Dubaj doprava: Kompletní průvodce pro metro a MHD v Dubaji

dubaj doprava a metro

Doprava v Dubaji může být pro nově příchozí návštěvníky výzvou, ale s trochou plánování se můžete snadno a pohodlně pohybovat po městě. V tomto průvodci dopravou v Dubaji se podíváme na vše, co potřebujete vědět před svojí cestou – jak funguje metro a MHD v Dubaji, kolik stojí jízdenky, jak používat Nol Card a další užitečné tipy.

MHD A METRO V DUBAJI

DUBAJ DOPRAVA

Doprava v Dubaji je moderní, dobře organizovaná a integrovaná, což umožňuje snadný přístup k hlavním turistickým atrakcím. 

Dubaj je velké město a vzdálenosti mezi jednotlivými místy jsou velké. Používání veřejné dopravy se tak nevyhnete.

S veřejnou dopravou se dostanete snadno z letiště, do čtvrti Deira, na druhou stranu do Dubai Marina, k atrakcím i plážím.

☞ Sepsali jsme podrobného průvodce, jak se dostat letecky do Dubaje a následně z letiště do centra.

Dubaj je pro účely dopravy rozdělená do několika zón, na základě kterých se dělí jízdné do 3 tarifních úrovní – podle toho, kolik zón projedete, zaplatíte za použití veřejné dopravy 3-7,5 AED. Dále v článku si povíme víc.

dubaj doprava
Stanice metra v Dubaji

Dubajská veřejná doprava zahrnuje:

METRO V DUBAJI

Dubajské metro je klíčovou složkou městské dopravní sítě. Je to jeden z nejmodernějších a technologicky nejvyspělejších systémů metra na světě, který spojuje hlavní obchodní, obytné a turistické oblasti.

Metro je v provozu v následujících časech:

 • pondělí až čtvrtek 05:00-00:00
 • pátek 05:00-01:00
 • sobota 05:00-00:00
 • neděle 08:00-00:00

Metro má dvě hlavní linky:

 • Červenou linku, která je delší a vede napříč většinou hlavních atrakcí včetně Burj Khalifa, Dubai Marina, Expo 2020 a letiště DXB
 • Zelenou linku, která vede podél obou břehů zátoky Dubai Creek

Stanice metra poznáte na první pohled – jsou zaoblené a částečně pokryté zlatou barvou. Uvnitř vás možná překvapí, jak čisté stanice metra jsou.

stanice metra v Dubaji / doprava v Dubaji
Stanice metra v Dubaji

Po vstupu na stanici projdete turnikety, kde přiložíte svojí Nol kartu (více info o kartě dále). Poté sledujete značení k požadované lince metra. Informace o linkách a směrech zobrazují elektronické tabule s časy příjezdu vlaků. Na stanicích jsou k dispozici taky pracovníci metra, kteří vám rádi pomohou s jakýmkoli dotazem.

stanice metra v Dubaji
Stanice metra v Dubaji

Při nástupu si všimněte, že každá souprava má 3 různé třídy:

 • Regular pro všechny cestující (3 vagony)
 • Gold pro cestující první třídou (1 vagon)
 • Women with children pro ženy a děti (1 vagon)

Ve vagonu Gold mohou jezdit pouze ti, kteří mají Gold Nol Card. Ženy mohou cestovat ve vagónech pro ženy i ve vagónech Regular. Vše je dobře značené, takže se snadno zorientujete, kam můžete vstoupit.

Při opouštění stanice metra opět projdete turnikety, kde musíte přiložit svoji Nol kartu, aby byla odečtená správná částka za jízdu. Systém automaticky vypočítá cenu jízdy na základě délky trasy.

Nejlepší ubytování v Dubaji 😴

dubaj ubytování
Hotel Atana

Skvělý poměr ceny, kvality a dostupnosti

dubaj ubytování
Wyndham Dubai Deira

Levný 4* hotel kousek od metra

AUTOBUSY V DUBAJI

Rozsáhlá síť autobusů RTA pokrývá celé město a nabízí spojení do oblastí, kam metro nebo tramvaj nejezdí. Díky autobusům se tak snadno dostanete do Dubai Global Village, Miracle Garden nebo z metra k pláži.

Autobusy jsou v provozu denně v čase 04:00-01:00. Linka C01 je v provozu 24 hodin denně – spojuje letiště DXB s obchodní čtvrtí. V čase 21:00-05:00 jsou v provozu 2 noční autobusové linky, které propojují město s letištěm DXB a DWC.

Autobusy jsou klimatizované a bezbariérové. Většina autobusů je nízkopodlažní a červenobílá, některé jsou dvoupatrové. Červenobílé autobusy doplňují modrobílé autobusy, které propojují stanice metra. Pro vás jako turistu to ale neznamená žádné komplikace – v rámci jednoho systému můžete cestovat všemi prostředky (metro, tramvaj, autobusy).

Autobusové zastávky v Dubaji jsou klimatizované malé uzavřené budky. V létě, kdy teploty přesahují 40 stupňů Celsia, jsou podobná místa nezbytná.

zastávka autobusu v Dubaji
Zastávka autobusu v Dubaji

Autobusy staví pouze na znamení – stačí mávnout a řidič vám zastaví. Nástup probíhá předními dveřmi, ale v praxi můžete někdy nastoupit i zadními dveřmi. Hned u dveří jsou čtečky, kde přiložíte při nástupu i výstupu svojí Nol kartu (o té za chvíli víc). Pro výstup pak stačí stisknout tlačítko Stop a řidič vám zastaví na nejbližší zastávce.

Dubai miracle garden je dostupná pouze autobusem
Dubai Miracle Garden je dostupná pouze autobusem a autem.

TRAMVAJE V DUBAJI

Autobusy a metro doplňuje tramvaj T1, která projíždí podél pobřeží v oblasti kolem Dubai Marina a JBR (Jumeirah Beach Residence). Tramvaj je moderní, bezbariérová a klimatizovaná. Stanice tramvají jsou kryté a opět klimatizované.

Tramvaj je v provozu od pondělí do soboty v čase 06:00-01:00 a v neděli 09:00-01:00.

tramvaj dubaj

MONORAIL NA PALM JUMEIRAH

Monorail je jednokolejka, která propojuje pevninu (stanice Gateway) s ostrovem Palm Jumeirah. Napříč ostrovem staví na několika zastávkách včetně konečné stanice u ikonického hotelu Atlantis The Palm.

Z Monorail si zároveň užijete fantastické výhledy na Palm Jumeirah a Perský záliv, protože ostrov Palm Jumeirah je nejhezčí právě z výšky.

monorail dubai
Monorail

Monorail není součástí integrovaného dopravního systému v Dubaji. Lístky si můžete koupit online nebo na místě. Cena se liší podle konečné zastávky – maximálně 20 AED za jednosměrnou jízdu, 30 AED za zpáteční jízdenku. Děti do 110 cm cestují zdarma, poté platí plné jízdné.

Na nádraží Palm Jumeirah Monorail se dostanete autobusem č. 8, tramvají nebo červenou linkou metra (stanice Al Khail a odtud 20 minut pěšky). Na Palm Jumeirah se dají taky půjčit kola nebo tu jezdí zdarma kyvadlový autobus, ale na druhou stranu přijdete o výhled.

pohled na Palm jumeirah z view at the palm
Pohled na Palm Jumeirah z vyhlídky The View at the Palm – monorail projíždí středem ostrova.

ABRA V DUBAJI

Pro přesuny přes Dubai Creek jsou k dispozici abry, tradiční dřevěné čluny, které nabízí jak praktickou, tak malebnou formu dopravy mezi Deirou a Bur Dubai. Cenově vychází na 1 dirham.

Abry jsou v provozu od brzkého rána (dle stanoviště od cca 7:30-8:30) do pozdního večera (cca do 22:30). Pro jízdu abrou nepotřebujete Nol kartu – platíte v hotovosti přímo řidiči.

dubai creek / co vidět v dubaji

Tradiční dřevěné lodě doplňují vodní autobusy, kterými se můžete svézt dál od starého města – například k Dubai Creek Harbor, Dubai Festival City, v okolí Dubai Maria apod. Slouží pro krátké přesuny a cenově vycházejí většinou mezi 2-5 AED podle toho, jakou trasu zvolíte. V tomto případě probíhá platba Nol kartou.

Vodní autobusy doplňují vodní trajekty, které operují na několika trasách. Cenově počítejte od 25 do 50 AED za plavbu. Tohle je ideální možnost pro ty, kteří si chtějí udělat příjemnou panoramatickou plavbu Dubajským kanálem (časově cca 40 minut až 1,5 hodiny podle trasy).

Zde najdete podrobné trasy abry, vodních autobusů a trajektů.

al seef / old town dubai
Výhled z promenády Al Seef u Dubai Creek

TAXI V DUBAJI

V Dubaji jsou k dispozici jak tradiční taxíky, tak služby sdílených jízdy jako Uber a Careem. Taxíky jsou snadno dostupné po celém městě, můžete si je přivolat na ulici nebo objednat přes aplikaci Careem. 

Oficiální taxi má krémovou baru s různě barevnou střechu – taxi s růžovou střechou slouží výhradně pro ženy a děti. Nejčastěji uvidíte taxi s červenou střechou, ale v praxi je jedno, kterým taxi pojedete. Všechny jsou regulované vládou a mají pevné sazby. Jen pozor na to, že ne všechny taxi umožňují platbu kartou.

☞ Inspirujte se nejlepšími místy, co navštívit v Dubaji.

taxi v dubaji

JAK PLATIT ZA DOPRAVU V DUBAJI

NOL CARD

Pro využívání veřejné dopravy v Dubaji potřebujete Nol Card. Ta funguje obdobně jako karty v jiných městech – například Oyster Card v Londýně.

☞ Při nástupu i výstupu přiložíte kartu ke čtečce a tím se vám odečte přesná částka, kterou jste projeli. Kartu můžete použít v metru, autobusech, tramvajích i dalších prostředcích (viz dále).

Kartu si koupíte jednoduše přímo ve stanici metra nebo na vybraných autobusových nádražích.

Děti do 5 let nebo do 90 centimetrů cestují zdarma.

Jízdné se liší do 3 úrovní podle toho, kolika zónami projíždíte:

 1. úroveň – jízda v 1 zóně
 2. úroveň – jízda ve dvou sousedních zónách
 3. úroveň – jízda ve 3 a více zónách

V rámci jednoho jízdného můžete přestupovat například z metra na metro, z metra na autobus apod. Podmínkou je, že tento přestup musí výt realizován do 30 minut a celková jízda musí trvat maximální 180 minut.

Nol karta je v nabídce v několika verzích:

Red Nol Card

Red Nol Card je papírová verze karty za 2 AED, se kterou získáte možnost 10 samostatných jízd nebo 5 celodenních jízdenek. Jakmile je vyčerpáte, musíte si koupit novou Nol Card.

Celodenní jízdenka stojí 20 AED a umožňuje vám cestovat v metru, autobuse a tramvaji. Nebo si můžete kartu nabít jednorázovými jízdenkami, kde vyjde jízda od 4 do 8,5 AED podle toho, jak daleko cestujete.

Red Nol Card nemůžete použít na vodní autobusy, trajekty, vstupy do parků apod., jako je tomu u dalších typů Nol Card. Červená verze karty souží výhradně pro dopravu v metru, tramvaji a autobusech.

Silver Nol Card

Silver Nol Card je nejčastější verze Nol Card pro turisty, kteří cestují častěji. Karta je plastová a nabízí lepší ceny než Red Nol Card, oproti které se vyplatí nad třetí jízdu. Platnost je 5 let.

Silver Nol Card stojí 25 AED, ale 19 AED máte automaticky přednabito jako jízdné. Poté si můžete v případě potřeby Nol Card dobít v kterékoliv stanici metra v automatu nebo na přepážce.

Ceny jízdného se Silver Nol Card se pohybují v rozmezí 3-7,5 AED podle toho, jak daleko cestujete. Vychází tedy levněji než Red Nol Card.

Stříbrnou verzi karty můžete využít pro cestování v metru, autobusech, tramvaji, vodních autobusech, trajektech, parkování nebo pro vstup do parku (například park Zabeel).

Upozornění: Zůstatek na Silver Nol Card nikdy nesmí klesnout pod 7,5 AED. Pokud by byl zůstatek nižší, riskujete pokutu od revizora. Naštěstí si můžete Silver Nol Card dobít v kterékoliv stanici metra a na celé řadě autobusových zastávek.

Gold Nol Card

Gold Nol Card je skvělou variantou pro ty, kteří si chtějí připlatit za pohodlí ve vozech první třídy v metru a tramvaji – tyto vozy nabízejí pohodlnější sedadla a méně cestujících.

Gold Nol Card funguje obdobně jako Silver Nol Card s tím rozdílem, že ceny za cestování první třídou jsou dvakrát vyšší než v případě Silver Nol Card.

Blue Nol Card

Blue Nol Card je personalizovaná verze pro časté cestovatelé (rezidenty a expaty), kterou jako turista nevyužijete.

Nejlepší ubytování v Dubaji 😴

dubaj ubytování v centru
Hotel Leva

Ubytování v centru u Burj Khalifa a stanice metra

dubaj ubytování u pláže
Hotel Rove

Skvělý hotel u pláže a s transferem zdarma do centra

Jak funguje karta Nol

Pokud máte zkušenost s Oyster kartou v Londýně, Nol karta funguje na totožném principu. Za drobný poplatek si koupíte Nol kartu, kterou si přednabíjíte – v automatu vložíte kartu, poté vyberete typ karty a kliknete na Card Top Up, kde zvolíte částku k nabití. Zaplatíte v hotovosti nebo platební kartou.

Kartu si můžete kdykoliv nabít v kterékoliv stanici metra nebo na vybraných autobusových nádražích.

bluewaters dubaj
Promenáda na ostrově Bluewaters v Dubaji

Mapa Dubaje

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Dubaje. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Dubaji. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Naplánujte si svou cestu snadno a rychle. Pokud si něco koupíte prostřednictvím našich odkazů, získáme malou provizi. Vy neplatíte nic navíc. Děkujeme!

Toto byl náš průvodce a tipy pro dopravu a metro v Dubaji v SAE. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Dubaji

DUBAJ: Inspirujte se nejkrásnějšími místy a plážemi, co navštívit v Dubaji. V dalším článku sdílíme zajímavosti a fakta o Dubaji. Hledáte ubytování? Zde je seznam nejlepších hotelů, kde se ubytovat v Dubaji (pro každý rozpočet).

Veškeré praktické informace a tipy jsme sepsali v průvodci cestováním do Dubaje. Tady je podrobný průvodce, jak se dostat letecky do Dubaje a následně z letiště do centra.

Vytvořili jsme samostatného průvodce pro návštěvu Burj Khalifa (vstupné, otevírací doba, jak se dostat, zajímavosti).

JAK UŠETŘIT V DUBAJI: Dubai Pass je jednou z možností, jak ušetřit v Dubaji za vstupné do památek a atrakcí.

doprava v dubaji

Nejčastější dotazy: Doprava v Dubaji

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *