DRÁŽĎANY DOPRAVA (letiště, MHD, parkování) + mapa

drážďany doprava

Drážďany, jedno z nejkrásnějších měst v Německu, vás okouzlí svým starým městem protkaným památkami a živou atmosférou v Neustadt. Jak funguje doprava v Drážďanech, jak se sem dostat, parkování v Drážďanech a jak funguje MHD? Vše si povíme v dnešním článku.

Jak se dostat do Drážďan

Letiště Drážďany

Drážďany mají velmi dobré propojení s řadou velkých měst v Evropě. Mají taky své letiště Flughafen Dresden, které leží 9 km severně od centra ve čtvrti Klotzsche. Z centra města se sem dostanete autobusem a S-Bahn (linka S2).

Letiště je menší, dobře organizované a nebývá tu hodně lidí. Z letiště létají přímé spoje do Londýna, Curychu, Frankfurtu nad Mohanem nebo do prázdninových destinací.

drážďany doprava

Autobusy a vlaky do Drážďan

Drážďany mají přímé vlakové spojení s následujícími městy:

 • Praha (2h30m; od 20 €)
 • Berlín (1h50m; od 18 €)
 • Lipsko (1h40m; od 17 €)

Drážďany mají dvě hlavní vlaková nádraží, Dresden Hauptbahnhof (hlavní nádraží) a Dresden-Neustadt, odkud společnost Deutsche Bahn provozuje regionální a dálkové spoje do dalších částí Německa a Evropy.

Kromě vlaků se dostanete do Drážďan taky dálkovými autobusy:

 • Praha (2 h; od 15 €)
 • Berlín (2h30m; od 18 €)
 • Lipsko (1h30; od 8 €)

Autobusy staví na Busparkplatz Ammonstraße, asi 15 minut chůze od centra.

Na tomto odkaze najdete aktuální vlakové a autobusové spoje do Drážďan.

drážďany doprava

Autem do Drážďan

Maximální rychlost na silnicích je 100 km/h, v obcích 50km/h a na dálnicích a rychlostních silnicích se doporučuje rychlost 130 km/h. V Německu nepotřebujete dálniční známku.

V základní výbavě musíte mít reflexní vestu, výstražní trojúhelník a lékárničku. Pokud jsou silnice pokryté sněhem nebo ledem, povinností jsou zimní pneumatiky se symbolem vločky.

Neustadt Drážďany
Innere Neustadt

Parkování v Drážďanech

V centru Drážďan a okolí se nachází několik parkovacích garáží a nekrytých parkovišť. Ceny za celodenní parkování v podzemní garáži v Altstadt se většinou pohybují v rozmezí 25-30 €.

Cenově nejvýhodněji vychází parkovací garáž Q-Park přímo v centru vedle Neumarkt a Frauenkirche. Garáž disponuje téměř 700 parkovacími místy. Výška vozidel je omezená na 2 metry.

Hledáte, kde levně zaparkovat poblíž centra v Drážďanech? Přikládám 3 tipy:

 • Parkovací garáž Contipark za Drážďanskou operou, odkud je to jen pár minut do centra – celodenní parkování za 6 € a maximální výška vozidla 1,95 m.
 • Nekryté parkoviště pod mostem Carolabrücke – parkoviště leží přímo u Labe na kraji historického centra. Celodenní parkování je za 6 € a platba je možná pouze v hotovosti. Není velké a bývá brzy obsazené.
 • Velké a nekryté parkoviště Reitbahnstraße leží u Prager Straße, odkud jste za pár minut na Altmarkt. Celodenní parkování je za 8 €.
drážďany doprava německo
Neumarkt a Frauenkirche

Doprava a MHD v Drážďanech

V Drážďanech zajišťuje veřejnou dopravu především společnost Dresdner Verkehrsbetriebe (DVB), která po celém městě provozuje rozsáhlou síť tramvají a autobusů. Centrum obsluhují především tramvaje. Okrajové části Drážďan jsou zase dobře dostupné díky městským autobusům.

Drážďanská S-Bahn, součást německé sítě S-Bahn, je příměstská železnice obsluhující metropolitní oblast. Spojuje Drážďany s jejich okolím, včetně měst jako Míšeň a Pirna a částí východního Krušnohoří.

Kolik stojí jízdenky v Drážďanech?

Jednorázové vstupenky stojí 2,70 € (snížená sazba 1,70 €) a platí 1 hodinu. Celodenní jízdenka vyjde na 6,90 € (snížená sazba 5,80 €). Na jednu celodenní jízdenku může cestovat 1 dospělý a až 2 děti do 15 let.

Jízdenky si můžete koupit:

 • ve vybraných prodejnách
 • na zastávkách tramvají nebo autobusů – to se týká pouze vybraných, velkých zastávek, kde najdete velké žluté automaty.
 • v autobusech či tramvajích jsou malé automaty na jízdenky, kde si můžete koupit jednorázovou nebo denní jízdenku. V moderních tramvajích nebo autobusech jsou automaty vepředu a platí se bezkontaktně kartou nebo mobilem. Ve starších tramvajích bývají automaty vzadu a platí se mincemi.
 • pomocí aplikace DVB mobil. Abyste mohli aplikaci používat, musíte se nejprve zaregistrovat na stránkách Handyticket.de. Po registraci obdržíte pin, přihlásíte se na Handyticket pomocí pinu a telefonního čísla a pak zadáte adresu a platební metodu. Jakmile máte údaje vyplněné, můžete se přihlásit do aplikace DVB mobil a koupit si jízdenku na pár kliknutí.
aplikace DVB mobil / doprava v Drážďanech
Aplikace DVB mobil / doprava v Drážďanech

Plavba po Labi a vyhlídkový autobus

Plavba lodí po Labi představuje jednu z nejlepších možností, jak poznat Drážďany. Právě údolí Labe bylo totiž původně na seznamu památek UNESCO.

Obklopují ho nádherné stavby a vy tak otáčíte hlavu z jedné strany na druhou – Drážďanská katedrála, Semperoper, Japonský palác v Neustadt nebo některé státní instituce, které sídlí v historických prostorách.

plavba Lodí Drážďany
Plavba lodí po Labi / co vidět v Drážďanech

Další oblíbenou možností, jak poznat Drážďany, je jízda vyhlídkovým autobusem. Autobusy jsou modrozelené a určitě je nepřehlédnete. Stanoviště jsou dobře značená a na některých stojí taky pracovník.

Autobusy jezdí každých 15-20 minut a staví na 22 zastávkách. Kdykoliv můžete vystoupit a zase nastoupit, takže vyhlídkové autobusy představují dobrou alternativu k místní MHD. Jízdenka se vztahuje na neomezené využívání vyhlídkových autobusů po jeden nebo dva celé dny.

Drážďany mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy, co navštívit v Drážďanech. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Drážďanech. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!

Toto byl náš průvodce dopravou v Drážďanech. Máte dotaz? Dejte vědět v komentáři níže nebo se podělte o své zkušenosti. Šťastnou cestu!

Více informací o Německu

DRÁŽĎANY: Zde je seznam nejkrásnějších míst, co navštívit v Drážďanech.

NĚMECKO: Podívejte se na náš článek pro více inspirace, co navštívit v Německu.

BERLÍN: Berlín je jedním z nejkrásnějších měst v Německu. Inspiruje se tipy na památky a zajímavosti, co navštívit v Berlíně

HAMBURK: Hamburk je podle některých tím nejkrásnějším městem v Německu. Podívejte se na naše tipy, co vidět v Hamburku a vytvořte si svůj vlastní názor.

NĚMECKÉ ALPY: Německo si pro sebe ukrojilo krásný kus Alp. Co dělat a jaké turistické trasy podniknout v německých Alpách se dozvíte v samostatném článku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *