Naše zkušenosti a recenze na přírodní opalovací krém, který můžete využívat i pro miminka nebo děti.
V předchozím článku o přírodním repelentu jsem se zmínila, že jeho objevení pro mě bylo jako objevit Ameriku. A s nalezením přírodního (minerálního) opalovacího krému jsem objevila svět ?.
Trávíme hodně času venku a pořádný opalovací krém je tak nutností. Dnes si tedy uděláme menší kosmetické okénko, které ale s pobytem venku přímo souvisí.
Jak jsem hledala ten nejlepší opalovací krém
Podobný scénář jako u přírodního repelentu. Hledala jsem opalovací krém, který budu moct bez obav použít i na našeho prcka. Jó, sice se říká, že děti nemají být do roka na přímém slunečním záření a opravdu jsme se o to snažili, ale udržte neustále lezoucí dítě na jednom čtverečním metru stínu ?.
A jak jsem tak bádala, zjistila jsem, že existují dvě hlavní skupiny opalovacích krémů:
- chemické opalovací krémy
- minerální opalovací krémy
A teď si je trochu rozebereme:
Chemické opalovací krémy: Proč nejsou tou nejlepší volbou?
Chemické opalovací krémy jsou přesně ty krémy, které většinou vidíte v drogériích. Pokud je krém minerální, určitě vám to výrobce neopomene výrazně sdělit na přední straně obalu.
Chemické opalovací krémy propouštějí UV záření do naší pokožky. Jakmile je světlo absorbováno do pokožky, chemikálie v opalovacím krému vytvoří chemickou reakci, při které se UV světlo převede na teplo a rozptýlí po kůži. Zároveň ale chemikálie pronikají do naší pokožky. A to může způsobovat u některých skupin problém – děti, těhotné a kojící ženy, lidé s citlivou kůží. Největší pozornost si zaslouží především 3 chemikálie: oxybenzon, oktokrylen a avobenzon.
- Oxybenzon je chemikálie, která v kombinaci se slunečním zářením způsobuje alergické reakce a ovlivňuje hormony a endokrinní systém u lidí i ryb. Po osprchování se (nebo jinou cestou, kterou se dostane do vody) zůstává v přečištěné pitné vodě až z 20 %.
- U chemikálie oktokrylen prokázali, že způsobuje deformaci v mozku a reprodukčních orgánech vyvíjejících se ryb. Následně se nachází i v rybách a měkkýších, které jíme. U lidí tak ovlivňuje funkci štítné žlázy a způsobuje problémy u reprodukčních orgánů. Navíc se rozkládá na látku zvanou benzofenon, která zapříčiňuje rakovinu. Chemikálie se hromadí v korálových útesech, čímž snižuje odolnost v bělení korálů.
- Avobenzon zase narušuje hormony a je toxický pro mořské rostliny.
Takže než zamíříte k pokladně, radši se podívejte, jaké složení opalovací krém má (pokud vybíráte chemický). Evropské a především asijské opalovací krémy jsou na tom lépe než americké opalovací krémy.
Minerální opalovací krémy: Proč jsou tou lepší volbou?
Minerální nebo taky fyzikální opalovací krémy obsahují fyzikální filtry (oxid zinečnatý a oxid titaničitý), které škodlivé sluneční paprsky odráží a nepronikají do kůže. Nezpůsobují tak alergické reakce a bez obav je tak můžou používat i děti, těhotné nebo kojící ženy (látky z chemických opalovacích krémů se mohou dostat do mateřského mléka).
Stejně jako u chemických opalovacích krémů, jsou lepší a horší varianty. To se týká UVA a UVB ochrany. Vždy sledujte, zda má daná značka obojí. Bude to vyznačené přímo na obale.
Nejlepší varianta je, pokud je navíc UVA na obalu zakroužkované (jako u krémů Alphanova, které používáme my) – to pak znamená, že výrobce splňuje testy, které potvrzují plnou ochranu krému proti slunečnímu záření.
Asi každý ocení, že působí ihned a nemusíte čekat magickou půlhodinku jako u chemických opalovacích krémů. Nevím, jak vy, ale já si to vždy uvědomím až před odchodem.
Jejich nevýhodou je, že se hůře roztírají a budete tak po nich trochu běloby. To zapříčiňuje právě oxid zinečnatý a oxid titaničitý. Ale osobně kvůli zdraví určitě radši oželím parádu. Navíc v horách, kde stejně soptím celá rudá do kopce. Tady mám do parády daleko :). A aspoň člověk vidí, kde natíral.
Kde kupujeme přírodní opalovací krémy?
Minerální opalováky nebo i ekodrogérii na e-shopu Econea. Miluju jejich přátelskou komunikaci a projev. My používáme francouzskou přírodní značku Alphanova – dělají opalovací krémy i pro děti. Já jsem teď kupovala SPF 30 ve spreji a úplně v pohodě se dá díky skvělému složení použít i na děti. Má nevtíravou, příjemnou citrusovou vůni. Pokud ho důkladně rozetřete, udělá vám na pokožce jen lehce světlejší film, takže z vás nebudou albíni. Obsahuje BIO jojobový a BIO tamanu olej a šťávu z aloe vera, ale přesto není mastný. A poslední bonus – je voděodolný.
Toto byla recenze na přírodní opalovací krém, ze kterého jsme nadšení my. Co používáte do přírody vy?
Další tipy: