DUBAJ 2023: tipy, průvodce, praktické informace + mapa

Průvodce pro Dubaj s praktickými informacemi a tipy – jak se oblékat v Dubaji, co je zakázané, kdy navštívit Dubaj, co jíst v Dubaji, bezpečnost a další triky. Součástí průvodce je taky mapa Dubaje, díky které si svou dovolenou můžete jednoduše naplánovat.

Dubaj: tipy a praktické informace

 • Měna Dirham = AED (někdy taky Phs, Dh)
 • V Dubaji můžete pohodlně platit svou platební kartou. Běžně jsou akceptovány karty Visa a Mastercard.
 • Obchody mají většinou otevřeno v čase 10:00-22:00. Restaurace zavírají později.
 • Spropitné dávat nemusíte, ale pokud jste byli spokojení se službami, je spropitné vítané. V restauracích se dává 10-15 % z útraty. U taxi se zaokrouhluje nahoru na celé 5 nebo 10 (podle částky). Pro poslíčka nebo pokojskou na noc je pak spropitné 5-10 AED.
 • Ve Spojených Arabských Emirátech se používají zásuvky typu G (stejně jako ve Velké Británii), takže budete potřebovat redukci. Na místě jsou adaptéry docela drahé, tak si je nezapomeňte přibalit s sebou.
 • Wifi je dostupná zdarma na řadě míst, jako jsou stanice metra, restaurace, hotely, atrakce, některé pláže nebo nákupní centra.
 • Voda z kohoutku je v Dubaji pitná, ale kvůli velkému teplu může být vlažná.
 • Pokud se vás při nástupu do taxi řidič zeptá, zda chcete platit v dirhamech nebo dolarech, vystupte. V oficiálním taxi se vždy platí jen v dirhamech.
Dubai Fountain Dubaj tipy
Dubai Fountain před Burj Khalifa

Jaké je počasí v Dubaji?

Počasí v Dubaji je subtropické s jasně modrou oblohou a teplým pouštním klima. Léta v Dubaji od května do října jsou horká, větrná a vlhká. Průměrné denní teploty se pohybují kolem 40 °C. Ani v noci se moc neochladíte – teploty klesnou jen ke 30 °C.

Nejteplejším měsícem je srpen. Teploty přesahující 30 °C atakují teploměr už od dubna a na podzim až do října. V zimě od prosince do března se teploty pohybují v příjemném rozmezí 24-26 °C a v noci 16-16 °C.

Dubaj je slunečný téměř po celý rok. Prší tu jen 25 dní v roce a to především v hlavní sezóně v zimě. Přesto se vám nestane, že by vám propršela dovolená. Déšť většinou trvá hodinku, dvě a opět vyleze slunce.

starý Dubaj / Dubaj tipy a průvodce
Al Fahidi Historical ve starém Dubaji

Kdy navštívit Dubaj?

Od května do října svažují Dubaj extrémní horka kolem 40 °C přes den a 30 °C v noci. Navíc je extrémní vlhko, takže si tady připadáte jako v pařníku a je dusno.

Léto je doba, kdy místní cestují pryč nebo jsou převážně uvnitř. Expati odlétají za svými rodinami. Na druhou stranu jsou v tomhle období zájezdy, letenky a ubytování nejlevnější.

Hlavní sezóna probíhá v Dubaji od listopadu do března, kdy je teplo na koupání a zároveň vás při procházce městem nesvazuje nepříjemné horko.

Ramadán

Pokud si chcete užít Dubaj se vším všudy, vyhněte se období ramadánu. Ten připadá každý rok na jiné období (v roce 2022 byl v dubnu).

Řada restaurací má zavřeno, pravidla jsou obecně přísnější a i turisti máte zákaz pití a jídla na veřejnosti. Atrakce mohou mít pozměněnou otevírací dobu. To neplatí pro noční život, který probíhá beze změn.

Pokud vám přísnější podmínky nevadí, hotely často v období ramadánu připravují speciální balíčky a akce, aby přilákaly turisty.

Co jíst v Dubaji?

Dubajská kuchyně je kosmopolitní a tvoří jí směsice arabského a indického jídla s moderním šmrncem. Oblíbený je růžový pokrm Biryani se šafránem, Shawarma z jehněčího nebo kuřecího masa (druh döner kebabu) nebo Machboos (rýžový pokrm s masem nebo rybou). 

co jíst v Dubaji
Machboos

Arabskou kávu si můžete dát na každém rohu. Obvykle se podává slazená a okořeněná kardamomem.

V Dubaji se můžete najíst draze, ale taky velmi levně v autentických kavárnách. Oblíbenou variantou je Dubai Brunch, kdy zaplatíte předem za balíček neomezeného pití a jídla po cca 3-4 hodiny. Na výběr bývají balíčky s alkoholickým pitím, nealkoholickými nápoji nebo s jídlem.

Je Dubai bezpečná?

Dubai je jedno z nejbezpečnějších měst na světě. Nemusíte se bát, že by vás někdo okradl. Obezřetnější bych byla v části Deira v noci, ale pořád je to obecně velmi bezpečné, čisté a přátelské město.

výhled na čtvrť Deira z promenády Al Seef u Dubai Creek

Kam v Dubaji na nákupy?

Dubaj je vyhlášenou nákupní oblastí. Utrácí se tady nejvíc na světě a je tak považována za hlavní město nákupů. Průměrná denní útrata je v Dubaji přes 500 dolarů.

Je tu víc než 70 nákupních center, kdy The Dubai Mall a Mall of the Emirates patří k největším nákupním centrům na světě. Každoročně se tu taky konají 2 festivaly:

 • Dubai Shopping Festival, během kterého se z celého emirátu Dubaj stává jedno velké nákupní centrum. Provedou se tady nákupy v hodnotě 2 mld. USD. Festival doplňují hudební show a umělecké výstavy. Dubai Shopping Festival se koná v průběhu ledna. Dubai Shopping Festival je taky spjatý s tvorbou nových rekordů – například největší nákupní košík, největší polštářová bitva nebo největší peněženka.
 • Dubai Summer Surprises je letní obdobou Dubai Shopping Festival a probíhá od června do srpna. Jeho cílem je propagace Dubaje pro rodinnou dovolenou.

Nákupní centrum nebo příležitosti k nákupu najdete u všech hlavních atrakcí ve městě. Níže přikládám naše tipy v Dubaji:

Dubai Mall / kam na nákupy v Dubaji
Dubai Mall vedle Burj Khalifa

Je v Dubaji alkohol zakázaný?

Zákaz alkoholu platí pro všechny do 21 let. Alkohol nenajdete v supermarketech ani v obchodech (jen pivo bez alkoholu). Zakázané je pití na veřejnosti a opilství. V restauracích, hotelech nebo barech si ale alkohol dát můžete. Jen počítejte s tím, že je v Dubaji alkohol mnohem dražší než v Evropě.

Jak se oblékat v Dubaji?

Co se týká oblékání, Dubaj je benevolentnější než jiné emiráty ve Spojených Arabských Emirátech. Spousta dubajských žen není zahalených, jako je tomu například v Saudské Arábii.

I tak ale platí, že by oblečení nemělo být vyzývavé a odhalovat hodně kůže. Jde spíše o respekt k dané zemi, jejím tradicím a zvyklostem. Kulturně se očekává, že se na ulici oblečete od ramen až po kolena.

Dubai Miracle Garden

Na některých místech mohou být striktnější a v odhalenějším oblečení vás dovnitř nepustí. Ženy si s sebou můžou vzít lehký svetr nebo šátek a legíny. Za prvé je většina veřejných míst v Dubaji klimatizovaná a slabá vrstva navíc se hodí a za druhé legíny pod šaty jsou zcela vyhovující pro splnění požadavku zakrytých nohou.

Plavky patří výhradně na pláž nebo do aquaparku (zakázané jsou na některých veřejných plážích šňůrkové bikiny). Zcela zakázané je opalování nahoře bez a tanga. V nočních barech se oblečení neřeší a v klidu si můžete vzít krátké šaty nebo šortky.

Jinou kapitolou jsou mešity, kde musíte mít zakryté nohy i ruce a ženy navíc šátek přes vlasy. Před vstupem si zouváte boty.

Co je v Dubaji zakázané?

Několik tipů už bylo řečeno výše. Co je ještě v Dubaji zakázané?

V Dubaji byste si neměli prokazovat na veřejnosti větší náklonost. Zvlášť, pokud nejste manželský pár. Nedostanete sice pokutu, ale policisté vás můžou napomenout.

Zákaz platí taky pro trhání květin, kde jsou už pokuty docela tučné. V Dubaji jsou zakázané elektronické cigarety, které vám zabaví hned na letišti.

Jak ušetřit v Dubaji?

Dubaj si hýčká nálepku luxusní a nákupní destinace. Pokud si jí chcete užít se vším všudy, může se tady dovolená dost prodražit. Přikládám několik tipů, díky kterým můžete ušetřit nejen na vstupném:

 • Vstupenky jsou v Dubaji na řadu míst výrazně levnější, pokud si je koupíte online. Většinou se dají zrušit do 24 hodin předem zdarma. Na místě jen ukážete vstupenku v mobilu. Navíc ušetříte i čas strávený ve frontách.
 • Vstupenky na vyhlídku v Burj Khalifa jsou při západu slunce mezi 16:00-18:00 dražší o 73 AED. Navštivte Burj Khalifa předtím nebo naopak večer, kdy se město nádherně nasvítí.
 • Díky kombinované vstupence do Burj Khalifa a akvária v Dubai Mall ušetříte téměř 50 AED.
 • Nádherné výhledy zažijete taky z vyhlídky Sky Views s proskleným nebeským chodníkem ve výšce 219,5 metrů a vstupenka je sem o polovinu levnější než na Burj Khalifa. Nebo se dá koupit zvýhodněná vstupenka na obě místa.
 • Pořiďte si Dubai Pass nebo Dubai Explorer Pass, díky kterým získáte za jednu cenu přístup k více než 45 atrakcím ve městě. Více v samostatném článku.
 • Platba v tradiční lodi abra je skvělým a levným zážitkem, který vás vyjde jen na cca 1 dirham.
 • Veřejné pláže jsou v Dubaji čisté s dokonale bílým pískem a křišťálově čistou vodou. Pláže jako Kite nebo JBR navíc poskytují různorodé služby, díky kterým si skoro ani nevzpomenete, že nejste na soukromé pláži.

Mapa Dubaje

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Dubaje. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Dubaji. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Více informací o Dubaji

DUBAJ NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA: Inspirujte se 40 tipy, co navštívit v Dubaji (včetně informací o vstupném, otevírací době a mapy).

Vytvořili jsme samostatného průvodce pro návštěvu Burj Khalifa (vstupné, otevírací doba, jak se dostat, zajímavosti)

DUBAJ PRŮVODCE: V dalším článku sdílíme zajímavosti a fakta o Dubaji.

JAK UŠETŘIT V DUBAJI: Dubai Pass je jednou z možností, jak ušetřit v Dubaji za vstupné do památek a atrakcí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *