Sfingy u Měděnce: nasajte egyptskou atmosféru v Krušných horách

PP Sfingy u Měděnce

Rádi by jste navštívili slavnou sfingu v Gíze? Co si dát jako předkrm před hlavním chodem sfingy u Měděnce, které najdete kousek u nás za kopcem :)?

O Sfingách už jsem věděla nějakou dobu. Nejen o těch egyptských :). Ale pořád ne a ne se tam dostat. Resp. vždy se našlo něco jiného, co je přebilo, co v tu chvíli znělo prostě zajímavěji…o Vánocích jsme si to ale vynahradili. Já po několika dnech ležení s chřipkou měla opravdu velkou potřebu vynahrazovat, takže jsme spojili hned dva výlety v jednom.

Jako první jsme se vydali na vyhlídku Katzenstein v německých Krušných horách.

Sfingy u Měděnce – o co se jedná a kde se tu vzaly?

O co se jedná? Měděnecké sfingy představují 15 m vysoké vzácné skalní útvary, které svým tvarem připomínají tu velkou egyptskou sfingu před pyramidami v Gíze – napůl hlava, napůl zvíře.

A kde se tu vzaly? Tady si otevřeme menší geologické okénko :). Tyhle skalní útvary vznikly již ve čtvrtohorách působením mrazivého zvětrávání ruly, tj. dlouhodobým působením vody a mrazu na horninu.

PP Sfingy u Měděnce
PP Sfingy u Měděnce

Základní fakta o PP Sfingy u obce Měděnec

  • Měděnecké sfingy jsou přírodní památkou vyhlášenou již v roce 1983.
  • Rozkládají se na ploše 0,6 hektarů v nadmořské výšce 790 m. n. m.
  • Dá se říct, že největší slávu již mají za sebou. V 70. letech 19. století zde byl postaven hostinec s ubytováním s velmi originálním názvem U Sfingy :). Těšil se velké oblibě, ale bohužel pouze do druhé světové války. Pak byl opuštěný a v roce 1968 odstřelen ČSLA. V porostu u silnice najdete zbytky hotelu.
  • Památku můžete navštívit kdykoliv a kochat se zde výhledem na Ohři a Doupovské a Krušné hory.
PP Sfingy u Měděnce

Kudy ke sfingám…

Pokud vyrazíte autem, dáte se od obce Měděnec směrem z kopce na Kamenné, v jejímž katastru se památka nachází. Sfingy najdete hned v první zatáčce, kde můžete zaparkovat. Zároveň se jedná i o cyklostezku č. 35 a naučnou stezku Cesta z města.

Dopravní okénko :): V zimě se silnice neudržuje. Teda tipuju, že nebude moc udržovaná ani pod tou vrstvou sněhu :). Osobně bych s letňáky počkala :). Jedině, že chcete skončit v jedné ze serpentýn, kterých je tady požehnaně. Nám ujížděl zadek celou dobu a to máme poctivě přezuto :).

PP Sfingy u Měděnce
Zdroj: www.mapy.cz
PP Sfingy u Měděnce

NS Cesta z města

NS Cesta z města vznikla pod záštitou města Klášterec nad Ohří. Trasa začíná v obci Měděnec, odkud vyrazíte po cyklostezce č. 35 k PP Sfingy a pokračujete nahoru lesem přes ski areál Alšovka. Od ski areálu kopírujete modrou turistickou značku až do obce Útočiště, kde stezka končí. Celkem nachodíte cca 7 km. Co vás na stezce čeká?

  • 8 naučných tabulí;
  • interaktivní prvky pro děti, jako jsou doskočiště zvířat, dendrofon, leporela;
  • altány a přístřešky pro odpočinek . 7 kilometrů je 7 kilometrů a někde ten řízek sníst musíte, to je jasný :).

No, upřímně. My toho ten den měli už dost. Stezka šla bokem. To spíš něco dobrého k jídlu a vyvalit se u televize, to nám šlo líp :).

Naučná stezka Cesta z města
www.mapy.cz

Tip na závěr

Pokud to bude možné, naplánujete si návštěvu za východu nebo západu slunce.

My sice neviděli ani kapku z Ohře, ale popravdě…vůbec nám to v tu chvíli nevadilo :). A rozhodně jsme v tu chvíli nebyli jediní, kdo se pohledem nemohl nabažit a cvakal foťákem o sto šest :).

PP Sfingy u Měděnce

Mračna jako duchny…hned bych se natáhla :).

PP Sfingy u Měděnce

Máte dotaz? Jsem jedno ucho v komentáři nebo na mejlu :).

1 názor na “Sfingy u Měděnce: nasajte egyptskou atmosféru v Krušných horách”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *