Olomouc je jedno z nejkrásnějších měst v Česku. Se zachovalým historickým jádrem, impozantní katedrálou svatého Václava a výbornými kavárnami a restauracemi, kam můžete zajít na něco dobrého. Zde jsou naše tipy na památky a zajímavosti, co navštívit v Olomouci.
V tomto průvodci najdete taky praktické tipy, jak si výlet do Olomouce co nejvíce užít – jak se dostat autobusem a vlakem do Olomouce, kde zaparkovat, informace o místní dopravě nebo kam na jídlo v Olomouci.
Součástí článku je mapa, kterou si můžete stáhnout – najdete v ní tipy na zajímavá místa v Olomouci, kde se najíst a nejlepší ubytování v Olomouci pro všechny rozpočty.
Památky a zajímavosti, co navštívit v Olomouci
1. Horní náměstí
Horní náměstí je srdcem Olomouce, kde se konají každoročně vánoční trhy a další zajímavé akce v průběhu roku.
Krásné, dlážděné náměstí, které obklopují zdobené měšťanské domy v pastelových barvách.
Uprostřed náměstí stojí olomoucká radnice se 75 metrů vysokou radniční věží. Tady sídlí taky turistické informace a v průběhu roku se konají různé výstavy a akce.
Od března do konce října je věž přístupná veřejnosti a můžete si z ní užít krásný výhled na historické centrum.
V jednotlivých rozích náměstí se nacházejí kašny z různých období – druhá nejstarší kašna v Olomouci – Herkulova kašna, Caesarova kašna a nejnovější Arionova kašna z bronzovými sochami, která je v létě plná květin.
Dominantou náměstí je sloup Nejsvětější Trojice, o kterém si teď povíme víc.
Ubytování v Olomouci 😴
2. Sloup Nejsvětější Trojice
Sloup Nejsvětější Trojice je jednou z nejkrásnějších památek v Olomouci. Zároveň patří k nejvýznamnějším památkám vrcholného baroka v Evropě a je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO.
Sloup stojí v rohu Horního náměstí už od poloviny 18. století a se svojí výškou 32 metrů je nejvyšším sousoším v České republice. Není to jen památka, ale komplexní umělecké dílo s 30 náboženskými sochami a architektonickými prvky.
3. Olomoucký orloj
Olomoucký orloj, umístěný na severní straně radnice na Horním náměstí, je druhým nejstarším orlojem v České republice. Pochází z 15. století, ale ve 20. století byl upravený ve stylu socialistického realismu.
Orloj tvoří řada detailů – kromě astronomických prvků to jsou okénka na bocích orloje, která znázorňují práce charakteristické pro jednotlivé měsíce. V horní částí výklenku se nachází folklorní motiv Jízdy králů od Karla Svolinského a ve spodní částí uvidíte dobové postavy představující pracující třídu.
4. Dolní náměstí
Od Horního náměstí se přesouváme na Dolní náměstí, které plynuje navazuje na Horní náměstí. Dolní náměstí se nese ve stejném duchu jako Horní náměstí – otevřené dlážděné náměstí lemované měšťanskými domy a s Mariánským sloupem v jeho středu.
5. Katedrála svatého Václava
Katedrálu svatého Václava nepřehlédnete. S výškou věže 101 metrů totiž doslova vykukuje nad okolními domy. Je nejvyšším kostelem na Moravě a druhým nejvyšším kostelem v Česku po katedrále svatého Bartoloměje v Plzni.
☞ Prozkoumejte výhodné pobytové balíčky v Olomouci.
Gotická katedrála sídlí vedle Olomouckého hradu na kraji historického centra. Je otevřená denně v čase 6:30-17:30 a v neděli 7:30-17:30. Vstup je zdarma, dary jsou vítané.
6. Bezručovy sady a Pevnost poznání
Centrum Olomouce lemuje několik parků. Nejsnáze dostupné jsou z centra Bezručovy sady, pojmenované po básníkovi Petru Bezručovi. Ideální místo k procházkám a pikniku. V jihovýchodním rohu parku se nachází rozárium, místo plné barevných růží, vodních prvků a lehátek. Vstup je zdarma.
☞ Čtěte: Co vidět v Olomouci za 2 dny?
Z druhé strany parku se nachází Pevnost poznání. Pokud cestujete s dětmi, tady se zabavíte klidně na několik hodin. Muzeum vědy je rozdělené do několika sekcí z různých částí vědy a zahrnuje taky interaktivní exponáty. Podívejte se na oficiální stránky pro více informací o aktuálním programu.
Ubytování v Olomouci 😴
7. Kostel svatého Mořice
Krásných výhledů není nikdy dost. Kromě výhledu z radniční věže si můžete užít taky výhled z věže kostela svatého Mořice. Ten plní funkci hlavního městského kostela a dovnitř pojme až 4000 věřících, takže je největším kostelem co do kapacity na Moravě. Vstup do kostela je zdarma, dary jsou vítané.
Součástí kostela je taky gotická věž, do které se dostanete po jednom ze dvou schodišť – první je původní a vstup se nachází zvenku, druhé schodiště je nově zrekonstruované. Výše vstupného do kostela je dobrovolná.
8. Muzea v Olomouci
Máte rádi muzea? V Olomouci se nachází několik muzeí, která stojí za návštěvu. Prvním z nich je Arcidiecézní muzeum, které sídlí nalevo od katedrály svatého Václava. Muzeum zahrnuje rozsáhlou sbírku církevních předmětů, která je zasazená do nádherných prostor.
Blíže k centru najdete Vlastivědné muzeum, kde se bude líbit především rodinám s dětmi. Hned pod ním sídlí v secesní budově Muzeum moderního umění.
9. Svatý kopeček
Svatý kopeček se nachází nedaleko Olomouce. Navíc se sem dostanete snadno autem i veřejnou dopravou.
Dominantou Svatého Kopečku je bazilika Navštívení Panny Marie, která se tyčí na kopci nad Olomoucem. Uvidíte jí už z dálky. Stejně krásná je i zevnitř – bohatě zdobená a s malbami na stěnách.
☞ Prozkoumejte výhodné pobytové balíčky v Olomouci.
Bazilika je otevřená zdarma v čase 8:30-17:00 a v létě až do 18:00. Součástí komplexu je taky Svatokopecké muzeum.
Na druhou stranu od baziliky dojdete k ZOO, která se řadí mezi nejhezčí ZOO ČR. Zvlášť v posledních letech, kdy prošla rozsáhlou rekonstrukcí a stále jí zvelebují. Zde najdete aktuální informace pro návštěvu ZOO Olomouc.
Jak se dostat na Svatý Kopeček
Od hlavního nádraží odjíždí každých 10-15 minut linka autobusu 11, která vás za čtvrt hodiny zaveze až do Svatého Kopečku. Pokud jedete autem, zaparkovat můžete na jednom z placených parkovišť, které se ve čtvrti nachází.
Kde se ubytovat v Olomouci?
- Royal Pension – Nádherný, citlivě zrekonstruovaný penzion v centru města, vše vyladěné do posledního detailu a perfektní služby
- Central Park Flora – moderní, útulný hotel s výbornými službami a parkováním zdarma, kousek od centra
- Long Story Short Hostel – stylový hostel s výbornou domácí kuchyní v centru města, který nabízí ubytování ve společných nebo samostatných pokojích pro 2-4 osoby, parkování zdarma
- Hotel Palác – levné ubytování v centru se skvělým poměrem ceny a kvality, pokoje vybavené kuchyňským koutem
Ubytování v Olomouci 😴
Kam v Olomouci na jídlo?
Pokud máte rádi výborné jídlo a útulné kavárny, v Olomouci si přijdete na své. Níže přikládám několik našich tipů, ale berte to spíše jako malou ochutnávku :).
- Long Story Short – výborná kavárna, pekárna s domácím chlebem a večer taky restaurace (nutná rezervace)
- FÆNCY FRIES – kornout hranolek s různými omáčkami a příchutěmi
- Svatováclavský pivovar – výborné české hotovky a pivo z místního pivovaru v retro prostředí
- Kathmandu – nepálská restaurace přímo na Dolním náměstí, kde si můžete přes oběd vybrat z bufetu, na večeře klasicky z menu
- Kavárna V lese – útulná kavárna s nádherným dětským koutkem
- Bistro Paulus – výborné místo na oběd, kde vám uvaří michelinský kuchař Roman Paulus
- Cobliha – domácí donuty s nejrůznějšími příchutěmi, jsou dražší, ale opravdu výborné
- Bistro No. – nejlepší hamburgery a hranolky v Olomouci (není tu prostor k sezení, berou pouze hotovost)
- Špagetárna – skvělé špagety na nejrůznější způsoby, které si můžete sníst na místě nebo vzít s sebou do krabičky
- Kafe jak lusk – výborná káva, sladké dorty, buchty, ale i něco slaného, otevírají brzy ráno
- Olodvorek – dvorek na Dolním náměstí s uvolněnou atmosférou, kde si můžete dát na večer pivo, punč nebo domácí limonádu, v průběhu roku se tu konají různé akce
- Entrée – luxusní zážitková restaurace známá díky Přemku Forejtovi, který je porotcem v pořadu MasterChef.
Všechny tipy, kde se najíst v Olomouci, najdete vyznačené taky na mapě na konci článku.
Jak se dostat do Olomouce?
Autobusem a vlakem do Olomouce
Pokud jedete do Olomouce ve směru od Prahy, nejlepší variantou jsou vlaky. Vybrat si můžete z přepravců České dráhy, Regiojet a Leo Express. Vlaky jezdí z Prahy Hlavní nádraží pravidelně po celý den a cesta trvá něco přes 2 hodiny. Za necelou hodinku se sem dostanete taky z Ostravy.
U budovy hlavního nádraží staví několik linek tramvají včetně spojů do centra.
Z Brna se do Olomouce dostanete nejsnadněji autobusem Flixbus a Regiojet – za hodinku jste v cíli. Hlavní autobusové nádraží se v Olomouci nachází východně od centra – kousek od nádraží staví tramvaj 4, kterou se dostanete za 15 minut do centra.
Parkování v Olomouci
Samotné historické jádro se nachází v zóně A, kam je vjezd až na výjimky zakázaný. Řada hotelů v Olomouci nabízí možnost parkování zdarma (konkrétní informace najdete u ubytování o kousek výš).
Pokud plánujete jet do centra autem, v blízkosti najdete několik parkovišť. Cena za hodinu parkování se většinou pohybuje za 35 Kč/hod. Parkování bývá nejčastěji zpoplatněné v pracovní dny v čase 8:00-18:00.
Platba většinou probíhá v automatu mincemi, kartou nebo pomocí aplikace. Podrobné informace o parkování najdete na stránkách města.
Ubytování v Olomouci 😴
Veřejná doprava v Olomouci
MHD v Olomouci zajišťují autobusy a tramvaje, které jezdí každých pár minut. Na zastávkách najdete jízdní řády i elektronické tabule s časy odjezdů. V okolí historického centra využijete nejvíce tramvaje.
Jednorázová jízdenka vyjde na 20 Kč a snížená 10 Kč pro děti 6-18 let. Cena platí při koupi jízdenky v automatu, předprodeji nebo přes aplikaci.
Jízdenku si můžete koupit taky pomocí sms – stačí poslat sms s textem “DPMO” na telefonní číslo 90206. V tomto případě je jen jízdenka dražší o cenu sms, tj. vyjde na 22 Kč (tady nelze uplatnit snížené jízdné).
Jízdenku si můžete koupit taky u řidiče za 30 Kč (snížení sazba 15 Kč). Platnost jízdenky je 40 minut ve všední dny a 60 minut o víkendech a svátcích, při koupi přes aplikaci a sms je platnost 50/70 minut.
Senioři nad 65 let a děti do 6 let cestují zdarma.
Druhou možností jsou denní jízdenky za 80 Kč nebo za 40 Kč pro děti ve věku 6-18 let. S těmi můžete cestovat neomezeně po celém městě.
Co navštívit v Olomouci – mapa
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu, co navštívit a vidět v Olomouci. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci pro Olomouc. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Toto byly naše tipy, co navštívit a vidět v Olomouci. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!
Více informací o České republice
OLOMOUC: Čtěte našeho kompletního průvodce pro Olomouc. Hledáte ubytování v Olomouci? Zde jsou nejlepší hotely a penziony, kde se ubytovat v Olomouci.
NEJKRÁSNĚJŠÍ MĚSTA: Zde je náš seznam nejkrásnějších měst v České republice. Udělejte si výlet do České Krumlova a po cestě se zastavte taky v Českých Budějovicích. Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Praze nebo se vydejte na západ Čech do Karlových Varů.
A pokud vás láká Kutná Hora, zde jsou naše tipy pro návštěvu Kutné Hory.
JIŽNÍ MORAVA: Podívejte se na naše tipy, co navštívit v CHKO Pálava nebo co si nenechat ujít v Mikulově. Láká vás spíše Znojemsko? Tady jsou místa, co navštívit ve Znojmě a okolí.
☞ Podívejte se na všechny články o České republice.