Rozhledna Krásno: nejkrásnější rozhledny Karlovarského kraje

Rozhledna Krásno: nejkrásnější rozhledny Karlovarského kraje

Co vidět ve Slavkovském lese? Rozhledna Krásno se nachází v lázeňském trojúhelníku Karlovarského kraje a rozhodně stojí za hřích. Nebo spíš za návštěvu :). Je totiž nejkrásnější rozhlednou ČR. Ideální tip na výlet na Karlovarsku – s dětmi, na kole nebo i s kočárkem.

Rozhledna Krásno – základní fakta

 • Rozhledna Krásno se nachází přímo na vrcholu Krásenského vrchu o nadmořské výšce 777 m. n. m. A kde se nachází Krásenský vrch? Přímo v ❤ lázeňského trojúhelníku – Mariánské Lázně, Karlovy Vary a Františkovy Lázně. Nebo také v ❤ Slavkovského lesa.
 • Celkem si vyšlápnete 120 schodů. Bez schodů nejsou výhledy :). Nebo jsou, ale stojí za starou bačkoru.
Rozhledna Krásno

 • Rozhledna je vysoká 25 m.
 • Stoupat budete po spirálovitém schodišti. Ale ne jen tak ledajakém – VENKOVNÍM schodišti. To je její gró, které ji odlišuje od ostatních rozhleden. Horší je to jen v zimě, kdy si musíte dávat sakra pozor, kam šlapete.
Schody Krásenské rozhledny v zimě
 • V roce 2011 byla vyhlášená nejhezčí rozhlednou v ČR. V dalších letech to už sice nebyla ani brambora, ale stále se na ní při hlasování nezapomíná. 
 • Rozhledna si také ukrojila svůj kousek slávy, když tady Zdeněk Troška natáčel film Andělská tvář
Rozhledna Krásno/ rozhledna Krásenský vrch / Krásenská rozhledna
Rozhledna Krásno v zimě
Rozhledna Krásno v zimě

Proč byla rozhledna Krásno postavená?

Rozhledna byla postavena místními obyvateli z Krásna ve 30. letech. Proč? Aby podnítila turistický ruch v období hospodářské krize a eliminovala tak nezaměstnanost. Velké oblibě se těší do dnešní doby, takže mise nejspíš splněna :). 

Co jí bylo předlohou? Slavný minaret ve městě Samara v Iráku z roku 847 n. l.. Inspirace Babylonskou věží zde asi rovněž nebyla čistě náhodná :). 

V období války se jí také říkalo Hitlerka. To už naštěstí neplatí. 

Rozhledna Krásno

Rozhledna Krásno – otevírací doba a vstupné

Šrajtofle nechte doma a vyrazte sem klidně za úsvitu nebo o půlnoci :). Rozhledna vás vždy přijme s otevřenou náručí. Ve dne, v noci. I kdyby trakaře padaly. 

Rozhledna Krásno – mapa

Čím se pokochat z Krásenské rozhledny? 

 • S Krušné hory včele s vrcholy Klínovec a Božídarský Špičák
 • SV – Doupovské hory
 • V – stolová hora Vladař
 • JV – Tepelská vrchovina
 • J – Podhorní vrch
 • Z – Slavkovský les včele s vrcholy Lesný a Lysina
Rozhledna Krásno - výhled

Trasy na Krásenský vrch

Na Krásenskou rozhlednu se dostanete hned několika směry. Ani jedna trasa k rozhledně není fyzicky náročná a hravě jí zvládnou i děti. Jen kočárek vyměňte za nosítko, pokud se nechcete po dvou metrech zabořit do bahna :). 

Trasa č. 1: 

Začněme tou nejznámější, což dokládá narvané parkoviště během slunečných dní :). Cesta začíná na trase Krásno – Bečov nad Teplou po pravé straně naproti hřbitovu, kde můžete nechat auto na malém parkovišti.

Parkoviště po pravé straně

Vydáte se doprava po žluté turistické značce do mírného kopce směrem k lesu.

Cesta na Krásenskou rozhlednu / rozhlednu Krásenský vrch
Krávy na kopci – poznávací znamení, že jdete správně :).

Tady přejdete potok a pokračujete dál vzhůru k rozhledně. Je to necelý kilometr a asi 20 minut chůze.

Pro více informací o trase klikněte na mapu.

Dlouhá stoka ve Slavkovském lese

U potoka se ještě na chvíli pozastavím, protože si určitě zaslouží více řádku :). Nejedná se totiž o kdejaký potok, ale o vodní kanál o délce necelých 25 km pojmenovaný Dlouhá stoka. Tato technická památka byla dokonce zapsána v roce 2014 na seznam Národních kulturních památek.

Technická památka Dlouhá stoka ve Slavkovském lese
Dlouhá stoka v zimě

A proč vznikla? Příčinou byla těžba cínu v okolí města Horní Slavkov. Aby důlní činnost běžela jako na drátkách, bylo potřeba zajistit vyšší příkon vody. A právě proto vybudovali Dolní stoku, která přivádí vodu z nedalekého Kladského rybníka.

…teď zpět k trasám :). 

Trasa č. 2:

Druhou možností je vydat se na Krásenskou rozhlednu přímo z obce Krásno. Při cestě z Krásna směrem na Sokolov nebo Prameny necháte auto zaparkované téměř na konci Krásna po levé straně. Místo se nachází těsně pod kopcem.

jak se dostat k rozhledně Krásno

Odtud se již vydáte po žluté turistické značce přes malý most a doprava lesem.Trasa je dlouhá 1 kilometr a zabere vám půl hodinky.

Pro více informací o trase klikněte na mapu.

Trasa č. 3:

Pokud jste vyrazili na kole, dejte se třetí trasou po poli. Samozřejmě tudy můžete vyrazit i bez kola :). Za slunečného počasí je to podle nás nejhezčí cesta. Auto zaparkujete ve směru z Krásna po pravé straně.

Parkování v odbočce po pravé straně – je tam malý štěrkovitý plácek.

Trasa je dlouhá cca 1,4 km a začíná u rozcestníku Krásenka, který najdete přes silnici. Rozhledna je krásně vidět už od začátku, takže jí určitě nemůžete minout.

Pro více informací o trase klikněte na mapu.

Je trasa k rozhledně Krásno vhodná i pro kočárky?

Určitě ano. Obě první trasy vedou po udržované cestě. Třetí trasa vede sice po poli, ale i tak bude za sucha dobře průjezdná.

Festival na Krásenské rozhledně

Nestačí vám zážitek z výhledů a chcete víc? Co třeba kulturní zážitek, který je možné si z rozhledny taky odnést :)?  V roce 2018 i 2019 se zde konal jednodenní hudební festival ROZHLEDNA 2018. Pro další akce stačí sledovat stránky města Krásno

rozhledna Krásno

A že se tu zrovna nic nekoná? Nevadí. Sbalte buřty a udělejte si svou akci přímo pod rozhlednou. Posezení a snadná dostupnost k tomu přímo vybízí :).

Až se posílíte, vyrazte pak na další rozhlednu nebo vyhlídku v okolí: 

Znáš někoho, komu by článek pomohl? Pošli ho do světa :).
  Subscribe  
Upozornit na