10 tipů na nejkrásnější místa v Krušných horách

nejkrásnější místa krušných hor

Plánujete, co vidět v Krušných horách a hledáte tipy na nejkrásnější místa Krušných hor? Krušné hory – to jsou rozhledny, vyhlídky a výhledy na přírodu, které neomrzí.

Podívejte se na místa, kde vám za krk nebude dýchat dvacet výhledo-chtivých turistů, a přesto tu objevíte krásy Krušných hor, které stojí za každou vypocenou kalorii.

Krušné hory nemají mezi českými horami tu nejlepší pověst. Těžba nerostných surovin a hornická činnost významně pošramotila Krušným horám pověst.

Co ale Krušným horám nelze upřít – jsou jiné. Surové, tajemné a občas nehostinné. Lesy Krušných hor jsou dnes dokonce čistší než lesy jiných českých pohoří.

Krušné hory mají ale díky své pověsti jednu velkou výhodu. Oproti Krkonoším, Šumavě nebo Beskydům si tu užijete daleko víc klidu a pohody.

Tady se vám nestane, že budete sledovat východ slunce s dalšími 200 lidmi, jako tomu bylo na Sněžce.

Čtěte našeho podrobného průvodce s doporučeními, kde se ubytovat v Krušných horách – rozdělený podle oblastí s tipy, co můžete podniknout v okolí.

Nejvyšší hora Krušných hor: Klínovec

Když se řekne Krušné hory, plno z nás si asi vybaví nejvyšší horu Krušných hor – Klínovec (1244 m. n. m.).
Za mě osobně je Klínovec trochu zklamáním. Není to zrovna ta pomyslná třešinka celého pohoří. Kdo tu byl, tak asi ví, o čem mluvím.

Tohle místo doslova křičí po novém kabátě, protože ten starý kazí dojem z celého vrcholu. V posledních letech byla opravená zdejší kamenná rozhledna a celý dojem to hned povýšilo.

rozhledna Klínovec

Ale tím ho nechci hanit. Okolí Klínovce určitě za návštěvu stojí už kvůli těm výhledům. A pokud milujete jízdu na kole, není co řešit. Místní trail park Klínovec je rájem pro cyklisty. Navíc má Klínovec ještě jednu výhodu a tou je parkování zdarma (mimo zimní sezónu). 

Přehled – tipy na nejkrásnější místa Krušných hor

  • Vyhlídka Hadí hora
  • Rozhledna Pajndl na Tisovském vrchu
  • Vyhlídka u Švýcarské boudy
  • Stezka krušnohorských pověstí
  • Rozhledna Blatenský vrch
  • Vlčí a ledová jáma
  • Vrchol Meluzína
  • Vyhlídka Vysoký kámen
  • Rotavské varhany
  • Rýžovna
  • Červená jáma a občerstvení U Červené jámy

Nejkrásnější místa Krušných hor: vyhlídka Hadí hora

nejkrásnější místa Krušných hor: vyhlídka Hadí hora

Jen přes údolí od Klínovce se nachází Hadí hora ve výšce 941 m. Její vrchol je kamenitý, tak je tady potřeba víc obezřetnosti, ale výhledy na údolí u Klínovce stojí za to.

Trasa k vyhlídce Hadí hora

Z Božího daru vyrazíte po žluté turistické značce směrem na Jáchymov – žlutá začíná souběžně s červenou u kostela sv. Anny, odkud se vydáte na druhou stranu od centra Božího Daru. Po chvíli se žlutá odpojí a zavede vás až na Hadí horu.

Ze začátku jdete přes louky obsypané borůvkami a květinami a postupně sestupujete přes lese až k vyhlídce. Přímo k vyhlídce vede krátká odbočka – po cestě bude dřevěná cedule Hadí hora.

K vyhlídce se dostanete taky přímo z Jáchymova – taky po žluté přímo z centra směrem na Boží Dar. Stoupání je tu o dost znatelnější. Ani jednu z tras bych nezvolila pro rodiny s menšími dětmi.

Nejkrásnější místa Krušných hor: rozhledna Pajndl na Tisovském vrchu

nejkrásnější místa Krušných hor: rozhledna Pajndl Tisovský vrch

Rozhledna Pajndl stojí ve výšce 977 m na Tisovském vrchu mezi Tisovou, Nejdkem a Novými Hamry. Patří mezi naše top místa nejen v Krušných horách.

Jedno z míst, kam se stále vracíme. Nádherná kamenná rozhledna, kterou zasadili přímo uprostřed lesů.

Výhledy odtud jsou dechberoucí. Alespoň můj dech mi vždycky vezmou.

výhled z rozhledny Pajndl Krušné hory

Rozhledna je čtvrtou nejvýše položenou rozhlednou v Krušných horách po Klínovci, Blatenském vrchu a Plešivci. Rozhledna je otevřená celoročně zdarma.

Z rozhledny Pajndl uvidíte až na vrcholky Šumavy. Směrem na východ se nachází Klínovec, Fichtelberg (nejvyšší hora Krušných hor za Německo) a Doupovské hory. Jihozápadním směrem se pak rozprostře Slavkovský les.

Tip: Navštivte rozhlednu v zimě, kdy je to tu jak v pohádce.

Trasa na rozhlednu Pajndl

Cest na rozhlednu Pajndl vede hned několik. Záleží na vás, zda dáte přednost stoupání nebo zvolíte delší, ale pozvolnější trasu. Z

Trasa k rozhledně Pajndl z Tisové

Auto zaparkujete těsně za Tisovou. Parkoviště jako takové nehledejte. Pokud pojedete směr Nové Hamry, po levé straně je malý plácek z hlíny. Vejdou se tam tak 2 auta.

Dáte se po modré turistické značce doprava do kopečka. Míjíte pár baráčku, přecházíte koleje, po pravé straně se pasou kozy, zase pár baráčků, a jste na lesní cestě u rozcestníku Nad Tisovou.

Volíte žlutou turistickou trasu po pravé straně, které se držíte až k rozhledně Pajndl. Kus žluté trasy vede příjemnou Sejfskou cestou. Z té se pak žlutá odkloní kolmo doleva do kopce. Začíná méně příjemná část.

Až kopec vyběhnete, rozhledna Pajndl se vyloupne přímo na kopci po vaší pravé straně.

rozhledna Pajndl

Trasa k rozhledně Pajndl z Nových Hamrů

Auto zaparkujete u vlakového nádraží Nové Hamry a vydáte se doprava po žluté turistické značce, která kopíruje Sejfskou cestu. Přejdete koleje a jdete pozvolně stoupající lesní cestou. Od rozcestníku Nad Tisovou je pak tato trasa stejná jako předchozí.

Trasa k rozhledně Pajndl z Nejdku

Nejpohodovější trasa na Tisovský vrch vede cyklostezkou č. 2000, která začíná u rozcestníku Chaloupky kousek od nádraží Nejdek-Oldřichov. Tady zaparkujete auto na plácku u lesa a přes silnici vyrazíte po modré. Ta se po chvíli odklání doprava.

Dál pokračujete po cyklostezce (Sejfská cesta), dokud nedojdete k rozcestníku Pod Tisovským vrchem. Ze Sejfské cesty tady odbočíte po žluté doprava. Žlutá vás dovede až k rozhledně Pajndl.

Nejkrásnější místa Krušných hor: vyhlídka u Švýcarské boudy a Stezka krušnohorských pověstí

Vyhlídku u Švýcarské boudy a Stezku krušnohorských pověstí najdete na vrcholu Plešivec. Plešivec je v Krušných horách oblíbené lyžařské středisko, které se v létě mění na místo se zábavným vyžitím.

Ne všichni však znají vyhlídku u Švýcarské chaty a Stezku krušnohorských pověstí.

Vyhlídka u Švýcarské boudy

  • Náročnost: V tomhle případě ani krokoměr nevytahujte. Na splnění denního limitu to tady není. Trasa je dlouhá 121 m a zabere vám celé 3 minuty. My jí ale spojíme se Stezkou krušnohorských pověstí, ke které se ještě dostaneme. Trasa není vhodná pro kola a kočárky.
  • Trasa k vyhlídce Švýcárna

Pokud vás baví výhledy, tak tyhle výhledy od Švýcarské chaty vás budou bavit hodně.

vyhlídka Švýcárna Plešivec
Krušné hory vyhlídky

Jak se dostat na vyhlídku u Švýcárny

Pojedete od Abertam směrem na Plešivec, kde v kopci odbočíte doleva. Odbočka tu bude jediná. Určitě to nepřehlédnete.

Úzkou asfaltkou dojedete přímo ke Švýcarské boudě, kde auto necháte (bouda je mimo provoz). Od rozcestníku Švýcárna-chata vyrazíte po modré směr vyhlídka.

Alternativou je zaparkovat na Plešivci a sejít pár minut dolů k vyhlídce přes Stezku krušnohorských pověstí.

Stezka krušnohorských pověstí

  • Náročnost: Celá okružní cesta je dlouhá 1 km a zabere vám slabou půlhodinku. Nevhodné pro kola a kočárky.

Přemýšlíte, kam vyrazit na výlet s dětmi a nechcete jít opět na Ježíškovu cestu? Pak si projděte Stezku krušnohorských pověstí. Není tak známá a oblíbená jako Ježíškova cesta, z čehož plyne výhoda – nepůjdete v zástupu dalších návštěvníků.

Stezka je nenáročná a lemují jí vyřezávané sochy. Procházku můžete spojit s Plešivcem, kde je lanový park pro děti i dospělé, dětské hřiště, obří houpačka a další aktivity.

nejkrásnější místa Krušných hor

Stezka krušnohorských pověstí ze začátku lemuje cestu k vyhlídce Švýcárna. Od vyhlídky pak pokračujete dál. Trasa vás intuitivně navede. Sochy napoví, že jdete správným směrem.

Ke stezce taky můžete vyrazit od Plešivce. Auto zaparkujete přímo na vrcholu a kousek se vrátíte.

Nejkrásnější místa Krušných hor: rozhledna Blatenský vrch

Přesouváme se ještě trochu výš a to na rozhlednu Blatenský vrch (1043 m). Další z našich oblíbených míst.

Rozhledna Blatenský vrch je druhou nejvýše položenou rozhlednou v Krušných horách. V roce 1913 jí postavil Spolek pro zimní sporty v Horní Blatné.

Blatenský vrch / rozhledna Blatenský vrch

Její rolí bylo přispět k rozvoji turistického ruchu. Je to zasloužila herečka – své role se drží do dnešní doby.

Jakými výhledy se odtud pokocháte? Východním směrem uvidíte Klínovec a Fichtelberg, jihovýchodně pak Doupovské hory a jihozápadním směrem Tisovský vrch s rozhlednou Pajndl a město Horní Blatná.

Vstupné je pouze symbolické a platíte v občerstvení přímo u rozhledny. Otevírací doba rozhledny Blatenský vrch se liší dle období:

  • od května do října 10:00-17:00
  • od listopadu do dubna převážně o víkendech (záleží na počasí) od 10:00 do 16:00

Trasa k rozhledně Blatenský vrch

Nejkratší cesta vede od rozcestníku Pod Blatenským vrchem, kde auto zaparkujete u kraje (za hezkého počasí může být brzy plno). Je to kousek nad Horní Blatnou směrem na Boží Dar. Vyrazíte doleva po užší asfaltce lesem. Za chvíli jste u rozhledny.

K rozhledně se můžete vydat také od PP Vlčí jámy přímo z Horní Blatné. Cesta je opět krátká a nenáročná, jen vede víc do kopce.

Nejkrásnější místa Krušných hor: Vlčí a ledová jáma u Blatenského vrchu

PP Vlčí jámy Krušné hory

Vlčí jámy se nachází v Krušných horách nedaleko Horní Blatné přímo pod Blatenským vrchem v nadmořské výšce 990 až 1020 m. n. m. Dojdete sem krátkou a nenáročnou procházkou.

Vlčí jáma (původně důl Wolgang)

Vlčí jámy je propadlina cínového dolu s délkou 120 m, šířkou 14 m a hloubkou 25 m.

Ledová jáma (původně důl Jiří)

Ledové jámě se přezdívá místo věčného ledu a sněhu. Má to ale jedno ALE. Již od roku 2007 to neplatí. Bohužel.

V roce 2005 došlo k odtěžení ledu a sněhu z Ledové jámy a odlesnění okolo Vlčí jámy. Právě to způsobilo, že celoroční led a sníh zmizel.

Přesto se však stále jedná o zajímavé místo, které vzniklo hornickou činností při těžbě cínových rud. Místo 15 – 20 m úzké, kam se dostanete po příkrých schodech. Na vlastní nebezpečí.

PP Vlčí jámy Krušné hory Blatenský vrch

Trasa k PP Vlčí a ledová jáma

  • Náročnost: Od rozcestníku Pod Blatenským vrchem 200 m, z centra Horní Blatné pak 1 km

První možností, jak se dostat k PP Vlčí a ledová jáma, je seběhnout pár desítek metrů z Blatenského vrchu směrem k Horní Blatné po cestě A. Günthera. Přímo u rozhledny najdete rozcestník, který vás nasměruje.

K Vlčím jámám se dostanete po vyšlapané lesní cestě.

Druhou možností je cesta v opačném směru z Horní Blatné kolem obří lavičky, kde si všichni dělají fotku.

Vavřincova lavička Horní Blatná
Vavřincova lavička v Horní Blatné při cestě k Vlčím jámám

Naučná stezka Horní Blatná – Vlčí jámy 

Okolo Blatenského vrchu a Vlčích jam si můžete udělat okruh naučnou stezkou Horní Blatná – Vlčí jámy. Okruh naučné stezky má délku 4 km a začíná a končí na náměstí sv. Vavřince v Horní Blatné. Není vhodný pro kočárky a kola.

Horní Blatná
Náměstí sv. Vavřince v Horní Blatné

Na červeně vyznačené turistické trase vás čeká celkem 7 zastávek:

  • Vítáme Vás v Horní Blatné
  • Cínová ložiska
  • Blatenský vodní příkop
  • Lesy (na Blatenském vrchu s rozhlednou)
  • Ledová jáma
  • Vlčí jáma
  • Dům č. 127 (Muzeum Horní Blatná)

Jak už trochu napovídá charakter zastávek, jedná se o naučný balíček 5v1. Naučíte se tady něco málo o hornictví, ale také o historii, geologii, ekologii a lesnictví.

Navíc je tu jezírko, kde se můžete v létě vykoupat.

Nejkrásnější místa Krušných hor: vrchol Meluzína

nejkrásnější místa Krušných hor: Meluzína

Meluzína (1047 m) je jedním z vrcholů v Krušných horách, které nejsou zalesněné a díky tomu se vám naskytne parádní výhled na okolní přírodu. Najdete jí kousek od Klínovce směrem na Sfingy u Měděnce.

Trasa na vrchol Meluzína

Auto zaparkujete v zatáčce před přístřeškem u rozcestníku Pod Meluzínou. Je tu pár míst ke stání. Sledujete zelené ukazatele, dokud nedorazíte k dalšímu přístřešku po vaší levé straně.

Od přístřešku vede neznačená turistická trasa lehce do kopce přímo na vrchol.

Nejkrásnější místa Krušných hor: PP Vysoký kámen u Kraslic

Dostáváme se na úplný západ Krušných hor. PP Vysoký kámen je skalní vyhlídka, odkud uvidíte až do Německa.

PP Vysoký kámen nedaleko Kraslic

Skalní útvar připomíná hradní zříceninu. Na jedné straně je zakončen Vyhlídkovou skálou, na kterou se dostanete po železné lávce až na vyhlídkovou plošinu. Na druhé straně se nachází druhá skalní věž Větrná skála.

Přímo na vyhlídkové plošině je orientační tabule s vyznačenými místy, co můžete vidět z vyhlídky. Z PP Vysoký kámen dohlédnete na západní vršky Krušných hor, Smrčiny, Halštrovskou vrchovinu, Český les a Slavkovský les

Trasa na PP Vysoký kámen

Nejkratší cesta, kterou hravě zvládnou i menší děti, začíná u osady Kámen. Pokud přijedete od obce Luby, zaparkujete auto po levé straně, kde je menší plácek na hlíně, a dáte se do kopečka skrz osadu. Projdete kolem pasoucích se krav do lesa a pořád rovně, dokud nemáte památku na dohled.

nejkrásnější místa Krušných hor: PP Vysoký kámen

Nejkrásnější místa Krušných hor: Rotavské varhany

Rotavské varhany

Rotavské varhany jsou přírodní památkou, který svým tvarem připomíná varhanní píšťaly. Vznikly chladnutím lávy a jsou dokonalou ukázkou sloupcovitého rozkladu čediče.

Další informace a podrobný popis najdete v článku: Rotavské varhany: čedičové sloupy v Krušných horách

Nejkrásnější místa Krušných hor: Rýžovna

Hledáte místo, kde dokonale načerpáte atmosféru Krušných hor? Drsné horské klima v kombinaci s krajinou odrážející hornickou historii oblasti? Tak pak vyrazte na Rýžovnu. Jedno z míst, která zahrnuli do Seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Další informace a podrobný popis najdete v článku: Rýžovna: poznejte oblast zapsanou na seznamu UNESCO

Nedaleko odtud se nachází největší propadlina dolu v ČR Červená jáma a stejnojmenné občerstvení, které se jen tak nevidí. Více informací se dozvíte v článku o Rýžovně o pár řádků výš :).

Občerstvení u Červené jámy
Občerstvení u Červené jámy

Kde se ubytovat v Krušných horách

Pokud jedete do Krušných hor poprvé a chcete načerpat to nejlepší, hledejte ubytování v okolí Horní Blatné a Božího Daru (Abertamy, Pernink, Nové Hamry, Loučná pod Klínovcem).

V Horní Blatné je klidněji – doporučuji útulný penzion Horní Blatná. Boží Dar a Loučná pod Klínovcem jsou typická živá střediska. Stejně tak Klíny a Mikulov na východě Krušných hor.

Toto byly naše tipy na nejkrásnější místa v Krušných horách. Dejte nám vědět v komentáři, který výlet se vám líbil nejvíc a kam se chystáte. Šťastnou cestu!

Více informací o Krušných horách

3 názory na “10 tipů na nejkrásnější místa v Krušných horách”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *