Malá Strana představuje dokonalou kombinaci zajímavostí a nádherných památek. Najdete tu světoznámé poutní místo, nejkrásnější barokní kostel a zahradu na sever od Alp, netradiční muzea a tisíce metrů čtverečních zahrad s nádhernými výhledy na červené střechy Malé Strany. Pokud plánujete vidět Malou Stranu, podívejte se na naše tipy na památky, zajímavosti a co navštívit na Malé Straně. Součástí článku je taky mapa a tipy na skvělé ubytování a restaurace.
- Malá Strana v Praze
- 25 tipů na památky a zajímavosti, co navštívit na Malé Straně
- Malostranské náměstí
- Kostel svatého Mikuláše
- Svatomikulášská městská zvonice
- Valdštejnská zahrada
- Zahrady pod Pražským hradem
- Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy
- Vrtbovská zahrada
- Lennonova zeď
- Kostel Panny Marie Vítězné
- České muzeum hudby
- Malostranská mostecká věž
- Kampa
- Čertovka
- Muzeum Kampa
- Werichova vila
- Petřín
- Petřínská rozhledna
- Zrcadlové bludiště
- Štefánikova hvězdárna
- Pomník obětem komunismu
- Muzeum Karla Zemana
- Nejužší pražská ulička
- Muzeum Franze Kafky
- Čůrající fontána Piss
- Muzeum Slivovice R. JELÍNEK
- Jak se dostat na Malou Stranu?
- Kde se najíst na Malé Straně?
- Malá Strana mapa
- Více informací o Praze
Malá Strana v Praze
Malá Strana neboli “Menší město pražské” má na plochu jen 1,37 km2. Je až k nevíře, kolik zajímavosti, muzeí a zahrad se dokáže vměstnat na tak malou plochu.
Malá Strana se nachází v Podhradí Pražského hradu na levém břehu Vltavy. Má úzké uličky lemované krásnými domy, restaurace, hospůdky a sídlí tady důležité státní instituce včetně Senátu ve Valdštejnském paláci, Úřadu vlády ve Strakově akademii nebo sněmovny v Thunovském paláci.
25 tipů na památky a zajímavosti, co navštívit na Malé Straně
Malostranské náměstí
Když jsme na Malé Straně, musíme začít Malostranským náměstím, které je pomyslným centrem čtvrti a jedním z nejznámějších náměstí v Praze.
Na Malostranském náměstí to žije. Lemuje ho spousta hospůdek a restaurací, které jsou plné turistů. Uprostřed náměstí stojí barokní kostel svatého Mikuláše a doslova rozděluje náměstí na dvě částí.
Pokud směřujete ze Starého Města přes Karlův most na Malou Stranu, dojdete skrz bránu Malostranské věže právě na Malostranské náměstí. Přímo nad ním uvidíte Hradčany s Pražským hradem a vykukující věže katedrály sv. Víta.
Malostranské náměstí je pro většinu turistů spojnicí mezi Karlovým mostem a Pražským hradem. Přes Nerudovu nebo Zámeckou ulici odtud můžete dojít k prvnímu nádvoří hradu.
Kostel svatého Mikuláše
Kostel svatého Mikuláše je nejslavnějším barokním kostelem v Praze, který patří k nejcennějším barokním stavbám na sever od Alp. Je to přesně ten kostel, jehož kopuli vidíte doslova vykukovat nad ostatními stavbami Malé Strany a okolí. Jeho kopule má totiž průměr 20 metrů.
V kontrastu k ní je štíhlá zvonice, která je ale na rozdíl od kostela ve vlastnictví hlavního města Praha. Vnitřní výška kostela do vrcholu lucerny je 57 m, takže je kostel svatého Mikuláše zároveň nejvyšším interiérem v Praze.
Po katedrále svatého Víta je kostel svatého Mikuláše vrcholnou stavbou pražské sakrální architektury a v jeho interiéru jsou zastoupené snad všechny prvky barokní architektury.
Při návštěvu uvnitř nebudete vědět, kam se koukat dřív. Vše je nádherně vyzdobené. Podívejte se taky vzhůru do kopule, kde je obraz otevřeného nebeského prostoru.
Vstup do kostela svatého Mikuláše na Malostranském náměstí je placený, ale určitě stojí za to. Další výhodou je, že je tu díky tomu daleko méně lidí.
- Vstupné do kostela sv. Mikuláše: Plné vstupné je 130 Kč a snížené 70 Kč (senioři nad 65 let, děti a studenti 10-26 let). Děti do 10 let a držitelé ZTP mají vstup zdarma.
- Otevírací doba: 9:00-17:00, výjimky: červenec-srpen NE-ČT 9:00-18:00 a PÁ-SO 9:00-17:00, 10.1. až do konce února PO-PÁ 9:00-16:00 a SO-NE 9:00-17:00; poslední vstup 15 minut před
- Adresa: Malostranské náměstí
- Jak se dostat: zastávka tramvaje Malostranské náměstí (linky 1, 12, 15, 20, 22, 23, 25, 36 a noční linka 97), nejbližší stanice metra A – Malostranská a odtud 10 minut pěšky
Svatomikulášská městská zvonice
Když už jsem zmínila zvonici u kostela sv. Mikuláše na Malostranském náměstí, povíme si k ní víc. Svatomikulášská městská zvonice má 79 m a je tak stejně vysoká jako kopule kostela svatého Mikuláše.
Na rozdíl od kostela ale není ve vlastnictví pražského arcibiskupství – jejím vlastníkem je hlavní město Praha. Není to jen tak ledajaká zvonice – dříve byla totiž sídlem pozorovatelny StB.
Svatomikulášská zvonice má několik pater. V tom nejspodnějším si prohlédnete byt věžníka, v dalším patře se nachází zvonice a nad ní pak vyhlídkový balkón s krásnými výhledy na Prahu.
Nad vyhlídkou je hodinový stroj a na úplném vrcholu místnost, kde měla svou pozorovatelnu tajná služba StB.
Nejprve stoupáte po širokých kamenných schodech, které potom přechází v dřevěné schodiště.
- Vstupné do Svatomikulášské městské zvonice: Vstupné je 190 Kč (snížené vstupné 130 Kč a vstup zdarma pro děti do 6 let a ZTP/P s doprovodem). První hodinu po otevření 50 % sleva na vstupné
- Otevírací doba: leden-březen 10:00-18:00, duben-květen 10:00-19:00, červen-srpen 9:00-21:00, září 10:00-19:00, říjen-listopad 10:00-18:00, prosinec 10:00-20:00; poslední vstup 30 minut před
- Adresa: Malostranské náměstí
- Jak se dostat: zastávka tramvaje Malostranské náměstí (linky 1, 12, 15, 20, 22, 23, 25, 36 a noční linka 97), nejbližší stanice metra A – Malostranská a odtud 10 minut pěšky
Valdštejnská zahrada
Zahrady jsou pro Malou Stranu typické. Asi nikde jinde v Praze nenajdete tolik možností, kam uprchnout z ruchu města a jen si lebedit s knížkou někde v koutku na lavičce. Tou nejznámější je Valdštejnská zahrada.
Vstup sem je zdarma, což je vlastně i trochu nevýhoda, protože tu bývá docela plno. Zahrady jsou ale krásné a určitě stojí za vidění. Hlavně děti budou nadšené z volně chodících pávů.
Valdštejnská zahrada pochází ze 17. století a nachází se u Valdštejnského paláce. Ten běžně přístupný není, protože tu sídlí senát. Valdštejnská zahrada je po zahradách Pražského hradu největší zahradou v centru Prahy s rozlohou víc než 14 tisíc m2. Je rozdělená do dvou částí.
Ve větší části se nachází sala terrena, otevřený sál, který zdobí výjevy z antické mytologie. Je tu taky krápníková jeskyně, voliéra s výry, volně se tu pohybují pávi a v největším z jezer jsou ryby včetně kaprů Koi, kteří patří mezi nejkrásnější okrasné ryby na světě.
- Vstupné do Valdštejnské zahrady: zdarma
- Otevírací doba: duben až říjen pondělí-pátek 7:00-19:00 a sobota-neděle 9:00-19:00
- Adresa: Letenská
- Jak se dostat: 5 minut od Malostranského náměstí nebo metro linka A – zastávka Malostranská (popř. tramvaj) a odtud 5 minut pěšky
☞ Čtěte: Itinerář pro 1 den v Praze
Zahrady pod Pražským hradem
Přecházíme Valdštejnskou ulici, která lemuje Valdštejnský palác a stojíme u vstupu do Zahrad pod Pražským hradem. Jedná se o terasovité zahrady na jižním svahu Hradčan, které tvoří různá schodiště, zákoutí, fontány, gloriety a dole se nachází barokní sala terrena s nádhernou výmalbou.
Jsou hodně členité a pořád tak máte co objevovat. Navíc jsou odtud krásné výhledy na Malou Stranu s Petřínem v pozadí.
Zahrady pod Pražským hradem tvoří 5 zahrad. Momentálně jsou otevřené 4 z nich – Velká Pálffyovská zahrada, Malá Fürstenberská zahrada, Ledeburská zahrada a Malá Pálffyovská zahrada.
Zahrady pod Pražským hradem propojují Pražský hrad s Malou Stranu. Dříve se dalo přes zahrady projít až k Pražskému hradu, ale vzhledem k dnešním opatřením je vrchní vstup zavřený.
Vstup do zahrad je placený, což je velká výhoda proti Valdštejnské zahradě. Zavítá sem daleko méně návštěvníků a vy si můžete užít zahrady daleko víc v klidu.
- Vstupné do Zahrad pod Pražským hradem: 140 Kč pro 25-64 let, 110 Kč pro 18-24 let, seniory nad 65 let a ZTP, 40 Kč pro děti 6-17 let
- Otevírací doba: duben 10:00-18:00, květen-září 10:00-19:00, říjen 10:00-18:00, po zbytek roku zavřeno
- Adresa: Valdštejnská 158
- Jak se dostat: 5 minut od Malostranského náměstí nebo metro linka A – zastávka Malostranská (popř. tramvaj) a odtud 5 minut pěšky
Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy
Viděli jste film Císařův pekař s Janem Werichem? Pak vám bude asi postava magistra Edwarda Kelleyho známá. A právě jemu a obecně alchymii se Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy věnuje. Edward Kelley žil v 16. století za vlády Rudolfa II., který byl magií a alchymií doslova fascinován.
Muzeum je rozdělené na 2 části. Přízemí se zaměřuje především na informační část, kde se dozvíte vše o alchymii a alchymistech od odborníků včetně odborníků z Univerzity Karlovy.
Poté po úzkých točitých schodech, které vytvořil sám Edward Kelley, vystoupáte s průvodcem do druhé části muzea a dostanete se do laboratoře. Tady uvidíte kostru pod lupou či zastavený výbuch, kterému přihlíží Edward Kelley.
Venku v čekárně sedí Wiliam Shakespeare, John Dee a Rudolf II. a od průvodce se dozvíte zábavnou a zajímavou formou, co mají společného s Kelleym. Celé muzeum má lehce strašidelnou a ponurou atmosféru a je to skvělé místo i pro rodiny s dětmi (pokud se děti nebojí).
Návštěvu muzea můžete zakončit v alchymistické hospůdce Kellyxír, kam získáte slevu se vstupem do muzea.
- Vstupné: 220 Kč, studenti do 26 let 160 Kč, děti a senioři nad 65 let 90 Kč, rodinné vstupné 490 Kč
- Otevírací doba: 10:00-20:00
- Adresa: Jánský vršek 8
- Jak se dostat: zastávka tramvaje Malostranské náměstí (linky 1, 12, 15, 20, 22, 23, 25, 36 a noční linka 97) a odtud 5 minut pěšky
Vrtbovská zahrada
Pokud jste viděli film Jen ho nechte, ať se bojí, bude vám možná Vrtbovská zahrada povědomá. Natáčely se tady totiž scény z festivalu Krumlovská růže, kde vystupovala na podiu Helena Vondráčková. A to podium je sala terrena ve Vrtbovské zahradě a lidé stojí po okolí zahrady.
Vrtbovská zahrada je barokní terasovitá zahrada italského typu od pražského architekta Františka Maxmiliána Kaňky. Její vybudování trvalo 5 let. Jen na prostřední terasu bylo použito na 12 tisíc sazenic zimostrázu a 10 tisíc violek bylo dovezeno až z Itálie.
Zahrada se sice můžete zdát menší, ale historicky je velmi cenná a patří mezi nejkrásnější místa a památky na Malé Straně i v Praze. V roce 2020 byla zvolená druhou nejkrásnější zahradou v Evropě a to je určitě pádný důvod, proč sem zajít na návštěvu.
- Vstupné do Vrtbovské zahrady: 120 Kč, děti do 15 let 85 Kč, senioři a studenti 95 Kč, rodinné vstupné 350 Kč
- Otevírací doba: duben-říjen 10:00-19:00
- Adresa: Karmelitská 25
- Jak se dostat: 2 minuty chůze od Malostranského náměstí na Karmelitské ulici po pravé straně – vstup je trochu schovaný a nachází se ve dvoře.
Lennonova zeď
Lennonova zeď symbolizuje odkaz Johnu Lennonovi, který už dnes není pod množstvím vzkazů a básniček téměř vidět. John Lennon byl známý mírový aktivista a to je taky účelem Lennonovy zdi. Vyjadřovat mír, lásku a svobodu.
V průběhu let byla několikrát přemalovaná (např. za komunismu), ale vždy jí lidé opět zaplnili vzkazy a barvami.
Pro turisty představuje jedno z nejoblíbenějších míst na Malé Straně, my bychom jí klidně vynechali.
Kostel Panny Marie Vítězné
Kostel Panny Marie Vítězné je jedním z nejznámějších a nejkrásnějších kostelů v Praze. Kostel byl postavený na začátku 17. století v renesančním a barokním stylu.
Uvnitř je nádherně vyzdobený včetně hlavního oltáře, který má podobu vítězného oblouku. U oltáře a v sakristii můžete potkat kněze z řádu bosých karmelitánů, který v kostele působí.
To nejdůležitější se ale ukrývá uprostřed lodi po pravé straně – 47 m vysoká socha Pražského Jezulátka, díky které je kostel významným poutním místem.
Socha Pražského Jezulátka je stará víc než 400 let a pochází ze Španělska. Dle legendy se španělskému mnichovi ukázal Ježíšek a ten na základě zjevení vymodeloval sošku s jeho podobou.
Ze Španělska sošku přivezla do Prahy španělská vévodkyně Marie Manriquez de Lara na konci 16. století, která následně Pražské Jezulátko odevzdala jako svatební dar své dceři Polyxeně z Lobkovic.
Ta sošku později věnovala kostelu. V průběhu staletí si k Jezulátku chodili lidé pro uzdravení, zázraky a údajně taky záchranu Prahy při obležení Švédy v roce 1639. Sama Marie Terezie mu vlastnoručně vyšila šatičky a v roce 2009 papež Benedikt XVI. věnoval korunku jako dar.
Při návštěvě kostela můžete navštívit taky zdejší muzeum – nachází se po pravé straně od hlavního oltáře. Jsou tu k vidění šatičky Pražského Jezulátka, fotografie nebo betlémy z nejrůznějších částí světa.
- Vstupné na Pražské Jezulátko: zdarma vstup do kostela Panny Marie Vítězné, na Pražské Jezulátko i do muzea, dary jsou vítané
- Otevírací doba: kostel pondělí-sobota 8:30-18:00, neděle 8:30-9:00; české mše se konají od 9 h každý den a v neděli od 10 h; muzeum pondělí-sobota 9:30-17:00, neděle 13:00-18:00
- Adresa: Karmelitská 9
- Jak se dostat: zastávka tramvaje Hellichova (linky 1, 7, 12, 15, 20, 22, 23 a noční linka 97)
České muzeum hudby
České muzeum hudby najdete kousek od kostela Panny Marie Vítězné. Muzeum se skládá ze dvou částí. V přízemí je dočasná výstava a v patře pak stálá expozice. Stálá expozice hudebních nástrojů se zaměřuje na moderní i historické hudební nástroje. Některé si můžete dokonce vyzkoušet.
Pro rodiny s dětmi je vhodnější přízemí, kde se do konce roku 2022 koná výstava Hudební zvěřinec. Jejím cílem je ukázat propojení zvířat s hudbou. Děti si můžou zatančit jako baletka, poslouchají různé tóny a zvuky živočichů a dozví se zajímavé informace, jako z čeho se dříve hudební nástroje vyráběly nebo proč se některé hudební nástroje jmenují po zvířatech.
České muzeum hudby sídlí v budově bývalého barokního kostela, takže má skvělou akustiku a často se tu pořádají různé akce. Součástí je taky kavárna.
- Vstupné: 120 Kč, snížené 80 Kč (mládež 15-18 let, studenti, senioři nad 65 let), děti do 15 let zdarma
- Otevírací doba: 10:00-18:00, v úterý zavřeno
- Adresa: Karmelitská 2/4
- Jak se dostat: zastávka tramvaje Hellichova (linky 1, 7, 12, 15, 20, 22, 23 a noční linka 97)
Malostranská mostecká věž
Malostranská mostecká věž představuje vstupní bránu na Malou Stranu z Karlova mostu. Většina z nás tudy projde, když chce navštívit Malou Stranu.
Malostranskou mosteckou věž tvoří brána a 2 věže. Menší věž byla původně románská a později jí přestavěli do renesančního stylu. Dříve se jí říkalo Juditina, protože byla součástí Juditina mostu, který byl předchůdcem Karlova mostu.
Vyšší věž je postavená v gotickém stylu a má ochoz, na který můžete za poplatek vystoupat a užít si skvělý výhled na Malou Stranu a Karlův most.
Nahoru vedou ke konci úzké a strmé schody, tak je potřeba větší opatrnosti. I když bránou Malostranské věže projde denně obrovské množství návštěvníků, je na věži překvapivě docela prázdno.
- Vstupné na Malostranskou mosteckou věž: 190 Kč a snížené 130 Kč (senioři nad 65 let, děti 6-15 let a studenti do 26 let, ZTP). Vstup zdarma mají děti do 6 let a držitelé ZTP/P s 1 doprovodem.
- První hodinu po otevření získáte 50 % sleva na vstupné nebo si můžete koupit zvýhodněnou vstupenku spolu se Staroměstskou mosteckou věží, která stojí na druhé straně Karlova mostu.
- Otevírací doba: leden-březen 10:00-18:00, duben-květen 10:00-19:00, červen-srpen 9:00-21:00, září 10:00-19:00, říjen-listopad 10:00-18:00, prosinec 10:00-20:00; poslední vstup 30 minut před
- Adresa: Karlův most
- Jak se dostat: zastávka tramvaje Malostranské náměstí (linky 1, 12, 15, 20, 22, 23, 25, 36 a noční linka 97) a odtud 5 minut pěšky směr Karlův most
Kampa
Kampa je uměle vytvořený ostrov kanálem Čertovka, který začíná kousek nad Karlovým mostem a vede téměř až k mostu Legií. Je to jedno z nejoblíbenějších míst na Malé Straně.
Čertovka a celá Kampa mají uvolněnou atmosférou, kde se můžete procházet kolem nábřeží nebo si sednout na lavičku s výhledem na Karlův most.
Na Kampu se dostanete za necelých 10 minut z Malostranského náměstí. Další možností je tramvaj do zastávky Hellichova (linky 1, 7, 12, 15, 20, 22, 23 a noční linka 97).
Čertovka
Oblasti kolem Čertovky se říká Pražské Benátky. Kanálem se dá projet historickou lodí. Dříve byla Čertovka využívaná jako náhon pro zdejší mlýny. Z mlýnů se dochoval jen Velkopřevorský mlýn, který najdete kousek za Lennonovou zdí (viz foto výše).
Viděli jste Chobotnice z II. patra? Pak si určitě Čertovku pamatujete taky. Natáčelo se tady dokonce několik scén z filmu Mission Impossible.
Muzeum Kampa
Muzeum Kampa by nemělo uniknout žádnému milovníkovi současného umění. Stálá expozice se zaměřuje na díla od průkopníka abstraktního umění Františka Kupky, kubistického sochaře Otto Gutfreunda a další díla od středoevropských umělců druhé poloviny 20. století.
Stálou expozici doplňují dočasné výstavy. Ceny za vstupné se pak liší podle toho, zda si vyberete jen stálou expozici, krátkodobou výstavu nebo obojí.
Muzeum Kampa sídlí v budově bývalého mlýna Sovovy mlýny, který byl později zrekonstruován. Zachovala se novogotická fasáda a doplnila o skleněné prvky.
V okolí jsou různé plastiky a sochy – například žlutí tučňáci u Vltavy nebo sochy lezoucích miminek od Davida Černého.
- Vstupné do muzea Kampa: vstupné se liší podle výstavy
- Otevírací doba: 10:00-18:00
- Adresa: U Sovových mlýnů 2
Werichova vila
Máte rádi Wericha? Zamiřte do Werichovy vily, kde Jan Werich dříve pobýval. A nejen on. Za dobu její existence se tu vystřídalo hned několik známých postav od Jiřího Voskovce, Jaroslava Ježka, básníka Vladimír Holana nebo historika Zdenka Wirtha.
Nejvíc se tu dozvíte o Janu Werichovi, ale nakouknete do života i všech ostatních, kteří tu pobývali. Kromě toho uvidíte, jak se vyvíjel kulturní, společenský a politický život v Československu. Werichovu vilu najdete na Kampě ve zrekonstruované koželužně ze 17. století.
- Vstupné: 100 Kč, děti 3-15 let 50 Kč, studenti, senioři a ZTP 60 Kč, rodinné vstupné 2 dospělí + až 3 děti 240 Kč
- Otevírací doba: 10:00-18:00
- Adresa: U Sovových mlýnů 501
Petřín
Petřín je vrch, který doslova vyčnívá z Malé Strany. Je to oblíbené místo pro relaxaci, procházku a únik z velkoměsta. Na jeho vrch se nejsnadněji dostanete pozemní lanovkou z Újezdu.
Lanovka na Petřín
Pozemní lanovka na Petřín je historická lanovka, která propojuje Malou Stranu s vrchem Petřín. Je nejnavštěvovanější turistickým cílem v České republice.
K dolní stanici lanovky se dostanete tramvají do zastávky Újezd (linky 1, 7, 12, 15, 20, 22, 23 nebo noční linka 97). Směrem nahoru staví na dvou zastávkách – v mezistanici Nebozízek, odkud jsou pěkné výhledy na Prahu a pak u horní stanice lanovky, která se nachází pár kroků od Petřínské rozhledny.
Jízdné je 60 Kč bez dalších slev. Lanovku na Petřín máte v ceně s 24 nebo 72 hodinovou jízdenkou. Lanovka je v provozu v čase 8:00-23:00 a jezdí v sezóně každých 10 minut a mimo sezónu každých 15 minut.
Petřínská rozhledna
Petřínská rozhledna je jednou z nejznámějších rozhleden v České republice. Dosahuje výšky 58,7 m. V přízemí rozhledny se dozvíte víc o historii rozhledny a Klubu českých turistů.
Má 2 vyhlídkové plošiny. Ta první se nachází ve výšce 20 m a můžete tady vidět kromě výhledů historické kresby, jak vypadaly výhledy z rozhledny v minulosti.
Druhou vyhlídkovou plošinu s ochozem vybudovali ve výšce 55 m. Díky výšce z ní budete mít za jasného počasí výhled až na Krkonoše nebo České středohoří.
- Vstupné na Petřínskou rozhlednu: 220 Kč a snížené 150 Kč (děti 6-15 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let, ZTP). Rodiny platí zvýhodněné vstupné 440 Kč (2 dospělí + až 4 děti do 15 let); využití výtahu za příplatek; zvýhodněné vstupné v kombinaci se Zrcadlovým bludištěm (viz další bod)
- Otevírací doba: leden-březen 10:00-18:00, duben-květen 9:00-20:00, červen-září 9:00-21:00, říjen-prosinec 10:00-20:00; poslední vstup 30 minut před
- Adresa: Petřínské sady 633
- Jak se dostat na Petřínskou rozhlednu: pozemní lanovkou z Újezdu, pěšky přes vrch Petřín nebo tramvají 22 do stanice Pohořelec a odtud pár minut pěšky
Zrcadlové bludiště
Zrcadlové bludiště leží hned vedle Petřínské rozhledny v menším hradě. Uvnitř najdete dřevěné zrcadlové bludiště, které se skládá z 38 velkých zrcadel. Některá vás různě zdeformují nebo se v nich vidíte několikrát.
- Vstupné do Zrcadlového bludiště: 120 Kč, snížené 80 Kč (děti 6-15 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let, ZTP), rodinné 240 Kč (2 dospělí + až 4 děti do 15 let); zvýhodněné vstupné v kombinaci s Petřínskou rozhlednou (viz předchozí bod) – 260 Kč, snížené 170 Kč, rodinné 520 Kč
- Otevírací doba: leden-březen 10:00-18:00, duben-květen 9:00-19:00, červen-srpen 9:00-20:00, září 9:00-19:00, říjen-prosinec 10:00-18:00; poslední vstup 30 minut předem
- Adresa: Petřínské sady
- Jak se dostat: pozemní lanovkou z Újezdu, pěšky přes vrch Petřín nebo tramvají 22 do stanice Pohořelec a odtud pár minut pěšky
☞ Inspirujte se itinerářem pro 2 dny v Praze.
Štefánikova hvězdárna
Štefánikova hvězdárna se nachází pár kroků od horní stanice lanovky směrem k Růžovému sadu. Můžete sem vyrazit za pozorováním denní i noční oblohy velkými dalekohledy.
Konají se tady různé akce a výstavy, pro které je dobré sledovat jejich stránky.
- Vstupné: 90 Kč, snížené 70 Kč (děti 3-15 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let), ZTP 40 Kč, rodinné 220 Kč (2 dospělí + až 4 děti do 15 let)
- Otevírací doba: aktuální otevírací dobu je lepší zkontrolovat na stránkách Štefánikovy rozhledny – mění se dle období.
- Adresa: Strahovská 205
- Jak se dostat: pozemní lanovkou z Újezdu, pěšky přes vrch Petřín nebo tramvají 22 do stanice Pohořelec a odtud pár minut pěšky
Na Petříně se nachází kromě Petřínské rozhledny a Zrcadlového bludiště další zajímavosti. Je tu krásný Růžový sad, kde se můžete procházet nebo posedět na lavičce mezi tisíce druhy a barev růží.
Kousek od Růžového sadu je pak zahrada Květnice plná tulipánů a trvalek. Na druhé straně svahu se rozprostírá Seminářská zahrada s ovocnými stromy a výhledy na Hradčany.
Celé Petřínské sady jsou protkané cestičkami, lavičkami, květinami, sochami a výhledy.
Od vrchu Petřín až na jih k Újezdu se táhne Hladová zeď. Jsou v ní průchody, takže bez problémů můžete procházet napříč Petřínem. Hladová zeď představuje hradbu postavenou za Karla IV., která sloužila pro zesílení městského opevnění Pražského hradu a Malé Strany.
Podle legendy tu Karel IV. zaměstnával městskou chudinu, aby jí poskytl obživu. Odtud taky vznikl název Hladová zeď.
Pomník obětem komunismu
Pomník obětem komunismu představuje 7 bronzových soch, kdy první je celá a každá další se čím dál víc “ztrácí”. Symbolizuje utrpení politických vězňů za komunismu, kteří si přese vše zachovali statečnost a odhodlanost své víře.
Pomník obětem komunismu od českého sochaře Olbrama Zoubka najdete na úpatí Petřína proti Vítězné ulici.
- Adresa: Újezd 420/14
- Jak se dostat: tramvají do zastávky Újezd (linky 1, 7, 12, 15, 20, 22, 23 nebo noční linka 97) – pomník se nachází 2 minuty od zastávky směrem na Smíchov
Muzeum Karla Zemana
Pamatujete si film Cesta do pravěku? Jeho tvůrcem byl právě Karel Zeman, který byl známý svými filmovými triky. A právě na jeho tvorbu se zaměřuje muzeum Karla Zemana. Je to skvělé a zábavné muzeum nejen pro dospělé, ale taky pro děti.
Můžete si vyzkoušet vytvořit vlastní animovaný film, plavit se lodí nebo letět na dělové kouli. Je tu spousta rekvizit, soutěže, hry pro mladší i starší děti a ukázek z filmů Čarodějův učeň, Baron Prášil nebo Vynález zkázy.
- Vstupné: 250 Kč, snížené 160 Kč (děti do 15 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let), děti do 1 m zdarma, rodinné vstupné 490 Kč (2 dospělí + 2 děti do 18 let)
- Otevírací doba: 10:00-19:00 (poslední vstup v 18 h)
- Adresa: Saská 520/3
- Jak se dostat: 5 minut pěšky od Malostranského náměstí směr Karlův most – hned za Malostranskou věží odbočíte vpravo po schodech
Nejužší pražská ulička
Přejdeme na levou stranu nábřeží od Karlova mostu. Nejužší pražskou uličku představuje úzké schodiště mezi 2 budovami na ulici u Lužického semináře. Dva lidi se tady nevyhnou, takže tu pěší provoz řídí semafor.
Uličkou dojdete k restauraci Čertovka, ale popravdě se jí raději vyhněte. Jídlo ani obsluha za moc nestojí a na Malé Straně jsou určitě daleko lepší možností, kde se najíst. Za malou chvíli si povíme pár tipů na skvělé restaurace, kavárny nebo hospůdky.
Muzeum Franze Kafky
Popojděte od nejužší pražské uličky pár kroků doleva a dojdete k muzeu Franze Kafky. Sídlí u břehu v Hergetově cihelně. Franz Kafka patřil k nejlepším spisovatelům 20. století.
Muzeum je perfektním místem pro jeho fanoušky, protože se tu o něm dozvíte spoustu informací a zajímavostí.
Uvidíte většinu prvních vydání Kafkových děl, rukopisy, fotografie, kresby i trojrozměrné exponáty. Celou atmosféru dotváří hudba, která byly speciálně navržená pro výstavu. Muzeum je slabě nasvícené, aby symbolizovalo úzkosti a fóbie, kterými Kafka trpěl.
Pro Čechy je trochu nevýhoda, že některé popisky jsou jenom v angličtině, ale je to dané převažujícími zahraničními návštěvníky. Součástí muzea je taky kavárna.
- Vstupné do Kafkova muzea: 300 Kč, snížené 220 Kč (děti, studenti, senioři, ZTP)
- Otevírací doba: 10:00-18:00
- Adresa: Cihelná 2b
- Jak se dostat: zastávka tramvaje Malostranské náměstí (linky 1, 12, 15, 20, 22, 23, 25, 36 a noční linka 97) a odtud 5 minut pěšky nebo pak metro A – zastávka Malostranská (popř. tramvaj na zastávku Malostranská) a odtud 4 minuty pěšky směrem k břehu Vltavy
Čůrající fontána Piss
Na nádvoří muzea Franze Kafky se nachází netradiční sousoší od kontroverzního českého sochaře Davida Černého. Sousoší představuje 2 bronzové sochy mužů, které stojí v jezírku ve tvaru České republiky a čůrají do jezírka. U toho se hýbají a proudem vody píšou citáty slavných Pražanů.
U soch je číslo, kam můžete zaslat sms a pak sledovat, jak sochy “píšou” váš vzkaz do vody. Podle autora vyjadřuje sousoší typický český dialog, kdy jeden se snaží prosadit na úkor druhého a převálcovat ho.
Pokud máte čas, můžete si jen sednout na lavičku a sledovat reakce okolních turistů a jak se snaží se sochami vyfotit. Je zábavné sledovat, co vše pro fotku vymyslí :).
Někomu přijde sousoší pobuřující, někomu zábavné. Každým coulem je kontroverzní a i ve světě o fontáně Piss najdete zmínku v největších cestovatelských médiích.
Muzeum Slivovice R. JELÍNEK
Pokračujeme dál ulicí Cihelná a za 5 minut dojdeme k Muzeu slivovice R. JELÍNEK. Jak už vyplývá z názvu, muzeum je zasvěcené slivovici. Ale není to žádné nudné muzeum, kde je největším zážitkem ochutnávka slivovice (i když na tu taky dojde).
Muzeum slivovice je zážitkové muzeum, kde se dozvíte víc o tradicí výroby slivovice a historii firmy Rudolf Jelínek, která byla založená už v roce 1894. Muzeum je rozdělené do několika částí od minulosti po současnost. Prostory jsou skvěle využité a informace zajímavě představené pomocí projekce a reálných exponátů, takže je prohlídka zajímavá a nenudí.
Největším zážitkem je virtuální realita v 5D, kde se z vás stane švestka. Zažijete cestu od utrhnutí ze stromu po vypálení do tekuté slivovice. Na konci vás pak čeká degustace – 3 pálenky a k tomu 3 valašské tapas (pro abstinenty a děti je připravená domácí švestková limonáda).
Prohlídka trvá necelou hodinu a začíná každých 15 minut. Plusem je i přátelský personál a audioprůvodce v několika jazycích. Nebo můžete vyrazit do zdejšího baru jen na něco dobrého.
Prodávají tady ovocné pálenky a má to valašskou atmosféru, takže si tu můžete dát taky halušky a podobné valašské pokrmy.
- Vstupné do Muzea slivovice: 450 Kč se základní ochutnávkou
- Otevírací doba: pondělí až čtvrtek a neděle 11:30 – 18:30, pátek a sobota 11:30 – 19:30
- Adresa: U Lužického semináře 116
- Jak se dostat: kousek od metra A – zastávka Malostranská (popř. tramvaj na zastávku Malostranská)
Jak se dostat na Malou Stranu?
Malou Stranu propojuje se zbytkem města linka metra A, která jezdí do stanice Malostranská na severu Malé Strany. Sousedí s Valdštejnským palácem a na Malostranském náměstí jste tu ze zastávky za 5 minut.
Malá Strana je dobře propojená tramvají. Jezdí sem hned několik linek, díky kterým se na Malou Stranu dostanete téměř z celé Prahy.
Kde se najíst na Malé Straně?
Malá Strana je doslova obsypaná restauracemi, hospůdkami a kavárnami. Některé z nich jsou opravdu skvělé.
Zde jsou tipy na nejlepší restaurace a kde se najíst na Malé Straně:
- Krčma U krále Brabantského – středověká krčma s živou hudbou, tanečnicemi i ohnivou show
- U Bílé kuželky – zajděte na tankové pivo, tatarák a uvolněnou atmosféru
- U Glaubiců – česká kuchyně a točená Plzeň v příjemném prostředí
- U Mecenášů – historická restaurace s českou kuchyní
- Pork´s kousek od Karlova mostu – na výborné koleno nebo vepřové žebro
- ROESEL – útulné bistro s mladistvou atmosférou a za skvělé ceny
Další skvělé restaurace na Malé Straně:
- St. Martin – mezinárodní kuchyně ve stylové restauraci se zahrádkou
- Kafírna u Sv. Omara – útulná, menší kavárna s přátelskou atmosférou v boční uličce 2 minuty od Malostranského náměstí
- San Carlo – výborná pizzerie kousek pod Kafírnou u Sv. Omara
- Cantina – mexická restaurace přímo na Újezdě poblíž dolní stanice lanovky na Petřín
- Mlýnská kavárna – skvělé pivo a něco dobrého na zub na Kampě
- Luka Lu – jugoslávská kuchyně zasazená do originálních a pestrých interiérů
Všechny tipy na restaurace najdete vyznačené v mapě.
Malá Strana mapa
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Malé Strany s tipy na památky a co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Malé Straně v Praze. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Toto byly naše tipy na památky a zajímavosti, co navštívit na Malé Straně v Praze. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!
Více informací o Praze
Zde je seznam nejkrásnějších míst, co navštívit v Praze. Inspirujte se naším itinerářem pro 1 den v Praze. Máte víc času? V tomto článku najdete itinerář pro 2 dny v Praze.
Židovská čtvrť je jednou z nejzajímavějších čtvrtí v Praze, stejně tak Petřín s nádherným výhledem. Co dělat na Malé Straně se dozvíte zde nebo se inspirujte nejkrásnějšími místy na Hradčanech.
Navštivte Pražský hrad, kde se nachází nádherná katedrála svatého Víta. Nebo si užijte ty nejlepší výhledy v Praze.