Plánujete navštívit Stockholm bez cestovky? Jak se do Stockholmu dostat a jak funguje zdejší doprava? Čtěte našeho průvodce s tipy, jak si užít návštěvu Stockholmu na vlastní pěst.
Součástí průvodce je taky mapa města, díky které si svou dovolenou můžete jednoduše naplánovat. Při plánování využijete taky podrobný přehled památek a zajímavosti, kam ve Stockholmu.
- Proč jet do Stockholmu?
- Průvodce pro Stockholm bez cestovky
- Jak se dostat do Stockholmu?
- Jak se dostat z letiště do Stockholmu
- Doprava a metro ve Stockholmu
- Ubytování ve Stockholmu
- Ceny ve Stockholmu
- Kam na jídlo a co ochutnat ve Stockholmu?
- Kdy navštívit Stockholm?
- Jak ušetřit ve Stockholmu?
- Mapa Stockholmu
- Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Stockholmu
- Více informací o Stockholmu
Proč jet do Stockholmu?
Skandinávie je známá svým stylem a designem. A Stockholm je toho dokonalou ukázkou. Ať se pohybujete ve starém městě Gamla Stan nebo v moderních částech města, design a styl tady čiší z každého koutu.
Celé město je neuvěřitelně fotogenické, rozprostírající se na ostrovech, s malebnými přístavy lemovanými loděmi. Historické domy s barevnou fasádou kontrastují s moderním, dynamickým městem. Je tu čisto, bezpečno a lidé tu jsou přátelští.
Stockholm se rozprostírá na 14 ostrovech, které spojuje přes 50 mostů. Právě to je důvod, proč ho místní nazývají “krása na vodě”.
Průvodce pro Stockholm bez cestovky
Jak se dostat do Stockholmu?
Stockholm má velmi dobré letecké spojení s velkými evropskými městy. Přiletět můžete na tato letiště:
- Letiště Arlanda, které se nachází nejblíže Stockholmu a obsluhuje nejvíce letů
- Letiště Skavsta leží 100 km jihozápadním směrem od Stockholmu
- Letiště Bromma bylo kdysi hlavním letištěm pro Stockholm. Dnes se využívá především pro vnitrostátní a některé mezinárodní lety.
- Letiště Västerås – velmi malé mezinárodní letiště, které obsluhuje pár vybraných letů společnosti Ryanair
Na tomto odkaze si můžete zvolit letiště, které vás zajímavá a najít si, co potřebujete (přílety, odlety, vybavení apod.).
Z Prahy se do Stockholmu dostanete za 2 hodiny. Nejčastěji sem z Prahy létají tyto aerolinky:
- Eurowings – Německá nízkonákladová společnost, se kterou máte v základní ceně letenky malé zavazadlo o maximální velikosti 40 x 30 x 25 cm – parametry splňuje například CabinZero (28 l).
- Norwegian International – Irská letecká společnost, která doplňuje lety od Eurowings především v sezóně. V základní ceně letenky získáte malé zavazadlo o maximální velikosti 30 x 20 x 38 cm.
Obě letecké společnosti přilétají na letiště Arlanda.
☞ Zde najdete všechny lety do Stockholmu.
Jak se dostat z letiště do Stockholmu
Jak se dostat do Stockholmu z letiště Arlanda?
Letiště Arlanda leží ke Stockholmu nejblíž a je velmi snadno dostupné. Na toto letiště pravděpodobně přiletíte, pokud poletíte z Prahy.
Vlak Arlanda Express
Nejrychlejší způsob, jak se dostat z letiště Arlanda do centra Stockholmu, je žlutým vlakem Arlanda Express. Cesta trvá přibližně 20 minut a vlaky odjíždějí každých 15 minut po většinu dne. Je to nejdražší, ale nejrychlejší a nejpohodlnější způsob, jak se dostat do Stockholmu z letiště.
Jednosměrná jízdenka vyjde na 340 SEK, ale pokud cestuje minimálně v páru, s dětmi apod., získáte výrazné slevy na jízdném. Jízdenku si můžete koupit předem a využít jí na kterýkoliv spoj z/na letiště během následujících 90 dní od nákupu.
Autobus
Můžete využít taky autobusového přepravce Flygbussarna, který vás zaveze na autobusový terminál Cityterminalen vedle hlavního vlakového nádraží v centru.
Z letiště Arlanda vás vyjde jednosměrný lístek na 129 SEK (pro děti 8-17 let a 119 SEK) a cesta trvá 35-45 minut. Autobus jezdí každých 20 minut, v noci většinou každou půl hodinku (s pauzou mezi 0:00 a 3:00 ráno).
Příměstské vlaky
Trasu mezi letištěm Arlanda a hlavním vlakovým nádražím ve Stockholmu obsluhují taky příměstské vlaky. Konkrétně se jedná o linku 40 Uppsala. Zde najdete více informací.
Ubytování Stockholm 😴
Jak se dostat z ostatních letišť do centra Stockholmu?
Malé letiště Skavsta je vzdálené 100 km a obsluhuje pouze pár letů denně. Na tyto lety navazují autobusy Flygbussarna, které vyjíždějí 30-45 minut po příletu. Cesta do Stockholmu trvá cca 80 minut dle provozu. Jednosměrný lístek stojí 219 SEK (pro děti 8-17 let a 199 SEK) .
Letiště Bromma leží jen 8 kilometrů severozápadně od centra Stockholmu. Do centra se dostanete nejsnadněji již zmíněnými autobusy Flygbussarna – cesta trvá jen 20 minut.
Doprava a metro ve Stockholmu
I přesto, že se Stockholm rozprostírá na 14 ostrovech, zdejší MHD funguje přesně tak, jak má. Je kompaktní, bezpečná a dokonale protkaná. Součástí veřejné dopravy ve Stockholmu je:
- metro – ve Stockholmu se říká metru “tunnelbana”, proto hledejte značení T
- trajekty
- autobusy
- příměstské vlaky
- tramvaje – pouze na ostrově Djurgården
Kolik stojí metro a MHD ve Stockholmu?
Při platbě za MHD ve Stockholmu máte na výběr několik typů jízdenek:
- jednorázový lístek za 42 SEK (zlevněné jízdné za 26 SEK) s možností přestupů po dobu 75 minut
- 24 h jízdenka s neomezeným cestováním za 175 SEK (zlevněná sazba 110 SEK)
- 72 h jízdenka s neomezeným cestováním za 350 SEK (zlevněná sazba 220 SEK)
- 7 denní jízdenka s neomezeným cestováním 455 SEK (zlevněná sazba 290 SEK)
Plné jízdné platí pro cestující ve věku 20-64 let. Nárok na poloviční jízdné mají děti a důchodci nad 65 let. Do 7 let cestují děti zdarma.
Doprava je integrovaná – jízdenky platí na veškerou veřejnou dopravu včetně trajektů.
Nejjednodušší možností, jak si koupit jízdenku, je pomocí vaší bezkontaktní karty (Mastercard, Visa, American Express, popř. Google Pay, Apple Pay apod.). Kartu přiložíte ke čtečce a počkáte, až se rozsvítí zeleně. Čtečky najdete v autobusech, v případě metra a vlaků na turniketech a u trajektů a tramvají na sloupech u zastávek. Kartu nemusíte přikládat při výstupu – cena za jízdné je vždy stejná bez ohledů na vzdálenost, kterou ujedete. Zde můžete uplatnit poloviční jízdné pro platbu bezkontaktní kartou.
Tím si zakoupíte jízdenku s platností 75 minut. I když budete během této doby přestupovat (a tím znovu přikládat kartu ke čtečce), platíte pouze jednou.
Jednu bezkontaktní kartu můžete v daném čase použít pouze pro jednu osobu. Zároveň dodržujte taky způsob platby při nástupu i výstupu (např. u metra), tj. abyste při nástupu nepřiložili kartu a při výstupu Google Pay.
Snadnou možností je taky aplikace, kterou si jednoduše stáhnete a vyberete, jaký typ lístku chcete (jednorázovou, celodenní nebo vícedenní jízdenku). Poté jen oskenujete před nástupem kartu z aplikace na čtečce.
Užitečné odkazy k dopravě ve Stockholmu:
Ubytování ve Stockholmu
- Hotel Radisson Blu Waterfront – 4* hotel v centru s nádherným výhledem
- Generator Stockholm – Moderní ubytování kousek od centra za dobrou cenu
- Biz Apartment Gärdet – Studia s kuchyňkou a možností snídaně
- First Hotel Brommaplan – 3* hotel na kraji města a čtvrt hodinky od letiště
- Sure hotel – Levné ubytování kousek od metra
- Den Röda Båten – Levné ubytování v kajutách na lodi v centru Stockholmu
Ubytování Stockholm 😴
Ceny ve Stockholmu
V levnější restauraci zaplatíte za oběd kolem 150 SEK, za vodu 22,50 SEK, za domácí pivo 75 SEK. Večeře v restauraci pro dva se pak pohybuje v rozmezí 600-1400 SEK.
Za sendvič počítejte kolem 40 SEK, kebab cca 70 SEK a obecně rychlé občerstvení vyjde v rozmezí 50-80 SEK.
Průměrné ceny základních potravin jsou následující:
- Mléko 1 l – 15,75 SEK
- Bílý chleba 500 g – 29,48 SEK
- Vejce 12 ks – 44,26 SEK
- Sýr 1 kg – 115,19 SEK
- Kuřecí prsa 1 kg – 128,67 SEK
- Banány 1 kg – 27,72 SEK
- Voda 1,5 l – 14,99 SEK
- Brambory 1 kg – 16,09 SEK
Kam na jídlo a co ochutnat ve Stockholmu?
Švédská kuchyně je založená převážně na pokrmech ze sleďů, sobů, uzeného lososa, losů a masových kuliček.
Při obědě můžete vyzkoušet švédský národní nápoj aquavit. Destiluje se z brambor nebo obilí a je ochucený bylinkami a kořením (nejčastěji kmínem).
Nebo zkuste pouliční občerstvení, které je tady výborné a začíná přibližně na 50 SEK. Na svačinu nebo rychlý oběd jsou skvělé řetězce 7-Eleven a Pressbyran, kde si můžete dát i vegetariánská a veganská jídla, saláty, párky v rohlíku nebo bagety. Ve 7-Eleven mají dobré jogurty s müsli a ovocem.
Kolem poledne nabízejí restaurace obědové bufety, kde se najíte už kolem 130 SEK. Je to oblíbená volba místních, tak se to tu rychle plní. Zkuste například bufetové restaurace Herman’s ve čtvrti Södermalm a Hermitage v Gamla Stan.
Fontány s pitnou vodou jsou po celém městě, takže si svou láhev načepujete kdekoliv. Navíc zdejší voda patří k nejčistším na světě.
Toto jsou tradiční jídla, co ochutnat ve Stockholmu:
- Köttbullar – švédské masové kuličky podávané s bramborovou kaší, brusinkovou omáčkou a šťávou z masových kuliček. Je to klasika, kterou najdete téměř v každé švédské restauraci.
- Smörgåsbord – tradiční švédský bufet nabízející široký výběr studených i teplých jídel, včetně různých druhů chleba a krekru, máslo, sýry, salámy, ryby (například uzený losos a sleď), masové kuličky a mnoho dalších.
- Gravlax – marinovaný losos, obvykle servírovaný s hořčičnou omáčkou (hovězí dill) a chlebem nebo toastem.
- Surströmming – fermentovaný sleď, který je známý svým velmi silným zápachem a specifickou chutí. Je to tradiční pokrm ze severu Švédska, obvykle konzumovaný s tenkým chlebem (tunnbröd), bramborami a cibulí.
- Svensk fika – tradice kávové pauzy, která je pro Švédsko typická. Fika zahrnuje pití kávy doprovázené něčím sladkým, nejčastěji pečivem jako jsou kanelbullar (švédské skořicové rolky) nebo chokladbollar (čokoládové koule).
Kdy navštívit Stockholm?
Jaro (březen až květen): Jaro je ideální doba pro návštěvu Stockholmu, pokud chcete uniknout davům turistů, kteří město zaplavují v létě. Příroda se probouzí k životu, dny se prodlužují a teploty se pozvolna zvyšují. Květinové zahrady a parky, jako je Královský park (Kungsträdgården), se nádherně rozkvetou třešněmi.
Léto (červen až srpen): Léto je bezpochyby nejpopulárnější čas pro návštěvu Stockholmu, a to díky teplému počasí a dlouhým slunečným dnům. Město ožívá festivaly, venkovními koncerty a svátky, jako je Midsommar (svatojánská noc), který se tradičně slaví na konci června. Léto je taky ideální pro prohlídku Stockholmského souostroví na lodi.
Podzim (září až listopad): Podzim přináší chladnější počasí a menší počet turistů. Ideální čas pro procházky mezi stromy zahalené žlutooranžovým listím a prohlídku muzeí, jako je Vasa Muzeum nebo Moderna Museet, které jsou méně přeplněné.
Zima (prosinec až únor): Zimní Stockholm je kouzelný – město pokryje sníh a vypadá jako z pohádky. Můžete si užít bruslení na umělých kluzištích, fika v útulných kavárnách a vánoční atmosféru před Vánoci. Dny jsou sice kratší a chladné, ale město je za tmy nádherně nasvícené, takže můžete klidně vyrazit na večerní procházku podél pobřeží.
Jak ušetřit ve Stockholmu?
Stockholm je jedním z nejdražších měst na světě. Několik tipů, jak ušetřit ve Stockholmu, se tady hodí víc než kdekoliv jinde:
- Stockholm Pass je turistická karta, se kterou získáte vstup zdarma do celé řady památek, atrakcí a muzeí.
- Většina památek, muzeí a atrakcí nabízí snížené vstupné pro studenty a děti a mládež mají často vstupné do 18 let zcela zdarma.
- Stockholm je proslulý svým jídlem. A je úplně jedno, zda si pošmáknete v lepší restauraci nebo v pojízdném trucku na ulici.
- Vyhněte se restauracím u hlavní nákupní tepny města Drottninggatan a ve starém městě Gamla Stan. Je tu nejvíc turistů, tudíž nejvyšší ceny.
- Navštivte muzea zdarma – od Národního muzea po Moderní muzeum. Konkrétní tipy najdete v článku, co navštívit ve Stockholmu.
Mapa Stockholmu
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Stockholmu. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Stockholmu. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Stockholmu
Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše, od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.
Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí po Dunaji nebo pouštní safari v Dubaji.
Toto byly naše cestovatelské tipy a průvodce, jak navštívit Stockholm bez cestovky. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!
Více informací o Stockholmu
STOCKHOLM: Podívejte se na tipy, co vidět ve Stockholmu (vstupné, otevírací doba, mapa, fotografie). Stockholm Pass je jednou z možností, jak ušetřit ve Stockholmu.
KODAŇ: Čtěte podrobný itinerář, co vidět v Kodani za 3 dny. Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Kodani. Pro více informací o MHD čtěte podrobného průvodce dopravou v Kodani.
HELSINKY: Podívejte se na nejkrásnější místa, co navštívit v Helsinkách (včetně mapy a informací
Dakujem za odpovede. Ešte trošku k stravovaniu. V Kodani som využívala sieť reštaurácií Dalle Valle, kde boli také ako bufetové stoly a každý si vybral čo chcel? Nevideli ste niečo podobné aj Stockholme?
Tato byla fajn a něco na styl Dalle Valle. Pak ještě tato asijská restaurace, kde byl taky výběr, takže se dalo sestavit, na co máte chuť.
Dobrý deň, rozmyslam isť pred Vianocami do Stockholmu.
1.Neviete mi prosím poradiť, tie turisticke autobusy predpokladam ze vtedy nechodia… Ked si kupim cestovnu kartu na dopravu na MHD na 3 dni, je to vrátane trajektov na jednotlivé ostrovy?
2. Neviete ako je tam s bezlepkovou stravou? Myslim obchody, poulične jedlo….
3. Je aj Stockholme nejaká velka tržnica ako v Barcelone?
4. Ak si nekupim GoCity Pass, je potrebné návštevu pamiatok rezervovať dopredu? (Královský palác a Palác Drottningholm)
Dobrý den Andreo,
1. Autobusy jezdí i v zimě, jen je jízdní řád trochu jiný – zde najdete jízdní řád přímo pro váš termín. Je to dopravce, se kterým Go City spolupracuje.
Ano, součástí jsou taky trajekty 80, 82, 83 a 89 – ty křižují centrální ostrovy.
2. Nestravuji se bezlepkově, takže to popravdě až tak podrobně nesleduji. Obecně jsem si ale všimla, že ať už ve Stockholmu nebo například teď posledně v Kodani jsou v tomto hodně napřed. Když to porovnám s jinými zeměmi.
3. Mají, ale v Barceloně nebo ve Španělsku obecně mi přijdou populárnější. Ve Stockholmu je Östermalm Market Hall na kraji centra – přikládám odkaz na Google mapy.
4. Nemusíte rezervovat předem, ve Stockholmu nebývají tak dlouhé fronty a zvlášť mimo sezónu. U obou paláci naskenujete kartu, projdete kontrolou a poté vám vystaví vstupenku.
Dakujem za odpoveď.
Ešte to musím všetko zvážiť, ale ak ešte dovolíte pár otázok:
Podľa priloženého linku na turisticky autobus – nejde do Drottningholm palace, čiže tam by sme museli ísť asi MHD. Ak by sme sa rozhodli len pre kartu MHD – niekde som sa dočítala, že najskôr je potrebné zakúpiť SL kartu a následne ju dobiť kreditom napr. na 3 dni – je to takto? Idú so mnou aj dcéry 15 a 18 rokov, majú ISIC preukaz – sú tam zľavy pre študentov na MHD, prípadne na kartu StockholmPass?
Ešte k trajektom – ktoré sú tie centrálne ostrovy na ktoré platí karta MHD?
Máte pravdu, SL karta je potřeba, pokud neplánujete platit bezkontaktně nebo pomocí aplikace SL. Stojí 20 SEK a koupíte jí v pokladnách v metru nebo centrech SL. Na ní si pak můžete koupit jízdenku.
Pro dcery platí snížená sazba 220 SEK na 72 hodin/osoba.
Karta SL platí na všechny trajekty, které provozují oblast Stockholmu. Měla jsem na mysli, že neplatí na Stockholmské souostroví.