Rádi byste se dozvěděli zajímavá fakta o České republice? Jak je na tom Česká republika s bezpečností? Nebo kolik piva spotřebujeme? To a další zajímavosti o Česku se dočtete v tomto článku.
Zajímavá fakta o České republice: KULTURA
Česká republika se řadí mezi nejbezpečnější země na světě.
Vzhledem k nízké míře mezinárodních a vnitrostátních konfliktů spolu s nízkou mírou kriminality se Česká republika dle Global Peace Index pravidelně umísťuje mezi nejbezpečnějšími zeměmi světa. V roce 2023 se umístila na 12. pozici.
Čeština je považována za obtížný jazyk.
A to zejména pro ty, kteří nemají zkušenost s jazyky ze slovanské jazykové skupiny. Je to dáno rozsáhlým systémem skloňování s mnoha pády, slovesnými časy a vidy, specifickou výslovností (délka samohlásek, písmenka ř nebo ch apod.) a slovním pořádkem.
Dle Foreign Service Institute, FSI, který se zabývá vzděláváním zaměstnanců amerického ministerstva zahraničí, se český jazyk řadí do kategorie 3 nebo 4. Těchto kategorií je celkem 5, kdy kategorie 1 je nejjednodušší a kategorie 5 nejobtížnější.
Česko je známé po celém světě svým umělecky zdobeným sklem a křišťálem.
České sklo a křišťál mají dlouhou tradici a historii, která sahá několik století zpět. České sklářství je proslulé svou vysokou kvalitou, inovativností a uměleckým zpracováním, a to jak v historickém kontextu, tak v současné době.
České sklo je známé svou precizností a detailním zpracováním, včetně technik broušení, rytí, malby a leptání. Zvlášť na Jablonecku se vyrábí široká škála skleněných výrobků, od bižuterie po dekorativní a užitkové předměty. Mezi další oblasti patří Karlovarsko, sklárna v Novém Boru nebo okolí Železného Brodu.
Češi spotřebují nejvíce piva na obyvatele.
Tato zajímavost o České republice asi nebude pro nikoho novinkou – Česká republika se pravidelně umísťuje na prvních příčkách ve spotřebě piva na obyvatele (nikoliv celkově).
V roce 2023 obsadila opět první pozici s objemem 138 litrů na obyvatele. Pro srovnání – druhá byla Litva se 112 litry a třetí Německo s objemem 89 litrů (údaje dle statista.com).
Jedním z nejstarších pivovarů v Česku i na světě je Břevnovský pivovar, jehož vznik se datuje už do roku 993.
Česká republika se řadí mezi nejméně nábožensky orientované státy na světě.
Dle Wikipedie (zdroj: Pew Research Center z roku 2020) patří České republice první příčka v žebříčku zemí s největším podílem lidí bez vyznání – celkem 78,4 %. Druhá je Severní Korea (71,3 %) a třetí Estonsko (60,2 %).
Tyto statistiky se mohou ve skutečnosti lehce různit. Skutečností ale zůstává, že Česká republika patří mezi země s nejvyšší bezbožností.
V ČR žije více než 1,1 milionů cizinců.
A tento počet se každoročně navyšuje. Téměř polovina cizinců žije v Praze a středních Čechách. (zdroj: czso.cz)
To vše potvrzuje, že Česká republika je atraktivní pro cizince díky svému hospodářskému růstu, kvalitě života a vzdělávacím příležitostem.
V České republice se narodila řada celosvětově známých osobností.
Zde je několik příkladů:
- Tomáš Garrigue Masaryk – První prezident Československa, klíčová postava v boji za nezávislost a zakladatel moderního českého státu.
- Václav Havel – Bývalý disident, dramatik a později prezident Československa a České republiky, známý svou rolí v Sametové revoluci a jako symbol boje za demokracii a lidská práva.
- Franz Kafka – Jeden z nejvýznamnějších spisovatelů 20. století, jehož díla jako “Proces”, “Zámek” nebo “Proměna” měla obrovský vliv na literaturu celého světa.
- Antonín Dvořák – Světoznámý hudební skladatel, který je známý svými symfoniemi, koncerty a operami. Jeho “Novosvětská symfonie” je jedním z nejpopulárnějších kusů klasické hudby na světě.
- Milada Horáková – Česká politička, oběť komunistických politických procesů a národní hrdinka, která byla neprávem obviněna a popravena v roce 1950.
- Ivan Lendl – Jeden z nejlepších tenistů všech dob, bývalá světová jednička, který vyhrál osm Grand Slam titulů.
- Jaromír Jágr – Jeden z nejlepších hokejistů historie, dlouholetý hráč NHL, který v soutěži dosáhl mnoha rekordů.
- Martina Navrátilová – Bývalá profesionální tenistka, která patří mezi nejlepší tenistky v historii sportu s mnoha tituly z Grand Slam.
- Madeleine Albrightová – Narodila se v Praze a stala se první ženou ve funkci americké ministryně zahraničí.
- Miloš Forman – Filmový režisér, známý svými díly jako “Přelet nad kukaččím hnízdem” nebo “Amadeus”, které získaly mnoho ocenění, včetně Oscarů.
- Gregor Mendel – Otec genetiky známý díky svým průkopnickým experimentům s hrachovými rostlinami.
- Alfons Mucha – Světově proslulý český malíř a dekorativní umělec, známý především svými plakáty a díly, které jsou klíčovými příspěvky k secesnímu umění.
ČR se proslavila taky svými vynálezy.
Mimo jiné se jedná o kostky cukru, plastickou výbušninu Semtex a měkké kontaktní čočky.
Zajímavá fakta o České republice: CESTOVNÍ RUCH
V ČR je 17 památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO.
Jedná se například o lázeňská města Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, Krušnohoří, sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci, Český Krumlov nebo historické centrum v Praze. Na kompletní seznam míst se můžete podívat zde.
Praha je známá jako “město sto věží”. Ve skutečnosti jich je ale k dnešku více než 500.
Tento název vychází z doby, kdy počet věží v Praze byl výrazně menší.
V současnosti je v Praze skutečně více než 500 věží, které zahrnují kostelní věže, věže hradní, věže na bránách, vodárenské věže a dokonce i moderní věžové budovy. To vše odráží bohatou historii Prahy, která se rozprostírá přes mnoho století, od středověkých časů až po současnou moderní architekturu.
Pražský hrad je největším starobylým hradem na světě.
Občas můžete vidět kolovat nepřesnosti, že je největším hradem na světě. Tak to ale není.
Pražský hrad je 3. největším hradním komplexem na světě. Díky své rozloze 7,28 ha je zapsaný v Guinessově knize rekordů jako největší starobylý hrad na světě.
Česká republika patří mezi země s největší koncentrací hradů na světě
Odhaduje se, že je tu více než 2 000 hradů, zřícenin a zámků.
To je dáno taky polohou země mezi západní a východní Evropou, kdy mnoho hradů bylo postaveno na strategických místech, jako jsou kopce nebo křižovatky obchodních cest.
Staroměstský orloj v Praze je třetím nejstarším orlojem na světě a nejstarším fungujícím orlojem vůbec.
Orloj byl původně instalován v roce 1410, což ho činí jedním z nejstarších orlojů na světě. Dva starší orloje, které byly postaveny před tímto datem, už nejsou v provozu, což dělá z pražského orloje nejstarší stále fungující orloj.
Univerzita Karlova patří k nejstarším univerzitám s nepřetržitým provozem.
Univerzita byla založená v roce 1348 Karlem IV. a má silnou tradici ve vědách, humanitních oborech, sociálních vědách a medicíně.
Druhým nejoblíbenějším turistickým cílem v zemi po Praze je Český Krumlov.
Další zajímavosti o České republice
ČR patří mezi nejstabilnější a nejbohatší z postkomunistických zemí.
Česká republika se po pádu komunismu v roce 1989 úspěšně transformovala na tržní ekonomiku a vstoupila do EU v roce 2004, což jí přineslo řadu ekonomických výhod.
Z hlediska ekonomické stability a prosperity patří Česká republika mezi lídry v regionu střední a východní Evropy. Země se vyznačuje relativně vysokým HDP na obyvatele, vyspělou infrastrukturou a silným průmyslovým sektorem. Díky těmto faktorům se ČR řadí mezi ekonomicky vyspělé země.
ČR se řadí mezi země s průměrně nejvyšší rychlostí internetu.
V různých mezinárodních srovnáních rychlosti internetu Česká republika často vyniká a umisťuje se vysoko v žebříčcích, někdy dokonce v top desítce.
V ČR se za poslední desetiletí intenzivně investovalo do rozvoje telekomunikační infrastruktury, což přispělo k vylepšení rychlosti a kvality internetových služeb.
Toto byly naše tipy na zajímavá fakta o České republice. Jaké jsou ty vaše?
Ja bych pridala jeste cesky puvod slova robot, pouzity poprve Capkem.