Praha, jedno z nejkrásnějších středověkých měst v Evropě, s labyrintem uliček, které lemují zdobené měšťanské domy. Od projížděk po Vltavě, procházek královskými zahradami až po nekonečné výhledy, Praha patří k tomu nejlepšímu, co navštívit v České republice. Dnes si ukážeme itinerář trasy, pokud plánujete strávit jeden den v Praze.
Dá se navštívit Praha za jeden den?
Podle průzkumů je průměrná doba, kterou turisté v Praze stráví, jeden a půl dne. To je velká škoda.
Ano, jako Čech si samozřejmě myslím, že je Praha jedno z nejkrásnějších měst na světě. Proto tu doporučuji strávit minimálně 2 celé dny, nejlépe 3-4 dny, aby vás Praha stihla okouzlit. Projdete si parky, vyhlídky, rozhledny nebo navštívíte místní ZOO. Je tolik skvělých věcí, co dělat v Praze.
Ale pokud máte na Prahu pouze jeden den, máte alespoň důvod se sem vrátit.
Objevte nejlepší pobyty a zážitky v Praze.
Jak jsme plánovali itinerář pro 1 den v Praze?
Většina itinerářů kopíruje klasickou trasu starou Prahu až na Hradčany. Začnete na Václavském náměstí, ze kterého se vydáte kolem Prašné brány na Staroměstské náměstí s orlojem a poté pokračujete na Karlův most.
Přejdete Karlův most, na jehož druhé straně se nachází Malá Strana. Už z mostu vidíte Hradčany vysoko nad Malou Stranou. Stoupáte vzhůru a den zakončujete na Pražském hradě, který je dominantou Hradčan.
V rámci klasického itineráře jdete s davem turistů. Praha už rozhodně není tím skrytým klenotem, kterým jí nazývají zahraniční media.
Praha láká turisty z celého světa a dlouhé fronty a davy tu jsou na denním pořádku. Prodíráte se davem na Karlově mostě nebo čekáte fronty při bezpečnostní kontrole u Pražského hradu.
S naším itinerářem se pokusíme fronty co nejvíce eliminovat a ukážeme si, jak si 1 den v Praze co nejvíce zpříjemnit. A přesto vidět to nejlepší, co Praha nabízí.
CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V PRAZE ZA JEDEN DEN
JEDEN DEN V PRAZE – ITINERÁŘ
8:00 Nasajte atmosféru na Karlově mostě
Pokud máte na Prahu jen jeden den, začněte brzy. A začněte tam, kde se shlukují už dopoledne obrovské davy lidí.
Karlův most je tím nejlepším, co můžete v Praze vidět. Gotický most ze 14. století, který nechal postavit český král a římský císař Karel IV. Na jeho počet se nachází na východním břehu řeky u Karlova mostu socha Karla IV., která jako by most střežila.
Projděte za sochou napravo od mostu, odkud je jeden z nejlepších výhledů na Karlův most v pozadí s Hradčany.
Na obou stranách mostu se nachází věže – Staroměstská mostecká věž na východě a Malostranská mostecká věž na západě. Projděte skrz Staroměstskou mosteckou věž a užijte si Karlův most bez lidí.
Brzy ráno má nezaměnitelnou atmosféru. Slunce vychází a doslova halí Karlův most zlatou barvou. Na Vltavě můžete pozorovat menší lodě s rybáři, kolem vás probíhají ranní běžci a před vámi se fotí ženy v nádherných šatech.
S výhledem na Hradčany pokračujte na druhou stranu Karlova mostu, kde se rozprostírá jedna z nejkrásnějších pražských čtvrtí – Malá Strana.
Malá Strana
Od mostu jdete stále rovně uličkou, kterou lemují obchůdky s tradičními trdelníky. Věděli jste, že trdelníky vlastně vůbec nejsou pro Česko tradiční? Pocházejí totiž z Rumunska, oblasti Transylvánie. V Praze je potkáte na každém rohu a většinou se tváří jako česká specialita.
Projděte přes Malostranské náměstí kolem kostela svatého Mikuláše, který díky jeho velké kopuli a zvonici nepřehlédnete.
Úzkou uličkou Thunovská a následně po schodech vystoupáte asi za 10-15 minut na Hradčany s Pražským hradem. Je brzy ráno, takže pokud navštěvujete Prahu v létě, teploty jsou stále příjemné.
Pokud si chcete výstup zkrátit nebo cestujete s malými dětmi (které milují tramvaje jako ty naše), můžete na Malostranském náměstí nasednout na tramvaj 22 nebo 23, která vám ušetří stoupání (vystupte za 3 zastávky ve stanici Pražský hrad).
Ubytování v Praze 😴
9:00 Prozkoumejte Pražský hrad
Areál Pražského hradu otevírá už v 6 hodin ráno. Pokud ale chcete navštívit památky zevnitř (katedrálu svatého Víta, Zlatou uličku, Starý královský palác, baziliku svatého Jiří), stačí přijít na 9:00, kdy se otevírají veřejnosti.
A co váš tady čeká?
Areál Pražského hradu je nádherný a je na co se dívat. Mísí se tu různé architektonické styly, zahrady plné květin a dechberoucí výhledy na Prahu.
Pražský hrad tvoří čtyři nádvoří. První nádvoří se rozprostírá u Hradčanského náměstí. Je nejpůsobivější se zlatou bránou, za kterou uvidíte monumentální Matyášovu bránu.
Toto nádvoří uvidíte jako první, pokud půjdete od Malostranského náměstí vzhůru. Do Pražského hradu pak vstoupíte přes čtvrté nádvoří po levé straně.
Katedrála svatého Víta a Starý královský palác
Projdete přes druhé nádvoří, které lemují budovy Nového královského paláce a pokračujete na třetí nádvoří. To vás hned zkraje uvítá impozantní katedrálou svatého Víta, kde se nachází mauzoleum českých králů. Po její pravé straně si můžete prohlédnout zlatou mozaiku Posledního soudu.
Navštivte jižní věž katedrály, odkud budete mít Prahu jako na dlani.
Napravo od katedrály je vstup do Starého královského paláce s Vladislavským sálem, kde se v minulosti konaly korunovační hostiny českých panovníků. Dnes slouží pro slavnostní zasedání Parlamentu.
Bazilika svatého Jiří a Zlatá ulička
Za katedrálou svatého Víta se nachází románská bazilika svatého Jiří, kterou poznáte podle výrazně červeného barokního průčelí. Patří k nejstarším kostelům v Česku a slouží jako pohřebiště Přemyslovců.
Pokračujte za bazilikou dolů a po levé straně najdete vstup do Zlaté uličky, jedné z nejkouzelnějších uliček v Praze. Měří jen 100 metrů a je známá svými nízkými domky z přelomu 16.-17. století, které byly vestavěné do výklenků v hradbách. Při návštěvě můžete nakouknout dovnitř obydlí, kde uvidíte různé výstavy a obchůdky.
Jak navštívit Pražský hrad
Před vstupem do areálu Pražského hradu vás čeká bezpečnostní kontrola. Ta může být kolem dopoledne a brzkého odpoledne relativně dlouhá. Proto jsme návštěvu Pražského hradu naplánovali na ráno, dokud nedorazily největší davy.
Po bezpečnostní kontrole si můžete projít celý areál. Vstup do areálu je zdarma, platíte až za vstup do jednotlivých míst. Vstupenka je kombinovaná a zahrnuje katedrálu svatého Víta, Zlatou uličku, Starý královský palác a baziliku svatého Jiří (vstup do jednotlivých míst se zvlášť koupit nedá).
Všechna místa leží kousek od sebe a ve všech se budete znovu prokazovat vstupenkou, tak si jí pečlivě uschovejte.
Na tomto odkaze najdete kompletní ceník pro Pražský hrad.
Pokud byste chtěli navštívit jižní věž katedrály svatého Víta, vstupné se platí zcela zvlášť (není součástí kombinované vstupenky).
☞ Čtěte: Průvodce návštěvou Pražského hradu
11:00 Navštivte Královské zahrady
Prohlídka hradu může být náročná. Aby ne, jedná se o největší starobylý hrad na světě.
Procházka v královských zahradách je v tuto chvíli jako balzám na unavené nohy. Zahrady se rozprostírají severně i jižně od hradu.
Pokud vás tlačí čas, doporučuji navštívit snadněji dostupné jižní zahrady, ke kterým se dostanete mimo jiné po schodech ze třetího nádvoří.
Ze zahrad je nádherný výhled na Prahu. Na jaře a v létě je to tu obzvlášť kouzelný, když vše nádherně květe. Pro ten výhled ale stojí za návštěvu kdykoliv v průběhu roku.
O kousek dál, na druhou stranu od hradu, se pak nachází Královská zahrada se zpívající fontánou.
12:00 Střídání stráží
Každou hodinu se koná malé střídání stráží. V pravé poledne se pak koná na prvním nádvoří (u Hradčanského náměstí) velké střídání stráží – na videu níže se můžete podívat, jak střídání stráží probíhá:
12:30 Oběd
V areálu Pražského hradu a okolí se nachází spousta kaváren a restaurací. Ne všechny ale stojí za to.
Výborná je hospůdka U tří sekyrek, která je trochu schovaná, ale stojí za to. Přímo naproti hradu je vynikající, ale trochu dražší restaurace Kuchyň. Na Hradčanském náměstí najdete taky restauraci U labutí nebo vyhlášenou hospodu U černého vola směrem na Strahov. V obou mají dobré ceny vzhledem k poloze. Všechny tipy najdete v mapě na konci článku.
Pokud hledáte zábavný a nevšední způsob, jak poznat Prahu, vydejte se na plavbu historickou lodí. Ta proplouvá pražskými Benátkami, Vltavou a skrytými zákoutími. Součástí vstupenky je taky vstup do Muzea Karlova mostu, které se nachází kousek odtud.
14:00 Přesuňte se na Václavské náměstí
Na druhou část dne si necháme Staré město, které se rozprostírá východně od řeky Vltava. Začneme na Václavském náměstí, které se nachází půl hodiny chůze od Pražského hradu. Času je ale málo, tak doporučuji nasednout na metro.
Sejděte kopec z Hradčan na Malostranskou a tady nasedněte na metro A, kterým se dostanete za 15 minut na Václavské náměstí (zastávka Muzeum). Můžete jet taky tramvají ze stejné zastávky (linky 2, 18, 22) a vystoupit na Národní třídě v centru města, odkud dojdete za pár minut na Václavské náměstí.
Václavské náměstí v Praze je mnohem více než jen obyčejná městská plocha, je to pulsující srdce hlavního města, kde se prolínají historie, kultura a moderní život. Procházejte se mezi elegantními budovami různých architektonických stylů, od neoklasicismu až po modernu, zatímco v pozadí se tyčí majestátní Národní muzeum.
Václavské náměstí je místo, kde se setkávají demonstranti, turisté a místní obyvatelé, kde se uzavírají obchody a kde se slaví národní svátky. A když slunce zapadne, náměstí se promění v pulsující epicentrum nočního života s řadou barů, klubů a restaurací.
Tip: Pokud se chcete najíst poblíž Václavského náměstí, výborně vaří v restauraci Kantýna. Příjemné neformální prostředí a dobré ceny.
Více informací: Nejlepší pobyty a zážitky v Praze
Národní muzeum
Dominantou náměstí je již zmíněné Národní muzeum, před kterým se majestátně tyčí socha svatého Václava na koni, patrona české země. Vydejte se k Národnímu muzeu, které je skvostem samo o sobě. A zevnitř je ještě krásnější!
Uvnitř muzeum ukrývá rozsáhlé sbírky z paleontologie, mineralogie, pantheon, ale taky dětské muzeum, pokud navštěvujete Prahu s dětmi. Je toho tu k vidění tolik, že by to vydalo na samotnou návštěvu Prahy.
V rámci návštěvy muzea můžete výtahem vyjet až do třetího patra, kde se nachází kopule s prosklenou podlahou. Odtud budete mít Václavské náměstí a okolí jako na dlani. Pokud máte dobrý čas a máte rádi dobrá muzea, zastavte se tady.
V opačném případě i tak doporučuji navštívit Národní muzeum alespoň zvenčí, protože z terasy nabízí fantastický výhled na náměstí.
- Vstupné do Národního muzea: 280 Kč, snížené 180 Kč (senioři nad 65 let, mládež 15-18 let, studenti), děti do 15 let zdarma
- Otevírací doba: 10:00-18:00
Historická budova Národního muzea je propojená s moderní budovou po levé straně, kde se nachází Dětské muzeum a další sbírky – sem se dostanete přímo z Národního muzea průchodem.
☞ Máte v Praze víc času? Inspirujte se itinerářem pro 2 dny v Praze.
Ubytování v Praze 😴
16:00 Prašná brána a Obecní dům
Z Václavského náměstí se vydejte směrem k Prašné bráně, která se nachází na druhé straně nákupní třídy Na příkopě.
Prašná brána je 65 m vysoká gotická brána, která dříve sloužila pro skladování střelného prachu, odkud taky dostala svůj název. Přímo u Prašné brány začíná Královská cesta, která vede přes Staroměstské náměstí, Karlův most až ke katedrále svatého Víta.
Co se až tolik neví, tak Prašná brána je otevřená veřejnosti. Můžete vystoupat na ochoz ve výšce 44 m a užít si výhled na Týnský chrám, Obecní dům a Hradčany v pozadí. Ze začátku jsou schody relativně úzké, ale s pomocí je zvládnou i menší děti.
- Vstupné do Prašné brány: 190 Kč, snížené 130 Kč (senioři nad 65 let, děti 6-15 let, studenti do 26 let, držitelé ZTP); první hodinu po otevření 50 % sleva na vstupné
- Otevírací doba: leden-březen 10:00-18:00, duben-květen 10:00-19:00, červen-srpen 9:00-21:00, září 10:00-19:00, říjen-listopad 10:00-18:00, prosinec 10:00-20:00; poslední vstup 30 minut před
Po pravé straně Prašné brány stojí nádherná secesní budova Obecního paláce. Ten můžete navštívit v rámci komentované prohlídky, při večerním představení nebo sem zajít na něco dobrého do zdejší kavárny.
17:00 Obdivujte Staroměstské náměstí
Den se chýlí ke konci a my ho zakončujeme na jednom z nejkrásnějších míst v Praze – Staroměstském náměstí s ikonickým orlojem. Toto je místo, které si nemůžete v Praze nechat ujít.
Staroměstské náměstí představuje historické jádro Prahy a tvořilo kulisu pro řadu událostí v českých dějinách. Je tu toho tolik k vidění – od Týnského chrámu, kostela sv. Mikuláše, přes nádherné renesanční, barokní a rokokové domy až po Staroměstskou radnici s orlojem.
Uprostřed náměstí stojí pomník Mistra Jana Husa a Mariánský sloup.
Odpoledne a na večer je tu pěkně živo a zapadající slunce zahaluje celé náměstí do zlatavých tónů.
Pražský orloj
Pražský orloj patří mezi největší zajímavosti, co navštívit v Praze. Jedná se o jeden z posledních středověkých orlojů, který na rozdíl od novějších orlojů sloužil především pro astrologii. Je taky třetím nejstarším orlojem na světě.
Pražský orloj najdete na jižní straně věže Staroměstské radnice na Staroměstském náměstí. Každou hodinu tady stojí turisté a čekají, až se spustí mechanické procesí apoštolů ve dvou oknech.
Se vstupenkou do Staroměstské radnice můžete nakouknout za apoštoly, do sálů, kaple a podzemí radnice a především si užít výhled z věže. Výhled ze Staroměstské věže je jeden z nejlepších v Praze (viz naše fotografie).
- Vstupné do Staroměstské radnice: 300 Kč, snížené 200 Kč (senioři nad 65 let, mládež 15-18 let, studenti), děti do 5 let a ZTP s doprovodem zdarma. Sleva 50 % na vstupném první hodinu po otevření od úterý do neděle.
- Otevírací doba: leden-březen pondělí 11:00-20:00, ostatní dny 10:00-20:00; duben-prosinec pondělí 11:00-21:00, ostatní dny 9:00-21:00
18:00 Karlova ulice a Karlův most při západu slunce
Na Staroměstském náměstí náš itinerář pro jeden den v Praze končí. Můžete se toulat v okolních uličkách, zajít si na něco dobrého a užít si živou atmosféru starého města.
Pokud máte chuť, doporučuji se projít po Karlově ulici na Karlův most, kde jsme den začali. A pomyslně dnešní itinerář uzavřít. Ze Staroměstského náměstí je to jen pár minut. Záleží, v jakou roční dobu Prahu navštěvujete, ale večer se Karlův most a okolí nádherně nasvítí.
Slunce zapadá nad Hradčany a ten pohled je doslova pastva pro oči. To je přesně důvod, proč rádi podobná místa navštěvujeme ráno i večer. Vždy mají zcela jinou atmosféru.
Můžete vystoupat na jednu z věží, které lemují Karlův most. Ze Staroměstské mostecké věže je nádherný výhled na Karlův most v pozadí s Hradčany a střechy starého města. Z Malostranské mostecké věže máte zase lepší výhled na Malou Stranu a Hradčany se odtud zdají téměř na dosah ruky.
I přesto, že po Karlově mostě projdou denně tisíce lidí, ve věžích budete téměř sami. Není tu výtah, ale výstup nahoru není náročný a zvládnou ho i menší děti.
- Vstupné na každou z věží je 190 Kč a snížené 130 Kč (senioři nad 65 let, děti 6-15 let a studenti do 26 let, ZTP). Vstup zdarma mají děti do 6 let a držitelé ZTP/P s 1 doprovodem.
- První hodinu po otevření získáte 50 % sleva na vstupné nebo si můžete koupit zvýhodněnou vstupenku do obou věží.
- Otevírací doba: leden-březen 10:00-18:00, duben-květen 10:00-19:00, červen-srpen 9:00-21:00, září 10:00-19:00, říjen-listopad 10:00-18:00, prosinec 10:00-20:00; poslední vstup 30 minut před koncem otevírací doby
Nejlepší pobyty a zážitky v Praze
19:00 Relaxujte na Náplavce
Jeden intenzivní den v Praze dá zabrat. Po celém dni už jste nejspíš zralí maximálně na relax, odpočinek a zábavu. Máme to většinou úplně stejně.
Náplavka je k tomu ideální. Zvlášť v létě, kdy můžete sedět u vody a užívat si atmosféru spolu s místními.
Náplavka se nachází na obou březích Vltavy. Najdete tu několik barů, kaváren a příjemné posezení. A ten výhled na nasvícené Hradčany…ten rozhodně stojí za to.
Jak se dostat na Náplavku v Praze
K náplavce se dostanete od Karlova mostu (nebo Staroměstského náměstí) podél nábřeží asi za půl hodiny pohodovou chůzí. Jednodušší možností je nasednout na tramvaj 17 nebo 27, které jezdí podél nábřeží a zavezou vás za pár minut až k náplavce (zastávka Výtoň pod Vyšehradem).
Přejděte na druhou stranu přes železniční most a dostanete se na Smíchovskou náplavku. Ta má taky výbornou atmosféru. Bývá tady méně lidí a místo Hradčan si užijete výhled na Vyšehrad.
Plavba lodí po Vltavě je jeden z nejlepších způsobů, jak si prohlédnout Prahu. Vltavu lemují nádherné památky a pokud si vyberete večerní plavbu, vše je krásně nasvícené.
Na Náplavce končí náš 1 den v Praze. Nestihli jsme ani zdaleka vše, ale ty největší zajímavosti ano. V Praze je toho ale k vidění mnohem víc. Od Petřína, kde klidně strávíte celý den, přes dechberoucí Vyšehrad až po Židovskou čtvrť, která doslova zatřese vašimi emocemi.
Kde se ubytovat při návštěvě Prahy za jeden den?
- Hotel Angelo: Moderní ubytování, skvělá kuchyně, venkovní terasa
- Hotel Pyramida: Ubytování kousek od Pražského hradu, wellness, soukromé parkování
- Hotel EDEN: Nový hotel s výbornou dostupností, parkování zdarma
- Hotel Krystal: Oblíbený hotel mimo centrum za dobrou cenu
Ubytování v Praze 😴
Praha za jeden den – mapa trasy
Na mapě najdete vyznačenou trasu pro návštěvu Prahy za jeden den. Trasa je z velké části pěší a začíná u Karlova mostu. Ten má centrální polohu v samém srdci Prahy a v jeho okolí staví metro, tramvaje i autobus. Díky tomu se sem dostanete snadno, ať už jste ubytovaní v centru nebo na kraji Prahy.
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s trasou, co vidět v Praze za jeden den. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v itineráři pro jeden den v Praze. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Jak si užít Prahu za jeden den
- Vezměte si pohodlnou obuv. Uličky jsou dlážděné a čekají vás úzké schody, pokud navštívíte jednu z věží.
- Přivstaňte si na hlavní turistické body, jako je Karlův most a Pražský hrad. Místa pak mají zcela jinou atmosféru a navíc se vyhnete dlouhé frontě u vstupu.
- Nebo si naopak projděte Prahu za tmy, kdy je nádherně nasvícená. Od plavby po Vltavě po Hradčany, večer se vše zahalí do hřejivých barev světel.
- Podívejte se, zda vám nepřinese úsporu turistická karta Prague CoolPass, se kterou získáte vstup do hlavních památek a atrakcí v Praze. Další možností je oficiální turistická karta Prague Visitor Pass.
Toto byly naše tipy, co vidět v Praze za jeden den. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!
Nejlepší pobyty a zážitky v Praze
Více informací o Praze a okolí
PRAHA: Máte v Praze víc času? Inspirujte se itinerářem pro 2 dny v Praze. Zde je seznam nejkrásnějších míst, co navštívit v Praze.
Židovská čtvrť je jednou z nejzajímavějších čtvrtí v Praze, stejně tak Petřín s nádherným výhledem. Co dělat na Malé Straně se dozvíte zde nebo se inspirujte nejkrásnějšími místy na Hradčanech.
NEJKRÁSNĚJŠÍ MĚSTA ČR: Udělejte si výlet do kouzelného Českého Krumlova nebo do města Loket na západě Čech, které je známé svým impozantním hradem. Když pojedete do Lokte, nemůžete si nechat ujít procházku po kolonádě v Karlových Varech.
Láká vás jižní Morava? Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Mikulově nebo se podívejte na nejlepší věci, co dělat na Pálavě.