Cestování na vlastní pěst: Jak začít cestovat po světě bez cestovky?

cestování bez cestovky / jak začít cestovat na vlastní pěst

Říkají to všichni, ale je to opravdu pravda: Cestování na vlastní pěst nebylo nikdy snazší. Osvojte si kompletního průvodce, který vás provede cestováním od A po Z. Ukáže vám, jak se nebát a začít cestovat po světě bez cestovky.

Žádný učený z nebe nespadl. Většina z nás, co se rozhodla vycestovat na vlastní pěst, byla na začátku vystresovaná a vystrašená. Možná jsme neuměli pořádně cizí jazyk, náš orientační smysl stál za houby nebo jsme se prostě báli vykročit ze své komfortní zóny.

Já jsem měla ze začátku hrozný strach z létání. Vlastně jsem si ještě před pár lety myslela, že nikdy nepoletím. Půl noci jsem koukala plná nervozity do stropu, v letadle se osypala červenými fleky a na první ubytování jsme čekali přes dvě hodiny v podchodu (teď už se pořádně rozmýšlíme při výběru ubytování 😃).

Ale sebrali jsme odvahu a vyletěli z českého hnízda. A i přes drobné komplikace to stálo za to. Čím častěji jsme cestovali na vlastní pěst, tím jistější jsme se cítili.

Jak začít cestovat po světě bez cestovky?

Praxe dělá cestovatele.

Občas se dostanete do situací, které vám nebudou příjemné. Ale pak se vám je podaří vyřešit a budete na sebe pyšní, že jste to zvládli.

Cestování na vlastní pěst sebou přináší svobodu rozhodování. Záleží jen na vás, kam pojedete, kdy pojedete, co navštívíte.

Pokud plánujete vycestovat bez cestovky poprvé, možná vás svírá pochybnost, zda vše zvládnete.

Doporučuji se na cestu důkladně připravit, ať pochybnosti co nejvíce rozptýlíte. V tomto průvodci si ukážeme, jak se stát cestovatelem na vlastní pěst.

Tip: Potřebujete se doučit nebo oprášit svojí cestovní angličtinu? EasyLingo je online aplikace na učení angličtiny, kterou používáme už několik měsíců. V rámci výuky si osvojíte psaní, čtení, mluvení i poslech. A stačí vám k tomu 20 minut denně. Na počítači nebo mobilu.

CESTOVÁNÍ NA VLASTNÍ PĚST

CO ZAŘÍDIT PŘED CESTOU?

Před každou cestou je potřeba zařídit pár základních věcí a je jedno, zda jedete přes kopec nebo na druhou stranu planety. Na místo se musíte nějak dostat, někde se ubytovat a někam chodit na jídlo.

Jsou to přesně ty věci, které za vás běžně zařizuje cestovka. A za které si pak účtuje poplatky.

1. DOPRAVA

Podle toho, kam jedete, máte následující možnosti, jak se dopravit na místo:

  • Letecky
  • Autem
  • Vlakem nebo autobusem

Všechny možnosti si teď postupně rozebereme:

Jak na levné letenky při cestování na vlastní pěst?

Ať cestujete s rozpočtem nebo ne, asi nikdo z nás nechce platit za letenky víc, než je nutné. Přikládám několik tipů, jak najít levné letenky:

První vždy rezervujte letenky. Ne ubytování. Ceny letenek se liší v průběhu týdnů i dnů o tisíce, v cenách ubytování tak velké rozdíly nejsou.

Hledejte včas. Dle údajů Skyscanner jsou letenky nejlevnější cca 2 měsíce – 6 týdnů předem.

Buďte flexibilní a nelpěte na konkrétním datu. V neděli můžete letět za 4 000 Kč, v pondělí za 1 000 Kč.

Využijte funkce flexibilního data odletu i příletu, kterou dnes nabízí řada srovnávačů letenek. Jednoduše vyberete delší časový horizont (měsíc nebo někde jde i rok) a srovnávač vám poté srovná lety od nejlevnějších.

Leťte v týdnu, nejlépe od úterý do čtvrtka, kdy jsou letenky nejlevnější.

Létejte i z jiných evropských měst. My máme poblíž Norimberk, tak jsme už několikrát letěli odtud. Poohlídněte se, jaké letiště máte v okolí – levně se létá z Vratislavi, Krakova, Katovic nebo Drážďan. K ceně letenky si připočtěte taky zpáteční cestu na letiště.

Nakombinujte si vlastní lety. Nespoléhejte se jen na ty lety, které vám ukáže srovnávač. Někdy se vám například netrefí do data nebo hodiny, ve kterou potřebujete odletět.

Leťte mimo sezónu. Mimo sezónu je menší poptávka, takže jsou ceny letenek nižší.

Nelpěte na destinaci. Zadejte ve srovnávači nebo na stránkách leteckých přepravců Kamkoliv a nechte se překvapit, kam poletíte.

Kupujte letenky brzy ráno nebo pozdě v noci. Když všichni spí, vy lovíte nejlevnější letenky. Přes den ceny letenek záhadně rostou.

Zjistěte si předem, kolik zavazadel a v jaké hmotnosti máte v ceně. Neodpouští se ani kilo navíc.

Budete mít zavazadlo k odbavení a letíte s nízkonákladovou leteckou společností (Ryanair, Wizzair, easyJet)? Nezapomeňte si připočítat k ceně letenek taky cenu za odbavené zavazadlo, která dokáže celkovou částku dost navýšit.

Kouzlo cen u nízkonákladových společností tkví v tom, že se sbalíte jen do příručního zavazadla (u Wizzair jenom malého batohu). Minimalismus prostě frčí na všech frontách. I těch leteckých.

A to platí nejen pro odbavené zavazadlo. To, co míváte u tradiční letecké společnosti v ceně, je u nízkonákladových leteckých společností často zpoplatněné.

Tip: Většinu tipů pro hledání letenek můžete aplikovat taky na hledání autobusových a vlakových jízdenek.

Kde hledat levné letenky?

Při hledání vám pomůže řada srovnávačů. Během chvíle vás doslova zavalí výsledky, ze kterých si budete moct pohodlně vybírat.

Pokud si budete chtít nakombinovat vlastní lety, hledejte přímo na stránkách přepravce. Naše oblíbené zdroje pro hledání letenky jsou:

Skyscanner patří k největším a nejoblíbenějším vyhledávačům. Pracuje s tradičními i nízkonákladovými leteckými společnostmi a dokáže proto nakombinovat moc hezké lety.

Hledáte inspiraci, kam vycestovat? Zadejte jako cílovou destinaci “Svět” a objeví se vám nejzajímavější nabídky.

Najděte ty nejlepší letenky:

Azair je nejlepší vyhledávač pro nízkonákladové lety. Během chvíle vám vyjede hromadu výsledků seřazených od těch nejlevnějších.

Plusem je, že nemusíte vědět, kam letíte a kdy letíte. Zadáte “kamkoliv” a jen filtrujete ty nejlepší výsledky.

Někteří odsuzují jeho vzhled a horší přehlednost. Je trochu oldschoolový, to je pravda. Osobně mi ale přijde přehledný.

Ryanair není vyhledávač jako předchozí, ale jedná se o nízkonákladovou leteckou společnost. Ryanair nabízí bezkonkurenčně nejvíc levných letů po Evropě.

Při vyhledávání letenek můžete využít taky interaktivní mapu.

Ne vždy nám lety vyhovují, tak je pak nakombinujeme například s Wizzair, easyJet nebo Eurowings (záleží, kam letíme).

Check-in

Po rezervaci letenek je potřeba provést check-in, tj. zadat své osobní údaje z platného průkazu totožnosti (občanský průkaz, pas). Check-in můžete provést online (u většiny letů) nebo na místě u přepážky. Je to otázka pár minut.

Konkrétní podmínky pro check-in se u jednotlivých společností mohou nepatrně lišit. Většinou vás sama letecká společnost k check-inu vyzve, takže sledujte email nebo aplikaci (pokud jste si stáhli).

Jakmile provede check-in, dostanete palubní lístky, se kterými se pak prokážete na letišti. Nejprve u turniketů před bezpečnostní kontrolou a poté při boardingu před nástupem do letadla.

Jak se dopravit na letiště?

Pokud jste z Prahy a letíte z Prahy, tak tenhle body můžete rovnou přeskočit. Pro nás ostatní je to ale otázka, kterou bychom si měli předem zodpovědět:

  • Plánujete jet na letiště svým autem? Informace o parkování najdete většinou na stránkách daného letiště. Pro letiště Václava Havla zjistíte více o parkování zde.

Doporučuji rezervaci předem. Je to levnější a máte jistotu, že zaparkujete. Na místě si nebudete tisknout lístek, ale místo toho zadáte kód, který vám po zaplacení parkovného přijde do emailu.

  • Nebo využijete veřejnou dopravu? Na kolikátou si musíte zarezervovat místenku v autobuse, abyste byli na letišti s časovou rezervou? Zkontrolujte taky, zda nejsou po cestě nějaké výluky, které by cestu na letiště prodloužily.

Jak se dopravit z letiště? 

Než se necháte zlákat levnými letenkami, překontrolujte, na které letiště letecká společnost létá. Často totiž platí, že nízkonákladové společnosti létají na vzdálenější letiště.

Například letiště London Stansted je od Londýna vzdálené hodinu cesty autobusem (my jsme jeli dokonce 2 hodiny). Letiště Bergamo u Milána je taky hodinu cesty.

Podrobný popis pro některá letiště uvádíme na webu, ale informace o dopravě z letiště najdete taky na stránkách příslušného letiště.

Pokud není letiště napojené na městskou dopravu, nejvýhodněji vyjdou shuttle busy, tj. přímé letištní autobusy. Ty staví pouze na pár zastávkách po cestě.

Tip: Kde to jde, kupujeme si jízdenky předem. Na místě se už nemusíme zdržovat hledáním okénka nebo automatu a čekáním ve frontě.

Dražší, ale naopak rychlejší, jsou vlaky. Ne vždy jsou z letiště k dispozici, ale pokud ano, osobně s nimi jezdíme radši.

Jak se dopravovat po městě?

Každé město má trochu odlišný systém dopravy. Někde je složitější (Londýn), někde se naopak zorientujete hned (Kodaň).

Pro dopravu ve městě si zodpovězte následující otázky:

  • Jak daleko budu mít ubytování od centra? Dojdu to pěšky nebo budu muset využívat hromadnou dopravu?
  • Můžu se svézt hromadnou dopravou už z letiště?
  • Projdu centrum pěšky? Plánuju kombinovat hromadnou dopravu například s kolem?
  • Musím si kupovat lístky nebo můžu platit přiložením bezkontaktní karty (např. v Londýně nebo Římě)?

Na základě odpovědí vám vyplyne, zda se vám vyplatí kupovat jednotlivé, celodenní nebo vícedenní jízdenky, popř. zda budete platit svojí bezkontaktní kartou.

V některých městech navíc existují turistické karty, se kterými získáte vstupy zdarma do památek a neomezenou dopravu po městě k tomu (například Řím).

Některá města mohou mít speciální dopravu, jako jsou vodní autobusy v Benátkách.

Jak na cestu autem?

Plánujete vyrazit autem? I na cestu autem se můžete předem připravit, ať vás po cestě nepřekvapí něco nemilého:

  • Pokud nemáte ve svém pojištění auta asistenci, popřemýšlejte o ní.
  • Plánujete delší cestu? Doporučuji si nechat auto překontrolovat a doplnit vše, co je potřeba. Zkontrolujte si na stránkách ministerstva zahraničních věcí, co musíte mít v autě (vesta, autolékárnička apod.).
  • Přímo na stránkách ministerstva si vyhledáte všechny země, kterými budete projíždět a podíváte se, zda mají nějaké speciální požadavky na výbavu. Jak se říká: Štěstí přeje připraveným.
  • Před cestou se ujistěte, že rozumíte dopravnímu značení.

Co se týká poplatků, zjistěte si předem:

  • Jaké jsou ceny benzínu a kde se vyplatí natankovat?
  • Potřebujete dálniční známku, popř. kde jí koupit (online nebo po cestě)?
  • Platí se mýtné? Kolik si připravit?
  • Budete projíždět jinými placenými úseky (tunely, průsmyky, trajekty)?

2. UBYTOVÁNÍ

Jakmile máte letenky, rezervujte si ubytování. Co nejdříve, ať si můžete vybrat to nejlepší ubytování za nejlepší ceny. Pokud objednáváte přes Booking, máte na výběr spoustu hotelů, penzionů nebo hostelů s možností zrušení rezervace zdarma.

Pokud by se vám nakonec změnily plány, můžete ubytování stornovat bez poplatku – většinou maximálně do 24 hodin předem. Ne všechny ubytování tuto možnost nabízí, ale najdete to zřetelně vyznačené u každého ubytování.

Kde hledat ubytování?

Booking je nejznámější portál s ubytováním, kde najdete vše – hotely, penziony, apartmány, hostely, kempy. Nabídky můžete vyfiltrovat nebo hledat pomocí interaktivní mapy. 

Vyhledávání je intuitivní a jednoduché. Po levé straně si můžete vyfiltrovat ubytování podle svých představ. I z toho důvodu rezervujeme přes Booking nejčastěji.

Navíc Booking vás odmění – čím víc cestujete, tím lepší slevu nebo výhodu získáte. Už při registraci získáte slevu 10 % na ubytování, která jsou součástí programu Genius (je to vždy napsané vedle ubytování).

Pokud vycestujete alespoň pětkrát během posledních 2 let, postupujte na úroveň Genius 2 – získáte slevu až 15 %, upgrade pokoje a snídani zdarma.

Na Hostelworld najdete nejširší nabídku ubytování v hostelech. Budete překvapení, jak zajímavé nabídky se tady dají najít.

Hostely už dnes navíc nejsou jen doménou mladých sólo cestovatelů. Čím dál častěji se můžete ubytovat taky v soukromých pokojích pro dva nebo klidně s celou rodinu.

Nechybí živá atmosféra a často bývá k dispozici taky zázemí se sdílenou kuchyní, společenskou místností nebo s pračkou.

Hledáte ubytování v soukromí? Apartmán na horách nebo celou vilu u moře? Pak je pro vás ideální Vrbo (i když podobné nabídky najdete taky na Booking).

Stejně jako v předchozích případech i tady platí, že vyhledávání je intuitivní, nechybí recenze ostatních uživatelů a můžete využít interaktivní mapu.

Tip: Pokud cestujete s rozpočtem, propočítejte si předem, zda se vám vyplatí ubytování v centru nebo na kraji města.

Wild camping neboli kempování na divoko

V některých zemích můžete kempovat zcela zdarma kdekoliv na státních pozemcích a při dodržení určitě vzdálenosti od cesty nebo budovy. Pokud vám nevadí spát pod stanem, využijte toho.

Z Evropy se jedná například o Norsko, Švédsko, Finsko, Estonsko, Skotsko, Bulharsko.

U každé země platí trochu jiná pravidla, tak si zjistěte podrobnosti předem, ať se vyhnete pokutě.

3. JÍDLO

Už před výběrem ubytování si rozmyslete, jak se plánujete na místě stravovat. Chcete si vařit, takže budete hledat ubytování v apartmánu? Nebo budete chodit do restaurace a vyplatí se vám ubytování více v centru nebo tam, kde jsou restaurace v okolí?

Pokud si chcete udělat představuje o cenách potravin a jídel v restauraci, podívejte se na Numbeo.com. Tady stačí zadat město, kam jedete a uvidíte aktuální ceny.

Ve čtvrti Trastevere v Římě najdete desítky výborných restaurací.

4. Památky a zajímavosti

Naplánujte si předem, jaké památky chcete navštívit, ať si můžete udělat představu, kolik si vyčlenit na památky.

Řada velkých měst nabízí turistické karty, se kterými získáte vstup zdarma do památek/atrakcí ve městě. O některých jsme už psali podrobnou recenzi:

Pokud plánujete navštívit víc památek, může vám karta přinést úsporu. Vždy záleží na konkrétním itineráři.

Park Güell, Barcelona

Některé turistické karty zahrnují taky veřejnou dopravu nebo slevy. Většinou si stačí stáhnout do mobilu aplikaci, do které si kartu nahrajete. Je to jednoduché a konkrétní instrukce vám dorazí do emailu.

Tip: Naplánujete si přibližný itinerář, jaké památky a který den navštívíte. Ne všechny památky bývají otevřené každý den v týdnu. Zároveň prověřte, zda není nutná rezervace předem.

5. POJIŠTĚNÍ

Cestovní pojištění vás vyjde na pár korun, ale dokáže ušetřit tisíce. Nabídka na trhu je obrovská. Pokud nepotřebujete nic speciálního, vystačíte si s běžným cestovním pojištěním.

My využíváme pojištění od AXA, protože s tímto odkazem získáme slevu 50 %.

6. PENÍZE

Zodpovězte si několik otázek:

  • Můžu si směnit pohodlně peníze až na místě (bývá lepší kurz než u nás)?
  • Přijímají platební karty nebo je lepší si vzít víc hotovosti?
  • Umožňuje mi karta platby v zahraničí? Jaké mám limity? Nevyčerpám limit po prvním výběru? Jaké jsou poplatky za výběr v cizině? Jaký budu mít kurz?

Jak ušetřit v zahraničí na kurzech a výběrech z bankomatů?

Karta Wise Card má několik skvělých funkcí, které vám mohou skutečně pomoci ušetřit peníze, zejména na cestách. Zde je jejich stručný přehled:

  • Směnné kurzy v reálném čase: Rozlučte se s mizernými směnnými kurzy a skrytými poplatky. Wise používá skutečný směnný kurz – stejný, jaký najdete na Googlu – takže to, co vidíte, to také dostanete. Ne jako v bankách, kdy si k tomuto kurzu přidávají přirážku.
  • Nízké poplatky: Tradiční banky a jiné karty obvykle účtují další poplatky, když utrácíte v cizích měnách. Služba Wise je poměrně transparentní a nízkonákladová, což znamená více peněz na vaše cesty!
  • Účet ve více měnách: Na jednom účtu Wise můžete mít více měn, takže je snadné platit jako místní, ať jste kdekoli. Nemusíte u sebe nosit hotovost ve více měnách ani platit poplatky za konverzi peněz.
  • Okamžité převody: Potřebujete poslat peníze kamarádovi nebo zaplatit za hotel v jiné zemi? Udělejte to okamžitě a levně prostřednictvím aplikace Wise.
  • Zabezpečení: Dvoufaktorové ověřování a další spolehlivá bezpečnostní opatření zajišťují, že vaše peníze budou na cestách v bezpečí.

Ať už často létáte nebo jen milujete dobrou dovolenou, karta Wise Card vám pomůže spravovat vaše peníze, aniž byste museli zruinovat svůj účet.

Další tipy, co si zjistit před cestou

  • Máte platné doklady, na které plánujete vycestovat? A to na celou dobu pobytu v zahraničí?
  • Je potřeba mít do dané země určité očkování?
  • Jaká je místní kultura a tradice? Jsou v dané zemi nějaké zvyklosti, které je potřeba dodržovat? Například muslimské země vs. oblečení u žen.
  • Osvojte si pár základních frází. Většinou se domluvíte anglicky, ale neuškodí v místním jazyce pozdravit, poděkovat apod. Místní ocení, že se snažíte mluvit jejich jazykem (zvlášť ve Francii).

Tip: Potřebujete se doučit nebo oprášit svojí cestovní angličtinu? EasyLingo je online aplikace na učení angličtiny, kterou používáme už několik měsíců. V rámci výuky si osvojíte psaní, čtení, mluvení i poslech. A stačí vám k tomu 20 minut denně. Na počítači nebo mobilu.

CESTOVÁNÍ NA VLASTNÍ PĚST

CO ZAŘÍDIT TĚSNĚ PŘED CESTOU?

Zajistěte si hlídání pro domácí mazlíčky

Domluvte se s dotyčným, kdy za nimi bude chodit, jak je nakrmit, zajistěte pro ně dostatek jídla do zásoby – aspoň dvakrát tak velké, než jste zvyklí, kdyby vám hlídal někdo, kdo rád zvířátkům přilepší :).

Zaplaťte vše, co je potřeba

Zkontroluje si účty a zda odešly nebo v pořádku odejdou všechny platby, zatímco budete pryč. Asi nikdo nestojí po svém návratu o překvápko v podobě odstříhnuté elektriky :).

V dnešní době není problém zaplatit i v průběhu cestování, ale není lepší zcela vypustit každodenní starosti?

Nakupte dle seznamu, co budete potřebovat na cestu

Jídlo, drogérie, adaptér…postupujte dle seznamu níže a průběžně si poznamenávejte, co nemáte.

Když jedeme na cestu autem, sepíšu si předem potraviny, ze kterých budu vařit nebo co budeme snídat apod. Co jde, to koupíme u nás a na místě pak kupujeme průběžně třeba pečivo, zeleninu a místní speciality.

Píšu i takové banality, jako je voda na cestu, protože na podobné základní věci se u nás zapomíná snadno :).

Zabalte si dle seznamu

Když jste koupili vše, co bylo potřeba, můžete se vrhnout na balení. Seznam níže vám v tom pomůže. Je vzorový, takže si z něj vytáhněte to své. V případě letu se při balení ohlížejte taky na maximální limit váhy a velikosti zavazadla.

Stáhněte si balící seznam zde.

Odbavte se online

V dnešní době už řada leteckých společností nabízí online odbavení (check-in). Podívejte se, jak to má ta vaše.

Online check-in určitě udělejte u nízkonákladových leteckých společností – na místě byste za to zaplatili nemalý poplatek.

Tradiční letecké společností mívají check-in na letišti v ceně – u přepážky nebo se můžete odbavit na terminálech na letišti.

Jak na online check-in?

  • Přihlásíte se na webové stránky letecké společnosti, u které jste si zakoupili letenku.
  • Vyhledáte konkrétní rezervaci.
  • Vyplňte své osobní údaje, popř. údaje dalších spolucestujících dle platného dokladu, na který zároveň poletíte (OP, pas). Nezadávejte tedy OP, pokud plánujete letět na pas.
  • Po odbavení vám přijde palubní lístek (někdy se chybně označuje jako “letenka”), který si vytisknete nebo stáhnete do svého mobilu.

Pokud letecká společnost neuvede, že si můžete stáhnout palubní lístek do mobilu, vždy si jej vytiskněte. Bez něj se nedostanete ani přes bezpečnostní kontrolu.

Po odbavení vám dorazí palubní lístek (ne obratem). Informaci obdržíte v aplikaci a do emailu.

CESTOVÁNÍ NA VLASTNÍ PĚST

CO ZAŘÍDIT BĚHEM CESTY?

Nastal den D! Vše už máte připravené, takže už jen naházet kufry do auta, nastavit navigaci a můžete vyrazit vstříc poznání.

Jak to probíhá na letišti?

Pokud ale letíte poprvé, můžete se cítit nejistí z toho, jak to probíhá na letišti. Měli jsme to úplně stejně. A proto jsme letěli z německého letiště, aby to bylo ještě zajímavější. 😃

Základní pravidlo zní – dostavte se na letiště včas. Zvlášť, pokud máte zavazadlo k odbavení, tj. zavazadlo, které si s sebou neberete na palubu letadla a směřuje do nákladového prostoru.

Zavazadla k odbavení si můžete nechat odbavit už 2 hodiny předem. Maximálně však 40 minut před letem.

Kdy přijít na letiště?

Ideální čas pro příchod na letiště je cca 2 hodiny před samotným odletem. Někdy jde vše hladce, u bezpečnostní kontroly je málo lidí a vy už tak po chvíli čekáte u gatu. Jindy ale naopak odlétá v podobný čas hodně letů a na bezpečnostní kontrole se stojí dlouhé fronty. Počítejte raději s horším variantou.

Pokud letíte poprvé, vyhraďte si ještě více času, ať se můžete zorientovat, kam máte na letišti jít.

Jakmile vstoupíte do hlavní odletové haly, jako první se podívejte na velkou ceduli, kde jste plánované odlety v nejbližších hodinách.

Vyhledejte si svůj let, u kterého najdete více informací. Například u jaké přepážky se provádí odbavení, pokud máte zavazadlo k odbavení nebo jste neudělali online check-in.

jak to probíhá na letišti
Tabule odletů

Nemáte zavazadlo k odbavení a už jste se odbavili online z domova?

Nejjednodušší varianta. Vyhledejte si svůj let v odletové hale a vydejte se k bezpečnostní kontrole. Tady nasnímáte kód ze svého palubního lístku a přejdete k bezpečnostní kontrole.

Jak probíhá bezpečnostní kontrola na letišti?

Jakmile budete vyzváni od pracovníků bezpečnostní kontroly, odložte si věci do připravených boxů. V závislosti na tom, kolik máte věcí, budete potřebovat 2-3 boxy.

Do jednoho boxu si odložíte bundu, svetr nebo další svršky – necháte si jen tričko/košili, kalhoty a boty. Do druhého boxu dáte elektroniku, kovové věci a tekutiny.

Tekutiny musíte mít v obale o maximálním oběhu 100 ml, maximálně dohromady 1 l na osobu za všechny tekutiny. Vložíte je do průhledného, znovu uzavíratelného sáčku (v Praze na letišti ho mají k dispozici, ale raději bych na to nespoléhala).

Do třetího boxu pak odložíte batoh.

Pracovníci zkontrolují vás i vaše zavazadla a poté se opět obléknete, sbalíte své věci a můžete jít.

cestování na vlastní pěst / bezpečnostní kontrola na letišti
cestování na vlastní pěst / bezpečnostní kontrola na letišti

Jak probíhá nástup do letadla?

Po bezpečnostní kontrole se dostanete do bezcelní zóny, kde vyčkáte na boarding, tj. chvíli, kdy se váš gate otevře (cca půl hodiny před odletem).

Číslo gatu si najdete na velké tabuli odletů (například C1, A28 apod.). Podle ukazatelů pak vyhledáte svůj gate, kde počkáte na vyzvání k nástupu do letadla.

Jakmile začne boarding, prokážete se svým palubním lístkem a dokladem totožnosti. Pokud máte příruční zavazadlo, personál letiště překontroluje, zda splňuje limity pro příruční zavazadlo dané letecké společnosti (někdy to kontrolují více, někde trochu přivřou oko).

Máte zavazadlo k odbavení?

Spolu s rezervací letu a osobním dokladem se odbavíte u přepážky vaší letecké společnosti. Tyto přepážky najdete zpravidla hned u vstupu do odletových terminálů.

Pracovníci překontrolují zavazadlo k odbavení a vyjedou vám palubní lístek (pokud nemáte online check-in z domova).

S palubním lístkem se pak odeberete k bezpečnostní kontrole. Odtud už vše probíhá stejně jako v prvním případě.

Vaše odbavené zavazadlo poputuje do nákladového prostoru a zpět si ho vyzvednete po příletu.

Nejlepší rezervační zdroje

Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.

Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí po Dunaji nebo pouštní safari v Dubaji.

Na stejném principu funguje taky Tiqets, který je navíc celý v češtině.

Toto byly naše tipy, jak cestovat bez cestovky a na vlastní pěst. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více cestovatelských tipů

CESTOVÁNÍ BEZ CESTOVKY: Podívejte se na naše tipy, jak levně cestovat po světě (nebo zdarma). Zde je seznam více jak 30 tipů, jak levně cestovat po Evropě.

Kde hledat ubytování? Naše oblíbené vyhledávače ubytování jsme vypsali v tomto článku.

KAM CESTOVAT: Inspirujte se stovkami tipů, kam na dovolenou v Evropě.

4 názory na “Cestování na vlastní pěst: Jak začít cestovat po světě bez cestovky?”

  1. Magdalena Ria Kovaříková

    Ahoj, na jaře mi bude 78 let, jsem celkem aktivní a mám velký sen, který si hodlám splnit. Navštívit Provens, levandulová pole a potom relaxovat nějaký čas u oceánu. Nemám parťáka/čku, jazyk neumím, ale velikou chuť. Magdalena

  2. Fíha, ty jsi dala všechny informace, pro které jsem musel budovat celý web, do jednoho článku. Hodně obsáhlé čtení 🙂
    Přesně pro lidi, kteří rádi cestují bez toho, aniž by platili cestovkám za vyřizování se snažím vytvořit web o Islandu (http://islandbezcestovky.cz/), kde momentálně žiju (a mám tak všechno info z první ruky). Myslím, že každá země má svoje specifika, ale dá se říct, že to cos popsala v článku platí i pro případ, že cestujete na Island. Jen o kempování na divoko už u nás narozdíl od ostatních skandinávských zemí zakázali, trošku se to tady “zneužívalo”.

    1. Zabralo to dost času, to přiznávám, takže pozitivní vazba mě těší :). Díky za ní :). Jinak Island je jednou ze zemí, kam bychom se rádi v budoucnu mrkli, tak už vím, kde budu čerpat informace :).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *