Skalní město a most Bastei – výlet na perlu Saského Švýcarska

skalní město a most Bastei

Jedním z nejznámějších míst národního parku Saské Švýcarsko je skalní město a kamenný most Bastei, který leží u skalního hradu Neurathen. Pokud sem plánujete výlet, mrkněte na průvodce tímto místem (kudy na Bastei, parkování, vstupné, okruh a co vidět).

Kde se vzal název Saské Švýcarsko?

V 18 století byli dva švýcarští umělci nominovaní Drážďanskou akademií umění. Viděli stolní pohoří nedaleko Drážďan, které jim připomnělo jejich domovinu – Švýcarsko. Aby v korespondenci odlišili svou rodnou zemi, pojmenovali oblast jako Saské Švýcarsko.

skalní město Bastei

Skalní město Bastei

  • Skalní město Bastei najdete 15 km od hraničního přechodu Hřensko-Schmilka mezi lázeňským městem Rathen a městem Stadt Wehlen. 
  • Leží v nadmořské výšce 305 m. n. m. na pravém boku řeky Labe. 
  • Bastei znamená v překladu Bašta.
skalní město Bastei

Historie a vznik Bastei

Před více než 100 miliony let byla tato oblast dnem mělkého moře. Řeky přenášely písek a erodovaly trosky do moře. Depozice se nahromadila do mohutné pískovcové desky až do tloušťky 600 m.

Vlivem zemských pohybů po miliony let došlo k zvednutí desky a vytvoření Labských pískovců, jejichž součástí je i skalní město Bastei (více o vzniku Labských pískovců na staré dobré Wikipedii).

V CHKO Labské pískovce se nachází taky Tiské stěny:

Město později tvořilo obranný štít pro skalní hrad Neurathen, který leží hned za mostem. 

skalní město Bastei

Parkování u Bastei

Několik minut od skalního města zaparkujete auto na placeném parkovišti po levé straně. Cena za parkování je 5,5 € na celý den a 3 € na 3 hodiny. Pokud plánujete jen návštěvu Bastei, 3 hodiny vám budou stačit bohatě. Zaplatíte v automatu, který bere i karty. 

Parkoviště může být v sezóně plné. V tom případě byste se museli vrátit cca 3 kilometry zpět, kde leží první parkoviště. Přímo u benzínky za odbočkou ze silnice S 165.

Tady zaplatíte parkovné 3 € a ke skalnímu městu dojdete pohodlnou, ale trochu nudnou asfaltkou za 45 minut. Druhou variantou je svézt se autobusem, který tu v sezóně pravidelně jezdí (zpáteční cesta 3 €) 

Občerstvení

Zapomněli jste si svačinu? Nevadí. Najíst se můžete v restauraci před mostem nebo v občerstvení, které najdete u horského hotelu. 

Vstupné na Bastei

Dobrá zpráva pro vaší peněženku. Vstupné do skalního města je zcela zdarma. Navíc je Bastei otevřené celoročně a klidně sem můžete vyrazit i s pejskem.

skalní město Bastei / Saské Švýcarsko

Most Bastei neboli Basteibrücke

  • Basteibrücke je most o 7 obloucích a délce 76 m. 
  • Most byl první stavbou v Evropě, kterou postavili pro turistické účely. 
  • Propojuje Bastei se skalním hradem Neurathen a překlenuje hlubokou propast Mardertelle, což v překladu znamená Kuní jáma.
  • Stojí tady od roku 1851, kdy nahradil původní dřevěný most z roku 1824.
Most Bastei / Basteibrücke

Po pravé straně mostu uvidíte na údolí řeky Labe a v pozadí na stolovou horu Königstein se stejnojmennou pevností (tam určitě taky doporučujeme zajít, pokud máte rádi historii).

Saské Švýcarsko / výhled z Bastei na Labe
Výhled z Bastei na údolí Labe
Pevnost Königstein

Na levé straně se pokocháte skalním městem a v pozadí skalním hradem Neurathen.

Most kopíruje část turistické cesty Malerweg, což je v překladu Malířská cesta. Jedná se o okružní trasu napříč nejkrásnějšími místy Saského Švýcarska.

Most Basteibrücke je hlavní magnet návštěvy pro většinu turistů. Pokud se tu nechcete mačkat mezi davy turistů, vyrazte sem mimo sezónu v brzkých ranních hodinách. 

Basteibrücke
…a pak zažijete takový pohled :).

Vyhlídky Bastei

Asi nejznámější vyhlídku (vzhledem k frontě :)) najdete kousek za horským hotelem Bastei po levé straně. Pokud chcete tu tradiční ikonickou fotku Basteibrücke, musíte sem.

Ale počítejte s tím, že se tu v sezóně nebo přes dopolední a brzké odpolední hodiny na fotku stojí řada.

Skalní hrad Felsenburg Neurathen

Zříceninu skalního hradu Felsenburg Neurathen najdete kousek za mostem Basteibrücke. Hrad byl vytesán ze skály nebo postaven jako hrázděné budovy. Nejširší bod hradu dosahoval 100 m.

skalní hrad Neurathen / Saské Švýcarsko
skalní hrad Neurathen / Saské Švýcarsko
  • Dodnes se zachovalo nádvoří, cisterna, chodby a stopy místností vytesaných do skály.
  • Prohlédnete si historické objekty, jako je třeba obří katapult s kamennými koulemi, které sloužily k obraně hradu během útoků.
  • Na skalním hradu najdete ještě řadu vyhlídek, odkud se pokocháte Basteibrücke a skalním městem z jiného úhlu. 

Výhodou je, že sem tolik turistů nedojde. Spíš jen hrstka z nich. Buď se jen vyfotí na mostě nebo se zarazí u placení. My jsme tady třeba natrefili na skupinku Čechů, kteří se hádali, že dovnitř nejdou, protože rozhodně nic platit nebudou :).

Zaplatíte vstupné 2 € v malém stánku po levé straně. Berou pouze hotovost. 

skalní hrad neurathen
výhled na skalní hrad Neurathen

Okruh a turistické trasy

Celý základní okruh okolo Bastei včetně skalního hradu Neurathen je dlouhý cca 2 kilometry a zabere vám hodinku.

Od parkoviště se dáte po asfaltce doleva. Po levé straně míjíte horský hotel Bastei, po pravé straně občerstvení a restauraci (tady případně najdete i veřejné WC a misky s vodou pro vaše čtyřnohé kamarády).

Za restaurací najdete terasu, ze které se můžete pokochat údolím Labe a stolovými horami v okolí (pokud se vám sem nechce, zas tak o nic nepřijdete – z ostatních míst jsou výhledy hezčí).

Vy pokračujete po schodech kolem restaurace a přicházíte k mostu. Hned za mostem začíná okružní trasa kolem zříceniny hradu Neurathen. Vracíte se stejnou trasou zpět.

Oblíbenou trasou je i delší okruh kolem skalního města. Výhodou je výrazně menší množství turistů. To bude asi kvůli tomu převýšení :).

Okruh kolem skalního města je dlouhý přes 4 km (časově necelé 2 hodiny) a čeká vás převýšení 220 m.

Trasa začíná stejně jako základní okruh. Od parkoviště se dáte po asfaltce směrem na most Bastei kolem horského hotelu a restaurace. Projdete most a pokračujete dál po turistické cestě Malerweg až do údolí Labe. Dole si můžete udělat odbočku k Felsenbühne Rathen, což je venkovní divadlo.

U rozcestníku Amselgrund odbočíte doleva po DichterMusikerMaler-Weg, která vás dovede zpět k parkovišti.

Z tohoto okruhu budete mít Basteibrücke jako na dlani. Spousta krásných výhledů.

Pro více informací klikněte na mapu.

ULOŽTE SI NA POZDĚJI

Máš nějaký dotaz? Jsem jedno ucho v komentáři nebo na mejlu :). Jaký je tvůj tip na výlet v Saském Švýcarsku?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *