Nejkrásnější památky, výlety a zajímavosti v Domažlicích a okolí + mapa

Domažlice je město na západě Čech, známé jako centrum Chodska. Projděte si historické náměstí lemované malebnými domy, navštivte Chodský hrad nebo se vydejte na túru do Českého lesa. Pokud hledáte tipy na památky a zajímavosti, co navštívit v Domažlicích, podívejte se na naše tipy, co dělat v Domažlicích a v okolí.

Památky, zajímavosti a co vidět v Domažlicích

Projděte si historické centrum

Domažlice mají malebné historické centrum, které se rozprostírá kolem náměstí Míru. Náměstí Míru je výrazně podlouhlé a lemované barevnými měšťanskými domy s podloubím ze 14.-16. století.

Domažlice památky / Domažlice náměstí / Domažlice centrum / co navštívit v Domažlicích
Domažlice památky / Domažlice náměstí / Domažlice centrum / co navštívit v Domažlicích

Náměstí se táhne od kostela Nanebevzetí Panny Marie až k Dolejší bráně. Na několika domech uvidíte pamětní desky významných osobností. Například Boženy Němcové nebo Jaroslava Vrchlického, který v Domažlicích zemřel.

Domažlice památky / Domažlice náměstí / Domažlice centrum / co navštívit v Domažlicích
Dolejší brána na náměstí Míru v Domažlicích
Domažlice památky / Domažlice náměstí / Domažlice centrum / co navštívit v Domažlicích

Uprostřed náměstí stojí kostel Narození Panny Marie s Domažlickou věží.

Domažlická věž je v České republice ojedinělá. Má kulatý půdorys a navíc je nakřivo o 59 cm. Zakřivení způsobilo nestabilní podloží podobně jako u šikmé věže v Pise. Domažlická věž je vysoká 56 m a pokud vystoupáte 194 schodů až na vyhlídkový ochoz, budete mít historické centrum Domažlic jako na dlani.

Domažlická věž
Domažlická věž / Co navštívit v Domažlicích

Vstupné na Domažlickou věž je 50 Kč a snížené pro děti, studenty a seniory 25 Kč. Věž je otevřená jenom v sezóně od května do září.

Užijte si výhled z Chodského hradu

Chodský hrad se nachází pár kroků od náměstí Míru a je to jedno z nejlepších míst, co navštívit v Domažlicích.

Chodský hrad / co navštívit v Domažlicích

Současný Chodský hrad už nemá s tím původním moc společného. Dochovala se především věž a část hradeb. Stavba byla později zrekonstruovaná a dnes tu sídlí Muzeum Chodska.

V Muzeu Chodska se dozvíte vše o historii Chodska. Uvidíte miniaturu Domažlic, chodskou světničku, chodské kroje a další zajímavosti. Součástí prohlídky je taky výstup na věž Chodského hradu. Odtud uvidíte Domažlice v celé jejich kráse.

Chodský hrad / co navštívit v Domažlicích / Muzeum Chodska
Chodský hrad / co navštívit v Domažlicích / Muzeum Chodska
Chodský hrad / co navštívit v Domažlicích / Muzeum Chodska
Chodský hrad / co navštívit v Domažlicích / Muzeum Chodska
Chodský hrad / co navštívit v Domažlicích / Muzeum Chodska
Výhled na Domažlice z Chodského hradu

Vstupné do Muzea Chodska je jen 50 Kč (snížené 30 Kč). Otevřeno je denně – od dubna do října v časech 9:00-12:00 a 13:00-17:00 a od listopadu do března v časech 9:00-12:00 a 13:00-16:00.

Navštivte Chodské slavnosti

Chodské slavnosti vás dokonale vtáhnou do zdejší kultury, zvyků a historie. Několik dní plných výborného jídla, pití, lidových krajů, hudby a zpěvu. Slavnosti se konají v polovině srpna – aktuální informace najdete na stránkách města.

Vydejte se k památníku bitvy u Domažlic

Památníku bitvy u Domažlic najdete na vrchu Baldov nedaleko Domažlic, odkud je nádherný výhled na Domažlice a okolí. Pomník má tvar kalichu a symbolizuje vítězství husitů nad křižáky v bitvě u Domažlic roku 1431.

Památník bitvy u Domažlic / Domažlice zajímavosti a výlety

Památník bitvy u Domažlic se nachází jen pár minut autem od Domažlic. Nebo můžete vyrazit pěšky přímo z Domažlic po zelené turistické značce, kterou od Týnského předměstí kopíruje naučná stezka Sochařská stezka na Baldov – viz mapa trasy k pomníku bitvy u Domažlic. Trasa je dlouhá necelou hodinku a čeká vás jen mírné stoupání do kopce. Po cestě minete několik uměleckých soch.

Památník bitvy u Domažlic / Domažlice zajímavosti a výlety / Stezka na Baldov

Projděte se v Českém lese

Domažlice leží téměř na úpatí Českého lesa, který patří mezi chráněné oblasti. Vrcholky Českého lesa působí nad městem jako ochranná hradba. Nejvyšším vrcholem Českého lesa je Čerchov se svými 1 042 m. Ikonická hora, o které se dozvíte víc v Muzeu Chodska v Domažlicích.

Kurzova rozhledna na Čerchově, zdroj: Lubor Ferenc

Na vrcholu Čerchova stojí rozhledna Kurzova věž s vyhlídkovým ochozem, odkud budete mít skvělý výhled na okolí. Od června do konce října jezdí až nahoru turistický autobus – podívejte se na jízdní řád.

Na Čerchov se můžete vydat i po svých. Vede sem hned několik tras. Nejoblíbenější trasa začíná v Caparticích na placeném parkovišti (40 Kč na den), odkud se vydáte po asfaltové cestě vzhůru (tu kopíruje červená turistická značka). Cesta je dlouhá 4,6 km a zabere vám něco přes hodinu a půl – viz mapa trasy na Čerchov.

Český les, pomník Jindřicha Šimona Baara
Pomník Jindřicha Šimona Baara pod Čerchovem

Jen kousek pod Caparticemi vede odbočka k pomníku Jindřicha Šimona Baara. Za naší návštěvy hustě pršelo, ale výhledy jsou odtud přesto nádherné.

Navštivte Horšovský Týn

Horšovský Týn je malebné městečko, které se nachází jen 15 minut od Domažlic. Můžete zaparkovat přímo na náměstí a projít si malé historické centrum, které lemují krásné měšťanské domy.

Horšovský Týn
Horšovský Týn

Uprostřed náměstí stojí kostel sv. Petra a Pavla. Tady můžete v létě vystoupat až na věž – vstup je z druhé strany kostela.

Horšovský Týn
Horšovský Týn

V horní části náměstí se nachází vstup do hradu Horšovský Týn. Hrad pochází už ze 13. století. O pár století později vyhořel, poté prošel rozsáhlou rekonstrukcí a byl přestavěn na renesanční zámek. Od hradu si můžete projít rozsáhlý zámecký park a kolem rybníků dojít až ke glorietu, od kterého je krásný výhled na okolí.

Horšovský Týn hrad a zámek
Horšovský Týn hrad a zámek

Prohlídka hradu probíhá s průvodcem a vybrat si můžete z několika okruhů.

Kde se ubytovat v Domažlicích?

Penzion U Chodského hradu: Tento penzion se nachází v historickém domě přímo v centru Domažlic. Pokoje jsou prostorné a útulné včetně koupelny a malého kuchyňského koutu.

Hotel Zlatá Včela: Jedním z nejlepších hotelů v Domažlicích je hotel Zlatá včela vedle Domažlické věže. Pokoje jsou útulné s vlastní koupelnou. Součástí hotelu je taky venkovní terasa a vířivka.

Domažlice náměstí

Kam na jídlo v Domažlicích?

V centru se výborně najít v restauraci U Kulináře. Mají širokou nabídku od burgerů, tataráku až po steaky. Hned naproti se nachází Lumi Coffee, kde mají výborné občerstvení (sendviče, saláty, palačinky a další). Vše je domácí a čerstvé. Na něco dobrého skočte hned vedle do V Caffé.

Kousek od náměstí Míru leží restaurace Pivovar Domažlice, kde mají Domažlické pivo a výbornou kuchyni z lokálních zdrojů.

Zajímavosti a památky, co navštívit v Domažlicích: MAPA

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu, co vidět v Domažlicích. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Domažlicích. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toto byly naše tipy na památky a zajímavosti, co navštívit v Domažlicích a okolí. Líbil se vám článek? Zanechte komentář nebo sdílejte. Šťastnou cestu!

Související články o České republice

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *