Chystáte se na hory a rádi byste zajeli k našim sousedům? Mrkněte na 10 tipů, kam na hory na Slovensko. Pěší turistika i lyže vás tady budou bavit.
10 tipů, kam na hory na Slovensku
Slovensko je rájem pro všechny, co milují hory. V létě i v zimě si tady přijdete na své.
Turistické trasy na Slovensku patří mezi nejkrásnější. Plné nádherných výhledů a dechberoucí přírody. Vyberou si ti, co hledají nenáročné turistické trasy i taky ti, co mají radši náročné celodenní túry a hřebenovky.
V zimě si tu zase skvěle zalyžujete nebo zaběžkujete (nebo klidně vyrazíte na túru) a užijete bílou zimní pohádku s dalekými výhledy.
1. Vysoké Tatry
Tatry jsou nejvyšším pohořím karpatského oblouku táhnoucího se od Moravy, přes Slovensko, Ukrajinu, Rumunsko až po Srbsko. A jsou taky jediným pohořím alpinského rázu v Karpatech. Tatry jsou první volbou pro většinu lidí, když přemýšlí, kam na hory na Slovensko.
Oblast Tater je součástí Tatranského národního parku, nejstaršího a největšího národního parku na Slovensku. Ten se dělí na turisticky navštěvovanější Východní Tatry a o poznání klidnější Západní Tatry.
Východní Tatry
Tatry nabízí vše. Od nenáročných tras vhodných i pro kočárky nebo s dětmi (například Zelené pleso) přes středně náročné túry (štíty Koprovský nebo Rysy) až po túry s průvodci (nejvyšší hora Slovenska – Gerlachovský štít).
Za nás můžeme doporučit následující trasy ve Východních Tatrách:
- Štrbské pleso – Popradské pleso – Velké Hincovo pleso – Koprovský štít (středně náročná trasa)
- Štrbské pleso – Popradské pleso – vrchol Rysy (středně náročná trasa)
- Tři studničky – vrchol Kriváň – Štrbské pleso (středně náročná trasa)
- Štrbské pleso – vodopád Skok (nenáročná trasa)
Hlavními turistickými i lyžařskými středisky východní části Tater jsou Štrbské pleso, Smokovec, Tatranská Lomnica, Ždiar.
Více informací: Vše o Vysokých Tatrách včetně popisu jednotlivých tras se dočtete v našem průvodci o Vysokých Tatrách.
Západní Tatry
A pak tu máme Západní Tatry. Zhruba o 400 výškových metrů nižší než jejich východní sestra. Co jim nebylo naděleno do výšky, to nahánějí svými krásnými hřebenovými trasami. Srdcem Západních Tater a taky turisticky nejnavštěvovanější jsou Roháče.
Jaké treky můžeme doporučit v Západních Tatrách?
- rozcestník Horáreň pod Bielou skalou – vrchol Biela skala – Sivý vrch (středně náročná trasa)
- rozcestník Hrdovo – Velké Bystré pleso – vrchol Bystrá (středně náročná trasa)
- rozcestník Pod Spálenou – Ťatliakova chata – rozcestník Smutná dolina – Roháčská plesa – Roháčský vodopád (nenáročná trasa)
- chata Zverovka – vyhořelá Ťatliakova chata – sedlo Zábrať – Rákoň – Volovec (středně náročná trasa)
Hlavními lyžařskými středisky západní části Tater jsou Brezovica, Zuberec, Oravice, Spálená dolina, Podbanské, Žiar.
Tatranská magistrála
Vysoké Tatry jsou velehory. Myslete na to, že ne všude se dostanete po celý rok. Řada tras je uzavřená cca od listopadu do června – v roce 2024 platí uzavírka od 1. listopadu do 31. května.
Celoročně je přístupná Tatranská magistrála, která sice nevede přes vrcholy, ale krásných výhledů si užijete do sytosti. I s dětmi jí zvládnete za 4-5 dní s přespáváním v horských chatách.
Nebo si vyberte část z ní – třeba od Popradského plesa přes Batizovské pleso ke Sliezskému domu.
Ubytování Vysoké Tatry 😴
2. Chráněná oblast Horná Orava
Chráněnou krajinnou oblast Horná Orava najdete na severu Slovenska. Rozprostírá se na území pohoří Oravská Magura a Oravských Beskyd, které přesahují až do Polska.
Horná Orava je známá svou nedotčenou krajinou, rašeliništi, čistými řekami a malebnými kopci, na kterých se spokojeně pasou ovce. Oblíbeným místem pro relaxaci je Oravská přehrada, kde jsou často vlny jako u moře. S panorama Tater to nemá chybu.
Horná Orava představuje nejdeštivější a nejchladnější oblast Slovenska. Zároveň si tu užijete klid, protože až na výjimky jsou zdejší stezky liduprázdné.
Výlety a turistika v chráněné oblasti Horná Orava
Nejoblíbenějším výletem je výstup na Babia hora (1 725 m), která se nachází na hranicích s Polskem (viz foto výše). Výhledy odtud jsou nádherné na severní stranu Tater i do Polska. Trasa začíná u turistické chaty Slaná voda, kde je neplacené parkoviště.
Odtud se vydáte po žluté značce – čeká vás ze začátku nenáročné stoupání, poté začnete stoupat výrazněji až na vrchol. Zpět to můžete vzít po hřebenu přes Mala Babia hora po červené a odtud pokračovat zpět do Slané vody. Na výstup počítejte cca 3-3,5 hodiny. Po cestě není žádná možnost občerstvení.
Pilsko je s výškou 1 557 metrů druhým nejvyšším vrcholem Oravských Beskyd. A opět si odtud užijete fantastické výhledy. Na vrchol vede několik značených tras – doporučuji zvolit trasu ze sedla Hliny přímo na hranicích s Polskem, kde je neplacené parkoviště.
Odtud se vydáte po hřebenové trase, kde asi za 2-2,5 hodiny pozvolně vystoupáte až na vrchol Pilsko. Zpět si můžete udělat menší odbočku přes horskou chatu Hala Miziowa na něco k snědku a další krásné výhledy.
☞ Prozkoumejte výhodné pobytové balíčky na Oravě.
Hledáte něco nenáročného? Největší atrakcí v oblasti Oravy je socha Ježíše Rio de Klin, odkud je nádherný výhled na Oravskou přehradu a Tatry. Nejbližší parkoviště se nachází necelý kilometr pod sochou, odkud stačí vyjít kopec.
Jižněji v oblasti pohoří Oravská Magura můžete vyrazit po hřebenové trase kolem vrcholů Minčol a Kubínská hoľa. Z vesnice Oravský Podzámok nebo sedla Príslop, odkud vede taky cyklomagistrála.
Hlavními lyžařskými středisky CHKO Horná Orava jsou Oravská Lesná a Kubínská hoľa.
3. Chočské vrchy – kam na hory na Slovensku
Chočské vrchy jsou malé, ale impozantní vápencové pohoří, které se nachází mezi pohořími Malá Fatra a Tatry. Ze severu je lemuje region Orava.
I když nejsou Chočské vrchy rozlehlé, rozhodně stojí za návštěvu. To dokládá i to, že se v minulosti uvažovalo o jejich zařazení mezi národní parky (z toho nakonec vzhledem k velikosti Chočských vrchů sešlo). Při toulkách oblastí si užijete krasové útvary, hluboké průlomové doliny a termální prameny.
Výlety a turistika v oblasti Chočské vrchy
Při návštěvě Chočských vrchů si nemůžete nechat ujít výstup na Velký Choč (1 611 m), nejvyšší vrchol oblasti (viz foto výše). Výhledy odtud jsou fantastické – naskytne se vám pohled na hory všemi směry od Nízkých Tater, Tater až po Malou Fatru.
Na vrchol se dostanete hned z několika obcí v okolí – Lúčky, Valaská Dubová nebo Vyšný Kubín. Nejkratší trasa vede z obce Valaská Dubová (počítejte cca 2,5 hodiny na výstup a převýšení téměř 1000 výškových metrů). Po cestě se nenachází občerstvení.
Další nádhernou trasou je okružní trasa přes Prosieckou a Kvačianskou dolinu, kaňony sevřenými mezi vápencovými horami. Obě se dají krásně projít během jedné celodenní túry, kterou zvládnou i děti. Po cestě jsou místy žebříky, jištěné úseky, ale jinak je cesta bez problémů schůdná. Zaparkovat můžete v obci Prosiek nebo Kvačany, kde se nacházejí placená parkoviště.
Lúčanský vodopád je se svými 13 m největším travertinovým vodopádem na Slovensku. Najdete ho přímo v obci Lúčky. Za koupáním můžete vyrazit na termální koupaliště do obce Kalameny, kde se ohřejete díky teplotě 33 stupňů Celsia po celý rok. Vstup je zdarma, parkoviště je placené.
Minerální prameny a termály jsou pro Chočské vrchy typické. Můžete si zajet například do lázní Lúčky nebo Bešeňová.
4. Nízké Tatry
Když se řeknou hory na Slovensku, většina lidí si představí Vysoké Tatry. Pokud ale milujete pěší turistku, v Nízkých Tatrách si rozhodně přijdete na své.
Nízké Tatry nabízí nádherné hřebenové trasy s fantastickými výhledy. Užijete si pohled na lány zelených koberců, krasové útvary i ledové jeskyně.
Turistika a výlety v Nízkých Tatrách
Dobrou výchozí pozicí pro turistiku je Demänovská dolina. Odtud se můžete vydat na Chopok a následně Ďumbier (2 043 m), který je nejvyšším vrcholem Nízkých Tater. Cestu na Chopok si můžete zkrátit lanovkou. S malými dětmi se můžete vydat na druhou stranu od vrcholu Chopok, směrem na Dereše, kam vede nenáročný horský chodníček.
Nenechte si ujít návštěvu Demänovské jeskyně Svobody, krasové jeskyně, která se nachází v Demänovské dolině.
S dětmi můžete navštívit zmenšenou verzi města Donovalkovo nebo pohádkovou vesničku Habakuky. Hlavními lyžařskými středisky Nízkých Tater jsou Donovaly, Demänovská dolina (Jasná, Chopok), Mýto pod Ďumbierom, Závažná Poruba, Telgárt.
Více informací: Ještě více tipů na turistické trasy a výlety v oblasti Nízkých Tater najdete v předchozím článku.
Ubytování Nízké Tatry 😴
5. Malá Fatra
Pohoří Malá Fatra je místo plné nádherných výhledů, skalních útvarů, roklin a soutěsek, kde si užijete jak nenáročné trasy vhodné i pro děti, tak parádní horské túry. Malou Fatru najdete na severozápadě Slovenska nedaleko Žiliny.
Nenechte si ujít výstup na Velký Rozsutec (1 610 m), který je podle mnohých nejkrásnějším vrcholem v celém Slovensku (a že je tady konkurence obrovská).
Výlety a turistika v okolí Malé Fatry
Jedním z nejlepších výletů v oblasti Malé Fatry jsou určitě Jánošíkovy díry (Jánošíkové diery). Jedná se o soustavu soutěsek, které protékají Hlbokým potokem. Skládají se ze tří částí – Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Po cestě vás čeká krásná podívaná plná vodopádů a možnost prohlédnout si soutěsky z žebříků a lávek.
Pokud milujete výhledy, nenechte si ujít výstup na jeden z vrcholů. Z obce Štefanová vystoupáte na Velký Rozsutec (středně náročná trasa).
Pokud hledáte něco méně náročného, nechte se vyvézt lanovkou od chaty Vrátná (dá se jít i pěšky) a následně se vydejte od Snilovského sedla po červeně značené turistické značce – na vrchol Kriváň nebo na druhou stranu na vrchol Chleb.
Hlavními lyžařskými středisky Malé Fatry jsou Vrátna, Martin, Rájecká Lesná, Valčianská dolina.
Více informací: Čtěte našeho průvodce pro Malou Fatru.
Ubytování Malá Fatra 😴
6. Velká Fatra
Velká Fatra je pohoří a z velké části národní park, jehož dominantou jsou hluboké lesy, jeskyně, skalní převisy a hřebenová trasa plná pastvin a nádherných výhledů. Kromě turisticky nejoblíbenějších míst tady často nepotkáte ani živáčka.
Výlety a turistika v okolí Velké Fatry
- Výstup na nejvyšší vrchol Velké Fatry Ostredok (1 596 m) z obce Vyšná Revúca po zelené přes Suchou dolinu až na vrchol Krížna a následně vrcholy Frčkov a Ostredok.
- Výstup na vrchol Čierny kameň po naučné stezce Čierny kameň z obce Liptovská Revúce.
- Výstup na vrchol Zvolen ze střediska Donovaly a pokračování po západním hřebenu směr Motyčianská hola nebo severním hřebenu směr Končitá
Hlavními lyžařskými středisky Velké Fatry jsou Ružomberok, Jasenská dolina, Turecká – Krížna.
7. Strážovské vrchy
Strážovské vrchy najdete jen kousek od českých hranic. Poznáte je podle hustých bukových lesů, ostrých vápencových útesů a dominantně vystupujících samostatných vrcholů bez delších hřebenových tras. A co víc, nabídnou vám skvělé výhledy na vrcholy východní Moravy.
Výlety a turistika v okolí Strážovských vrchů
- Výstup na vápencový vrchol Vápeč z obce Horná Poruba
- Výstup na nejvyšší vrchol Strážov (1 213 m), kam se dostanete po červené z vesniček Čičmany nebo Zliechov
- Vesnička Čičmany s malovanými dřevěnicemi
Pro oblast Strážovských vrchů jsou typické termály a minerální prameny. Právě z toho důvodu tu najdete i známé lázně Trenčianské Teplice.
8. Muránská planina
Muránská planina s nejvyšším vrcholem Fábova hoľa (1 439 m) nepatří k nejvyšším pohořím na Slovensku, ale rozhodně je jedním z nejméně navštěvovaných. Národní park najdete jižně od Nízkých Tater.
Jedná se o náhorní plošinu, která je od okolí oddělená mohutnými vápencovými skalami. Pro Muránskou planinou jsou typické hluboké lesy, dechberoucími výhledy, jeskyně a krasové útvary. Ideální místo pro nenáročné procházky krásnou přírodou.
Výlety a turistika v okolí Muránské planiny
- Veľká Lúka je horská louka ležící nedaleko obce Muránska Huta. Kromě krásné přírody tu máte možnost vidět i polodivoké volně pasoucí se koně.
- Od Veľké Lúky pokračujte po červené Rudné magistrále, která vás zavede k vyhlídce, odkud budete mít Muránskou planinu jako na dlani spolu s protějším Muráňským hradem.
- Od Veľké Lúky nebo od obce Muráň vede naučná stezka ke zřícenině Muráňského hradu. Tady se můžete občerstvit a především si užít nádherné výhledy.
- Kousek za obcí Muráň (směr Červena skala) je po levé straně louka plná volně žijících syslů.
- Od horského sedla Zbojská je to jen kousek k dřevěné rozhledně Zbojská.
- Další krásnou oblastí je dolina Hronec a NPR Malý Stožec a NPR Velký Stožec, které jsou přístupné ze severu z obce Závadka nad Hronom a zvládnete je i s kočárkem.
Hlavním lyžařským střediskem Muránské planiny je Pohronská Polhora.
9. Čergov
Čergov je pohoří, kde nasajete čistý vzduch, pokocháte se nedotčenou přírodou a užijete si výhledy bez lidí. Najdete ho na severu Slovenska až za Tatrami.
Výlety a turistika v okolí pohoří Čergov
- Výstup na nejvyšší vrchol Minčol přes sedlo Priehyby – vrchol Dvoriská – sedlo Ždiare
- Okružní trasa vesnička Kyjov – Kyjovské bradielko – vrchol Minčol – Sokolia skala – Kyjov
- Výstup na Lysou horu a k náboženskému místu Oltár kameň
- Hřebenová trasa od sedla Čergov – Veľká Javorina – sedlo Priehyby
- Zřícenina Kamenického hradu po žluté z obce Kamenica
Jediným lyžařským střediskem je Drienica – Lysá.
10. Národní park Poloniny
Místo, kde na vlastní oči spatříte Mléčnou dráhu. Na úplném východě Slovenska se ukrývá národní park Poloniny, který je součástí biosférické rezervace Východní Karpaty, zapsané na seznamu UNESCO.
Jeho znakem jsou právě poloniny neboli divoké horské louky na hřebenech, které obepínají největší bukové a jedlové pralesy v Evropě. Dalším znakem jsou dřevěné kostelíky postavené bez jediného hřebíku (cerkve).
Toulejte se v hlubokých, klidných lesích, kde narazíte na více vlků a medvědů než lidí. A zubrů, protože národní park Polonina je poslední oblastí, kde natrefíte na volně žijící zubry.
Výlety a turistika v okolí NP Poloniny
- Výstup na vrchol Riaba skala přes horské louky v sedle Ďurkovec z obce Ruiny
- Výstup na nejvyšší vrchol a nejvýchodnější bod Kremenec, kde se stýkají hranice Polska, Slovenska Ukrajiny. Trasa z vesnice Nová Sedlica po červené
- Poutní místo Tři studničky po žluté z obce Ruiny
Kam na hory na Slovensku – mapa
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu, kam na hory na Slovensku. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci slovenských horách. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Toto bylo našich 10 tipů, kam na hory na Slovensko. Jaké jsou ty vaše? Podělte se o své tipy v komentáři níže. Šťastnou cestu!
Více informací o Slovensku
VYSOKÉ TATRY: Podívejte se na kompletního průvodce pro Vysoké Tatry (doprava, ubytování, nenáročné i celodenní túry, výlety).
NÍZKÉ TATRY: Co dělat v Nízkých Tatrách se dozvíte v průvodci pro Nízké Tatry (doprava, ubytování, nenáročné i celodenní túry, výlety).
MALÁ FATRA: Tipy na nejkrásnější místa v Malé Fatře sdílíme v samostatném článku.
SLOVENSKO: Připravili jsme taky podrobný článek s tipy, kam na dovolenou na Slovensku.
WOW! Děkuji za nádhernou poučnou stránku!!
Moc děkujeme a šťastnou cestu :).