Cheb je historické město na západě Čech, které v posledních letech doslova kvete. Je tu tolik skvělých věcí, co můžete dělat v Chebu a jeho okolí. Navštivte Chebský hrad, ztraťte se v úzkých uličkách nebo se pokochejte městem z věže chrámu sv. Mikuláše. Pokud hledáte tipy na památky a co navštívit v Chebu, podívejte se na naše tipy na nejkrásnější místa a nejlepší aktivity, co dělat v Chebu.
Zajímavá fakta o Chebu
Cheb je historické město na západě Čech, kde dnes žije kolem 30 tisíc obyvatel. Leží jen 5 km od hranic s Německem a půl hodiny od města Karlovy Vary.
První zmínky o Chebu se objevily už v 11. století. Ve středověku byl Cheb významným obchodním centrem, protože měl strategickou polohu na několika obchodních cestách včetně důležité cesty z Norimberku do Prahy.
Cheb měl taky jedno z nejstarších židovských osídlení v Čechách. Pochází odtud Chebská bible, která patří mezi nejstarší hebrejské rukopisy v ČR.
Do konce druhé světové války byl Cheb součástí Sudet. Po válce došlo k vysídlení německých obyvatel a k vylidnění města.
V Chebu se každoročně konají vánoční trhy s velkým kluzištěm na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Patří k nejkrásnějším a nejvyhledávanějším trhům v Karlovarském kraji.
Dnes si ukážeme ty nejlepší výlety a památky, co navštívit v Chebu a okolí.
Památky, zajímavosti a co vidět v Chebu
1. Chebský hrad
Chebský hrad představuje mezi českými hrady unikát. Jedná se totiž o jediného zástupce císařské falce v Česku.
Na hradě najdete skvěle zachovanou dvoupatrovou kapli, která je považovaná za dokonalý příklad štaufské gotiky. V Mlýnské věži si prohlédnete historické kostýmy z 9.-18. století a na hlavním nádvoří polní kanón ze 17. století a hradní studnu. Vystoupejte na Černou věž a užijte si výhled na historickou část Chebu.
Vstupné a otevírací doba Chebského hradu
Vstupné do Chebského hradu je 100 Kč. Děti ve věku 6-15 let, důchodci a studenti mají vstupné snížené na 50 Kč.
Prohlídka probíhá bez průvodce. Komentované prohlídky jsou pak k dispozici v červenci a srpnu (cena vstupného se nemění).
Otevírací doba se liší dle období:
- listopad-březen SO-NE 10:00-15:00
- duben-květen ÚT-NE 10:00-17:00
- červen-srpen ÚT-NE 10:00-18:00
- září-říjen ÚT-NE 10:00-17:00
2. Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad
Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad je hlavním náměstím v Chebu. Představuje historické centrum, od kterého se rozbíhají úzké dlážděné uličky.
Náměstí lemují barevné měšťanské domy, restaurace, hotely a obchůdky. Kromě krásných domů se na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad nachází několik zajímavostí.
Špalíček v Chebu
Prvním zajímavostí je Špalíček, uskupení středověkých kupeckých domů, které dělí uzounká Kramářská ulička. Špalíček tu vznikl už ve 13. století a zůstal v nezměněné podobě až do dnes.
Na rohu je socha Davida a Goliáše a výborná zmrzlina. Pod stromy si můžete zahrát na veřejné piano a posedět na lavičce Václava Havla.
Brána času
V horní části náměstí se nachází tzv. Brána času, od které vede po zemi železný pruh s vyznačenou historií Chebu.
Muzeum Cheb
V Muzeu Cheb se dozvíte vše, co vás o historii Chebu zajímalo. Expozice je poutavá a pěkně zpracovaná. Muzeum se nachází za Špalíčkem ve spodní části náměstí.
Plné vstupné je 100 Kč a snížené 50 Kč. Otevřeno je od středy do neděle v čase 9:00-17:00.
Retromuseum
V Retromuzeu se okamžitě přenesete o pár desítek let zpět. Pokud jste dobu komunismu zažili, zavzpomínáte. A pokud ne, získáte dokonalý obraz, jak se žilo za vašich rodičů nebo babiček.
Sbírka je rozprostřená do dvou pater a vyladěná do posledního detailu.
Součástí muzea je taky kavárna, kde si můžete koupit různé retro drobnosti. Vstupenka platí i do Galerie výtvarného umění, která se nachází hned vedle Retromuzea.
Vstupné do Retromuzea je 80 Kč. Snížené vstupné 50 Kč platí studenti středních a vysokých škol a lidé nad 60 let. Žáci základních škol platí 10 Kč. Otevřeno je denně kromě pondělí v čase 10:00-17:00.
3. Chrám svatého Mikuláše
Chrám svatého Mikuláše (oficiálně chrám svatého Mikuláše a svaté Alžběty) pochází ze 13. století. Z té doby se dochovaly románské věže, které vykukují z náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Kostel byl později přestavěn v gotickém stylu.
Kostel stojí na menším kopci a spolu se schodištěm před ním působí až majestátně. Chrám svatého Mikuláše patří mezi nejkrásnější památky, co navštívit v Chebu.
Vstupné je dobrovolné a otevřeno je denně kromě pondělí v čase 10:00-16:00
Vylezte 133 schodů jižní věže chrámu a pokochejte se Chebem z ptačí perspektivy. Vstupné 20 Kč zaplatíte v automatu. Vstup do věže se nachází po pravé straně od hlavního vstupu do chrámu.
4. Františkánský klášter
Františkánský klášter představuje dokonalou oázu klidu. Můžete tu jen odpočívat v klášterní zahradě, která je plná květin.
Františkánský klášter se nachází hned vedle městské knihovny, která sídlí v historické budově. Z druhé strany obklopuje klášter Františkánské náměstí, které je sevřené mezi kostel Zvěstování Panny Marie a kostel sv. Kláry.
Klášter je přístupný zdarma od května do září ÚT-NE v čase 10:00-12:00 a 12:30-17:00.
5. Rekreační areál Krajinka
Rekreační areál Krajinka je ideálním odpočinkovým místem, které se nachází podél Ohře přímo pod Chebským hradem.
Můžete se tu procházet, projet na kole nebo na bruslích, zahrát plážový volejbal, navštívit lanové centrum, děti si vyhrají na dětských hřištích, dát něco dobrého v kavárně či pokochat výhledem z Vávrovy rozhledny.
Zkrátka perfektní místo pro relax. Navíc velmi dobře udržované. Rekreační areál Krajinka je přístupný celoročně zdarma.
6. Vodní nádraž Skalka
Od rekreačního areálu Krajinka pokračujte dál po levém břehu Ohře, až dojdete za pár minut k nádrži Skalka.
Jdeme dál podél nádrže, která kopíruje žlutou a červenou turistickou značku. Po cestě budete míjet posezení na piknik, visutý most a vyhlídkovou plošinu s dětským hřištěm a bludištěm.
Pokračujete dál vyšlapanou pěšinkou, až dojdete k vyhlídce Chebská stráž, odkud je skvělý výhled na přehradu Skalka. Při naší poslední návštěvě jsme měli místo výhledů štěstí na mlhu, ale jinak ty výhledy za to stojí :).
Od rekreačního areálu až k vyhlídce Chebská stráž je trasa dlouhá půl hodinky a je nenáročná.
Co navštívit v okolí Chebu?
7. Františkovy Lázně
Františkovy Lázně jsou malebné lázeňské město, které je významně ovlivněno érou neoklasicismu. Najdete tu 21 volně přístupných léčebných pramenů, které si můžete vychutnat ve zdejších parcích a sadech.
Františkovy Lázně tvoří pomyslný lázeňský trojúhelník s Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi. Celá oblast je zapsaná na seznamu UNESCO.
8. Národní přírodní rezervace SOOS
NPR SOOS je unikátní místo s pozůstatky slaného jezera, které se přeměnilo ve slatiniště a rašeliniště. Bublá to tady o sto šest – minerální prameny a mofety připomínají dřívější vulkanickou činnost.
Rezervace je dobře schůdná po povalových chodnících a z části po asfaltové cestě.
Doporučuji návštěvu zkraje jara, na podzim nebo po větších deštích, kdy to tu bublá nejvíc. Rezervace se nachází jen 15 minut autem od Chebu.
NPR SOOS je otevřená denně v čase 9:00-17:00. Vstupné 50 kč zaplatíte v automatu vedle parkoviště (parkování je zdarma a za vstup lze platit hotově i kartou).
9. Loket
Loket je historické městečko s hradem Loket na skalním ostrohu, kolem kterého meandruje řeka Ohře.
Projděte se po mostě až ke středověkým hradbám a na náměstí, které lemují barevné měšťanské domy. Můžete navštívit krásně zachovalý hrad s nádvořím a výhledem z Černé věže, kde se ukrývá drak.
Loket se nachází jen 25 minut od Chebu. Čtěte více o Lokti v samostatném článku.
10. Karlovy Vary
Karlovy Vary patří mezi nejznámější lázeňská města na světě. Kombinace nádherné architektury, lázeňských lesů s vyhlídkami a horkých pramenů je prostě lákavá.
Procházejte se mezi kolonádami, užívejte si výhledů na město nebo navštivte sklárnu Moser.
Karlovy Vary leží 30 minut autem od Chebu po hlavním tahu R6. Čtěte více o Karlových Varech v samostatném článku.
Cheb parkování
Doporučuji zaparkovat na parkovišti Kasární náměstí, které se nachází přímo pod chrámem svatého Mikuláše a je zdarma. Další možností je zaparkovat přímo na náměstí, kde je celodenní sazba za parkování 60 Kč.
Pokud plánujete navštívit centrum i vodní nádrž Skalka, je lepší zaparkovat přímo u areálu Krajinka, kde je bezplatné parkoviště. Odtud je to kousek do centra a na druhou stranu k nádrži Skalka. Na Google mapách nejsou fotografie aktuální – parkoviště i celá oblast je nově zrekonstruovaná.
Kde se ubytovat v Chebu?
Historické centrum představuje nejlepší oblast, kde se ubytovat v Chebu. Budete mít krásný výhled a na dosah památky, restaurace i obchody. Vlakové nádraží je odtud 15 minut chůze.
Hotel Barbarossa: Tento čtyřhvězdičkový hotel leží v historické uličce kousek od náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Má vlastní restauraci i parkování zdarma. Pokoje jsou prostorné s vlastní koupelnou a bohatou snídaní v ceně.
Penzion Papírna: Tento penzion leží hned za rohem náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v budově bývalého pivovaru. Na výběr jsou pokoje nebo kompletně vybavený apartmán. Zaparkovat můžete zdarma přímo před penzionem.
Penzion u Vlčků: Rodinný penzion u Vlčků leží na kraji pěší zóny v historické budově. Pokoje jsou moderní včetně vlastní koupelny. Parkování zdarma u hotelu a možnost přikoupení výborných snídaní. K dispozici je taky společná kuchyň.
KAm na jídlo v Chebu?
Už jsem se zmínila o výborné zmrzlině v Corsa na rohu Špalíčku. Přímo na náměstí najdete taky Bagel Lounge, kde dělají skvělé bagely, saláty i dezerty. Pobočku mají taky v Karlových Varech na třídě T. G. Masaryka.
Pokud hledáte restauraci s českou kuchyní poblíž náměstí, dobře se najíte v restaurací U krále Jiřího.
Tipy na výlety a památky, co navštívit v Chebu: MAPA
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu, co vidět v Chebu. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Chebu. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Toto byly naše tipy na památky a zajímavosti, co navštívit v Chebu. Líbil se vám článek? Zanechte komentář nebo sdílejte. Šťastnou cestu!