Znáte ten pocit, kdy někam přijedete a cítíte se zkrátka dobře? Přesně takový pocit mám v Anglii. V tomto článku jsem sepsala 19 tipů na nejlepší výlety, co navštívit v okolí Londýna. Součástí je taky mapa a praktické informace, jak se tam dostat a co si nenechat ujít.
Obsah článku
- Kam v okolí Londýna – mapa
- Výlety, co navštívit v okolí Londýna
- Půjčení auta v Anglii
- Kde si rezervovat jízdenky na vlak a autobus
- Jak ušetřit za vlaky a autobusy při cestování v Anglii
Pokud letíte do Londýna na více dní, byla by velká škoda nevyrazit za hranice hlavního města Velké Británie. Kousek je to k moři, na anglický venkov i do dalších krásných měst v Anglii – do Bathu, Birminghamu či Brightonu.
Okolí Londýna můžete prozkoumat autem i vlakem, který vás na řadu míst dopraví ještě rychleji než auto. V článku si všechny možnosti porovnáme, abyste si mohli udělat představu, která možnost je pro vás nejlepší.
Pojďte se s námi podívat, kam v okolí Londýna vyrazit.
Kam v okolí Londýna – mapa
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na výlety, co navštívit v okolí Londýna. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v článku o výletech mimo Londýn. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Výlety, co navštívit v okolí Londýna
1. Oxford – co navštívit v okolí Londýna
Oxford je univerzitní město, které vás okouzlí hned při první procházce – dlážděné ulice, starobylé budovy a pocit, že se tu zastavil čas. Oxford je plný krásných památek, které se jen tak neokoukají.
Při návštěvě Oxfordu si nenechte ujít Christ Church College, kterou možná poznáte z filmů o Harrym Potterovi. Když se procházíte nádherným nádvořím nebo se podíváte do Velkého sálu, máte pocit, že jste sami součástí kouzelného světa.
Projděte se kolem Radcliffe Camera, ikonické kruhové knihovny nebo vystoupejte na střechu Sheldonian Theatre a užijte si pohled na historickou část města. A až budete chtít na chvíli uniknout od městského ruchu, zajděte do Botanické zahrady univerzity.
Tip: Až budete poblíž Oxfordu, nenechte si ujít návštěvu Blenheimského paláce. Pokud máte rádi honosné paláce s krásně upravenými zahradami, bude se vám tady líbit.
Jak se dostat do Oxfordu z Londýna
- Vlakem
Nejrychlejší a nejpohodlnější cesta do Oxfordu je vlakem. Vlaky Great Western Railway odjíždějí z nádraží Paddington v Londýně každých cca 30 minut a cesta trvá necelou hodinu. Ceny jízdenek se pohybují kolem 15-20 liber za jednosměrnou jízdenku. Stanice v Oxfordu se nachází pár minut chůze od centra. - Autobusem
Pokud preferujete cestování autobusem, můžete využít Oxford Tube, což je přímý autobusový spoj mezi Londýnem a Oxfordem. Autobusy jezdí každých 15 minut z Victoria Coach Station (staví i na dalších zastávkách v Londýně) a cesta trvá kolem 2 hodin. Jízdenky vyjdou zhruba na 15 liber za jednosměrnou cestu a vystoupit můžete přímo v centru Oxfordu. - Zajištěná autobusová doprava do Oxfordu, Stonehenge a Windsoru.
- Autem
Autem trvá cesta po dálnici M40 asi 1 hodinu a 30 minut. Je to ideální možnost, pokud chcete být flexibilní a navštívit více míst v okolí. Parkování v centru Oxfordu je docela oříšek, proto je lepší využít toto Park & Ride na okraji města. Cena za parkování se liší podle toho, kolik vás jede – pro jednu osobu zaplatíte za parkování a zpáteční jízdenku do Oxfordu cca 4 libry, za dvě osoby jen o libru víc. Platit se dá kartou v automatu. Zde jsme sepsali více o půjčení a řízení auta v Anglii.
Kde se ubytovat v Oxfordu
Self-check-in ubytování Rasa Sayang House je ideální pro ty, kteří vyhledávají úplné soukromí. Součástí je taky sdílená kuchyň, na pokoji máte ledničku a mikrovlnou troubu i posezení (dle vybraného pokoje). easyHotel Oxford je skvělá volba, ať už cestujete vlakem nebo autem. Hotel je moderní, poskytuje kompletní zázemí a je za velmi dobrou cenu.
Ubytování Oxford 😴
2. Stonehenge: Tajemný kruh plný historie a záhad
Když se řekne Stonehenge, asi každému naskočí představa obrovských kamenů uprostřed anglické krajiny. Je to jedno z nejznámějších míst na světě a rozhodně stojí za to ho vidět na vlastní oči.
Jakmile se k těmto monumentálním kamenům přiblížíte, zaplaví vás zvláštní pocit – jak se sem vůbec dostaly? Proč jsou tu? A jak je možné, že se lidé před tisíci lety vypořádali s jejich stavbou?
Existuje spousta teorií o tom, proč bylo Stonehenge postaveno – mohlo to být starobylé místo uctívání, astronomická observatoř nebo snad hřbitov.
Na fotkách to možná není vidět, ale Stonehenge je menší, než byste možná čekali. Přesto má své kouzlo a určitě stojí za návštěvu. Jen se připravte na davy turistů, obzvlášť v letních měsících (my jsme tu byli v červenci, mimo sezónu tu bude určitě klidněji).
Ke Stonehenge se platí vstupné. Nejlepší je koupit vstupenky předem, abyste měli nárok na slevu. V ceně pak máte taky parkovné a kyvadlový autobus od návštěvnického centra přímo ke Stonehenge. Místo se dá navštívit taky bez zaplacení vstupného, ale výhled je o něco horší a musíte zaplatit parkovné a jít pěšky (cca 30 minut od parkoviště).
Jak se dostat ke Stonehenge z Londýna
- Vlakem a autobusem
Z Londýna pojedete vlakem do Salisbury (z nádraží Waterloo), což trvá zhruba 1,5 hodiny. Jakmile dorazíte do Salisbury, přímo před nádražím najdete Stonehenge Tour Bus, který vás zaveze až ke kamenům. Autobusy jezdí pravidelně a celá cesta trvá přibližně 30 minut. Druhou možností je jet z nádraží místními autobusy Salisbury Reds – linkou 2 do Parsons Green (30 minut) a poté linkou X2 až k návštěvnickému centru. - Zajištěná autobusová doprava do Oxfordu, Stonehenge a Windsoru.
- Autem
Pokud jedete autem, cesta z centra Londýna po dálnici M3 zabere zhruba 2 hodiny, záleží na dopravě. U Stonehenge najdete parkoviště, kde můžete zaparkovat (cena za parkování je zahrnuta ve vstupném, jinak 3 libry v roce 2024). Návštěvnické centrum je trochu dál od kamenů, ale můžete se tam projít nebo využít místní shuttle bus, který vás sveze zdarma.
3. Salisbury
Při návštěvě Stonehenge si nenechte ujít taky krásné městečko Salisbury. Pokud pojedete vlakem, nemůžete ho minout, protože právě tady budete přestupovat na autobus směr Stonehenge.
Největší chloubou města je Salisburská katedrála, která se pyšní nejvyšší kostelní věží v celé Anglii. Její štíhlá věž dosahuje neuvěřitelných 123 metrů. Ale to není jediný důvod, proč stojí katedrála za návštěvu – uchovává totiž jednu z nejstarších dochovaných kopií Magna Charta (Velké listiny svobod).
Vstup do katedrály je placený – na oficiálních stránkách najdete podrobné informace. Do Salisbury se dostanete přímým vlakem za 1,5 hodiny – více informací viz Stonehenge.
4. Brighton: Moře, pláže a uvolněná atmosféra
Když přemýšlíme o jednodenním výletu z Londýna, Brighton je vždycky skvělá volba. Město, které je jen hodinku od Londýna, vás přivítá svou živou atmosférou, krásnými plážemi a bohatou kulturou.
Než se vydáte k pláži, určitě navštivte Royal Pavilion, extravagantní palác, který připomíná architekturu z pohádek tisíce a jedné noci. Z venku vypadá exoticky, ale až vkročíte dovnitř, čeká vás neuvěřitelně bohatě zdobený interiér.
Poté se vydejte k Brighton Pier, ikonickému molu táhnoucímu se do moře, a užijte si relax na místní pláži s oblázky.
Jestli máte rádi nákupy, vydejte se do The Lanes – malebné čtvrti, kde najdete stylové obchody, vintage butiky a umělecké galerie. Brighton je taky plný street artu, takže mějte oči na šťopkách, ať vám neunikne.
Brighton je skvělý pro rodiny – děti se vyřádí na molu Brighton Pier, kde najdou různé atrakce a hry, a po dni u moře můžete navštívit Sea Life Brighton, jedno z nejstarších akvárií na světě.
Jak se dostat do Brightonu z Londýna
- Vlakem
Vlaky jezdí z Londýna do Brightonu pravidelně a cesta trvá přibližně 1 hodinu. Zpáteční jízdenky se pohybují od 30 liber, ale záleží, zda cestujete mimo špičku apod. Nádraží v Brightonu se nachází kousek od centra. Jízdenky můžete koupit na Thameslink nebo Gatwick Express (ten je nejrychlejší, zpáteční jízdenka bývá mimo špičku zdarma). - Autem
Cesta autem trvá z Londýna po dálnici M23 kolem 1,5 hodiny, v závislosti na dopravě. Brighton nemá P+R parkoviště, takže je nejlepší zaparkovat poblíž centra v placené parkovací garáži. V této garáži můžete zaparkovat zdarma, ale je tu omezená doba stání na 4 hodiny.
Kde se ubytovat v Brightonu
Britannia Study Hotel je moderní hotel kousek od centra, který je ideální pro cestující vlakem. Pokud hledáte levné ubytování, podívejte se na a&o Brighton Palace Pier. Nachází se přímo v centru a v docházkové vzdálenosti od pláže.
5. Hrad Windsor: Oficiální domov krále
Hrad Windsor není jen tak ledajaký hrad. Jedná se totiž o oficiální domov britského krále.
Hrad je rozlehlý, monumentální a nabízí velký přehled o britské historii (až 1 000 let zpět). Zároveň se jedná o druhý největší hradní komplex, který je dosud obývaný.
Návštěva hradu Windsor
Windsor je snadno dostupný ze stanice Paddington nebo Waterloo asi za 30 minut vlakem. Na celkovou prohlídku včetně cesty počítejte minimálně půl den.
Hrad je otevřený každý den kromě úterý a středy. Otevírací doba se liší podle období: od března do konce října je otevřeno v čase 10:00-17:15 (poslední vstup v 16:00), od listopadu do konce února 10:00-16:15 (poslední vstup v 15:00). V neděli je zavřená St George Chapel.
Vstupné do hradu Windsor není nejlevnější. Na druhou stranu je celý komplex obrovský a je tu toho hodně k vidění. Pokud plánujete v Londýně navštívit více památek, turistická karta London Pass vám pomůže ušetřit desítky liber.
6. Dover – co navštívit v okolí Londýna
Dover je místo, které vám doslova vezme dech. Bílé útesy, které se dramaticky tyčí nad mořem, jsou jedním z nejznámějších symbolů Anglie. Ten pohled na rozlehlý kanál La Manche a čistě bílé útesy, které kontrastují s temně modrou vodou, je prostě neuvěřitelný.
V Doveru si nenechte ujít taky hrad Dover, který se majestátně vypíná nad městem. Tento obrovský hrad vás zavede do časů středověkých rytířů, ale zároveň nabízí i zajímavou vojenskou historii z dob druhé světové války, včetně podzemních tunelů.
Jak se dostat do Doveru z Londýna
Vlak
Z Londýna se do Doveru dostanete pohodlně vlakem Southeastern z nádraží St Pancras International. Cesta trvá zhruba 1 hodinu a 10 minut, což je ideální pro jednodenní výlet v okolí Londýna. Lístky se dají koupit už od 20 liber.
Auto
Cesta autem z Londýna zabere kolem 2 hodin po dálnici M20 a A20. Cestou si užijete pěkné výhledy a můžete si dělat zastávky podél pobřeží.
Více informací: Chystáte se do Londýna? Sepsali jsme několik článků, kde najdete vše potřebné před cestou – od dopravy po nejkrásnější místa v Londýně (i ta méně známá). Pro snadnější plánování itineráře jsme vytvořili itinerář pro 3 dny v Londýně a pokud máte více, času, zde je itinerář pro 5 dní v Londýně.
7. Cambridge: Kolo, loďky a spousta historie
Cambridge je další univerzitní město, kde se to hemží studenty, cyklisty a milovníky historie. Začněte u King’s College – její slavná kaple je jednou z největších gotických staveb v Anglii, s vysokými klenbami a vitrážovými okny.
Ale Cambridge není jen o stavbách. Nejlepší zážitek? Punting! To je místní verze projížďky na loďce po řece Cam. Z pohledu z řeky uvidíte nejen krásné univerzitní koleje, ale také slavný Most vzdechů (připomíná ten v Benátkách) nebo elegantní Matematický most.
Cambridge je taky město cyklistů. Místní na kolech doslova létají, takže jestli máte chuť zažít Cambridge jako opravdový místní, půjčte si kolo a projeďte si město. Je tu spousta míst, kam se na kole dostanete rychleji než pěšky, a navíc si užijete pohled na krásné parky a ulice.
Jak se dostat do Cambridge z Londýna
- Vlakem
Z londýnských nádraží King’s Cross nebo Liverpool Street jste v Cambridge za 50 minut až 1 hodinu 20 minut – záleží na tom, jaký spoj chytíte. Jízdenky se pohybují kolem 20-30 liber – nejlevněji vychází při koupit pár hodin předem na Greater Anglia. Nádraží se nachází kousek od centra. - Autem
Pokud máte auto a chcete se projet, cesta po dálnici M11 zabere zhruba 1 hodinu a 30 minut. V centru Cambridge není moc míst na parkování. Nejlepší volbou je zaparkovat na bezplatném Trumpington Park & Ride na okraji města, odkud jste za 10 minut autobusem v centru.
Kde se ubytovat v Cambridge
ibis Cambridge Central Station je skvělou volbou pro ty, co cestují vlakem, protože se nachází jen pár minut od nádraží v Cambridge. Navíc je za dobrou cenu.
Pokud cestujete autem, Holiday Inn Express Cambridge West má velké, bezplatné parkoviště. V ceně jsou snídaně, pokoje jsou moderní a za skvělou cenu.
Ubytování Cambridge 😴
8. Canterbury: Katedrála, úzké uličky a spousta historie
Kdo by neznal Canterburské povídky, které si poutníci vyprávějí při své cestě do Cantebury. Kouzelné městečko Cantebury ale stojí za vidění nejen díky povídkám od Geoffreyho Chaucera.
Canterbury je jedno z nejstarších měst v Anglii, kde se odehrávaly významné události britské historie.
Začněte u Canterburské katedrály, gigantické gotické stavby a jedné z nejdůležitějších církevních staveb v Anglii. Po prohlídce katedrály se ztraťte ve spletitých uličkách starého města. A určitě nevynechejte návštěvu Westgate Gardens – tenhle krásný park u řeky Stour je perfektním místem na odpočinek nebo piknik.
Jak se dostat do Canterbury z Londýna
- Vlakem
Vlaky z Londýna odjíždějí z nádraží St Pancras International a Victoria, a cesta trvá asi 1 hodinu a 10 minut (rychlovlakem ze St Pancras) nebo 1 hodinu a 30 minut z Victoria. Jízdenky se pohybují kolem 15-25 liber a vlak vás doveze přímo do centra Canterbury. - Autobusem
Pro ty, kteří chtějí ušetřit, je tu National Express. Autobusy jezdí z Londýna pravidelně a cesta trvá asi 2 hodiny. Jízdenky se dají pořídit už od 15 liber. - Autem
Cesta autem z Londýna po dálnici M20 zabere přibližně 1 hodinu a 30 minut. Na kraji města se nacházejí P+R parkoviště, kde můžete zaparkovat za 4 € na celý den a do centra se svézt autobusem zdarma (jezdí každých pár minut).
Hrad Leeds
Pokud jedete autem, při cestě do Cantenbury můžete navštívit hrad Leeds. Středověký, anglický hrad, který je skvěle zachovalý a obklopený vodou a rozlehlým anglickým parkem se spoustou stezek.
Z Londýna jste tu autem za cca hodinku (podle toho, odkud vyjíždíte). Na oficiálních stránkách najdete více informací.
9. Hampton Court Palace – kam v okolí Londýna
Ať už máte rádi Tudorovce, baroko, nebo jen krásné zahrady, v Hampton Court Palace si přijdete na své. Navíc leží jen kousek od Londýna.
Projděte se po nádherných královských komnatách, kde kdysi hodoval král Jindřich VIII. se svou družinou, nebo navštivte Velkou síň, která je jednou z nejpůsobivějších místností v paláci – zdobená nádhernými tapisériemi a vysokými stropy.
Za Stuartovské dynastie byl palác rozšířen o barokní křídlo. Zatímco Tudorovské křídlo je plné tmavého dřeva a historických detailů, barokní část je plná světla, mramoru a elegantních zahrad. Když už mluvíme o zahradách – Hampton Court má jedny z nejkrásnějších královských zahrad v celé Británii.
Návštěva Hampton Court Palace
Hampton Court Palace je nejsnadněji dostupný vlakem. Z londýnského nádraží Waterloo odjíždějí vlaky pravidelně a cesta trvá asi 35 minut. Jednosměrná jízdenka vyjde na 9 liber. Vystoupíte ve stanici Hampton Court, odkud je to už jen kousek k hlavnímu vstupu do paláce.
Palác je otevřený v čase 10:00-17:30 (denně kromě pondělí a úterý), mimo sezónu v čase 10:00-16:00. Královská kaple je otevřená pouze od středy do soboty v čase 10:00-16:00.
Vstupenky do Hampton Court Palace je možné zakoupit online nebo můžete využít London Pass, se kterým máte vstup zdarma.
10. Richmond Park: Útěk do přírody přímo v Londýně
Richmond Park je největším královským parkem v Londýně, a jakmile do něj vkročíte, okamžitě zapomenete, že jste v jednom z nejrušnějších měst na světě.
Jednou z největších atrakcí Richmond Parku jsou jeho jeleni. Není nic neobvyklého, když při procházce narazíte na stádo jelenů, kteří si v klidu užívají trávy. Nebo navštivte Isabella Plantation, nádhernou zahradu s rododendrony, azalkami a krásně udržovanými květinovými záhony.
Park je taky ideální na procházky, pikniky nebo výlety na kole. Pokud máte rádi vyhlídky, určitě zamiřte na King Henry’s Mound. Odtud máte nádherný panoramatický výhled přímo na katedrálu svatého Pavla v centru Londýna.
Jak se dostat do Richmond Parku z Londýna
Vlakem a autobusem
Nejjednodušší cesta je vlakem z centra Londýna. Vlaky odjíždějí z nádraží Waterloo a cesta do stanice Mortlake nebo Richmond trvá přibližně 25 minut. Z obou stanic můžete dojít pěšky do parku (asi 20 minut). Park je rozlehlý, takže je nejlepší zjistit, která část parku vás láká nejvíc, a naplánovat cestu podle toho.
Metrem a autobusem
Další možností je jet metrem (District Line) do Richmondu nebo North Sheen a odtud pak pokračovat pěšky nebo autobusem. Pro aktuální trasu můžete využít Google mapy nebo plánovač od Transport for London.
11. Warner Bros. Studio Tour London
Milujete Harryho Pottera? Kousek za Londýnem se nachází Warner Bros. Studio Tour London, kde se Harry Potter natáčel.
Uvidíte například Bradavický expres, Brumbálovu kancelář nebo Zakázaný les. Vyzkoušíte spoustu kostýmů, zábavných aktivit a filmových efektů, jako je například virtuální jízda na koštěti.
Jak se dostat do Warner Bros. Studio Tour London
Studia Harryho Pottera se nachází v Leavesdenu severně od Londýna. První možností je koupit si samostatnou vstupenku (plné vstupné začíná na £51,50) a dopravit se do Leavesdenu sami. Pojedete vlakem a následně přestoupíte na autobus, který sváží návštěvníky přímo do studií Warner Bross.
Druhou a jednodušší možností je koupit si vstupenky se zajištěnou dopravou. Autobus vyjíždí z centra Londýna.
Upozornění: Vstupenky je nutné rezervovat předem. Bývají vyprodané i týdny dopředu, proto je potřeba rezervovat s dostatečným předstihem. Zde najdete vstupenky se zajištěnou dopravou tam a zpět.
12. Southend-on-Sea – kam k moři z Londýna
Southend-on-Sea je skvělým místem na jednodenní výlet, kde si užijete britské moře se vším, co k tomu patří – zábava, dobré jídlo a relaxace u vody.
Navíc se tu projdete po nejdelším rekreačním molem na světě, Southend Pier, který měří úctyhodných 2,16 km. Kromě mola můžete navštívit Adventure Island – zábavný park s atrakcemi pro všechny věkové kategorie.
A pokud máte chuť na něco klidnějšího, můžete se jen tak projít podél pobřeží, dát si zmrzlinu a užívat si mořský vzduch. A co by to bylo za výlet k britskému moři bez tradičního fish and chips? Doporučujeme Oldhams Fish & Chips.
Jak se dostat do Southend-on-Sea z Londýna
Vlak
Vlaky z Londýna (Fenchurch Street nebo Liverpool Street) vás dovezou přímo do Southendu za přibližně hodinu. Cena jednosměrného lístku se pohybuje kolem 10–20 liber. Vlaky jezdí často a stanice Southend Central i Southend Victoria jsou v docházkové vzdálenosti od hlavních atrakcí, včetně mola a zábavného parku.
Auto
Pokud pojedete autem, cesta z centra Londýna trvá necelých 1,5 hodiny po dálnici A13. Parkování je v Southendu poměrně dobře dostupné, hlavně u pobřeží a v blízkosti mola.
Více informací: Zde jsme sepsali podrobného průvodce pro půjčení a řízení auta v Anglii.
13. St Albans: Historické město s nádhernou katedrálou
St Albans je jedno z nejstarších měst v Anglii, jehož kořeny sahají až do římských dob, kdy tu stálo římské město Verulamium. Do dnešní doby se podařilo dochovat pozůstatky římských zdí a mozaiky, které si můžete prohlédnout v místním muzeu nebo při procházce parkem Verulamium.
První, co vás zaujme po příjezdu do města, je katedrála svatého Albana. Jméno St Albans pochází od svatého Albana, prvního britského křesťanského mučedníka, který tady zemřel ve 3. století. Katedrála je místem jeho uctívání a je to nejstarší místo nepřetržitého křesťanského uctívání v Anglii.
St Albans je taky známý jako město s jedním z největších počtů hospod na osobu v celé Anglii. Mezi nejznámější patří Ye Olde Fighting Cocks, údajně nejstarší hospoda v Británii.
Jak se dostat do St Albans z Londýna
- Vlakem
Stačí nasednout na vlak z London St Pancras a v St Albans jste za 20-25 minut. Vlaky jezdí pravidelně, a to i během víkendů. Spoje najdete zde. - Autem
Cesta autem trvá asi 40 minut, v závislosti na dopravě. Parkování je v centru St Albans docela dobře dostupné, ať už na parkovištích nebo v parkovacích domech (většinou s cenou kolem 13 liber za celý den).
14. Cotswolds – Klidný kout Anglie, kde se čas zastavil
Cotswolds je přesně to místo, kam vyrazit, když chcete vypnout a užít si opravdovou venkovskou idylku. Vesničky s kamennými domky, upravené zahrádky, klidné cesty a spousta ovcí.
Místa jako Bibury, které bývá označováno za „nejkrásnější vesnici v Anglii“, nebo Bourton-on-the-Water, kde se přes malé říčky klenou ještě menší mosty, vás nadchnou svojí malebností. K tomu si přidejte hezkou procházku, třeba po Cotswold Way, a odpolední čaj v některé z místních hospůdek.
Mezi další krásné vesnice v Cotswolds patří Cirencester, Broad Campden, Chipping Campden a Castle Combe.
Jak se dostat do Cotswolds z Londýna
Auto
Auto je nejlepší způsob, jak prozkoumat různé vesničky podle vlastního tempa. Z Londýna trvá cesta zhruba 2 hodiny a pojedete hlavně po dálnici M40 směrem na Oxford. Pak už se ocitnete na menších silnicích s výhledy na pastviny.
15. Bath – výlety v okolí Londýna
Bath se sice nachází od Londýna trochu dál, ale spojení je tak snadné, že by byla škoda si sem neudělat alespoň jednodenní výlet.
Jak už napovídá název, Bath se proslavil díky svým římským lázním. Tyto lázně si můžete projít a představit si, jak se tady kdysi koupali staří Římané v horkých pramenech. A pokud máte rádi georgiánskou architekturu, budete nadšeni – navštivte například Royal Crescent, nádherný půlkruh domů, nebo Pulteney Bridge, který je unikátní tím, že na něm najdete obchody.
Bath má taky spojení s Jane Austen, slavnou spisovatelkou, která zde nějaký čas žila a kterou město inspirovalo při tvorbě jejích románů. Centrum Jane Austen je skvělým místem, pokud vás baví literatura a chcete nahlédnout do jejího světa.
A pokud si chcete odpočinout, určitě nevynechejte Thermae Bath Spa – moderní lázně s výhledem na město.
Jak se dostat do Bathu z Londýna
Vlak
Nejrychlejší způsob, jak se dostat do Bathu, je vlak. Vlaky odjíždějí z londýnské stanice Paddington. Cesta trvá necelou hodinu a půl na nádraží Bath Spa na kraji centra. Cena jednosměrné jízdenky se pohybuje kolem 25–40 liber. Pro nejlepší cenu určitě rezervujte předem.
Autobus
Zajištěná autobusová doprava do Oxfordu, Stonehenge a Windsoru.
Auto
Autem jste z Londýna v Bathu za cca 2 hodiny, ale záleží na dopravě. Trasa vede po dálnici M4. V blízkosti centra se nachází placená parkoviště i kryté garáže s cenou cca 15 liber na celý den.
16. Birmingham – Pulzující město s průmyslovou duší
Birmingham je město, které vás možná překvapí. Na první pohled průmyslové a moderní, ve skutečnosti ale plné života, historie a kultury.
Je to druhé největší město Anglie, domov ikonických červených cihelných budov, rozlehlých parků a historických kanálů. Tady na vás čeká směs starého a nového – moderní nákupní centra jako Bullring kontrastují s historickými stavbami a malebnými zákoutími.
Pokud jste fanoušci seriálu Peaky Blinders, který u nás doma frčí už několik let, Birmingham pro vás získá další rozměr. Většina scén se sice natáčela jinde, ale přesto tu můžete nasát atmosféru doby a poznat ulice, po kterých by Shelbyovi mohli kráčet.
A pokud jste na umění, město vás nadchne svou moderní knihovnou, symfonickým centrem a Birmingham Museum & Art Gallery, kde najdete skvělou sbírku pre-rafaelistů.
Jak se dostat do Birminghamu z Londýna
Vlak
Vlaky jezdí z Euston nebo Marylebone v Londýně a cesta trvá asi 1 až 2 hodiny. Jízdenky se dají sehnat za 9–40 liber, podle toho, kdy si je koupíte a zda chytíte akční nabídky. V Birminghamu vystoupíte přímo v centru, na stanici Birmingham New Street.
Auto
Pokud se rozhodnete pro auto, cesta vám zabere zhruba 2,5 hodiny po dálnici M40 nebo M1, záleží na tom, kudy pojedete. Co se týká parkování, můžete zaparkovat poblíž nádraží na P+R nebo v parkovacích garážích blíže k centru.
Kde se ubytovat v Birminghamu
Holiday Inn Express je moderní hotel s výbornými snídaněmi kousek od vlakového nádraží. Pokud hledáte levné ubytování v centru, podívejte se na ibis budget Birmingham Centre.
17. Portsmouth – Námořní historie a přímořské kouzlo
Portsmouth je město, které žije a dýchá mořem. Pokud vás láká námořní historie nebo prostě chcete strávit den u vody, Portsmouth je perfektní cíl.
Najdete zde jedny z nejznámějších historických lodí, včetně slavné HMS Victory, na které bojoval sám admirál Nelson. Projděte si doky, navštivte muzeum a nasajte atmosféru, která vás přenese do dob, kdy Anglie vládla mořím.
Užijte si výhled ze Spinnaker Tower, moderní dominanty města nebo si odpočiňte na South Parade Pier, mole se zábavnými atrakcemi. Na výborné jídlo skočte do tradiční hospody The Still & West, která se nachází přímo na pobřeží.
A až si užijete dosyta Portsmouth, nasedněte na trajekt a vydejte se na nedaleký Isle of Wight, ostrov s úžasnými plážemi a přírodou.
Jak se dostat do Portsmouthu z Londýna
Vlak
Vlaky z Londýna (Waterloo) do Portsmouth Harbour jezdí pravidelně. Cesta trvá přibližně 1,5-2 hodiny a jednosměrné lístky stojí kolem 15–45 liber, v závislosti na čase rezervace a spoji. Stanice Portsmouth Harbour je přímo u přístavu.
Auto
Auto je skvělá možnost, jak navštívit Portsmouth. Po cestě si můžete udělat odbočku ke Stonehenge nebo navštívit nádhernou Winchesterskou katedrálu. Pokud pojedete do Portsmouth na přímo, počítejte s cestou kolem 2 hodiny. Zde více o řízení auta v Anglii.
Autobus
Cesta autobusem z Victoria Coach Station trvá přibližně 2 hodiny. Jízdenky se pohybují mezi 10–20 librami a autobus vás zaveze přímo do centra Portsmouthu.
18. Whitstable – Malebné přímořské městečko
Whitstable je přímořské městečko s pohodovou atmosférou, kde si můžete na chvíli odpočinout od velkoměsta a užít si britskou přímořskou atmosféru.
A ochutnat ústřice, protože Whitstable je známé svou ústřicovou tradicí. Každý rok se tu dokonce koná Whitstable Oyster Festival.
Projděte se po oblázkové pláží s výhledem na barevné plážové domky a užijte si klidnou atmosféru bez davů lidí.
Den můžete zakončit ochutnávkou místních ústřic v The Lobster Shack, tradiční restauraci přímo na pobřeží.
Jak se dostat do Whitstable z Londýna
Vlak
Cesta vlakem Southeastern z Londýna (Victoria nebo St Pancras International) do Whitstable trvá necelých 1,5 hodiny. Jednosměrné jízdenky vás vyjdou na 15–25 liber, opět záleží na tom, kdy je koupíte. Vlaky jezdí pravidelně a po příjezdu do Whitstable je pláž i centrum jen kousek od vlakového nádraží.
Auto
Pokud pojedete autem, cesta z Londýna trvá přibližně 1,5–2 hodiny po dálnici M2. Zaparkovat můžete kousek od pláže, jen o víkendech může být problém s místem.
Autobus
Autobusové spoje z Victoria Coach Station vás do Whitstable dovezou za přibližně 2 hodiny. Jízdenky se dají sehnat už od 9 liber.
19. Seven Sisters
Měli jsme tu útesy v Doveru, takže nemohou chybět taky útesy v Seven Sisters. Představte si dlouhý řetěz útesů, který se svažuje dolů k moři, a nekonečné výhledy na divoké vody kanálu La Manche.
A co je nejlepší, podél útesů vede dlouhá trasa, ze které si užijete nádherné výhledy na moře. V Birling Gap jsou taky schody, po kterých sejdete až k moři.
Jak se dostat k Seven Sisters z Londýna
Vlak
Nejlepší způsob, jak se dostat k Seven Sisters, je vlakem do Eastbourne, Seafordu nebo Brightonu. Vlaky odjíždějí z Londýna (Victoria nebo London Bridge) a cesta trvá přibližně 1,5 hodiny. Zde se můžete podívat podrobně na vlakové spoje. Všechna tato místa pak propojuje autobus Coaster 12 (z Brightonu počítejte hodinku, z Eastbourne a Seafordu je to pár minut autobusem nebo můžete jít pěšky přímo k útesům).
Auto
Cesta autem z Londýna k Seven Sisters trvá zhruba 2 hodiny po dálnici M23 a dále menšími silnicemi směrem na Eastbourne nebo Seaford. Je to pohodlný způsob, jak mít možnost prozkoumat i menší vesničky po cestě. Parkování najdete například v Exceat u návštěvnického centra (4-5 liber podle toho, na jak dlouho přijedete) nebo taky v Birling Gap (za 6 liber na celý den, je tu taky kavárna).
Tip: Můžete zaparkovat v Exceat a odtud vyrazit kolem útesů a Birling Gap až do Eastbourne. Trasa je nenáročná, větrná a v sezóně hodně oblíbená, tak je lepší vyrazit ráno nebo odpoledne. Celkem vás čeká 15 příjemných kilometrů. Zpět se do Exceat dostanete autobusem Coaster 12.
Půjčení auta v Anglii
Auto je nejlepší možnost, jak prozkoumat anglický venkov, menší města nebo pobřeží. Během jednoho dne můžete navštívit několik míst a mít dokonalou flexibilitu při plánování. Navíc vzhledem k ceně vlaků (zvlášť ve špičce) může auto dokonce vycházet levněji než jízda vlakem (zvlášť u větších skupin).
Zde přikládám několik tipů pro půjčení a řízení auta v Anglii:
Mýtné: V Anglii není mnoho mýtnic, ale některé dálnice, mosty a tunely vyžadují poplatek (např. Dartford Crossing na M25 nebo okruh kolem Birminghamu).
Congestion charge v Londýně: Pokud plánujete jet do centra Londýna, musíte počítat s tzv. Congestion Charge – poplatkem za vjezd do centrální zóny Londýna cca £15 denně).
Více informací: Zde jsme sepsali podrobného průvodce pro půjčení a řízení auta v Anglii.
V Anglii se jezdí vlevo, což může být zpočátku matoucí.
- Kruhové objezdy: Jezdí se po směru hodinových ručiček a přednost mají vozidla již na kruhovém objezdu.
- Přednost zleva: Na křižovatkách a silnicích platí, že dáváte přednost vozidlům, která přijíždějí zleva.
- Rychlostní limity: Obvykle 30 mph (48 km/h) v městských oblastech, 60 mph (96 km/h) na běžných silnicích a 70 mph (112 km/h) na dálnicích.
Parkování: Parkování může být v některých městech drahé a omezené. Doporučuji si předem zjistit dostupnost parkovišť, zejména ve velkých městech jako Londýn, Oxford nebo Brighton. Často se využívají Park & Ride systémy stejně jako v České republice (zaparkujete na okraji města a do centra se dostanete veřejnou dopravou). Konkrétní informace jsem uvedla u jednotlivých míst výše.
Rezervace předem je cenově výhodnější než na místě – máte nejširší výběr a zároveň si můžete porovnat cenové nabídky.
Kde si rezervovat jízdenky na vlak a autobus?
V Anglii existuje několik spolehlivých platforem, kde můžete rezervovat jízdenky na vlak i autobus. Zde jsou ty nejpoužívanější:
Vlakové jízdenky:
- Trainline – trainline.com
- Populární platforma pro rezervaci vlakových jízdenek v Anglii. Můžete si zde snadno porovnat ceny různých přepravců a najít ty nejlepší nabídky. Navíc tady zakoupíte i jízdenky na autobusy.
- National Rail – nationalrail.co.uk
- Oficiální web britských železnic. Poskytuje detailní informace o jízdních řádech, cenách a výlukách. Skvělé pro aktuální informace o vlacích.
- Greater Anglia, South Western Railway, Great Western Railway – jednotliví vlakoví přepravci mají také své vlastní webové stránky a aplikace, kde si můžete rezervovat jízdenky.
Autobusové jízdenky:
- National Express – nationalexpress.com
- Největší autobusový přepravce v Anglii. Rezervace jízdenek na různé destinace po celé zemi, včetně přímých spojů mezi velkými městy. Jezdí do většiny míst výše (Brighton, Salisbury apod.), ale časově vychází výrazně hůř a cenově nejsou o moc levnější. V některých případech je to ale dobrá alternativa k vlakům.
- Megabus – uk.megabus.com
- Levná alternativa k National Express. Megabus nabízí nízkonákladové jízdenky mezi velkými městy v Anglii i Skotsku. Často mají velmi výhodné ceny, pokud si koupíte jízdenky s předstihem.
- Oxford Tube – oxfordtube.com
- Přímý autobusový spoj mezi Londýnem a Oxfordem.
Doporučení:
Railcards: Pokud budete v Anglii cestovat vlakem delší dobu, vyplatí se vám Railcard, která poskytuje slevu na vlakové jízdenky po celý rok. Můžete taky získat například slevu pro dva nebo rodiny, ale je potřeba počítat s tím, že pořízení karty vyjde na 30 liber, a proto se vyplatí až při více jízdách.
Rezervujte předem: Ceny jízdenek jsou často nižší, pokud si je koupíte s předstihem, ať už se jedná o vlaky, nebo autobusy. Jízdenky si můžete koupit taky na místě v automatech nebo pokladnách, ale většinou vycházejí výrazně dráž.
Mobilní aplikace: Většina přepravců nabízí mobilní aplikace, kde si můžete zakoupit a uložit jízdenky přímo v telefonu.
Jak ušetřit za vlaky a autobusy při cestování v Anglii?
Ceny jízdenek a dostupnost spojů v Anglii se často mění v závislosti na několika faktorech, jako je denní doba, období, jak daleko dopředu jízdenky kupujete a konkrétní přepravce. A rozdíly jsou mnohdy opravdu velké.
Ceny ve špičce a mimo špičku:
- Off-Peak vs. Peak Time:
- Peak Time (špička): Jízdenky ve špičce jsou dražší a vztahují se na vlaky, které jezdí v nejvytíženějších časech, zejména v ranních a odpoledních hodinách, kdy lidé dojíždějí do práce a z práce. Typicky to bývá mezi 6:30–9:30 a 16:00–19:00 ve všední dny. Ceny v tomto období mohou být až o 50 % dražší než mimo špičku.
- Off-Peak (mimo špičku): Jízdenky mimo špičku jsou dostupné na méně vytížené spoje, například po 9:30 ráno a před 16:00 odpoledne nebo později večer.
- Super Off-Peak: Některé společnosti nabízejí i Super Off-Peak jízdenky, které jsou platné na spoje v nejméně vytížených časech, například pozdě večer nebo o víkendech.
- Advance Tickets (předem zakoupené jízdenky):
- Předem zakoupené jízdenky (Advance tickets) jsou často nejlevnější. Tyto jízdenky jsou omezené na konkrétní spoj a musí být zakoupeny s předstihem (někdy týdny předem).
- Jsou nevratné a nelze je obvykle měnit, proto je důležité mít jasno o tom, kdy přesně chcete jet.
- Flexible Tickets (flexibilní jízdenky):
- Flexibilní jízdenky (Open Return nebo Anytime tickets) umožňují jet kterýmkoli spojem během daného dne, což je ideální, pokud nevíte přesný čas odjezdu. Tyto jízdenky jsou výrazně dražší než Advance tickets.
Slevy pro dvojice, seniory apod. se běžně nedávají, pokud si nekoupíte Railcard, která se vyplatí až při více jízdách. V průběhu roku se mohou konat různé akce, ale většinou se vztahují na dobu mimo špičku.
Toto byly naše tipy na nejlepší výlety, co navštívit v okolí Londýna. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!
Více informací o Velké Británii
LONDÝN: Zde jsou nejkrásnější místa, co si nenechat ujít v Londýně. Pro snadnější plánování itineráři jsme vytvořili itinerář pro 3 dny v Londýně a pokud máte více času, zde je itinerář pro 5 dní v Londýně.
ANGLIE: Inspirujte se nejkrásnějšími místy, co navštívit v Anglii. V tomto článku jsme sepsali podrobného průvodce a tipy, jak na půjčení a řízení auta v Anglii.
SKOTSKO: Láká vás sever Velké Británie? Zde jsou nejkrásnější místa ve Skotsku nebo si naplánujte svůj roadtrip po Skotsku.
Při návštěvě Skotska si nemůže nechat ujít Edinburgh – v tomto článku jsme sepsali Co navštívit v Edinburghu.