Dubaj láká kombinací luxusu a historie. Díky tomu se drží na předních příčkách nejnavštěvovanějších měst na světě. Pokud vás zajímá více z jeho historie, zde jsou zajímavosti a fakta o Dubaji.
Historie Dubaje
Dubaj vznikl v 18. století jako malá rybářská vesnice, která byla opevněná pevností Al Fahidi. Pevnost Al Fahidi tu stojí dodnes a dokonce tu sídlí Dunajské muzeum poskytující informace o historii a tradici města (od roku 2023 zatím uzavřené). Je to skvělé místo k návštěvě, které vás interaktivní formou vtáhne do tradičního života místních.
V roce 1892 se stala Dubaj britskou závislostí spolu s dalšími několika státy v oblasti. Celá oblast se nazývala “Trucial Coast”.
V 50.-60. letech 20. století se začala významně rozvíjet infrastruktura včetně elektřiny, která vedle ke stavbě prvního hotelu a letiště. Z Dubaje se stalo obchodní centrum zlata a město získalo lákavou nálepku “City of Gold”.
Objev ropného vrtu
Důležitým milníkem byl rok 1966, kdy byla na pobřeží objevená ropná rezerva. Nebyla tak velká jako v sousedním Abú Dhabí, ale i tak přispěla k přílivu obyvatelstva a dalšímu rozvoji infrastruktury.
Dubaj byl stále pod závislostí Anglie, ale jen do roku 1971, kdy si už Anglie nemohla dovolit Trucial Coast spravovat. Emirát Dubaj se spojil s dalšími státy na Truciálním pobřeží a ve stejném roce vznikly Spojené arabské emiráty (o rok později se ještě připojil sedmý stát).
Obchodní průmysl se rozvíjel dál a postupně klesala závislost na ropě. I když si mnozí myslí, že je Dubaj závislá na těžbě ropy, není tomu tak – ropa přispívá jen jedním procentem do příjmů města. Vláda Dubaje využila zisky z ropy chytře. Přetransformovala je totiž do cestovního ruchu a nemovitostí, které teď tvoří její primární zisky.
Zajímavosti a fakta o Dubaji
V Dubaji se neustále staví. Pokud vám známí ukazovali 2 roky staré fotky ze své dovolené, pravděpodobně už by se teď neshodovaly s realitou. Dokonce ani Google mapy nestíhají aktualizovat obrovský stavební rozmach Dubaje během posledních desítek let. Právě to je důvod, proč se čtvrtina světových jeřábů nachází právě tady.
Dubaj je postavená z dovezeného písku. Možná vás teď napadlo proč, když všude okolo je poušť. Důvod je jednoduchý: místní písek je totiž moc jemný na stavění.
Jediný 7* hotel na světě
V Dubaji se nachází jeden z nejluxusnějších hotelů na světě – Burdž al-Arab (Burj Al Arab), který má ikonický tvar plachty a měří na výšku 321 metrů. Název hotelu znamená v překladu “Věž Arabů”. Jedná se o pětihvězdičkový hotel, kterému ale média často přidávají ještě o 2 hvězdičky navíc. Tím se z něj stává jediný sedmihvězdičkový hotel na světě.
Hotel Burdž al-Arab stojí na umělém ostrově v Jumeirah a dostanete se sem jedině po soukromém mostě nebo helikoptérou. Odměnou za vysokou cenu ubytování vám budou dokonalé služby, soukromá pláž a transport Rolls-Roycem.
Světové rekordy v Dubaji
Dubaj se pyšní nejvyšší budovou světa – Burj Khalifa má úctyhodných 829,8 metrů. Předběhla tak i One World Trade Center v New Yorku a další, především asijské velikány.
Alespoň prozatím, protože v roce 2013 začala stavba Jeddah Tower ve městě Jeddah v Saudské Arábii. Kvůli pandemii byly práce pozastavené, ale jakmile budou dokončené, měla by být stavba vyšší než 1000 metrů. Zajímavostí je, že architekt Adrian Smith je stejný pro současnou i budoucí nejvyšší stavbu na světě.
☞ Čtěte samostatného průvodce pro Burj Khalifa.
Největší ruské kolo a zahrada na světě
Měli jsme tu nejvyšší budovu na světě. A co takhle nejvyšší ruské kolo na světě? Samozřejmě se taky nachází v Dubaji a je dokonce dvakrát vyšší než světově proslulé London Eye v Londýně a o 82 m vyšší než předchozí rekordman High Roller v Las Vegas.
Ain Dubai se nachází na umělém ostrově Bluewaters Island, který je jen 500 metrů od pláže Jumeirah. Má 48 luxusních a klimatizovaných kabinek, které pojmou na 1750 lidí.
Výhledy jsou odtud 360 stupňové a trvají 38 minut. Hlavně večer stojí za to, protože je nasvícené nejen kolo, ale taky máte krásné výhledy na osvětlenou Dubai Marina. Ain Dubai a ostrov Bluewaters lemuje krásně upravená promenáda s restauracemi a obchody.
Dalším zajímavým faktem je, že se v Dubaji nachází největší zahrada na světě. Ano, v Dubaji. Ano, v poušti. I když to zní neuvěřitelně, v Dubai Miracle Garden budete mít pocit, že jste se ocitli na tom nejbarevnějším a nejzelenějším místě.
Další zajímavosti o Dubaji
Kromě největší zahrady tu najdete taky největší krytý lyžařský areál na světě, což zní asi ještě šíleněji. Ski Dubai se nachází v nákupním centru Mall of the Emirates. Zalyžovat si můžete na 5 sjezdovkách (včetně černé). Je tu taky sáňkařská dráha a další zimní aktivity.
Dubaj má přes 2000 mešit. Mešita je doslova na každém rohu. A do některých se mohou podívat i nemuslimové a dozvědět se tak více o místní kultuře. Nejznámější mešitou je nádherná mešita Jumeirah.
Dříve připadal víkend v Dubaji na pátek a sobotu. V souvislosti s napojením města na mezinárodní finanční trhy se Dubaj rozhodla pro změnu. Víkend je nyní od pátku 12 hodin až do neděle. Trvá tak 2,5 dne.
Dubajská poušť
Kolem Dubaje se rozprostírá Dubajská poušť. Možná nemá ty největší písečné duny, ale pořád je to nádherná poušť a pro nás Evropany místo, které jinak nemáme šanci v Evropě zažít.
Dubajská poušť je jen jiný název pro oficiální Arabskou poušť, která je 5. největší pouští na světě a zaujímá téměř celý Arabský poloostrov.
☞ Vydejte se na safari do Dubajské poušti, kde zažijete jízdu v jeepu po písečných dunách, malování henou, focení, krmení velbloudů nebo večerní grilování. Vyzvednou vás v hotelu a zase přivezou. Je to perfektní aktivita i pro rodiny s dětmi.
Jen 15 % obyvatel Dubaje jsou Arabové. Převážnou populaci tvoří stavební dělníci z Indie, Bangladéše a Pákistánu. Žije tady taky na 100 tisíc britských expatů.
Oficiálním jazykem je arabština. Běžně se tady ale domluvíte anglicky. Nápisy jsou v arabštině a angličtině.
Zajímavosti v Dubaji: policie řídí luxusní vozy
Kde jinde na světě můžete říct, že policie řídí Ferrari, Lamborghini, Porsche, Rolls-Royce a dokonce i Aston Martin za víc než 1,7 milionů dolarů?
V Dubaji je nejvyšší spotřeba vody na světě. Dokonce o 80 % víc, než je celosvětový průměr. Důvod? Vysoké teploty a s nimi spojená potřeba chlazení. 99 % vody ale pochází z odsolovacích zařízení, která odstraňují sůl z mořské vody.
Konají se tady populární velbloudí závody. Dříve velbloudy sedlaly děti pro jejich nízkou hmotnost, dnes malí roboti.
Zajímavosti v Dubaji: Bankomaty na zlato
Dubaj má zlaté bankomaty, které fungují stejně jako jiné bankomaty s tím rozdílem, že vydávají zlaté cihly a mince různých velikostí. Zlatý automat najdete například v Dubai Mall.
Dubaj je hlavním městem nákupů. Je tu víc než 70 nákupních center, kdy The Dubai Mall a Mall of the Emirates patří k největším nákupním centrům na světě. Každý rok tu dokonce probíhají dva nákupní festivaly, které mají prodeje ještě víc podpořit.
Toto byly zajímavosti, fakta a historie Dubaje ve Spojených arabských emirátech. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!
Oblíbené atrakce v Dubaji:
Více informací o Dubaji
DUBAJ: Inspirujte se 35 tipy, co navštívit v Dubaji (včetně informací o vstupném, otevírací době a mapy). Praktické informace a tipy najdete v našem průvodci Dubajem. V dalším článku sdílíme zajímavosti a fakta o Dubaji.
Vytvořili jsme samostatného průvodce pro návštěvu Burj Khalifa (vstupné, otevírací doba, jak se dostat, zajímavosti).
Zde najdete podrobný popis, jak letecky do Dubaje a jak se dostat z letiště do centra. Praktické tipy pro cestování po městě jsme sepsali v průvodci dopravou v Dubaji.
JAK UŠETŘIT V DUBAJI: Dubai Pass je jednou z možností, jak ušetřit v Dubaji za vstupné do památek a atrakcí.