Plánujete strávit víkend v Budapešti? Podívejte se na naše tipy na nejlepší místa, co vidět v Budapešti za 2 dny. Součástí článku je taky mapa, kterou si můžete stáhnout a upravit dle potřeby.
Dá se stihnout Budapešť za 2 dny?
Budapešť není velká jako například Barcelona. Přesto se tu nachází spousta krásných míst, jejichž návštěva vám zabere klidně několik dní. Za dva dny v Budapešti ale stihnete to nejhlavnější a alespoň budete mít záminku se do Budapešti vrátit.
Tento itinerář jsme naplánovali tak, aby se místa nacházela poblíž sebe a vy jste tak neztráceli drahocenné minuty v Budapešti.
☞ Výhodné pobytové balíčky v Budapešti.
Budapešť za dva dny – mapa trasy
Na mapě níže najdete vyznačenou trasu, co vidět v Budapešti za 2 dny. Itinerář pro první den začíná u Rybářské bašty a pokračuje přes Budínský hrad až do centra města.
Druhý den si užijeme východ slunce na Gellértově vrchu a navštívíme taky nejoblíbenější trh ve městě.
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s trasou, co vidět v Budapešti za dva dny. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v itineráři pro dva dny v Budapešti v Maďarsku. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V BUDAPEŠTI ZA 2 DNY
DVA DNY V BUDAPEŠTI – ITINERÁŘ PRO 1. DEN
Východ slunce na Rybářské baště
Pokud vám vyjde počasí, Rybářská bašta je to nejlepší místo v Budapešti, kde sledovat východ slunce. Teplé paprsky se opírají do bílé fasády bašty a zahalují zlatavými tóny celou Pest včetně impozantního parlamentu.
Je to nádherná podívaná a určitě stojí za to si přivstat.
Ráno je tu navíc relativně málo turistů. Rybářská bašta je totiž jedním z nejoblíbenějších míst v Budapešti a i mimo sezónu je tu přes den a na večer relativně dost turistů. V sezóně bývá doslova obsypaná turisty a ta správná atmosféra je v tu chvíli pryč.
Jak se dostat k Rybářské baště?
Rybářská bašta se nachází na kopci ve čtvrti Buda a je snadno dostupná. Nasedněte na autobus 16 nebo 216 v centru na Deák Ferenc tér a vystupte přímo pod Rybářskou baštou. Pokud byste nechtěli jít do schodů, autobusové linky 16 a 116 vás zavezou až nahoru k Rybářské baště.
Kolik je vstupné a jaká je otevírací doba Rybářské bašty?
Nemusíte zaplatit ani forint a přesto si užijete nádherný výhled od Rybářské bašty. Pokud byste se ale chtěli projít mezi věžemi ve vrchní části pevnosti, musíte zaplatit vstupné. To se platí v sezóně od června do konce září v čase 9:00-21:00 a mimo sezónu v čase 9:00-19:00. Mimo tuto dobu jsou věže přístupné zdarma. Od Štědrého dne do poloviny března je Rybářská bašta přístupná zdarma po celý den.
Vstupné je 1200 HUF, děti do 14 let a studenti 600 HUF a děti do 6 let zdarma. Vstupenku si můžete koupit na místě oskenováním QR kódu – je tu případně obsluha, která vám pomůže. Po zakoupení vám dorazí do emailu potvrzení, které stačí obsluze ukázat.
☞ Výhodné pobytové balíčky s polopenzí nebo wellness.
Matyášův chrám
Při příchodu k Rybářské baště nemůžete přehlédnout nádherný chrám s běloskvoucí fasádou a barevnou střechou – Matyášův chrám (Mátyás Templom). Ten majestátně stojí uprostřed náměstí, které lemuje Rybářská bašta. Obě památky dohromady tvoří dokonale fotogenické kombo.
Kolik je vstupné a jaká je otevírací doba Matyášova chrámu?
Chrám je otevřený denně v čase 9:00-17:00. Cena se odvíjí podle toho, co máte v plánu navštívit – můžete navštívit pouze chrám nebo navíc vystoupat až do věže a užít si pohled na město. Více informací o vstupném najdete na tomto odkazu.
Pokladny se nacházejí v budkách po pravé straně chrámu. V okolí jsou taky placené toalety a dostatek restaurací.
Nově se rekonstruuje budova krajského úřadu do její původní podoby ve stylu Matyášova chrámu – se světlou fasádou a třpytivou střechou, která hraje všemi barvami. Stavba se nachází hned vedle chrámu.
Po dokončení to bude nádhera. Další důvod, proč začít návštěvu Budapešti na Budínském hradním vrchu a užít si všechny památky v klidu bez davů lidí.
Ubytování v Budapešti
Budínský hrad
Od Rybářské bašty a Matyášova chrámu se přesouváme k Budínskému hradu, nádherném komplexu nad Dunajem. Budínský hrad toto nabízí mnoho – od návštěvy muzeí po fantastické výhledy.
Budínský hrad se nachází jen pár minut chůze od Rybářské bašty. Při procházce okolím pochopíte, proč je celý Budínský hradní vrch zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. Historie z tohoto místa doslova čiší. Navíc se tu o to velmi dobře starají, vše je upravené a v roce 2023 prošlo rekonstrukcí.
I když neplánujete návštěvu muzeí, Budínský hrad stále stojí za návštěvu. Lemují ho hradby, které jsou volně přístupné a nabízejí nádherné výhledy na všechny strany. Architektura je impozantní, včetně fontán, Habsburské brány a mýtického ptáka turula, který je symbolem Maďarska.
Kolik je vstupné a jaká je otevírací doba Budínského hradu?
Celý komplex Budínského hradu je volně přístupný. Platí se pouze za návštěvu muzeí. Nahoru nebo dolů se můžete svézt historickou lanovkou. Je to turistické, ale pokud máte rádi podobné pozemní lanovky, stojí to za to. Kolem lanovky se dá taky jednoduše sejít – za pár minut jste dole u Řetězového mostu.
Pokud hledáte po návštěvě Budínského hradního vrchu trochu klidu, sestoupejte přes zahrady Várkert Bazár. Jsou tu lavičky a dají se tu najít příjemná, tichá zákoutí.
Řetězový most
Londýn má Tower Bridge, Budapešť má Řetězový most. Impozantní most se sochami lvů, kteří “hlídají” vstup na most. Doporučuji sem zajít na večer, kdy most nabízí pohled na nádherně nasvícený Budínský hrad.
Více informací: Co navštívit v Budapešti včetně mapy a užitečných informací.
Boty na břehu Dunaje
Za mostem odbočujeme doleva podél břehu Dunaje. Po pár minutách dojdeme k památníku “Boty na břehu Dunaje”. Ten je zasvěcený 20 000 Židům, kteří byli zabiti během druhé světové války. Před jejich popravou jim bylo nařízeno, aby si zuli boty. Je to hrůzné místo, které nutí k zamyšlení.
Parlament v Budapešti
Při návštěvě Rybářské bašty vám určitě neunikl pohled na parlament, který je zkrátka nepřehlédnutelný.
Monumentální stavba má 691 místností, 10 nádvoří a 29 schodišť. Z druhé strany se nachází menší park, umělá vodní plocha a posezení.
Parlament (Országház) je postavený v novogotickém stylu s novorenesanční kopulí, která je vysoká 96 metrů. Výška kopule byla zvolená záměrně – je totiž symbolikou příchodu Maďarů do vlasti v roce 896.
Nařízení Budapešti zároveň zakazuje postavit stavby vyšší než zmíněných 96 metrů. Této výšky dosahuje pouze parlament a bazilika svatého Štěpána, o které bude řeč za chvíli.
Jak navštívit parlament v Budapešti
Pokud jste nenavštívili žádné z muzeí v Budínském hradu, zbývá vám dostatek času k návštěvě interiérů parlamentu. Ty totiž rozhodně stojí za to.
Vstupenky je dobré rezervovat předem. Bývá vyprodáno i týdny dopředu. Prohlídka trvá necelou hodinu – na výběr je prohlídka s průvodcem nebo audioprůvodcem, který je k dispozici ve spoustě jazyků včetně češtiny.
Návštěvnické centrum najdete na severní straně parlamentu z boku. Jsou tu toalety zdarma a wifi.
Vstupné do parlamentu v Budapešti je následující:
- Vstupné pro občany EHP: plné vstupné 6000 HUF, děti a studenti 6-24 let 3000 HUF a pro děti do 6 let je vstup zdarma.
- Vstupné pro občany mimo EHP: plné vstupné 12 000 HUF, děti a studenti 6-24 let 6000 HUF a pro děti do 6 let je vstup zdarma.
Konkrétní čas zjistíte při rezervaci online.
Ubytování v Budapešti
Bazilika svatého Štěpána
Po návštěvě parlamentu se touláme uličkami Pesti, až po pár minutách dojdeme k bazilice svatého Štěpána. Po cestě budete míjet náměstí Svobody s památníkem Holocaustu.
Bazilika svatého Štěpána (Szent István Bazilika) je největším kostelem v celém Maďarsku. Má nádherně zdobený interiér, který vezme dech. Můžete dokonce vystoupat na střechu a užít si pohled na město z ptačí perspektivy.
Před bazilikou se rozprostírá menší náměstí, kde se často konají různé akce včetně vánočních trhů.
Jaké je vstupné a otevírací doba baziliky svatého Štěpána?
Vstupné do baziliky svatého Štěpána se liší podle toho, co vše máte v plánu navštívit:
- Plné vstupné pouze do kostela je 2300 HUF a dalších 4300 HUF za výhled z terasy a klenoty, popř. 6000 HUF za kombinovanou vstupenku
- Pro děti nad 6 let, studenty a seniory nad 65 let platí snížené vstupné 1700 HUF a 3400 HUF za terasu a klenoty, popř. 4800 HUF za kombinovanou vstupenku
- Vstup zdarma mají děti do 6 let a osoby se ZTP včetně 1 doprovodu. Více informací o vstupném najdete zde.
Kostel je otevřený v následujících časech: pondělí 9:00-16:30, úterý až sobota 9:00-17:45, neděle 13:00-17:45. Panoramatická terasa je otevřená denně v čase 9:00-19:00.
Po návštěvě baziliky svatého Štěpána můžete zajít na večeři v okolí nebo si užít pohled z ruského kola na náměstí Erzsébet tér.
Zde je několik tipů, kam na jídlo v okolí baziliky svatého Štěpána:
- Hungarikum Bisztró – autentická restaurace s výbornou maďarskou kuchyní a živou hudbou. Udělejte si rezervaci předem, protože je neustále plno.
- Retró Lángos – tradiční langoše připravené tak, jak budete mít zrovna chuť
- Ať je léto nebo zima, jako sladkou tečku si po obědě dopřejte zmrzlinu v Gelarto Rosa.
Všechna zmíněná místa najdete vyznačená taky v mapě na začátku článku.
Plavba po Dunaji
Náš první den v Budapešti zakončíme plavbou po Dunaji. Tohle je za nás jedna z nejlepších věcí v Budapešti.
Dunaj lemují nádherné historické budovy, které jsou večer krásně nasvícené. Je to pastva pro oči.
Nejoblíbenější plavby lodí trvají 1-1,5 hodiny a jejich součástí bývá taky drink (šampaňské, pivo, víno nebo nealkoholické nápoje). Večerní termíny mohou být vyprodané – je dobré si termín předem rezervovat s předstihem. Část lodi je krytá a část otevřená.
Pokud chcete mít nejlepší výhled a zajistit si místo v otevřené části, přijďte cca o půl hodiny dříve a rovnou se zařaďte ke gatu (je to vše značené na elektronické tabuli). Díky tomu půjdete mezi prvními na řadu a můžete si vybrat to nejlepší místo.
☞ Rezervujte si plavbu po Dunaji zde.
BUDAPEŠŤ ZA 2 DNY – ITINERÁŘ PRO 2. DEN
Gellértův vrch
Začněte svůj den na Gerllértově vrchu. Čeká vás stoupání, ale odměnou vám budou krásné výhledy. Spousta lidí sem směřuje na západ slunce, ale ty nejlepší vyhlídky jsou otočené na východ. Byli jsme tu brzy ráno i k večeru a ráno ty výhledy byly určitě lepší.
Z Gellértova vrchu se vydejte k mostu Svobody (Szabadság híd), železnému mostu v zelené barvě, který byl naším oblíbeným v Budapešti.
☞ Výhodné pobytové balíčky v Budapešti.
Centrální tržnice
Most Svobody propojuje Gellértův vrch s Centrální tržnicí (Nagy Vásárcsarnok). Ta je sice hodně turistická, ale zároveň jí hojně navštěvují taky místní, takže je otevřeno už od brzkého rána.
Tržnice sídlí v nádherné budově, kde se na dvou patrech rozkládají různé stánky s jídlem, ovocem, zeleninou, klobásami, suvenýry, háčkované ubrusy…je tu vše, co vás v souvislosti s Maďarskem napadne.
Můžete si nakoupit něco dobrého k snídaní – mají na výběr sladké pečivo, džusy apod.
Váci utca
Váci utca je hlavní nákupní třídou v Budapešti, kterou lemuje spousta obchodů a restaurací. Ulice i její okolí je čisté a pěkně upravené. Váci utca vede od Centrální tržnice až na dlážděné náměstí Vörösmarty tér.
Zde je několik tipů, kam zajít na jídlo nebo něco dobrého v okolí Váci utca:
- Cafe Frei – dezerty a káva z celého světa, které jsou tématicky rozdělené podle kontinentů a oblastí
- Zoo Café – kavárna, kde vám bude dělat společnost želva, ještěrka nebo kočka
- Molnár’s kürtőskalács – na nejlepší trdelník, který pochází právě z Maďarska a Rumunska
- Beerstro14 – příjemná restaurace s vnitřním nádvořím a fontánou
- Pizza Manufaktúra – výborná pizza za skvělou cenu (možno i s sebou)
- Dionysos Taverna – autentická řecká restaurace s interiérem, kde se okamžitě přenesete do Řecka
Více informací: Zde je podrobný průvodce pro Budapešť (doprava, ceny a další užitečné tipy).
Židovská čtvrť
Toulejte se uličkami Židovské čtvrti, které jsou plné historie, skvělých podniků a uvolněné atmosféry.
Dominantou židovské čtvrti je Velká synagoga, která je největší synagogou v Evropě. Byla postavená na konci 19. století v maursko-španělském stylu. Je to opravdu krásná, impozantní budova, která zaujme už zvenčí.
Když se budete procházet zdejšími ulicemi, zamiřte do Street Food Karaván. Karaván je místo s pouličními stánky a venkovním posezením, kde si můžete dát hamburgery, langoše nebo třeba jen něco dobrého k pití. Otevřeno mají denně od poledne až do půlnoci.
Hned vedle se nachází Szimpla Kert, průkopník ruin barů v Budapešti. Místo s nezaměnitelnou atmosférou, kam můžete zajít na dobré jídlo, pití a živou hudbu. Dokonce se tu v neděli pořádají taky farmářské trhy. Většinou otevírají po 15. hodině a mají otevřeno až do ranních hodin. V neděli je otevřeno už od rána.
Ruin barů najdete v židovské čtvrti hned několik. Je to jedna z nejvíce místních věcí, kterou můžete v Budapešti vyzkoušet. Dříve opuštěné budovy, které se proměnily v oblíbená místa společenského dění se svéráznou výzdobou.
Jedním z nich je například Púder, který najdete kousek od Centrální tržnice. Místo plné barev, výborné atmosféry a vynikajícího jídla.
V Židovské čtvrti najdete skvělé možnosti, kam zajít na jídlo. Tady málokdy šlápnete vedle. Zde je několik tipů podle toho, co máte rádi:
- Két Szerecsen – skvělá restaurace na snídaně, oběd i večeře, často bývá plno
- Lion’s Locker – stylová restaurace, která otevírá i na snídaně
- Mazel Tov – prostorná restaurace ve stylovém prostředí a s výbornou kuchyní, lepší rezervace předem
- Vintage Garden – bistro s luxusní výzdobou
- Gozsdu udvar – vnitroblok s fotogenickou výzdobou a výbornými restauracemi
- My Little Melbourne – menší kavárna ideální na dobré kafe a něco na zub
- VakVarjú – stylová restaurace s vynikající kuchyní a dětským koutkem
- Trófea – otevřený bufet zařízený v industriálním stylu, kde za jednu cenu můžete neomezeně konzumovat jídlo z celého světa
- Twentysix – oáza zeleně, kam můžete zajít na jídlo od snídaní přes večeře až po večerní drink
Všechny tipy na restaurace a kavárny najdete v mapě na začátku článku.
☞ Vyhledat nejlepší ubytování v Budapešti
Andrássyho třída
Přes Židovskou čtvrť přicházíme na Andrássyho třídu, která je hlavní třídou v Budapešti. Široký bulvár lemovaný historickými budovami a stromy, kterým v podzemí projíždí historická linka metra M1. Ta končí na náměstí Hrdinů, kam se vydáme teď.
Ubytování v Budapešti
Náměstí Hrdinů
Náměstí Hrdinů (Hősök tere) je jedním z nejkrásnějších náměstí v Budapešti. Jeho dominantou je památník Tisíciletí (Millenniumi emlékmű).
Ten se skládá z 36 metrů vysokého sloupu se sochou archanděla Gabriela na vrcholu a kolonády se 14 sochami, z nichž některé vyobrazují významné uherské krále a vůdce protihabsburských povstání.
Za náměstím Hrdinů se nachází rozlehlý městský park Városliget, který je ideální k relaxaci po dni stráveném v ulicích Budapešti.
Po pravé straně parku stojí hrad Vahsdahunyad, který byl původně postavený z lepenky a dřeva. Později se stal ale natolik populární, že ho přestavěli do kamene. Dnes uvnitř sídlí Muzeum zemědělství.
Lázně Széchenyi
Pokud vám zbývá čas, návštěva termálních lázní je jednou z nejlepších věcí, co můžete dělat v Budapešti. Lázně navíc bývají otevřené až do 19:00-20:00, takže vám stále zbývá dostatek času k relaxaci po dvou dnech v Budapešti.
Lázně Széchenyi patří mezi nejoblíbenější a zároveň jedny z největších lázní v Evropě – tvoří je 15 vnitřních bazénů a 3 venkovní bazény. Navíc vše zasazené do krásné architektury.
Vstupné do lázní Széchenyi se liší podle toho, v jakou hodinu a který den je navštěvujete – podrobné informace o vstupném najdete zde.
Další oblíbené lázně jsou Gellértovy lázně, které se nacházejí vedle Gellértova vrchu. Lázně jsou zasazené do secesního hotelu, který ukrývá 13 bazénů s pramenitou vodou a jeden velký venkovní bazén. Více informací o vstupném najdete zde.
Pokud máte raději komornější lázně, lázně Lukacs jsou další oblíbenou variantou. Najdete je v Budíně nedaleko Markétina ostrova. Tyto lázně jsou taky součástí turistické karty Budapest Card.
Lázně Rudas se pak nacházejí na úpatí Gellértova vrchu. Pocházejí už ze 16. století a nabízejí tradiční turecké lázně.
Poznámka: Župan, pantofle, osuška nebývají v ceně vstupu do lázní. V případě potřeby je můžete koupit na místě.
Relaxací v lázních zakončíme náš druhý den v Budapešti.
Kde se ubytovat při návštěvě Budapešti na dva dny?
- SmartApart – Samoobslužné ubytování na kód v moderních apartmánech
- Impulso Fashion Hotel – Úžasný hotel se skvělým poměrem ceny a kvality
- Three Corners Lifestyle Hotel – Moderní hotel s výbornými snídaněmi a kousek od centra
- Silver hotel City Center – Levné ubytování v centru Budapešti
- Hotel Tiliana – ideální ubytování pro rodiny s dětmi na kraji Budapešti
Ubytování v Budapešti
Jak si užít Budapešť za dva dny
- Vezměte si pohodlnou obuv. Čekají vás dlážděné chodníky, schody a spousta chození.
- Vyzkoušejte tradiční jídlo v Pesti. Na Budapešti je skvělé, že se tady vaří dobře téměř všude. I v centru. A navíc za příznivé ceny. Spoustu tipů najdete u konkrétních míst v článku.
- Přivstaňte si na hlavní turistické body, jako je Rybářská bašta nebo si užijte výhled na východ slunce, který v Budapešti stojí za to.
- Projděte si večerní Budapešť, kdy je nádherně nasvícená. Nebo se vydejte na plavbu lodí, která je naším oblíbeným zážitkem v Budapešti.
- Podívejte se, zda vám nepřinese úsporu turistická karta Budapest Card.
Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Budapešti
Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.
Slevomat je skvělá platforma pro ty, kteří hledají pobyty s polopenzí nebo wellness.
Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí po Dunaji nebo pouštní safari v Dubaji.
Toto bylo naše tipy, co vidět v Budapešti za dva dny nebo víkend. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!
Více informací o Budapešti
BUDAPEŠŤ: Inspirujte se nejkrásnějšími místy, co navštívit v Budapešti. Plánujete pouze krátký výlet do Budapešti? Zde je itinerář, kam v Budapešti za 1 den. Hledáte ubytování v Budapešti? Zde jsou tipy na nejlepší hotely, kde se ubytovat v Budapešti.
Vše potřebné pro návštěvu Budapešti najdete v našem průvodci Budapeští.
MAĎARSKO: Inspirujte se nejkrásnějšími místy, co navštívit v Maďarsku. Maďarsko je vyhlášené svými termálními lázněmi – toto je seznam nejlepších termálů v Maďarsku.
Dobrý den, prosím o informaci ohledně pohybu po Budapešti na Vámi doporučených trasách na dva dny. Vše je třeba absolvovat pěšky, nebo je možné využívat i veřejnou dopravu? Jaký typ veřejné dopravy tam existuje a jaký doporučujete pro Váš dvoudenní plán?
Je kromě parlamentu nutná rezervace předem ještě i na jiných památkách (Rybářská bašta, ad.)?
Děkuji.
Dobrý den Marku,
vše o veřejné dopravě najdete v tomto článku. V itineráři můžete využít všechny typy dopravy od autobusů, metra po tramvaje. Autobusy jsou vhodné pro okolí Budína, tramvaje jsme hodně využívali i v Pesti nebo na trasy podél řeky, ale na delší vzdálenosti bylo zase vhodné metro.
Co se týká rezervace předem, tak ta je v Budapešti málokdy možná. Na Rybářskou baštu se zakupují lístky až na místě – přímo u vstupu na baštu jsou pokyny, jak to udělat, popř. v sezóně by měly fungovat taky pokladny napravo od Rybářské bašty. Pokud plánujete plavbu lodí, tak tam je lepší rezervovat předem, zvlášť na večerní časy.