Karlovy Vary a jejich okolí jsou protkané lesy, prameny, vyhlídkami, historickými památkami a zajímavými místy. Lázně Karlovy Vary patří k těm nejznámějším a kvůli zdejším pramenům sem jezdí lidé z celého světa. V dnešním článku si ukážeme naše tipy, co dělat v Karlových Varech.
Karlovy Vary
Na území Karlových Varů vyvěrá několik desítek pramenů, z nichž ale “jen” 14 pramenů je pitných (15. Hornický zámecký pramen je dočasně uzavřený – v současné době spíš připomíná odkladiště nedopalků nad Tržní kolonádou, tak si nedělejte zbytečnou cestu).
Pitné prameny jsou rozděleny v celkem 5 kolonádách. Každá kolonáda je jiná a svým způsobem jedinečná.
Bohatě vyřezávaná Sadová kolonáda se štíhlými korintskými sloupy a prý tím nejchutnějším pramenem, největší Mlýnská kolonáda s 12 sochami na vrchním zábradlí, vyřezávaná Tržní kolonáda ve švýcarském stylu, prosklená Vřídelní kolonáda s nejteplejším pramenem Vřídlo (72-73 °C) a menší a ne tak známá Zámecká kolonáda.
Co se léčí v Karlových Varech?
Lázně Karlovy Vary pomáhají léčit veškeré nemoci trávicího ústrojí, poruchy výměny látkové (cukrovka, obezita, dna), nemoci pohybového ústrojí a taky zubní onemocnění (paradentóza).
Státní příspěvek na lázně
Na lázně můžete získat státní příspěvek. Má to ale svá specifika. O tom, jak a do kdy je potřeba požádat o státní příspěvek do lázní, se dočtete více tady.
Co dělat a vidět v Karlových Varech?
Procházka po kolonádě
Karlovarská kolonáda se táhne mezi hotelem Thermal a Grandhotelem Pupp kolem řeky Teplá.
Začínáme u hotelu Thermal, který je známý jako ústřední místo konání Karlovarského filmového festivalu. Leží přímo v srdci Karlových Varů a svou architekturou ve stylu brutalismu (v překladu “drsný beton“) se naprosto vymyká přilehlému okolí. Od hotelu pokračujeme dál kolem Dvořákových sadů se Sadovou kolonádou, kde sedí v létě pouliční umělci.
Sadová kolonáda kryje 2 prameny – Sadový pramen (skutečný vývěr je o něco dál) a Hadí pramen, který má jen 30 °C a podle mnohých je nejchutnějším karlovarským pramenem. Hned naproti Sadové kolonádě si můžete koupit pohárek na minerální prameny v malém stánku, který tu stojí už celá léta.
Jdeme proti proudu řeky a míjíme historickou budovu Lázní III., za kterou je bílý vyřezávaný altán s pramenem Svobody. Na ten navazuje Mlýnská kolonáda se 132 korintskými sloupy. Pokud se podíváte vzhůru, uvidíte na jejím vrchním zábradlí 12 soch, které jsou alegoriemi 12 měsíců v roce. Mlýnská kolonáda je největší a kryje 5 pramenů.
Od Mlýnské kolonády jste za pár minut u Tržní kolonády. Dostanete se sem uličkou s malými roztomilými obchůdky (sídlí tu taky infocentrum). Tržní kolonáda je bohatě vyřezávaná a postavená ve švýcarském stylu. Vyvěrá pramen Karla IV., kde si císař údajně léčil nemocné nohy.
Nad Tržní kolonádou, na skalním masivu, je Zámecká kolonáda. Ta je ale přístupná jen zčásti a její Horní Zámecký pramen není přístupný vůbec.
Po levé straně už vidíte Vřídelní kolonádu. Moderní prosklenou budovu s nejznámějším karlovarským pramenem Vřídlo, který má ještě jedno nej. Jedná se totiž s teplotou 72-73 °C o nejteplejší pramen v Česku.
Od Tržní a Vřídelní kolonády přecházíte na známou pěší zónu Stará Louka s restauracemi a luxusními obchody. Starou Louku zakončuje Grandhotel Pupp. Před ním vede úzká ulička, kterou se dostanete k lanovce vedoucí na rozhlednu Diana, odkud budete mít Karlovy Vary jako na dlani.
Za Grandhotelem Pupp leží Lázně I., které momentálně prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Už teď jde ale vidět, že výsledek bude stát za to. Můžete klidně pokračovat kolem řeky, kde už znatelně ubylo turistů.
Po pravé straně uvidíte Galerii umění se současným uměním českých tvůrců a ještě kousek opodál po levé straně přes silnici park s japonskou zahradou (za hotelem Richmond), kde najdete poslední karlovarský pramen – pramen Štěpánka.
Odtud se můžete začít vracet po pravém břehu řeky. Minete Karlovarské muzeum a honosné Městské divadlo, před kterým je malý park. Ten se na jaře krásně rozkvete.
Na druhé straně parku už vidíte gejzír Vřídla a po pravé straně bývalou budovu Městské spořitelny a barokní kostel sv. Máří Magdaleny. Nalevo míjíte Vřídelní kolonádu a pokračujete dál kolonádou kolem slunečních hodin až k Mlýnské kolonádě.
Dejte si oplatku
Karlovarské oplatky jsou spjaté s Karlovými Vary už od roku 1788. Za ta léta si je zamiloval i Mozart a Goethe. A my taky. Oplatka prostě patří k procházce kolonádou. Jedna oplatka vás vyjde na cca 15 Kč a v lázních je hned několik míst, kde si jí můžete koupit.
Navštivte kostely
Co kostel, to unikát. Nad Vřídelní kolonádou se tyčí barokní kostel sv. Máří Magdalény. Na levé straně řeky, v klidnější části lázeňské zóny, pak najdete pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla a anglikánský kostel sv. Lukáše, kde v současnosti sídlí muzeum s nejstaršími voskovými figurínami na světě.
Vystoupejte na jednu z vyhlídek
Karlovy Vary se rozprostírají podél údolí řeky Teplá a kolem se rozprostírají husté lázeňské lesy plné cestiček, kouzelných chat a výhledů. Na levém břehu řeky můžete vyjít na nejznámější karlovarskou vyhlídku Jelení skok nebo se nechat vyvézt lanovkou k rozhledně Diana a odtud klidně pokračovat dál k dalším vyhlídkám nebo k oboře se zvířaty.
I z pravého břehu řeky si užijete pěkné výhledy – z novogotické Goethovy rozhledny, Ottovy výšiny nebo vyhlídky Tři kříže.
Pokud se vám nechce mimo město, krásný výhled na Karlovy Vary je taky ze stezky Jean de Carro. Sem se dostanete od kostela Máří Magdaleny, za kterým odbočíte doleva po ulici Kolmá a u hotelu Jean de Carro vystoupáte po schodech až ke stezce. Cesta zabere cca 15 minut.
Udělejte si výlet do dalších lázeňských měst
Karlovy Vary jsou součástí lázeňského trojúhelníku spolu s městy Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, která jsou vzdálená asi 30-40 minut autem. Každé je jiné, každé má svojí vlastní atmosféru. Františkovy Lázně s vyřezávanými altánky nebo Mariánské Lázně se zpívající fontánou a kolonádou, kterou zdobí nádherné stropní malby.
Užijte si lázně Karlovy Vary s kartou Karlovy Vary REGION CARD
Karlovy Vary REGION CARD je turistická karta, se kterou získáte vstup zdarma do více než 80 míst v Karlových Varech a jejich okolí.
Můžete navštívit podzemí Vřídla nebo kostela sv. Máří Magdaleny, podívat se na práci sklářů ve sklárně Moser, mrknout do tajů výroby Becherovky nebo například zajít do bazénového komplexu v Alžbětiných lázních.
Součástí karty je taky doprava zdarma včetně lanovky na Dianu a slevy na vstupném na další aktivity ve městě.
Toto byly naše tipy, co dělat v Karlových Varech. Pomohl vám článek? Zanechte komentář nebo sdílejte. Šťastnou cestu!
Související články o Karlových Varech
KARLOVARSKÝ KRAJ: Podívejte se na víc než 60 tipů, co navštívit v Karlovarském kraji. Máme připraveného průvodce, co vidět v Lokti nebo co si nenechat ujít v Chebu.
Přečíst další článek: Karlovy Vary památky a co navštívit
KRUŠNÉ HORY: Krušné hory jsou od Karlových Varů jen půl hodiny autem. Čtěte víc než 40 tipů na výlety a turistické trasy v Krušných horách.
Plánujete návštěvu Božího Daru? Máme připraveného podrobného průvodce, co dělat v Božím Daru.
VÍCE INSPIRACE: Podívejte se na naše tipy na nejkrásnější místa, co navštívit v Praze. Český Krumlov je dalším krásným městem, které rozhodně stojí za vidění. Co vidět v Českém Krumlově se dozvíte v samostatném článku.