Naučná stezka skrz Jetřichovické stěny patří k našim oblíbeným trasám v Českém Švýcarsku. Na trase přes Jetřichovické vyhlídky vás čeká neustále stoupání a klesání, žebříky a schody v úzkých průrvách mezi skalami i jištěné úseky pomocí řetězů.
Odměnou vám budou nádherné výhledy na České Švýcarsko, Lužické hory, České středohoří i Saské Švýcarsko.
V tomto průvodci si ukážeme, co vás na trase přes Jetřichovické skalní město čeká. Povíme si taky pár užitečných tipů, abyste si okruh přes skalní město užili stejně jako my.
Co jsou Jetřichovické stěny?
Severně od Jetřichovic se rozprostírá pískovcové skalní město, kde nese název Jetřichovické stěny. Díky značeným trasám a naučné stezce si můžete téměř celé skalní město projít (tu nejzajímavější část).
Do oblasti Jetřichovických stěn patří další oblíbená místa v NP České Švýcarsko – skalní hrad Šaunštejn a Malá Pravčická brána, o kterých jsem se rozepsala v samostatném článku.
Okruh přes Jetřichovické stěny začíná v Jetřichovicích a vede lesem. Po cestě vás čekají 3 významné vyhlídky – Mariina skála, Vilemínina stěna a Rudolfův kámen.
Nejvyšším bodem je Rudolfům kámen s výškou 484 m. Výška nezní tak hrozně, že? Přesto se při cestě trochu zapotíme :). A pokud máte strach z výšek, čeká vás výstup z komfortní zóny.
Takže pokud plánujete výlet na Jetřichovické vyhlídky a hledáte, jak se sem dostat, teď se dozvíte vše potřebné.
Dodržujte prosím základní pravidla národního parku České Švýcarsko: Neodhazujte odpadky (včetně papírových kapesníčků), nekuřte, nerozdělávejte oheň a buďte ohleduplní ke zvířatům a ostatní návštěvníkům. Na území národního parku jsou zakázané drony, táboření a nocování. Více informací zde.
Základní přehled pro trasu Jetřichovické stěny
- Délka: 6,3 km
- Časová náročnost: 2,5 – 4 hodiny
- Celkové převýšení: 375 m
- Obtížnost: mírně náročná trasa
- Mapa trasy ke stažení
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu trasy přes Jetřichovické vyhlídky. Pokud kliknete na kterýkoliv bod na mapě nebo na Zobrazit na Mapy.cz, zobrazí se vám mapa v novém okně. Tady uvidíte podrobný popis trasy včetně převýšení. Kliknutím na hvězdičku v pravé části si můžete mapu uložit. Poté se vám uloží mezi Seznam mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači.
Okruh skrz Jetřichovické stěny není vhodný pro všechny.
Okruh bych nedoporučila menším dětem, protože vás po cestě čeká řada schodů, které jsou pro menší děti vysoké a obtížně schůdné. Některé úseky jsou navíc jištěné řetězy a pro malé děti nebezpečné.
Výstup na Mariinu vyhlídku a Rudolfův kámen není vhodný ani pro ty, co trpí závratěmi. K oběma místům vede krátká odbočka, takže je můžete lehce obejít.
Za chvíli si ukážeme víc, abyste si mohli udělat lepší představu.
Ubytování České Švýcarsko 😴
Okruh skrz Jetřichovické stěny
Parkování v Jetřichovicích
Okružní trasa začíná na parkovišti v Jetřichovicích.
Jetřichovice jsou oblíbeným výletním bodem, takže je tu parkovišť hned několik. Sledujte ukazatele na parkoviště Jetřichovické vyhlídky.
Parkoviště je placené – zaplatíte v automatu (hotově nebo kartou) a poplatek za parkovné je 150 Kč. Dá se platit jen na celý den. U parkoviště je taky menší kiosek (mimo sezónu funguje především o víkendech).
V létě (nebo o slunečných víkendech) je parkoviště brzy plné. Doporučuji vyrazit ráno. To má další výhodu – ráno jsou teploty příjemnější a půjde se vám lépe.
Nejlepší doba pro návštěvu Jetřichovických stěn
Okruh přes Jetřichovické vyhlídky jsme šli třikrát – v létě, v zimě a naposledy jsem ho šla sama teď na podzim. Vždycky tu byli další turisté, ale v létě bylo na některých místech opravdu plno. Pro lepší zážitek doporučuji vyrazit mimo sezónu.
Trasa na Jetřichovické stěny
Sbalte si svačinu, dostatek pití a vyrážíme. Od parkoviště se vydáme na sever, kde uvidíte informační tabule a rozcestník. My se dáme po červeně značené turistické značce (doprava vede žlutě značená trasa na hrad Falkenštejn). Červená nás provede přes všechny Jetřichovické vyhlídky.
Po pravé straně procházíme kolem bývalé ozdravovny, která tady vznikla pod záštitou T. G. Masaryka. Momentálně je v soukromých rukou a chátrá.
Po cestě uvidíte vysoko na skalním ostrohu Mariinu vyhlídku. Vidíte jí? Až tam nahoře? Ano, tak přesně tam míříme.
Mariina vyhlídka
Pohodovou cestou dojdeme za 5 minut na úpatí lesa, kde začíná ta pravá zábava. Stoupáme lesem po červené a po cestě míjíme pískovcové skalní útvary a vodojem. Po pravé straně se vám vyloupne skvělý výhled na impozantní Havraní skálu (ještě lepší výhled na ní je z hradu Falkenštejn).
Z Jetřichovic je trasa k Mariině vyhlídce dlouhá kolem 45 minut. Dojdeme až k rozcestníku, odkud vede na Mariinu vyhlídku kratší odbočka. Chce to jistý krok a žádné žabky.
Nahoru vás čeká několik schodišť mezi skalami (dřevěné i tesané do skály). Cesta je zabezpečená zábradlím. Větší děti výstup bez problémů zvládnou.
☞ Prozkoumejte výhodné pobytové balíčky v Českém Švýcarsku.
Mariina vyhlídka se nachází na Mariině skále v nadmořské výšce 428 m. Na jejím vrcholu stojí vyřezávaný dřevěný altánek. Ten je nově zrekonstruovaný.
Původní shořel v roce 2005, kdy si tu dva cyklisté zapálili svíčku. Poté byl postavený nový altán a ten nahradil v roce 2021 zcela nový altán, kde nechybí ani stoleček k posezení.
Pokocháme se výhledem a sejdeme zpět k rozcestníku, odkud pokračujeme na Vilemíninu stěnu. Jdeme po úpatí kopců a několikrát lehce klesáme a poté zase stoupáme.
Procházíme kolem skalního převisu Tetřevna (nebo taky Balzerovo ležení), kde jsou vyřezávané lavičky. Ideální místo pro krátkou přestávku (pokud tu bude volno).
Odtud nás čeká 15 minutové stoupání na vyhlídku Vilemínina stěna.
☞ Prozkoumejte pobyty s polopenzí v Českém Švýcarsku.
Vilemínina stěna
Vilemínina stěna je další z Jetřichovických vyhlídek, odkud zažijete parádní výhledy na okolí. Zvlášť na Mariinu skálu, která se teď nachází přímo naproti.
Vyhlídka Vilemínina stěna leží ve výšce 439 metrů. O chlup výš než Mariina vyhlídka.
Na vyhlídku nemusíte překonat žádné žebříky ani schody. Vyhlídka se nachází přímo na vrcholu Vilemíniny stěny, který je zčásti oplocený dřevěným zábradlím.
Vracíme se zpět k odbočce a pokračujeme dál po červené směr Purkartický les. Čeká nás 1 km lehkého klesání a stoupání, několik schodů a krátký jištěný úsek řetězem. Já tu na listí hodila záda, ale ze mě si neberte příklad :).
V Purkartickém lese je přístřešek, kde si můžete dát něco na zub. Čeká nás závěrečné stoupání na Rudolfův kámen.
☞ Prozkoumejte výhodné pobytové balíčky v Českém Švýcarsku.
Rudolfův kámen (Ostroh)
Rudolfův kámen (nebo taky Ostroh) nese pojmenování po knížeti Rudolfu Kinském. Jedná se o pískovcový kopec v nadmořské výšce 484 metrů. Na jeho vrcholu je malý dřevěný altán. Sem se dostanete po schodech a žebříkách.
Upozornění: Pokud máte strach z výšek a byl pro vás výstup na Mariinu vyhlídku náročný, prosím neriskujte. Některá místa jsou jištěná řetězy a nahoře není vyhlídka obehnaná zábradlím.
Když jsme šli naučnou stezku Jetřichovické stěny před lety poprvé, výstup na Rudolfův kámen jsem vynechala. V té době mě totiž strach z výšek dokázal paralyzovat a mé pohyby pak byly dost neohrabané a nejisté.
Nyní jsem si už v podobném terénu daleko jistější, ale stále platí, že je bezpečnější předem odhadnout svoje možnosti.
Někdy máme možná trochu tendenci podceňovat českou krajinu. A není to žádná ostuda. Z 5 lidí, co byli u Rudolfova kamene, jsme nahoru stoupali pouze 3.
Závěr naučné stezky Jetřichovické stěny
Pokocháme se výhledem z Rudolfova kamene a pokračujeme zpět do Jetřichovic.
Sestupujeme z kopce a sledujeme červenou turistickou značku, až dojdeme k rozcestníku Pohovka. Poznáte to na první pohled podle velké vyřezávané pohovky.
Tady vyměníme červenou za zelenou turistickou značku a postupně sestoupáme až do Jetřichovic (od rozcestníku Pohovka nás čeká 2,5 km příjemné klesání lesem a následně přes louky kolem koní).
Celý okruh přes Jetřichovické stěny je dlouhý 6,3 km. Pokud chodíte rychle, projdete trasu za 2,5 hodiny. S dětmi počítejte minimálně 4 hodiny.
Užitečné tipy pro perfektní výlet
- Buďte obezřetní – na trase Jetřichovickými stěnami je zvýšené riziko pádu suchých stromů.
- Díky neustálému stoupání a klesání dostanou nohy zabrat. Pokud vás pobolívají kolena, pouvažujte nad turistickými holemi, které vám uleví.
- Vezměte si dostatek vody a svačinu. Po cestě není žádné občerstvení.
- Terén je nerovný a čeká vás stoupání po skalách. Pořádné boty jsou nutností.
- Opatrně za mokra a v zimě. Na skalách to opravdu klouže.
- V létě vyrazte brzy ráno. Vyhnete se davům i vysokým teplotám. Navíc počasí je ráno a dopoledne stabilnější. Odpoledne hrozí bouřky.
- Překontrolujte si počasí. Zvlášť, když jdete delší trasu. Jednou z nejlepších aplikací je Windy.
Kam na jídlo v Jetřichovicích
První možností je kiosek přímo u parkoviště. Na rychlé pivo nebo něco na zub ideální místo.
V centru Jetřichovic se pak nachází restaurace Praha. Vaří tady dobře (především českou klasiku) a ceny nejsou nadsazené.
Toto byl náš průvodce, jak naplánovat perfektní výlet na Jetřichovické vyhlídky. Jak se vám trasa líbila? Dejte nám vědět v komentáři níže. Šťastnou cestu!
Další informace pro NP České Švýcarsko
ČESKÉ ŠVÝCARSKO: Další tipy na výlety v Českém Švýcarsku najdete v samostatném článku. V našem průvodci o ubytování v Českém Švýcarsku se dočtete spoustu tipů, kde se ubytovat v Českém Švýcarsku.
NEJLEPŠÍ VÝLETY V ČESKÉM ŠVÝCARSKU: Malá Pravčická brána a skalní hrad Šaunštejn jsou další oblíbenou trasou v Jetřichovickém skalním městě. Pokud hledáte kratší výlet, podívejte se na našeho průvodce pro skalní hrad Falkenštejn.
TURISTIKA V ČR: Hledáte další tipy, kam vyrazit za dobrodružstvím? Čtěte průvodce pěší turistikou v Česku nebo naše tipy, kam vyrazit na hory v ČR.
NAVŠTIVTE DALŠÍ MÍSTA V ČESKÉ REPUBLICE: Český ráj je další oblastí, která je doslova protkaná pískovcovými skalami. Máme taky podrobného průvodce pro Krušné hory, Krkonoše nebo Beskydy.