Dubaj bez cestovky (2024) – průvodce: ceny, doprava, ubytování a další užitečné tipy

Dubaj bez cestovky / Dubaj průvodce

Plánujete dovolenou v Dubaji bez cestovky? Zde je průvodce a naše tipy pro Dubaj ve Spojených arabských emirátech, kde se dozvíte odpovědi na nejčastější dotazy k cestování do Dubaje.

Připravili jsme podrobného průvodce pro Dubaj s praktickými informacemi – jak se oblékat v Dubaji, co je zakázané, kdy navštívit Dubaj, jídlo, ceny, bezpečnost a další tipy.

Součástí průvodce je taky mapa města, díky které si svou dovolenou můžete jednoduše naplánovat. Při plánování využijete taky podrobný přehled atrakcí a zajímavostí v Dubaji.

Dubaj bez cestovky

Průvodce pro Dubaj bez cestovky

dubaj bez cestovky

Jak se dostat do Dubaje?

Do Dubaje se dostanete přímými lety z Prahy za cca 6 hodiny. Denně máte na výběr několik letů od 3 aerolinek – Czech Airlines, Fly Dubai a Emirates.

 • Emirates – Společnost Emirates, vlajkový přepravce SAE, poskytuje ze všech přepravců nekvalitnější služby a příruční i odbavené zavazadlo v základní ceně letenky.
 • Czech Airlines – České aerolinie nabízejí taky přímé lety z Prahy do Dubaje, Emirates konkurují výhodnější cenu. V základní ceně letenky máte pouze příruční zavazadlo.
 • Fly Dubai – FlyDubai, jako nízkonákladový přepravce, rozšiřuje možnosti cestování mezi Prahou a Dubajem. V základní ceně letenky máte malý batoh/kabelku a příruční zavazadlo.

☞ Zde najdete všechny lety do Dubaje.

Jak se dopravovat po Dubaji?

Dubaj je rozlehlé město, kde vzdálenosti mezi jednotlivými atrakcemi bývají velké, takže se používání městské dopravy nevyhnete. Veřejná doprava v Dubaji zahrnuje:

Metro: Dubajské metro je klíčovou složkou městské hromadné dopravy, se dvěma hlavními linkami – červenou a zelenou, které pokrývají většinu hlavních turistických oblastí. Stanice metra jsou dobře značené a snadno dostupné. Červenou linkou metra se zároveň dostanete z/na letiště, které je z centra města velmi snadno dostupné.

Autobusy: RTA provozuje rozsáhlou síť autobusových linek, které slouží celému městu, včetně nočních spojů. Autobusy jsou pohodlný a cenově dostupný způsob, jak prozkoumat Dubaj. Na druhou stranu jsou výrazně pomalejší než metro.

Tramvaje: Dubajská tramvajová síť slouží oblasti kolem Dubaj Marina a JBR. Tramvaje poskytují pohodlné spojení s metrem a Palm Jumeirah monorailem.

Taxis a aplikace pro sdílení jízd: Taxi služby jsou v Dubaji cenově dostupné. Kromě tradičních taxi můžete využít i aplikace jako Uber nebo Careem.

☞ Zde najdete podrobný popis, jak letecky do Dubaje a jak se dostat z letiště do centra. Praktické tipy pro cestování po městě jsme sepsali v průvodci dopravou v Dubaji.

monorail dubaj

Jaké je počasí v Dubaji?

Počasí v Dubaji je subtropické s jasně modrou oblohou a teplým pouštním klima. Léta v Dubaji od června do sprna jsou horká, větrná a vlhká. Průměrné denní teploty se pohybují kolem 40 °C. Ani v noci se moc neochladíte – teploty klesnou jen ke 30 °C.

V zimě od prosince do března se teploty pohybují v příjemném rozmezí 24-26 °C a v noci 16-18 °C. Pokud máte raději teplé počasí kolem 30 °C, vydejte se do Dubaje na jaře (březen-květen) nebo na podzim (říjen až listopad).

Dubaj je slunečný téměř po celý rok. Prší tu jen 25 dní v roce a to především v hlavní sezóně v zimě. Přesto se vám nestane, že by vám propršela dovolená. Déšť většinou trvá hodinku až dvě a poté opět vyleze slunce.

nejlepší pláže v dubaji

Kdy je nejlepší navštívit Dubaj?

Nejlepší čas pro návštěvu Dubaje je období od listopadu do března. V těchto měsících panuje v Dubaji příjemné, mírně teplé počasí s průměrnými teplotami kolem 20-25°C, což je ideální pro prohlídku města i návštěvu pláží.

V zimních měsících se navíc v Dubaji koná mnoho kulturních a sportovních událostí, jako je Dubai Shopping Festival a Dubai Food Festival.

Nejhorším obdobím pro návštěvu Dubaj je léto od června do srpna. Počasí je extrémně horké a vlhké, takže delší pobyt venku téměř nepřichází v úvahu. Některé atrakce jsou zavřené nebo mohou mít zkrácenou otevírací dobu. Na druhou stranu jsou letenky a ubytování v tomto období nejlevnější.

Ramadán

Pokud si chcete užít Dubaj se vším všudy, vyhněte se období ramadánu. Ten připadá každý rok na jiné období (v roce 2024 je ramadán v období 9. března až 8. dubna).

V období ramadánu mohou mít některé restaurace zavřeno a pravidla bývají přísnější než obvykle. Na druhou stranu se i pravidla ramadánu v Dubaji s rostoucím turismem více rozvolňují.

Některé hotely navíc na období ramadánu připravují různé akce a pobytové balíčky, aby nalákali turisty.

Jaké je typické jídlo v Dubaji a kam na jídlo?

Pokud máte rádi dobré jídlo, v Dubaji si přijdete na své. Zdejší kuchyni tvoří směsice tradičních i mezinárodních chutí, Michelinských restaurací i pouličního jídla. Od každého něco, takže si každý může vybrat, na co má chuť.

Toto jsou typická jídla, co ochutnat v Dubaji:

 • Shawarma: Tenké plátky grilovaného masa, obvykle kuřecího nebo skopového, které jsou podávány v pita chlebu s různými přílohami a omáčkami.
 • Hummus: Krémová pasta z cizrny, obvykle podávaná s olivovým olejem, česnekem a citronovou šťávou. Ideální jako předkrm nebo součást mezze (výběr malých jídel).
 • Tabbouleh: Osvěžující salát z bulguru, jemně nasekané petrželky, máty, rajčat, ochucený olivovým olejem, citronovou šťávou a solí.
 • Machboos: Pikantní a aromatické rýžové směsi, vařené s masem a různými kořením.
 • Camel Burger: Pro ty, kteří rádi experimentují s jídlem, jsou v Dubaji k dispozici hamburgery z velbloudího masa. Velbloudí maso je chutné a méně tučné než hovězí.
 • Datle: Datle jsou v Emirátech velmi populární. Podávají se jako občerstvení nebo do dezertů.
 • Arabská káva a Baklava: Tradiční arabskou kávu si můžete dát téměř na každém rohu. Často se podává s baklavou, sladkým dezertem z listového těsta, ořechů a medu.
co jíst v Dubaji
Machboos

Oblíbenou variantou je Dubai Brunch, kdy zaplatíte předem za balíček neomezeného pití a jídla na cca 3-4 hodiny. Na výběr bývají balíčky s alkoholickým pitím, nealkoholickými nápoji nebo s jídlem.

Kam v Dubaji na nákupy?

Dubaj je vyhlášenou nákupní oblastí. Utrácí se tady nejvíc na světě a je tak považována za hlavní město nákupů. Průměrná denní útrata je v Dubaji přes 500 dolarů.

Je tu víc než 70 nákupních center, kdy The Dubai Mall a Mall of the Emirates patří k největším nákupním centrům na světě. Každoročně se tu taky konají dva nákupní festivaly:

 • Dubai Shopping Festival, během kterého se z celého emirátu Dubaj stává jedno velké nákupní centrum. Provedou se tady nákupy v hodnotě 2 mld. USD. Festival doplňují hudební show a umělecké výstavy. Dubai Shopping Festival se koná v průběhu ledna.
 • Dubai Summer Surprises je letní obdobou Dubai Shopping Festival a probíhá od června do srpna. Jeho cílem je propagace Dubaje pro rodinnou dovolenou.

Nákupní centrum nebo příležitosti k nákupu najdete u všech hlavních atrakcí ve městě. Zde jsou nejoblíbenější nákupní centra v Dubaji:

 • Dubai Mall u Burj Khalifa
 • Mall of the Emirates se Ski Dubai
 • Mercato Shopping Mall v Jumeirah
 • Nakheel Mall na Palm Jumeirah
 • Dubai Marina Mall v Dubai Marina
 • City Walk v centru Dubaje
 • City Centre Deira nedaleko letiště
 • Ibn Battuta Mall u hlavní třídy Sheikh Zayed Road
Ibn Battuta Mall

Co je v Dubaji zakázané?

 • Drogy a léky: Ve Spojených arabských emirátech platí nulová tolerance vůči drogám. Držení, užívání nebo obchodování s drogami jsou přísně trestány. Některé předepsané léky a léky dostupné bez předpisu v jiných zemích mohou být v SAE považovány za nelegální nebo kontrolované látky. Raději si předem ověřte, zda jsou vaše léky v zemi povolené.
 • Do roku 2019 byly na území SAE zakázané taky elektronické cigarety – to už neplatí.
 • Alkohol: Konzumace alkoholu je povolená pouze v licencovaných zařízeních, jako jsou některé hotely a kluby. Veřejná opilost a konzumace alkoholu mimo tyto licencované prostory jsou nelegální.
 • Veřejná náklonnost: Veřejné projevy náklonnosti, jako jsou polibky nebo obejmutí, jsou považovány za nevhodné a mohou být postihovány. Jako turistu vás úřady spíše jen napomenou a napoprvé nebudou pokutovat.
 • Fotografování: Fotografování osob bez jejich souhlasu, zejména žen a vládních budov, může být považované za nelegální.
 • Homosexualita: Homosexuální vztahy jsou v SAE nelegální.
 • Diskriminační výroky: Jakékoli výroky nebo chování, které mohou být považovány za diskriminační na základě rasy, národnosti, náboženské příslušnosti nebo sexuální orientace, jsou nelegální.

Je v Dubaji alkohol zakázaný?

Zákaz alkoholu platí pro všechny do 21 let. Alkohol nenajdete v supermarketech ani v obchodech (jen pivo bez alkoholu). Zakázané je pití na veřejnosti a opilství. V restauracích, hotelech nebo barech si ale alkohol dát můžete. Jen počítejte s tím, že je v Dubaji alkohol mnohem dražší než v Evropě.

Jak se oblékat v Dubaji?

Co se týká oblékání, Dubaj je benevolentnější než jiné emiráty ve Spojených arabských emirátech. Spousta místních žen není zahalených, jako je tomu například v Saudské Arábii.

I tak ale platí, že by oblečení nemělo být vyzývavé a odhalovat hodně kůže. Jde spíše o respekt k dané zemi, jejím tradicím a zvyklostem. Kulturně se očekává, že se na ulici oblečete od ramen až po kolena.

Na některých místech mohou být striktnější a v odhalenějším oblečení vás dovnitř nepustí. Ženy si s sebou mohou vzít lehký svetr nebo šátek a legíny. Navíc je většina veřejných míst v Dubaji klimatizovaná, takže slabá vrstva navíc se vždy hodí.

Plavky patří výhradně na pláž nebo do aquaparku. Zcela nevhodné je opalování nahoře bez a příliš odhalující plavky. V nočních barech se oblečení neřeší a v klidu si můžete vzít krátké šaty nebo šortky.

Jinou kapitolou jsou mešity, kde musíte mít zakryté nohy a ruce a ženy navíc šátek přes vlasy.

Jak se chránit při cestování: Cestovní pojištění zahrnuje nejen léčebné výlohy, ale pokryje taky situace, jako je zrušení cesty, ztráta zavazadel nebo pojištění odpovědnosti za škodu, takže se komplexně postará o Vaší bezpečnost na cestách. Získejte cestovní pojištění s 50% slevou.

mešita jumeirah dubaj

Kde se ubytovat v Dubaji?

 • Hotel Atana – příjemný 4* hotel za skvělou cenu a s dobrou dostupností do centra, k Dubai Marina i na pláž
 • Hotel Rove – stylový hotel za výbornou cenu přímo u pláže a s transferem zdarma do centra
 • Hotel Leva – moderní ubytování v centru města (vč. kuchyňského koutu) a pár kroků od Burj Khalifa a stanice metra
 • Royal Central Hotel and Resort The Palm – luxusní 5* hotel přímo u pláže na Palm Jumeirah za bezkonkurenční cenu vzhledem k poloze a službám
 • Wyndham Dubai Deira – levné ubytování ve 4* hotelu ve čtvrti Deira a jen pár kroků od metra
dubaj ubytování
Hotel Atana

Skvělý poměr ceny, kvality a dostupnosti

dubaj ubytování
Wyndham Dubai Deira

Levný 4* hotel kousek od metra

dubaj ubytování v centru
Hotel Leva

Ubytování v centru u Burj Khalifa a stanice metra

dubaj ubytování u pláže
Hotel Rove

Skvělý hotel u pláže a s transferem zdarma do centra

Ceny v Dubaji

Zde jsou přibližné náklady, jaké můžete očekávat v Dubaji:

 • Pouliční a rychlé občerstvení: Rychlá jídla, jako jsou sendviče nebo kebaby, stojí přibližně 20 až 40 AED.
 • Restaurace střední třídy: Jídlo ve slušné restauraci vyjde kolem 50 až 150 AED na osobu.
 • Luxusní restaurace: V luxusních restauracích počítejte s částkou 200 až 500 AED na osobu, zejména v turisticky frekventovaných oblastech.
 • Taxi: Základní sazba je přibližně 12 AED, poté přibližně 2-2,5 AED za kilometr.
 • Půjčovny kol: Denní půjčovné se pohybuje od 40 do 60 AED.
 • Potraviny: V případě vlastního stravování počítejte s výdaji kolem 150 až 400 AED za týden pro jednu osobu.
 • Voda (1,5 l): 2,40 AED
 • Chleba (500 g): 6,17 AED
 • Sýr (1 kg): 40,80 AED
 • Kuřecí prsa (1 kg): 30,92 AED
 • Brambory (1 kg): 3,63 AED
 • Rajčata (1 kg): 6,18 AED
 • Banány (1 kg): 7,04 AED

Spropitné dávat nemusíte, ale pokud jste byli spokojení se službami, je spropitné vítané. V restauracích se dává 10-15 % z útraty. U taxi se zaokrouhluje nahoru na celé 5 nebo 10 (podle částky). Pro poslíčka nebo pokojskou na noc je pak spropitné 5-10 AED.

Jak ušetřit v Dubaji?

Dubaj si hýčká nálepku luxusní a nákupní destinace. Pokud si jí chcete užít se vším všudy, může se tady dovolená dost prodražit. Přikládám několik tipů, díky kterým můžete ušetřit nejen na vstupném:

 • Obecně se v Dubaji doporučuje kupovat vstupenky předem. Nejen, že jsou někdy výrazně levnější, ale navíc nemusíte čekat fronty na lístky.
 • Vstupenky na vyhlídku v Burj Khalifa jsou při západu slunce mezi 16:00-18:00 dražší o 73 AED. Navštivte Burj Khalifa během dne nebo naopak večer, kdy se město nádherně nasvítí.
 • Díky kombinované vstupence do Burj Khalifa a akvária v Dubai Mall výrazně ošetříte.
 • Nádherné výhledy zažijete taky z vyhlídky Sky Views s proskleným nebeským chodníkem ve výšce 219,5 metrů a vstupenka je zároveň o polovinu levnější než na Burj Khalifa.
 • Pořiďte si Dubai Pass nebo Dubai Explorer Pass, díky kterým získáte za jednu cenu přístup k více než 45 atrakcím ve městě. Více informací najdete v samostatném článku.
 • Platba v tradiční lodi abra je skvělým a levným zážitkem, který vás vyjde jen na cca 1 dirham.
 • Veřejné pláže jsou v Dubaji čisté s dokonale bílým pískem a křišťálově čistou vodou. Pláže jako Kite nebo JBR navíc poskytují skvělé služby, díky kterým si budete připadat jako na soukromé pláži.

Mapa Dubaje

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Dubaje. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Dubaji. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!

Toto byl náš průvodce a tipy pro Dubaj bez cestovky. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Dubaji

DUBAJ: Inspirujte se nejkrásnějšími místy a plážemi, co navštívit v Dubaji. V dalším článku sdílíme zajímavosti a fakta o Dubaji. Hledáte ubytování? Zde je seznam nejlepších hotelů, kde se ubytovat v Dubaji (pro každý rozpočet).

Vytvořili jsme samostatného průvodce pro návštěvu Burj Khalifa (vstupné, otevírací doba, jak se dostat, zajímavosti).

Zde najdete podrobný popis, jak letecky do Dubaje a jak se dostat z letiště do centra. Praktické tipy pro cestování po městě jsme sepsali v průvodci dopravou v Dubaji.

JAK UŠETŘIT V DUBAJI: Dubai Pass je jednou z možností, jak ušetřit v Dubaji za vstupné do památek a atrakcí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *