25 tipů na zajímavosti a památky, co vidět ve Skotsku (+ mapa)

co vidět ve Skotsku

Skotsko je oblast s bohatou historií, kulturou opředenou tajemnými mýty a krajinou, která svou krásou pohladí duši. Pojďte se s námi vydat na dobrodružství a podívat se na zajímavosti a památky, co vidět ve Skotsku.

Skotsko jsme navštívila před pár lety během roadtripu po Velké Británii. A byla jsem tak nadšená, že se nemůžu dočkat, až sem vyrazíme celá rodina.

V tomto článku se podíváme na zajímavá místa a co dělat ve Skotsku. Součástí článku jsou taky tipy, kde se ubytovat – rozdělené podle oblastí, abyste si mohli udělat lepší představu, co se kde nachází a na jaký výlet můžete vyrazit v okolí.

Pro snadnější plánování itineráře Skotska můžete využít mapu na konci článku, kde najdete vyznačené turistické cíle ve Skotsku.

Jak se dopravovat po Skotsku

Organizované výlety

Zvolte si jako základnu Edinburgh, Glasgow nebo Inverness a vyrážejte na výlety odtud. Výlety s průvodcem zahrnují dopravu klimatizovaným autobusem nebo minibusem a vezmou vás po nejkrásnějších místech Skotské vysočiny a ostrova Skye.

Jedná se o oblíbenou a ekologickou možnost, jak poznat Skotsko. V sezóně jsou výlety brzy vyprodané, tak rezervujte s dostatečným předstihem (v případě potřeby můžete výlet stornovat 24 hodin předem).

Veřejná doprava

Skotsko má hustou síť vlakových a autobusových linek. Pro vyhledávání autobusových spojů použijte tento odkaz, vlakové spoje realizuje ScotRail.

Půjčení auta

Auto je další oblíbenou možností, jak objevovat nádhernou přírodu Skotska. Půjčte si auto a projeďte celou North Coast 500 (více info dále v článku) nebo se vydejte na ostrov Skye. Myslete jen na to, že se ve Velké Británii řídí vlevo.

Rezervujte auto s dostatečným předstihem, abyste si zajistili nejlepší cenu a výběr. Půjčovny aut se nachází na každém letišti, stejně tak po celém Skotsku. Během rezervace si ověřte, zda je součástí taky plné pojištění, ať se vyhnete nemilému překvapení na místě.

K půjčení auta potřebujete cestovní pas, kreditní kartu a věk nad 21 let. Podrobné informace se dozvíte při rezervaci auta.

Zajímavosti a památky, co vidět ve Skotsku

Níže najdete zajímavosti a památky, co vidět ve Skotsku. Všechna místa najdete vyznačená taky v mapě na konci článku. Mapu si můžete stáhnout a upravit podle vlastních představ, popř. propočítat délku trasy mezi jednotlivými místy a naplánovat itinerář pro dovolenou ve Skotsku.

Pojďme se podívat s námi, jaká místa navštívit ve Skotsku:

1. Edinburgh

Edinburgh, hlavní město Skotska, dokonale vystihuje atmosféru celé země. Nenajdete tu barevnost a hravost Barcelony, ani prosluněnost Lisabonu či eleganci Paříže

V Edinburghu vás čerstvý vítr šlehá do tváře, stoupáte nebo naopak klesáte z kopce díky zdejšímu zvlněnému terénu a kocháte se místy, ve kterých se otiskl středověk a pozdější georgiánské období. 

Edinburgh byl inspirací pro JK Rowlingovou při psaní Harryho Pottera.

Royal Mile Edinburgh

Navštivte Edinburgský hrad, projděte se po Royal Mile, kde vyhrávají dudáci v kostkovaných kiltech, ochutnejte pravou skotskou whiskey a vyšplhejte se na Arthur´s Seat pro nejlepší výhled na město. Je tolik skvělých věcí, co dělat v Edinburghu – vyčleňte si na návštěvu města alespoň 2 dny.

Čtěte: Nejkrásnější místa, co navštívit v Edinburghu + kompletní průvodce.

Royal Mile Edinburgh

Tip: Edinburgh představuje skvělou základnu pro výlety do Skotské vysočiny. Tento výlet do Skotské vysočiny zahrnuje návštěvu Glen Coe i jezera Loch Ness včetně dopravy klimatizovaným autobusem. Rádi byste navštívili taky ostrov Skye? Užijte si 3 dny ve Skotské vysočině a na ostrově Skye, kde uvidíte to nejlepší ze Skotska.

 

2. Loch Ness a hrad Urquhart

Loch Ness je bezesporu nejznámějším jezerem ve Skotsku. Je taky tím nejtajemnějším. Kdo by neslyšel o Lochnesské příšeře neboli “Nessie”, která se údajně ukrývá pod jeho tmavou hladinou.

A právě to láká spousty turistů z celého světa, kteří doufají, že slavné monstrum uvidí. Já jsem jí neviděla, ale i samotné jezero zasazené do nádherné přírody rozhodně stojí za vidění.

Loch Ness a hrad Urquhart / co navštívit ve Skotsku
Loch Ness a hrad Urquhart / co navštívit ve Skotsku

Loch Ness je druhým největším jezerem ve Skotsku a s hloubkou 230 metrů taky jedním z nejhlubších. To dodává jezeru ponurou atmosféru, která ještě umocňuje legendu o Lochnesské příšeře.

Jednou z největších zajímavostí v okolí Loch Ness je zřícenina hradu Urquhart, ze které si užijete nádherný výhled na jezero a dozvíte se více o historii hradu i celé oblasti. Zde najdete aktuální informace o otevírací době a vstupném na hrad Urquhart.

Loch Ness a hrad Urquhart / co navštívit ve Skotsku
Loch Ness a hrad Urquhart / co navštívit ve Skotsku

Jak se dostat k jezeru Loch Ness

Z obou stran jezera vede upravená silnice, ze které ale většinou není k jezeru přístup. Podél severozápadního okraje jezera se nachází u silnice několik bezplatných parkovacích míst, kde se můžete zastavit a pokochat jezerem.

Nejsnadněji je Loch Ness dostupné z města Fort Augustus na jihu jezera nebo z přístavu Clansman na západě jezera. Skvělé výhledy si užijete taky od zříceniny hradu Urquhart, kde se nachází bezplatné parkoviště.

Plavby po jezeře Loch Ness

Plavba po jezeře je jednou z nejlepších věcí, co dělat u Loch Ness. Tato hodinová plavba lodí začíná v přístavu Clansman a vezme vás kolem hradu Urquhart a zpět.

Nebo se vydejte na dvouhodinovou plavbu napříč celým jezerem – loď vyplouvá z Dochgarroch na severu jezera u Inverness a pluje kolem hradu Urquhart až na jih do Kaledonského kanálu.

Nejlepší ubytování Loch Ness a Inverness 😴

Loch Ness Guest House

Příjemný penzion kousek od jezera

Whitehouse B&B

Útulné ubytování s výbornou snídaní

3. Národní park Cairngorms

Cairngorms National Park se rozkládá na ploše přes 4500 km² ve východní části Skotska a je tak největším národním parkem ve Velké Británii. Je dokonce dvakrát větší než další dva skotské národní parky dohromady.

Cairngorms National Park Skotsko

Krajina v parku je velmi rozmanitá a zahrnuje horské vrcholy, rozsáhlé lesy, rašeliniště, řeky a jezera. Pět ze šesti nejvyšších hor ve Velké Británii se nachází v Cairngorms. Přesto to je oblast, která uniká davům turistů (zvlášť těm zahraničním), takže pokud hledáte klidnější destinaci ve Skotsku, národní park Cairngorms je ideální místo.

Pokud sem jedete poprvé, dobrou základnou je Aviemore, turistické středisko, které v zimě žije díky lyžování a v létě je skvělým výchozím bodem pro turistiku a cyklistiku. Odtud se můžete vydat k jezeru Loch Morlich, které obklopuje přírodní park Glenmore se spoustou turistických stezek. Ten je jedinečný tím, že se tu nachází prastarý les, který kdysi pokrýval velkou část Skotska.

Čtěte: Kompletní průvodce pro Skotsko bez cestovky

4. Glasgow

Glasgow, ležící na řece Clyde v západní části Skotské nížiny, je město proslulé svou živostí, vřelostí a bohatou historií. Je to místo, kde ohromující viktoriánská architektura koexistuje s nejmodernějším designem a kde vás místní potěší svou přátelskostí a vtipem.

Glasgow / co vidět ve Skotsku
Glasgow / co vidět ve Skotsku

Původně malá venkovská osada rozkvetla během průmyslové revoluce v jedno z předních světových center obchodu a stavby lodí. Jeho bohatá minulost je patrná z velkolepých budov, jako je Glasgow City Chambers, Glasgowská univerzita nebo fascinující Kelvingrove Art Gallery and Museum.

Glasgow / co vidět ve Skotsku

Glasgow je městem hudby zapsaným na seznamu UNESCO a každý týden se tady koná v průměru 130 hudebních akcí, od rockových a popových koncertů pro širokou veřejnost až po koncerty klasické hudby ve velkolepé koncertní síni Glasgow Royal Concert Hall.

Tip: Z Glasgow můžete podniknout řadu výletů. Navštivte Edinburgh nebo se vydejte do Skotské vysočiny v rámci výletu se zajištěnou dopravou, kde navštívíte ta nejkrásnější místa Skotské vysočiny.

5. Kelpies a Falkirk Wheel

The Kelpies – co vidět ve Skotsku

Kelpies, dvě monumentální sochy koní tyčící se nad krajinou Falkirku, patří k nejobdivovanějším a nejunikátnějším skotským atrakcím. Úchvatné stavby vysoké 30 metrů, které vzdávají hold průmyslové minulosti Skotska a roli koní v ní.

The Kelpies, které navrhl uznávaný sochař Andy Scott, byly slavnostně otevřené v roce 2013 jako součást projektu Helix, jehož cílem je přeměna území mezi Falkirkem a Grangemouthem.

Název “Kelpies” pochází ze skotského folklóru, kde se vyskytuje vodní duch, který má obvykle podobu koně, známého svou silou a mocí.

The Kelpies / co vidět ve Skotsku
The Kelpies / co vidět ve Skotsku

Kelpies se nacházejí v krásně upraveném parku vedle kanálu Forth and Clyde. Slouží jako dramatická brána ke vstupu do kanálu na východním pobřeží Skotska.

V rámci prohlídky prozkoumáte vnitřek uměleckých děl, seznámíte se s vizí umělce a bohatou tradicí, která stavby inspirovala. Aktuální informace o prohlídkách a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.

Falkirk Wheel – co vidět ve Skotsku

Nedaleko odtud se nachází unikátní technická zajímavost – Falkirk Wheel. Jedná se o jediný otočný lodní výtah na světě, který je unikátně navržený tak, aby spojoval kanál Forth and Clyde s kanálem Union.

Konstrukce nahradila řadu plavebních komor, protože zvedá lodě do výšky 24 metrů díky jedinečnému mechanismu, který využívá Archimédův princip vztlaku.

Falkirk Wheel Skotsko

Kolo Falkirk Wheel otevřeli v roce 2002 a má tvar dvouhlavé keltské sekery. Zde najdete více informací pro návštěvu Falkirk Wheel.

Falkirk Wheel Skotsko

6. Hrad Stirling

Hrad Stirling, který se tyčí na vrcholu hradního kopce, je jednou z nejznámějších a historicky nejvýznamnějších památek ve Skotsku. Hrad je rodištěm skotské královny Marie a díky své strategické poloze hrál klíčovou roli ve skotských válkách za nezávislost.

Jeho kombinace vojenské a královské architektury, včetně velkolepého Velkého sálu a Královské kaple, je nádherná. Prohlédněte si zdejší tapiserie a interaktivní výstavy o bohaté skotské historii. Z hradeb si užijete nádherný výhled do okolí.

hrad Stirling Skotsko

Zde najdete více informací o ceně a otevírací době hradu Stirling. Placené parkoviště se nachází přímo u vstupu do hradu, popř. můžete přijet přímým vlakem z Edinburghu (1 hodina cesty).

Nejlepší ubytování ve Skotsku 😴

Broadford Youth Hostel

Jednoduché, levné ubytování na ostrově Skye

Golden Lion Hotel

Útulný hotel v městečku Stirling

7. Národní park Loch Lomond and The Trossachs

Národní park Loch Lomond and The Trossachs se rozkládá na ploše 720 čtverečních mil v západní části centrálního Skotska.

Srdcem parku je samotné jezero Loch Lomond, největší sladkovodní jezero v kontinentální Británii. Loch Lomond je posetý přibližně 30 ostrovy, z nichž některé jsou domovem celé řady divokých zvířat.

Loch Lomond / kam ve Skotsku
Loch Lomond / kam ve Skotsku

Zaparkujte v Rowardennan a projděte se kolem jezera po West Highland Way, která vede napříč Národním pamětním parkem s 3 metry vysokým kruhovým památníkem, který byl zasvěcený padlým ve válečném konfliktu.

Nebo se vydejte na plavbu lodí – lodě vyplouvají z Balloch a na výběr jsou hodinové nebo dvouhodinové plavby.

Loch Lomond / kam ve Skotsku
Loch Lomond / kam ve Skotsku

I když neplánujete plavbu lodí, město Balloch je dobrou základnou pro prozkoumání Loch Lomond. Je tu podmořské akvárium, stezky s posezením kolem jezera a hrad Balloch s venkovským parkem a výhledy na jezero (samotný hrad je nepřístupný).

Nebo se zastavte v malebném městečku Luss s kamennými domy a malým přístavem, kolem kterého se můžete projít.

Loch Ness je sice oblíbenější, ale musím říct, že Loch Lomond se mi líbilo více. Je méně turistické a zdejší hory tu tvoří nádherná panoramata. Tím se dostáváme k dalšímu bodu…

8. Ben Lomond – co vidět ve Skotsku

Na východním břehu jezera Loch Lomond se majestátně tyčí Ben Lomond, nejjižněji položený skotský munro. Munro jsou skotské vrcholy vyšší než 3000 stop (914 metrů). A Ben Lomond je jedním z nejoblíbenějších, který je vhodný i pro rekreační turisty.

Ben Lomond Skotsko

Ben Lomond je známý svým výrazným kuželovitým tvarem, který vytváří nádherné panorama jezeru Loch Lomond. Z jeho vrcholu si užijete fantastický výhled na jezero, pohoří Trossachs a celý národní park.

Jak se dostat na Ben Lomond: Výchozím bodem je parkoviště Rowardennan (za drobný poplatek, brzy se plní), odkud se vydáte po udržované a většinou široké stezce až na vrchol. Na výstup si vyhraďte cca 2-2,5 hodiny.

9. Glen Etive

Skotská vysočina je nádherná. Na některých místech ale může být přeplněná turisty. Glen Etive je místem, kde si užijete její klidnou krásou bez davů návštěvníků. Skrytý klenot, který zaujal i producenty filmu Skyfall s Jamesem Bondem.

Glen Etive / nejkrásnější místa Skotska
Glen Etive / nejkrásnější místa Skotska

Údolím se klikatí řeka Etive, která místy tvoří dramatické kaskády. Na úpatí vysokých Munros se volně pohybují divocí jelení a vy se tu jen v tichosti procházíte a nasáváte atmosféru divoké Skotské vysočiny.

Do údolí Glen Etive vede odbočka ze silnice A82. Silnice je úzká a v sezóně tu může být dost aut, především fanoušků Jamese Bonda.

Když dojedete až na konec k jezeru Loch Etive do Gualachulain, je tu menší neplacené parkoviště a daleko větší klid.

Glen Etive / nejkrásnější místa Skotska

10. Oban a McCaig’s Tower

Oban, půvabné přímořské městečko na západním pobřeží Skotska, je známé jako brána na ostrovy. Město je proslulé svým rušným přístavem, z něhož vyplouvají trajekty na Hebridské ostrovy.

V centru města se nachází řada restaurací s mořskými plody, tradiční hospůdky a malé nezávislé obchody. V místní palírně, která je jednou z nejstarších ve Skotsku, se seznámíte s procesem výroby whisky a ochutnáte jednosladovou whisky.

Přístav v Oban a nad ním McCaig's Tower
Přístav v Oban a nad ním McCaig’s Tower

McCaig’s Tower, která se tyčí nad městem z kopce Battery Hill, je impozantní žulová stavba postavená ve stylu římského Kolosea. Na konci 19. století ji nechal postavit místní filantrop John Stuart McCaig s dvojím záměrem – zajistit práci místním kameníkům a vytvořit trvalou památku na svou rodinu.

Vnějšek věže tvoří kruhové průčelí se dvěma patry oblouků, z něhož je skvělý výhled na Obanský záliv a okolní ostrovy. Uvnitř se nachází klidná zahrada ideální k procházkám.

McCaig's Tower / co navštívit ve Skotsku
McCaig’s Tower / co navštívit ve Skotsku

11. Glen Coe – co vidět ve Skotsku

Glen Coe patří mezi nejkrásnější místa, co navštívit ve Skotsku. Drsná rokle známá svými rozlehlými údolími, vysokými horami a jiskřivými horami, která je ztělesněním syrové skotské divočiny. Majestátní krajina posloužila jako kulisa pro filmy, jako je “Skyfall” Jamese Bonda a několik filmů o Harrym Potterovi.

Glen Coe / nejkrásnější místa Skotska

Terén Glen Coe je rájem pro milovníky outdoorových aktivit a na výběr jsou stezky různých obtížností včetně Glen Coe Lochan pro rodiny s dětmi.

Hledáte větší dobrodružství? Vystoupejte na munros Bidean nam Bian nebo Buachaille Etive Mor. Nebo se vydejte na túru do Skrytého údolí s výhledem na vrcholy Three Sisters, která patří k tomu nejlepšímu, co vidět ve Skotsku. Na začátku túry je parkoviště s vyhlídkou.

Glen Coe / nejkrásnější místa Skotska
Glen Coe / nejkrásnější místa Skotska

Jak se dostat do Glen Coe

Cesta do Glen Coe je dobrodružstvím sama o sobě. Pokud jedete z Glasgow, čeká vás přibližně dvouhodinová cesta po A82 přes jednu z nejúchvatnějších skotských krajin. Než vstoupíte do soutěsky, budete projíždět břehy jezera Loch Lomond a cestovat přes pustá vřesoviště Rannoch Moor. V okolí silnice A82 se nachází několik parkovišť.

Pokud dáváte přednost veřejné dopravě, do Glen Coe jezdí taky autobusy z Glasgow. Cesta trvá přes 3 hodiny, ale uteče jako voda při pozorování skotské krajiny.

Více informací o stezkách a Glen Coe se dozvíte ve zdejších návštěvnickém centru. Kromě toho vám návštěvnické centrum přiblíží nechvalně proslulý masakr v Glen Coe z roku 1692.

Tip: Edinburgh představuje skvělou základnu pro výlety do Skotské vysočiny. Tento výlet do Skotské vysočiny zahrnuje návštěvu Glen Coe i jezera Loch Ness včetně dopravy klimatizovaným autobusem. Rádi byste navštívili taky ostrov Skye? Užijte si 3 dny ve Skotské vysočině a na ostrově Skye, kde uvidíte to nejlepší ze Skotska.

 

12. Ben Nevis

Ben Nevis, který se nachází v pohoří Grampian ve Skotsku, se pyšní díky své výšce 1344 metrů titulem nejvyšší hory Velké Británie. Už cesta nahoru je plná nádherných výhledů na jezero Loch Lomond a údolí Glen Coe. I přesto, že je cesta středně náročná, směřuje nahoru řada turistů, kteří chtějí zdolat nejvyšší horu Velké Británie.

Ben Nevis / kam ve Skotsku

Jak se dostat na Ben Nevis

Výchozím bodem je návštěvnické centrum Glen Nevis nedaleko Fort William. Sem se dostanete autem, místním autobusem a oblíbenou možností je taky taxi.

Výstup nahoru není náročný, ale je dlouhý s velkým převýšením – počítejte na výstup 4 hodiny. S sebou si vezměte dostatek jídla, pití a vrstvu navíc, protože se nahoře počasí rychle mění.

Nejlepší ubytování v okolí Glencoe a Ben Nevis 😴

Cruachan Hotel

Moderní hotel v srdci Skotské vysočiny

Caledonian Hotel

3* hotel ve Fort William

13. Železniční viadukt Glenfinnan

Ať už jste fanoušky Harryho Pottera nebo ne, nemůžete si nechat ujít železniční viadukt Glenfinnan.

Glenfinnan / co vidět ve Skotsku
Glenfinnan / co vidět ve Skotsku

Glenfinnanský viadukt je pozoruhodné technické dílo v srdci Skotské vysočiny. Byl postavený v letech 1897 až 1901 podle projektu sira Roberta McAlpinea jako součást železniční tratě West Highland Railway. Viadukt je dlouhý 380 metrů a skládá se z 21 oblouků, z nichž každý má rozpětí 15 metrů a dosahuje výšky až 30 metrů.

Viadukt se proslavil ve filmové sérii o Harrym Potterovi, kde se Bradavický expres proháněl po velkých obloucích na pozadí Skotské vysočiny.

Pokud chcete vidět vlak projíždějící přes viadukt, nezapomeňte si ověřit časy vlaků.

Glenfinnan / co vidět ve Skotsku

Jak navštívit Glenfinnanský viadukt

Autem

Pokud jedete autem, Glenfinnan se nachází na silnici A830, často označované jako “Cesta na ostrovy”, která spojuje Fort William a Mallaig. Z Fort William do Glenfinnanu je to zhruba 30 minut jízdy autem. V blízkosti viaduktu se nachází návštěvnické centrum s parkovištěm, které však může být v hlavní turistické sezóně obsazené.

Vlakem

Jedním z nejlepších způsobů, jak si prohlédnout Glenfinnanský viadukt, je jízda vlakem. Přímo přes viadukt vede trať West Highland Line, která je jednou z nejmalebnějších železničních tratí na světě. Vlaky jezdí z Glasgow do Mallaigu a zastavují na nádraží Glenfinnan. Z nádraží je to jen kousek k vyhlídce na viadukt.

Autobusem

Z Fort William do Glenfinnanu jezdí také autobusové linky. Po příjezdu je to asi 10 minut chůze k památníku Glenfinnan Monument a odtud se můžete vydat po pěšině k vyhlídce na viadukt.

Viadukt navíc nabízí cestu po jedné z nejmalebnějších železničních tratí na světě, West Highland Line, která poskytuje panoramatický výhled na okolní krajinu včetně jezera Loch Shiel a památníku Glenfinnan. Na tomto odkazu najdete více informací o jízdních řádech a cenách vlaků, pokud byste si chtěli užít jízdu po West Highland Line.

14. Hrad Eilean Donan

Hrad Eilean Donan, jedno nejkrásnějších míst ve Skotsku, se nachází na malém přílivovém ostrově, kde se stýkají tři jezera – Loch Duich, Loch Long a Loch Alsh.

Eilean Donan, což v překladu znamená “Donnánův ostrov”, je pojmenován po Donnánovi z Eiggu, keltském světci umučeném v roce 617. Hrad byl původně postavený ve 13. století na obranu země Kintail před Vikingy. V průběhu historie byl svědkem mnoha konfliktů, v 18. století byl zničený během jakobitského povstání a téměř 200 let ležel v troskách.

hrad  Eilean Donan Skotsko

Na počátku 20. století koupil ostrov plukovník John MacRae-Gilstrap, který hrad po dobu 20 let pečlivě restauroval a dal mu jeho současnou velkolepou podobu.

Pro více informací o otevírací době a vstupném se podívejte na oficiální stránky. K hradu se dostanete po kamenném mostě, u kterého se nachází velké parkoviště, prodejna se suvenýry a kavárna.

Při plánování výletu vám pomůže vzorový itinerář pro roadtrip po Skotsku.

15. Inverness – co vidět ve Skotsku

Inverness leží na břehu řeky Ness a je to město opředené kouzelnými příběhy a starými tradicemi. Je hlavním městem Skotské vysočiny, známý jako “brána do Highlands”.

Inverness / nejkrásnější místa ve Skotsku
Inverness / nejkrásnější místa ve Skotsku

Historické památky, jako je hrad Inverness, katedrála svatého Ondřeje a Starý vysoký kostel, se tady snoubí s moderními atrakcemi a pulzujícím nočním životem. Na mnoha místech se hraje živá tradiční hudba, město je taky centrem skotského gaelského jazyka a kultury.

Inverness / nejkrásnější místa ve Skotsku

Až si projdete město, vydejte se k jezeru Loch Ness, které leží jen nedaleko odtud, užijte si výhledy od majáku Chanonry Point nebo navštivte Fort George, vojenskou pevnost z 18. století.

Tip: Nemusíte si půjčovat auto a přesto můžete poznat z Inverness nejkrásnější místa Skotské vysočiny. Tato oblíbená prohlídka zahrnuje celodenní výlet na ostrov Skye a ikonický hrad Eilean Donan. Nebo se vydejte na výlet do Skotské vysočiny, kde mimo jiné uvidíte Jakobitský parní vlak z Harryho Pottera.

16. Forth Bridges

Forth Bridges vám k návštěvě doporučí spousta místních. Jedná se o ikonické mosty v South Queensferry, které leží půl hodiny od Edinburghu.

Nejznámější je červený železniční most, který je starý víc než 125 let. Dnes je díky svému historickému významu zapsaný na seznamu UNESCO. Most propojuje South Queensferry a North Queensferry.

Forth Bridge South Queensferry

North Queensferry představuje menší vesnici, která je známá svým akváriem Deep Sea World (za vidění stojí jeden z největších podvodních tunelů na světě).

Do North Queensferry se dostanete vlakem z nádraží Dalmeny. Cesta trvá jen 3 minuty a stojí £2,90. Jízda po Forth Bridge je zážitkem sama o sobě.

Nebo se vydejte po jedné z pěších tras, kterých je tu hned několik. Jedna začíná už u nádraží Dalmeny v South Queensferry a je dlouhá 8 km (dá se sjet i na kole). Po cestě vás navede několik informačních panelů se zajímavostmi o okolí.

Nejoblíbenější možností je vyhlídková plavba lodí. Loď pluje přímo pod mosty a okolím Edinburghu. A možná budete mít štěstí vidět papuchalky a lachtany v jejich přirozeném prostředí.

V rámci vyhlídkové plavby lodí se projedete okolí Forth Bridges a možná zahlédnete i papuchalky a lachtany.

17. Dunnottar

Hrad Dunnottar ve Skotsku je dramaticky umístěná, částečně zničená pevnost, která se tyčí na vrcholu rozeklaného útesu s výhledem na Severní moře. Nachází se nedaleko pobřežního města Stonehaven v hrabství Aberdeenshire a nabízí úchvatné výhledy a bohatou historii.

Dunnottar / co vidět ve Skotsku
Dunnottar / co vidět ve Skotsku

Dochované budovy Dunnottaru pocházejí z 15. a 16. století, ale předpokládá se, že strategický význam místa sahá až do raného středověku nebo dokonce do pravěku.

Hrad je proslulý svou rolí ve skotských dějinách, zejména tím, že tady byly v 17. století ukryté skotské korunovační klenoty před invazní armádou Olivera Cromwella. Kromě toho byl taky sídlem hrabat Marischalů, jednoho z nejmocnějších rodů ve Skotsku a sloužil jako kulisa pro filmovou verzi “Hamleta” z roku 1990 s Melem Gibsonem v hlavní roli.

Na tomto odkazu najdete aktuální informace o vstupném a otevírací době.

Čtěte: Nejkrásnější místa v Irsku

18. St. Andrews

Město St. Andrews, které se nachází na východním pobřeží Skotska, představuje nádherné místo plné historie. Právě tady sídlí nejstarší univerzita ve Skotsku a třetí nejstarší v anglicky mluvícím světě – University of St. Andrews.

St. Andrews Skotsko

St Andrews se vyznačuje středověkým uspořádáním ulic, zříceninami hradu a katedrály St Andrews, které vás doslova přenesou do živé skotské historie. Procházejte se v upravených uličkách, které lemují kamenné domy nebo vyrazte na zdejší pláž, která je plná atmosféry stejně jako St. Andrews.

St. Andrews Skotsko

Toto město však není proslulé jen historií, ale je taky označované za “domov golfu”. Old Course v St. Andrews, mekka golfových nadšenců po celém světě, je jedním z nejstarších golfových hřišť na světě a pravidelně hostí The Open Championship.

19. Culloden Battlefield

Culloden je vesnice a starobylá farnost nedaleko města Inverness, která je známá díky bitvě u Cullodenu, závěrečnému střetu jakobitského povstání v roce 1745.

Dnes je Cullodenské bojiště chráněné jako válečný hrob organizací National Trust for Scotland. Nachází se tady návštěvnické centrum, kde se můžete seznámit s bitvou a jejím významem ve skotských dějinách.

Culloden Skotsko
Culloden Skotsko

20. North Coast 500 Route

North Coast 500, často označovaná jako “Scotland’s Route 66”, je 500 mil dlouhá cesta kolem nejsevernějších částí Skotské vysočiny. Tato velkolepá cesta začíná a končí v Inverness a nabízí fantastické výhledy na skotskou krajinu, včetně drsných hor, klidných jezer a bílých písečných pláží. Objevíte divokou přírodu a skrytá místa ukrytá v odlehlých koutech Skotska.

Clashnessie, North Coast 500 ve Skotsku
Clashnessie, North Coast 500 ve Skotsku

Kromě toho trasa prochází malebnými městečky a vesnicemi, kde můžete zažít tradiční pohostinnost Highlandu a ochutnat nejlepší místní produkty, mořské plody a samozřejmě skotskou whisky. Další výhodou je, že tu není tak přelidněno jako v jiných částech Skotska. Trasu North Coast 500 najdete vyznačenou v mapě na konci článku.

Vodopády Clashnessie, North Coast 500 ve Skotsku
Vodopády Clashnessie, North Coast 500 ve Skotsku

Tip: Rezervujte si auto s dostatečným předstihem, abyste si zajistili nejlepší cenu a výběr. Půjčovny aut se nachází na každém letišti, stejně tak po celém Skotsku. Během rezervace si ověřte, zda je součástí taky plné pojištění, ať se vyhnete nemilému překvapení na místě.

21. Orkneje – co vidět ve Skotsku

Orkneje jsou souostroví přibližně 70 ostrovů ležících u severního pobřeží pevninského Skotska. Ostrovy jsou známé svou úchvatnou krajinou, bohatou historií a množstvím archeologických pokladů, včetně neolitického sídliště Skara Brae, kamenných kruhů Ring of Brodgar a Stones of Stenness a starobylé pohřební mohyly Maeshowe – všechny jsou součástí světového dědictví UNESCO Heart of Neolithic Orkney.

Skara Brae, Orkneje
Skara Brae, Orkneje

Jak se dostat na Orkneje

Na Orkneje se můžete dostat letecky nebo po moři. Pokud letíte letadlem, hlavním letištěm je Kirkwall Airport, kam pravidelně létají přímé lety z několika skotských letišť včetně Aberdeenu, Edinburghu, Glasgow a Inverness. Tyto linky provozuje letecká společnost Loganair.

Alternativně se můžete na Orkneje dopravit trajektem. K dispozici je několik trajektových linek, nejčastěji ze Scrabsteru do Stromness, z Aberdeenu do Kirkwallu a z John o’Groats do Burwicku. Cesta trvá 90 minut.

Trajekt můžete využít taky pro spoje mezi jednotlivými ostrovy – zde najdete jízdní řády a ceník. Po ostrově se můžete pohybovat místními autobusy nebo si půjčit auto.

Na Orkneje se dostanete taky v rámci organizovaného výletu s průvodcem – součástí výletu je doprava z Edinburghu minibusem, ubytování v hotelech se snídaní, prohlídka Skotské vysočiny a souostroví Orkneje.

22. Shetlandy

Shetlandské ostrovy jsou proslulé svou drsnou krásou, jedinečnou divokou přírodou a bohatým severským dědictvím. Objevte starobylá archeologická naleziště, jako je zachovalá Mousa Broch, prehistorická a severská osada Jarlshof a Shetlandské muzeum a archiv v Lerwicku a užijte si pohled na nedotčenou přírodu s mnoha druhy ptáků, tuleňů a dokonce i kosatek.

Městečko Scalloway, Shetlandské ostrovy
Městečko Scalloway, Shetlandské ostrovy
Národní přírodní rezervace Hermaness na severu Shetlandských ostrovů
Národní přírodní rezervace Hermaness na severu Shetlandských ostrovů

Jak se dostat na Shetlandské ostrovy

Na Shetlandské ostrovy se můžete dostat letecky nebo po moři. Hlavním letištěm obsluhujícím Shetlandy je letiště Sumburgh, které se nachází na jižním cípu pevniny. Přímé lety na Shetlandy jsou dostupné z několika skotských letišť, včetně Aberdeenu, Glasgow a Inverness, které provozuje společnost Loganair.

Po moři provozuje společnost NorthLink Ferries noční trajektovou linku z Aberdeenu do Lerwicku, hlavního města Shetland. Cesta trvá přibližně 12 až 14 hodin v závislosti na tom, zda trajekt zastaví na Orknejských ostrovech. Tato trajektová linka nabízí celou řadu ubytování, od polohovatelných sedadel až po kajuty s vlastní koupelnou, a je tu dostatek možností k občerstvení.

Jakmile se ocitnete na Shetlandech, můžete ostrovy prozkoumat prostřednictvím rozsáhlé sítě meziostrovních trajektů a místních autobusů. Pro ty, kteří dávají přednost poznávání vlastním tempem, jsou k dispozici taky půjčovny aut.

23. Hebridy

Hebridy, které se často dělí na Vnitřní a Vnější Hebridy, jsou rozsáhlé a rozmanité souostroví u západního pobřeží pevninského Skotska. Souostroví je proslulé úchvatnou přírodní krásou, svébytnou galskou kulturou a bohatým archeologickým dědictvím.

Hebridy jsou domovem řady fascinujících historických a přírodních památek, včetně světoznámých stojících kamenů Calanais na ostrově Lewis, bílých písečných pláží na Harrisu a rozmanité divoké přírody na ostrově Mull.

Stojící kameny Calanais, ostrov Lewis
Stojící kameny Calanais, ostrov Lewis
Pláže na ostrově Harris, Hebridy
Pláže na ostrově Harris, Hebridy

Jak se dostat na Hebridy

Na Hebridy se můžete dostat letecky nebo po moři. Lety společnosti Loganair jsou dostupné z Glasgow a Inverness na Stornoway na ostrově Lewis.

Po moři provozuje společnost Caledonian MacBrayne (často známá jako CalMac) četné trajektové linky na ostrovy z pevniny. Mezi hlavní trasy patří Oban – Mull, Uig na Skye – North Uist a Ullapool – Stornoway na ostrově Lewis. Trasy a jízdní řády trajektů jsou poměrně obsáhlé a nabízejí pravidelné linky, které jsou určené jak pro cestující, tak pro vozidla.

Jakmile se ocitnete na Hebridech, můžete si ostrovy prohlédnout pomocí místních autobusových linek, půjčoven aut nebo na kole.

Čtěte: Nejkrásnější místa v Anglii

24. Fingalova jeskyně a ostrov Staffa

Fingalova jeskyně, která se nachází na neobydleném ostrově Staffa ve Vnitřních Hebridech ve Skotsku, je přírodní zázrak proslulý svou akustikou, charakteristickými šestihrannými čedičovými sloupy a tmavě modrou vodou.

Fingalova jeskyně, ostrov Staffa
Fingalova jeskyně, ostrov Staffa

Jeskyně, pojmenovaná po hrdinovi z epické básně Jamese Macphersona z 18. století, je inspirací pro několik známých hudebních děl, včetně Mendelssohnovy “Hebridské předehry” a “Echoes” skupiny Pink Floyd.

Jak se dostat do Fingalovy jeskyně a na ostrov Staffa

Ostrov Staffa a Fingalova jeskyně jsou přístupné prostřednictvím lodních výletů, které se vzhledem k počasí konají především od dubna do září. Výlety obvykle vyplouvají z hlavního přístavu na ostrově Mull v Tobermory nebo z vesnic Fionnphort a Iona, které se rovněž nacházejí na ostrově Mull. Lodní linky jezdí také z Obanu na skotské pevnině.

25. Ostrov Skye – co vidět ve Skotsku

Jak se říká – to nejlepší na konec. A u ostrova Skye to platí dvojnásob.

Ostrov Skye / nejkrásnější místa Skotska
Ostrov Skye / nejkrásnější místa Skotska

Ostrov Skye, který se nachází na západním pobřeží Skotska, je největším a pravděpodobně nejznámějším z ostrovů Vnitřních Hebrid. Skye je proslulý svou drsnou a dramatickou krajinou, je rájem pro milovníky přírody a nabízí úžasnou kombinaci vysočiny, poloostrovů, ostrých vrcholů a šumících jezer.

Skye je proslulé zejména svými geologickými zvláštnostmi, jako jsou mimořádné skalní útvary Quiraing, Old Man of Storr a čedičové sloupy Kilt Rock. Členité pobřeží ostrova je protkané malebnými vesničkami, z nichž nejvýznamnější je Portree, hlavní město ostrova Skye.

Navštivte hrad Dunvegan, nejstarší nepřetržitě obývaný hrad ve Skotsku a rodové sídlo náčelníků klanu MacLeodů. Projděte se kolem Fairy Pools, zářivě modrých tůní na řece Brittle, nebo údolí víl Fairy Glen nedaleko Uigu.

Ostrov Skye / nejkrásnější místa Skotska

Jak se dostat na ostrov Skye

Na ostrov Skye se dostanete snadno díky mostu Skye Bridge z pevninského Skotska. Skye s Vnějšími Hebridami a dalšími částmi pevniny spojuje taky několik trajektových linek provozovaných společností Caledonian MacBrayne.

Auto představujte nejlepší možnost, jak poznat celý ostrov Skye. Rezervujte si auto s dostatečným předstihem, abyste si zajistili nejlepší cenu a výběr. Půjčovny aut se nachází na každém letišti, stejně tak po celém Skotsku. Během rezervace si ověřte, zda je součástí taky plné pojištění, ať se vyhnete nemilému překvapení na místě.

Pokud pojedete autem z Edinburghu nebo Glasgow, počítejte s 5 hodinami jízdy. Z toho důvodu doporučuji udělat okružní trasu a navštívit místa po cestě. Můžete se vydat do Inverness k jezeru Loch Ness, na ostrov Skye a odtud zpáteční trasou přes údolí Glencoe nebo jezero Loch Lomond.

Čtěte: Nejkrásnější místa na ostrově Skye ve Skotsku

Kde se ubytovat ve Skotsku

Fort William

Fort William je známý jako outdoorové hlavní město Spojeného království. Strategická základna pro poznávání údolí Glencoe, West Highland Way a Ben Nevisu.

Do Fort William se dostanete za 3 hodiny autem z Edinburghu nebo Glasgow, popř. můžete využít přímé vlaky a autobusy z Glasgow. Pokud je vaší základnou Inverness, do Fort William se dostanete za 2 hodiny.

  • Cruachan Hotel: Moderní a útulný hotel s nádherným výhledem, snídaní v ceně a restaurací s lokální kuchyní
  • The Caledonian Hotel: Příjemný tříhvězdičkový hotel se snídaní v ceně, restaurací a parkováním zdarma
  • Glen Nevis Youth Hostel: Jednoduché, čisté ubytování ve společných nebo soukromých pokojích vhodných i pro rodiny a skupiny

Nejlepší ubytování v okolí Glencoe a Ben Nevis 😴

Cruachan Hotel

Moderní hotel v srdci Skotské vysočiny

Caledonian Hotel

3* hotel ve Fort William

Inverness a Loch Ness

Inverness a okolí je skvělým místem pro ubytování, pokud chcete prozkoumat Skotskou vysočinu včetně jezera Loch Ness a bitevního pole u Cullodenu. Do Inverness se dostanete z Edinburghu nebo Glasgow za 3 hodiny autem nebo přímým vlakem.

  • Loch Ness Guest House: Pohodlné ubytování ve Fort Augustus pár kroků od jezera Loch Ness za výhodnou cenu
  • Loch Ness Lochside Hostel: Ubytování v samostatných nebo sdílených pokojích na břehu jezera Loch Ness
  • Whitehouse B&B: Krásné, útulné ubytování ve Fort Augustus u jezera Loch Ness s výbornou snídaní a parkováním zdarma

Nejlepší ubytování Loch Ness a Inverness 😴

Loch Ness Guest House

Příjemný penzion kousek od jezera

Whitehouse B&B

Útulné ubytování s výbornou snídaní

Edinburgh

Edinburgh, hlavní město Skotska, se nachází na východě Skotska. Na letiště v Edinburghu přilétá většina návštěvníků. Můžete si vybrat jeden z organizovaných výletů z Edinburghu nebo si půjčit auto hned na letišti a vyrazit do Skotské vysočiny, po východním pobřeží nebo do národního parku Cairngorms. Kousek odtud se nachází taky sochy The Kelpies a hrad Stirling.

  • Cityroomz Edinburgh: Hotel na Princes St, přímo naproti zastávce, kde staví letištní autobus. K dispozici jsou pokoje a apartmány s kuchyňským koutem.
  • The Haymarket Hotel: Tento hotel leží ve viktoriánském domě v klidné ulici na kraji centra. Má dobré spojení na letiště. Pokoje jsou stylové, útulné a zařízené v tradičním stylu.
  • ibis budget Hotel: Hotely ibis jsou oblíbená síť hotelů, která nabízí menší, ale moderně zařízené pokoje s potřebným vybavením. Tento hotel má ideální polohu pro ty, co hledají ubytování poblíž letiště.

Ostrov Skye

Pobyt na ostrově Skye umožňuje snadný přístup k přírodním divům, jako je Old Man of Storr, Fairy Pools a Neist Point.

  • Broadford Youth Hostel: Jednoduché, praktické ubytování v samostatných pokojích (včetně rodinných) nebo společných pokojích za dobrou cenu
  • Sligachan Hotel: Fantastický, stylový hotel uprostřed přírody s nádherným výhledem, parkováním zdarma a restaurací s barem

Nejlepší ubytování ve Skotsku 😴

Broadford Youth Hostel

Jednoduché, levné ubytování na ostrově Skye

Golden Lion Hotel

Útulný hotel v městečku Stirling

Glasgow

Největší skotské město Glasgow je známé svou živou uměleckou scénou, bohatou průmyslovou historií a krásnou architekturou. Stejně jako do Edinburghu, i do Glasgow létají pravidelné lety z mnoha evropských měst. Jen 45 minut odtud leží národní park Loch Lomond a The Trossachs, kousek je to taky k sochám The Kelpies a hradu Stirling nebo 2 hodiny do údolí Glen Coe.

  • Euro Hostel Glasgow: Ubytování v samostatných (i rodinných) nebo společných pokojích v centru poblíž nádraží
  • Clayton Hotel Glasgow City: Útulný čtyřhvězdičkový hotel s nádherným výhledem pár minut od nádraží
  • ibis budget Glasgow: Levné ubytování v docházkové vzdálenosti od centra a parkováním zdarma

Co navštívit a vidět ve Skotsku – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Skotska s tipy na nejkrásnější místa a zajímavosti, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňujeme v průvodci o Skotsku. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toto byly naše tipy na nejkrásnější místa, co navštívit ve Skotsku. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentářích níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Velké Británii

SKOTSKO: Podívejte se na 25 tipů, co navštívit v Edinburghu (+ další užitečné informace a tipy pro vaší cestu). Zde je seznam nejkrásnějších míst na ostrově Skye.

Plánujete cestu do Skotska bez cestovky? Připravili jsme kompletního průvodce pro návštěvu Skotska na vlastní pěst. Při plánování výletu vám pomůže vzorový itinerář pro roadtrip po Skotsku.

ANGLIE: V seznamu nejkrásnějších míst Anglie najdete tipy, co navštívit a zažít v Anglii.

LONDÝN: Čtěte více o tom, co navštívit v Londýně. Abychom vám pomohli naplánovat vaší cestu, vytvořili jsme 3 denní itinerář Londýna. V samostatném článku sdílíme tipy, co dělat v Londýně s dětmi.

SEVERNÍ IRSKO: Zde jsou nejkrásnější místa, co navštívit v Severním Irsku.

Shrnutí: Nejkrásnější místa, co vidět ve Skotsku

Jaké jsou nejzajímavější památky ve Skotsku, které musíte navštívit?

Skotsko je domovem řady ikonických památek, jako je historický Edinburský hrad, tajemné jezero Loch Ness, zelený ostrov Skye, malebné Glencoe, úchvatný Ben Nevis nebo inovativní Falkirk Wheel. V článku najdete podrobné informace o těchto místech včetně mapy, dalších tipů a praktických informací pro perfektní dovolenou ve Skotsku.

Kdy je nejlepší Skotsko navštívit?

Nejlepší doba pro návštěvu Skotska je obecně v letních měsících (červen až srpen), kdy je teplejší počasí a koná se zde nepřeberné množství festivalů a akcí. Nicméně pro ty, kteří se chtějí vyhnout davům lidí, nabízí příjemné počasí a krásnou krajinu taky jaro (duben až červen) a podzim (září až listopad).

Jaká tradiční jídla ve Skotsku ochutnat?

Mezi tradiční skotská jídla patří haggis, neeps and tatties, black pudding, Scotch pie, Cullen skink a sladká pochoutka shortbread. Nezapomeňte ochutnat světoznámou skotskou whisky!

Jak se dopravovat po Skotsku?

Skotsko má rozsáhlou síť veřejné dopravy včetně vlaků, autobusů a trajektů. Chcete-li mít flexibilnější program, zvažte pronájem auta, zejména pokud plánujete prozkoumat Vysočinu nebo jiné odlehlé oblasti.

2 názory na “25 tipů na zajímavosti a památky, co vidět ve Skotsku (+ mapa)”

  1. Simona Vlasáková

    Dobrý den, moc ráda bych navštívila Skotsko. Četla jsem Vaše tipy co vidět, je toho dost a tak jsem se chtěla zeptat, zda byste mi nemohli doporučit, vyselektovat, místa zhruba na týden. Zda je to reálné. Děkuji Simona Vlasáková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *