budějovicích k tradicím. Koná se každý čtvrtek a sobotu dopoledne. Pokud hledáte místo, kde si nakoupíte čerstvé a lokální výrobky, je to skvělá volba. 

Trh se navíc nachází na krásném prostranství u historické budovy Solnice a kostela Obětování Panny Marie. V Solnici dnes sídlí oblíbená restaurace, kde čepují místní pivo Solnice a podávají českou klasiku. 

I když se tu zrovna trh nekoná, určitě se tudy projděte.

Farmářský trh České Budějovice
Farmářský trh obklopují krásné památky

5. Užijte si relax na Sokolském ostrově

Sokolský ostrov je symbolem odpočinku a volného času. Zahrajte si tenis, zaplavte v bazénu, projděte kolem vody, dejte si výbornou kávu na vodě nebo s dětmi zajděte na dětské hřiště. V létě si půjčte šlapadla, veslice nebo padleboardy. 

Od června do září odtud vyplouvají pravidelné linky po městě a některé až do Hluboké nad Vltavou a malebné obce Purkarec. 

České Budějovice
Řeka Malše u Sokolského ostrova

Kousek od centra se pak nachází park Stromovka, který je největším parkem v Českých Budějovicích. Pokud sem vyrazíte, zahrajte si discgolf. Místo klasických golfových míčků a jamek budete házet diskem, který si půjčíte v občerstvení U tří ptáků přímo v parku.

6. Navštivte Jihočeské muzeum

Jihočeské muzeum je skvělé. Tak moc, že jsem úplně zapomněla fotit. Dozvíte se spoustu zajímavostí o přírodě, archeologii nebo historii a lidových tradicích jižních Čech.

Nechybí interaktivní prvky, takže se tu nebudou nudit děti ani dospělí. Je to poučné a zábavné zároveň, takže tu klidně můžete strávit několik hodin. 

Stálou výstavu doplňují dočasné výstavy. 

Jihočeské muzeum / Co dělat v Českých Budějovicích
Jihočeské muzeum / Co dělat v Českých Budějovicích

Muzeum se nachází v historické budově  u Senovážného náměstí, kde můžete taky zaparkovat. 

Jihočeské muzeum je otevřené denně kromě pondělí v čase 9:00-17:30. Vstupné se liší podle toho, co vše chcete navštívit. Více informací o vstupném se dočtete na oficiálních stránkách

Pokud máte rádi umění, kousek od Černé věže leží Alšova jihočeská galerie. Kromě stálé výstavy sochařství tu probíhají dočasné výstavy. Prohlédněte si aktuální program zde.

7. Projděte se po břehu řeky Malše

Řeka Malše lemuje historické jádro města, které z části obepínají městské hradby. Jsou tu lavičky k posezení, krásné mosty a lávky.

České Budějovice
Městské opevnění v Českých Budějovicích
České Budějovice
Slepé rameno řeky Malše a po levé straně Střelecký ostrov

Při procházce můžete navštívit hradní věž Železná panna. Ta tu stojí už od 14. století a její název údajně pochází podle mučícího nástroje, který se tu používal. Dnes ve věži sídlí staročeská restaurace. 

Procházku si můžete prodloužit až na Střelecký ostrov, o kterém jsem psala výše. 

Ubytování České Budějovice 😴

Villa Resort & Organic Spa

Luxusní ubytování + bazén a wellness

Hotel U Solné brány

Stylové ubytování v historickém centru

8. Ztraťte se v uličkách starého města

Jen se toulejte a kochejte dlážděnými uličkami starého města. Ulice Česká, Panská a spousta dalších. Některé domy mají podloubí, jiné zase krásné malby. 

Ulice Česká / Co navštívit v Českých Budějovicích
Ulice Česká / Co navštívit v Českých Budějovicích

9. Navštivte zámek Hluboká nad Vltavou

Zámek Hluboká nad Vltavou je českým Disneylandem. Původně byl postavený ve stylu baroka, ale později ho přestavěli do romantického stylu. Je pohádkový a nejspíš taky tím nejkrásnějším zámkem v České republice (i když zámek Lednice na jižní Moravě mu podle mě silně šlape na paty). 

Zámek Hluboká nad Vltavou / Kam v okolí Českých Budějovic

Hluboká nad Vltavou se nachází jen pár kilometrů severně od Českých Budějovic. Dokonce se sem dostanete od června do září lodí přímo z centra Budějic. Jakmile přijedete do Hluboké nad Vltavou, uvidíte zámek na vyvýšenině mezi lesy nad řekou Vltava. 

Na zámek a zámecký park si vyčleňte klidně půl dne.

Pokud máte dostatek času, v Hluboké nad Vltavou je taky ZOO a zajímavé Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství. 

10. Vydejte se do Českého Krumlova

Český Krumlov jsme si naprosto zamilovali. Ne nadarmo se sem sjíždějí turisté z celého světa.

co navštívit v okolí Českých Budějovic
Výhled z Plášťového mostu v Českém Krumlově / Co navštívit v okolí Českých Budějovic

Český Krumlov má spoustu zajímavostí, o kterých se dočtete v samostatném článku. Ale pokud bych měla vyjmenovat to nejzajímavější, nenechte si ujít zámek s Plášťovým mostem, čtvrť Latrán pod zámkem a uličky kolem náměstí Svornosti.

Latrán v Českém Krumlově / Co navštívit v okolí Českých Budějovic

Staré město projdete za 1 den, ale doporučuji si vyhradit minimálně 2 dny a užít si Český Krumlov dosyta. Je tu spousta zajímavých muzeí, rozlehlý klášter a v létě se můžete projet po Vltavě nebo zajít na představení do otočného hlediště. Čtěte více o Českém Krumlově v našem článku.

Kde se ubytovat v Českých Budějovicích?

Ubytování České Budějovice 😴

Hotel U Tří hrušek

4* hotel v klidné části v centru + výborná snídaně

Residence U Černé věže

Levné apartmány v centru, skvělé pro rodiny

Kam na jídlo v Českých Budějovicích?

Začínáme snídaní. Vypečený okno leží kousek za Černou věží. Můžete si tady dát plno dobrot včetně budějovické speciality zelňáků. Na starém městě leží další skvělé kavárny – Café Datel, Fér Café nebo kavárna Tam.

Na dobré jídlo zajděte na Palubu k Mlýnské stoce, do Masných krámů nebo do bistra Na lžíci. Výborný burger si můžete dát v Hadogu a mexickou kuchyni v Casa Mexicana. Poctivý kopeček zmrzliny dostanete ve Zmrz.li.

To byla jen hrstka tipů, kam v Českých Budějovicích na jídlo. Na starém městě je spousta skvělých podniků a obrovský výběr od české po mexickou kuchyni. 

Slepé rameno řeky Malše

Jak se dostat do Českých Budějovic? 

Na trase Praha-České Budějovice operují autobusoví přepravci Regiojet a Flixbus. Cesta trvá cca 2 hodiny.

České Budějovice mají výborné vlakové spojení s ostatními městy v okolí – přímými spoji se sem dostanete z Prahy, Plzně, Tábora, Písku, Jindřichova Hradce nebo Brna. 

Vlakové a autobusové nádraží se nachází 15 minut východně od centra. 

Veřejnou dopravu zajišťují v Českých Budějovicích autobusy a trolejbusy. Jednorázová jízdenka s platností 60 minut stojí 20 Kč pro všechny nad 16 let. Pro děti ve věku 6-15 let platí snížené jízdné 10 Kč. Děti do 6 let a ZTP cestují MHD v Budějovicích zdarma. 

Jízdenky je možné koupit v papírové podobě v stáncích, u přepravce a na dalších smluvených místech. Nebo použijte svou bezkontaktní platební kartu a kupte si jízdenku při nástupu do autobusu. 

O dalších možnostech a MHD v Českých Budějovicích se dočtete více na oficiálních stránkách.

☞ Zde je kompletní nabídka pobytů v Českých Budějovicích a okolí.

Parkování v Českých Budějovicích

Parkování v Českých Budějovicích se dělí do 3 zón: 

  • Modrá zóna pro rezidenty a abonenty
  • Oranžová zóna pro návštěvníky
  • Smíšená zelená zóna

Prohlédněte si parkovací zóny na mapě

Toto byly naše tipy na památky a zajímavosti, co navštívit v Českých Budějovicích. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o jižních Čechách

JIŽNÍ ČECHY: Hledáte tipy, co navštívit v jižních Čechách? Podívejte se na náš článek s tipy na výlety v jižních Čechách. V našem průvodci nejkrásnějšími místy na Šumavě si ukážeme víc jak 30 tipů, kam zajít na výlet nebo na jídlo.

Když budete v Českých Budějovicích, nenechte si ujít návštěvu Českého Krumlova. Nebo si udělejte výlet do Prachatic.

NEJKRÁSNĚJŠÍ MĚSTA V ČR: Zde je náš seznam nejkrásnějších měst v České republice. Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Praze nebo se vydejte na Moravu do Olomouce.

Toto je náš itinerář, co vidět v Karlových Varech za 2 dny nebo si užijte prodloužený víkend v Mariánských Lázních. Dalším krásným městem v lázeňském trojúhelníku jsou Františkovy Lázně.

Nejčastější dotazy: Co navštívit v Českých Budějovicích

Co si nenechat ujít v Českých Budějovicích?

České Budějovice mají spoustu krásných míst, která stojí za to navštívit. Můžete začít na náměstí Přemysla Otakara II. a odtud pokračovat k Černé věži a toulat se v kouzelných uličkách. Nebo se projděte kolem řeky Malše a Vltava. V letních měsících odtud vyplouvají lodě až do Hluboké nad Vltavou.

Co dělat v Českých Budějovicích?

Navštivte Jihočeské muzeum, které se nachází kousek od náměstí Přemysla Otakara II. Poučné, zábavné a interaktivní muzeum, kde se bude líbit dospělým i dětem. Nebo vystoupejte na Černou věž a užijte si výhled na staré město. Za odpočinkem zajděte na Střelecký ostrov, kde si můžete dát něco dobrého v kavárně na vodě. Oblíbeným místem je taky park Stromovka.

Stojí České Budějovice za návštěvu?

Určitě ano. Je tu spousta aktivit pro každého. A pokud milujete dobré jídlo, není co řešit. Centrum je totiž doslova prošpikované skvělými restauracemi a kavárnami. Z Českých Budějovic pak můžete vyrazit na výlet do Českého Krumlova nebo Hluboké nad Vltavou.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *