Dubaj je 4. nejnavštěvovanějším městem na světě. Láká svým luxusem a moderností. Co za tím vším stojí? Jaká je vlastně jeho historie? Pokud vás zajímají zajímavosti a fakta o Dubaji, čtěte dále.

Dubaj historie
Dubaj vznikl v 18. století jako malá rybářská vesnice, která byla opevněná pevností Al Fahidi. Pevnost Al Fahidi tu stojí dodnes a dokonce tu sídlí Dunajské muzeum poskytující informace o historii a tradici města. Je to skvělé místo k návštěvě, které vás interaktivní formou vtáhne do tradičního života místních.

V roce 1892 se stal Dubaj britskou závislostí spolu s dalšími několika státy v oblasti. Celá oblast se nazývala Trucial Coast. V 50.-60. letech 20. století se začala významně rozvíjet infrastruktura včetně elektřiny, díky čemuž postavili první hotel a první letiště. Z Dubaje se stalo obchodní centrum zlata a dostalo lákavou nálepku City of Gold.
Objev ropného vrtu
Důležitým milníkem byl rok 1966, kdy byla na pobřeží objevená ropná rezerva. Nebyla tak velká jako v sousedním Abú Dhabí, ale i tak přispěla k přílivu obyvatelstva a dalšímu rozvoji infrastruktury.
Dubaj byl stále pod závislostí Anglie, ale jen do roku 1971, kdy si už Anglie nemohla dovolit Trucial Coast spravovat. Emirát Dubaj se spojil s dalšími státy na Truciálním pobřeží a ve stejném roce vznikly Spojené Arabské Emiráty (o rok později se ještě připojil 7. stát).
Obchodní průmysl se rozvíjel dál a postupně klesala závislost na ropě. I když si mnozí myslí, že je Dubaj závislý na těžbě ropy, není tomu tak – ropa přispívá jen 1 %. Vláda Dubaje využila zisky z ropy chytře. Přetransformovala je totiž do cestovního ruchu a nemovitostí, které teď tvoří její primární zisky.

Dubaj zajímavosti a fakta
- V Dubaji se staví neustále. Pokud vám známí ukazovali 2 roky staré fotky ze své dovolené, pravděpodobně už by se teď neshodovaly s realitou. Dokonce ani Google mapy nestíhají aktualizovat obrovský stavební rozmach Dubaje během posledních desítek let. Právě to je důvod, proč se čtvrtina světových jeřábů nachází právě tady.
- Dubaj je postavená z dovezeného písku. Možná vás teď napadlo proč, když všude okolo je poušť. Důvod je jednoduchý: místní písek je totiž moc jemný na stavění.
Jediný 7* hotel na světě
- V Dubaji se nachází jeden z nejluxusnějších hotelů na světě – Burdž al-Arab (Burj Al Arab), který má ikonický tvar plachty a měří na výšku 321 metrů. Název hotelu znamená v překladu Věž Arabů. Jedná se o pětihvězdičkový hotel, kterému ale média často přidávají ještě o 2 hvězdičky navíc. Tím se z něj stává jediný sedmihvězdičkový hotel na světě.
I mimo sezónu a v období ramadánu tady cena za noc neklesne pod 1000 €. Hotel Burdž al-Arab stojí na umělém ostrově v Jumeirah a dostanete se sem jedině po soukromém mostě nebo helikoptérou. Odměnou za vysokou cenu ubytování vám budou dokonalé služby, soukromá pláž a transport Rolls-Roycem.

Světové rekordy v Dubaji
- Dubaj se pyšní nejvyšší budovou na světě. Burj Khalifa má úctyhodných 829,8 metrů. Předběhla tak i One World Trade Center v New Yorku a další, především asijské velikány. Alespoň prozatím, protože v roce 2013 začala stavba Jeddah Tower ve městě Jeddah v Saudské Arábii. Kvůli pandemii byly práce pozastavené, ale jakmile budou dokončené, měla by být stavba vyšší než 1000 metrů. Zajímavostí je, že architekt Adrian Smith je stejný pro současnou i budoucí nejvyšší stavbu na světě.
Čtěte samostatného průvodce pro Burj Khalifa.

- Měli jsme tu nejvyšší budovu na světě. A co takhle nejvyšší ruské kolo na světě? Samozřejmě se taky nachází v Dubaji a je dokonce dvakrát vyšší než světově proslulé London Eye v Londýně a o 82 m vyšší než předchozí rekordman High Roller v Las Vegas.
Ain Dubai se nachází na umělém ostrově Bluewaters Island, který je jen 500 metrů od pláže Jumeirah. Má 48 luxusních a klimatizovaných kabinek, které pojmou na 1750 lidí. Výhledy jsou odtud 360 stupňové a trvají 38 minut. Hlavně večer stojí za to, protože je nasvícené nejen kolo, ale taky máte krásné výhledy na zářící Dubai Marina s mrakodrapy a okolí. V okolí ruského kola a na ostrově Bluewaters je spousta restaurací i malých stánků s občerstvením.
- Dalším zajímavým faktem je, že se v Dubaji nachází největší zahrada na světě. Ano, v Dubaji. Ano, v poušti. I když to zní neuvěřitelně, v Dubai Miracle Garden budete mít pocit, že jste se ocitli na tom nejbarevnějším a nejzelenějším místě.

- Kromě největší zahrady tu najdete taky největší krytý lyžařský areál na světě, což zní asi ještě šíleněji. Ski Dubai se nachází v nákupním centru Mall of the Emirates. Zalyžovat si můžete na 5 sjezdovkách (včetně černé). Je tu taky sáňkařská dráha a další zimní aktivity.
- Dubaj má přes 2000 mešit. Mešita je doslova na každém rohu. A do některých se mohou podívat i nemuslimové a dozvědět se tak více o místní kultuře. Nejznámější mešitou je nádherná mešita Jumeirah.


- Dříve připadal víkend v Dubaji na pátek a sobotu. V souvislosti s napojením města na mezinárodní finanční trhy se Dubaj rozhodl pro změnu. Víkend je nyní od pátku 12 hodin až do neděle. Trvá tak 2,5 dne.
Dubajská poušť
- Kolem Dubaje se rozprostírá Dubajská poušť. Možná nemá ty největší písečné duny, ale pořád je to nádherná poušť a pro nás Evropany místo, které jinak nemáme šanci v Evropě zažít. Dubajská poušť je jen jiný název pro oficiální Arabskou poušť, která je 5. největší pouští na světě a zaujímá téměř celý Arabský poloostrov.
Do Dubajské poušti se pořádají půldenní zájezdy ve formě safari. Ceny jsou docela příznivé vzhledem k tomu, co vše tu zažijete – krmení velbloudů, jízdu v jeepu po písečných dunách nebo večerní grilování (i pro vegetariány). Vyzvednou vás v hotelu a večer zase přivezou. Je to perfektní aktivita i pro rodiny s dětmi.


- Jen 15 % obyvatel Dubaje jsou Arabové. Převážnou populaci tvoří stavební dělníci z Indie, Bangladéše a Pákistánu. Žije tady dokonce na 100 tisíc britských expatů.
- Oficiálním jazykem je arabština. Běžně se tady ale domluvíte anglicky. Nápisy jsou v arabštině a angličtině.
Zajímavosti v Dubaji: policie řídí luxusní vozy
- Kde jinde na světě můžete říct, že policie řídí Ferrari, Lamborghini, Porsche, Rolls-Royce a dokonce i Aston Martin za víc než 1,7 milionů dolarů?
- V Dubaji je nejvyšší spotřeba vody na světě. Dokonce o 80 % víc, než je celosvětový průměr. Důvod? Vysoké teploty a s nimi spojená potřeba chlazení. 99 % vody ale pochází z odsolovacích zařízení, která odstraňují sůl z mořské vody.
- Konají se tady populární velbloudí závody. Dříve velbloudy sedlaly děti pro jejich nízkou hmotnost, dnes malí roboti.
- Dubaj je hlavním městem nákupů. Je tu víc než 70 nákupních center, kdy The Dubai Mall a Mall of the Emirates patří k největším nákupním centrům na světě. Každý rok tu dokonce probíhají dva nákupní festivaly, které mají prodeje ještě víc podpořit.

Zajímavosti v Dubaji: Bankomaty na zlato
- Dubaj má zlaté bankomaty, které fungují stejně jako jiné bankomaty s tím rozdílem, že vydávají zlaté cihly a mince různých velikostí. Zlatý automat najdete například v Dubai Mall.
Více informací o Dubaji
DUBAJ NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA: Inspirujte se 40 tipy, co navštívit v Dubaji (včetně informací o vstupném, otevírací době a mapy).
Vytvořili jsme samostatného průvodce pro návštěvu Burj Khalifa (vstupné, otevírací doba, jak se dostat, zajímavosti)
DUBAJ PRŮVODCE: Praktické informace a tipy najdete v našem průvodci Dubajem.
JAK UŠETŘIT V DUBAJI: Dubai Pass je jednou z možností, jak ušetřit v Dubaji za vstupné do památek a atrakcí.