Tento průvodce vám ukáže, jaké jsou nejlepší stany pro dva. Najdete tady i další užitečné informace, jako jak si vybrat stan, kde si stan postavit nebo jak o něj pečovat a čistit ho.
Pamatuju si časy, kdy jsme spali ve starém áčkovém stanu. Ve Skotsku. Tři týdny plné deště, promáčeného oblečení a spaní mezi ovčími bobky. Byl to zážitek, na který ráda vzpomínám. V té době bych ale z fleku dala mých zbylých 20 liber za lepší stan a trochu tepla. 🙂
I když zahřáli jsme se v místní palírně whiskey Talisker. 🙂
A jak pátky plynuly, my si pořídili lepší stan. Takový, který ráno nebude z půlky plavat ve vodě. Našli jsme a áčko letělo do koše.
A protože vím, že výběr stanu je občas docela fuška a ze všech těch parametrů jde hlava kolem (ano, taky jsem byla jak v Jiříkově vidění ?), vytvořila jsem seznam na nejlepší stany pro dva. Vše přehledně vysvětleno na jednom místě s dalšími informacemi, které při stanování můžete potřebovat.
Jaký je nejlepší stan pro dva? Srovnání pro TOP 3 stany
Recenze na nejlepší stany pro dva
1. Stan pro dva MSR Elixir 3
Stany MSR vyrábí rodinná firma ze Seattlu na úpatí Rocky Mountains. Zakládají si na vysoké kvalitě, a proto používají nejmodernější hi-tech materiály. Firma při výrobě smýšlí ekologicky (žádné ftaláty, bifenily apod.) a vše poctivě vyrábí v USA nebo irském Corku.
Pokud hledáte nejlepší stan pro dva, pohodlně se vyspíte ve stanu MSR Elixir 3.
Možná vás napadlo, proč vám doporučuju stan pro 3 osoby. Hned vysvětlím proč.
Už stanujeme nějaký ten pátek a vyzkoušeli jsme si i pár stanů. Stany pro dva mívají malou předsíňku, takže věci míváme uložené vevnitř. Pokud si vyberete stan pro 2 osoby a ještě si dáte dovnitř krosny, bude vám ve stanu dost těsno. Při velikosti ložnice 172 x 213 cm se tu ale vyspíte i se zavazadly jako králové. Výška stanu je 104 cm. Právě díky rozměrům bych ho spíš doporučila pro 2 osoby, pokud není třetí osobou dítě.
Hlavní výhodou stanu je jeho snadné rozložení (má popsané i konce prutů pro snadnější orientaci při stavbě) a složení.
Stan váží jen 3,19 kg, takže je ideální i při častém přemísťování. Váhu navíc můžete ještě snížit díky systému Fast & Light. Ten umožňuje samostatné postavení tropika a náhradní podlážky. Váha se tím sníží na 2,66 kg. Každé půl kilo se počítá ?.
Stan má dvě předsíně s velkým vchodem (bez podlážky). V teple to bude ve stanu pěkně luftovat. Dobrou cirkulaci vzduchu zajistí taky střídání síťovaných a plných bloků v ložnici. Potěší vás i takové vychytávky, jako jsou svítící jezdce zipů v ložnici (když se člověk hrabe v noci na záchod, je to k nezaplacení ?) nebo barevně odlišené upínací prvky pro snadnější sestavení.
Vydrží stan víc než rekreační stanování?
Stan bez problémů využijete, i pokud plánujete stanovat častěji po většinu roku. V horách a extrémnějším počasí. Nenechte se odradit výškou vodního sloupce – odolnost tropika je 1500 mm a podlážky 3000 mm. Přesto vodu jen tak nepropustí. A to díky lepeným švům a speciální úpravě DWR (Durable Water Repellent). Úprava funguje na tom principu, že dopadající voda na stanu vytvoří kapky, které okamžitě odtečou pryč. Voda se tak k materiálu vůbec nedostane.
Právě nižší vodní sloupec stanu MSR Elixir 3 zajistí, že je materiál stanu prodyšný. Platí totiž úměra – čím vyšší vodní sloupec, tím menší prodyšnost. Výrobce tak skvěle vybalancoval prodyšnost a vodoodpudivost materiálu. Předsíně mají navíc odvodňovací kanálky. A ve slunečných dnech se zase hodí UV ochrana materiálu.
Pokud hledáte vysoce kvalitní a spolehlivý stan pro časté stanování do náročného terénu, je MSR Elixir 3 jedním z nejlepších stanů na trhu. Díky inovativním hi-tech materiálům vám vydrží dlouhé roky. Plusem je taky ekologická výroba a udržitelnost.
2. Stan pro dva Jurek Midi 2,5 Duo
Stany Jurek od českého výrobce nemůžou v seznamu nejlepších stanů chybět. Málokteré stany na trhu jsou tak odolné a po desítky let ověřené.
Pro 2 osoby je ideální celoroční, kopulovitý stan Jurek Midi 2,5 Duo. Je vyroben z materiálů, které vydrží časté používání a náročné horské podnebí. Vodní sloupec tropika 5000 mm a vodní sloupec podlážky 10000 mm vám zaručí, že se ze stanu po vydatnějším dešti nestane rázem vodní postel. Nepropustnost ještě podpoří dodatečná silikonová úprava.
Stan Jurek Midi 2,5 Duo má rozměry ložnice 160 x 220 cm a výšku 105 cm. Dvě osoby se tady pohodlně vyspí. Zavazadla si můžete odložit do jedné ze dvou předsíněk.
Váha stanu je 3,550 kg, což je o trochu víc než u stanu MSR Elixir 3, ale pořád patří k lehčím stanům. Snadné složení stanu a následně sbalení je už u takto kvalitních stanů téměř samozřejmost. Součástí stanu je i moskytiéra a větrání, díky kterému vzduch ve stanu skvěle cirkuluje.
Stan Jurek Midi 2,5 DUO je kvalitní celoroční stan, který vás nenechá ve štychu ani v náročných podmínkách a díky použitému materiálu vám vydrží po mnoho let.
3. Stan pro dva Husky Bird 3 Plus
Věděli jste, že z Husky spolupracují se členy horských služeb a testují své výrobky na horolezeckých výpravách do Himalájí? Když vydrží stany Husky Himaláje, vydrží všechno ?. A zaslouží si zařazení mezi nejlepší stany pro dva.
Pro dva je ideální model Husky Bird 3 Plus.
Stan Husky Bird 3 Plus má rozměry vnitřní ložnice 180 x 215 cm, takže se sem v pohodě vejdou i dva vysocí chlapi. Plusem je výška 130 cm oproti stanům MSR Elixir 3 nebo Jurek Midi 2,5 DUO. To se hodí, když venku leje jako z konve a vy musíte chtě nechtě zůstat ve stanu. Dostatečně velká předsíňka vám ochrání boty před ranní rosou.
A vydrží Husky Bird 3 Plus větší déšť?
S odolností podlážky 7000 mm a odolností tropika 4000 mm včetně podlepených švů budete v suchu i za deštivého počasí. Hlavní zip má navíc krytí, takže nehrozí, že vám do stanu zespoda nateče. Díky UV ochraně materiálu vydrží nápor sluníčka. Hodí se i moskytiéra proti hmyzu.
Jednou z největších předností stanu je jeho jednoduchá stavba a skladnost. Žádné složité návody. Nevýhodou může být vyšší hmotnost – 4,1 kg. Jestli nebudete tahat stan s krosnou celý den na túře, vyšší hmotnost by vás pak odradit nemusela.
Stan Husky Bird 3 Plus využijete až na mrazivé počasí téměř celý rok. V teplých dnech bude ve stanu vzduch cirkulovat díky ventilaci v horní části stanu. A v dešti se zevnitř nezapaří.
Stan Husky Bird 3 Plus je jedním z nejlepších stanů v nižší cenové relaci. Není to stan do extrémního počasí, ale v běžných podmínkách svou službu odvede víc než dobře a pro většinu lidí bude skvělým parťákem.
4. Stan pro dva Pinguin Storm 2
Výrobce Pinguin je český výrobce z Podkrkonoší, který se specializuje na výrobu turistického vybavení už víc než 30 let. Jejich stany jsou ověřený vyšší standard co do kvality a funkčnosti.
Na trhu není tak velký výběr prostorných stanů tunelového typu pro 2 osoby. Stan Pinguin Storm 2 je jedním z nich. S rozměry ložnice 155 x 230 cm se tu pohodlně vyspí i vysoké osoby. Největším plusem je prostorná předsíň s předním a bočním vstupem. Bez problémů si tu můžete odložit zavazadla nebo uvařit.
Stan váží 4,05 kg. Ložnice se dá odepnout od vnějšího stanu, takže pokud berete pouze vnější stan bez podlážky, sníží se hmotnost na 2,9 kg.
Velkou výhodou stanu je jeho snadné rozložení. Ložnice je připevněná k vnějšímu stanu a staví se současně. Tím vám do ložnice nenaprší, pokud stavíte za deště.
Stan Pinguin Storm 2 využijete i do nepříznivého, například horského počasí. Použité kvalitní materiály a dodatečný voděnepropustný zátěr na vnitřní straně tropika obstojí i ve velmi nízkých teplotách. Odolnost podlážky je 10 000 mm a odolnost tropika je 4000 mm včetně podlepených švů vodotěsnou páskou. Díky svému nízkému profilu je ideálním parťákem i do větrného počasí.
Stan Pinguin Storm 2 je tunelovitý prostorný stan na delší kempování, kdy hledáte víc komfortu a místa na věci. Díky použitým materiálům a vysoké odolnosti ho využijete i do náročnějšího počasí.
5. Stan pro dva Coleman Darwin 2+
Stan Coleman Darwin 2+ s větší předsíňkou s podlážkou pohodlně pojme 2 osoby včetně zavazadel. Je ideální pro kempování od jara do podzimu. Díky vodnímu sloupci 3000 mm, podlepeným švům a nepropustné podlážce vydrží i větší deště při stanování. Do náročného počasí bych ale vybírala spíš mezi stany MSR Elixir 3 nebo Jurek Midi 2,5 Duo.
Postavený ho máte raz dva. Jeho nevýhodou je vyšší hmotnost – 4,2 kg. Pokud se ale přemísťujete autem, problém odpadá.
Materiál stanu má stejně jako ostatní stany v tomto průvodci UV ochranu. Navíc se nevznítí při kontaktu s ohněm a je tak bezpečnější. Díky ventilaci se stan Coleman Darwin 2+ nezapařuje a vzduch uvnitř proudí.
Stan Coleman Darwin 2+ je jedním z nejlepších stanů v nižší cenové relaci pro rekreační stanování v běžných podmínkách.
Průvodce výběrem stanu pro dva
Velikost stanu
Pokud se chcete ve stanu pohodlně vyspat, vybírejte stany pro větší počet osob, tj. pár by měl sáhnout po stanu pro 3 osoby, čtyřčlenná rodina po stanu pro 5-6 osoby. Proč?
Výrobci měří kapacitu osob dle toho, kolik osob ležících v mumiových pytlích se dovnitř vejde v sardinském stylu. Ano, sardinský jako od slova sardinky ?. A to nezní moc pohodlně, co si budeme povídat. Navíc se vám dovnitř nevejdou ani vaše zavazadla.
Ale co když jste celý den na cestách s batohem na zádech?
Zvažte, zda vám více prostoru stojí za vyšší hmotnost stanu. Přece jen stan pro 2 osoby často váží méně než stan pro 3 osoby. Ale rozhodně to není žádné pravidlo. Například stan MSR Elixir 3 váží jen 3,19 kg.
Kde a jak často budete stan používat
Před koupí stanu si rozmyslete, v jakých podmínkách plánujete stan používat:
Plánujete kempovat jen v létě v Česku? Nebo plánujete vyjet do oblastí, kde musí stan odolávat většímu náporu větru a deště?
- Letní stany jsou z lehkého materiálu a budou mít víc větracích ploch.
- Stany na tři sezóny (stany viz výše kromě stanu Jurek Midi 2,5 Duo, který je celoroční) vyrábějí tak, aby přežily silný déšť a poskytly ochranu před chladem. Jsou nejčastější volbou.
- Celoroční stany zvládnou i kempování na sněhu.
V případě, že stanujete jen příležitostně a v mírnějších podmínkách, nepotřebujete drahý, extra odolný stan. Vystačíte si se stanem v nižší cenové relaci, jako je Husky Bird 3 Plus nebo Coleman Darwin 2+. Stanujete často a v náročnějších podmínkách? Pak zainvestujte do stanů z kvalitních materiálů.
Odolnost proti povětrnostním vlivům a dešti
Každý stan by měl vydržet slabý déšť. Stan ve tvaru kopule (například model MSR Elixir 3) by měl odolat i silnému větru a silnému dešti.
Možná vždy sledujete výšku vodního sloupce a máte stejně jako já dříve za to, že čím vyšší hodnota vodního sloupce, tím lépe. Není to tak.
Nejprve si ale pojďme říct, co že to ten vodní sloupec je. Jedná se o množství milimetrů vody, které může sedět na povrchu materiálu, než začne voda prosakovat.
Čím vyšší hodnota vodního sloupce, tím menší propustnost stanu. Někdy může mít stan nižší vodní sloupec, který vykompenzuje dodatečnou ochranou, která vodu nepropustí.
Plánujete stanovat především v našich podmínkách? Pak bohatě stačí výška vodního sloupce 1500 – 3000 mm.
Jen pro představu – výška vodního sloupce u deštníku je 420 mm.
Do stanu vám většinou nezateče kvůli prosáklému materiálu vnějšího pláště. Sledujte, zda výrobce uvádí, že má stan lepené švy. To je to místo, odkud se voda nejčastěji dostává do stanu. Všechny námi doporučené stany je podlepené mají. Problém může být spíš u levnějších typů stanů.
Kvalita podlážky je další důležitý ukazatel. Pokud je materiál vnějšího pláště horší, ale podlážka je kvalitní, je výrazně nižší pravděpodobnost, že vám do stanu nateče. Ideální jsou 2 podlážky (klidně tenčí), jako má například MSR Elixir 3.
Podlážka se dá dokoupit i samostatně. A nemusí být přímo od daného výrobce. Důležité je, aby byla stejně velká nebo o kousek menší než plocha stanu. Ještě se jí trochu pověnujeme o pár řádků níž ?.
Časté otázky při výběru stanu pro dva
Jaký je nejlepší stan pro dva na běžnou turistiku a kempování?
Bohatě si vystačíte se stany Husky Bird 3 Plus a Coleman Darwin 2+. Pokud hledáte něco opravdu prostorného, stan Pinguin Storm 2 má velkou předsíň.
Jaký je nejlepší stan pro dva na delší cesty a do náročnějšího počasí?
Hlavní pravidlo – stan musí být lehký. Pokud se taháte celý den s krosnou, každé půl kilo navíc se počítá.
Vybírejte kopulovité stany, které jsou uprostřed vysoké a zešikmené po stranách. Jsou lehčí a zaberou méně místa. Tento typ stanu je navíc odolnější při nepříznivém počasí, protože se jeho tvarem lépe odvádí vítr a sráží déšť.
Ideálním adeptem pro delší a náročnější cesty je stan MSR Elixir 3, který je lehký a z inovativních materiálů, díky nimž vydrží i deštivé a horské počasí.
Jaký je nejlepší stan pro dva do sněhu a chladného počasí?
Stan Jurek Midi 2,5 Duo je celoroční a vhodný i do zimního počasí. Česká značka Jurek je navíc léty ověřená klasika, kde se můžete spolehnout, že si v zimě z cesty nepřivezete omrzliny.
Jakou vybrat karimatku?
Karimatky se dělí na pěnové a nafukovací. Pěnové jsou fajn do teplejšího počasí, když nepotřebujete nic extra izolačního a nevadí, že nasáknou. Pak tu jsou karimatky z EVA pěny, které toho už vydrží o mnohem víc.
Nafukovací karimatky jsou pohodlnější, ale cena už je o něco vyšší. Oblíbené jsou samonafukovací karimatky.
Jaký vybrat spací pytel?
Spacáky se v základu dělí na syntetické a péřové. Je to stejné jako u přikrývek. Péřové lépe zahřejí, ale jsou náročnější na údržbu. Syntetické přesně naopak.
Pokud neplánujete stanovat v zimních horách, vystačíte si se syntetickým spacákem. Za nás jsou skvělé třísezónní spacáky, který využijete od jara do podzimu a nemrznete, když v létě mimořádně spadnou teploty na 10 stupňů. Ty lepší vydrží i klidně do -10 stupňů.
Spacák vybírejte cca o 10 cm delší.
Pokud hledáte spacák na kempování u nás nebo na místech, kde nepanují extrémní teploty, dobrou službu vám udělají spacáky Zulu Talas. V pohodě zvládnou i teploty lehce pod nulou a dělají se v několika délkách.
Užitečné tipy pro používání vašeho nového stanu pro dva
Až vám dorazí nový stan domů, rozložte ho. Klidně v obýváku.
Potřebujete zkontrolovat, zda je stan v pořádku. Nikdo nechce zjistit až na místě, že má stan výrobní vadu.
Kde si rozložit stan?
- Zkuste si najít místo ve stínu. UV paprsky snižují životnost stanu. Polyesterové stany vydrží nápor slunečních paprsků o něco víc než ty nylonové (nejvíc vydrží bavlna). Ať už máte stan z jakéhokoliv materiálu, pokuste se ho postavit mimo slunce.
- Pořádně si místo prohlédněte. Netrčí ze země kámen? Není někde poblíž mraveniště? Nebo zvířecí trasa?
- Nerozdělávejte si stan přímo u řeky, kde bývá zemina často podmáčená. Najděte si místo pod stromem na nějaké vyvýšenině, kde je přes den pěkný chládek.
- Otočte si stan směrem k východu slunce. Teda jestli rozbalujete stan v úplné rovině, abyste zase neleželi hlavami z kopce ?. Ráno jen rozepnete stan a ještě ze spacáku se můžete kochat vycházejícím sluncem.
Jak postavit stan?
- Očistěte zem v místě, kde chcete stan rozložit. Žádné kamínky, větvičky a další ostré předměty, které by mohly poškodit podlážku. A ani v noci zapíchnuté do zad by nebyly nejpříjemnější ?.
- Rozložte Footprint (náhradní podlážka, kterou umístíte pod stan a tím ho ochráníte), pokud máte – pomůže prodloužit životnost vašeho stanu. Footprint by měl být ideálně ve stejném rozměru, jako jsou rozměry stanu. Neměl by přečuhovat. Proč? Jakmile bude pršet, začne se na přesahujícím materiálu hromadit voda a ta následně začne stékat pod stan.
A o vodní postel v těchto podmínkách nestojí nikdo ?.
Když neseženete stejný rozměr, berte o něco menší (nebo přesahující část zastrčte).
Skvělé jsou například podlážky od MSR (model MSR Elixir má 2 podlážky už z výroby). Podlážky MSR se vyrábějí v několika velikostech – velikost porovnejte s velikostí podlážky (ložnice) u stanu. Pro výše doporučené stany vám bude nejvíc vyhovovat podlážka MSR Universal 3 Person s rozměry 160 x 208 cm nebo podlážka MSR Universal 3 Person Large s rozměry 175 x 211 cm.
Hlavní výhodou podlážek od výrobce MSR je rychleschnoucí materiál a nízká váha. Náhradní podlážku seženete i od jiných výrobců, ale často se váha pohybuje až kolem 1 kila. A to je dost. Na druhou stranu, jestli se plánujete přemísťovat výhradně autem, problém to nebude.
- Postavte stan dle návodu. U lepších výrobců to bude raz dva. Především u kopulovitých stanů. Nezapomeňte pořádně roztáhnout tropiko (vnější plášť). Je důležité, aby se nedotýkal vnitřního pláště. V případě deště by pak vnitřní plášť navlhl.
- Se stanovými tyčemi pracujte opatrně, aby nedošlo k jejich rychlejšímu opotřebení a časem nějaká nepraskla.
- Na konci kempování stan pořádně vyčistěte a vysušte. Plíseň ve stanu si z dovolené asi domů dovézt nechcete, že ?. Jenže ne vždy to jde. Třeba ve Skotsku jsme se my sluníčka skoro nedočkali ?. V těchto případech sbalte stan ještě mokrý a doma ho roztáhněte na zahradě, sušáku nebo kdekoliv to jde, aby pořádně vyschl zevnitř i zvenku.
- Stan doma rozložte vždycky. Čím déle je rozložený, tím lepší pro jeho životnost. I sebemenší vlhkost může vést nejen k plísním, ale i k chemickému rozložení vrchních nátěrů a ty se mohou následně odlupovat. Popř. začne stan nehezky vonět.
- Stan složte. A pokuste se ho složit jinak, než naposledy. Nechcete, aby se vám na stanu začaly tvořit trvalé záhyby, které by se časem staly křehčí a náchylnější k opotřebení.
Jak vyčistit stan?
Stan jednou za čas očistěte. Asi málokomu z nás se povedlo stanovat takový způsobem, aby na stanu nezůstaly nějaké stopy, flíčky apod. Nebo se o to třeba postarali ptáci na stromě ?. A právě proto musíte stan vyčistit.
Co k tomu budete potřebovat?
Slunečné počasí a teplou vodu.
Hadříkem namočeným v teplé vodě očistěte všechny stěny stanu. Pokud by mýdlo nestačilo, použijte jemné mýdlo. Vyvarujte se chemie a jiných agresivnějších pomocníků. Mohlo by to přinést víc škody než užitku a poničili byste si ochranou vrstvu stanu.
A obloukem se vyhněte i pračce. I kdyby vám to výrobce dovolil. Časem může dojít k uvolnění švů a opotřebení materiálu.
Nepoužívejte voňavé čističe, resp. nepoužívejte žádné čističe, ale už vůbec ne ty voňavé. Teda pokud nestojíte o nezvanou návštěvu v podobě brouků nebo dokonce šelem ?.
Při mytí rovnou zkontrolujte švy stanu, díky kterým vám může do stanu zatékat (nebo jste na to už možná přišli při stanování). Švy bývají podlepené z výroby lepící textilní páskou. Pokud nějaké postižené místečko najdete, podlepte ho speciálním lepidlem.
Jestli potřebujete narychlo opravit nějaké místo, kde stan protéká, zkuste samolepící záplatu.
Shrnutí průvodce a recenze na nejlepší stany pro dva
Při výběru jakéhokoliv stanu si musíte předem ujasnit, kam a jak často budete stan využívat. Od toho se odvíjí vše. Do našich podmínek se budete poohlížet po jiném stanu než do deštivého Skotska, kde kolikrát sněží i v červenci (vyzkoušeno ?).
Na nenáročnou turistiku je ideální stan Coleman Darwin 2+ s větší předsíňkou. Pokud chcete odolnější stan za fajn cenu, můžete mrknout na Husky Bird 3 Plus. Pro více prostoru sáhněte po Pinguin Storm 2.
Do horského a extrémnějšího počasí jsou ideální stany MSR Elixir 3 nebo Jurek Midi 2,5 Duo.
Další informace:
Kam vyrazit pod stan? Inspirujte se v článcích: